Hst Kasteel Jet ïerftenitiis 08 clouvae 7 Aaislersch kermisfeest Is 'l wijkvermaak der Karmelieten Men is niei bang er te genieten Van 't beider, friscb bier van OE GHEEST Geweldig onweder 8 JULI. H. ELISABETH, Koningin en We duwe. Zij was Koningin van Portu gal en is beroemd om hare vroomheid, haar geduld, liefdeen eerbaarheid. Zij schaamde zich niet, gehuld in het boetekleed der Derde Orde van Sint Franoiscus de armen te dienen, hunne vceten te wasschen en te kussen en de zieken te verplegen. Zij leidde op den troon een leven van strenge boet vaardigheid. Zij schitterde door won deren tijdens haar leven en na haren dood. Paus Urbanus VIIl heeft haar heilig verklaard. KENTEEKENS IN AMERIKA. Er zijn in deVereenigde Staten ver schijnselen waar te nemen van een terugkeer tot een economisChen toe stand, gegrond op nieuwe wereldvoor- waarden. Men spreekt niet van een terugkeer tot den voorspoed der jaren 1928 en 1929. Er is stilstand gekomen in het zakken der prijzen van de goe deren. Dit is een belangrijke faktor.Er bestaat zelfs een neiging tot hst doen stijgen der prijzen. In de laatste we ken zijn de koersen van suiker en spek nogal fel opgegaan. In vijf Staten was er opslag op vee en varkens, wier globale waardevarhooging op 300 mil lioen dollar wordt geraamd, De land* bouwers oordeelen dus dat er beternis in aantocht is en goada zaken voor hen beteskent een gunstigen terugslag op de nijverheden uit het Oosten van de Vereanigde Staten. MOND- EN KLAUWZEER. Bij Ministerieel Besluit is het samenbren gen van herkauwers en varkens ver boden in de spreek* gelegen tussohen de Hollandsche grens, de vroegere grens van DuitsChland, de Maas en de Vesder er in begrepen hst grondge bied van de stad Verviers. De markten voor herkauwers en varkens, alsmede alle samenscholingen van dergelijke dieren zijn van heden af en tot nader bevel, te Tongeren verboden. DE INVOER VAN AARDAPPELEN IN DUITSCHLAND BEPERKT- De invoer van flardappelen uit den yraemde is verboden tot 31 Juli. Noch tans wordt de invoer toegelaten als hij niet 70 th. overtreft van de totale in voer voor Juli 1931, en het aandeel voor ieder land zal berekend worden in verhouding mot zijn gemiddelden In- voor in Duitschland. De nieuwe toltaksen op de aardap pelen werden toegepast vanaf den 1 Augustus 1932. NATIONALE EN LEEUWENVLAG TE DENDERLEEUW.De gemeen teraad van Denderleeuw had den 16 Juni laatat besloten op 11 Juli alleen de Leeuwenvlag op het gemeentehuis ie hijschen. In hat Staatsblad van 7 Juli is een koninklijk besluit versohe- ncn, waarbij de beslissing van den gemeenteraad van Denderleeuw van 16 Juni vernietigd wordt, omdat de ?eroplaat3 aan den gevel der gemeen tehuizen toekomt aan de Nationals Vlag die in het huidige geval geweerd werd. BORSTBEELD VAN M. POULLET Het borstbeeld van staatsminister burggraaf Poullet, werk van beeldhou wer Frans Huygelen, werd Woensdag voormiddag in de leeszaal der Kamer geplaatst. 