Hel Kasteel der Mimesis Bet debat over de Regeeriflgsverklaring HET HOEKJE VAN DE VROUW Uitgifte van Bijzondsra Postzegels xxxviii jaargang mummer 515 K.rkstrast. 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST J Agentschap Havas, Adolf Waxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buidlng/Klngsway, 20 Londres W. C. 2. ZONDAG 29 MEI H. Maddalena Zonop3,E6Zonaf7,4C MAANDAG 50 MEI 193? H. Joanna d'Aro Zonop3,56Zonaf7,4i N. M. 4 E. K. 11 ïn andere landen, zei M. Poullet (in Frankrijk of in Engeland bvb J volstaat één enkele vergadering om het debat over de regeringsverklaring af te bandelen.Hier, eilaas, zijn wij opnieuw Op de eukkelbaan... wij spreken te veel en da vergaderingen zijn la kort... Dan tweeden dag, galukkiglijk, om 5 uur word hot derbat gesloten, daar drie redenaars van het woord afzagen- Wat werd er zoo allemaal verteld 't Is de naaste maand 't een en under in het lioht te stellen. Onze lezers kennen reeds da regae- rlngsvarklaring. M. Huysmans noemde ze bondig, kalm en gemeten. Zij bsvalt mijbe* kende Kamiel. Verdors heette hij de afgetreden ministers M. Van Caenegem een be voegd man en M. Van Isaeker een open geest (Kamerzitting,van 25 Mei). 's Anderendaags bracht staatsminis ter Van der Velde hulde aan M. Heyman Telkens er eens arbeidswet werd be sproken, was hij er om bezorgd de ar« beidersmeenlng te kennen... verklaar de hij. Ik ben er van overtuigd dat hij van harte met one is, om de maatschappe lijke wetten te verdedigen.... (Beknopt verslag £6 Mei, bl. 669). Die vleierij jegens de Christen demo craten wekte menigen glimlach. Maar wat de socialistische leiders zegden, blijft, en 't zal onze vrienden te pas koman bij de naderende kiözin gen. In hunne bladen en op hunno meetings immers spreken de sodalis ten heelemaal anders. Daar zijn de Christen de knechten dar rijken, enz. De rede van Kamiel was zeer plo Zant, vooral zijn slot, toen hij pathe lisch uitriep De wereld zal morgen socialistisch zijn of zij zal vergaan in oorlog en ellende. JfiCquemotte zat te glimlachen om den guitigen profeet. Waarschijnlijk dacht hij op het reu zenleger van Staline, dat eenmaal de nude beschaving in den oorlog moet verpletteren. Met de rede van J. Malhieu (socialist) kwamen al de Waalsche haantjes in het Strijdperk. M. Mathieu is er tegen (en al de so cialisten met hem? dat in 't Walenland op aanvraag van 25 gezinshoofden, irafcuB£a€ieva vlaamsche lessen worden gegeven. Vroeger was hij voor VcrpBcchtencfie vlaamsche lessen, Nu ziot hij de zaken anders in (En hij verwijt de hearen Bovesse en Jonissen voor verraders van het Waalsche volk. Die woorden doen natuurlijk de plui men stuiven. De Voorzitter maant tot kalmte. Doch het hanengevecht neemt toe. 't Wordt één gekakel en gekraai- Eindelijk kan M. Deveze spreken. Met de dood in 't hart geeft hij toe dat de minderheden in Vlaanderen werden geslachtofferd. Hij wijst er op dat de socialisten NU verwerpen wat hunno vrienden in hat Senaat hebben gestemd. Het was do haer Van Fleteren een socialist, die het beginsel van de tweede taal in het onderwijs deed zege vieren. M. Vos doet een aanval tegen M. Sap die hem als Bestuurder van De Stan daard oneerlijke concurrentie aan» deed !!