De broodrooving van duizenden Onderwijze 1 f 2 Ons Missie-hoekje De huidige Crisis ia het Wetens-begrip Woensdag Dec. 1951 In de Glasnijverheid (Gobeletierie) BESLUITEN VAN SOCIALISTISCH CONGRES Toelagen van den Staat en van de wette lijke geconstitueerde machten. Uitsluitend voor de openbare scholen voorbehouden. De radikale eisch van den H. Lelattre eveneens aangenomen. DE NIEUWE TOLRECHTEN Het Pond-Sterling blijft dalen De Strijd tegen de Corsikaansche bandieten MINISTERRAAD DE VOLKSSTEM XXXVII JAARGANG NUMMER 275 Ksfkstraa», 9 en 21, Aalst. Tslefoou 114. DAGBLAD 20 Centiemen UitgeTer J. Van Nuffel-DoGernlt. H, Paulina |Zonop7,25Zonaf3,55 L. K. 2 N. M. 9 Publiciteit buiten het Arrond. AALST 1 Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu. Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. In de laatste 150-200 jaar werd door de naturalisten geleerd, dat men de natuur, het leven, de ziel, de ge meenschap, do geschiedenis en daar om ook de economie uitsluitend als een mechanische werold moest op' vatten. Dat was hel wetensideaal der verlichtingseeuw De natuurkunde was de model- wetenschap on volgens hare methoden moesten alle opzoekingen gedaan worden om op wetenschappelijkheid te knnnen aanspraak maken. 't Is een feit, dat door het positief, mechanisch, natuur-wetenschap vor- schen, de wetenschep een geweldig uiterlijk succes heeft gehad, doch in wollte vakken heeft ze zooveel voor uitgang geboekt Op die gebieden waarvan do feiten en verschijnselen haast heelemaal mechanisch kuunou worden opgevat, zooals natuur- en scheikunde, een deel der biologie, kortom op al de gebieden die recht streeks met de stoffelijke wereld sa menhangen. Doch dit is heehmaal niet waar, niet waar in de gcestenswctenschap- pen. Trouwens, door het eenzijdig in burgeren dor natuurwetenschappelij ke beschouwingswijze zijn de gees teswetenschappen trots hier en daar eon uiteriijken vooruitgang in barbaarschheid gevallen. De vervlogen periode wilde een we ien zonder God en een weten zonder deugd. Zulk een toeten bestaat er niet in de wereld van den geest en van de gemeenschap. Weten zonder God Men wilds,en 't was de roem der verloopeu oeuw, de organische verbanden van de we reld 01 van don geest door loutere ontleding te kennen, zonder tot de laatste oorzaak van alls Zijn op te klimmen. Weton zonder deugd 1 In geen enkole eouw voor de Ver lichtingseeuw heeft er oen wotens- schap bestaan die den donker, den vorscher, den student opdracht gaf, tot echta kennis en weten te komen zonder de energie dor daad, zonder do eigenlijke deugd. Zoo iets te doen was voorbehouden aan do eeuw van het Licht, en 't is die eouw die ons gebracht heelt waar wij thans staan (naar Dr Spahn) eeno samenleving zondor Geloot, zonder Hoop, zonder Liefde. Bewaarheid zijn de woorden van den goddelooton Voltairo Eene maatschappij zonder godsdienst is een nest van wilde dieren. Eén kan ons redden, één alleen Christus, Terug naar het godsdienstig on derwijs, naar het godsdienstig den ken, tot het waar-christelijk leven onzer voorouders, terug tot Christus. M. Onder de nijverheden die er;g ge troffen werden door de verbooging der. Eugelscbe tarieven, telt men in de eer ste plaats de gobeletterie. Tn den loop eener vergadering der, paritaire kommissie, Zaterdag laatst hebben de afgevaardigden der, pa troons aangekondigd dat den 1 De cember in alle glaswerkhuizen advies zou bekend gemaakt worden, om reden «dat dc overdreven verhooging der tol tarieven en de bedreiging eener nieu we verergering van bet Fransoh pro tectionisme hun beletten voort te wer ken». De afgevaardigden uitten de mce- ninig dat de openbare machten zich niet genoegzaam bekommeren met de kleine nijverheden die haren uilba- tingszetel in het land hebben. Zij hebben besloten een gehoor aan te vragen aan den eersten minister, ojn, hunne klachten voor te