8F.A&D TE ELSENE Woensdagochtend, om 2 uur, werd i'e brandweer de V i ad uc straat Ie Lis ene opgeroepen om een brand Fe bosliij- den, die was uitgebroken in de Was- hinglonstraat., Zij snelden met machtig materiaal Ier. plaatse en na een half uur blusschen was alle gevaar geweken. De schade'is nogal aanzienlijk. De oor zaak van den brand is niet gekend. Er valt geen persoonsongeval 'te betreuren. AUTOBOTSING TE MECHELEN Woensdag namiddag, rond 1,30 ure, had er op don Brusselschen steenweg, iels over den barreel aan het huis 272, eené nog al tamelijk erge botsing plaats De heer Goorden Jan, van Berchem en met hem zat in den auto Adr. Van Hees- berg. Hollander, kwam ui't de richting van Brussel naar Mechelen; uit tegen overgestelde rich'ting kwam de auto, gestuurd door Jos. Meuren, van Aubel. Beiden voertuigen liepen in elkaar. Bui ten de stoffelijke schade, bekwam Adriaan Van Heesbergcn cene erge vleeschwonde over gansch het hoofd, die gelukkig niet levensgevaarlijk is. Hij werd ter verpleging naar, de kliniek der Br.u.sselpoobtstraaV overgebracht. Politieofficier Claes, deed ter plaatse de noodige vaststellingen. DCODELIJK ONGELUK TE WOMMELGHEM Woensdag namiddag, om 1 ure, werd onze gemeente in opschudding gebracht door een ongeval dat met doodelijken afloop eindigde. Omer. de Wolf, uit de Solzaelelci kwam mot zijn ledige kar, met paard bespannen langs de Ternesselei gebold en had op zijn voertuig plaats geno men. Hoe het ongeluk zich voordeed, is nog niet uitgemaakt, maar, door een lievi gen schok of andere oorzaak stuikte de man op zeker oogenblik vau zijn kar en viel zoo ongelukkig daL hij onder de wielen terecht kwam. Het wiel ging hem over bors't, hoofd en een gedeelte van het lichaam. Dadelijk snelde men den man ter hulp en* heer dokter De Wael, die oogenblik- kelijk ter plaats was, diende De Wolf de eerste en beste zorgen toe en deed hem daarna naar zijne woning over brengen. Ongelukkig konden de beste zorgen den ongelukkigen Omer niet meer baten en rond 5 ure gaf het slach'toife.c van hel ongeluk den geest. DE BRAND IN DE HESSENATIE TE ANTWERPEN Meer dan 25 millioen schade Alhoewel in de puinon van den brand der Hessenatie, het vuur steeds voort-; smeult, en nog voortdurend moeten be sproeid worden door de wacht pompiers die nog geen oogenblik de plaats heeft verlaten, is, men met, de opruimings- werken reeds begonnen, wat het blusch- werk zal vergemakkelijken. Nu eerst heeft men een werkelijk ge dacht gekregen van de belangrijkheid van de schade, nadat de volledige lijst was opgemaakt der massa koopwaren, die zich in liet magazijn bevonden. Al- zoo is men tot hel< formidabele bedrag gekomen van meer dan 25 millioen fr., in plaats van 10 miljoen fr., zooals in den beginne werd vooruitgezet, zonder dat men gegevens in handen had. Eene partij koopwaren van een der benadeel den bedraagt alleen reeds 10 milllic-en franken. Het zou best kunnen dat het bedrag nog veel hooger loopt en wel 30 mil lioen zou kunnen bereiken, doch men hoopt dat de va tón olie die in de onder- watcrstaaii.de kelders liggen, onbescha digd zijn, Zooals liet gewoonlijk gaat, is de ver zekering verdeeld over tal van verzeke- ringsmaalschappijen en zoo wordt de schade 'thans gedragen door Belgische, Engelsche en Zwitsérseho maatschap pijen. AKELIGE ONTDEKKING TE ANTWERPEN Een kinderlijkje in de goederenbewaarplaats In de goederenbewaarplaats dar Mid denstatie werd door-he'll personeel sinds enkele dagen eert en onaangenamen reuk waargenomen, die eiken dag toenam. Ongetwijfeld moest dit voortkomen van het een of ander pak dat in bewaring was gegeven en niet afgehaald. De aandacht werd getrokken op een pak dat op 22 Mei in bewaring was ge geven en nog niet afgehaald en dat ver moedelijk eetwaren