Onze Interviews Dinsdag Mei 195-2 Zn het Vrij Onderwijs te Brussel EEN FILM HET HOEKJE VAN DE VROUW De Verkiezingen in Frankrijk DE MOORD OP M. DOUMER XXXVIII JAARGANG NUMMER IDS Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Anfonius Zonop4,18Zönaf7,15 E. K. 13 V. M. 20 Neen geen interview dat is teen persgesprek door een beroeps journalist afgenomen aan een of anderen groote dezer wereld. Wij spraken vriendelijk met een strij dend fronter, doch dit vriendelijk praatje is zoo leerrijk, dat wij de bekoring niet kunnen wederstaan dit gesprek aan onze christen men sdien, aan de ouders mede te dee- len. 't Liep natuurlijk over den Vla'amsehen strijd het miskennen onzer taalrechten, het uitblijven der oplossing van het taalvraagstuk. Wij zegden «Hoe zult gij uw programma vrewezenlijken Belgie moet verdwijnen U moet mij bekennen dat «De Werkman» door zijne gedurige aanvallen tegen en het bespotten van Koning en overheid allen eer bied voor het. gezag in den grond boort. Dat belèic.' Een Eeuwfeest bij de Broeders der Christelijke scholen De Eerwaarde Broeders der Chris telijke scholen van Brussel herdenken voor het oogenblik het eeuwfeest hun ner vestiging in de hoofdstad. Zaterdag morgen werd er te dezer ge legenheid eene plec.htige Hoogmis ge zongen in de SI Goedelenkerk. IDe leden van het inrichtend komiteit evenals de vaandrigs der verschillende leerlingen groepeeringen en oud-leer lingenbonden der Christcne Scholen, meerdere duizenden kinderen woon den het H. Misoffer bij opgedragen door Mgr öïarinus. Na afloop der kerkelijke plechtig heid trok men stoetsgewijze met mu ziek en vaandels aan het hoofd door de stad en werden er bloemen neerge legd op het graf van den Onbekenden Soldaat. De Academische zitting Na afloop van den optocht werd cr in dc Madeleinezaal een Academische feestzitting gehouden voorgezeten door M. Schwartz, naast wien plaats namen Mgr Picard, Mgr. Marinis, M Coelst, schopen te Brussel, E. Broeder Denis, visitator der Orde van Si Jan den Dooper. Na een inleidend woord door M. Schwartz, woord dat een wek roep was 'lot de jongeren om het voorbeeld der ouderen to volgen,kwa- 1 [men nog aan het woord M. Coelst en /Jells ue geestelijkheid wordt niet;Mgr Picard, welke den lof maakten ontzien. Voor eenige dagen nog van het verheven werk der Broeders maakte «De Werkman» de pries ters verdacht, die in de St. Marti- nuskerk ite geestelijke voordrachten gaven. Alle overheid, die onze ge dachten niet deelt moet verdwijnen, 't zij geestelijk of wereldlijk. Het kwaad dat gij door uwe handelwijze sticht, is onmeetbaar. Gij leert uwe kinderen het, gezag miskenneitCBen dag zal komen dat zij zullen zeggen «Gij erkent geen overheid, wij moeten 11 niet gehoor zamen: gij deelt onze gedachten niet. Inderdaad, ons voorbeeld werkt nadeelig op de kinderen in. Doch wij moeten vooruit. Vreest ge niet, dat uw gedu rig opstoken tegen de overheid, de communisten in de hand werkt 1 communisten kweekt Dat is waar. Veronderstel een oogenblik dat. gij er in gelukt eene geweldadi- dige oplossing door te drijven, zult gij den toestand meester zijn Of zullen anderen u overrompelen Dat is te vreezen. Ge levert dus koelbloedig uw land, uw Vlaanderen, uwe vrouw, uwe kinderen over aan éde anar chie- aan de ellendeGe bereidt eene hel aan alles wat u dierbaar is Gij hebt gelijk, idocfh, indien wij zoo handelen is het fout, der ka tholieken Dit gesprek, waarvan wij het echt zijn waarborgen, geven