leggen. Chineesch-Jcpansch geschil Japan gezwicht voor Amerika i\Ve hebben meegedeeld dat de Ja- pansche troepen zich terugtrokken ken uit de streek van Tsingtao. In officieuze kringen te .Tokio yer- Juidt, dat dit bevel gegeven is, omdat de regeering te Tokio iedere verwik keling met de ycreenigde, Staten, Frankrijk of een andere mogendheid wilde vermijden, welke het gevolg van een aanval op Tsingtao zou kun nen zijn. Volgens de «Evening News», zou dit besluit der Japansche regeering vooral een gevolg zijn van liet ingrij pen der Vereènigde Staten. Washington moet gevoiima'ch^igde vertegenwoordigers naar Tokio heb ben gezonden, die een onmiddellijke staking der vijandelijkheden geëischt hebben. Ook het bericht dat de Vereenigde Staten eventueel hun gezanten te Tokio zouden terugroepen, moet tot bet besluit der Japansche regeerinjg bijgedragen hebben. Voldoening te Washington Washington, 30 Nov. ft Set Staatsdepartement te Was hington is voldaan over de verschijn selen, aanduidende dat de toestand in Mandchoerië gunstig beinvloed wordt door de verzoeningsgezinde houding aangenomen door, Japan en China. Men bevestigt overigens dat liet standpunt der Amerikaansche regee- rinig altijd was dat de oplossing; van het Mandoboerische vraagstuk uit rechtstreeksche onderhandelingen moet voortvloeien. Men liceft ten slotte te Washington een g-unstigen indruk gekregen we gens het feit dat. men te Tokio de te gen den lieer Stimson uitgebrachte critiek'en intrekt. Onrust heorscht* Tokio, 5o November. Niettegenstaande de toestand over het algemeen minder gespannen is in Mandchoerie, heerscht toch een ze kere onrust te Tsitsikar, daar men bericht dat igenreaal Ma, komende van Hai Loung aan het hoofd van 3000 rn'an naar die stad oprukt. iDie nieuwstijding werd echter niet bevestigd. DÉ STEMMING De motie van de commissie voor resoluties tekst hierboven, wordt ter stemming geleed en aangenomen met 415,052 stemmen tegen 11,790; 69,810 hebben zich onthouden en 95,000 hebben hun stem voorbehouden. AI de Waalsche federaties hebben voor gestemd en ook de Vlaamsche tederaties van Turnhout, Leuven, Brugge, Oostende, Hasselt, Tongeren en Dendermonde. Antwerpen gaf 7000 stemmen voor 2000 tegen 31000 onthoudin gen. Mechelen gaf 970 stemmen voor en 9770 onhoudingen. Gent met zijn 70,000 heeft zich onthouden, evenals Aalst, Oudenaarde, St Niklaas en Kortrijk. De motie van den heer Delattre wordt aangenomen met 323,101 stemmen tegen 207.198stemmen en 20,000 onthoudingen. Hier was de splitsing tusschen de Walen en Vlamingen volledig. Alle Vlaamsche federaties behalve Limburg stemden tegen, De Waalsche en de Brusselsche voor. In andere woorden, dat besluit beteekent, voornamelijk dat alle toelagen moeten ontzegd worden voor de betaling der wetten van al de onderwijzers der Katholieke Scholen. Dezen zullen zonder meer BC St It 00 Si MS 0 tP FD tcor- tien met rroute en hinderen. 't Is een vonnis zonder genade uitgesproken door 415.000 socialis tische stemmen. De Regeering: heeft het ontwerp houdende verhooging van ,de tolrech ten ingediend. De nieuwe rechten wor den van kracht op 27 November. Vleesch Zooals reeds gezegd 1 fr. 05' per ki lo, Opbrengst 56 mi 11 iaën frank, Botor 1 fr. <50 per kilo. Opbrengst 1- snil- liocn frank, Bananen Men stolt voor het oude basisrecht tc herstellen dat van 5 frank was niet coefficient 5, hetzij een bedrag van 25 Trank de 100 kilogram dat ongeveer m'et 9 l.h. der. waarde overeenstemt. De bijkomende opbrengst zou onge veer 2 millioen 500.000 frank beloopen. Citroenen Grondwet 9 fr. de 100 kgr, coeffi cient 2, hetzij 18 frank. Oranjeappelen Grondrecht 5 frank de .100 kgr., zonder coefficient. Zooals voior de bananen waren die bedragon concentiómneel; zij zijn lie den niet meer. Het Gouvernement stelt voor het oude recht van 9 frank coefficient 3, hetzij 27 frank te herstellen voor de