De Economische Crisis en de Missiën 19 Donderdag Nov. 1951 GrandVs Amerika-reis Rsnsl het Parlement Dg Strijd tegen de Corsikaansche bandieten De index gaat 10 punten zinken Kostbare Schilderijen teruggevonden Hel einde van een Luchtreus BELGIE en BELLEN Nieuwe Expeditie van Sven Hedin XXXVII JAARGANG NUMMER 264 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tolefoou 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuf/el-De Qondt. Publiciteit buiten het ArronJ. AALST In oen artikel van da Essor Co» lonial n lezen vrij wat volgt In zijne laatste encycliek Nova impendent noodigt Z, H. Paus Pius XI, terecht ontroerd door den droeven econo- mischen toestand die zwaar weegt op millioenen van zijne kinderen, de we reld uit tot eeuen kruistocht van christens liefde, Anderzijds zoekeu de r.goeringen, de staatslieden en allen die zich met economische en sociale werken bezig houden eene oplossing voor hel moeilijk vraag stuk dat zich overal voordoet. Maar de uitslagen die tot nu toe hekomen worden zijn nul of bijna nul, misschien wel omdat men er te weinig belang aan hecht dat do op lossing eene christene oplossing zou moeten zijn* In afwachting van betere tijden woedt de crisis voort in alle hevig heid en bedreigt alle landen zolf die, die lot hiertoe steeds hot hoofd had- flon geboden aan de ergste bedref gingen. Be huidige crisis is algemeen. Zij heersebt zelfs in de landen waar de missionnarissen arbeiden aan d voortplanting des Gelools, In do laatste maanden van vorig jaar deed de crisis zich gevoelen in vele katholieke missielanden, sedert is ze nog scherper goworden en heeft voor sommigen rampzalige gevolgen gehad. Do schrijver somt dan talrijke voorbeelden op die hij ontleent aan het agentschap «Fides» en vervolgt Men ziet het. do toestand dar mis siën is zeer erg. Een samenwerking is noodig om da ramp te vermijden dia onze missiën bedreigt. De oogst moot gered worden en wat meer is help moet verschaft worden om onze zendolingen in staat te stellen hunnen spostolischen arbeid voort te zetten. Anderzijds schrijft Mgr De Clercq; Ziedaar maanden dat de zwarte be volking getuigen is van den aanhou. dei:cle:i aftocht dor Belgon de Ka- tanga loopt ledig bandelshnizen staken hunne zaken, de frank w ordt zeldzaam, de ondergang is zichtbaar voor do negers die niet begrijpen. Men stelt ons vragen, want geruchten foopen, vreemde geruchten waarvan ir,on naar het schijnt den oorsprong vruchteloos zoekt. De vragen die men ons stelt, wor den in vertrouw n gestold. Allo Bel gon zonder onderscheid van denkwij ze, zouden gelukkig moeten zijniet do katholieke missionnaris het ver trouwen van den neger bezit en dat hij ook den goeden raad weet to ge ven Hebt vertrouwen. Ziellier eene andere getuigenis die men onpartijdig mag noemen. Zij is ons verschaft door M. Audré Van Isegliem, die na het gebrek aan sa menhang ia zake koloniaal bestuur te hebben getoond, op den grooten in vloed door de missionnarissen uitge oefend drukt Gelukkig voor ons bestaat het per soneel der katholieke missiën in grooten deele uit vaderlanders, die goede zonen zijn van het Moederland: Zij drukken hunnen stempel dat is een feit. Eindelijk om te eindigen geven wij een voorbeeld aangehaald door Mgr Van Hee s. j. en die de aihankelijk- beid toont tusschen het economische en den geestestoestand. Aan een pator missionnaris van Ngowa (Kwango) die aan d® negers vroeg Maar waarom toch wordt gij niet katholiek zooals de Bakongo te Kisantu werd geantwoord Tot wat zoo het ons dienen, de blanken zullen zich toch nooit met ons bezig houden. Ons land Is arm en levert niets op en nooit zullen