LI 2 Roi 0. L. Vrouw Bntiig Zaterdag Juli 1952 DE TOLBARREELEN CONGO DE ft ONFERENCAE FAN LAUSANNE Oproep aan de Flaamsche Kunstenaars MAKARSKA, DE YOUGO SLAVISCHE RIVIERA €-r. Ophefmakende zaak XXXVIII JAMKUAfité NUMMER 144 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf «laxlaan 13, te Brussel - Rue 4e Richelieu, Pa rijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres VV. C. 2. Bezoeking v. Maria Zonop3,53Zonaf7,56 N. M. 3 E, K. 11 Het mysterie der Boodschap,^ het groote geheim van Maria's leven, 't ge heim dat aan O. L. Vrouw de verhe vene waardigheid van Moeder Gods verleende en hare uitgebreide zending van moeder dor menschon,dat myste rie heeft de ziel van de maagd dor maagden toeh wei nog meer versierd en vermits de liefde Gods in haar hert aangroeide is de liefde tot den naasten nog vuriger en gedienstiger gswordan, En d e naastenliefde moest zioh uiten in het my iteria der Bezoeking aan ha re nicht Elisabeth, 't voorbeeld van alle geestelijke en lichamelijke werken van bermhartigheid. Wanneer Maria door den Engel had vernomen het geluk dat hare nicht Elisabeth verwachtte, spoedde zij zich naar Hebron v/aar Zaccarias en zijn gezegende vrouw, da moeder van Sint •Jan Bagtist voondc-n. Dt liefdadige mensch zoekt zijn «isen niet doch vergeet zijn eigen be langen om aan anderen te denken, Maria verhaast zich te geraken bij hare nicht die wel hare diensten zou kunnen verlangen en mot moed en spoed trekt eij over bergen en heuvelen. Da liefde Christus praamt ons I Wanneer men iets uit ganscher herte doei. men doet het gearne en da moeilijkheden ver dwijnen en al de dagen welke Maria te Hebron overbrengt schijnen haar te kort. Hare dienstvaardigheid gaat alles te boven want is ze de dienstmaagd des Heiren. ze wil ook staan ten dienste van hare nicht en wil nog ten onzen dienste zijn, Wo beseffan te weinig de liefde van O- L. Vrouw voor en tot ons We kennen en waardessen niet genoog hare uiterste zoo hoogstaande goedheid 1 Drie maanden blijft Maria ts Ha- bron in den dienst harer nioht en hare vurigheid hare dankbaarheid, hare ge negenheid, hare nederigheid zing» ze uit in het Magnijieat... Mijne ziel looft hen Heer. Maria braoh» en gaf Jezus aan de zielen en in versohillige omstandighe den van haar leven deed zij het recht streeks. zooals bij hare bezoeking aan hare nicht Elisabeth. Wij ook, zooveel het in ons is, en volgens onze middelen en omstandig heden kunnen en moeten Jezus aan de zielen sohenken, De wet der naastenliefdo gebiedt het ons. Daarom stelt zij ten onzen dienste al de geestelijke werken van bermhartigheid. Een woord, een goeda rsad, een troost, een voorbeeld, een weinig geduld en verdraagzaamheid, een glimlach van bezorgdheid en goed heid en niet van goedzakigheid, een geneganheidshulde, een offerdaad, een gebed kan eene ziel wakker schudden ïn weer doen opkijken naar den verla ten, vergeten en daargelaten Meester. Zelfs met lichamelijke en stoffelijke hulp te bieden, met een onverschillig werk te doen, dooh ten voordeel» van enzen evenmensch kunnen wij hem winnen voor God en den Hamel. W j zijn leerlingen en volgelingen des Heeren. Boven alles moeten wij liefde over hebben voor malkaar daarsan zal man erkennen dat we ware en echte ohristenen zijn. Dat komt zooveel en nog meer te pas op onze dagen dan in vroegers tijden- Ons leven zoo daar naar schikken en regelen zal ons ten goede staan. MARC In de Annales te Parijs, heeft M. Mussolini een artikel «vei; tie wc- geldkrisis afgekondigd. In dit artikel drukt het hoofd van de lialiaanschc