27 Zullen de oogen opengaan He Nationale Basiliek van Koekeilserg Vrijdag öJov. 1951 Belgisdie Arbeiders in Frankrijk De Sodalisten en het vrij Onderwijs OAS MENGELWERK Massa-invoer in Engeland De Strijd tegen de Corsikaansche bandieten Het Indexdjfer DE VOLKSSTEM XXXVII JAARGANG) NUMMER 271 Ko/kstraal, 8 an 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuftel-De Gondt. Publiciteit bulten het Arrond. AALST S Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, Jp Brussel r—Rue de Richelieu. Parijs Bank Building/Kingsway, ZO Londres W. C. 2. H. Albertus |Zon9p7,18Zonai3.58| L. K. 2 N. M. 9 Hot laatsta congres dar socialists heeft duidelijk bewezen dat de eooialis- tische partij erg verdeeld is over be langrijke vraagstukkenen tevens, meer dan men het vermoedt, aangetast is dcor het communiame. Het brutaal buitensmijten van al ta roerige com»» munisten heeft hst tegenovergesteld effakt gehad. Doch daarover hebban wij het nu juist niet- Indien wij de aandacht vestigen van onze katholieks menschen cn van alle weldenkende burgers, dan Is 't slechts over één punt waarop da sooialisten roerend acooord waren, en namelijk, betreffende den strijd tegen het vrij katholiek onderwijs on het afsohaffon der tot agsn. Op dit punt hoorde men, op het be ruohto congres, geen enkelen wanklank er was roerende eensgezindheid. Zoo® wel de gematigde vleugel als de roerig ste uiterste bolsjewiatischgezinda ele menten, schreeuwden even luidruchtig Weg met liet katholiek onderwijs Wel is waar meenden enkelen dat het nu niet onmiddellijk kon, dooh zij smaoh- ten naar het ogenblik dat zij Over vol doende macht beschikken cm gedaan te maken met het vrij onderwijs. En wij vragen ons in gemoede af zullen nu de oogen opengar.n van som mige. eilaas invloedrijke katholieken, die de partijpolitiek den rug hebben toegekeerd, ofwel, wat ergor is, iedere partij steunen die, W9gens onderge schikte belangen, meer voldoat aan hun eigenliefde dan de katholieke partij? Zullen de oogen opengaan van «om» migo zekere goedbezielda katholieken, die op elk ander terrein wel willen me dewerken aan katholieke actie, doch die de politiek verketteren en vergui zen en op onrechtstraeksche wijze de katholieke partij in den rug schieten Zullen ds oogen opengaan van deze katholieken, die de katholieke partij te Vlaamsch- en te volksgezind vinden, en die huilen met do maineedige libe rale partij, de «parti de l'ordre», die Ion slotte watertandt om een anti-cle- rioaai cartel te sluiten met de roode logebroeders Zullen de oogen opengaan van katho lieke Vlamingen d e de katholieke par tij te Franschgezind, te lamlendig, te antidemokratisch vinden, en die tijd en geld schenken aan de frontpartij. Wij zouden over dak en huis de alarmklok willen dosn luiden om aan al de katholieken bekendte maken hoe een hernieuwd anti»clerioalisme aan 't broeVi is en loert om den aan val ta bsginnen op hetgeen ds katho lieken het duurbaarste is namelijk het katholiek Onderwijs. Overal dienen wij de waarschuwing uit te bazuinen van don leider der so cialistische partij, d9n heer Vander- velde. dat de socialisten den dood wil len dor katholieke scholen. En wij mogen hier niet aan struis* vogelpotitiek doen, en denken dat zoo iets niet kan gebeuren in België. Laat ons zoo naïef niet zijn. Hebben de lossen van Spanje ons nog niet vol doende geleerd Of zullen wij do ar men m03ten jammerend opsteken, wanneer het ta laat zal zijn. Neen, gean enkel katholiek, die naam waardig, mag onverschillig zijn op dil gewichtig oogenblik, togenover h3t be lang ooner stevige katholieke partij. -. Want dit willen wij tot.vervelens toe herhalen Indien do dag van morgen do katholieke partij in ons land in min derwaardige positie wordt gebracht, dan zijn wij vorloren. Indien het ongeluk ons moest treffen dat de katholieks partij Ovsr geen vol doende macht mser beschikt om het anti-olerikalisme te beletten dan zullen er donkere dagen aanbreken voor de katholieken in ons land- Want wat «al er dan geworden van ons katholiek onderwijs Wat zal cr gebeuren met onze katho lieke onderwijzers en onderwijzeres sen Wat wachten onse vrije