Nog op liezoek Mj een Pater KimstsdiiMer Zaterdag Nov. 1951 De heer Renkin en het Socialistische Noodplan Priesterlijke benoeminp De Provinciale en Gemeentelijke Financiën De Inbreker Serge (le Lenz De Regeering zat tGch Schatkistbons uitgeven De Strijd tegen de Corsikaansche bandieten Tegen de Vreemde Arbeiders in Frankrijk Op hel Spoon TAh SEN Kortstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVII JAARGANG NUMMER 266 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-DeGendt. Publicltoit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf IVIaxlaan 13, Brussel Rue de Richelieu, Parijs enaMaB—m—aap»—b Bekijkt dien Christus Kop, zoo heerlijk, zoo fijn, zpo regelmatig, zoo goddelijk schoon, Letterkundige en oordeelendie scliri j ver, priester V erschaeve mocht wel neerpennen ((Dat beeld is majestatisch en goed terzelfdertijd. 't Maakt op mij een feilen indruk van macht en volheid, die zegt ik ben de teeg, de, snaarheid en 't leven, wat ze ook be zitten in onbeperkten overvloed en die bezit uw Christus. De waarheid in de uitstralende opene klaarheid van zijn wezen 1 't. Leven in de eveneens onuitput bare schijnende gezondheidskraeht. 't Leven straalt en bloeit in hem. Dn de weg... die ligt in 't land schap, door de 'doornen kronkelen de... pn in de lucht hangen onweers wolken... doch blijft bedaard en vreest niet want zijn licht straalt uit en omglanst alles wat. het om ringt. Dat boekje landschap komt daar van pas 't is een détail voorzeker, dooli met die wolkjes daarboven grijpt bet, aan en toont ons de klei nigheid en de minderheid in volle mate van de aarde en de ruimte ne vens den Ohritus, den Meester van Hemel en aarde. De kleuren ook zijn passend en berinneren de ta- fereelen der oude meesters die toch eerst en vooral christelijke schil ders waren. De godsdienstige schilderijen blijven immer de indrukwekkend ste en doen goed, daar waar al die wereldsehe blaai, boe prachtig ook afgeteekend, gelijnd en gepenseeld de ij delheid van een ij dele wereld nabootsen en ons zouden kunnen aftrekken van alles wat we moeten beoogen en behertigen, Een ander tafereel streelt ons de oogen en straalt als een zonnig welzijn ons tegen. 't Is Sint Franeiscus op den berg... (uit de kerk der Minder broeders te Sint Truiden). 't Is de opgeruimde Franeiscus die met open armen alles aanneemt wat O.L. Heer hem stuurt bij die mocht zingen Mijn God en. mijn al. Hij draagt de vijf bloedige won den in zijn lichaam. De kwetsuren van zijn handen en voeten ver toont liij, terwijl hij schijnt te sta ren naar iets daarboven. 't Is een treffend persoon en wel gelukte afbeelding van den stichter der drie serafijnsehe orden. Nog eens te meer en niet te veel staat bet heerlijke beeld van den zoo lieven heilige in een landschap zonder weerga' aan de rechterkant van den weg die hij bewandelt, ver heffen zich rotseblokken en daarop en daavrond struikgewas en langs den-linkerkant is het een diepe ver- rezicht aangenaam bewolkt en be neveld. Onze schilder heeft gansch zijn franciskaansdhe geest weten te be zorgen aan dit sprekend en biddend beeld van zijn Ordevader. Mare. Chineesch-Japansch geschil UITSTELLEN De Japansche afgevaardigden te Pa rijs zullen hun ontwerp tot vergelijk 'aan den Volk,onboiulsraacl onderwer pen. Dit vergelijk stelt voor de werken van den Yolkenbondsraad uit le stellen tot Hel verslag van de onderzoeksccim;- missie ingediend is. Tokio zou het voor stel goedgekeurd hebben. Geen veiligheid in Mandchoarie Londen. 