Regeering zijne voldoe ning uit over hot voorstel van M, Map Donald het bijeenroepen eener \ve- Koffffieteelt in Ruanda Urundï Uiit) hoofde van den cconomisch'en toestand welke op .voelbare wijze de middelen der inboorlingen heeft ver minderd, moet op levendige wijze bel invperen van koffiebeplanlingen bij de inboorlingen doorgevoerd worden. Deze politiek van /rendeerende be plantingen werd overwogen in de Me morie van Toelichting der Gewone Be- grooting van Ruanda-Urund; voor liet dienstjaar 1932. Een eerste krediet van 3.000.000 fr. wordt, op de Buitengewone Begrooting gevraagd om bel mogelijk te maken, onmiddellijk een bijzonder contin Wen bereikt een overeenkomst Zooals 'te voorzien was, is de Confe rentie virtueel tot een accoord geko men. Wij meldden reeds, dat de minis ters van Handel Woensdag avond bij eenkwamen onder voorzitterschap van heer Hymans. Donderdag, om 12 ure middag, kwam de commissie wederom bijeen om hel verslag te hooren van beer Van Lan- genhove, Belgisch afgevaardigde, over ent'l^G f'nanciecle en economische vraag- landbouwkundigen en landbouwbeamb-!slukken- ten naar Afrika te zenden, die voor De ministers zullen een commissie opdracht zullen hebben de verwezen^samenstellen en deze commissie zul op lijking van het nieuw programma te hare beurt twee ondercommissies be- nnpmpn rlp p.prif». dip. zie.li DfiZliT li verzekeren. De roiis van W. Tschoffen Zooals aangekondigd, zal M. Tschof fen, minister van koloniën, een studie reis in Congo ondernemen. De minis ter wordt den 31 Juli te Banana ver wacht,, waar de AnversvilTe waar mee de overtocht Antwerpen-Gongo zal geschieden, per uitzondering zal aanleggen alvorens Lob ito te berei ken. Op die manier zal M. Tschoffen, drie dagen inwinnen op den gewonen duur der reis. De minister zal van Ba nana per bijzondere boot haar, Boma varen hier zal hij plaats nemen aan boord van een vliegtuig ten einde nog denzelfden dag Löopoldslad te berei ken. Van den 27 tot den 30 Ju'li zal t~e Leopolds tad. de regeeringsraad; gehou den worden'. Op die wijzë zullen al de gouverneurs der kolonie in de hoofd stad aanwezig zijn, bij de aankomst van M. Tchoffen, zonder opzettelijk tfce dezer gelegenheid dc reis naar. Leo poldstad te hebben moeten onderne- noemen, de eene die zich bezig houden zal met de financieele vraagstukken en de andere met de economische. Amerika zal worden uitgenoodigd om van deze commissies deel uit te maken. Als basis voor de onderhandelingen zullen de Belgische voorstellen geno men worden. Zoo het mogelijk is, zal Donderdag avond een verslag van die onderhande lingen op het bureel dep conferentie neergelegd worden. Onder voorzitterschap van heer Mac Donald, hebben de ministers van Finan ciën, van 9 tot 13 ure vergaderd.. Woensdag avond werd reeds in prin ciep een accoord getroffen, waarbij Duitschland zich zoü bereid hebbeirwer- klaard tot het betalen van een eenige som van 4 milliard goudmark, binnen drie of vier jaar. De twee leiders der Duitsc.be en Fran- sclje -Begeeringen, zullen Maandag terug naar Lausanne komen, en zoo er geen beletselen tusschenkomen, zal de con ferentie in den loop der volgende eek kunnen uiteengaan. men. De minister zal alsdan onverwijld Besluiten van het Bureel der Conferentie met de gouverneurs de kwestie kunnen onderzoeken welke voor elk van de pro vincies van. meest belang zijn. Men denkt dat het bezoek van M. Tschoffen in de kolonie een goeden indruk zal maken en verheugende uitslagen zal opleveren. Het Komitei't der Ijzerbedevaart ïichtte een bijzonder schrijven aan al