bevatte, die in ont binding waren geraakt. Het .pak werd" geopend en hoe groot was de onzettingvan eenieder toen men een kinderlijkje voor. oogen kreeg, dat in volle ontbinding was. Door. M. Van Hiel, substituut van den Procureur des Konings, die den dienst der rechterlijke opdrachten met een onderzoek gelastte,'werd bevel gegeven he't overschot naar het doodénhuis over te brengen, waar het door de heeren wetsdokters Leclef en Van De.iren zou eschouwd w'ordfen. Oost-Vlaamsche Dramatischti Geschiedenis door, Siivain van der Gucht VERBODEN NADRUK '50sle Vervolg is dit zuchten voor een ezel sprak Joris 'verwondeed. Al'ben ik diep ongelukkig, deed ik den ezèl antwoorden, het is echter niet uit persoonlijk verdriet, dat ik zublit; maar om uw dwaasheid. Joris was zoo -verschrik!, toen hij zijns-meesters ezel hoorde sprekep.dat hij schielijk verbleekte en zijn beenen onder zijn lichaam .beelden. Wees niet bang-, hervatte de ezel, mij le hooren spreken, ik was destijds een advokaat, en ben om een groote zonde verwenscht om negen jaar ezel te zijn alle drie jaren mag ik gedu rende vijf minuten spreken en het is nu juist mijn tijd. Joris Step was zoo verbaasd c'at hij niet an'twoorden kon. Vooraleer de spraak mij begeeft,her vatte zijn langoorige gezel en, nielte- genstaande ik door u al menigmaal on verdiend afgeranseld ben, zal ik, u iels verklaren, waar gij uw nut kunt uit trekken, indien gij wil-T... Joris Step, gij hebt een slechte en verkwistende vrouw terwijl gij werkt en slaaft, bedrinkt zij zich met cenigc andere slechte vrouwen, hare gezellinnen, en wanneer gij 's avonds, na acht uur thuis komt, en zij door overdaad reeds in het bed is gekropen, maakt zij u wijs DCODELIJK ONGELUK TE KORTRIJK Woensdag avond, om 6 ure, kwam Iïaphael Lambrpoht, 30 jaar oud, ge huwd op 21 Mei 1.1., met Madeleine Ear lier, per velo uit de Julien Libaertlaan gereden. Op de, Georges Vercruyssen- laan gekomen, waren er vier. wielrijders te samen en langsheen het, voetpad s'tond een auto. Met deze te willen voor bijsteken, kwam Lam.brecht in botsing met den. auto, gevoerd door heer. P«e- mets, handelaar in breigoederen, die van de markt kwam en in. de richting van de Brugpoort bolde. De fietser, kwam met zijn Uool'd tegen ,{b wind scherm en .wer.d dan tegen de straat- steenen gesmakt,. Be ongelukkige was op den slag dood. Het lijk werd naar liet stedelijk hospitaal overgebracht. Het slachtoffer Lam.brecht. ontving nog de laatste troostmiddelen der H. Kerk, en de dood werd vastgesteld doog Uk Debrabandcr. De ongelukkig^ woonde in do St. De- nysstraat, 18, in de hei berg «Stad Thou- roul». Juliaan Spiessens, 16 jaar oud, wo nende Wackenkalseide. te Thiel'b werd insgelijks gekwetst.' Zijn rijwiel werd totaal ontredderd. dat zij ziekelijk is. Zijt gij een man van eer en,- wilt ge gelukkig wezen, be- slel dan spoedig de twee zakken bloem die op mijn rug ligigen, neem een stok en begeef u dadelijk naar huis het is nog vroeg in den. namiddag, en uw vrouw is heden bezig uw zuurgewonnen geld mot ander vrouwen te verbrassen. Gij moet... Ach, ach... ik zou u nog iets moeten zeggen... maar neen... de stem begeeft mij... Zoo... tot binnen drie jaar... Jan Jokie ging voort met vertéllen, terwijl hun paarden op slap gingen. 