citroenen en de oranjeappelen. Zulks rec.lit komt op minder dan 14 t.h. cfèr waarde uit. De bijkomende opbrengst is geschat op 12.000,000 frank. Versche appelen De in kisten, kistjes, doozen, man den of andere verpakkingen van 20 kilogram of minder gewicht (post 95a 1) ingevoerde versche appelen, wor den thans (met een recht van 150 frank de 100 kilogram getroffen; de andere appelen betalen 3 frank de 100 kilo gram als zij onverpakt zijn, en 5 fr. de 100 kgr. als zij anders ingevoerd worden. Ofschoon dc onverpakte 'appelen (post 95a 2) van vrij gemeene kwa liteit zijn, en men ze vooral invoert met het oog pp het .vervaardigen y,an appeldrank, appeldeeg of gelei, is het recht van 3 l'r. toch wel volstrekt te gering (1,56 t.h. ad valorrem) dit reclit mag zonder bezwaar op 9 fr. ge bracht worden, 't zij op een bedrag dat met minder dan t.h. ad valorem stömit. Wat de onder post 95a 3 begrepen appelen betreft, is het rec.lit van 5 fr. waaraan zij onderhevig zijn, ook veel te onbeduidend met het oog op hunne waarde. Er wordt voorgesteld dit recht op 25 frank te brengen, \?at nog zeer gematigd is, vermits dit slechts een incidencie van ongeveer 11 t.h, ad va lorem zou Uaarstellen. Margarine en andere kunstboter In overeenstemming /met de pere quatie der tolrechten op de boter, wel ke op 140 frank do 100 kgr. zouden ge steld worden, stelt zic-h de vraag om te weten of hetzelfde reclit voor de margarine en andere kunstboter niet zou dienen gevestigd te worden: in derdaad, voor den oorlog, bestond voor deze producten hetzelfde belastings bedrag, te weten 20 fr. de 100 kgr. Zonder de redenen te willen mis kennen die zouden kunnen gelden voor zulke herstelling, beschouwt de Rege ring dat nochtans de kunstboter eene speciaal voor de volksvoeding bestem de waar is voor dewelke bet wensche- lijk is een laag tolrecht te behouden. Daaruit volgt dat het kwestige bedrag dat heden 60 fr. beloopt, slechts zou verhoogd worden niet tot 140 fr. maar enkel tot 100 fr. de 100 kgr. Vermoedelijke bijkomende opbrengst 1 tiullioen frank. Morgen vervolg en slot, De daling van het pond sterling blijft voortduren. Te Londen werd Maandag bij de opening genoteerd voor een pond 126.55 fr. Belgisch 89.87 fiv. Fransoh 8,75 gulden; 14,87,5 mark; 3,51 dol lar. Te Parijs noteerde men 89,50 fr. voor een pond sterling. De officieels noleeringen te Brussel waren pond sterling 124,42,5; Parijs 1,410,50 New-York 30,03,75 Amster dam i_4,50 fr* Zware mist op het eiland. De opge jaagde bandieten waarschijnlijk ontsnapt De gendarmen hebben met veel moed hunne jacht op de bandieten voortgezet. Over het eiland hing een dikke en ondoordringbare mist. Heel waarschijnlijk is het voor Spada en Gaviglioli een buitenkansje geweest om te ontsnappen. De gendarmen wa ren omtrent de schuilplaatsen van deze bandieten heel nauwkeurig inge licht en men verwachtte zich aan liet ontdekken dezer twee opgejaagde ke rels. Het uur der afrekening Voor de reeds gevangen bandieten nadert oncLerlussehen het uur der ge rechtigheid, wat niet wegneemt, dat het zuiveringswerk op het eiland Cor- sika onverdroten wordt voortgezet. Evenals liet onderzoek naar de moordzaak van Palneca, waar de door Simonelti neergeschoten bandiet Jozef Bartoli, den gendarm Catheli- neau en den brigadier Falconetti, op 29 April 1.1. werden vermoord. Het is reeds bewezen dat alleen Bartoli schuldig was en dat Dominique San- toni buiten zake dient gesteld. iDe oom van J. Bartoli, Henri Bartoli,een berucht bandiet, wordt vervolgd als medeplichtige, daar hij zijn noéT kalmtjes liet begaan, wijl hijzelf met een geladen geweer er nevens stond. Voor het Assisenhof Jean Mattei ter dood veroordeeld Het voorspel voor de assisenhoven is Zaterdag reeds ingezet. De 30jari- ge Jean Mattei, die te Bastia op 8 Mei 1.1. den politiecommissaris Albertini doodschoot, olmdat de politieambte