Be SocialisiiscSie Partij gaal gaar baar lot 10 Donderdag Dec. 1931 Het stempelen van de Eieren De Stand van het Pond Sterling Rond het Parlement Het Pauselijk Slot Castel Gondolfo Spanning in Duitschland De Belgische Kroesglasnijverheid Kortstraat, 9 an 21, Aalst. XXXVII JAARGANG NUMMER 282 Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgeier J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit bulten het Acrond. AALST De mannen van Qean Oorlog Meer hebben aan 't Vrije Katho liek Onderwijs den oorlog verklaard. Maar gij weten niet wat ie doen. Satans trawanten kraaiden altijd viktorie, op hun ongelukidag, bui ten bun weet. 't Is dus bewezen dal om tol hun doel te komen, de socialisten oorlog voeren. Wie kunnen ee nu nog van zulkon gruel beschuldigen De ka pitalisten en imperialisten O 1 wraakroepende spotternij 1 De verlichte socialisten zullen toch wel bogrijpen, dat alle kinders on derwijs moeten genieten, en dus toe lagen of geeoe, de kost dezelfde blijft, als... sommigen'! geld niet verkwisten. 't Is dus om de kinders in hunne(?) neutrale door iederean betaalde scholen te krijgen, dat ze oorlog voe ren. Is dathunno rechtvaardigheid mat 't geld van iedereen, onder den dek mantel van neutraliteit, hunne ver derfelijke zienswijze opdringen Maar naar haar dood gaat de par- 'ij- Ze vergaten zeker dat het gekend is dat iedere anti-godsdienstige par tij ton ondergang gedoemd is ?Dat ze de liberale partij gaan volgen Ziet ge het kommunisme nog niet grijnzen, waar zelfs de rooden zoo bang van zijn Daar liabt ge 't spook dat da rooden gaat verdelgen. Do eerste uitwerksels van de oor logsverklaring, zullen niet uitblijven. Vele katholieken zullen wakker geschud worden. Ze luisteren niet in zake mode en sociale werking. Maar ook in de socialistische mas sa zullen er velen bun misnoegen uiten. Wat zullen ze zeggen we zijn rood voor ons brood, maar dat msn de kinders er buiten late. Is de wereld te goed is bij al niet ge noeg ontkristend 1 Ja, er zijn socialisten, in de massa, die de ontkristening betreuren: Zoo beeft men die lieden in de war gestuurd, dat ze betreuren wat ze meehielpen bewerken En ze gaan voort Is in 1879, het socialisme opge komen, om reden van 'tbestaan, der katholieke scholen, ofwel ten gevol ge van de verderfelijke economie der liberalen die de katholieke scholen be vochten En den werkman als een machien beschouwden Wat warboel, eh, lezer als ge vau den godsdienst afwijkt 1 En ze gaan nog voort Wat 1 hebben onze roode bazen niets anders te doen danschooloorlog te voeren, nu dekrisis zoo nijpt, en de internationale toestand er zoo be wolkt uitziet. 't li niet daarvoor dat we ze ge kozen hebben. We nemen bot bun niet euvel dat ze rijk geworden zijn met zich aan ons gelegen te laten maar ze konden dat zonder scbool- oorlog, en ze moeten nu ook zonder dien oorlog voor ons ook zoo goed zorgen. En daarbjj zal het niet blijven. Men vergete niet dat bet een «Delen- da Cartbago» is een strijd op leven en dood.,, XX. TE VERKRIJGEN IN DEN Bockhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst Kerkboeken in alle banden, niet kleinen cn grooten druk. Officie boeken der H. Maagd. Heilig uur boeken van Oetlisernam. Mis en Yesperboek, enz. Paternosters, beddekens, verfdoo- zen, passersdoozen, albums voor por tretten, Woordenboeken, FJleirte en groote, leert Fransch zonder meester, allerhande schoolgerief, en2, enz, Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 33, te Brussel tm Rue de Richelieu. Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. HM Eulalia Zonop7,34Zonai3,52 EK. 16 V. M. 24 Een internationale konferentie té Brussel. In het Akademiepaleis te Brussel heeft thans een internationale konfe rentle plaats van de landen welke hij den uitvoer van eieren betrokken zijn. De konlerenoie zal tot Vrijdag duren en 24 landen, zijn er op vertegenwoor digd, onder welke de Sovjets. De besprekingen betreffen het steinr- pelen voor den uitvoer, van de eieren. Men wil namelijk eenvormigheid be reiken, mede om gelijke kansen le ge ven aan de mededinging. Inderdaad wordt in sommige landen het stempelen van eieren slechts op gelegd wanneer, zij uit een bepaalde streek herkoms.tiig ajjn. Waa fluit voortvloeit, dat het publiek soms niet gestempelde eieren koopt, denkende dat het eigenlijk eieren betreft ko mende uit landen dia niet yerplic,ht zijn te stempelen. Wat de Belgische eieren aangaat, deze moeten tot nu toe met «Belgium» of «Belgian» gestempeld worden wan neer ze voor Engeland bestemd zijn en met «Belgique» voor de uitvoer naar Frankrijk, enz. Dit levert moeilijkhe den op bij het verpakken en verdeelen. De huidige konferentie zal nu voor ied©r land een enkel herkenningswoord aannemen. In twee of jmieertalige landen, als b.y. Belgie, gaat het niet gemakkelijk om een gemeenschappelijk woord te vinden. .Wat de Russen betreft, w*erd ter konferentie voorgesteld de verkorting «U.R.S.S.» aan te nemen, maar de. Sov jets willen ter niet van weten en' mee- nen, dat hun waardigheid gebiedt, dat geen verkorting maar wol een woord zou gekozen worden Voor Belgie heeft dit alles zijn be lang daar de eieruitvoer voor een 300 millioen op onze handelsbalans, yoor- kojmit* Lichte herneming Dinsdag heeft het pond sterling zich eenigszins hersteld. Dit bleek 's mor- gerids reeds te Brussel, waar de offi cieuze noteering 117 fr. aangaf tegen 116,65 fr. den vorigen dag. Ook tc Parijs was er stijging en wel van 82,75 tot 83 Fransche franks, wat overeenkomt met den koers van 116,20 Belgische franks. Te Londen zelf was Maandag avond reéds een lichte verbetering ingetre den. Daar betaalde men 117.15 Belgi sche franks voor een pond. Dinsdag was de officieele noleering te Brussel 116,80 fj\ voor. een pond sterling. Vergadering van de rechterzijde van den Senaat De rechterzijde van den Senaat ver gaderde Dinsdag morgen onder het voorzitterschap yan M. Segers, om de wetsontwerpen te onderzoeken der re geering, strekkend tot het perekwee- ren \an de invoerrechten op zekere landbouwproducten. Oe rechterzijde was van oordeel, dat de toestand in Belgie geschapen door. het buitenland inzake nijverheid en landbouw ernstig is en dat de ontwer pen der regeering geen nieuwe be schermende rechten tot stand brengen maar alleen een aanpassing voor doel hebben van de reeds bestaande rech ten, zooals dit reeds vroeger geschied de 'voor talrijke nijverheidsproducten. De vergadering was dientengevolge van oordeel dat de ontwerpen door het Parlement konden aangenomen wor den. Bene gedachtenwisseling" had ver volgens plaats aangaande de toltarie ven van Frankrijk cn Engeland. De le den der rechterzijde waren van oor deel dat, alvorens, deze vergadering voort te zetten cn directieven te geven aan de regeering, den uitslag moest afgewacht worden van de onderhande lingen welke voor het oogenblik j aan gang zijn te Londen en de voetstappen le Parijs aangewend mot betrekking op de Fransche beperking. Chineesch-Japansch geschil ^Aanslag