id. 8 Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen Dinsdag Dec. 1951 VREDES ACTIE PERS-OVERZICHT De Re diendenpensioenen UiT GNZE Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. XXXVII JAARQANQ NUMMER 280 Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nnf/el-De Qendt. OL. V.Onb.Ontv. |Zonop7,32Zon^f3.53 N. M. 9 E K. 16 Publiciteit buiten het Arrond. AALST t? Agentsohap Havas, Adolf Maxlaan 13, (e Bcussel Rue de Richelieu* Parijs Bank Buiiding/KIngsway, 20 Londres W. C. 2. Wij bevinden ons ten volle in den Adventtijd en we bereiden ons tol hel Kerstfeest. Deze feestdag van O. L. Vrouw is eene voorbereiding tot den Mossiasdag waarop de Varloisor ter wereld kwam, want de Onbevlekte Ontvangenis van Maria was een voor» reckl aan O, L. Vrouw toegestaan in 't vooruitzicht van baar moedorschap en van de goboorto Ghristi. Christus mocht niet dulden dat zijne Moeder een oogenblik zuchtte onder don duivelsbiel en de holsche geest mocht niet roemen op de slavernij welke hij zou uitgeoefend hebben op hot ait» verkoren schepsel die Jezus zoude ter wereld brengen. Dat Geloofspunt is oen troost en een sterkte voor ons. VooraloerZ, H. Pius IX allerzaligsto gedachtenis, hel geloofspunt der On- bevlekte Ontvangenis van Maria uit riep werd ze voorbereid in de vorige eeuw door verschijningen in Frank rijk voorgevallen en bevestigd door veropenbaringtn insgelijks in Gallia, 't land van Maria gebeurd. Zoo mogen wij aanhalen da ver- schijningou vau O. L. Vrouw aan Katharina Labouré eens kloosterzus ter der Dochters van Liefde te Parijs ten jare 1830. Zij moest eens medalis der Onbevlekte met het opsobrift O Maria, zonder vlek ontvangen bid voor ons die lot u onzen toevlucht ne men, doen slaan. Op den Saletteborg verscheen Maria aau twee herderkens met name Melania en Maximiliaan tan jare 1846 in September. Z:j woan. de en zegde dat ze den etraflenden arm van haar vergramden Zoon niet meer kon weerhouden indien men voort ging met zijnen naam te lasterea en den Zondag te ontoeron. De omstan digheden, de droefheid van Maria, de woorden en gansch de wondere han del en wandel van God» Moeder bij en in deze voorvallen wijzen op de Ontbevlekte En na de uitroeping als dogma der Ontbevlekte Ontvangenis door den Stadhouder Christi den 8 December 1854, kwam do Maagd van Lourdes in de grot op 25 Maart 1858 haar be kend maken aan de Zalige Berna- dette en verklaren Ik bsn de On bevlekte Ontvangenis Pontmain In 1871 en Pellevoisin in 1876, waar insgelijks verschijningen plaats had den werden nogmaals in voornaam en nauw verbond gesteld met het dogma of geloofspunt van het voor recht dat we heden vieren. We leven dus voort in die tiging, in dien troost, in die beves- krachl. want de mirakelen welk» te Lourdes jaarlijks gebeuren en de menigte bedevaarders die Maria naar de eerste bedevaart der wereld lokt staan daarvoor in, 't Is toch niet sedert gisteren dat men in Vlaanderen dat heerlijke feest viert. Reeds in de 15e eeuw be stond alhier eene devotie tot de On bevlekte, Een rijmkalender waarschijnlijk oorspronkelijk uit Fransch-Vlaande- ron stipt aan December 8, Dits de dach onser Vrouwen. In verschillende atoden in Vlaan deren bestonden erreeds van af 1514 brooderschappen ter eere van Onze Lievo Vrouw Onbevlekt Ontvange nis. Te Deiidermonde onder ander was haar da kapel van O, L. Vrouw van de Dijkpoort toegewijd. De pre sentie penningen of O. L. Vrouw- gelden dragen het opschrift Weest gegroet Moeder des Salighmaekers Jssu Christi. Wees gegroet, vol van gratiën, do lieer is met u en Myto (penning) van de Heylichste van Den- dermonda (met het afbeeldsel van O, L. Vrouw te midden,) Koningin ronder Vlek Ontvangen, bid voor ons. MARC. LWiJ kregen mededeeling van de slichting van een «Genootschap yan R. K. voor deti Vrede», gublicoeren hierna de stgndregels. Deze genootschap heeft voors uit- sluitelijk doel .1 missen voor het be komen yan den vrede t<e laten opdra gen in onze parochiale kerken. In ons artikel van 11 November hadden wij er op gewezen dat de plicht van de Katholieken was .j eerst en vooral te bidden voor den vrede. Pie»e genootschap, hoppen we, zal dienen om op tijd deze verplichting aan de Christeno menschen te herinneren, STANDREGELS Genootschap van Roomsch-Katholfeken voor den Vrede. 