0 GErtüÏÏ? Hel Kasteel der Virioeirais Huiduitslag Mien de gendarm, ne vriend van iedereen Pakt builen dienst, nen DE 6HEEST meer dan een En vraagt hem wat hij daar in vindt, Mien zegt: dan doe'k mijnen diensi gezwind. 14 MEI. - H. BON 1FACIUS, Mar- lelaar. Hij was geldbeheerder van ene rijke romeinsche dtme Aglaeft en Jeidde met haar een zondig leven. Het jeFén van den marteldood tn de held haftigheid der kristenen ontroerde hem zoodanig dat hij hun zijn verea- ring betoonde en zichzelf kristen ver klaarde. Daarom werd hij op aller hande wijzen gefolterd, dpoh daar niets hem aan het wankelen kon brengen, jverd hij onthoofd in 'l jaar 307. NAAMDAG VAN DEN PAUS. Het H. Kollege van Kardinalen heeft Woensdag t. H. den Paus geluk ge- Wenscht met Zijn naamdag. De H. Va der onderhield zich geruimen tijd met de Kardinalen en gaf hun vervolgens den Apoitolischen zegen. Ook de geestelijke en wereldlijke Hofstaat, een groot aantal Prelaten en het di plomatiek korps hebben den H. Vader hunne gelukwenschtn aangeboden. Uit alle deelen van de wereld zijn in het Vatikaan telegrammen en brieven binnen gekomen. DE NIEUWE BALLONSCHUIT VAN PROF P1CCARD. Prof. Pic- card en de h. Max Cosyns, zijn helper, begaven zich Woensdag te Luik Om na te gaan of de nieuwe ballonschuit dié zal moeten dienst doen voor den stratosfeertocht van den h. Cosyns. in orde was. Donderdag ochtend kwam de nieu we fcallonsohuit per vraohtairto aan de Brusselache Hoogeschool aan. Weldra hadden de studenten van de techni sche fakulteit zulks vernomen .en allen stormden naar buiten om de nieuwe schuit te begroeten. Met vereendo krachten werd de schuit uit de auto gelicht en naar het laboratorium van professsr Pieeard gebracht. Professor Piccard kreeg van zijn geestdriftige studenten twee bloempotten ten ge schenke De cude schuit, die van den ballon, waarmee prof. Piccard zijn beroemd geworden tocht naar do stratosfeer ondernam, zal tegen Vrijdag 20 Mei, te Brussel aankomen. TWEE SCHOOLKINDEREN AANGEREN TE MELLE Donderdag ..voormiddag rond 11,30 ure is een aulo, dragende nummer plaat 15,478, komende uit Brussel op den Brusselsehen steenweg ter hoogte van'de Statiestraat en van de" Kerk straat, op twee meisjes gereden die van de school kwamen. De slachtoffertjes, een dochtertje van Theofiel Mampaert en een dochtertje van Arthur Galle, werden opgenomen cn binnen gedragen bij' den apotheker Waller Boccaert, Brusselschen steen weg, waar zij verzorgd werden'., Hunne verwondingen leverden ge lukkig geen gevaar op. Zij konden na verzorging naar huis overgebracht wor den. De aulo is na de aanrijding op den lantaarn gebotst, staande op den hoek van den boulevard dei" Statiestraat. Dis lantaarn werd beschadigd. De ouders der schoolgaande jeugd vragen dat ten minste de kleintjes der meisjesschool, zooals zulks geschiedt vtoo'ï::rdö ijongeiïB, bi,f hef. einde dees klas zouden vergezeld worden Lot voorbij de gevaarlijke punten. Wij betwijfelen het geenszins of aan hun verzoek zal voldaan wórden. AUTOBAAN AMSTERDAM-PARIJS Het Internationaal Komiteit voor het aanlegden van bijzondere autoba nen heeft te Brussel eene vergadering gehouden voor de studie van het ont werp voor eene autobaan Amzterdam- Parijs. dwars door Belgie. Te Brussel en te Amzterdam zijn er b:jzondore studiekomiteiten van inge nieurs gesticht. De baan zou loopen van Amsterdam over Leyden, Den Hco", Rotterdam, Antwerpen. Brussel tut Parijs. AANTAL OFFICIEREN. Op da tum van 1 Mei 1932 telt hot effectief van het leger -(met inbegrip van de gendarmerie) 4211 officieren aanwe zigen buiten kader: in actieven dienst gehandhaafde g8p3nsionneerde reser ve-officieren. onderluitenants-leerlin» gen aan de applicatiescholen. GOUD