19 Nov. Nu de Japanners een strenge nederlaag toebrachten aan de troepen van generaal Ma, doet de toestand te Moekden inzien hoe gering de veiligheid thans in Mande,hoerie is. Duizend bandieten verschenen niet ver ten Oosten van die stad. Een groote Ja pansclie troepenmacht was noodig om die bandieten le verdringen. Ook had een aanval van bandieten plaats le Toung laan, in de buurt waarvan zich een klein detachement Japanners be vindt. IDe troepen werden verrast en verloren "dertig manschappen. Do stoutmoedigheid der bandieten ver plicht de Japanners hun troepenmacht te vermeerderen op alle fronten. Het aantal slaohtoffer9 Londen, 19 Nov. ;j Men bericht liil Tokio dat het aantal Japansclue slacht offers geschat wordt op drie honderd dooden en gekwetsten, voor wat het ge vecht van den vorig-en dag betreft. Van hunnen kant zouden de Ghineezen drio tot vierduizend slachtoffers tellen. Mien verwacht er zich aan dat ide Japansche troepen Tsitsikar tusschen dit en ©ene week zullen ontruimen. Hun eenigste doel is de verspreiding der Chineesiche troepen, die zich samengehoopt. hadden cri die de Japansche troepen bedreigden aan hel bruggenhoofd van de Nonni-"i- vier. De beste troepen van generaal Ma zouden echter niet verslagen zijn, want die werden -teruggetrokken toen de toe stand bedenkelijk werd. De rust heerschl thans te Tsitsikar. De Japan sche staf vestigde zich te Anganghi. De Chineezen zouden vooral bedrij vig zijn in de streek van Kaochang, Tsu-Hsintmiinfou en Yinkeou. Sovjet troepen zouden onderweg zijn van Vla divostok langs de Tchin Tao, maar of dit bericht al of niet juist is, werd nog niet uitgemaakt. Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. O. tmesm Opdrecht van Maria Zonop7,09Zonat4,03 V. M. 25 L. K. 2 BISDOM GENT. Z. H. E. da Bisschop heeft benoemd tot Pastoor Deken to Ninove, dan E. II. Walters pastoor to Gent (Bijloke) tot godailiansilee- raar in de Staatsmiddelbare Jongensschool te Aalst, den E. II. Van Bogaert, onderpastoor te Aalst (St Jozef) tot onderpastoor te Gent (St Platers), den E. II. De Muuok, onderpas tor te Meisele (W&es) De financfeelc toestand der pro vinciën en der gemeenten betert niet. Om daarin te verhelpen in zekere mate stond de Staat aan de gemeenten een voorschot toe van honderd mil joen. Deze maatregel betreft, echter de provinciën niet, en zekere dezer bestu ren bevinden zich in de onlmiogelijk- heid te voldoen aan de verbintenissen die zij hebben aangegaan tegenover de gemeenten, de ondernemers van openbare werken, enz. vooral voor wat betreft de likwidalie der kredieten (verpichte en facultatieve,)! gestemd door de provincieraden. Men weet dat aan sommige besturen voorstellen werden gedaan van lee ningen aan te gaan in den vreemde.In weerwil der betrekkelijk gunstige voorwaarden, is er tot thans toe nog geen kwestie van op die voorstellen in te gaan. De besturen zielen nochtans moeten de gebeurlijkheid inzien van betaling der intrest'en wegens vertraging in de likwidalie der mandaten. Dringende voetstappen wonden aan gewend bij de rogeefing om de uitbe- lalinig te verkrijgen der aandeelen ver schuldigd op de belastingen. Er zou ook spraak zijn van de machtiging te vragen -te iniogen genieten van zekere voorschotten die zouden worden ge daan door officieele instellingen. Komt te verschijnen THERESE NEUMANN door: Z. E. H. Kan. Eug. DE HOVRE een prachtig boek over een hedendaagsch onderwerp De Gestigmatiseerde van Konnersreuth liet boek in-8o 288 