op een Japanschen pantsertrein Drie Chineezen terechtgesteld Naar, uit Moekden gemeld wordt, Is in de nabijheid van Taonan een Ja- pansche pantsertrein ontspoord, waarbij vier Japansche soldaten wer den gedood en elf anderen gewond. De Japansche militaire policie heeft drie Chineezen aangehouden,die reeds bekend hebben, dat zij den trein hebben laten ontsporen. De drie Chineezen, die door den krijgsraad ter dood veroordeeld, zijn onmiddellijk terechtgesteld. Geeft de Volkenbondsraad het op Die Japansche afgevaardigde Yos- hizawa heeft aan den president van den Volkenbondsraad het Japansche antwoord op de drie dagen geleden gezonden vragenlijst doen toekoimen. Japan heeft als demarcatielijn van de neutrale zone het riviertje Hsao- Hngao, ten .Oosten van Tsjintsiou aangewezen, maar zich toch het recht voorbehouden tot aan deze grens de bandieten le vervolgen. De Chineezen moeten echter achter den Grooten muur terugtrekken. Deze Japansche mededeeling is door den raad voor onbevredigend verklaard men was eenstemmig van meening dat men van de Chineezen de aanneming van deze voorwaarden niet kan eischen. Daar een wijziging van de Japan sche houding niet le verwachten is, heeft de raad besloten, een schrifte lijke verklaring aan de Japanners op te stellen, waarin gezegd zal worden, dat men de schepping van een neutra le zone wenscht te laten rusten. Men heeft dus het punt, dat tot nu toe de voornaamste hindernis voor overeenstemming is geweest, kort weg uitgeschakeld en men is nu ijve rig begonnen met de definitieve op stelling der resolutie en van het daarbij bel)oorend cornjmientaar. De Raad heeft in beginsel besloten Woensdagmiddag de openbare slot vergadering te houden, hoewel men zich niet verlieelt dat met het oog op de mogeijklieid van een Japanschen opmarsch naar Tsjintsjou bezorgd heid blijft bestaan. Het is mogelijk, dat in dit verband diplomatieke stap pen le Tokio gedaan zullen worden. Nog de houding van de Chineesche studenten Nanking, 8 Dec. Ongeveer 2500 studenten koeste ren het voornejmien d'e hoofdstad op acht verschillende plaatsen aan te vallen, en desnoods de ministeries van financien en buitenlandsclie za ken en den zetel yan de Kuomingtang te bezetten. De rogeering hoeft de wacht bij het Japansche consulaat versterkt. Er greep nog niets ernstigs plaats, maar de regeering ziet zich in een lastig parket geplaatst door dat de studenten aan alle controle ont snappen. Campagne tegen Tsjang Kai Sjek Shanghai, 8 Dec. Al de beambten, die weigeren gra tis spoorwegvervoer aan de studenten te verleen en worden beleed igd en aangevallen. De studenten-veldtocht schijnt' systematisch te zijn ingericht en vooral voor doel te hebben de na tionale regeering te discrediteeren en maarschalk Tsjang Kai sjek te ver plichten ontslag te nemen. Dertig duizend studenten gingen Dinsdag morgen in staking, eischende dat de regeering onmiddellijk aanzienlijke strijdkrachten naar Mandchoerie zenden zou om de Japansche soldaten uit hun stellingen te verdrijven. R9geeringsmaatregelen Londen, 8 Dec^ Men bericht uit Shanghai. "Vijf duizend studenten gingen op 7 December, in staking en kondigden aan dat 25.000 andere studenten zich heden aan de beweging zouden aan sluiten. De regeering heeft te Nan king de universitaire woelmakers aan gehouden die uit Peking gekomen wa ren. De woordvoerder der regeering verklaarde dat liet kabinet vast beslo ten was de rust le handhaven en dat de gewelddaden aanslag pleegden op, prestige yan