-. Als Vos zegt dat de haarden van ver- franaching in Vlaanderen wel sullen zorgen voor een flinke vulgarisatie van het Fransch, antwoordt Van Cauwe- laert "Het eenig gevolg van het nieuv we voorstel zal zijn dat verplichte leer gangen worden vervangen door niet- verplichte», waarop Vcs heel serieus antwoordt «de nieuwe leergangen zijn verplicht voor de aanvragers Vos Vos 1 wat flater (Beknopt verslag, blz. 662.) Beurtelings spraken Margriet, Her mans en Jacquemotte «tijlvolle rede voeringen uit Dessert voor de Hef1 hebbers Mat M* Poullet kesrt de ernst terug. De gezaghebbende man spreakt na mens de rechterzijde zijn vertrouwen uit in do regeering, overloopt de rogee ringsvarklaring. licht in enkele woor den het nieuwe tfialontwerp toe; verdedigt do sociale wetgeving, ver oordeelt de misbruiken en huldigt da noodzakelijkheid eener stevige finan tiaele politiek. Enkel door een gezonde thesaurie kan de maatschappelijke wet geving gehandhaafd werden! M. Rankin antwoordt bondig, kalm en gemeten op de vorige sprekers Hij hoopt dat de socialisten in xak9 taalontwerp hunno huidige houding zullen wijzigen na beter inzicht. De taalkwestie in het leger kan zonder nieuwe wet, bij ons zooals in Zwitser land, bevredigend opgelost worden, Wij hebben een gezonde finantieele politiek noodig. Dit is het be ste middel om de maatschappelijke wetten, waar wij allen evenzeer zijn aan geheeht te vrijwaren en te handhaven. Doch wij zijn er toe besloten, da misbruiken te bestrijden, niet alleen in soeiaal op- zieht, doch in alle opziehten, want er bestaan misbruiken op msnig gebied M. Vandcveldo neemt het evenals Kamiel op den geostigen kant- Hij overloopt de oude en de nieuwe ministers en zegent allen met ean tikje humor. Maar zijn humor is te zwaar (te veel bestudeerd) Kamiel doet het looser en beter. Zijn charge tegen Sap mot een uittreksel uit eon Fransch tijdschrift, was zelf heelemaal mislukt. Op 't laatste, en dat is bij hem een gewoonte, laat hij 't zwaar koper spre ken op zijn Sauza's Als ge de werkloozan steun verlaagt, pas op Als ge de pensioenen raakt, pas Op enz. Waarop men van al de banken der meerderheid reept Maar daar is geen spraak van I Eindelijk legt hij een bekentenis af, welke we willen onderlijnen en daar mee ons artikel sluiten Ons land. zegt M. Van de Velde, volgens M. Doveza is betrekkelijk be gunstigd, en alleen kunnen wij ons niet losrukken uit den prang der wereld- krisis «Zulks is waar. Ik beken h9t. Ik zeg het luide. Men moet gereisd hebben om te zien hoe onnoemlijk erg de we- reldtoestand is». En M. Van de Volde heeft gereisd. Hij weet hoe het er op een ander uit ziet. Hij weet dat het hier veel beter is. ofschoon de socialisten straks 5 jaar uit de regeering trokken en de verantwoordelijkheid aan anderen lie ten. Dat zijn feiten. Hij moet het be kennen. En 't is j&st de reden waarom de mensohen de Socialisten meer en moer don rug toe draaien en vertrouwen in het groot werk der ohristene demo- kratje, EGO. Oost-Vlaamsche Dramatische Geschiedenis door, Silvain van der Qucht VERBODEN NADRUK lGde Vervolg Op deze woorden stond Van Hevef- 0nom met fierheid op. Mijnheer Meert, zegde hij grim lachend, gij zijt waarlijk vandaag in 'een zeer kWade luim. Ik heb hel 'echt en wil er mij van bedienen, om mij als een tweeden vader aan te stellen over het kind mijns broeders, en ik kan niet bevroeden om wat reden gij mij zoudt willen beietfen... Om de gegronde reden, gaf dc dok ter ten antwoord, insgelijks van zijn s'toel opstaande, en de armen over el kaar leggend, dat gij dit kind hebt po gen te vergiftigen. Ik Ja, gij Hebt gij dan vergeten wat ér kort voor uw vertrek tusschen ons beiden gebeurd is De Nuntius van den Paus bij de Blinden. Zijne Heiligheid de Paua