wij, ter overweging aan alle christcne Vlamingen. Advokaat De Swarte zegde «De groene hen zal roode kuikens broeien». Wij schrijven Door hare handelwijze bereidt de frontpartij den grond van liet communisme. En dat is zoo waar, dat een leider der fronters onlangs verklaarde Moest men ons morgen alles ge ven. wat wij vragen, wij zouden niet weten wat doen met de jonk heid; wij hebben ze niet in onze handen. der Christene Scholen. Eerw. Broeder Denis als Visitator bracht den broedengroet over der andere Ordebroeders, waarop door do leerlingen mot een bewonderings- waardig ensemble de Brabangonne» en Naar Wijd en Zijd», gezongen werd. Des? middags werd in bet St Joris- gesticht eene gedenkplaat onthuld al daar aangebracht tot aandenken van wijlen M. Woeste. Het was M1.. Schwartz welke namens het Middencomitcit de plaat aan de schoolcommissie schonk, waarop ba ron dc Trannoy hulde bracht aan dc nagedachtenis van M. Woeste. Heft was een waardig slot. dezer aan grijpende feestviering. Fee&ten van Zondag Zondag werden de feestelijkheden voortgezet, met eene plechtige hoog mis in de collegiale kerk van S(e Goo- delc, met- pontificale assislentie car- dinaal Van Roey. De academische zitting in het lo kaal Patrio, ie 11 uur, werd bijge woond door den koning, die op de lo nen der Biabangonnc werd binnenge leid en stormachtig toegejuicht door. duizenden aanwezigen. Aan bet bureel bemerkte men de aanwezigheid van cardinaal Van Roey Bioeder Denis, Provinciaal, de hoeren ministers Renkin, Crockaert, Carton en Heyman. Redevoeringen werden uitgespro ken door den voorzitter van het mid- dencomileil, cardinaal Van Roey, ba- werk der Broeders van de Christelijke ron do Trannoy en M. Renkin, die hei Leering verheerlijkten'. Waarna Broeder Denis den Koning en de aanwezige autoriteiten be dankte* yan onzen Genlschen medewerker. IN TWEE SCHUIFJES Terwijl wij slapten door het Noordstation te Brussel, verleide mij de spiritueele Pater Callewaert de volgende guitige anecdote Het geleurde in het dorpje Z. in Duilsch- land, Eenige dagen voor de presidentieele verkiezingen was een manneke thuis geble ven van school. Zijn onderwijzer was een sociaal democraat. 's Anderendaags vroeg de meester hem om de reden zijner afwezigheid O ja, bekende 't ventje, onze lieve katte moest jongskens krijgen, en moeder had mij vast beloofd, die gebeurtenis te mogen bij iconen. Zoo zoo zei de meester. Ja, zei 't ventje verder en ze had zes jongskens, en alle zes..* sociaal democraten. O, perfect, riep dc meester. De zaak is in orde: Een paar dagen na de verkiezing kwam de schoolopziener eveneens sociaal demo- kraat de school bezoeken. Intusschen had Hitier merkelijke vorde ringen gemaakt. De meester die zoist dat de Inspecteur zijn eigen sociaal democratische opinie deeldemeende wel te doen hem te troosten met de vertelling van dc kattenge. boorte. Ik zal zelf eens den jongen onderera gen, beaamde de Inspecteur, Hij riep het manneken bij zich. En er xoaren zes jongskens Zeker, Mijnheer de Inspecteur en 't zijn alle zes Nazi's. De Schoolopziener trok een wonder ge zicht. Gij hadt nochtans verleden week aan den meester gezegd dat het sociaal demo craten waren. GewisMijnheer de Inspecteur. Doch sedertdien hebben onze kallen jongskens de oogen geopend. Dat is hetgeen men noemt politiek en opportunisme. Tweede Schuifje Op de 3S11 kandidaten, waarover de Franschen bij de laatste verkiezingen hunne stem mochten