21 Zaterdag Soy 1951 Kei oerdeel van een Joodsclien schrijver nopens de Sociale EncycliekQuadragesima Anno BRIEF VIT IN DIE De Hertog en de Hertogin van Brabant te Luik üe Beheerraad der Spoorwegen De Engelsche Invoerrechten Doodelijke ontploffing in een Mijn in Engeland HET HOEKJE VAN DE VROUW Congres van hei Algemeen Christen IFerleersverbond Steun aan Werklooze kleine zelfstandigen HmÊ^mmmÊÊÊÊmÊÊÊmmÊÊÊmmfm M. Louis Loucheur overleden Welk is mijn Recht Erfdienstbaarheden KofkstraaS, 9 an 21Aalst. Telefoon 114. XXXVII JAARGANG NUMMER 268 DAGBLAD 20 Uitgever J. Van Nuff«l-D» Gsndt. jii^iüpa |Zonop7,14Zonaf4,00 V. M. 2ö L. K. 2 Publiciteit buiten het Arrond. AALST -irr~i Tr-rTT^"- Agentschap Havas, Adolf IVIaxlaan 13, te Prussel Rue de Richelieu* Parijs In liet Berlijnsdhe tijdschrift [«Politische Wochensëhrift» (n. 28) schreef de jood Adolf Caspary dat de taal der Encycliek eerbiedwaar dig is en nieuw. Niet enkel de vijandige theoriën zijn belangrijk, juist en actueel uiteengezet, ook de eigen opvattingen en kritieken zijn aan de orde van 'den dag. De ge schiedenis der Kerk geeft den Paus het recht- te becritiseeren en dwingt de wereld naar Hem te luisteren. Zoo heeft ze vroeger het verbod der woekerleening overal uitgevaardigd en doorgevoeld. Onder den Kromstaf hebben de armen altijd goed geleefd en zelf de rijken hadden geen reden tot klagen. Zonder het ontrooven der kerkelijke goederen, die de armen aan Kerken en Kloosters onttrok cn op straat wierp, had liet indus- trie-kapitalisjne zich zonder dit pro letariaat niet kunnen doorzetten. Dit feit moet door ieder onbevoor oordeelde erkend worden. Dat feit alleen geeft de Kerk het recilit de economische toestanden met een kritisch oog te beschouwen. De Paus heeft het recht de el lendige gevolgen van dat Kapita lisme aan den kaak te stellen en alle menschen van goeden wil tot her vorming op te roepen. Als bijzon der beteefcenisvol in de Encycliek stipt Caparv aan de analyse van de moderne economische toestan den en de maebtstelling van het vrijzinnig kapitalisme. De Paus weet het beter dan de liberalen en de socialisten die spreken van 11a- tuurnoodwendige ontwikkeling, wanneer hij verklaart, dat we te rugmoeten naar het Evangelie om hechte 'hervorming te bewerken. Caspary huldigt de beschouwin gen van 'den Paus nopens eigen dom, prijs, loon en standsorganisa tie en stelt vast dat de Kerk het beste scheidsgerecht is te midden der strijdende economische par tijen, die alle min of meer onder de macht staan van het kapitalisme Dit oordeel is belangrijk. Het toont het belang aan van 'het pau selijk dokument. Het moet voor de katholieken een spoorslag zijn in dien zin te handelen. B. Bank Building/Kingsway, Londres W. O. Pasur, 30-10-31, Waarde Vriend, Niet zonder diepe ontroering kom ik U en mijn edelmoedige weldoeners, be danken. Ik heb tot den laatsten centiem ai het geld ontvangen dat uw inschrij- - T1 opgewacht en verwelkomd door vmgslijst mij heelt bezorgd.. Ik ben *1° Pirard. gouverneur der Provincie, heer ontroerd, omdat ik onder de vermelde Neirjean, burgonieester en door talrijke namen welbekende vrienden vinde, die J i persoonlijkheden. Het eerste bezoek nog eens hun goedheid en oprechte ge- n D 'gold don geleerden prolessor lieer Ce- negonlieid ten mijnen opzichte hebben j TT :saro, die den Prins Leopold in de Hoo- geschool nog les gaf. Te hooge gasten De Hertog en de Hertogin van Bra bant hebben kJondag een bezoek ge bracht aan de stad Luik. Op de kaai der Guilleminsslatie werden de Prinsen lieeÉ ik onder de zioagezegde «onbekenden» zooveel «bekenden» heb ontwaard. Aan allen, zonder eenige uitzonde ring, mijn besten dank. De goede God zal 't U duizendmaal vergelden Uw vriend Thomas zal, als ware Ca- pucien, al doen wat hij kan opdat Je sus' rijk kome over zijn missieveld uw geld zal vo,or velen do gelegenheid zijn tot bekeering, voor velen de gele