komt een kenmerk te goven van da groote en liefdevolle achting die Zijne Heiligheid toedraagt aan het Werk der Blinden. Daillyiaan, 90, Brussel. Eenige weken geleden, had den on- vermoeibaren Zendeling der blinden Eervv. Pater Agnelle, minderbroeder, oorlcgsblinde, voorzitter van het Werk zijn priesterlijk jubelfeest gevierd ;ten dier gelegenheid had hij reeds vele blijken van bewondering en genegen heid ontvangen namelijk en vooral van den Koning en de Koningin als ook van Z. Era. do Kardinaal van Mc- chelen en van de Provinciale Overste der Minderbroeders. Geheel do Belgische pers bracht buldo aan den held-soldaat, den fieren verdediger van do cngelukkigen die in de duisternis der blindheid gedom* peld zijn. Zijne Doorluchtigheid Mgr Mieara heeft aan Zijne Heiligheid Pius XI de vardiensten van Eerw. Pater Agr.ello medegedeeld, en de Paus heeft zich willen vareenigen met dezen die aan* den blinden monnik hunne blijken van hartelijke toegenegenheid bewezen. Maandag laatst, 23 Mei, heeft do Nuntius van den Paus, vergezeld door Mijnheer Delforge, Voorzitter van de Internationale Associate der Katholieke Dagbladschrijvers, zich naar het lokaal der blinden begeven. Zijne Exc. over handigde aan de Vader der Blinden de volgende boodschap. Ter gelegenheid van het priesterlijk jubelfeest van den Eerw. Peter Agnello Van den Bosch, Zijne Heiligheiddezen toaardigen zoon van den H, Franciscus van Assisen, geluk icenschende over zijne held- haftigecn weldoende zending bij de arme blinden, zendt hem met volheid van harte, als pand der hemelsclie aanmoedigingen in diezelfde pijnlijke beproeving, een zeer bij- onderlij ken, vaderlijken zegen. Kardinaal Pacelli.» Zijne Hoogwaardigheid stuurde evnige woorden van gelukwensohen aan Pater Agnello, en gaf hem de vre dekus. Daarna bezocht hij de lokalen der stichting de bureelen met hunne blinde snelschrijvers, 'de wonderbare bibliotheek met hare talrijke boekdoe len dcor blinde Damen gehouden, de «Commercials- insgelijks in de handen van blinde Damsn, de werkhuizer mat de blinde rietbewerkers en hout kappers. Zijne Doorluchtigheid nsm grootelijks belang in al de werken van deze schoone inrichting. Al de blinden waren in de groote zaal vereenigd. Pater Agnello bedankte vurig Zijne Exc. om docr deze gevoe lige betooning een merkteeken te heb ben gegeven van Zijne bezorgdheid voor het Werk der blinden en ver nieuwde in zijnen naam en in naam van zijne blinden zijne vaste verkleef de gevoelens van gehechtheid en on veranderlijke liofde aan den H. Stoel. Mgr Micara deed dan een aanspraak aan de blinden en moedigde ze aan om met aterkte en gelatenheid hunnen zwaren calvarieberg te bestijgen. Alle da blinden knielden en ontvingen Zij" nen Zegen. Zijne Doorluchtigheid gaf een laatste maalden vredekussen Pater Agnello en trok zich terug onder do algomeene entroering. Wonderschoons en onvergetelijke dag voor de blinden van het Nationaal Werk en voor hunnen onvermoeibaren Hapaut, Pater Agnello, en in het alge meen vooral de katholieke Belgische blinden. Dit merk van innige achting van den Paus en zijnen Nuntius is een groote aanmoediging voor de inrichting der Daillyiaan, die Maandag een dep schoonste bladeren hnrer gesahiede- beleefde. VERLANGEN'S blijdschap Kind, als het lente is, En wij weer samen 2fj-«_ Als wat nu droevig is. Waat in dè zonneschijn., - Zal ons de wind uit de wuivende boeman Roepen om lachende buiten te komen Laohen of spelen, of zwijgen en drpomen, Omdat het