wij op so- ?ie vervolg onderaan volgende Kolom. Agentschap Havas, Adolf fflaxlaan .13, Je Brussel Rue de Richelieu, Parijs t— Bank Bullding/Kingsway, 20 Londres W. O. 2. H. Elisabeth Zonop7,0BZon»f4,05 V. M. 26 K. K. 2 Bij aankomst te New-York, las de Ttaliaansche imiinister van Buitenland- sche Zaken, Grandi, oen korte verkla ring voor. Bij het vertrek van Grandi uit Jersey City, was alles volkomen rustig. Na zijn aankomst te Washing- v100 millioen frank voor het Gemeentecredlet Afgevaardigden van het Gemeentelijk Gnediet van Belgie hebben -Dinsdag een onderhoud gehaid met den lieer Renkin, eersten minister, en den hee£ Houtart, Een betrekkelijk rustige dag Ajaccio, 17 Nov. betrekkelijk rustige - Maandag is een dag geweest op De economist Baudhuin voorzegt dat voor de maand November de index der( kleinprfjzen aanzienlijk zinken zal. Dio zinking wordt door verscheidene fac- lon, zou Grandi dadelijk een. officieel minister van Financiën. bezoek aan Hoover brengen.. De bespre kingen met Stimson, zullen heden needs een aanvang nemen. Grandi is tegen de avond te Was hington aangekomen. Om te beginnen, had Grandi een on derhoud met president Hoover, om zich daarna met zijn cchtgenoote naar Stim- sons particuliere villa te begeven, waar hij de nacht van Maandag op Dinsdag doorbracht. Stimson, de Araerikaansclie minis ter van Buitenlandsche Zaken, betoog- Het is de rol van hei gemeentelijk crediet van Belgie de noodige gelden aan de gemeenten en provincies uit te leenen, doch bet crediet zelf beschikt niet over voldoende liggend geld. Het besluit werd dan ook getroffen de leeningen op te schorsen, waardoor vele gemeenten en provincies in uiterst moeilijke toestanden werden gebracht- Na het onderhoud dat "Dinsdag mor gen plaats had, werd het besluit getrof fen dat de Regeering 100 millioen fr,. aan het gemeentelijk crediet zal terug- de gisteren opnieuw, dat er tussclien betalen, te loopen op de voorschotten de Ver. Staten en Italië, geen geschil-.die liet gemeentelijk credietvoor reko- len Bestaan, m,aar dat Hoover, Melton ning van de schatkist gedaan bad en hij, bereid zijn alle vraagstukken met Grandi te bespreken," die ideze te berde wens oh t te brengen. Na langdurige pasporingen is men j^russej erin geslaagd eén vijftal kostbare schilderijen terug te vinden, die in 192/7 uit het (museum voor Schoone Kunsten le Moskou gestolen waren. Het zijn de «Christus», van Rem brandt, de «Kcce Homo» van Titiaan, «De Heilige Familie.» van Corrège, «De H. Johannes ne Dooper», van Carle Dolce en de «Geeseling van Christus», van Pisano. De doeken zijn begraven gevonden op twee verschillende plaatsen in omgeving van Moskou. Zij bevonden zicih in luchtdicht afge sloten ijzeren kisten, die bovendien nog met een bijzondere stof waren overtrokken om aantasting van de gend een afvaardiging ontvangen schilderijen door vocht le voorkomen. Alleen hot schilderij van heeft licht, door het vocht geleden, doch kan hersteld worden. Alle andere schilderijen bevonden zich in zeer goeden slaat. Het lot van de «Belga» De commissie van financies verga derde Dinsdag, ten einde de begrooting van 's Lands .mjiddelen le onderzoeken. De commissie besloot dat het. artikel betreffende de uitgifte van van 15 millioen frank ten gunste van het Paleis der Schoone Kunsten te het voorwerp uitmaken zal van een afzonderlijk artikel. De commissie besloot ook dat de be naming «Belga» zal worden afgeschaft zotodra de omstandigheden zulks toela ten vermits die benaming niet unieer van pas komt. Uitbreiding van de speelzalen De heer Houtart, minister van Fi nancien, bereidt een ontwerp van wet voor