bladzijden op CHOXLEY ESPARTO papier. Prijs 30 frank Te verkrijgen boekhandel J. Van IMuffel- Pe Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst. In de prachtige redevoering giste ren door den heer Renkin in ae Kamer uitgesproken, heeft de eerste minister, de vaagheid en inhoudsloosheid van het socialistische noodplan laten uitschij nen. Hij zei o.a. «De Regeering zal aan haren pliciht niet le kort komen, en al het mogelijke doen, niet om ide crisis op le lossen, doch om de gevolgen ervan le verzach ten. D'e oppositie verklaart "dat onze poli tiek schipbreuk geleden heeft en dat het huidige economisch stelsel zijn 'doelloosheid bewezen hééft. iDiooh wij hebben het recht te onderzoeken, welke j de maatregelen zijn cTie door de so cialisten worden voorgesteld en waar- jlieen zij het land zouden leiden indien zij ooit moesten toege-past worden. Ik zal nief, zoo gaat da heer Renkin voort., een debat openen over het Mar xisme, docli ik laat uitschijnen dat het Marxisme een grove tegenstrijdigheid bevat. Het Marxime predikt de vernie tiging aan van hel kapitalisme; de eïn- delooze uitbreiding van de behoeften en de bevrediging van die behoeften door een gelijkloopende verhooging van stoffelijke goederen. Welnu, ik zeg, dat eeri leer die behelst dat de stoffelijke goederen aldoor in aantal zullen toene men, het kapitalislme als een noodza kelijkheid erkennen moet. Het socialistisch plan laat mij heel en al koud, zegt de lieer Renkin. De simpelen van geest en de onverbeter lijke enthousiasten kunnen zich eraan laten beetnamen. Doch het socialisme bracht Nieuw Zuid Gallie aan den rand van den afgrond. Het beloofde in En geland den hemel op aard.e en het aan tal der werkloozen steeg aanhoudend. Nog meer, Engeland was den onder gang nabij. Het socialistische noodplan bracht niets aan, Doch iedere imiaatregel erin vervat zou volstaan om de economische bedrijvigheid van het land te ontwrich ten,. Indien Engeland het -\icrde van do maatregelen toegepast had die door de socialisten hier worden voorgestaan, dan zou het land dood zijn. En Enge land is een rijk en solied land. Wat zou het dan in Belgie geweest zijn Het toezicht op de banken zou wan trouwen wekken en het krediet van liet land aantasten. En liet is juist dit jvertrouwen dal wij vooral noodig heb- iben. Doch wat de socialisten willen dat is de grondslagen van de huidige eco nomische bedrijvigheid ondermijnen en jvoor altijd ce welvaart-s uit het land jbannen. Wij heioven den hemel niet op aar- jde, doch wij zullen uit al onze macht werken aan het tot standkcumen van internationale maatregelen, waardoor de gevolgen van de crisis kunnen gele nigd worden. De socialistische politiek kan niet de maatschappij van hare kwalen genezen |Wat de socialisten voorstellen en na melijk het toezicht op dc banken, is utopie. De wereld heeft behoefte aan gezond verstand en aan waarheid. En dat brengen de socialisten niet. De socialisten welen dat de crisis voorcleelig is voor het communisme, dat zij de eerste plaats in hun hart gunnen. Maar wij zullen al doen wat kan om die ramp van de wereld te houden. In -gezelschap van Kipfer naar Brussel gevlogen Uit een onderzoek is gebleken dat het wel degelijk op 4 November is, om 10 u., dat Sergie de Lenz, alias Paul Chavret, per vliegtuig van Le Bourget naar Brussel is gevlogen. De man was voorzien van alle noo- dige papieren. Een paspoort voor Bel gie is niet noodig, zooals men weet. Hij was in bezit van een klein valies. Hij