genheid tot meer christelijk leven. Wellicht binnen kort schrijf ik lirueer, als ik wat Cijd vind. Uw dankbare Vriend, P. Thomas. Adres j To The Rev. Father Thomas oc R. Catholie Priest. PASUR (Punjab) (British India)' De Raad van Beheer van de Nationa le Maatschappij der Belgische Spoor wegen lieeft vergaderd op 20 Novem ber. Hij heeft beslist aan de Wetge.ven.de Kamers de toelating te vragen om door een leening te kunnen beschikken over een netto-som van 800 millioen frank om de uitgaven van eersten aanleg te dokkon. De uitgifte zullen alleen ge schieden in overleg innet den minister van Financien en wanneer de omstan digheden voor deze verrichtingen g-un- stig zullen zijn. Het programma van de uitgaven voor de vernieuwing van de sporen en het materieel voor het dienstjaar 1.932 werd vastgesteld. Het loopt over een totaal bedrag van 282 millioen, waarin voor 242 millioen door de private nij verheid te leveren stoffen en materieel begrepen zijn, terwijl het overige de loonen van tijdens bet goede jaarge- tijd aan de werven werklieden verte genwoordigt. Do Raad heeft besloten de faculta tieve verzekering der reizigers tegen ongevallen aan een verzekeringsmaat schappij toe te vertrouwen. Hij heeft kennis gencumien van het verslag van de bijzondere Commissie belast met de studie van clectrificatic van de baan Brussel-Ahlwerpen. Verschillende tariefmaatregelen wer den genomen en verschillende adminis tratieve kwesties werden geregeld. 25 Artikelen welke met ingang van November belast zijn. Londen, 21 Nov. Men heeft thans de lijst bekend gemaakt van de artike len, die krachtens tde anli-dulmjpings- wel met invoerrechten belast zoifien worden. De rechten op de in de lijst voorkomende artikelen zollen 50 t.h. van de waarde bedragen en gaan in op 25 November. Op deze lijst komen to. a, die volgen de artikelen voor. Glaswerk voor huishoudelijk ge bruik, daarbij inbegrepen tafelglas terwijl glas voor verlichtingsappara ten buiten de bepaling valt. Sommige artikelen van de messen- nijverheid en produkten voor de (mies- sennijverheid. Gereedschappen en werktuigen, uit gezonderd landbouwwerktuigen. Breigoedereen, flanel, wollen, laken reisdekens en sjaals behalve gebreide sjaals. Tapijten, linnen zakdoenken en stof fen, mantels behalve regenmantels in leer of gummi, heeren- en jongens- kleeding en stoffen voor, handschoe nen. Sommige soorten papier, fiets- cn motorf ietsbanden. Ruber, linoleum!, zeil en andere vloerbekledingen alsmede .verschei dene reukwerkartikelen. Amerika antwoord met gelijke wapens Washington, 21 Nov. gemeld bleven bij den geleerden, professor noenmalen. In den namiddag woonden beiden de inhuldiging bij van een mo nument aan de gefusilïieerden. Voor en na de plechtigheid werden de Prin sen van harte door de bevolking toege juicht. 28 dooden. Weg vijf mijnwerkers werden vermist Wij meldden in ons nummer, van Zon dag dat deze ontploffing plaats greep, doch toen kregen wij nojg geen bericht die de schrikkelijke gevolgen dezer ontploffing bekend mRakten. De ontploffing is geschied in de N. O afdeeling van de mijn en heeft acht gangen getroffen, waarin arbeiders te gen den grond werd geslagen. Het was, zegt een der overlevenden, alsof er een bliksemstraal door de gangen stoof over de oppervlakte van de steenkool. De man ging dadelijk kijken wat er ge beurd was en vond toen zijn makkers gewond terneerliggen de een Jeeiijk verbrand, een andèr verblind, een derde zonder meer een stukje kle-eding aan zijn lichaaim,. Vele slachtoffers worden bewusteloos boven gebracht of overle den al bij het naar boveri brengen. De herkenning was uiterst moeilijk. Er lieerschle te Bentley cn in het na burige Doncaster groo.te verslagenheid Er daalde dadelijk'een reddingsploeg in de mijn af. Toen die beneden was gekomen, volgde er een tweede onf ploffing, waarbij twee mannen der ploeg gewond werden. Van de overige mijnen