China, De herstelwerken De nieuw© verordeningen Taksen, afslag van locr.en en wedderi' Dinsdag avond weiden le Berlijn do Bij een bezoek aan hel vriendelijke'nieuwe noodverordeningen afgekon- stadje Gastel Gandolfo, aan het Alba-'digd. Ze zijn er niet op aangelegd een Homeer, kan men allerhande belang- gunstig onthaal te genieten. Bepaald wekkende duigen waarnomen, betref fende de veranderingen en verbouwin gen, welke op het oogenblik in hei pauselijk slot worden uitgevoerd. Rondom het oude pauselijk kasteel zijn overal stellingen aangebracht waar ijverig gearbeid wordt, om het zomerverbijf van den H. Vader een waardig aanzien te verleenen. Naar verluidt, zal men in liet ko mende voorjaar met deze werkzaamhe den gereedkomen. De lm ui en van het oude gebouw zijn versterkt geworden, nadat eerst de fundamenten grondig zijn onderzocht. Dit was voorai daarom noodzakelijk, omdat het paleis op een hoogte staat, welke op zijde een scherpe helling heeft. Verdei: moest het' paleis voorzien worden van stroo<mend water en een centrale verwarming. Zonder, over drijving kan gezegd worden, dat het geheele gebouw, de fundamenten uit gezonderd, geh/eel verbouwd is. Tevens wordt een weg aangelegd, welke het pauselijke slot zal verbin den met de Villa Barberini en de klei ne Villa Cybo, twee goederen, welke bij de oude bezitting gevoegd worden. Aan de uiterste grens van het nieu we pauselijke bezit, dus naar het stad je Albano toe, wordt een nieuwe, mo numentale ingang gebouwd, in navol ging van de bij de Ro|meinsc.he villa's gebruikelijke hooge toegangspoorten. Van deze poort zal de H. Vader gebruik kunnen maken, als hij ongezien van Rome naar zijn zomerverblijf wil rei zen. Op de poort volgt een oprijlaan, wel ke naar het kasteel leidt en welke met hooge boomen wordt beplant. Daar achter strekt ziicih een fraai park uit waarin zeer prachtige oeroude boomen staan, welke nog uit den tijd der Bar berini dagteekenen. Bijzonder interessant zijn de werk zaamheden, welke thans in Castel Gan dolfo worden uitgevoerd om een- groo ten moestuin en een boerderij in to rich'fen. Die moestuin zal de groenten voor de Vaticaansche burgers leveren. Gedurende de lange, he-ete zo.miermaan- den wordt hij kunstmatig besproeid door een waterleiding, welke het wa ter door een electrische ifïStallatie da delijk uit het beneden gelegen Albano- meer betrekt. Een groot aantal arbeiders is thans met den bouw van deze electrische wa terleiding en met den aanleg van den moestuin bezig. Inlusscfien is ook een modern hoen derpark aangelegd, waarin de beste rassen worden ondergebracht. •Op het oogenblik heeft de H. Stoel alleen in Castel Gandolfo meer dan vijfhonderd arbeiders in dienst, die al len den gtheelen Winter dooi: brood en werk vinden. erg getroffen door de Engelsche toltarieven Be kroesglasnijverheid, specifiek Belgische nijverheid, die reeds erig le lijden had van de wereldkrisis, is thans nog zwaar getroffen door het nieuwe Engelsch clekreet, dat de invoerrechten met 50 ten honderd vermeerderd heeTt op de artikels der Belgische kiroesglas- nijverheid. De rechten sluiten op radikale wijze de EUgelsche markt voor de Belgische voortbrengst en berokkenen aldus een groot nadeel aan dezen tak onzer na tionale nijverheid. Doch indien deze beslissing van de Engelsche rogeering ons treft, zal zij ook de Engelsche yej;bfluikers schade aandoen. Immers, er bestaan in gansch liet Engelsche Rijk slechts twee of drie glasblazerijen, waarvan de opbrengst