Sint-Petrus 29 HET LIBERAAL CONGRES Woensdag Juni 1952 MINISTERRAD DAVÏÜSFONDS Eucharistisch Congres te Dublijn DE KONFERENCIE VAN LAUSANNE XXXVIII JAAKUAnG RUMMER |4f Ktrkstraat, 9 en 2\ Aalst. Telefoon 114. DAGBI—AD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffol-Dê Gendt publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Petrus en Paulus Zonop3,51 Zon af 7,56 N. M. 3 E. K. 11 0>e 29 Juni hernieuwt het feest Birit-Petrus, door Jezus tot zijn vicaris op de aarde verkozen; Hij beloofde Hem dat, met de Goddelijke hulp, de helsche krachten niets zouden vermogen. Wij kennen de spreuk: de pausen sterven, de Paus sterft niet. Sedert het oogenblik dat Jezus Simon-Petrus man dateerde, blijft Petrus, tot op onze da gen, de grondsteen, waarop Kristus zijn kerk heeft gebouwd. Pie Paus van Rome lis altijd Petrus; Pins XI is Petrus en [Petrus is de Kristus, midden ons Het past hier, ter gelegenheid van het fees»fc van Sint-Petrus, deze gedach te te overwegen, te meer daar, sedert enkele jaren, een offensief tegen Rome 'en den Paus duidelijk wordt, zelfs van wege menschen die zich kristen noe men. Waarom zijn wij met den Paus Om dat de Paus van goddelijke instelling is! Omdat de Kerk bovenaan is gevormd en de Paus ervan het hoofd is Omdat zijn voorrang, in de orde dor waarheid, de onfeilbaarheid is Zeker de onfeilbaarheid Waaf deze begint en waar zij eindigt, is mij ge lijk. Het is mij genoegzaam te weten met al de godsgeleerden dat de onfeilbaarheid, door den Paus, in de Kerk treedt, cn dat niet door de Kerk, de onfeilbaarheid in den Paus treedt. De Paus moge honderd keeren min ge leerd en honderd keeren min verstandig zijn, dan dezen die hem aanvallen, zou ik nog met hem wezen, omdat hij het is die, door goddelijk gezag, het geloof vindt en besluit. De Paus mag zijn licht in zijn raadsvergaderingen vinden; hij mag ze zelfs in het spel der dwalingen zijner tegenstrevers pullen, in hun of fensief. doch 't is altijd uit Jezus-Kris- tus dat hij zijn intellectueel leeraar- schap trekt. Men moet deze princiepen aanvaarden, of men is niet katholiek. Geen onderscheid mag gemaakt wor sen tusschen den Paus en het Pausdom. De Paus is de Paus. Hij is het, als per soon, die de zending ontving ons te versterken. En wie ook van hem is ge scheiden, mag niet in naam der Kerk spreken, vooral niet met oordeel overj de Kerk. Geen enkele belofte werd ge daan aan een Kerk, van haar hoofd ge scheiden. In het oneindige over godsdienstige kwesties, dogma of zelfs tucht met den Paus betwisten, is tegenstrijdig aan de geest der Kerk. En, anderzijds, plaatst al de geloovigen der wereld, zoo geleerd en verstandig als gij wilt, in een hoop: zonder den Paus, zullen zij de Kerk niet samenstellen, t.t.z. dat men hem zelfs niet meer geloovigen moogt noemen. Al de groote geesten, die pogen naar een eenheid te gaan, beseffen die nood zakelijkheid, waarin de Kerk zich be vindt, den voorrang van den Paus te verdedigen, zelfs tot in zijn persoonlij ke besluiten over zaken van enkele ge legenheid. Daarbij, de Paus is in de onmogelijkheid een algemeen Concilie te vereenigen, om al zijn daden autori teit te schenken. Het is dus noodig, in zijn onderda nigheid aan den Paus, iets anders dan de toetreding van zijn verstand te schenken, doch wel de gedweeheid van zijn hart er bij stellen. Ziedaar waarom wij met Prus XI zijn, die, daarbij, een-tier grootste Pausen uit de geschiedenis is. God schenke nog vele jaren aan den H. Vader Pius XI. •t Is geweest wat men voorzag. Het heeft gegeven wat men er van verwach ten kon: een resolutie noch mossel noch visch» De liberale parlij is in haar school politiek immers diep verdeeld. Er zijn liberalen die schoolvrede willen. Men vind't ze op den buiten, in de steden, in de besturen, in Kamer en