onze Vlaamsche kunstenaars ten einde kosteloos een hunner kunstwerken af te staan ten voordeel e van het Joe En glish-Monument, den kunstbroeder van den IJzer, aan wie dit jaar, op 21 Au gustus (XHIe Ijzerbedevaart), liet 9 meter hooge standbeeld te Diksmuidc wordt opgericht. De .kunstwerken zullen verkocht wor den ten ba'te van voornoemd Monument, en beurtelings tentoongesteld worden in Antwerpen, Gent, Brugge, Diksmnide. De eerste tentoonstelling zal plaats hebben in de maand Juli, zaal OOR (Antwerpen) Aan de gevers kunstenaars Zal door het Komiteit, als blijk van erkentelijk heid een ingebonden genummerd pracht exemplaar geschonken worden van het nieuwe boek: Joe English en zijn Wer ken. Een dringende oproep wordt gedaan aan alle kunstenaars, ook deze die bij vergetelheid geen bericht ent-vingen, op dat zij vóór 10 Juli een hunner werken zouden willen afstaan. Vriendelijk verzoek te willen opgeven: titel en minimum verkoopprijs en zoo Het bureel der conferentie heeft de volgende besluiten genomen die aan dc conferentie zullen voorgelegd worden: 1. De schuldeischende mogendheden zouden het eens zijn aan het Re iet kwijtscholding te verleeneu van de ber etelbetalingen op voorwaarde dan de Vereenigde Staten van hunnen kant, liun schuldenaars zouden kwijtschelden. 2. Duitschland zou onmiddellijk bons afleveren, gewaarborgd door de Regee ring en die zouden interest opbrengen den dag dat het Reich zijn betalings mogelijkheid zou herwonnen hebben. Deze bóns zouden een gezamenlijke waarde hebben van zeven milliard goud- mark en zouden neergelegd worden den zetel van de Bank der Internatio nale Bemalingen. De Durtsche afgevaardigden met deze voorwaarden in kennis gesteld zouden een tegenvoorstel hebben gedaan van twee milliard goudmarkt, doch onder dit voorbehoud dat zij hunne deskundigen nog zouden raadplegen. Zij zouden in elk geval niet aannemen dat de voor waarde van de kwijtschelding hunner schulden, de kwijtschelding zou voor gevolg hebben van al de schulden die door de verschillende landen aan de Ver. Stoaten. zouden betaald moeten wor den. spoedig mogelijk de werken te laten af- ireldlandsche Ekonomischo Konferencie.j geven, voor Antwerpen bij Juliaan peze konferencie, zegt M. Mussolini, is Platteau, Vleminckvëld 5, voor Gent en bij Karei Van Lerberghe, pene noodzakelijkheid. Hij doet ver (Volgens opmerken 'dat, ondanks den goeden wil der Staatslieden, de verga deringen welke sinds den oorlog plaats hadden, met onvruchtbaarheid schij nen getroffen. De daadwerkelijke geest Wordt er versmacht door het formalism an woorden en nr.anoeuvers. Na veer- ten huize, 'tien jaren lange poging tot het beko men eener internationale samenwer king, zegt M. Mussolini verder, zien wij de nationale afbakeningen steeds 'scherper Worden elk land sluit zijne grenzen steeds nauwer voor den inter nationalen wisselhandel. Aan dezen .toestand zal niets veranderd Worden, zoolang de wereld tot geen breeder in zichten zal terug gekeerd zijn. M. Mussolini verklaart ook nog dat het verscherpen der Engelschc toltarie ven de onafdoendelijkheid van de tol omstreken Loosbergsiaan, 44. voor Brugge bij Samuel Devriendt, St.. Jacobsvoorplein, 28; voor Temsche op het secretariaat der Ijzerbedevaart, Wilfordkaai, 16. Indien dit. niet mogelijk zou zijn, kan het Komiteit 'het werk laten afhalen Zieht op de Baai, met de Looi rrestoionaslednik Fetar Makarska is een zeer belangrijke badplaats van Adriatisclx Yougo-Slavië, msfc een uitnemend strand waarachter een bosch van pijnboomen op prachtige bergen. Makarska werd door een kolonie van Pheniciërs gesticht. Daar zou het Muecu- rum der Romeinen gevestigd zijn geweest, dat door Germanicue vernield werd ten jare 8 na J.