naar hem opleidde na een hevige ru zie in een herberg, werd do,or bet as sisenhof van Bastia veroordeeld tot de doodstraf. Anderzijds werd Antoine Giovanni, nit Ventiseri. dio te Ghisonacoia den bandiet Pierre Andreani neerlegde, door het Corsikaansche assisenhof vrijgesproken. Andreani had een naamgenoot van hem, den postmeester van, Chisonaccia vermoord» .Vervolg van gisteren Vertrek van Missionarissen' Heden Dinsdagmorgen zijn vertrok'*» ken naar de Missie van Bengalen-en- Chota-Nagppre (Engelsch Indie), 5 jonge Belgische Paters Jezuïeten. Zq gaan in Indie zelf hun studies voort zetten, om zich ter plaatse beter tq bekwamen voor de groote taak die hen wacht bij de millioenen heidenen, die bekeeringsgerecd staan in de bloeien de I.ievens-Missie. Het zijn de Paters H. Barré van Florenncs Jozef Bindje van Jetto Gli. Durt yan Berchem (Antwerpen) R. Lepour ,van Verviers en P. Ponetto van Ronse (oud professor en surveil lant van het St. Jozefscollege te Aalst)-* De leiding van de kleine karavaan werd opgedragen aan E. P. Niclas Ku- jur, de eerste Indische Jezuiet van Chota-Nagpore, die voor onze stad- genooten nu geen onbekende meer is* Na een vierjarig verblijf in Leuven, keert hij nu weer naar zijn vaderland. Pater Kujur en al de vertrekkenden nemen gaarne deze gelegenheid la baat, om al hun vrienden en Weldoe ners nogmaals van harte te bedanken* Wie de vertrokkenen nog iets zon! willen nazenden, kan zich wenden tot E.P. Dumoulin, S.J., St. Jozefscollege, Aalst, Postch. 273288* China Missiedokters Tsin-Tsjou (Kan-lsjou, China)1 [5 Sedert, verscheidene jaren reeds was* Dr Drexler aan de missie van Tsin- tsjou verbonden. Nu komt Dr H'* Dqutsch hem vervoegen. Beide komen uit bet Instituut voor Missiedokters van Wurzburg in Beieren. Tot nu toe hebben ze nog maar, 'n ambulancie ter hunner beschikking. Het hospitaal is gebouwd, maar nog niet 'gereed. Da gelijks houden ze er gemiddeld 'n 130 consultaties. Reeds hebben ze ver scheidene belangrijke heelkundige be werkingen gedaan. De twee dokters worden geholpen door een Kapucijner Broeder, een Chineesche ziekenverple ger en twee zusters van Steil. (Fides)i Amerika Medikale hulp voor de missiën New-York De Catholic Medical Missions Board» van New-York heeft reeds bijna 50,000 kgr. pharmacouti- sche produkten of sanitaire apparaten naar de missiën gezonden. Men schat dat de missionarissen wel 200.000 dollar (7 Imiillioen fr.)] zouden noodig gehad hebben om die ter plaatse te koopen (Fides). Zuid Afrika Een karmel in Transvaal Johannesburg (TransVaafl) (Sect.ert lang koesterde Z. Exc. Mgr O.Lcary O.M.T. het plan, een oom temp Iatieve or de in zijn Yikariaat te hebben. Nu is dit hem eindelijk gelukt op 14 Augus tus vertrokken zeven 'Karmefjie'lessjen: van Darlington (Graafschap Durham, Engeland) naar Johannesburg. Tweo zusters van die zeven zijn te Johan nesburg zelf geboren (Fides)* JDe leden der regeering 'verganer J'.m onder het voorzitterschap van M. Reu- kin, eerste minister. De minister van liuitenlandsdie za ken gaf een overzicht van de buiteu- landsche politiek. De raad onderzocht do orde der parlementaire werkzaamheden/ en keurde het voorontwerp der wet goed betrekking hebbende op het vaststel len van hel contingent voor 1932. Het overige van de zitting werd be steed aan het afhandelen van verschil lende zaken van administratieven aard We vernemen verder dat de raad zich hoofdzakelijk bezig gehouden heeft met ontwerpen van aanbestedin gen en maatregelen van uitdrijving van een zeker aantal buitenlanders. Komt te verschijnen THERESE NEUMANN door, Z. E. H. Kan. Eug. DE IIOYRE een prachtig boek over een hedendaagsch onderwerp' De Gestigmatiseerde van Konnersreutft Het boek in-8o 288 bladzijden op CROXLEY ESPARTO papier, Prijs 30 frank Te verkrijgen boekhandel J. Van Nuffel* t De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1