moest herhaaldelijk langs een kon- Iroolpost en deed dit mot de meeste on verschilligheid. In het vliegtuig nam hij plaats in gezelschap van nog twee andere passagiers, onder wie de h. Kipfer, de medewerker, van prof. Pic- card. De liberale groep van den Senaat heefl Donderdag vergaderd ten einde te beraadslagen over den financieelen toestand. De h. Iloutart, minister van financies, was aanwezig en beant woordde de vragen die door, enkele le den werden gesteld. De moeilijkheden van financieelen aard blijven groot en de regeering moet rekening houden met de vermin dering van de opbrengst der; belas tingen. De h. Iloutart heeft ook laten uit schijnen dat de uitgifte van Schatkist bons een noodzakelijkheid gewordan is en dat het ontwerp waarschijnlijk op Dinsdag o.k. zal worden ingediend IN DE GEVANGENIS De aangehoudenen die in de gevan genis van Ajaccio opgesloten zijn,loio- nen zich zeer prikkelbaar. Allen mor ren en willen het doen uitschijnen dat zij zoo onschuldig zijn als pasgeboren kinderen. Severin Santini. arrondissements raadslid van Zicavo, wiens aanhou ding wij gemeld hebben, beweert dat hij nooft. den bandiet Bartoli in de hand gewerkt -heeft. Marie Bartoli, de verloofde van Bornea, houdt Bij hopg en bij laag staan, dat zij zich ni-els te verwijten heeft en een slachtoffer van het ge recht is. Zij zegt Bornea niet meer gezien te hebben sedert de maand April 1930. Ook zegt zij voor niets betrokken te zijn in de handietensine- lcen van haar verloofde, alhoewel er in de streek verteld wordt dat het op haar aanstoken is dat Bornea den postdienst tusschen Bastellica en Ajacco heeft onderbroken. Marie Bar toli klaagt er bitter over dat men ook hare moeder aangehouden heeft die, zoo zegt zij «nog veel onschuldiger is dan zij zelf.» DE OOM VAN BARTOLI GEEFT, ZICH GEVANGEN Woensdag heeft zich de 63jarïge Henri Bartoli, beter gekend onder den naam van «De Manke oom van den bandiet Bartoli, te Serivano gievangen gegeven. In de streek van Palneca, waar eigenlijk de grootste schurken huis vestten, zitten nu al de bandieten ach ter slot en is de streek gezuiverd. NIEUWS OVER SPADA Ziehier enkele inlichtingen over Spada, den koning dor Cinarca Over twee dagen zou Spada in ge zelschap van zijn broeder bij de berg bewoners der Cinarca gekomen zijn, niet ver van Saint-Andri d'Orcino. Hij had sedert, drie dagen niet Imieer ge uten en hij was zoodanig uitgeput, dat hij tijdens het eetmaal bewusteloos neerviel. Nochtans, dank zij het krach tig voedsel on de enkele uren 'rust welke zij genoten, vonden zij hunne krachten lerug, en konden zij haastig vertrekken naar eene onbekende rich ting, doorheen het betooverend_ ^ark van Cinarca, De radikalen dienen een wetsvoorstel in De leden van de radikale groep heb ben in de Fransche Kamer een wets voorstel ingediend betreffende de be scherming van de Fransche arbeids krachten door de inkrimping van de werving van vreemde arbeiders. In werkplaatsen met meer dan tien personen mag volgens dit voorslel slechts een tiende van de arbeiders uit den vreemde komen. Waar er minder dan tien werklieden zijn kan er slechts een vree-(mideling toegelaten worden. In bepaalde streken mag rekening houdende met den aard van zekere wer ken, de verhouding door een dekreet van den prefekt verhoogd worden. Uitzondering wordt insgelijks ge maakt, in het geval een werkgever kan bewijzen dat hij in Frankrijk niet do vereïschte elementen vindt om zijn werk te verrichten. Het wetsvoorstel voorziet