en Vereenigingen gen Vreselijke Treinramp nabij Mechelsn 4 Hoode CöMitóianteQ Vrijdag Dec. 1951 Tarieven*oorlog in België De Toestand in Spanje Het Leg er contingent Korkstraat, 9 en Si, Aalst. XXXVII JAARGANG NUMMER 277 Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-DeGondt. Publiciteit buiten bet Arrend. AALST, Agentschap Havas, Adolf fötaxlaan 13, |e Brussel Rue de Richelieu* Parijs Bank H. Barbara Zon6p7,27Zonaf3,54 N. M. 9 E K. 16 Building/Kïngsway. 20 aasasa Londres W. C. Hst Verbond van Katholieke Krin^ gen en Vereenigingen, vergaderd© Woensdag, onder voorzitterschap van hear Sogers, die de vergadering opent met het gebed en nadien lezing geeft van het antwoord van den H( Vader op het adres van het Verbond, verleden maand toegezonden, De Pauo aohenkt aan het Verbond zijn zegen. Het Vlaamseh Nationalisme Het debat gaat over het Vlaamseh nationalisme, naar aanleiding van-het verslag dat verleden maand er over ward uitgebracht door hoor Van R9 nyngho* Hear RYELANDT maakt dadelijk voorbehoud aangaande enkele uitlatin gen in dit varslag, hoewel hij instem' mat de grondgedachten er in vervat. Hij weerlegt de uitlating als zou hot nationalisme niet het uitvloeisel zijn van hGt flamingantisme, Er bestaat tusschen beide, zegt hij, een zekere filiatie. Eveneens neemt hij niet aan, dat aan Brussel zou verweten worden, dat aldaar een Onbehendige politiek wordt gövoerd. Dat het feit, dat de leidende 3'aTden In Vlaanderen zich van de Fransohe taal bedienden, corzaak Is van hst Vlaamseh extremisme, neemt hij ook niet aan. De oorzaak van den strijd ligt niet enkel daar. *De Vlamingen, die Fransch spraken hebben het rech hun belangen te ver dedigen en dit ook geeft gaen aanlei ding tot wrijving tusschen da Vlamin gen, zogt hij, Doch spreker geeft too, dat da the sis van den vorslaglevar da juists is, namelijk dat het Vlaamseh nationa lisme een beweging van socialen aard is en verschilt van streek tot streek. Het is ook waar, dat do Vlanmsohe kiezers gean vertrouwen meer hebben in de conservatieve leiders, Het komt or ook op aan een gezonde vaderlands liefde aan te kweeken met veel kiesoh- heid en ook met waardigs middelen en ten slotte met openhartigheid. De vervlaamsching van hofc open baar leven in Vlaanderen en het psy chologisch feit, dat'ef een flamingan tisme bestaat, waarmede, moet reke ning gehouden worden, doch spreker neemt de gedachte van de transmuta- tiekl&sson niet aan. Men moet ook voorzichtig zijn, zegt hij- en niet dadadelijk allo leeringen als anti-vaderlandsche doodverwen. De genen die niet flamingant zijn, hebben niet het recht het monopolie van de vaderlandsliefde voor zich op te eischen. De heer BRUTSAERT heeft het te* gen 't verslag van heer Van Renynghe, die overdreven heeft, vooral wat Ype- ren betreft. Hij legt uit dat het Vlaamseh nationalisme zijn aanhang vindt bij de werklieden, landbouwers en allo ontevredenen om da eene of an dere rïden, die overgaloopen zijn van do andere partijen, liberalen en socia listen, die sterk dalen, Het frontisma in de streek van Ypc- ren was eerst eon Vlaamseh extremis me, doch in de laatste maanden is dit frontisma ontaardt in anti-Belgicisme, maar dat ook zal schadelijk zijn aan het frontisme, want de bevolking blijft getrouw aan de dynastie en hot Belgisch vaderland, en de huidige stoffelijke zorgen bekommeren meer de bevolking. Anderzijds is het frontitme in de