UIT DEN PET MIJNER \St Pet™, en Panlm MISTROOSTIGHEID Vrijdat Juli 1952 viering te Rome\ H§si-feis vaa Belgie Werkhervcitling in de Borinage DE KONFERENC1E a VAN LAVS AN NE DE VOLKSSTEM XXXVIII JAAKbANG NUMMER J43 Kortstraat. 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen - Uitgever J. Van Nuffol-Dê Gendt »ubliclteIt buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Blaxlaan 13, te Brussel - Rue do Richelieu, Pa rijs - Bank Buiding/Kingsway, 20 Londrcs W. C. S. H. Rumoldus Zonop3,52Zonaf7,56 N. M. 3 E, K. 11 X>e Conferentie van Uausaniie De Belgisclie voorstellen Dp toestand der toespre&ingen Woensdag- werd 'te Rome liet feest Ivan. SÏ! Petrus en Paulus luisterrijk ge- k Galoof geen dem van al die recht- R.. 2-elpo-enheid werd de ba-, ïinnigheid, waarmeda sommigen bs- Jt de ri-ke °oode damasten vanl ï}o ministers hebben Woensdag voor- en Belgie geparafeerde overeenkomst. Paus Gbigi versierd. Het altaar der middag een bijeenkomst gehouden on weren al die mannen van Genève be zield teeijn, Met rechtzinnige onderhandelaars, cou ééne zitting van den Volkenbond voldoende zijn, en *e zou maar een half uur duren. Er zou maar dat be sluit aan te nemen vallen Ieder land verplicht zich, dengone te beoorlogen die gelijk welk land aanvalt. Verstaan wij ons goed de oorlog ligt er. De oor log loopt met een streep roodsel op zijnen rug, gelijk de verkochte scha» pen. De oorlog loopt mat een stuk schors afgekapt, gelijk de boomen die het bezoek moeten ontvangen van vol ders bijl. 'k Zal niet zeggen dat or geen oorlog meer zal zijn, maar dat zal zoo veel wanorde medebrengen, dat leder zal verstaan, hoe de krijg moet opzij gezet worden, indien het mcnschdom geen zelfmoord plegen wil* Maar ik zeg. nu zijn de onderhande laars nog niet rechtzinnig genoeg, en worden het van langsom minder. Want de pogingen tot vrede zijn voorhet oogenblik niets anders dan pogingen van de onderscheidenlijke natiën, om nog iels profijt te halen, uit den toe stand die zich zoo onvermijdelijk aan kondigt den vrede uit nood, den vrede omdat de natiën hst middel niot meer zullen hebben om nog oorlog te vos- ren. Ze zullen de soldaten niet maar Vinden, ze zullen de noodige gelden niet méér vinden, 't is eigenlijk Nor- mann Angell, do Engelsche economist die 'c groot woord gevonden hoeft. De oorlog moet vallen omdat hij geen profijt meer oplevert. Zij hobben nu 4 jaar en ean kwaart geoorloogd. Wie heeft er profijt bij op- opgedaan Da landen die financieel meest achteruitgingen zijn twao over winnende landen, Engeland en Ame rika. 't Lend dat er meest bij won is Duitschland, dat don strijd verloor- 't Heaft van zijn land een paradijs ge maakt. Industrieel heeft het meest progrea verwezenlijkt, en endertus- Bchen zonder dienstplicht of kazernen een leger uit den grond gestampt, waarvoor heel Europa beeft van de Rhone tot de Weichsal. Maar heel rechtzinnig zoeken ze, üotrachten ze den vrede niet, of enkel maar in zooverre dat hij hunne parti- iuliere belangen bevoordeelt, Amerika doet een voorstel, maar Frankrijk ao'nt dat hal hem geen waar oorgen genoeg geeft tegen den Pruis, .Japan vindt hetzelfdo. maar tegenovar den Rus. Indien ze betrouwen hadden in het geen zij zelf hebben vastgesteld om den vrede te waarborgen, zouden ze niet als eenigsten artikel afkondigen «Wij staan allen op de hand van den Bersten dia aangevallen wordt en val len op dengene die zijn woord breekt, na beloofd te hebben den oorlog nlafc meer aan te wenden bij het beslechten if an een misverstand.» Dat ware toch zoo eenvoudig. Maar, Br is bijna geen verschil maer tusschen de mentaliteit tan da diplomatie en deze van den Volkenbond. Het schoonste van al dat zijn zij die Frankrijk smaden, omdat het zijne vei ligheid verkiest aan de vestiging van len vrede in da wereld. Voor dan wereldvrede, wilt gij uw persoonlijken Trede niet offeren», verwijten zij het... Maar Frankrijk moest hun zeggen: Wilt gij dat doen En als ze stout antwoordden Ja :ou Frankrijk mogen vragen Wtaarom, als ik aangerand worde voor den we reldvrede. verbindt gij u niet mij te komen helpen voorden wereldvrede De verschillige natiën gelijken die biechtelingen die alles willen doen om aich van hunne dronkenschap te ge nezen, buiten de herberg laten; die gelijk welken raad aannemen die ze moei bevrijden van hunne wellustig heid, buiten... de «30hoone» te vluchten die ze met eane ketting van duizend kilo aan hunne slechte neigingen bindt. Hoewel ik altijd den Heere blijf bidden den onderhandelaars van Ge neve rechtzinnige inzichten te verlee- nen. is dat mijn gedacht over de glas- drinkers en de plas..- fabrikanten van de Zwitssrsche stad hot zijn niet al rechtzinnigen, Maar dat is da schuld van hen die het slachtvee moeten leveren voor den ie duchten toekomstigen oorlog. De zaak was heel esnvoudig te bewerken. Als de vredesco.iferenoie proclameer de vervolg onderaan volgende kolom belijdenis was met planten en bloemen omringd. Trouw aan de tradities had men den gevel der: basiliek met groene takken behangen; een groote bal, samenge-r sield uit palmtakken en hot vischnet symboliseërend van den visscher van Galilea, hing boven den bijzonderen in gang. Yanaf Dinsdag avond gingen de Ro meinen bij duizenden het beeld veree ren van den Prins der Apostelen, bekleed met zeer kostbare pauselijke gewaden en met de 'tiaar. Om 10 ure droeg Cardinaal Pacelli, Aartspriester, der Basiliek, een Pontifi cale Mis op, aan het altaar der belij denis. Tijdens de solemneele vespers, die 's avonds plaats grepen in de S. Julia- nakapel, werd het loflied «O: Felix Ho rna» gezongen. Plechtige godsdienstige ceremoniën grepen ook plaats in de kerk ven Sinfc- Pieters Banden, in de kleine kerk der MamèrtijnsGIic gevangenis en in de kerk van St. Paulus buiten de muren. der voorzitterschap van den eersten minister. Volgens de officieole mededeeling werden enkel de groote vraagstukken die thans te Lausanne worden behandeld, besproken. Na de zitting werd aan de pers de vol gende mededeeling verstrekt - 1. Indien men zich nauwkeurig groote draagwijd e toe. Zij getu.gt da rekenschap wil geven van de draagwijd- besloten z,Jn te roageeren tegen het voorziet onder dc verdragsluitende par tijen, cene gelijktijdige en toenemende verlaging der toltarieven. liet staat al de mogendheden vrij, op een voet van gelijkheid, tot deze overeenkomst toe te 'treden. Deze is' bijgevolg vatbaar voor eene toenemende uitbreiding. Het door, Belgie getroffen initiatief maakte grooten indruk* en men kent het eeno te der Conferentie van Lausanne, dient men voor oogen te houden, het doel dat de mogendheden, die deze Conferentie belegden, nastreefden. Zij beoogden zich te verstaan over eene duurzame regeling der vraagstukken welke op- geworpen worden in het verslag der deskundigen van Bazel en over de maatregelen welke noodig zijn voor het oplossen der economische en fi- nancieelc moeilijkheden die tot de wereldcrisis hebben geleid en van aard zijn er den duur van te verlengen Bén vraagstuk treedt op den voor grond; de crisisv Zij heeft den economischen toestand van Diuitschland en van Midden- en Oost Europa geweldig ontredderd. Zooals de deskundigen van Bazel het hebben aangetoond, heeft zij de schor sing van het Young-plan voor gevolg. 2. De Conferentie van Lausanne heeft tot eerste taak eene oplossing te Afdeeilng Aalst. Gszondsheidsleer der Zintuigen Zorgen voor het gezicht. l. Die oogen zeer rein houden en ze 's mor-[vtadènVoöF'd^aldus onütanó'mö'èilljk. gens goed wasschen met frisch water.'jiecj.en Om het herstel van het vertrouwen en Hierbij opletten ze nooit af te drogeni meDeen handdoek, die reeds gebruikt j10rnemen der bedrijvigheid mogc- 1*'"* lijk te maken, moet men eene duurzame regeling treffen en uit de huidige on zekerheden treden. 