lente is En wij weer samen zijn. Iedere lentedag Zullen wij buiten zijn Regon of zonnelach Donker of maneschijn.' Zullen wij gaan door h-st bloeiende wfjde land Zullen we gaan waar de zon op de heide brandt Spelend of droomend.maar altijd blijde,want Iedere lentedag Zullen wij samen zijn. EENIGE SPREUKEN TOEPASSELIJK IN DEN HANDEL Handelen, is meest altijd verbeteren. Men kan maar lukken of mislukken. In dit laatste geval hebt ge eene goede les opge daan welke gansch uw leven bijblijft. Er is min gevaar van ter plaatse te blij ven staan. Doch dan hebt ge ook nist de min ste kans vooruit te gar.n.1 Zelfs in twijfel moet men handelen, Niet handelen is de politiek dar luierikkan en der vreesechtigen. Men is voor Iets, of men is tegen iets. Hat risico ie algemeen en heeft altijd bestaan. Hoe meer kennissen gij opdoet, des te meer zal wellukken u beschoren zijn. Een man van dertig jaar die zich opsluit in zijn inertie, is een ouderling. Een man van zeventig jaar die nog inlatieven neemt en zich nog onderricht, Is een Jong mensen. Deze zal overwinnen die vooruit wil. Biedt de gelegenheid *ioh niet aan men ga er op zoek na. Deze die altijd maar wachtende is zal nog enkel de overschotten erven waarvan anderen niet meer willen. Helpe u zelve, zoo helpe uGod. Stel nooit uit tot morgen wat ge vandaag kunt doen. PRAKTISCHE WENKEN Linoleum moet men nooit met een bor stel en zeep schoonmaken, maar met een lap met warm water reinigen en nawrijven met een schoonen lap. Blanke huid. Een uitstekend middel om blanke handen en een zachte huid te beko men Is 'het volgend toiletwator 1 deal ci troensap, 1 deel glycerine en een deel rozen water, Door de handen flink in te wrijven met de schil van een halven citroen, verwij dert men ongerechtigheden van de vingertop penhuid en van onder de nagelranden. Patroleumvlekken, Indien er een petro- laumvlek ontstaat, werp er dan oogenblik* keljjk zand over- Groenten welke niet frlsch meer zijr7| knapt men op door ze een uur te laten staarv in koud water, waaraan een weinig citroensap toegevoegd is. Gasstelien. Gasstellen moeten nu en dan) afgoboend worden met heet sodawater. branders kunnen afgeklopt worden. Zilver poetst men op met aardappelwater.' Messen moet men slijpen met den onder kant van een gewone aardon bloempot, Het resultaat is uitstekend. Brandwonden. Een probaat heelmiddel' voor brandwonden is melk. Zoodra men zicW heeft gebrand, logge men oen doekje mat' melk bevochtigd op de wond. Na vier dageril treedt volkomen genezing in. Gebloemde stoffen zullen niet dooreen loo- pen zoo ge zorg draagt ze in zout water ta wasschen wat do kleur vast zet. Witte wollen kleedingstukken zullen niet vergelen zco ge steeds zorgt ze vooraf in blauw papier te wikkelen alvorens zo in u«f kast te bergen. Plekken van vruchten worden best verwij* derd bij middel van zwaveldamp. Brand in een pannetje een goede greep solferbloem, en wijl het brandt houdt ge de vlek boven den damp, waarna ze heelemaal zal verdwenen zijn, Zijden bloesen zijn vaak moeilijk te was schen omdat ze menigmaal hun apret verlie zen. slap worden en gemakkelijk kreuken. Er is een gemakkelijk en praktisch middel om ze als nieuw te maken. Wasch ze jin lauw water waar ge eenige druppels tlcali hebt toege voegd. Om ze te strijken gaat gij als volgt ta werk kook een weinig rijst tot hij zacht is en doe zulks dan verlekken door Teen zeeft, zoo het rljstwater te garing is, meng het aan mot lauw water, dr enk er de bloes in. wring