uitbrengen, waren er die wer kelijke, om niet te zeggen voorbestemde namen droegen. Bij de communisten was er een Bigot (kwezel) en een Léglise~(de kerk). Bij de godsdisnslbekampers was erheen Herrgott Heer God) en eenPsaume (Psalm) Hij die Fascio heet had als program ge kozen Weg met al wat naar Mussolini riektri. Malnoury (slecht gevoedehad, zijn naam getrouw, op logische manier de partij der slecht bedeelden verkozen Er was ook een Mohamed Miroub. En in het "Quartier de Plaisance» heette de kan didaat Mauvais {de slechte) Wij hadden in Belgie overigens een Ka- O MARIA DIE DAAR STAAT. O Maria die daar staat. Gij zijt ffoed en ik ben kwaad Wilt gij mijne arme ziele gedinken, 'k Zal u een Ave Maria schinken, O Maria, gij die weet dat mijn herts u is besteed Wilt gij mijn arme ziele gedinken 'k Zal u een Ave Maria schinkenj O Maria, die mij ziet, gij hebt alle3, ik heb niet wilt gij mijn arme ziele gedinken, 'k Zal U een Ave Maria schinken. O Maria, in uw schoot ligt mijn hert van deugden bloot wilt gij mijn arme ziele gedinken, 'k Zal u een Avo Maria schinken. DOE WEL EN ZIE NIET OM Moaiallerij is eigenlijk geen lastertaal, maar het zweemt er naar, het begint er op te trekken. Het is een soort sport voor da tong, dat voornamelijk aan de vrouwen werdt toe geschreven, doch waarin mannen ook wel hun aandeel hebben en in sommige gevallen zelfs een heel groot aandeel. Voor de kinde ren is liet een alles behalve stichtend voor beeld steeds alios en iedereen te hooren be dillen en afkeuren. Hoe gemakkelijk nemen ze die manieren niet over en worden alras onverdraaglijke, kleingeestige, alles beklappende persoontjes. Leer hen voer alles, van bedillen afkeuren en veroordeelen te onthouden. Reeds dikwijls is het me opgevallen dat sommige geestige vriendinnen tot elkaar roepen kijk ginder eens Madameke X haar hoedje 1 We zullen eens een rondomhaling deen om een nieuw te koopen Ze denken er waarschijnlijk niet aan dat diezelfde Madame X misschien een harden tijd doormaakt, misschien heoft ze al haar moed en wilskracht noodig om haar nood en gebrek voor 't oog dar wereld te verbergen. We zouden in menig geval diep beschaamd staan, moestan we den juiston waarom» ken nen der zRken of handelingen welke wij be spotten. Met vlug onze tong te roeren over allerlei feiten en personen, begaan wij vast en zeker veel domheden. Leeron we dus onze kinderen eetst op zich zeiVen te letten en niet bedilzuchtig te zijn en dan eerst 13 het cogenblik gekomen hen te leeren geen men- schelijk opzicht te kennen als't er op aan komt het goede te doen. Het helpt immers toch geen zier zich steeds om het «qu'en dira-t-on» te bekemmerem Achterklap doen de menschon toch. Zoo bijvoorbeeld gij ont vangt iemand in uw huis, eenvoudig, zonder veel omhaal, achter uw rug wordt er ge schimpt op uw vrekkigheid. De volgende maai om achterklap te vermijden doet ge het royaal, ziet op geen kosten en tracht het hun op alle mogelijke wijzen aangenaam te ma ken. Wat zeggen ze dan Die zal 't wel op- krijgen, wacht nog maar wat, we zullen me kaar nog wel eonsspreken. Men doet dus best zich nooit om het oordeel van vrienden, kennissen of buren te bekommeren. Dce wat _e volgens uw eigen oordeel het best acht.Ga die wauwelaars met fier opgeheven-hoofd voorbij en stelt u steeds de ideale spreuk spreuk voor oogen Doe wel en zie niet oml ijn De Vlaamsche Post ZIJDEN KOUSEN Zijden kousan hossel in prijs soms goedkooper dan 'n goede kwaliteit