1 Doel. Opdat ondei; den scepter van Christus-Koning' de volkeren in vrede zouden mogen leven. Eene maan- deiijksche YREDEMIS te laten opdra gen in elke parochiale kerk. 2. Leden. Alle Roomsch-katholie- Uen die door de betaling van de bijdra ge de geformuleerde intentie bijtreden. Zij zullen zooveel mogelijk de paro chiale VREDEMIS bijwonen en, steeds de intentie indachtig, tot de verwezen lijking van deze gewetensvol ijveren. 3. Bijdrage. De-zo is bepaald op fr. 5. (vijf) 's jaars en kan niet ver hoogd worden Tn wezenlijke waarde. Inleigendeel is verlaging ervan niet uitgesloten wanneer het ledental zulks toelaten zou. 4. Bizondere schikkingen. A. Bij ontoereikendheid1 van de mid delen tot het volledig verwezenlijken van het vooropgestelde doel zullen 1, de VREDEMISSEN in de dekanale kerk verzekerd worden. 2. bijkomende missen in de andere parochiale kerken, om de 'bieurt oip- gedragen worden. B. In den loop van de irnaand Novem ber zal de jaarrekening aan de geeste lijke overheid, ter dekenij of in een ander, door den E. H. Deken aan te wijzen lokaal, lot onderzoek en goed keuring overgelegd worden. C. Gebeurlijke overschot zal gebruikt worden tot het opdragen van HH. Mis sen tot zielelafenis van overledene le den en afgestaan aan parochiale en missiewerken. Overdracht van om het en welk bedrag, op het nieuwe jaar, is totaal uitgesloten. IX Een waarnemende raad wordt aangeduid of daarin bevestigd om het .jaar. Zooveel mogelijk zal iclke parochie door een paar löden vertegenwoordigd zijn. Een schrijver-penningmeester wordt of een schrijver en een pen ningmeester worden aangesteld. E. De punten onder C. en D. wor den behandeld en aan degoedkeuring pen, ter gelegenheid van de overleg- ven de geestelijke overheid onderwon- ging van de jaarrekening. F. De jaarlijksche overlegging van de rekening wordt aan al de leden ter kennis gébracht, met opgave van plaats, dag en uur, zoodat elk lid des gevallend zou kunnen aanwezig zijn. Er ligt geene verplichting betreffen de aanwezigheid, dan op de leden van den waarnemenden raad. G. De waarne/m'ende raad bezorgt de inning van de bijdragen, de noodi- go kennisgevingen onder de leden en de gewensohte bekendmakingen tot den groei van hot werk, regelt de kleine aangelegenheden van het be heer. Eindelijk is het hem opgedra gen die schikkingen te treffen met de Eerwaarde Heeren Postoors, vol gens de bepalingen van It. A. H. Wijzigingen en aanvullingen van deze schikkingen verkrijgen slechts geldigheid na bekrachtiging door de Geestelijke Overheid, RAAD H.H. Bessems Jozef, Binnenstraat 3ö Daelman Benoit, Verwerijstraat 3 De Block Richard, Schoolstraat 28 De Smet Leopold, Keizerlijke plaats 48 Ooubert Pierre, Arbeidstr'. 8 Hallaert Isidoor, Siiit. Jöbstr. 110; Liebaut Cyricl, Koolstraat 27 Miuy- laert Louis, Moorselbaan 140 Van- daele Renaat Schoolstraat 10 Van der Taelen Prosper, Schoolstraat 13; Van Nuffel Öustaaf, Van Wambeke- kaai 11 Van Volsem Karei, Diender- mondscliesteenweg 43 Verhegge Re- mi, Albreelitlaan 4. Bij elk raadslid kan men zich1 als lid Talen inschrijven, eveneens door nr. 1890.57 van Vandaele Renaat. storting of giro op de. postrekening Wat de Pers zegt over. het Socialis tisch Congres, De Staandaard van Dinsdag .1! De cember, sluit zijne beschouwingen als yolgt 1 Maar nog eens, laten de katholie ken het waakop doen herklinken bij deze dreigende /gelegenheid en nog eens alle aandacht schenken aan wat in de eerstvolgende maanden de drijfkracht, de gezondheid, de menfioorigheid en de bezieling der. katholieken kan bevorderen, aan wat hunne poltiieke idealen kan vergTOO- ten. Laten zij die in het Vlaamsche land een katholieke partij-organisa tie als in zekere male onnuttig of toch minder noodig hebben be schouwd zich nu eens bewust worden van hunnen politieken dienstplicht, als de katholieke school bedreigd wordt wie zal dan nog mogen onwil lig" staan, of onverschillig of afkee- rig Moge deze verwoede aanvalspo- ging op