Senaat. Maar er zijn ook branders die tinte len van ongeduld om met éénen zwaai «heel de klerikale boel» weg te scheren, zander genade. En die twee groepen kwamen bijeen onder het voorzitterschap van M. Devè- ze Het is geweten, bij de eerste cate "Wil dit zeggen dat zij er; van af zien Wij gelooven het niet. In hunne ooren ruisclit het refrein van 't oude volksliedje «'k Zou wel willen, ik zou willen Maar, eilaas, 'k en durf nog niet De moraal van het congres is wel de volgende r De menschen van jaren blijven ge trouw aan de vrijheid zij willen hun ideaal ook toepassen op schoolgebied. Maar de jeugd, en de fanatiekers die ean '•t hoofd van de jeugd stappen, slaan 'nen anderen tóón aan. De jeugd steekt de strijdtrompet. Ze lacht met gorie zijn meestal de mannen van waar- vr^®w?; Ze heelt een vrijheid de: Janson, Masson, Hymans, enz. Aan T~' het hoofd der tweede categorie staan Mundeleer, Foucart, Jenissen, die men zonder de minste kleineering politiekers van derden, vierden rang mag heeten. Maar de eerste zijn t kleinste getal, de tweede vormen de meerderheid. Devèze heeft de meerderheid aan het touwtje gehouden; hij heeft ze laten praten. Men zegt zelf, dat hij de dag orde met inzicht zoodanig had gemeld, dat er geen tijd overbleef om alles gron dig te bespreken. En toen de «branders» uitgepraat, als besluit de afschaffing eischten der toelagen aan het vrij on derwijs hing hij er heel behendig een sierlijk staartje aan denkende met Breugel. «Pio krol van steertje Is 't fatsoen van 't veerken W Het Congres besliste namelijk te «streven» naar afschaffing der school- toelagen, op voorwaarde dat zulks kon gepaard gaan mét de verdediging van het land, den vrede onder de bur gers, goede staatsfinanc-ies, enz.» Wij zegden bij 't begin een reso lutie van noch mossel noch visch In 't eerste gedeelte der dagorde werpt men een snoek aan de haaien cm ze te paaien in het tweede go- decl'te geeft men ze 'nen slag op den eigen fabrikaat. Iets voor hen Niets voor een ander. De Genestet. hield er in zijnen tijd reeds den zot meé, toen hij schreef Wij zijn ontzaglijk liberaal iwij laten ieder vrij In doert en denken, kunst en taal' Wij zeggen vrij en blij... Dom volkje, dat niet denkt als wij En wroet voor zijn partij Da't hen de duivel haal... Wat zijn we liberaal... Zal de jeugd het winnen op de wijs heid V 't Is te vreezen. Daarom, Katholieken, op de bres Sluit de rangen Geen kleinzielige verdeeldheid We zeggen met do Tijd Onze macht is hunne zwakte Onze zwakte zou hunne macht zijn Te Aalst zi't de liberale partij .in de handen van branders Maar In er zijn ook liberalen die alle verdeeldheid onder de burgers door den schoolstrijd willen vermijden. Op deze laals'ten doen wij een be roep. Het beroep dat Janson zoo eerlijk deed lot zijn jonge oinstuimige par ti jgenooteir. Zult gij gedoogen da't 350.000 kin- slabaris, zoodat ze wel niezen en grol-jderen niet het onderwijs ontvangen dat len, maar toch weer onder water dui-1overeenstemt met den wil hunner oj- ken. jders Wij kunnen akkoord gaan met del Zult gij 't volkskind de vrijheid onU bladen die zeggen de gematigde ü-jrooven, welke gij als burgers ooeischt beralen hebben het gewonnen in voor u zelf dozen zin dat de liberalen immers vrij! Als Re dat eerlijk wilt, moet gij u'gorje dafbe5ra" )03 fr van" derde zijn. Het congres vergt van hen niets scharen b,j de partij, die de ware categorie 95 fr van vjerde caworie dringends. Er is geen spraak van on-jvrlJheid verdedigt. middellijke afschaffing der toelagen. Denkt er op na. He', belang van het We zeggen meer zooals de resolutie land eischt van u een moedige daad. Maandag kwamen de ministers hijeen om een beslissing te treffen over de ko ninklijke besluiten, die de werkloos heidsondersteuning zullen regelen. Deze besluiten