voor zichtig uit, hang nog wat ta drogen en wan neer ze halfdroog is strijkt gij ze op de ach terzijde. Het komt wal eens voor dat we gewont meubelstukken koopsn in wit hout en za graag de kleur en het uitzicht zouden willen goven van mooie, dure houtsoorten. Ziehiei drie recepten welke gemakkelijk te vervaar' digen zijn en bij ieder drogist of verfwinkel tt bekomen zijn. Voor ebbenhout zwarte kleur bij middel van een zacht penseel, bestrijken met een cp< lossing van Pyrolignito de for. Als het volko< men droog is kan men het desgewenscht mei zwart meubelwas nog opboemen. Oudeeik 30 gram terra da sienne naturellff 30 gram terr e d'ombre calclnée. 20 gram po: tas3o in een liter water opgelost. Men laat dit ongeveer ean kwartier koken in een verfbus en bestrijkt dan met een borstel, Voor lichtfr eik bekomt men hetzelfde effect als men dé| 30 grammen torre d'ombre oaloinée vervangt door 30 gr* lorre d'ombre naturelle. Latot] drogen en dan opboemen in de tint van hel hout of vy:nissen. O, neen, héb was iets om te lachen; Fransken had gedurende den nacht aan buikpijn geleden, en des morgens hebt gij beweerd, dat ik hem te veel onrijp fruit heb laten snoepen. De geneesheer verbleekte van gram schap. - Weihoe riep liïj uit, zoudt gij willen loochenen dat gij uw kleinen neef hebt willen vergiftigen met ko pergroen, daar gij het bewijsstuk zelf hebt geschreven Waarlijk, sprak Hendrik, ik ge loof, dokter, dat gij droomt I Diit ging te verre. Mijnheer Meert liep woedend naar zijn lessenaar, open de een verborgen lade, greep twee ge laden pistolen," die hij zorgvuldig in zijn broekzakken stak, en trok vervolgens liet papier uit, dat Hendrik zelf had ge schreven en onderteekend en smeet het op de tafel. Daar, zegde hij, hier is hef be wijsstuk, maar ik verbied u dit» doku- ment aan te raken. Ditmaal schoot de moor den a( in een duivelachtige Iaclji Waarlijk dokier, sprak hij be daard, indien ik niet overtuigd ware dat gij gekscheert, zou ik gaan den ken dat gij het verstand hebt verloren, handel met ernst en wil toch bij u zei ven eens koelbloedig inzien wat dit be schreven papier mij kan raken. Zoudt gij misschien uw liandlec- kening- verloochenen vroeg de dok ter wiens toorn steeds toenam. Kardinaal Mercier zegels genaamd Krachtens een Koninklijk Besluit van 14 Mei 1932, wordt een reeks bij zondere postzegels uitgegeven- Deze zegels worden verkocht met een opgeld ten bate van het Comiteit voor het gadenkteeken tot nagedachtenis van Kardinaal Mercier De reeks bestaat uit volgends waar den fr. 0.10+0.10. 0,50+0.30, 0,75+0,25, fr. 1,00+2,00. 1,75+0.75. 2.60+2,50. fr. 3,00+4,50, 5,00+20,00. 10+40,00 De zegels van ff. 0,10, 0,50, 0,75 en 1.00 worden van 10 Juni C- k. af, gedu rende één jaar, in alle postkantoren te kcop gesteld. Da volledige reeks der 9 waarden, waarvan de oplage tot 30,000 is beperkt worden ter beschikking van 't publiek gesteld uitsluitend bij hoofdelijke en bijzondere inschrijving. De aanvragen mogen van heden af, en tot 1 Juli a, s. worden ingediend bij wage van storting op postcheokrekening N. 550,43, ofwel per postwissel op naam van den heer Rekenpliohtige 4C Beotïe, te Brussel I (95 fr. per ondeelbare reeks). In gebeurlijk geval wordt tot ver deeling overgegaan. Na 16 jaar uit den oorlog teruggekeerd. In het dorpje Enidingen in het Zwarte Woud is een telegram van den Duitschen consul-generaal te Napels aangekomen voor-de ouders van Oscar Daubmann. met de .mededeeiing dat hun zoon die in 1916 aan de Sommc gesneuveld heette te zijn, te Napels is aangekomen. Uit een den volgenden dag aangekomen brief bleek dat Daubmann aan de Somme zwaar gewond was en in Franseha ge« vangenschap was geraakt. Een eerste poging tot ontvluchten bezorgde hem een straf van 4 jaar in Noord-Afrika. Een aldaar ondernomen tweede poging waar bij hij een schildwacht had neergeschoten bezorgde hem nog eens 10 jaar, maar na# dien heeft hij zich goed gedragen en rus tig zijn tijd afgewacht. 