UIT AMERIKA VOOR BELGIE.Het dagbulletijn van de goudbevveging der Federal Reserve Bank meldt den uitvoer van 1,467,000 dcllar naar Belgie. E. H. HAEGY OVERLEDEN. - De Elzasser autonomist E- H. Haegy is te Colmar in de kliniek der Zusters overleden aan de gevolgen eener hart aderbreuk- Oost-Vlaamsche Dramatische Geschiedenis door Silvain van der Gucht l/ERBODEN NADRUK 4de Vervolg. En, met een helschen lach van voi- Öoenirig op de lippen, richtte hij zich bp, opende een schuif zijner boekerij, cn nam er een klein fleschje uit, met f.cn groenachtig vocht, borg dit be hoedzaam in den binnenzak zijner jas, .waarna hij vertrok. De inwoners van het kasteel avond maalden gewoonlijk zeer vroeg het f.on iets meer dan zeven uur wezen, loen men zich aan tafei zette. De heer Van Heverboom had de gewoonte den wijn te schenken,maar loen.de spijzen reeds gebruikt waren, had de kleine Frans zijn roomer nog niet gansch ge ledigd. Flora maakte die opmerking cn zegde Fransken, drink uw roomcrlje uit dan kunnen wij afdekken. Neen mc-eder antwoordde het kind, ik.heb geen dorst. Drink dan voor den dorst, die komt, sprak Flora lachend, en ze bracht hem bet glas aan den mond. Neen, neen, ik wil niet drinken! ï'iep de kleine, even of hij een voor gevoel had van helgene de drank be vatte. Ha, Franske is koppig, hernam Flora, dan zal moedor het zelf uit drinken om hem te loeren ERG AUTO-ONGELUK TE BRUSSEL (Ponüerdpfg morgen, te 2 ure, reed de autobestuurder Alfred Messelv, wonen de Jjzer^nwegstraat, langs de Marga- rethasquare, waar plots zijn stuur brak waardoor de wagen met geweld tegen een trampaal op den hoek der Van Campenlioutstraat, botste. Paul Per- péte, die in den auto zat, werd gewond aan het hoofd en moest in het hospi taal verpleegd worden. EEN RUS AANGEHOUDEN TE ELSENE De policic van het parket van Brussel heeft te Elsene een Rus aangehouden, die pas uit Parijs was aangekomen, en die aangeduid werd als medeplichtige van den moordenaar van President Doume'r. De aangehoudene is inderdaad een Rus, Theodore Volkoff, geboren in 1897, bewerende gewezen officier van het keizerlijk leger te zijn, verble ven hebbende als daglooner te Parijs, waar hij inderdaad Gorguloff gekend liecft, zonder echter met hem nauwe betrekkingen te hebben geliad. Volkoff was uit Parijs gevlucht, omdat de Rus sen daar thans nogal lastig gevallen worden. .Daar hij zonder middelen van bestaan is, werd hij als landlooper op gesloten. en over hel heele lichaam, waarvoor hij raar liet. hospitaal,.Ie Etterbeek moest worden gevoerd* De autobestuurder bleef ongedeerdf* Tram en aulo waren builen gebruik. VREESELIJK ONGELUK TE SWEVEZEELE Landbouwer door zijn gespar. gedood Woensdag namiddag rond zes uur was de genaamde Spriet-Ernest, 47 jaar landbouwer te .Swovezeele, bezig met werken nabij zijne hofstede niet paard ën kar. Al met eens sloeg het paa.rd op liol mët het ongelukkig gevolg dat1 de landbouwer onder de wielen van het ge- span terecht kwam en de horst ver pletterd werd. Een uur na liet ongeluk gaf de on gelukkige landb'ouwcr den geest. De droefheid der weduwe en drie kinderen is onbeschrijflijk. BOVRIL is opwekkend on verster kend. Voedzaam en verkloekend. 2920 lijk opgehaald TE ROESELARE Donderdagmiddag ts-het lijk Van den 25-jarigen Gustaaf Windels ter plaatse ,uit het water gehaajd.. pc jonge man was gekiophaler in de elektrieiteitsin- slelling. Vermoedelijk heeft Windels zelfmoord- gepleegd, ofschoon, het lijk een breede wonite san hét hoofd droeg, denkelijk toegebracht door de schroef van een boot.-" v) X'.' 