3. Dit volstaat ec-hter niet. Men moet de crisis lenigen en tevens de •eco nomische herinrichting van Europa en van de gansche wereld verzekeren. De regeling derintergouvernemen- teele schulden is slechts een element van dit problema. De economische en financieele her opbouw kan enkel binnen het kader van een algemeen plan verwezenlijkt wor den. Om de wereldeconomie herop te bou wen, moet men financieele middelen verschaffen aan de landen welke er he den van beroofd zijn en waarvan het muntstelsel gevaar loopt. Deze actie zou echter zonder uitwer king blijven indien men tevens niet overging tot de gezondmaking van het economisch stelsel, om deze te verwe zenlijken, dient in de eerste plaats, een ruimer vrijheid geschonken aan het goederenverkeer, en moeten de handels verrichtingen verstevigd worden. |Dje actie welke zich opdringt moet zich dus gelijkertijdig toepassen op ''t vraagstuk der intergouvernementeels schulden, op de financieele en monetai re problema's op de economische vraagstukken. Men zou deze kwesties niet kunnen scheiden, zonder de krachtinspannin gen nutteloos te maken. 4. Op grond dezer hoofdgedachte, heeft de Belgische afvaardiging een op bouwend plan gemaakt. IDit plan beantwoordt trouwens aan de dubbele bezorgdheid waarvan de iiii- nisterieele verklaring gewaagt; a) Rechtmatige vergoedingen b) Herneming dep economische bc drijvigheid. Deze laatste is voor ons van' des te grooter belang dat-, welke ook de oplos sing moge wezen die aan het vraagstuk zou worden gegeven, wij he-den alle moge lijkheid tot herstel moeten uitsluiten. Het hernemen der. economische be drijvigheid zou van aard zijn dezen staat van zaken in ruime mate te leni gen, wat de begrootingsgevolgen be treft. De Belgische economie hangt', inder daad, meer dan om het even welke an- Men weet dat eene staking uitgebro- ^ere, a^ van ^en staat der handelszaken ken. is in sommige mijnen uit de Bo-'0ver cle wereld> en. wij kunnen geen te- rinage, naar aanleiding van de loon- ru£keer van den voorspoed verhopen, werd door, een persoon, aan oogziekte lijdende. 2. Nooit lang een 'schitterend voor werp bekijken als de vlam van een lamp of van een gloeien vuur. Moet men hierbij .werken, dan zal men van tijd tot tijd bet hoofd afwenden, of wel een blauwen bril dragen. 3i De oogen. niet vermoeien met in slecht verlichte plaatsen tc werken of met zeer kleine voorwerpen langdurig te bezien 4. De plotselingen overgang van een diepe duisternis tot een al te hevig licht en omgekeerd, vermijden. 5. Bij verzwakking of ziekte van het gezichtsorgaan aanstonds een oogmees ter raadplegen. Zorgen voor het gehoor. T. Buiten de dagelijksche wasschingen, alae vier of vijf dagen het oorsmeer uit den ge^. hoorgang verwijderen met een stokje, waarrond een watje, met eenige drup pels keusch water bevochtigd, is beves tigd. Daarvoor nooit metalen, noch pun tige voorwerpen gebruiken. 2. Slechts in uitzonderlijke gevallen een watje in den gehoorgang steken. 3. Zijn vreemde voorwerpen in het oor ges'boken, deze er uit verwijderen door overvloedige inspuitingen met lauw water. 4. Niemand op de ooren slaan, want de .geweldige luchtdrukking in den ge hoorgang zou de scheuring van. het trommelvlies kunnen veroorzaken. Om dezelfde reden ook alle te hevig gerucht aan het oor vermijden. 5. De kliervormige aanwassen (adé- noides) moeften bij kinderen op tijd weggenomen worden, want zij ver minderen de fijngevoeligheid van het ge-hoor en kunnen ook doofheid teweeg brengen. 6. Zonder: ui'tstel de oorkwalen laten verzorgen, inzonderheid de etterende oorontsteking of oorloop. Wie de Vlaam'sche*uitgave over de S"'B- Te" f"! "Bl,VI,a,afr! bescherming yau de burgerlijke bevol! dPr schulden king tegen de stikgaz wenscht te ont vangen, wende zich onmiddellijk tot Juffrouw Fernande Callebaut te Aalst, Botermarkt. Prijs 2 frank. kwestie. Maandag was er eene ernstige werk hervatting waar te nemen. Men denkt zoolangs de huidige ontreddering ders voortduurt. 