8 jaar geleden had hij verlof gehad een telegram naar zijn ouders te zenden met de enkele woorden - Oscar leeft en is in Afrika zoodat de ouders die beiden nog leven, steeds op den nu gevolgden terugkeer van hun zoon gehoopt hadden. Daubmann's naam is van het Kriegerdenkmal te Enidingen geschrapt. Het Kasteel der Verdoemenis is ti verkrijgen in den boekhandel J. Var Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst, Prijs 7,50 fr. Hij opende koortsachtig het docu ment, maar, o, teleurstelling I De eer lijke man kon bijna zijn oogen niet gelooven. Het papier behelsde niets moer van al de woorden die er de giftmenger had opgeschreven'.-.-.- De dokter wendde als verstomd, dit gewe zen bewijsstuk langs alle kantien, toen er schielijk als een sluier voor zijn oogen weggenomen, werd. Hendrik had hem eertijds gezegd, dat hij het geheim ontdekt had om een zeker soort inkt te maken, waarvan de letters, die men er mede schreef, na eenigen 'tijd spoorloos verdwenen. De dokter had dit gezegde reeds lang vergeten, maar i nji schoot het hem schielijk binnen, en hij twijfelde niet mee?-, of de schelm had zich v'an dusdanigen bediend om hem fe bedriegen. Gij licht mij bedrogen, zegde hij verdrietig', maar, wa't kon ik toch van een giftmenger anders verwachten Dat ik uw voornemen een weinig heb gedwarsboomd, mijnheer, dat zal ik niet loochenen echter wil ik mij veel gematigder gedragen dan gij ten mijnen opzichte zoudt gedaan hebben. Ik zal, als wettig voogd van mijns broeders kind, deszclfs goederen tot zijn meerderjarigheid besturen, maar daar ik weet dat gij een bijzondere ge degenheid gevoelt voor den klonen jFrans, sta ik u dezen ten volle af.stel- 'lig belovende den knaap nooit naar mijn kind over te halen, en dit om de zeer gegronde reden, dat ik mij niet 'wil •blootstellen bij de eerste onpasse lijkheid, die de kleine zou kunnen on- Jdergaan, als zijn giftmenger aange klaagd te worden Zoo sprak Hendrik en, de geneesheer spottend groetend, verliet hij de ka- mOJEs Mijnheer gewa^Idig+e zash niet heih' uitgeleide te doen, maar keek hem knarsetandend achterna, en werktuigelijk, als onvrijwillig, bracht hij de hand aan zijn pistolen. Neen, zegide hij, zich schielijk be denkend, dit ware een moord God is; rechtvaardig. Hij zal den laaghartigen schelm naar. verdienste straffen. Toen de geneesheer deze w:oorde« uitsprak, brandden er in de straat twee drie schoten los. Het was een heen- en weergeloop van volk en de galop van paarden. Xle inveoners der stad, steeds gewoon aan vechten en plunderen,slo ten hun deuren en vensters en hielden zich binnen hun huizen. £oo deed ook de dokter, die van eenieder werd be mind én dus geen plundering moest' vreezen. Het ging echter vrij anders met' Hendrik Van Heverboom', Deze was door zijn lang wegblijven, onbewust van de moedwilligheid der^ Fransch^ soldaten, en 'toen hij zich in de straat tusschen de volksmenigte bevond,was hij tn liet geheel niet in zijn schik. ^Vervolgt*

De Volksstem | 1932 | | pagina 1