katoen zijn duur in het dragen, omdat zij of zoo gauw -ladderon" of door hun dun weefsel spoedig slijten. Aan dit euvel gaan ook zelf3 de duur ste en mooiste soorten zijden kousen mank en daarom zal het ongetwi j fold deze of geene welkom zijn een goeden raau in dezen te mo gen ontvangen. Wanneer een paar zijden kousen ladders beginnen te vertoonen is het zaak hieraan paal en perk te stellen door zoo spoedig mo gelijk den steek op te nern3n uitstel brengt ook hiqriD, slechts schade. Zijden kousen mogen nooit in warm water worden gawasscnen. Men late ze echter een nacht in koud water staan, waarbij men geen paren van verscheidene kleuren bij elkander legt. De volgenden morgen moeten ze in lauw water met lux worden gewasschen, niet gewrongen of gewreven maar geklepen en "n paar maal in koud v.ater, worden uitge spoeld. Daarna ieder paar plat gelegd en in een doek rollen en na een uur in de wind hangen, Zijden kousen moeten nimmer bij het vuur worden gedroogd. Ten slotte strijke men ze met «en matig warm ijzer aan den goeden kant. VIJF BEHARTENSWAARDIGE REGELS BIJ HET ZAKEN DOEN. 1. Doe het nu, wat voorbij is komt niet meer terug. Wat er morgen gebeuren gaat, we weten het niet. Doe het nu. Van vandaag, van vandaag, van dit moment zijn we zeker. 2. De wereldcrisis zal nog méér dan van daag haar stempel op den Middenstand gaan drukken. De middenstand moet zich paraat houden en zich voorstellen dat de crisis bij ham nog goed beginnen gaat. 3. Moedigt het initiatief van het personnoel aan. 4. «Weet met de menschen om te gaan Ziedaar 10 pet van uw omzet. 5. De middenstander die geen zakenboeken leest, geen lid is der middenstandsorganisatie geen roclame maakt, geen collegas wenscht ta spr eken, acht zich het slimst, maar zijn is ach konden we elkaar over 50 jaar nog eens spreken over een halve eeuw zeker verdwenen ZORG VOOR HANDSCHOENEN Gezien do hooge piijzen van handschoenen is het noodig aan dit toiletartikel do meeste zorg Ie besteden. Man zal de handschoenen niet te klein koopen. Het draadje waarmede de hand schoenen van een zelfde paar vastzitten, doorknippen, niet doorbreken, want dit kan vo'or gevolg hebben dat alle naden loskomen. Tijdens den zomer steeds een beetje tala in d9 handschoenen doen om zweetvlekke» te vermijden. Handschoenen die beregend zijn steeds afdrogen met een flanellen doen. Nooit handschoenen in elkaar rollen maar uitleggen in een speciale doos. binetsoversle die Mechant (de stoute) heette "worden door de vaandels der oud-slrij- Hel stoffelijk overschot zal op een .werd met het overlijden van M. P.ou- katafalk geplaatst worden aan den in gang van het Pantheon en omringd en hij was gewis zoo slecht niet. De namen zeggen niets. Doch wij hebben toch nen heer gekend die Hanus heette, en zijn naamproperheidshalve in Hané deed deed veranderen. Als ze nu maar het accent niet vergetenH. de Tw. Uitslagen Volgende nilslafgcn zijn dezen mor gen bokend gemaakt, Behoudsgezinden 5 Republikeinen 70 Republikeinen van links ,72 Radicale republikeinen G3 Radicalen rad. socialisten ;ir>G Republ. socialisten 36 Socialisten (S.FJ.O.) 129 Commun. en afgcsch. comm. 12 Indrukken Parijs, 9 Mei. Die verkiezingen in Frankrijk zijn zonder tegenspraak een zegepraal voor de 'linksche partijen die niet. min dan 74 zetels winnen. De linksche pers jubelt dan Ook, doch aarbij vergenoegt zij zich. Zij rept nog geen woord óver hot moeilijk vraag stuk van de inneming van hét gezag