in liet district kwam dadelijk hulp en de ambuLancie dienst bleek uitstekend In orde. Om 2 ure 's nachts waren er' nog ze ven vermisten, die vermoedelijk lot de dooden gerekend (moeien worden waarschijnlijk in het genoemde getal zijn inbegrepen. De brand schijnt van weinig belee- kenis te zijn geweest daar de latere berichten er niet meer van spreken. Nadere berichten nopens de ontplof fing in de Bentley-mijn bij Doncaster melden, dat het aantal dooden tot 25 is gestegen en nog 5 man vermist worden die ongetwijfeld omgkomen zijn. Het aantal gewonden bedraagt 24, wordt dat de Amerikaansche regeering van w'e no^ zes lftvens8evaar -ver- besloten heeft extra rechten te heffen van de uit Groot Britlanie ingevoerde artikelen in dezelfde verhouding als de nieuwe invoerrechten die in® Enge land geheven worden op uit Amerika ingevoerda artikelen. Gisleien had te Brussel Tiet Congres van het Algemeen Christen JV'erlters- verbond plaats. In den voonmliddag werd een Te Deum gezongen in de Ste Goedelekerk door kardinaal Van Roey. De gouver neur der provincie Brabant baron de, Kcrchove d'Bxaerde, voorzitter der Katholieke Unie enz. waren aan wezig. Een algemeene vergadering werd daarna gehouden in de Magdalenazaal. Op het verhoog hadden plaats geno men de pauselijke nuntius, kardinaal Van Roey, ministers Renkin, Hey- man, Houtart. Crockaert. en Van Isaoker Staatsministers Segcrs en Jaspar. Redevoeringen werden uitgesproken cloor MM. Rubens, Heyman en eerw. pater Rullen die den inhoud van de laatste pauselijke encycliek uiteen zetten. Kardinaal Van Roey gaf vervolgens zijn zegen aan dc aanwezigen. keeren. Onder de eersten die met do reddingsploeg afdaalden, bevonden zich Tom WilliaiDus, lid van het Lagerhuis, en Herbert Smith, de vorige voorzitter van de federatie van mijnwerkers. Williams is gewond boven gekomen, maar niet ernstig. De brand was bin nen een half uur gebhischt. De Koning en Koningin, dc premier en de minis ter van mijnwezen hebben telegramtnren van rouwbeklag gezonden. Het aantal mijnwerkers, dat bij de ontploffing in de Bontloymijn is omige- komen, bedraagt thans 28. Bovendien bestaat de vrees, dat vijf mijnwerkers die no.g vermist worden niet meer le vend zullen worden aangetroffen.. De brand in de gaanderij blijft voortdu ren, zoodat /men ze heeft imioeten af sluiten om te voorkomen, dat de vlam men op naburige gaanderijen over slaan. Van de twintig gewonden zijn er vijf ongeneeslijk blind. Verscheidene lijiken zijn zo;o verkoold dat het uiterst moeilijït is ze te her kennen. Reeds 42 dooden Londen, 23 Nov. Men Verneemt dat het getal slachtoffers in de schrik kelijke mijnontploffing te Bentley reeds tot VZ is gestegen. De lijken der 7 verdwenen arbeiders werden onder de puinen gevonden. Ve le gekwetsten zijn in-hel hospitaal aan hunne wonden overleden. Men denkt dat neg vijf arbeiders in e mijn zijn opgesloten en men heeft De vergadering eindigde imiet het lied Christus Vinci.t, Christus Regnat,|alle hoop opgegeven ze levend terug to Christus Imperat* [vindenj EENVOUD EN. MINZAAMHEID Een der oorzaken waarom sommige han delsvrouwen niet lukken is, omdat ze een uit zicht van meerderheid aannemen tegenover de gewone klienteel. De massa koopers houden van eenvoudige en minzame behandeling en zullen niet terug komen in winkels naar man ze behandelt en beziet van hoop uit. Bijna alle groctc mannen die wereldnaam verwierven in do handelswereld gingen graag en bij voorkeur om mat eenvoudige lui. Ford vermijdt het gesprek mat preten tieuze menschen. Wanneer twee personen hem kernen bezoeken, een met hooffeu hoed een andere in hemdsmouwen, zal hij eerst den werkman ontvangen en zal hij hst be zoek var. den man mst den hoogen hoed traoh- te ontluiken; Eenvoud en minzaamheid hecht 't koopend publiek aan uw magazijn. HET SCHOONMAKEN VAN HOEDEN Er bestaat een gezegde, dat een vrouw, hoe mismoedig zij ook is, door