de ontwikkeling van het ka tholiek onderwijs onder de Vlaaiimsche bevolking het bewustzijn verlevendi gen van de grootc zending welke aari de katholieke staatspartij is toever trouwd, moge idit dreigement haar politiek katholiek; bewustzijn ver- hoogen I De Werkman wijdt een hoofd artikel aan de heeren Nichels en c'on- soorten die zioh bij de fameuze stem ming hebben onthouden. Hunne ont houding, betoogt het blad van de frontpartij, steunt alleen op politieke berekeningen aan hunne anti-kle rikale gevoelens valt er echter niet te twijfelen zeer juist. «Gij hebt, voegt «de Werkman» er bij, aan uw grootste vijanden een wa pen in de hand gegeven waarop ze se dert jaren zitten te wachten, gij hebt de katholieke partij een kiesplatform gegeven dat ze schandig uitbuiten zal, 'gij hebt de passie en den strijd ge wekt rondom wat boven passie en strijd zóu /moeten staan: de opvoeding, de vorming van het kind op de ge meenste wijze zal worden gepolemi seerd over en rond wat zuiver en on gerept zou dienen gehouden...»" «De Werkman» kiest voorwaar eene verassende gelegenheid om de Katho lieke Partij aan te vallen en het is anderzijds precies alsof «het gevaar» I van het succes der katholieken de groote reden is waarom de socialis-j tischen aanval tegen het vrij onder wijs moet aangeklaagd worden. Voorwaar, eene zonderlinge hou ding' 1! «De Libepaal» weet niet dat er een Socialistisch Congres is geweest, «Recht en Vrijheid» is ten zeerste bescheiden. Onder den titel «Ivantteekeningen». vindt men van de hand van kameraad Vyverman de volgende beschouwing. Goed gewerkt I zoo noejrn/en wij het besluit van het partijcongres van verleden Zondag dat de toelagen aan het vrij onderwijs af schaft of ten minste onze manda tarissen last geeft in dien zin te agi- teeren. '1 Is een stap naar links, 't Is een koen besluit hetwelk de socialistische partij meer in haar waar; element van radikale partij stelt. Mij dunkt dat de linksche Vleugel meer veld wint in de partij en deze laatste meer buiten haar eenigszins tc strakke vormen en houding treedt. Deze radikale houding der partij in de kwestie var. het onderwijs zal voor deel bijbrengen in den kiesstrijd. In hetzelfde artikel klaagt de heeil Vyverman omdat 'n pater van St. Job zou gezegd hebben De socialisten ijn tegen den godsdienst en looolie nen God. Besluit Het .orgaan de socialisti sche partij te Aalst, laat toe dat een kameraad in zijne kolonnen het besluit van het socialistisch Congres goed keurt. Het wacht zich wel 'n eigen oordeel uit tc spreken. Een moedige hou ding voorwaar (Doch let wel op, ge achte lezers, de rooden zijn niet tegen den Godsdienst^ VOETBALMATCH BELGIE-ZWITSERLAND 2-1 .(boven Zwitserscho pleeg, onder Eelgische ploeg) Wet van 13 Juni 1930 van kracht met ingang van 1932 De hoofdbepalicgen •Er wordt den werkgevers en bedien den herinnerd, dat de wet van 18 Ju- Aankomst van de «Thysville» Nieuwstijdingen uit de kolonie De Congoboot ^Thysville» van d& «Cornp. Mar. Beige», is Zaterdag voor middag, door het bij uitstek helder, nu 1930 tol herziening van de wet van 'weder begunstigd, om negen uur stipt* 10 Maart 1925, betreffende de verze- uit de kolonie te Antwerpen aangeko- kering tegen de geldelijke gevolgen van men> D,c 57e terugreis werd in de hes- ouderdom en voortijdige dood der be-|je voorwaarden afgelegd onder het be dienden, met ingang van 1 Januari jvej yan kapitein Hoidemans. Het schip) 1932 in werking zal treden. Ingevolge werd gemeerd aan afdak 23 der'Schel de bepalingen dezer wet, onder de toe passing waarvan alle bedienden val len, onverschillig het bedrag van be zoldiging en hun graad, worden er in het bedrag der stortingen alsmede in de wijze, waarop het beloop ervan aan de verzekeringsinstelling dient overge maakt, belangrijke wijzigingen toege bracht* Stortingen. Mot ingang van 1 Januari 1932, zul len de stortingen door de verzekerings- plichtigen te doen, op 3 t.h. van hun clekaaien, waar als naar gewoonte een groote menigte belangstellenden, fa milieleden en vrienden der passagiers, post gevat had. Er ontscheepten 04 passagiers van' eerste, 50 van twTeede en 5 van