'Na aldus gesproken te hebben, vervolgde, hij, zvVeeg de ezel, en de suk kelaar van een mulderskn.echt viel bij na in onmacht van schrik. Echter kwam hij spoedig tot bedaren en over woog* alles wat de ezel hem gezegd had Spijtig dat de ezel niet verder spreken kon, en hij aldus alles zou vernomen hebben. Doch beter 'iets dan niets, en de dompelaar, zijn klak? afnemend, sprak tot zijn ezel Mijnheer de advokaat, ik dank u voor uwen goeden raad en vraag u 'te vens vergiffenis u zoo dikwijls on rechtvaardig geslagen Le hebben. Het dier, nied. gewoon zoo vriendelijk aangesproken te worden, keek om hoog, neus en lippen optrossend, en Joris beantwoordend, nu zonder, mijn hulp, met het gewone liedeken van Hier. Ha, ik... aan, brrr, hetwelk den bijgeloovigen knecht aanspoorde niet langer werkeloos te blijven! Polfriet lachte hartelijk om liet ver haal van zijn guitigen lijfknecht. En wet gebeurde er, verder vroeg hij, ONTPLOFFING TE HOLLEBEKE Bij valavond was do 17-jarige Mau rice Duval, uit leper, op wandel in liet bosch le Hollebeke. De jongeling htid zijn weg verloren en kwam toevallig terecht bij een persoon, die gehurkt' zat op een voorwerp: Plots greep een zware ontploffing plaats. De gekwetste jon geling liep tot a'an de vaart, waar hij bewusteloos neerviel. Hulp daagde onmiddellijk op. Uit het onderzoek bleek het, dat de 29-jarige Arnöld Bcsmaresceaux, wonende le le per, aan de Monidstraat, bij het los schroeven van. een obus, de ontploffin verwekt had. Van het slachtoffer, .is niets meer 'teruggevonden. Duval werd in zeer, bedenke! ij ken toe. stand naar, het O, L. Vr. hospitaal te leper, overgebracht. Hij is levensgevaar lijk gewond. "v<v*r:.*>iv EEN MAN DiOOR EEN TRAM DOODGE REDEN TE JU MET Toen tram 65 die aan de gevangenis van Charleroi om 10 u. 20 vertrekt, in de Watte 1 aers'traat, le Jumet-Heigne kwam aangehold, merkte de wattman op dat een man voor bet rijtuig lag. Hij remde doch kon slechts op een dertigtal me'ter stoppen. Ondcrtusschen was de 'houten opiieemplank waarop bet slacht offer eerst gelegen had, doorgebroken en kwam de arme man onder de motrioe terecht. D;e ongelukkige werd er afgrij selijk verminkt onderuitgehaald en was vermoedelijk op slag gedood. Het is een genaamde Louis Pelrons. 34 jaar. oud, gehuwd en vader van twee kinderen. De ongelukkige kwam van Gosselies waar hij een wielrijderskoers had bijgewoond. Men kan niet zeggen hoe het ongeluk is voorgevallen. De politie van Jumet heeft een onderzoek ingesteld. DRAMA VAN DEN WAANZIN TE LONZE Een verschrikkelijk drama heeft Woensdag middag plaats gehad te Lonzé, bij Gembloers. Op de Kerkplaats n. 3, aldaar, woont het gezin Pierre Berneux-Delvaux, dat drie kinderen telt en een weesmeisje, da't wer.d opgevoed. Twee jaar geleden bad de zoon Au gust, thans 24 jaar oud, een a'utomo, bielongeval gehad, waardoor hij aan verstandsverbijstering is komen le lij den. Woensdag middag kwam hij in de keuken en zonder een woord te spreken, loste hij twee revolverschoten op zijne zuster Valerie, die badend in haar bloed nederslor'tte. Den moeder kwam op liet gerucht des losbrandingen toegesneld, doch ook zij werd op twee revolverscho ten onthaald en aan het hoofd gekwetst. De arme vrouw kon 'èóhtcr bij geburen vluchten, achtervolgd door haren zoon, ciie naar huis' 'terugkeerde toen hij zij ne moeder niet. meer bemerkte. De moordenaar lo3te dan .nog een schot op zijne zuster Valerie, sprong op zijn