streek verdeeid. en het is dan oak ge waagd te beweren, dat da fronters te Yperen al de zetels zouden wegkapen. Spreker is van oordeel, dat zOo spoedig mogelijk volledige voldoening moet geschonken worden aan de Vla mingen en dit op grond, dat er twee taalgemeenschappen bestaan. De fron ters zijn talrijk en daarom moet de strijd er tegen met kraoht aangevat worden. Als de wetten op de vervlaam- schim; zullen goedgekeurd zijn, zal het frontisme geen reden van bestaan meer hebbon en zal de eendracht In de katholieke rangen terugkeeren, en ook de eerbied voor het wereldlijk en ker kelijk ge zag. De heer COELST zegt, dat het fron tisme de uiterste en verbiltsrste uiting is van hei flamingantisme. Hoe is die beweging tot stand gökoman Door dan schoolplicht tot 14 jaa.' en hel al gemeen stemrecht en da wet op het middelbaar onderwijs. Het gevolg er van was, dat do vlaam- scho masa veel lezen ging, terwijl de bourgeoisie aan haar plicht te kort schoot en de taal van het volk niot aanleerde, zoödat zij tot dit volk nie spraken kon. De kloof tussohee beidon ontstond an daarin ligt de oorzank ven het frontisme. Do Fransche bourgeoi sie in Vlaanderen heoft geen enkelen invloed ui geoefend op hot cultureel en sociaal leven in Vlaanderen, sedert do laatste jaran. Dat was een groot onge luk en do gevolgen ervan zijn thans voelbaar. En als enkele bourgeois Vlaamseh kennen, dan is hot nog maar een plat- Vlaamsch. En nochtans, het is tijd dat do bourgeoisie zich aanpasssn zcu, op dat do kloef verdwijnen zou. Men most do Fransehwillondon verplichton de taal van hot volk aan to loeren waarin zij l3ven. En dat hsaft niets ta msken mot do vrijheid van den huisvader in gewetenszaken. Dan zal ook hofc frontismt zijn laat ste dagen beleven. Hear van RENYNGHE beantwoordt do vorigs aprokers on stolt vast, dat zijn verslag ovar het nationalisme, en kol oritiek over enkele punten van dé tail uitgelokt heeft. Hij zelf, gesproten uit do aristoora- tie bevestigt, dat do aristocratie in het Vlaam8ehe land, steeds Vlaamseh ge sproken heaft, doeh dat do meisjes van die aristocratie, het Vlaamseh mispre zen hebben, wat uiterst nadeelige go- volgen gehad hoeft. Heer SEGERS sluit het debat en ver klaart, dat dit vraagstuk later zal worden uitgediept en dat ook ha Wzalsch federalisme zal moeten on derzocht worden, want dit is een an der even groot gevaar. De handel in blanke slavinnen. Op voorstel van mevrouw Lutens Woeste, wordt oen wansch uitgespro ken, strekkonde om de afschaffing te verkrijgen van da wettelijke regeling van do ontucht. Do schoolstrijd Heer Sogers wijst dan op den toe stand welka voortvloeit uit hot besluit van het congres dor socialistische par- in zake de toelagen aan do vrije scho len. Dit besluit, zegt spreker, is een aan val op de katholieke partij en deze zal zich dan ook met do uiterste kracht te gen het socialistisch opzet verzetten, dat anderzijds ook met verontwaardi ging in hot land zal vernomen worden. Hat Verbond zul door middel van plakbrieven en brochuren de openbare opinie voorlichten en aanzetten tot den strijd. Heer Segers verklaart dat men aan da openbare opinie zal bekend maken hoeveel do vrije scholen aan hot land kosten en hoeveel do bolastingbetaler zou te betalen hebben, indien da leer lingen ten laste vah den staat moesten vallen, Overal, in alle arrondissementen,zal eene doeltreffende propaganda worden gevoerd. Da