5., dat heden weer nagenoeg normaal zal i^wee deelen 1-Iet Belgisch plan bstaat ,uit worden gewerkt. de «mansohen, wij zullen u bescher men», hadden dezen moeten antwoor* den «en wij beschermen u met onze stemmen en onze sympathie». En dat zou de conferenaiers gedwongen heb ben tot reohtzinfiidheid. Financieele hulp, door de interna tionale solidariteit b) Verbeteringen van het stelsel der handelsverwisselingen. Wat dit laatste punt bo'treft, houden wij er niet slechts gedachten op na wij stellen eene daad. De te Ouchy on der de vertegenwoordigers van Neder land, lifet G r o o't-Hertogdonf Luxemburg den, stelsel der gesloten economie en kracht dadig ie werken aan de noodige uitbrei ding der afzetgebieden. Door dit accoord te bewerkstelligen, hadden wij slechts voor doel de gedach ten weer te geven welke de Koning uit drukte in het, schrijven dat hij zich ge waagde tot mij te richten en waarbij de gansche natie zich aansloot1. 6. P,e afvaardigingen zagen, in de Belgische nota, een realistisch en op bouwend pjffan. Zij erkenden het be lang van de samenwerking van Belgie in het werk tot Europa's heropbouw. Onze initiatieven mochten zich hier te allen kant, over warme sympathie Verheugen;' deze maken de hoofdge dachte der aan den gang zijnde onder handelingen uit. 7. Tot op heden werd geenerlei ac coord gesloten. Men weet dal, reeds bij den aanvang, Engeland officieel het standpunt beeft aangenomen en gehandhaafd tot een voudige vernietiging der herstellingen en der oorlogschulden. Italië sprak zich volkomen iff den zelfden zin uit. Duitschland gaat immer voort in zij ne verklaring, dat het haar onmogelijk is betalingen te doen, cn is de meening toegedaan dat men uit de ontreddering niet kan treden dan door het afschaffen der intergouvernementeele schulden. Dezo thesis wordt door. Engeland en Italië toegetreden. De Franschen en de Duilschers zoe ken naar eene formule, welke aan Frankrijk en aan de andere schuldei- schers schadeloos'telling zou kunnen verzekeren. De oplossing van dit vraag stuk lioudt thans de algemeene aan dacht gaande. Welke ook de te overwinnen moei lijkheden mogen wezen, toch zijn de te Lausanne vertegenwoordigde mogend heden eenparig overtuigd dat een ac coord onontbeerlijk is en dat aan de crisis sleoh'ts door eene gemeenschap pelijke actie kan verholpen worden. Besprekingen en beraadslagingen Na den ministerraad heeft de eerste minister eene vergadering belegd, ten einde zoo mogelijk de moeilijkheden op te lossen die gerezen zijn naar aanlei ding' van art. 22bis van de taalwet. Op die vergadering waren aanwezig MM. Van Cauwelaert, Vandervelde, Car ton de Wiiart, Halleft, de Gërardon, pe- vèze, Jaspar, Janson, Hicquet, Magnet- te, Poncelet, Segers en Crockaert. M, Devèze nam het woord, licht-te het liberale standpunt toe. De liberalen wil len het. eerstt gedeelte van art. 22-bis stemmen, doch niet het tweede. Het kom'b hierop neer dat de minis ter het recht zou hebben in de offi cieele middelbare scholen een grooter aantal leergangen in te richten dat de wet toelaat,, indien in de vrije colleges derzelfde streek di't ook wordt gedaan. M. Devèze verwerpt de bepaling van het tweede gedeelte waarin gezegd Wordt dat die onderwijsinrichtingen geen wettelijke diploma's zouden mo gen afleveren. Het is volgens hem on gehoord dat aan officieele onderwijs inrichtingen hét recht, wordt geweigerd diploma's af te leveren. Na hem nam de heer Van Cauwelaert het woord. Volgens hem kan dc Vlanm sche rechterzijde zich slechts bij de volgende oplossing aansluiten. Hij neemt er genoegen mee dat het gansc.be artikel 22-bis verdwijnt, doch kan niet aannemen da't sancties ontbreken, die juist door het tweede gedeelte van dit artikel worden vastgesteld. Talrijke andere leden namen nog het woord. De vergaderfftg duurffo tot, I u., zon der dat. men er in geslaagd was een overeenkomst 'te hereiken. We vernemen nog dat misschien een transactioneele oplossing zal gevonden worden, welke deze zou zijn die onze lezers reeds kennen art. 22-bis zou weggelaten worden en in liet ontwerp betreffende het onderwijs der talen zou den de noodige