'Jt NOODLANDING VAN EEN BELGISCH VLIEGTUIG BIJ HAZEBROUCK Een militair vliegtoestel geloodst door een soldaad van de vliegscliool van Wevelgem (Kortrijk) deed een nood landing op hot grondgebied Stenwerck bij llazebrouck. Het geschiedde zonder ongeval, de loods verklaarde ten gevolge van den mist den weg le hebben verloren. Nadat zijne eenzelvigheid werd vast gesteld. kon do loods door eigen mid delen Belgie bereiken'. ERGE BOTSING TE ST. PI ETERS-WOLU VVÉ Donderdag morgend, reed een aulo met benzine van een firma o-p den Vil— y.oordschen steenweg te Neder-over- Heembeek en bestuurd door Paul Slevn- vedel, gehuisvest E. Discaillesstraat le Schaarbeek, langs de Tervuurschclaan, komende uit dc rich'ting van het Jubel park. Aan den «Groenen Hond» moest dc autobestuurder oversteken om be- stratingswerken te vermijden, die al daar aan den gang zijn. Op hetzelfde oogenblik, werd de vrachtauto langs achter gevat door een 'tram van lijn .49. De tramreizigers, dietalrijk waren, werden tegen elkander geslagen, zonder dat iemand evenwel eriislige verwon dingen opliep. Doch de trambestuurder Joris Wittebrood, gehuisvest le -SI'. Lambrechts-Woluwe, bekwam levensge vaarlijke verwondingen aan het hoofd GRAUWVUUR-ONTPLOFFING TE DAMPREMY Donderdagmorgen heeft zich in. de koolmijnen van.Sacré-Madame te Dam- prémy eene grauwyuurontploffing voor gedaan. De mijnwerker Jules Parent, 40 .jaar oud, woonachtig le Charleroi, werd erg aan het aangezicht, de schouders en de armen verbrand,, Hij werd in zeer..ernstig.cn toestand naar het hospitaal overgebracht. KIND GEWOND TE LEFFINGHE Te Leffinghe wordt overgegaan tot het vernietigen van de oude oorlogs- abi;is door. middel v;an spriiigstoffqn. Dooi' de övërhéden worden dóórgaans de ruoodige schikkingen - genomen om de nieuwsgierigen te v erwijderen. Gisteren, was de kleine Camille De- spot nóchtans të dicht bij de werken gegaan, en bij een der ontploffingen werd het kind .dan ook tamelijk erg aan het aangezicht gekwetst door wegvlie gende stukken. V^asch de aangedane plaatsen met warm. water en Purolzeep, droog voorzichtig ai. doe er wat Purol op en strooi daarover heen een weinig Purolpoeder. Her- haal dit eiken dag, I totdat genezing is ingetreden. Purol In doozen »»n 4 «n 7vi lr»nl«. Purolpoedor per bul 9 frank, Purolzeep eer iluk Irank. Verkrijgbaar In alle Apolhaken, En zij bracht den roomer aan haar mond. Al had Hendrik den dood van zijn neef gezworen, hij minde echter des- zelfs moeder. Hij verbleekte geweldig Jonkheer Hendrik Van Heverboom sprong récht en, haar den roomer uil de hand rukkende, goot li ij hem door hel ven si ter uit. Foei, zegde hij, zoudt gij een glas ledigen, dat de kleine heeft be morst Em hij zette zich, gansch ontsteld, weer neder op zijn stoel. 8EHCW» HU IQ Flora .Van. Lelienveld was mis schien nog meer aangedaan dan Hen drik, wiens zonderlinge handelwijze zij niet kon begrijpen, zij bezag hem verwonderd, maar zoo even, als,of een verschrikkelijk vermoeden zich van haar meester maakte, verbleekte zij op hare beurt eb liet hot hoofd op dé borst zinken. Inmiddels was de schelm in schijn zeer bedaard, hij begon, na e.enige se conden, le praten en te lachen, als of cr niets voorgevallen was, maar zulks had een Verkeerd uitwerksel op het gemoed der edele vrouw, daar Hen drik niet gewoon was zoo gesp.raak- zaam 'te zijn, en zij vermoedde dat hij zich geweld aandeed om voor zijn ge praat zijn zonderlinge handelwijze le doen vergeten'., Echter trachtte ook zij haar ver moeden le verduiken, zich geweld aan doende om.er onverschillig uit te zien en den kout met schijnbare onver schilligheid te aanhooken. Na een kleine wandeling in den 'tuin begaf Flora zich Ier rust-. Mijnheer. Van Heverboom ging gewoonlijk veel later le bed, daar hij zich dikwijls tot diep in den nac^t' met zijn boeken bezig hield, en