rijwiel en ging slapen in een meersch. Het is daar dat hij door de gendarmen, werd aangehouden. Wat er verder gebeurde', mijn heer Een half, uur nadien had hij reeds de twee zakken afgeleverd, den ezel naar, den molen geleid, en liep naar huis, met een razende gramschap in het lijf en een dikken knuppel in de hand. Nu was het lachspel uit en be gon het treurspel. Hij vond- inderdaad zijn vrouw met de kommeeren. hare vriendinnen, klappend, lateftm.'en zin gend, juist zooals de ezel gezegd -had, en begon duchtig in den hoop te ran selen. De vreemde vrouwen namen kermend de vlücjit, maar zijn' weder helft. niet bevrozen zijnde, vloog hem naar het gezicht. Joris Step was dit maal een leeuw van woede, geen paard zou hem getemd hebben. Hij gaf 'zijn vrouw zulken geweldigen slag in de zijde, dat het mepsch ten gronde stort te en zich deerlijk bezeerde. Ha, dat ging ie grof, bemerkte Polfriet. iDjit denk ik ook meester, en, dat alles vernomen hebbende, beklaag ik mijn buikspraak.,, des te meer, daar de gevolgen nog droeviger werden. Nog droeviger, Zeker, Op het gerucht kwamen de geburen toegesneld ze meenden dat er een moord ging' plaats grijpen en Joris Step werd ontwapend en vastge bonden. .Ware nu daarbij alles nog ge bleven... Maar liet voorval kwam ter oore van den sellout en Joris nïoest voor hem verschijnen. Hij legde al de schuld op den ezel zijns meesters, eeè-1 tijds advokaat geweest, zegde hij, die om de drie jaar vijf minuten spréken mocht, en die hem dioq raad bad' ge geven, J 'T v- J ARBEIDSONGEVAL TE CHATELET Aan put 1 van de koolmijn le Chate- let is een erg ongeluk voorgevallen. De 19-jarige Celine Ronse, was al daar werkzaam, toen zij plots tusschen twee wagonnetjes, gevat werd. liarê me- dearbeids'ters gaven het alarm en men snelde liet meisje onmiddellijk lef, hulp. Deze werd zoo erg gekwetst dat een dokter er niet in toestemde haar naar een hospitaal te la'ten overbrengen. Men deed al het mogelijke om bet meisje in leven te houden, doch twee uur na liet origeval gaf' zij den geest. Een onder zoek werd geopend om de verantwoorde lijkheden vast te s'tellen. De schout dacht niets anders of Jo. ris was een stoute vlegel en een booze spotgeest, .die hem voor den gek kwam houden. Joris kreeg een maand gevang. En ging het dan beter in het huishouden vroeg Polfriet. Integendeel, mijnheer, nog slech ter dan te voren, zoodat ik veel kna ging had dien ezel te hebben doen sprc ken, en vast liet voornemen maakte mijn kunst niet meer te benuttigen, tenzij in ernstige gevallen en uit nood zakelijkheid. Het klappen verkopt den weg reeds waren onze ruiters Hüligcm Burst voorbij. Te OHergem hielden ze stil om een glas bier te drinken en iiun paarden te laten uitrusten.Ze wilden immers in de stad komen als gewone reizigers, en hun zweetende paarden konden achterdocht doen ontstaan. Een half uur daarna stegen zij we der te paard en vervorderden hun weg. Polfriet, die er tot dan toe droef ge stemd uitzag, scheen nu beter geluimd. Zij spraken nog over 't een en 't ander en kregen zoo het' oude Graven Aalst, in :,t zicht. Pie zon bescheen glansrijk de kerk en het Belfort der stad, en het weep, zou aan een zomerschen dag heb ben doen denken, hadden de bladerloo- ze hoornen en de dorre velden het te genovergestelde niet bewezen. Eensklaps, bij het naderen def stad werd Polfriet