behelsen volgende re gelingen De hoofdvergoeding mag niet over treffen: 9 fr. per dag voor de jongge zellen, weduwnaars, uit den echt ge- sclieidenen boven de 25 jaar, en voor de gezinshoofden; 7 fr. per dag voor jong gezellen, weduwnaars of uit den och! geseheidenen onder de 25 j., zonder kin deren ten laste, evenals voor de gehuw de vrouwen, die niet aanzien worden als gezinshoofden of als huishoudster. Boven de hoofdvergoeding zal aan de werklooze gezinshoofden nog toegekend worden een vergoeding van 3.50 fr. per dag voor zijn echtgenoote-huishoud- ster; 3 fr. per dag en per kind onder de 14 jaar, en per kind boven de 14 jaar cn onder de 16 jaar, dat schoolgaat of lichamelijk tot werken onbekwaam is. Hoogergenoemde bijdragen zullen kunnen verhoogd worden door toesla gen van gemeente of provincie. Het bedrag van den gemeentetoeslag zal verschillen volgens de categorie waar toe de gemeente behoort. De categorie zal bepaald worden vol gens het aantal inwoners en dergelijke andere omstandigheden. T>e werkloosheidsvergoeding zal de twee derden van het loon niet mogen overtreffen, uitgezonderd voor de ge zinshoofden, die minstens drie kinde ren ten laste heeft en die uit dien hoofde de drie vierden van zijn dag loon zal mogen trekken. Kunnen geen vergoeding genieten de personen wier inkomsten de hier- volgende bedragen overschrijden iste categorie jonggezel 110 fr.; jonggezel boven de 25 jaar 135 fr.; gezin van twee personen 180 fr.; van 3 personen 250 fr.; van vier personen 280 fr.; van vijf personen 330 fr.; van zes personen 380 fr.; van zeven personen 400 fr.; van acht personen: 480 fr.; van negen personen 530 fr, van tien personen en meer 580 fr. Op dezelfde basis berekend, wordt voor de jongezeMen van tweede cate- nu ineensteekt kunnen ze geen akkoord vinden met de socialisten want voor elk die kan lezen, was zulks beletten het eenig doel. Kwestie van taktiek l Nu met de socialisten doen op zulk een gevaarlijk regeeringsplatform is al te voorbarig. Als in de steden en in de gemeenten de oude liberalen spreken gelijk Jan son en Masson, zal men. de vrijheid niet verpletteren onder de Grondwet en ons landeken meteen. De rust, de vrijheid, de orde, de welvaart van gansch een volk zijn zul ke inspanning waard. EGO Wat klonk het mededeelzaam sterk uit) het forsch-gezongen Credo, aange heven door de weelderige kinderstem men en beantwoord door de vaste man nenkoren. Hemelsch klinkt het Sanctus open. We gaan naar de Consecratie, naar de groote handeling, en denken ons op dit oogenblik in wat er omgaat in het hart van de 'tienduizenden in het Phoe- nixpark te Dublin, waar ze nederkhie- len voor het altaar, waar de Pauselijke Legaat, omgeven door Cardmalen en Bisschoppen, en duizenden priesters, do H. Hostie en het H. Bloed opheft ter aanbidding terwijl de bazuinen schal len in een vredige hymne en het ma'tte klokje het Hoogheilig Oogenblik bege leidt. Weer jubelen de bazuinen, weer gaat het tampen van het klokje en het Be lied ictus zweeft aan op engelenvleuge- len, uitbundclcnd in het zegevierend Palestrina Hosannah; hernomen in het smeekende Agnus Dei en wèreldbreed beëindigd met den zegen van Pauselij ken Legaat die hen zegende «Dat de Almachtige God U zegene, de Vader, de zoon en de Geest.,» en over alle wereld rond ging eenzelfde kruisgebaar; alles één voor het altaar. Congressisten in Ierland aangevallen Honderden lieden, anti-godsdienstige liederen zingende, hebben een trein pel grims beslaande uïti een 300lal vrou wen met steenen bestookt. Er vielen meerdere gekwelsten. De politie moest de orde herstellen Telegrammen van den Algemeenen Vader der Christenheid. j In antwoord op het begroeiing?