het zien en natuurlijk nog veel meer door het krijgen van een nieuwen hoed, al haar zorgen ver geet. Een man integende3l houdt veol moer 'van een ouden hoed, hetgeen echter niet wil zeggen, dat een vrouw soms ook niet stark aan een ouden hoed kan hechten. Integendeel een oude hoed zit altijd gemakkelijk, maar het nadeel is en blijft, dat hij min of meer /uil wordt. Bij het opzetten natuurlijk en bij het opborgen kan men een hoed herhaalde malen verontreinigen. Het beate is hem op een standaard te zettsn, Zulk een standaard kan men gemakkelijk zelf maken. Het ge raamte maakt men uit karton, omwindt het met garen, dat men een aardig klsurtje goeft. Hoeden kunnen echter ook verkleuren, maar dat is geen bezwaar, men kan hen tegen woordig ook zelf verven. Indien men dit doet moe» men eerst den hoed goed uitborstel en, terwijl men daarna de verf volgens gebruiks aanwijzing kan aanbrengen. Voor de reiniging van vilthoeden gebruikt men een mangaal bestaande uit een kopje meel en een half kopje bloom en zout. Laat dit gedurende eer. naoht staan en borstel het dan uit. Het middel Is alleon afdoonda voor lichte vilten hoeden. Eveneens helpt hier goed. wrijven met een beetje petroololie in tfedoopte zemelen, DE LOF DER VROUW I Van het groot aantal spreekwoorden datf bestaat, is hat ongetwijfeld interessant te zien, hoa verschillende volken van de vrou wen en haar karakter een beeld trachten te geven. Luister naar de eerste meening oener vrouw maar niat naar de tweede (Duitschiand) Wie een vrou v bezit,heeft zijn straf (Duitsohl.) Een man van stroo is zooveel waard, als een vrouw van goud (Frankrijk) Vrouwen, wind en geluk zijn vergankelijk. Een raad van een vrouw heeft volstrokt geen batoekanis, maar volgt gij dien niet cp, dan schelt zij u uit voor een gek (Spanje) Wat men openbaar wil maken, hooft men slechts aan vrouwen te vertallen (Spanje) Hoedt u voor een booze vrouw, en ver trouwt geen enkele goede (Spanje) Vrouwen zijn overbodig als zij er zijn, en ontbraken als zij er niet zijn (Portugal) De meening van eon vrouw, wisselt af als de wind in April (Engeland) Men jaagt den duivel gemakkelijk in een vrouw, maar drijft hem nimmer weer uit haar (Schotland). Doe den wil eener vrouw of zij barst van woede. (Schotland) Vrouwen kunnen oen geheim bewaren, maar daartoe is een zeer groot aantal noodig, (Amerika), HOE OUD IS EEN EI? Volgens onderzoekingen kan men uit den stand, dien een ei in water gedompeld aan neemt, zien* welken ouderdom het heeft. Hoe ouder het el is, hoe reohter het in het water laat. Een versch ei ligt met de as (die man zich denken moet do twee punten te verbin den) horizontaal in het water. Is het ei 4 h B danen oud, dan maakt deze as met de hori zontale lijn oen hoek van 30 gr. Bij een ei van 8 dagen wordt de hoek 45 gr. en 73 gr. bij een ei van 8 weken. Is het ei oen maand oud, dan blijft het rechtop onder water staan, ia het ei nog ouder, dan drijft het. EIEREN KOKEN De manier waarop we onze eieren koken, 13 van invloed op de voedingswaarde, In plaats van de eieren 8 1/2 minuten in hard kokend water te leggen, verdient het aanbeveling ko kend water van het vuur te nemen, en daarin de eieren t» leggen. Laat ze zoo vijf minuten staan, dan zijn ze voedzamer en liohter ver teerbaar. In de Nec'e.-landsche Tweede Kamer werd door heer Van den Tempel eene interpellatie gehouden over de mogelijk heid van steun te verleenen aan werk» looze kleine zelfstandigen. Da heer Van den Tempel drong krach tig aan op hooger en langduriger stoun aan de werklooze arbeiders, speciaal met het oog op de in aantocht zijnde kommervolle wiuterdagen. In verband hiermede zei hij ook een en ander over de kleine zelfstandigen Wij in onze kringen, hebben een open oog voor den noodtoestand, waarin ont zaglijk veel zelfstandigen en in het bij zonder kleine zelfstandigen v«rkeeren. Elke doelmatige maatregel tot steun en hulp aan al