Laten wij verstandig handelen 011 van t,e vorming dei; meerlieftlsre- Vandaag beginnen wij ons mengelwerk. HET KASTEEL DER VERDOEMENIS door Sylvain Van der Gucht Ben Aalslersch geschiedkundig ver baal dat door iedereen gretig zal ge lezen worden. ders, |De genoodigden zullen plaats ne men op eene tribune die opgesteld wordt Place du Pantheon en rue Souf- flot. Eene redevoering zal uitgesproken worden door den voorzitter van deri nieuw|raad, redevoering die zal geradiodiffu- seend worden. De troepen van bef. garnizoen van Parijs zullen vervolgens voor het stoffelijk overschot defileei'en. Dit zal ook het geval zijn met de oud strijders en de verminkten Van Van der Gucht gaven we reeds Maandag is eene nieuwe vergadering als mengelwerk Jan Klerker, dat zoo- gehouden, om al de bijzonderheden der 'plechtigheid vast te stellen. Pauselijke belangstelling is de- veel bijval kende. Het Kasteel der Verdoemenis zelfde bijval waardig. Leest allen HET KASTEEL DER VERDOEMENIS hardnekkig strijden voor onze »ecr"': Vlaamsche rechten, doch ook zor gen dat Vlaanderen steeds aan Christus blijve. De nieuwe Kamer De lijkplechtigheden Hel ministerie van openbaar 'on derwijs ert van Sehoone Kunsten deel de de volgen-de inlichtingen mede m verband met dc conferentie gisteren avond gehouden onder liet voorzit terschap van M'. Mano Roust an, met liet oog op de begrafenis van den voorzitter der republiek. Het publiek zal in het, Paleis van het Elyseum mogen idefileeren op Maandag van 14u.30 lot 21 ure. Op Dinsdag van 9 ure- tot 21 ure en op Woensdag van 9 lot 15 ure. D;e schrijvers oud-sl rijders vroegen om de eer 'te bekomen met hunne vor- jmiiikle kameraden van den oorlog do wacht te mogen houden bij liet lijk van den president. De sloet zal Donderdag morgen yan het Elyseum naar CS Notre Dame gaan langs de Avenue Marigny, des Champs Elysées, de Concorde, de rue dc R vo- li. de place de lTiotcl de Yille en de rue d'Oneole. In de Kamer zetelen 005 parlements- Na de godsdienr.lige plechtigheid in leden waar tussehen 207 nieuwe. 28 Nol re-Dame zal de sloet naar het Pan- daarvan werden bij dc eerste kiezing tlieon gaan langs oen nog vast Ie stel en 179 andere gisteren gekozen, [ion weg. Dc Paus was zeer aangedaan door lie'l- bericht van het overlijden van M. Doumer. Voor de mis te lezen wou hij de laat ste berichten hebben van den nacht. Hij las een bijzonder gebed voor den president.. Toen bij in kennis gestild mreging hij ten'tweede maal in de ka pel bidden. Wie wordt president M. Lebrun candidaat M. Lebrun stelt officieel zijne enndi- datuur voor het Presidentschap der Re publiek. Hij heeft aldus toegegeven aan hel aandringen van talrijke parlementai ren uit Senaat en Kamer, die in hem den kandidaat der republikeinscbe een dracht zien. De Radicale candidatuur Painlevé Men bevestig'l in dc oingoving van M. Painlevé, dat door zijne politieke vrien den bij hem sterk wordt aangedrongen opdat bij zijne candidatuur zou stel len. M.. Painlevé stelde zich Zaterdag avond telefonisch in verbinding net- M. Herriol. die zegt men, hem den steun der radicaal-socialistisohe parti- toe zegde. t M. Painlevé zal alvorens eene kandi datuur te aanvaarden, eene rcekr. par lementaire personaliteiten raadi legen. Later meldt dat M. Painlevé d\ can didatuur aanneemt. Mej, liriedel Henen verpleegster en M. Itabatel hotelbediende die zich leenden voor de bloedovertapping voor M. Doumer.

De Volksstem | 1932 | | pagina 1