-- en De Apotheose van het Kongres Zondag sluiting van het Eucharis tisch Kongres, was Dublijn getuige van plechtigheden die iri lui'SteE alle ge dacht te boven gaan. In het reusachtig Phcenixpark ont rolden zich de grootste plechtigheden. Verscheidene heerlijke procession deden hun ommegang in bijzijn van minstens een miljoen menschen. |De belangstelling was zoo groot dat op den doortocht van de processies al de vensters der liuizfcn verhuurd waren aan vijf tot 30 pond sterling per plaats. Een pontificale mis werd in open lucht gecelebreerd. Ilel was een uiting van onvoorwaar delijke bewondering voor he't< overtui gende geloof van het arme, doch zoo rijke Ierland. Het klinkt heerlijk in de toespraak, waarin zoo pakkend was de illusie aan het. beautifulland, het wonderschoone land waar het Congres plaats heeft Zie vervolg onderaan volgende kolome I huidetelegram aan den H. [Vader. heqft de Paus door tusschenkomst van Kar dinaal Pacelli aan den Aartsbisschop van Dublin en aan den Legaat telegram men gezonden. In het telegram aan den aartsbis schop sprak de H. Vader de hoop uit dat het Eucharistisch feest er toe zal bijdragen dat zoowel in Ierland als in de gebeele wereld de devotie tot de H. Eucharistie zal toenemen, dat het de dwalingen en de opstandigheid zal weg nemen en groote triomfen voor het Ka- Iholie-ke Geloof zal brengen, dat de vrede zal nederdalen en de teneergesla- gen volken zullen opstaan om deelach tig te woTden aan de Christelijke blij heid en welvaart. De telegrafische boodschap aan den Legaat wijst op de traditioneele trouw van geheel Ierland aan de H. Kerk, hdt- goen nu weer op het Eucharistisch f.eest wordt aangetoond. De H. Vader was verheugd te verne men dat de godvruchtige harten van zijn dierbare zonen vervuld zijn met dezelf de gevoelens als van de voorvaders in het geloof. Hij dankt God voor al deze genaden en van gansch harte zendt hij den apostolischen zegen van dit geliefde land. Een tweede kardinaal in Ierland In do katholieke middens wordt er gesproken! van de verheffing tot het kardinaalschap van Zijne Hoogwaar digheid Mgr Byrne, aartsbisschop van Dublijn, als erkentelijkheid voor zfjne bewezen diensten ter gelegenheid van het Kongres. Indien Zijne Heiligheid de Paus zulks toestaat, zullen er, twee kardina len in Ierland zijn, fe.it zondex voor gaande. 85 fr.; van vijfde categorie 80 fr. Het Koninklijk Besluit schaft al de vorige bepalingen af die met de nieu we schikkingen zouden in strijd zijn. Een tweede Koninklijk Besluit bevat een aantal bepalingen betreffende den t-oes't-and van behoeftigheid. Voor het bepalen der inkomsten wordt rekening gehouden met de loo- nen, renten, pensioenen, ondersteu ningen en andere inkomsten van het gebeele gezin. I>e werkloosheidsvergoeding zal ver minderd worden naarmate het ge zinsinkomen stijgt. De gegevens betreffende het loon zullen gevonden worden in het loon- boekje waarvan de overlegging er- plichtend zal zijn. Kunnen de werkloosheidsvergoeding niet genieten degenen die, zelfs door een tusschenpersoon, een drankgele genheid of een handelszaak openhou den de werkloozen, die deel uitmaken van een gezin, waarvan een der leden venter is de verzekerden boven de 65 jaar, en de werkloozen vanaf 70 jaar de gehuwde werklooze vrouwen, de werkloozen die openbaar bekend staan als van slecht gedrag zijnde,of zich overgeven aan drankmisbruik en spelen. Van den toeslag voor de huisvrouwen blijven uitgesloten de echtgenoote.die een loonarbeid verricht de cchtge- noote, die een handel, een hoeve, enz. uitbaat of helpt uitbaten de uit den echt gescheidene vrouw, die niet meer ten last is van haar echtgenoot. Deze besluiten werden goedgekeurd door den Ministerraad en de beide ko ninklijke besluiten, waarin de gege vens zullen uiteengezet zijn, zullen jeerlang volledig in het Staatsblad ver schijnen. De Ministerraad heeft vervolgens goedgekeurd een