hoeten van zestien tot twee duizend frank voor de overtreders. Anderzijds wordt gemeld, dat de Bel gen in Frankrijk zich blijven veront rusten over de maatregelen, die tegen de vreemde arbeiders worden aange kondigd. Verscheidene wetsontwerpen werden ingediend om het getal vreem de werklieden te beperken. De Fransche regeering heeft beslo ten de identiteitskaarten niet te ver nieuwen, die ten voorloopigen titel werden toegekend en dit is het geval voor al dezo afgeleverd aan de Belgi sche arbeiders, idie sedert 1 Januari 1930 naaf Frankrijk zijn getrokken of cr na eene lange afwezigheid terug ge keerd zijn. De nijveraars van het Noiorderdepar- tement en van het Center verzetten zich tegen bovengenoemde maatrege len. Zij houden veel van Belgischo werklieden die meestal zeer gespeciali seerd zijn. V Voor alle verzekeringen LE PHENIX BELGE Antwerpen, Brussel, Gent, Hasselt, Luxemburg 506 Prijsvermindering voor de kroostrijke gezinnen. Pa erkenningsboekjes met het jaartal 1933-1931 of 1931 dia aan de leden van do k roostrijke gezinnen toelaten de vermin dering op de prijzen van vervoer per spoor te genieten mogen tot 15 Januari benuttigd wor den. Zij dienen uiterlijk den 16 Januari terug bezorgd aan de atatie dio ze afgegeven heeft. De rechthebbenden worden dringend ver zocht reeds van 1 December e, k. af hun aan vraag om nieuwe boekjes in te dienen, opdat deze boekjes tusschen 1 en 15 Januari zouden kunnen afgeleverd worden. Deze nieuwe boekje3 zullen geldig zijn ge durende twee jaar, voor-zooveel te bezitters hun rechten cp de prijsvermindering in den loop van het jaar 1932 niet verliezen. VRAAG A) Welke staatstaks is er le beta len bij den aankoop van een huis B) Welke honoraria mag de notaris reke nen bij den aankoop van een huis ANTWOORD A) Registratiekosten 'bij verkoop van een huis 9,00 o/o. Doze kosten worden verminderd tot 5,16 o/o indien het het eerste huis is dat de èigenaar koopten 't huis niet gebruikt_wordt voor café. B) Het honoraria van don notaris werd vastgesteld dorr het Koninklijk Besluit van 27 November 1923. Verkoop, overdracht tegen betalingjveder- af atand en Jieitatie uit de hand, van lichame lijke roerende goederen of onroerende goe deren op den gezamentlijken prijs en da daarbij behoorende lasten: 8 fr. t.h. op de eerste 50,000 frank 2,50 fr. t.h. op de volgende 50,000 frank J 1,50 fr. t.h. op do volgende 10>»,0ö0 fr. 1 fr. t.h. op de volgende 200, '0 fr. 0,75 fr. t.h. op de volgende 300,000 fr. 0,50 fr. t.h. op de volgendo 2,300,000 fr. 0,00 fr. t.h. op het overige. Als de verkoopprijs of een gedeelte daarvan verschaft wordt door een geldsohieler die in dere chten van den verkooper treedt, zal het honorarium voor den verkoop geheven wor den buiten het honorarium der verplichting. Verkoop en Jieitatie bij openbare toewijzing 4 fr. t.h. op de eerste 50,030 fr. 8,50 fr. t.h, op de vo gende 50.000 frj 3 fr. t.h. op de volgendo 100,000 fr. 2,50 fr. t.h. op de volgende 200,000 fr. 2 fr. t.h. op de volgende 300.000 fr. 1.50 fr. t.h. op de volgende 2.300,000 fr. 0,06 fr. t.h. op het overige. Indien de verkoopprijs of een deel daarvan versohaft wordt door een geldschieter die in rechten van den verkooper treedt, wordt het honorarium voor den verkoop geheven buiten het honorarium van de verplichting^ VRAAG Weike taks moet er toegepast worden op leeningsakten ANTWOORD: Op leeningsakten rro^t I fr» Der duizend volle zegel toegepast worden.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1