alsdan betrok hij, om zijn vrouw niet te wekken, eene ka mer, die aan de hare paalde, en Waar steeds een bed was opgemaakt. In haar slaapkamer gekomen, ont kleedde Flora haar. zoontje, dat reeds overvallen was door den, vaak, deed hem zijn avondgebeden opzeggen, ge lijk hij dagelijks gewoon was te doen en legde hem in een klein beddeken,dal dicht bij het hare Mond. - N VREESELIJK WERKONGEVAL TE RUMBEKE Woensdagochtend, te 8 uur, werd de nge werkman Socnen, 18 jaar, van Ockene, werkzaam in de vlasfabriek Laperre, gebróeders, wijk Boscheinde, gevat door een riem en verscheidene malen rondgeslcurd. Het slachtoffer weed beidn.-armen .gebroken.en liep een vreeselijke wonde op aan het hoofd. Men Vreest zelfs voor een schedelbreuk. De geneesheeren De Donckere, van Rumbeke en V. d. Putte, van Izegem en een priester waren nadelijk ter plaatse. De jonge arbeider is ter verzorging ge bleven in hel huis Laperre. EEN 19-JARIG MEISJE VERMOORD TE EINDHOVEN Te Eindhoven heeft zich op een een zamen landweg een afschuwelijk dra ma afgespeeld. Te half acht 's avonds, was de 19- jarige Johanna de Groot, vermoedelijk in gezelschap van haar verloofde, den 24-jarigen werklooze G. de B., uitge gaan. Toen zij Le half 'tien nog niet was teruggekeerd, stelden de ongeruste ouders met behulp van omwonenden een onderzoek in, dat evenwel geen uitslag- had. De politie werd echter niet ge waarschuwd. Groot was dan ook hun schrik, toen 's anderendaags morgens bekend werd dat in de vroegte een boer uit .Win- telre op den Heuvelschen dijk, een een zamen weg in de nabijheid van het nieuw verbindingskan-aal Bindhovcn- \VilhelminakanaaI, in een greppel langs den weig het lijk van het meisje gevon den had, dat eene gapende wonde aan den lials vertoonde, Sporen op den weg wezen uit, dat aan den moord een lievige worsteling is voorafgegaan, waarbij het staclioffer veel bloéd ver loren heeft. Oiók aan de handen wa ren talrijke verwondingen. Op hëb lijk vond men een briefje, waarop'met vaste had geschreven was: «Het meisje'is vermoord do.or onbe kende personen en den jongen vai\ hel meisje vindt men verderop. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die onder leiding van den kóm- missaris, den heer Brinkman, een uil- gebreid onderzoek instelde, geholpen door. burgers, waarvan sommigen poli tiehonden bij zich hadden. Hoe men echter, ook zocht, het lijk van den jon geman heeft men niet kunnen vinden. liet is niet uitgesloten dat de dader doorjiet achterlaten van liet briefje de aandacht der politie op één punt heeft willen vestigen en daardoor mo gelijk te maken dal hij" veiliger kon onlsnapjTen. liet parket uit. den Bosch is gewaar schuwd en stapte ter plaatse af. Het sloeg tien uur. Een lamp, die op tafel brandde, verlichtte gedeelte lijk de kamer heb overige lag in een halve duisternis. Door de twee vensters zag men de donkere lucht en de toppen der hoo rnen. twijfelachtig verlicht door de afgaande maan. iDe pogen der vrouw dwaalden droo- mend naar buiten, om zich eindelijk op het beddeken te vestigen, waarin baar kind lag te slapen. Na eenige oogenblikken nam zij do lamp op, die zij op zulke wijze op haar. nach'tlafel plaatse, dat deze hel wezen van haar zoontje verlichtte. Het kind sliep gerust, evenals een gezond kind van zijn leeftijd, zoodat. Flora zich van lieverlede gerust be- goji te stellen over heigeen zij vaag had vermoede Het scheen alsof zij op het gelaat \an Franske zijn toekomst poogde te lezen. Flora deed' even als alle móeders in dergelijk geval, zij drukte op de kaken van haar. zoontje een hartelijken, kus, als om hem met een geheimzinnige kracht te wapenen of hem te overtui gen, dat ten minste de moederlijke liefde licrn