nog niet kan volstaan om 20 ten hon derd van liet Engclsch verbruik le verzekeren. Bovendien wordt er geen enkel arti- wordt dat de tuks op het zakencijfen op twee ten honderd gebracht is en niettegenstaande hef protest der, ao-t- cialislen, wordt .het het onbelastbaar mininmUT-inkoinen nog verlaagd. Een Reiehskommissaris wordt gelast- met liet toezicht over de prijzen der kartels waaraan binnen een geslclden lijd een goedkeuring moet gegeven worden. De wedden en loon en worden verlaagd, er. op hef. peil gebracht van 1927, door. de wedden der ambtenaars met tien ten honderd le verminderen. Tegen wil der socialisten (moeien ook do syndi- kale tarieven der Iconen in den zin van een afslag hei-zien worden. Werkloosheid, levensduurte, Er is eveneens kwestie opnieuw het stelsel der verzekering tegen de werk loosheid te henzien, de levensduurte te doen afnemen djoor verlaging eter tarieven o.p het gas- water- en elektri citeitsverbruik. Voorts zullen zekere posttarieven verlangd worden, terwijl men nog de huur in de pas gebouwde huizen zal moeten afslaan. Ten slotte zullen de spoorwegtarieven voor het vervoer van steenkool en van grondstoffen merke lijk verminderd worden. Politieke maatregelen en anti-milita ristische propaganda Onder andere nieuwigheden kondi gen de nooddekreten de uitgiften aan van muntstukken van vier pfennig. Aangaand© de politieke maatregelen is er een dekreet, waarbij de verkoop, en het bezit van wapens streng wordt geregeld. Er Is nog een dekreet, inge geven door den ïm,inister der Reichs- wehr en doelend op de antimilitaris tische propaganda, waarvan de agen ten belagers van don Staat verklaard worden. Er wordt een Godsvrede uit geroepen, gaande van den 20 Decem ber tot den 5 Januari 1932, waarbij gedurende deze dagen alle politieke drijverij van welken aard ook verbo den wordt. Reeds een protest Het algemeen verbond van de socia listische svndikaten heeft aan den Reiicfiskanselier een brief bezorgd, waarin protest wordt uitgebracht te gen de schikkingen der noodkreten de welke te zwaar, de arbeidersklas trcf*- fen. Komt te verschijnen THERESE NEUMANN door, Z. E. H. Kan. Eug. DE HOVRE een prachtig boek over een hedendaagsch onderwerp' De Gestigmatiseerde van Konnersreuth Hot boek in-8o 288 bladzijden op CHOXLEY ESPARTO papier, Prijs 30 frank To verkrijgen boekhandel J. Van NuffeU De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst. worden aan de Belgische produkten. De invoer van het Belgisch glaswerk in Engeland is dus eene noodwendig heid en de protectionistische tolrech ten op deze koopwaar, «besuhermien dan ook" geon enkele Engelsche nij verheid van dat soort. Het zijn dus de Engelsohen zelf dio de kosten gaan betalen yan dezen ta rieven oorlog. Hel is te hopen dat zij er zich weU dra rekenschap zullen van geven. Onder voorwendsel dus van hare nijverheid le redden, worden die hoo ge toltarieven ingevoerd in Engeland en dit zal voor gevolg hebben dat dó levensduurte zoo geweldig zal stijgen in Engeland, dat men er weldra in de onmogelijkheid zal zijn van goedkoop voort te brengen. Zoo zal weer de plaag der werkloos heid herbeginnen en misschien nog erger worden dan vroeger. ïn afwachting is het de Belgische nijverheid die het erg gaat le verdu ren hebben, doch het is te hopen dat er naar andere uitwegen zal gezocht kei vervaardigd dat kan vcrgeLeken worden om een afzetgebied te vinden. Zié vervolg onderaan volgende ttol9flv[vo°£ onze fcrodukteni

De Volksstem | 1931 | | pagina 1