katholieke sociale instellingen Wat zal er gebiuren tegen ds chris ten arbeidersorganisaties? We k lot wacht dan de Kerk, den godsdienst, onze priasters en klooster lingen Ja, wij willen het tot vervelens toe herhalen de kathslieken hebben meer dan ooit den plicht de katholieke partij niet alleen te steunen, maar er aan me dewerken, de rangen en de organisatie te verstevigen. Vroeger dan wij missohien vermoe den komt wellicht de ant>-clerikale vloed los. en wee ons, indien wij niet zijn voorbereid. Daarom roepen wij allo katholieken toe Oogen open Maakt u gereed I Het is alleen in de kracht onzQr par tij dat wij het middel «uilen vinden om de bedreigingen van Vaudervolde Co den kop in te drukken- Onrustwekkende voorstellen ïn Frankrijk. De maatregelen welke de Fransche Itegcering verzocht wordt te treffen legen den vreemden arbeid, gaan voort met in de Belgisoh Colonie in Fi ankrijk, erge ontroering te ver wekken. Er dient, bijvoorbeeld onder, andere op gewezen dat een der verschillende wetsontwerpen, nedergelegd opj het bureel der Kamer en dat aldus luidt: .«Wanneer het aantal werkloozen van Fransche nationaliteit in een bepaald beroep een percentage bedraagt van meer of gelijk aan 10 °/0 van het ef fectief der beroepswerklieden, die recht hebben op ondersteuning van wege de werkloozenkas, zal de werk gever van af den tienden dag, yoor de werklieden en bij het einde der tweede maand voor de bedienden die per 'maand bepaald worden, aan de departementskas voor werkloozen, eene bijdrage moeten betalen van 20 van het salaris of maandgel den door hem betaald aan vreemde werklieden of bedienden. Een dergelijke uitzonderingswet, indien zij moest gestemd worden, zou totaal tegenstrijdig zijn met de Fransch-BelgTsche statuien welke vroeger door de Iwco landen werden gestemd cn die goedgekeurd werden door hunne wederkeorige regeerin- gen. Waf. meer is in overcensleimming met de onderrichtingen welke uit Brussel ontvangen werden, moet de gezant van België een bezoek brengen aan de bevoegde Fransche ministers, om te spreken over, de maatregelen genomen of nog to nemen tegenover don vreemden handenarbeid, /maatre gelen welke bijz'onder de Belgen zou den treffen. Van den anderen kant is bij de Belgische Handelskamer te Parijs een dubbel toegekomen, no pens de onderhandelingen van ver scheidene voortbrengst-organismen, die verzet aanteekenen tegen maat regelen welke van aard zouden zijn den arbeid le ontredderen in de fa brieken en buitendien dwangmaatre- elen zouden kunnen uitlokken^ Het verslag-Troclet besluit van tot weigering van allen steun aan de vrije scholen. Zooals met weet heeft er aanstaan den Zondag een buitengewoon con gres der socialistische partij te Brussel plaats, uitsluitend gewijd aan de kwestie van de toelagen voor bet vrij onderwijs. M. Troclet heeft bet rapport 'opge maakt, hetwelk samen met de wen- sch'en der verschli-1 lende -aron;disse- mientsbonden zal besproken wordsn. De conclusies van het verslxg van M. Troclet zijn vijandig aan welkda- nige tusschenkomst ook ten voordec- le van de vrije scholen. Zij stellen voor Aanhechting van alle bijzondere scholen (beroeps- en andere onder wijsgestichten) aan hot ministerie van wetenschappen en kunsten; Verwereldlijking van het onderwijs in alle graden; Kosteloosheid van het onderwijs van af den lageren graad tot den beroeps graad; Afschaffing van alle toelagen aan hel vrij onderwijs;'. Afschaffing der vraag van' ontsla ging van den gods_diensllcergang< Wij eindigen vandaag ons mengel werk «Rijkdom en Armoede», Gedurende eenige dagen zullen wij ons tweede mengelwerk «Beroerlijko Tijden» op ons 4e. blad voorzetten. Daarna geven wij weder een prach tig mengelwerk dat voor het wonter- seizoen bij iedereen welkom zal hef ten, Het nieuw regiem van kracht Londen, 25 Nov. lDe aanvoer van vreemde waar. in de Engclsohe ha vens is, in de laatste dagen, bijzon der belangrijk geweest. Zulks dient te worden toegeschre ven aan het feit, dat de nicuwo, tarie ven gisternacht voor de eerste maal werden toegepast. Om 14 uur Dins dag, trad het nieuwe regiem in. Te Newhaven kwam een met vreemde waar geladen