waardoor de toelating om speelza- (je len in te richten, ook vergund zal wor den aan andere steden dan Oostende, Blankenbenghe &pa. Protest tegen de 40-urlge werkweek Minister Renkin heeft Dinsdag mor- van Corsica. Wel duurt de zuiveringsactie toren bewerkt. Een dier factoren is het ononderbroken voort en verzwakt dezachte najaarsweder, maar dc Deen- waakzaamheid geen oogenblik. Ook de.sche kroon speelt ook eene rol. Met het troepen- eri gendarmérieafdeelingcn,jpond sterling drukt ze, door haar da- die verscheidene punten omsingelen, len, gedurig op den prijs der der eieren en der boter. Lopigna, Gari-d'Orcino, Calcatoggio en het voorgebergte van Punta, zijn niet werkeloos gebleven en hebben hun posities vooruit geschoven, zoodat de fatale kring om de in de beng- en boschstreek opgejaagde bandieten steeds nauwer en nauwer wordt. Maar tot een treffen, lot een of andere ont dekking of lot een vangst is het niet gekomen. Nieuwe aanhoudingen Dit neemt echter niet weg, dat het aantal aanhoudingen die Maandag ge schied zijn, vrij groot is. Onder meer werden te Gnri-d Orcino zeven perso nen in hechtenis genomen, om hulp en een leening biJ"stand te hebben verleend aan de ge- onneto „.on broeders Spada, zooals we reeds zeg den, twee van de gevaarlijkste bandie ten die op het oogenblik nog gezocht worden. of dergelijke het «Comité Central Industiiel», die DE R. 100 VUCRDT GESLOOPT De groote bestuurbare Engelscbe luchtreus R. 100 is aan een metaal- handelsfirma verkocht ten einde te worden gesloopt. Voorwaarde voor de toewijzing aan de betreffende fiitrraa is dat de ontman teling te Cardington zal plaats vin den waardoor een groot aantal per sonen aldaar nog twee a drie maanden volledig vftn werk voorzien zullen zfjn. Dc nomp van het gevaarte bevat een enorme hoeveelheid metaal. Waarvoor dit metaal zal worden ge bruikt staat nog niet vast. Een deel ervan zal echter tot ge denkenissen worden verwerkt en een ander vermoedolijk naar de nijver heidscentra in het Noorden des lands worden gezonden. Voor de verzending zal alle metaal te Cardington worden samengeperst. De machlenen van de R. 100 zijn in- lussehen reeds gedemonteerd. Ze zijn evenwel nog niet verkocht. Men zal zich herinneren dat de R. O't, dn weer,gaande van de R. 100 in Frankrijk in vlammen is opgegaan. jKwam prolesleeren tegen elke maatre- Titiaan.gei tot veralgemeening van de 40-uri- ge werkweek. De oerste-m'inister heeft geantwoord dal d.e regeering nog geen stelling heeft genomen in deze kwestie. In verband hiermede werd' gemeld, dat minister Ileyman heeft laten ver staan dat, indien ooit tot een dergel ij ken maatregel werd besloten, deze en kel een lijdelijk karakter van b.v, zes maanden zou kunnen hebben. ciaal gebied bet peil onzer buren Tan Neder Congo bereiken. Hetgeen bewijst dat voor den «simpelen» neger, maar daarom niet dommer als sommige geleerd» socio logen, de kristen» beschaafdheid een blok vormt en dat de negers beseffen dat de geestelijke belangen steeds ge paard gaan met de wereldlijke, Eene ekonomische beweging die te snel zou ingevoerd wordeu zou niet zonder gevaar zijn. Wij moeten er op letten, maar in zijn gobeel be- voordeeljgt zij ons apostolaat en wij moeten er dw Goddelijke Voorzienig heid voor danken. Medegedeeld door het secretariaat van den Kolonialen Kring, 30, Ar- beidstraat T/S. Welk is het belang der economische betrekkingen tusschen Keulen en Bel gie In 1925 werden uit Keulen 29,455 ton waren per spoor naar Belgie ver voerd en 51,580 ton van Belgie naar Keulen. Dit cijfer stelt ons land aan hot hoofd van al de leveranciers voor dè iüjnscthe stad. Die