sancties, toornen, wor- Naar de schorsing der Conferentie Dalirnior, minister van het kabinet Herriot, is te Lausanne aangekomen om den. Franschen' minister-voorzitter, op do hoogte le brengen van den zecq ongunstigen indruk, welke de bespre-» kingen 'tc Lausanne in c'.e parlementai re middens te Parijs heeft teweeg ge bracht. Het schijnt zelfs dat de meer derheid van de radikaal-socialisUschq groep dc houding van Herriot op do Herstelconferentie afkeurt. In deze omstandigheden is het zeefl onwaarschijnlijk dat Herriot nog ver dere toegevingen zal doen aan Duitsch land en over eene schorsing der Con ferentie wordt meer dan ooit géspro- ken. Het was ook gisteren' Woensdag, dat Frankrijk moest antwoorden op de Dui'tsche uiteenzettingen. Fransch-Duitsche besprekingen Woensdag voormiddag, hebben de Fransche afgevaardigden de Duitscho vertegenwoordigers to Lausanne ont- moeb om het Fransch antwoord be kend te maken. Op aandringen van Mac Donald eh uit voorzichtigheid, was de bijeenkomst tusschen Franschen en .Huitschors in drie gesplitst, t Er had eenerzljds eene bijeenkomst plaats tusschen Herr:ot cn von Papen; in oen ander salon ontvingen de Fian- sche afgevaardigd3n Durand en Iiounet den Ou its cher Warmbolu en de Duit- sohe deskundigen om over handel en polotiek economie te spreken; eene der de vergadering had plaats tusschen Germin-Martin en von Sc-hvverin-Kro- sigk. 's Namiddags, te 5 ure, kwamen op'w nieuw de zes uitnoodigende mogendhe den bijeen om een komiteit aan te stel len, dat de verdere werkzaamheden der conferentie zal regelen en centralisee- ren. Grandi is intusschen uit Mriaari te ruggekeerd. Dultsche nota aan de pers De Duitscho afvaardiging heeft Woensdag morgend ahn de P.uitosehe persvertegenwoordigers volgende nota overhandigd i «De uiteenzetting, welke de Fra'nschtf pers heeft verschaft van de onderhan deling van gisteren onder de Fransche, Britsche en 'Duitsche delegatie is ver keerd. De authentieke fei'ten zijn als volgt: »Reeds in zijn eerste rede op «'e vol tallige zitting heeft de kanselier ver klaard dat het in het belang van bet herstel de normale economische be-- trekkingen, noodzakelijk was een einde te stellen aan het systeem der herstel betalingen en dat juist om die reden eene slotbetaling, door Duitsehiand op welke wijze ook te doen, niet in overwe ging zou kunnen worden genomen. Toen in de private gesprekken tus schen de leiders der delegaties, M. Mac Donald aan den Rijkskanselier liet opmerken, dat hét verzoek van zekere delegaties voerde naar de betaling van een slotver,goedihg, heeft de kanselier op 20 Juni aan M. Mac Donald ver klaard en hem uitgelegd waarom dat Duitschland eene slotbetaling van dien aard niet kon goedkeuren. De reden waarom Duitschland deze houding aan neemt, werden zelfs schriftelijk aan Mac Donald overgemaakt, onmiddellijk na de bijeenkomst. De Duitsche delegatie heeft in deit onmiddellijken uitleg, dien zij "op 27 Ju ni aan de Fransche delegatie heeft ver schaft, dezelfde houding aangenomen betreffende de vernietiging der herstel schulden en eene slotbetaling» Kanselier von Papen verwerpt hef verdrag van Versailles In den loop der onderhandelingen van Dinsdag onder de Britsche Fran sche en Duitsche delegaties Leeft Mad Donald aan den Duitschcu kanselier gevraagd of hij niets kon doen om eeno eindregeling teweeg te brengen. De kan selier antwoordde' «Het wereklvertrou- kan niet hersteld worden, dan wanneer, de zegevierende mogendheden ertoe be sluiten een einde te stellen aan liet Ver drag van Versailles., Wanneer de ge lijk berechtigheid van Duilehland en. de veiligheid op die wijze zullen her steld zijn, aanziet de kanselier helt als mogelijk dat Duitschland in den vorm van cene bijdrage zijn deel zal kunnen, bijbrengen in de algemeene krachtin spanning voor den ecoomischen herop bouw, bijdrage welke, natuurlijk een volkomen horstel van het economise!* evenwicht in da wereld veronderstelt»^

De Volksstem | 1932 | | pagina 1