derde klas, die dc reis Congo-Antwerpen me- demaakten, terwijl er nog 7 van eerste 14 van tweede en 33 van derde klas waren, die te Lob ito aan boord kwa men, totaal 182 passagiers. j Dc lading bedroeg 2513 ton, waar onder 816 ton palmisten; 2 t.on copalj bezoldiging vastgesteld bl'ijven, maarj670 ton katoen; 843 ton koper; 83 ton de door de werkgevers verschuldigdejkoffie; 48 ton cacao; 7 ton rubber;; li bijdrage zal slechts nog 4 t.h. in ton ivoor; 3 tonvellen; 13 tonwas; 2D ton verscheidene en 6 ton palmolie. bijdrage zal slechts nog plaats van 5 t.h. dier bezoldiging be- loopen. Nochtans zal het bedrag der stortingen verplicht zijn op een jaar- lijksche bezoldiging van 18,000 fr. Men zal er niet meer toe gehouden zijn bedoelde stortingen aan de Alge- imeene Spaar- en Lijfrentekas te laten geworden, maar men moet maande lijks aan de door den verzekerin/gs- plichtige vrij gekozen verzekeringsin stelling rechtstreeks afgevcen of ze door den postcheckdienst tot staving van een met het officieel model F. ge lijkvormig boderel, daaraan overma ken. Er valt op tc merken dat uitslui tend de bediende zijn verzekeringsin stelling kiest; de werkgever lanag zich rechtstreeks noch onrechtstreeks daar mee bemoeien. Keuze van inrichting De bedienden moeten kiezen onder een der volgende verzekeringsinstel lingen 1. De nationale kas voor bedienden- pensioenen bij de wet van 18 Juni 1930 tot stand gebracht (Elsenstjhe steenweg, 138a, Elsene); 2. De Algemeene Spaar en Lijfrent- kas, Wolvengraoht 48, Brussel. Beide organismen werden ingevolge de wet van' 18 Juni 1930 aangenomen. 3. De zelfstandige kassen, de ge meenschappelijk kassen eri de verze keringsmaatschappijen die, le dien einde,, zullen worden erkend. De lijst van de aangenomen verze keringsinstellingen zal in het Staats blad verschijnen. De bedienden moeten voor 1' Januari 1932, op een aansluitingsverklaring (formulier A) de gekozen verzeke ringsinstelling aanwijzen, zoo niet zul len ze ambtshalve bij de Nationale kas voor Beéhondonlpensioenen worden aangesloten. Zij dienen eveneens uit erlijk op 25 Januari 1932, door mid del van een verklaring (formulier C) aan hun werkgever de benaming en den zetel van het verzokeringsorganis- me bekend te maken, waarbij zij zich zullen aangesloten hebben. Indien zij geen verzekeringsorganislme gekozen hebben, dienen zo op bedoelde verkla- Zle vervolg gndopaan volgend® kolom, Dé passagiers brengen de volgende) tijdingen mee t De heer substituut Richir, aange duid voor het parket van Jadotstad, is zijn post aldaar gaan waarnemen. Om doelmiatig te strijden tegen de sprinkhanenplaag ziijn de territo riale agenten in Kivu gemachtigd des noods al de inboorlingen yan hun ge-», west op te eischen. ring te vermelden dat ze bij de Na tionale kas voor Bediendenpensioencu zijn aangesloten. Stort! n g skaarte n iDie werkgevers moeten al de stor- tingskaarlen van hun bedienden, welk ook de geboortemaand van laatstge noemden zij na op die kaarten da lijTrentzegels tot en met inbegrip van de maand December 1931 te hebben geplakt, uiterlijk voor 25 Jaanuari 1932 aan de Algemeene Spaar- en Lijfrcnt- kas laten geworden. De werkgevers worden er dringend toe verzocht dm de onderrichtingen tq vragen betreffende de toepassing van de wet, die in het ministerie van Ar beid, Nijverheid en Maatscliappeljke Voorzorg, algemeen bestuur der Ou- derdiompensioenen, Karmelietenstraat 33, Brussel, kosteloos kunnen worden verkregen. Aansluitingsverklaringen Exemplaren van de aansluitingsvcr- klaring (model A), van de verklaring, door den bediende aan den werkgever te overhandigen (model G), van dei verklaring door den werkgever bij het in buitendienst treden van een bedien de, aan bet. ministerie over te imiaken. (model en E), en van het stortings- borderecl (mod. F.) zullen in genoemd ministerie tegen den prijs van fr. 0,05 pjj" exemplaar kunnen worden aan geschaft. De prijs van Vermelde exemplaren' kan op dc postobeckrekening 90802. worden gestort, onder opgave op den talon van den naatm;, hel adres, als mede van het aantal gevraagde model-* lem

De Volksstem | 1931 | | pagina 1