cijfers hebben eene bijzondere beteekenis indien men ze vergelijkt imiet het totaal der waren uit Keulen naar den vreemde gezonden en uit den vreemde naar Keulen. Het blijkt inderdaad dat Belgie 23 t.h. der voortbremgesolen levert, door het spoor aangebracht en ongeveer 26 t.li. der verzendingen uit Keulen ont vangt. In den Belgischen uitvoer naar Keu len spelen het fruit, de igroensels en de aardappelen een bijzondere rol. Keulen heeft inderdaad een midden toestand als invoermarkt van fruit en groens els. In 1928 zond Belgie 12,917 ton fruit en igroensels naar de groote Rijnstad, zij 23 t.h. van den Keulschen invoer dezer voortbrengselen, en ongeveer 50 t.h. van wat Belgie aan het overige van Rijnïand levert, In 1928 verzond Belgie 8824 ton aardappelen naar Keulen, wat meer dan de helft is der aardappelen per spoor ingevoerd. Maar het verkeer te water is noig be langrijker. In 1928 zond ons land 85,083 ton naar Keulen terwijl er ,56.488 van uil Keulen naar Belgie kwa men. Met die cijfers bekleedt Belgie, in het verkeer te water, de eerste plaats na Holland. Indien men het vervoer per spoor en te water samentelt, dan vindt (mien voor 1928 de volgende cijfers Belgie zond naar Keulen 136.677 ton en Keulen 115,943 naar Belgie wat bewijst dat ons land een schoon overschotje heeft» Een ooggetuige over den aanval op Spada's roovershol De Parijzer bladen deelen volgend verhaal mede van een officier die deel genomen heeft aan den overval op het rooicrshol van Spada «Ten gevolge van belangwekkende inlichtingen welke wij daags te voren hadden bekomen lo Calcatoggio, bega ven wij ons Zondag in den vroegen morgen naar La Punta. Men had ons inderdaad verzekerd dat Spada en zijn broeder reeds verschillende nachten hadden doorgebracht in de omgeving van hun vroegere huisvesting. La Punta is gebouwd op een rols- aebtigen bergtop, gelegen op den uit kant der hoogvlakte welke de vallei van Liamono beheerscht. Van den anderen kant is de sterk afhellende bergrug] voorzien van kleine uitstekende punt- rotsen, hier en daar bezaaid met lage heesters en kreupelhout. Ten Noord- Westen strekt de hoogvlakte zich nog vier-hondend meter ver uit. Op' dien uithoek is eveneens een houten barak op geslagen, vanwaar imen een anderen kant der vallei beheerscht. Het was in de omgeving van deze hul dat de bail- diet en zijn broer lot 2 maal toe ge zien geweest waren, zonder dat men er in was gelukt hen le vatten. Toen wij rond 8 uur op La Punta aankwamen, vroegen wij aan luitenant Tocabela, die het bevel voert over den aldaar opgerichten post, zes manschap pen om met ons mee te gaan. Een der gendarmen droeg oen mitrailleuse-ge- weer; een andere een hoeveelheid hand granaten. Intusschenlijd had luitenant Toca bela. die pas uit Marokko is terugge keerd, en een uwjesler is in het leggen van hinderlagen, op den top van ^den berg, twee milrailleusen doen opstel len welke in liet gebeurlijk geval moesten in werking gebracht worden. Met hun geweren, milrailleusen en revolvers rukten de gendarmen op een tront van 200 meter vooruit, in dó lichting van het kreupelhout, waar zij binnendrongen, na het nest van den bandiet doorzocht te hebben. Vooraf waren zij overeen gekomen om bij het minste gevaar het nood sein te blazen. Voorzichtig rukten wij vooruit. Wij konden niet meer dan twee tot drie meter ver voor ons zien. Voortduwnd imioeslen wij over kleine rotsen en reusachtige steenklompen klauteren, tusschen de wiel ke hooge heesters opschieten. Wij moesten dan de wapenb neerleggen en ze dan terug opnemen eens dat wij den hinderpaal over waren. Opeens weerklonk een gefluit.Do gendarm Haquin