ontwerp waarbij een invoertaks van 15 fr. per Hectoliter op het ingevoerd graan wordt geheven.De Ministers hebben ook nog beraad slaagd over het ontwerp van de ver- vlaamsohing in hot onderwijs. Zij heb ben besloten deze week tot de tweede stemming over te gaan botreffendo het ontwerp der vervlaamschlng van het [iagc£ sr h$t middêlbaaE onderwijl ONZE REIS NAAR LOURDES Als gevolg op ons eerste berichtwïlw len wij hier een en ander meedeelen over de prijzen uitgeschreven Ier gele genheid van de Lourdes-reis van 't Da- vidsfonds en over de dienstkaartenfl Er worden drie prijskampen uitge schreven I. Letterkundige prijskamp Vier prijzen twee van 500 fr., tweo van 250 fr. Voor de vier flinkste opstellen va» 20-30 blaz. machien-schrift, dubbele spatie, die ons na de reis voor 1 De cember 1932 worden binnengezonden. II. Fotoprijskamp. Vier prijzen een van 200 fr. een van 100 fr,, twee van 50 fr. Voor de vier mooiste reeksen van 8 foto's afgewerkt op liefhebbersformaafc en binnengezonden voor 1 December 1932. Nadere inlichtingen zullen volgen. III. Propagandaprijskamp Aan dezen prijskamp kunnen alle le den van 't Davidsfonds meedoen, of zo meegaan of niet. Eerste prijs: Vrije reis naar Rome, trein en verblijf in Augustus 4933, waarde 2,250 fr. Vier prijzen elk van 250 fr. Voor wie die prijzen Voor de vijf propagandisten die de meeste inschrijvingen voor de Lourdes- reis aanbrengen. Deze laatste prijzen worden toege kend nog voor de reis, tusschen 15 cn 25 Juli. OVER DE DIENSTKAARTEN 'Dat zijn vrijkaarten gegeven aan staatsbedienden om te reizen, 't zij al leen in 't binnenland, 't zij ook in 't buitenland, zelfs met hun familie. Ook van die dienstkaart mag worden geprofiteerd bij de Lourdes-Reis. En is hek voordeelig Er kan een totaal van vermindering bereikt worden in 3e klas van 320 fr. Blijft dus nog te betalen 1050—320=730 fr. In 2e klas van 475 fr. Blijft te beta len 1350—475 875 fr. Leden van 't P,avidsfonas welkom 1 en in dit reisje vroom en leerrijk en aan genaam en onder-ons is uw plaats 1 Wat bereikt werd Do Engelsche afgevaardigden oordce len dat de conferentie voldoende vor deringen rfiaakte, opdat de volgende hoofdpunten voor verzekerd zouden kunnen aanzien worden 1. Al de herstelbetalingen zullen vooij twee of misschien vijf jaren opgeheven worden en zoo als dan nieuwe betalin gen gebeuren, zullen zij in vergelijking niet wat verschuldigd is, weinig belang rijk zijn. 2. Die laatste betalingen zullen helt karakter niet hebben van eene recht- streeksche overdracht van P.uitschland aan Frankrijk, maar onder eene bedek te wijze gebeuren. Het zal misschien de storting van Duftschland zijn aan een fonds voor Europeesch herstel beheerd door de bank vooi; de internationale re gelingen. Zoo de weerstand van Frankrijk te genover zulke onrechtstreeksche beta lingen met eene breuk dreigt, stelt men voor, dat de Engelschen de Franschen zouden dwingen, do.or. hen te bedreigen af te zicn van hun eigen aandeel in hcB herstel voor het geval dat de conferen tie mislukken mocht. Mac Donald als bemiddelaar Londen, 27 Juni. Volgens de «Dai ly Mail», zijn, te Lausanne, vele mee ning toegedaan dat Frankrijk en Duitschland alleen op handels- en nij- verheidsgebied lot een overeenstemming kunnen komen. Aangezien erkend wordt dat Duitschland niet meer in staat is betalingen in goud te doen, kan alleen nog op handelsterrein een uitweg ge zocht. 'De Engelsche eérste-ministcr; Mac? Donald, blijft gekant tegen elke beta ling in geld en heeft dit onomwonden aan den Franschen eerste-ministcr (e kennen gegeven. Zijnerzijds staat Eer- riot thans veel dichter bij het Engelse!* standpunt, Mac Donald houdt zich bereid als» bemiddelaar tusschen de Engelsche en de Dujtsche afgevaardigden op U [clerv

De Volksstem | 1932 | | pagina 1