schip te laat aan; zoo dat de bestemmeling de extra-t; rie- ven op den abnormalen invoer, zijnde verscheidene "tienduizenden Engcl sohe ponden, zal moeten betalen. Hoover niet voor tegenmaatregelen Washington, 25 Nov. President Hoover, na een grondige studie van het vraagstuk der nieuwe Engelsche toltarieven, heeft besloten geen te genmaatregelen te treffe.n. De voorzitter is namelijk" tot de bevinding gekomen, dat slechts een klein ten honderd van de waarde der in Engeland Ingevoerde Amerikaan- sche produkten aan de nieuwe tarie ven worden onderworpen. Chineesch-Japansch geschil filond Moekden wordt gevochten Uit Moekden, 25 November De correspondent van «United Press» heeft in verband mot gevechten, die thans rond Moekden zijn ontbrand, een onderhoud gehad met den overste van den Japanschen staf te Moekden. Officieel wercl hem bevestigd dat in .derdaad de Japanners en Ghineezen met elkaar zijn slaags geraakt op een afstand van ruim 30 kilometer ton Zuid-Westen van Moekden. Hoogstwaarschijnlijk, aldus de cor respondent, staan deze gevechten in verband imiet den voorgenomen op- marsch der Japanners naar het Zui den. Op 6 kilomeier ten Noord-Wes ten van Tsjoeliho, aan den spoorweg van Peking naar Moekden, hebben Chi- neesche strijdkrachten, die een sterke positie op een heuvel innamen, een aanval gedaan op een Japansch deta chement, dat in doze streek patrouil leerde. Het 'gevecht nam ernstige afmetin gen aan, toen in allerijl Jatpansche versterkingen uit Moekden met vracht auto's het tooneel van den strijd be reikten. Toen de correspondent zich op het hoofdkwartier bevond, duurde het gevecht nog steeds voort, doch men wist van Japansche zijde nog niet onder wiens bevel de Chineesche troe pen stonden. Chineesche troepen achteruit geslagen Uit Moekden, 25 November Na een verwoed (gevecht in de om geving van Haoshinhan heeft de Ja pansche wacht op den spoorweg van C.hulino de Chineesche troepen op de vlucht gejaagd. Het aantal dooden én gekwetsten zou aan beide zijden zeer, aanzienlijk zijn. Ontsporing van1 een Japanschen soldatentrein Tokio, 25 November Bij* Moekden is een trein, die een Japansch troepentransport) vervoerde, ontspoord, tengevolge van vernieti ging van de spoorbaan. Volgens Ja pansche mededeelingen zou dit het werk zijn van ChineescTïen bandieten. Talrijke 'Japansche soldaten werden gekwetst; eenige werden gedood.- Vreemde krijgsattaches Londen, 25 November r Men bericht uit Moekden dat 'de krijgsattachés van Engeland, de Ver- eenigde Staten. Polen en Argentinië in die stad aangekomen zijn ten einde het geschil in Manchoe.rie le bestudee- ren. De bevolking vlucht voor het gevaar Londen, 25 November Men meldt uit Chineesche bron, dat bandieten en soldaten die eene neer laag ondergingen, de buurt van Chen Tcheou teisteren. Binnen eenen kring van 50 k'm. hebben bijna alle inwoners hunne woningen ontvlucht Men weet dat het plan tot het bou wen der Basiliek van Ivoekedberg m 190o vastgesteld werd, en dat Koning Leopold II den eersten steen legde ter gelegenheid der 75e verjaring yan de Nationale Onafhankelijkheid. In vollen oorlog, in zijnen Herder lijken Brief van Kerstdag 1914, wees Kardinaal Mercier op de vernieling van zooveel kerken, en legde, namens het Episkopaat, de belofte af van den bouw der Nationale Basiliek "te bespoedigen. De overleden Prins der Kerk zegde namelijk Wij zullen onze kerken terug op bouwen en wij hopen wel dit werk te zullen bekronen met, op de hoogten van het vrije en katholieke Betgie, de Nationale Basiliek van het H. Hart to doen oprijzen. I>en 29 Juni 1919 had op de heuvel vlakte van Koekelberg eene grootsche plechtigheid plaajts in aanwezigheid van onze Vorsten en van talrijke open bare overheden. Deze bevestigden hun nen wil van het ontwerp van Leopold II tot een goed einde te zullen bren gen. De naam van «nationale» past ten volle aan de ontworpen Basiliek, daar de edelmoedigheid van duizenden Bel gen, sinds jaren, jaarlijks tot hare oprichting bijdraagt. Ook nog door de bouwmaterialen zelf. Indeédaad, buiten enkele ingevoerde «bijzondere produkten. zullen al de materialen, voor den bouw té