socialisten mogen gerust weten, dat de katholieken niet bereid zijn zich to laten het vel afatroopon- Do vergadering juicht toe. De heer HOMMEL handelt dan over hot socialistisch noodplan, dat hij schadelijk vindt, vooral waar in dit plan het toezioht op de banken voor zien wordt, Als men da banken bedreigt, zegt hij, raakt men eon dar levensorganen van da maatschappij- Het is evenwel waflf, dat de banken een groote macht uitoefenen en dat da Regeering verplicht is er mede reke ning te houden* Op dit gsbiedzou waarschijnlijk verbetering kunnen ge bracht worden, Over den schoolstrijd zegt epreker, dat het miaschien good ia. dat do socia listen den schoolstrijd hebben ontke tend, want Öit aal de eenheid ven de katholieke partij versterken. Deze spreker gaat zelfs zoo ver uit te rc-epen Leve de schooloorlog!» Dit is evenwel niet de meening van den heer DU BUS de WARNEFFE, die verklaart, dat men de zaak zoo licht zinnig niet opnemen mag. Dezo spreker wijst dan nog op zijne beurt, op de verklaringen welke op het congres werden afgelogd en laat er al het hatelijke van uitschijnen, Da volgende agenda word tan slotte goedgekeurd Het Verbond van Katholieke Krin gen. overwegende dat een vrij onder wijs door de Grondwet gewaarborgd wordt dat het vrij onderwijs de wettelijke programmas aanvaardt en het toe- zient van den Staat duit ?1q vervolg onderaan, volgends kolom, 'Telkens als er in onzen stedelij ken Gemeenteraad spraak is van aan- of heraanneming eener vrije I katholieke school, dan weet gezel Nichels toch zijn plan te trekken met te zeggen, dat !hij' de. aan- of heraanneming niet stemt, omdat de vrije katholieke onderwijzers en onderwijzeressen de vastheid van bediening niet bezitten. Maar, en nu kwam de aap uit de mouw, op het socialistisch con gres, als er kwestie was van de jaarwedde der katholieke vrije on derwijzers en onderwijzeressen, nu hebben de socialisten van Aalst zidi onthouden, in andere woor den, lieten de broodrooverij maar begaan. Snapt ge de valscWheid van de roede godsdiensthaters Op alle tonen wordt er gezongen' dat de vrije katholieke onderwijskrachten de vastheid van bediening moeten bezitten en intussdhen mogen ze honger lijden. EESi ZICHT O? DE PLAATS DER' RAMP. Wat niet en belet, dat Gezel Ni- ehels zijn eigen schaapkens op <('t 'droge brengt». De rechten op de wijnen. De Beroepsvereeniging der wijn handelaars en slijters van 2 BOCÖEN, 28 GEKWETSTEN iWoensdag avond, had op de spoor baan tusschen' Mechelen en Sle Kattic- jlijne Waver een treinongeval plaats waarbij, naar ons de eerste berichten toekomen, een vijftiental personen min of meer ernstig zouden gekwetst zijn. Ziehier hoe het ongeluk zich zou hebben voorgedaan Trein 249 komende uit Rijsel, is om 6 ure 12 op spoor 1 te Mechelen ge passeerd 111 de richting van Antwer reizigers meester, en renden weg zoo» snel ze konden. Om 9 ure kwam in de statie van Mechelen eene vrouw toe die heel den weg te voet had afgeloo- pen. 2 hoeden vele gekwetsten Bij de reddingswerken die aan stonds werden ingezet vond men onder de puinen van een verbrijzeld wagoil het lijk van M. Paul Wiesse, handels reiziger, 52 jaar oud wonende te sterke pen. Op spoor 5 te Mechelen vertrekt 1 Moprtscl, dranken heeft eene dagorde gestemd om 6 u. 16 de trein n. 269, uit Brussel waarin zij verzet aanteekent tegen het inzicht der regeering tot. verhoo- gir.g der accijnsrechten voor de wij