had de sporen van een menschel ijk wezen ontdekt. Als op commando lieten wij ons neervallen en kropen dan op handen en voelen vooruit. Enkele meter verder stonden wij voor een zware rotsholte. De ope ning was afgesloten met een stuk zeildoek, waarvan de hoeken üan do nabijstaande heesters waren vastge- Zle vervolg onderaan volgend^ kolom, Voor wat de eiers betreft, kondigt men eene tussc-henkomst van Frankrijk aan, dal de zendingen van Belgische eieren beperken wil. Die maatregel zou ons land zeer- noodlottig zijn. Dat ge- heurt door «vrienden» die ons reeds se dert 15 jaar liet wierookvat op den neus breken. De prijs der eieren moet dus in Belgie dalen, wat een grooten invloed op den index hebben zal. Het schijnt wel wat veel belang rijker is dat het vleescli eindelijk gaat afslaan. De reden kan men ge makkelijk opsporen. De koopkracht van het volk vermindert .mieer en meer, zoo dat er in de slachterijen minder vraag is. De nood doet zulke maatregelen ne men. Het vet vleesch geraakt integen deel gemakkelijker aan den man. Indien, zooals het meer dan waar schijnlijk is, de rechten op de vreemde boter en vleesch gestemd worden, zal er natuurlijk eene lichte vermeerde ring van prijs volgen. Zij zullen (meest invloed hebben op de boter, maar wei nig of niets op het vleesch. Men rekent dat de afslag van don index tien punten zal bedragen. Men. vraagt zich af of die daling de <klec- dingstukken zal genaken. Waar het Verre Oosten Het Zweedscli Telegraafagcnlschap meldt De bekende ontdekkingsreiziger Sven Hedin is van plan een nieuwe expedi tie naar het Verre Oosten te onderne men. Zooals bekend heeft Sven Hedin vooral bekendheid verworven door zijn onderzoek naar geografische, geologi sche en etnografische omstandigheden in Middon-Azie. In de afgeloiopen Lente heeft Sven Hedin tijdelijk zijn werk in China on derbroken en is naar Zweden terugge keerd om zich bezig te houden met de rangschikking en het katalogiseeren der uitslagen van zijne groote expeditio in China, welke vier jaar geleden be gon, terwijl verscheidene medewerkers in China aan het werk bleven. Het volgend jaar zullen de geologen Norin en dr Ambolt, medewerkers van Hedin, eene reis van verscheidene dui zenden kiloimieters ondernemen vun Jarkland langs den Karakoeroem naar Indie. De bijzonderheden van dit plan zijn nog niet definitief opgesteld, maar de expeditie zal zich vooral bezig hou den met het geologisch onderzoek van het gebied. (D'e duur van den tocht zal natuurlijk afhangen van de omstandigheden en de (e kiezen weg, maar men verwacht in eTk geval belangrijke uitslagen. De Cninoesche regeering heeft reeds hare toestemming gegeven voor deze expe ditie. bonden. Voor het hol was een gracht je gegraven en er op een zware steen gelegd. Wij durfden schier niet ade men om onze aanwezigheid niet tc ver raden. In de holte, welke nog donker der was gemaakt door de groote tak ken welke er over gespreid lagen, was alles roerloos stil. Zaten de twee ban dieten. met hunne wapens in de hand, niet gereed om le vuren Do gendarm Haquin stond toen op eens recht, greep een handgranaat cn wierp ze op den onderstand. Deze sprong aan stukken ondpr een oorver- doovend gndruisch. Dc politieoversten en gendarmen sprongen vooruit..* doch de onderstand was ledig. In de rotsholle vonden wij een. matras en verder een rotsblok als zit plaats. Op den grond lagen drie her- dersmantels, twee dekens, een voet kussen, twee schotels en twee lepels, een oorkussen, een flesch olie,een half gevulde flesch wijn,een doos pastillen, een doos suiker, een stuk zeildoek cn een zakdoek.^'

De Volksstem | 1931 | | pagina 1