nooit zou ontbreken. Arm kind, zegde zij stil, dat God u beware in al de gruwelijke tem peesten der wereld. Ziende dat de kleine gerust bleef slapen, begaf zij zich ook te bed. Eerst kon zij niet slapen de on rust woelde in haar harte en een moe dor is vlug angs-liig. Daar zijn in de stilte van den nacht opggnblikken, waarin alles een dub- De «Akron* nog in de Lucht Bij de landingspogingen van het Amerikaansehe luchtschip «Akron" té Camp Kearney werden drie leden van het landingspersoneel aan de .landing» louwen opgetrokken, teen het lucht schip kort na de verankering weer lossloeg. Twee hunner zijn van eene aanzienlijke hoogte gevallen. Zij wa ren op slag dood. De derde kon door de bemanning van liet luchtschip voorzichtig in een gondel worden getrokken. Na verdere vergeefsohe pogingen is de landing uitgesteld tot zonsondergang. Vaische Engelsche bankbiljetten Te Marseille is een man aangehou den, die in het bezit bleekte zijn van 3600 vaische Engelsche bankbiljetten van 5 pond. Hij had een Amerikaan- schen pas ten name van Giacoma Rossano, koopman in Napels en was twee maanden geleden to Marseille aangekomen. Da bankbiljetten zijn van een voortreffelijke nabootsing met de.., echte. De valschheid bleek echter door dat op da vaische biljetten een punt was vervangen door een komma. Twee menschen levend verbrand ln de nabijheid van Nauss, Duitsck Nederlandsohe grens, heeft een vree- selijk auto-ongeluk plaats gehad, waar bij twee inzittenden levend verbrand® den. Een juffrouw Wynands, wonende to Broek Sitterda, keerde nog met iemand in een personenauto van Aken, waar zij inkoopen hadden gedaan, le- rug. Op ongeveer twintig minuten afstand van Neuss boisien zij met hun auto tegen een vrachtauto, waardoor de benzinetank scheurde en de auto in brand vloog. De chauffeur kon met veel moeite gered worden, maar kreeg zware brandwonden. De twee inzitten den kwanten in de vlammen om. Smokkelarij aan de Duitscke grens Volgens de mededeelingen van den toldienstte Keulen werden in de maand April 8000 personen gepakt, in het tol* distrikt Aken, wegens smokkelarij.Men heeft in dezelfde maand 627.000 siga retten, 5080 sigaren, 5355 kilo koffie,750 kilo tabak, 9355 kilo suiker en 4100 kilc meel in beslag genomen- Schouwburg afgebrand JDe Schouwburg van Hanley, Enge land. is Woensdag door een geweldi gen brand vernield. Da schade wordt op verscheidene millioenen geschat. bele waarde en bet eekenis krijgt. Tiet •miY.Lle gerucht wordt hoorbaar, hel gekraak van een meubel doet schrik ken. Niettegenstaande al die nachte lijke inbeeldingen Flora deden sid deren, nam de natuur eindelijk de overhand, en de bezorgde moeder, viel in slaap. De dageraad begon des anderdaags nauwelijks de torenspitsen van het kasteel te vergulden, en het licht van de lamp, die in de kamer brandde, le verdooven, toen Flora schielijk ont waakte door liet smartelijk gesteun van haar kind. Vlug sprong zij op en boog zich over zijn beddeken heen. Lieve Frans, zegde zij, wat over komt u Zijt ge ziek Ja ziek, geheel ziek, antwoordde het kind. Ach, mijn buik En de kleine begon luidruchtig te weenen. Frans heeft wederom veel ker sen gegeten, niet waar Ja, moeder! vader, had het mij verboden... maar... ik heb toch ge geten... Frans gaalb sterven. En de kleine verdubbelde zijn ge ween. Neen, zegde Flora, ik heb mijn gemaal onrechtvaardig" verdacht. Hij heeft het kind verboden fruit te eten; en had hij kwade bedioelingen geluid, dan had hij dat niet gedaan. Zoo waren haar gedachten, toen schielijk de deur werd geopend en mijnheer Yaji Heverboojn de kamer intrad. Wait schort hier, lieve Flora zegde hij, waarom weent de kleine zoo geweldig jL

De Volksstem | 1932 | | pagina 2