nen van meer dan 12 graden alcool- gehalte. In de dagorde wordt eenerzijds op gemerkt dat dergelijke maatregel, vroeger nog in 't vooruitzicht geno men nooit kon toegepast worden om redenen der tallooze moeilijkheden zoo voor de douane als voor de han delaars zelf, en anderzijds dat die lastenverhooging vooral de wijnen en likeuren treft reeds zoo zwaar ge troffen zoowel door de wcreldkrisis als door eene menigte van belemme ringen van allen aard». Stakingen en plunderingen Uit Cadix, 2 December Hier is eene staking van bakkers gezellen uitgebroken. In de brood- bakkerijen zijn militairen werkzaam gesteld om de bevolking van brood le blijven voorzien, Uit de haven ver trokken geen schepen. Uit Saragossa, 2 December v Een groote troep stakers heeft ge- wapendenhand een aantal kruideniers winkels bestormd en geplunderd. In de straten patrouilleert gendarmerie.; Sectarisch dooreet tegen katholieke studenten Sinds eenigen tijd tracht de Spaan- sclie regeering haar vermomde dicta tuur ook tot de universitaire kanijp "uit te breiden. Door een decreet van den minister van onderwijs is kortgeleden aan de neutrale «Federacio universitaria de TCnsenanza» h'et alleenrecht toege kend om de lïoogeschoolstudenten in de gemengde bestuurscommissie der Spannsche universiteiten te vertegen woordigen. dat de leerkrachten Belgen en gedi plomeerd zijn. en dat de helft van de bevolking dit vrij onderwija wil dat de vrijheid van onderwija niet zou bestaan, indien men da middelen niet bezitten zcu om da vrijheid uit te oefenen, en namelijk Staatatoelagen om devrija acholen reoht te houden dat het Parlement in 1919 dit racht op toelagen erkend heeft dat die toelagen op verre na niet de vergoeding zijn v&n de diensten door het vrij onderwijs bewezen d&t de socialisten door hun besluit, eon aanval plegen op het vrij onderwijs en ook de nationalisatie van het onder wijs voorbereiden, ten voordaelo van hun syndicaten, teekent verzet aan togen dit socialis tisch besluit, En bevestigt het recht van do katho- liokOe een gesubsideerd vrij onderwijs te bezitten en bevestigt dat de katho lieken dit racht zulien verdedigen door «11e beschikbare middelen.» vertrokken om 5 ure 52, insgelijks in de richting van Antwerpen. Spoor 1 en spoor 5 komen boven do Otterbeek, nabij Ste Kahtelijric-Wa ver, op de hoofdlijn. Daar er op deze spoorbaan groole werken aan gang zijn, zooals bet verleggen van sporen, enz., hebben de treinen aldaar altijd wat vertraging. Het moet nu tusschen 6 ure 20 en 6 ure 25 geweest zijn toen beide trei nen aan de Ollerbeek aankwamen. De trein komende uit Brussel, bot ste op deze van Rijsel, waarvan een drietal waggons werden omgeworpen. Een tier waggons zou totaal, verbrij zeld zijn. Er zijn 'n 15-tal erge en minder erge gekwetsten. Men spreekt ook van een doode, doch hierover kon den wij nog gcene officieele bevesti ging kri.jgon. Dadelijk werd bet beheer der statie van Mechelen opgebeld, die op hare be.urt de gasthuizen, verbandhuis, ver pleegsters en dokters verwittigde. Een belangrijk contingent dezer hebben zich naar de plaats de ramp begeven. Üit Brussel werd eene groote hef kraan van 68 ton naar de plaats des onbeils gezonden, om de waggons te heffen en de baan weer vrij te maken. Zooals men licht begrijpen kan heeft bet nieuws van de ramp zich als een loopend vuurtje in den omtrek ver spreid. Al de treinen hebben Vertraging, en moeten langs Waterloos omirijden.