gebruiken, van den beton voor de grondvesten en de mu ren, tot de vloersteenen en de zuilen, tot het koper van het dak en den koe pel, dat alles zal uit eigen land komen. Er is nu een bezoek aan de werken gebracht, onder het geleide van ML Alexander Braun, Staatsminister, voor zitter van de Vereeniging zondierl winstgevend dool «De Vrienden dei} Nationale Basiliek van het H. Hart, te Koekelberg», vergezeld van E. H. Ba- retle, pastoor der Basiliek; NL Van! Huffel, bouwmeester, ontwerper van het plan; Hambresier, algemeen-aan nemer der werken; leden van het tech nisch komiteit, enz. Men weet dat de Basiliek per deë- len zal gebouwd wonden. Men is thans/ volop met den bouw van het koor be zig. Daar rijzen reusachtige stellin gen op, die de indrukwekkende uitge breidheid van het koor afbakenen. Van plaats lot plaats, waar de pei lers zullen komen, steken hooge ijze ren staven, in bundel, uit d-en grond., Het gieten van de betonnen zuilen ie, een Zeer delikaat werk, waarvoor keur,- werklieden dienen gebruikt. De werken van het koor gaan snel vooruit en be reiken reeds de hoogte van den trifo- rium. Zeventig arbeiders werken eraaii voorztien van geperfektionneerde tui gen, namelijk twee rollende kranen van drie en twintig meters hoog. Volgens de bepalingen van het last— kohier /moet het koor in 1933 voleind zijn, maar men voorziet het evenwel maar (ogen 1935. Het onderzoek Na de overgave van den bandiet An- tofne Rossi, verwachtte men zich Dins dag te Ajaccio aan eene plotse wen ding der zaken. Gingen de onthullin gen van den bandiet omtrent de drijf veer van het drama van 81 Augustus geen aanleiding geven tot gewichtige aanhoudingen te Ajaccio zelf, in den kring der personen die met Rossi in kennis waren voor de moord en die door hunne ophitsingen zijn arm zou den gewapend hebben De magistra ten "die Rossi hebben ondervraagd in aanwezigheid vjan zijn a'dvokaat, Mr Paul Nivaggioni, van de balie van Ajaccio zijn zeer voorzichtig in hun ne handelingen. Het -geheim van Rossi De beschuldigingen die door Rossi worden uitgebracht tegen zijn slacht offer, Ante ine Morazzani, schijnen van allen grond ontbloot. Rossi beweerde namelijk dat Morrazzani een doodeli j- ken haat had opgevat tegen den Kor- sikaan Padovani, onlangs naar Guya na verbannen, en dat hij zelfs 10.000 frank had besteed om zijne wraak- plegmg len uitvoer te kunnen brengen Nochtans de eigen broeder van den banneling, TcUssa/int-Pascial iPtadova- ni, had den 28 October laatst, aan een dagblad te Ajaccio een brief gestuurd, waarin hij de misdaad van Rossi als volgt beoordeelde «Ik moet doen opmerken dat de laf fe misdaad gepleegd den 31 Augustus op den persoon van M. Antoine Moraz- zini niet de wraak over mijn broeder, Anloine Padovani voor drijfveer had. Integendeel, in plaats van de som van 10.000 frank betaald te hebben, zoo als men durfde beweren, heeft Antoine Marazzini zijn bloed vergoten om hem te redden.» En Toussaint Pascal Padovani vroeg vervolgens Waarmede bemoeit Antoims Ros si zich toch, hij, die mijn broeder zelfs niet gekend heeft. En hij voegde erbij Het kunnen slechts mannen zijn die er het grootste belang bij hadden zich van Antoine Morazzini te ontlas ten en die, om zelf ongekend te blijven den naam van mijn broeder in 't ge drang hebben gebracht. Men ziet dat ook deze enkele 'rega len eene zware beschuldiging in zich' sluiten, beschuldiging waarvan de juistheid zal nagegaian] worden doos de policie. Nieuwe daling Hot (ministerie van nijverheid ori arbeid heeft de volgende Indexcijfers op 15 Nov. vastgesteld. Het cijfer voor het Rijk, 781 vooij October, is gedaald-tot 773 voor. No vember. Ziehier de cijfers voor de provinciën? Oct. N,ov< Provincie Antwerpen 788 ,782 Provincie Brabant 784 778 Prov. West-Vlaandlencn 778 773, Prov. Oost-Ylaanderen 765 756 Provincie Henegouwen 791 788 Provincie Luik *761 759, Provincie Limburg 788 782 Provinsie Luxemburg 790 7871 Provincie Namen 783 ,779 Yoor de groole agglomeraties Oct. Nov. Antwerpen en omgeving 8 Ik 801) Brussel en omgeving 817 808 Gent en omgeving 762 .746, Luik en omgeving 770 7.55,

De Volksstem | 1931 | | pagina 1