die kleine zelfstandigen in het bedrijfsleven, de landbouwers, de tuinbouwers, de winkeliers, enz. zal bij ons even goed als voor de arbeiders, een open oog vinden. In gelijken geest werd van andere zijde gesproken. Zoo wees de heer Bakker erop, dat er nog andere slachtoffers van de crisis zijn, dan de arbeiders- Dat zijn, zoo zoi hij, de kleine zelf» standigen, waarvan een groot deel aan getroffen wordt op het platteland. Het zijn ook de kleine zelf werkers met een klein bedrijfje, die ook perioden van werkloosheid kennen, welke in normale omstandigheden geen bezwaar voor hun levenspositie met zich meebrengen, doch die nu bij het komend seizoen wellicht in bittere armoede zullen worden ge stort, Daarom achtte de heer Bakker dan ook den tijd gekomen, dat de gemeente besturen het initiatief nemen tot het stichten van een crisisfonds, waaruit on georganiseerde arbeiders en kleine zelf standigen zouden kunnen worden ge steund, Daarna kwam de heer Oud er op wij zen, dat wij ook niet mogen vergeten, dat er in ons land tal van categoriën zijn van kleine zelfstandige werkers, op allerlei trappen van de samenleving, in de groote en in de kleine bedrijven, irt den handel, in den landbouw en in de industrie, te veel om op te noemen, voor wie de strijd om het bestaan op 't oogen- blik niet mindér zwaar is en die even zeer aanspraak hebben op onzen steun, waar die gegeven kan worden. En de heer van Voorst tot Voorst be toogde,,dat de ambachtslieden ten plat- telande, die voornamelijk voerden land bouw werken, den terugslag gevoelen van de verarming door gebrek aan werk, waardoor zij hun knechten gedaan moe ten geven en zelf ook ten slotte werk loos worden en alweer het aantal werk- loozen komen vergrooien. Op een en ander werd door Minister Ruys geantv/oord, dat naar zijn oor- Zie vervolg onderaan volgende kolom. Parijs, 2-2 Nov. M. Louis Lou cheur, volksvertegenwoordiger van liet Noorden, oud-minister, is overleden. M. Loucheur was afgevaardigde voor het Noordendepartoinent en is reeds herhaaldelijk minister geweest. Hij had voor ingenieur gestudeerd en is later groot-industrieel geworden. Tij dens den oorlog is hij door Millerand aangewezen om den aaninnaaik van oor logsmateriaal in te richten en vervol gens in 1917 minister voor de bewapen ninig geworden, heeft hij als zoodanig verdienstelijk werk gedaan. M. Loucheur was sinds eenigen lij,d ziekelijk. Voor eenige tijd deed hij eene reis naar 'Denemarken en na zijne te rugkomst verergerde zijn toestand. Sinds Woensdag verkeerde hij in doodsgevaar. Donderdag 11. werd hij met do laatste H. H. Sakramenten be- reoht door den E. H. Cosson pastoor der parochfe van St Jan Baptist lo Grènelfé. Deze christelijke dood heiliga dood verklaarde een priester ver wondert niemand. De stichtende dood van Maarschalk Joffre, die zooals hij lange 'jaren bul ten godsdienst leefde, had een die pen indruk gemaakt op Loucheur. die op het laatste van zijn leven, dank aan het voorbeeld van christelijkheid van zijne eehtgenoote en zijne dochter,lot betere gevoelens terugkwam. De lijkdienst van M.Louis Loucheur zal op 26 November ten elf ure morgens plaats vinden in de kerk St Pierre de Ghaillot. De begrafenis zal in het kerkhof van Miontparnassai geschieden. 7.al binnen kort verschijnen Keus van vragen en antwoordan over praktische rechtsgevallen in zake door ANDRÉ RODENBACH Drctor In de Rechten Pleitbezorger te Gent Voorwoord door Edmond RUBBENS Volksvefte^en wOordi ger Een boekdeel (ongeveer 200 blzj Prijs (tot einda December) 20 FRANK. Te verkrijgen in den bockhandel J. Van Nuffe!-De Gtndt, Kerkstraat, 2! deel, de Commissie, welke vermoedelijk naar haar voorzitter zal worden genoemd de commisslc-van Citters en die is inge steld op initiatief van Prinses Juliana, ter zake wellicht waardevolle hulp aan de Regeering zal kunnen verschaffen.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1