* Nadere bijzonderheden De trein van Rijsel werd, naar wo nu vernemen, rond het midden aange beukt, Het is een waggon van 3e klas die totaal werd vernield; ook eene van 2.e kTas werd erg gehavend. Naar de machinist van den aange reden trein zou verklaard hebben, had hij het ongeluk zien aankomen en al het mogelijke beproefd om nog tijdig te manoeuvreeren, doch zonder gevolg. Zooals men kan begrijpen, maakte zich een vreeselijke paniek van de De gekwetsten werden op den trein van Rijsel overgebracht om naar Me chelen vervoerd tc worden. Mejuffer, Adéle Yuylsteke van Antwerpen over leed in den trein. Tot hiertoe meldt men dat er 28 'rei zigers min of meer werden gekwetst. Ziehier de eerste lijst der engst ge kwetsten 1. Houssiaux, Rob., 40 jaar, bedien de in de Magazijnen «Le Bon Marché», wonende Suikernii, 24, te Antwerpen 2. Roosens Florin, 19 jaar, student aan de Universiteit te Gent, woonach tig te Antwerpen; 3. Hagedoorn Joris, 49 jaar, Van-* dor Cuylensfrnat, 45 Borgerhout. 4. Demev Jan, 17 jaar D"ebomstraat 19, Antwerpen; 5. Verbeke Jozef, 44 jaar, vertegen woordiger der Niedcrlaridsche Marga- riijef abrieken, wonende Yanstraclen- straat 28, Antwerpen; 6. De Bruyn Jacob, 24, Marathon- straat, 24, le Breda (Nederland) 7. Desmet Maurits, serjant aan bet 7c linieregiment te Mechelen; 8. De stoker van den trein uit Brus sel tot nog toe onbekend. In het gasthuis van Mechelen Om 10 ure 's avonds werden de 10 eerste gekwetsten in het gasthuis van Mechelen opgenomen. Onder hen bevindt zich ook eene vrouw. Builen den heer Van Damme wien, zooals we reeds zegden, de linkerarm geheel werd afgerukt, was er nog een erg gekwetste dien de beide beenen wer den opengereten. Al de andere had don kwetsuren aan het hoofd. Een tiental geneesheeren en evenveel ver pleegsters zijn in de weer om de ge kwetsten le verplegen. De machinist van den bloc-trein van Brussel zou voortvluchtig zijn. Op de plaats van de ramp bevindt zich de politie der statle.Ook het par ket van Mechelen werd verwittigd. Men is in den laten avond begon nen met liet vrijnnaken der spoorbaan en het wegnemen der, verbrijzelde wagons. Het Parlement, moet volgens de grondwet jaarlijks voor 31 December bet Iegerconlingent stommen voor het volgend jaar. De miliciewet stelt wel bet getal en den diensttijd vast der militianen, doch het contigent heeft invloed op de begroot in,g. Voor .1932 zullen er gemiddeld da gelijks G3.000 man onder de wapens zijn. Dit cijfer overtreft met 1000 een heden, datgene van 1931, tengevolge van de verhooging van dit aantal bc- roeptevrijwilligers, in de herdienstne- min gen die ten gotalle zullen zijn van 24.000, Tn plaats van 23.000. Ë'i de militianen, _onüc£ d<c gapens, klassen van 1931 en 1932, moet ge voegd worden de heroproeping van 4.000 mannen, in onbepaald verlof, die voigens de wet eene schiet- ca manceuvcrpcriode moeten doen. Er dient anderzijds opgemerkt dat de mannelijke geboorten gevoelig af namen gedurende den oorlog. Van 87.000 in 1913, viel het cijfep op 43.000 in 1918. U;t de statistieken blijkt, dat liet gl.è.rftocijfer eener 'militieklas, tus schen de geboorte en bel tijdstip van inlijving 25 bedraagt, en dat do vrijstellingen voor natuurlijke onge schiktheid 30 c/0 bedragen'. Daaruit vloeit dat in 1934, eene nieuwe wet geving in zake militie zal moeien ge stemd .woiden»

De Volksstem | 1931 | | pagina 1