-Chr. Met zekerheid kan gezegd wordon dat, in de Vla eeijw onzer tijdrekening, het de zetel was van een katholiek bisdom. In do middeleeuwen was Makarska het oentruni van een Slavisoh vorstendom, kwam vervolgens onder Turksche dwingelandij en werd, met het overige van Dalmalië, bij do Venitiaansche Republiek ingelijfd. Namiddagzitting Aanvang om 2 ure ond-er voorzitter schap van M, PONCELET. De Kamer vangt de bespreking aan in tweede lezing van het wetsontwerp op het Taairegiem in het middelbaar onderwijs De openbare tribunen zij tv goed be zel. M. Renkin en bijna al de ministers M. CARPENTIER. Ga maar eens? jz:en wat er in de co'llegies ie Gent ge beurt M. VOS komt tusschen en in eene lange rede en beknibbelt gansch liet ontweup.. NI- Renkin steU de vertrouwenskwestie M. RENKIN die zich gedurende de redevoering van M. Vos, in 't midden van het halfrond levendig heeft onder houden met MM. Bevèze, Neujean,en Tschoffen, komt thans tusschen. (Op de liberale banken is men zeer roerig) De heer eerste minister zegt dat het taairegiem van alle onderwijsgestich ten gelijk moet wezen. De liberalen hebben eene waarborg geeischt tegen over het vrije/middelbaar onderwijs en bevinden zich aan de regeeringsbank. De eerste artikelen van het ontwerp Idie vinden zij in artikel 22bis. De twee worden in de vlucht aangenomen. 'paragraphen van het artikel zijn nauw Men komt aan het berucht Artikel 22bis Men weet dat het hier vooral gaat om de kwestie der homologatie der diplo mas afgeleverd door de vrije middelba re onderwijsgestichten die niet naar de letter de wet zouden hebben nage leefd. M. PETITJEAN, minister, zegt dat er hier beoogd wordt de oneerlijke con currentie te vermijden van het vrije, aan het officieel middelbaar onderwijs. Op paragraaf tl is elkeen \t akkoord waar het betreft de inrichting van al- gemeene leergangen in de tweede taal die niet de gewesttaai is. Paragraaf 2 dat eene zekere sanctie bevat, beoogt enkel de rechtzinnige na leving der wet te verzekeren, Ik verwerp kategorïek het «straf» zeg<5 de minister. Er wordt hier enkel een voorrecht afgeschaft. Dje minister noodigVde Kamer uit den voorges telden tekst te stemmen. M. CARTON de WIART wijst op het Lausanne, 30 Juni: M. I-Ierriot zal belang der kwes'tie. Lausanne in den loop van den avond] Nopens paragraaf I van het artikel voor Parijs verlaten, waar hij don Vrij dag zal doorbrengen. In den loop van c'en avond keert hij terug naar. Lau sanne. Zaterdag avond reist de president naar Parijs terug om zich Zondag naar Gocherel te begeven, ten einde tegen woordig te zijn op de overbrenging van liet stoffelijk overschot van Aristide Briand, waarbij hij eene redevoering uitspreken zal, r\ Hij. zal Maandag terug te Lausanne zijn.: met elkander verbonden. Het lot der wet hangt van hunne stemming af. Wan neer M. Huysmans beweert dat men hier eene dualiteitsregiem in Vlaanderen scheppen zal overdrijft hij voorzeker. Het onderwijs zal spoedig één worden, en de colleges zullen zich spoedig aan het nieuw regiem aanpassen. Er zal echter een overgangsperiode moeten zijn. M. Renkin is overtuigd da'b er eene sanctie moet bestaan op dc niet nale ving der wet, en hier is de eerste mi nister 't akkoord met de zienswijze van M. Van Cauwclaert: Algemeen exaam. De regeering kan niet aanvaarden dat de oplossing van het vraagstuk op een laatste keerpunt schipbreuk lij-de. M, Renkin