bekommerd. Wat zou er gebeuren Ernstige gedach'ten doorwoelden zijn brein. Aalst Men gaat in Aalst komen. Hij is daar gekend als de knecht van mijnhepr. Van Gramshoe- ven, Np. gaat hij ef ais ^epstep bin- China door Bandieten overrompeld De Redering van Kanton heeft met onrust vernomen dat 50.000 kommu- nistischa bandieten die uit Foukien onlruimd geworden zijn, hun intrek „cnomen hebben In de provincies Riang Si en Kwantunjj. Reeds hebben de r-Ocdo bloedhonden zich maaster emaakt van Na Nan Fou en Nan Yank. Ook Chi-Hing is bedreigd. Over gehsal Cost Pruisen woedde een geweldig onweder. Drie landar beiders werden doodgebliksemd. Veel vee werd gedood op de weiden. Talrijke boerdorijen warden even eens door dan bliksem getroffen en zijn de prooi dor vlammen geworden. Hot orkaan ging ook gepaard met een hevigen hagelslag, waardoor aan zienlijke schade aan de veldgewassen ward aangericht. Constantinopel moet thans Istanboel zijn De Turksahe minister van binnen» landsche zaken heeft thans dan naam Istanboel voor Constantinopel uitslui tend geoorloofd verklaard, Het gebruik van den naam Constantinopel in Tur kije zal strafbaar worden gesteld, Brieven, dia het adres Constantino pel dragen, zullen niet meer besteld worden, Rondom de Wereld De Amerikaansche vliegers Griffin en Mattern. die het snelheidsrekord voor een vlucht rondom de wereld po gen te verbeferen. zijn Woensdag middag om 17 u. 42 op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn geland- Den cceaan zijn zij in 11 1/2 uur overgevlo- gen, daarmede hat rekord van miss Earhartvan 13 1/2 brekende, Berooving in een nachttrein - Gedurende da reis mot den naeht-D trein Amsterdam Berlijn is de hoofd- vertegenwoordiger van een N aderlan d* ache firma te Berlijn van 22,000 gul* den beroofd. Naar hij aan de policie mededeelde, had hij voorbij Bentheim zijn slaap* coupé opgezocht- Hij had de deur achtec zich gesloten. De portefeuille zat in zijnjas welke hij aan den kap stok had opgehangen- De man vermoedt dat een interna tionale treindief de portefeuille in der, loop van den nacht heeft gestolen. nenrijden. Jokie zal uitgaan. Jokie zal ondervraagd worden. Niets wetende kan hij zich miskïappen, kan hij zijn meester doen aanhouden, en wie zal dan zorgen voor het weeskind Maria? Wie zal poetslappen en nav'orschingen doen, om zijn edelen heer uit het ge vang te verlossen 3, Polfriet denkt en herdenkt, weegt en overlegt en zegt eindelijk Jan, Joannes J. Ik moet u iets 'toevertrouwen'. Ik luister, mijnheer. Iets zeer gewichtig. Gij meent dat ik een edelman ben, vriend.van den heer yan. Grarpshoeven Jokie heurkte als een vink. .Jokie, ik. ben geen edelman,maar de knecht van. Mr Van Gramshoeven. Jan hield plotseling zijn paard in en verbleekte schielijk. Mijnheer, zegde hij, hoe is het mogelijk ?- Ik zou er. mijn hand in liét vuur voor gestoken hebben. Ik; die nochtans de menschen zoo Wel ken,heb in u niets gevonden dat bij een.edelman zou misstaan. Jan, 't is nochtans zooals ik u zeg. En Polfrjet verhaalde in korte woor den al zijn wederwaardigheden hoe zijns meesters huis was bestórmd, hoe het eenig kind 'te vinden, was gelegd in het kasteel van Schaarbeek, hoe zijn meester te Leuven was gevangen ge nomen, en dat hij gezworen had voor het kind t.fè zorgen en den yader te redden, jD\Ke'£volgt.

De Volksstem | 1932 | | pagina 2