doet een warmen oproep woord allen, opdat zij in de tegenwoordi ge ernstige buitenlandsehe omstandig heden, geene moeilijkheden en een on- ontwarbaren politieken toestand in het binnenland zouden veroorzaken. M. Renkin stelt zoodoende, zonder het uitdrukkelijk te verklaren de kwestie» van vertrouwen. kan elkeen 't akkoord gaan. Paragraaf 2 voorziet eene sanctie. Zal een leerling die slechts een cur sus in de tweede taal heeft gevolgd verplicht worden een bijkomend exaam to ondergaan op gansch het leerpro gramma zooals M. Van Cauwclaert beft wil tarieven bewezen heeft. De reaktie tee- zelfs worden de Vereenigde Staten er door erg getroffen. Hij besluit met te vragen of de na ties bereid zijn hunne toltarieven te verminderen en toezicht over de finan cieele ekonomische en nijverheidsorga nisaties uit te oefenen, welke ten hun nent oprijzen. Geen heil is buiten deze vermindering te vinden. «Men moet, zegt hij, terugkeeren tot bet grondbegin van de rechtmatige be looning van den eerlijken arbeid, tot eene wezenlijke waardeering en tol, eene kent zich overal steeds scherper af, en jmeer rechtvaardige verdeeling Zie vervolg onderaan volgende kolom [na'Wonale rijkdommen Sedert enkelen tijd reeds heerschte in de gemeente Temsche eene bijzonder opgewonden stemming wegens het spoorloos verdwijnen van een notaris. Volgens geruchten welke de ronde doen, zou de notaris in kwestie aan gehouden zijn in verband met eene erfe niskwestie. Het parket van Dendermon- de zou zelfs reeds een onderzoek heb ben ingesteld'., In hoeverre deze geruchten, nu de waarheid benaderen kunnen wij niet jmet zekerheid bepalen; alleen werd met onzer zekerheid vastgesteld dat de notaris in -v fkwesiie spoorloos verdwenen 1.3. Artikel 22bis en aldus het vertrouwen in de regeering gestemd Artikel 22bis wordt hoofdelijk ge stemd door 86 stemmen tegen 69 en 7) onthoudingen. Van de liberalen stemmen tegen 's Spreker verlangt daarover; verdere j™' Carpentier, Mundoleer en Foucart; ophelderingen Onthouden zich MM. Max, Deveze, M. DEVEZE zegt dat de liberalen voldoening hebben gekregen in zake de minderheidsklassen in het lager onder- Jennisson, Van Dioorne en Amelot, De fronters stemmen tegen. Een amendement Huysmans wordg wijs. Het taairegiem op liet onderwijs ■Ve™0rp®n 1?or 84 slcram°" !e-en «5 mag de concurrentie tusschen de vrij en officieele gestichten niet aanwakke ren 'ten nadeele van deze laatste. M. VAN CAUWELAERT, houdt er zich aan dat, wanneer aan de wettelijke voorschriften niet werd voldaifn, een bijkomend exaam op al de algemeene vakken van het programma verplich tend moet wezen. M. CARTON de WIART. 't Is dus dien zin dat gij de stemming i wonsclit M. VAN CAUWELAERT.. Wij hou den niet zoozeer vast aan dat artikel 22bis. Ook volgens mij is de concur rentie tusschen het vrij en het officiee le middelbaar onderwijs niet zoo erg te vreezen. Zie maar de verklaringen van den bisschop, yan Luik* en 7 onthoudingen. Dc socialisten vragen dat do stem ming over het geheel der wet zou uit gesteld worden om hun toe te laten te beraadslagen. De zitting wordt geschorst om ure 5 en om 4 ure .25 heer nomen. Men gaat over tot de stemming over T .geheele wetsvoorstel dat wordt aan genomen door 80 stemmen tegen 12 ent 62 onthoudingen. M. VANDER VELDE, zegt dat hij zicli met zijn partijgenooten heeft onthou den omdat het- ontwerp liet uitvloeisel is van allerhande knoeierijen en kon kelfoes en dat het belang var? het land niet dient. De uitslag der stemming wordt. sti.H zwijgend sanjioord*

De Volksstem | 1932 | | pagina 1