Mijn werkersstaking ZONDAG 10 JULI H- Folloitaf Zonop3,59 Zonaf7,52 DRIE GROOTE GEDENKDAGEN 1S02 1SSO 1918 Aalstenaars Vlagt! De Guldensporenslag in de borinage Fransche Onüerzeeer gezonken DE KONFERENC1E VAN -LAUSANNE CONGO XXXVIII JAARQAitiQ NUMMER |bO Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114.' DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt ^uMclteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londros W. C. 2. ■■■■■■nil ii i -iminrir—i^"TM"ifrrei^lwrTVgT*ï^TrTi-'-'-5«fifn»Vfn^ MAANDAG If JULI 193? H. Charlotta Zonop4,0ÖZonaf7,51 E. K. 11 V. M, 17 Op 11 JULI herdenken wij da schitterende overwinning onzer voor vaderen op Groeningheveld alwaar zij In 1302 het Zuiden versloegen, dat ons als een wingewest poogde te overweldigen. 21 JULI vieren wij de bevrijding van h6t Ncorderjuk In 1830 en O» stichting onzer duurbare onafhankelijkheid. 11 NOVEMBER herbeleven we da zegopraal der verbonden legers pp de horden uit het Oosten, en de lang betraohte vrijheid na vier droeve jaren van smartelijken strijd en knellende bezetting. Medeburgers neemt allen deel aan de viering dier glorierijke dagen. BE VLAGT UWE HUIZEN De Burgemeester R. MOYERSOEN. DIT NUMMERI BLADZIJDEN. BESTAAT UIT ZES Kent gij de Congregatie der Broeders van den H. Johannes de Oeo in de Stad Aalst ■Deze Congregatie \tcrd te Gent ge- sticht door den Z. E., lieer P. J. Triest, Kanunnik-titularis van St. Baals te Gent, bijgenaamd Belgie's Vincenlius Paulo, om wille van zijn groote naas tenliefde. ine Broeders van St. Jan de Deo wij den zich toe aan het verplegen der zie ken, overwerkten, herstellenden, ouder lingen. Ook voeden zij de hun tóever- De toestand Vrijdag De toestand was Vrijdag kalmer dan do voorgaande dag, doch men moet re kening houden dat noQh ingenieur, noch bediende, noch werkman zich naar. de mijn durven begeven. In de koolmijnen «Produit du FIénu» zitten ingenieurs en bedienden, sedert Vrijdag laatst in de gebouwen geves tigd. In den koolput n. 18 van.voornoemde koolmijn is eene gaanderij door h.et wa ter verrast en twintig paarden zijn ver- Hoezee 4 Bij de verjaring van dezen boomrijken veldslag is geheel Vlaande ren in feest, omdat onze streek dien clag vrij gevochten werd, en omdat wij 'in de helden van 1302 de eerste stich ters begroeten der onafhankelijkheid van ons eigen land. De geschiedschrijvers en ekonomisten Imogen vitten om te weten welke de 'juiste aanleiding was tot den reuzen strijd die op den Groeningenkouter zijn zegevierenden uitloop had. Zij kunnen izeggen dat de Gulden Sporenslag ge- islagen werd om den wiile van de En- gelsclie wolle, of dat het een botsing was, een soort klassenstrijd, die in de middeleeuwen wordt verlegd, of dat bet 'ook een rassenstrijd was tussohen volk en volk, of een vorstenstrijd. tusschen •den hoersóhzuchtigen Franschen ko- .toing Philip den Schoone, en onze lan delijke prinsen. Dieper 'dan die uiter lijke omstandigheden, zien wij de in nerlijke oorzaak van den bloedigen 'schok, en wij erkennen welke onschat bare belangen dien dag op het spel stonden. En omdat die belangen dan gered werden door den heldenmoed on zer voorvaderen, ja daarom jubelen ■Xvij in een opbruischende geestesver voering Heil aan den Gulden Sporen- Slag Wij leven nu nog van hetgeen daar gewonnen werd en zoo lang een Vlaming leeft, zal hij met dankbaar heid denken aan hen die wilden wat was recht en wonnen wat zij wilden Voor den Katholieken Vlaming werd le Gulden Sporenslag uitgevochten roor het behoud van eigen TAAL, want lie taal is overheerlijk en een schoone gift uit Gods hand voor het behoud van eigen ZEDEN, want die zeden wa ren zuiver en streng voor het behoud van ons louter KATHOLIEK gemoed, Vrij van allo onteeronde verkneehting, .want ons Vlaamsche Volk huldigt den Paus van Rome als zijn geestelijk op perhoofd en duldt geen vreemd gezag op de zielen voor het behoud van JBIGEiN aard en kunst, .want deze moe ten steeds schitteren als een edelsteen ju de kroon onzer christene bescha ving. En Goddank, godsdienst, onver-i valsclite zeden, eigen landaard r.n ei gen taal werden in het bloed der i<e~ sneuvelde Vlamingen van 1302 ge doopt, en zuiver aan bet nageslacht overgeleverd. Eerc aan hen Door hen zijn -wij wat wij zijn, en hun leven is bet onze. Daarom is de zege van den Groeningenkouler de zege der Vlamin gen, en daarom ook vieren wij dien beu gelijken dag in een geestdriftig en wijd luid end Te Deurri De Leeuwenvlagge mag fier wappe ren aan de gevels onzer huizen zij getuigt van onze trouw aan het verle den, dat in ons voortleeft, en van on zen vasten wil steeds plicht en recht. indachtig te wezen. Onze Belgische na tionale driekleur gaat heerlijk met haar gepaafcl want liet herboren Vlaande ren van 1302 is in den vollen zin des woords de bakermat, geweest .van liet vrije België, i Den 11 Juli, in. het'jaar; Ohzes Hoe ren 1302, wanneer de zon opging bo ven het Groeningeveld, vond zo twee legers slagvaardig tegenover elkander staan. Aan de overzijde van dc Groeningc- beek eens het Fransche legér, de roem en de bloem .van Frank rijks ridder schap. Met een overmoedige verwaand heid zagen de schoone ridders uit het duiden naar het onedel gemeentege- sp'u-is en de onstuimige benden die hen tarten durfden. Het zou niet' lang meer duren of die opstandelingen zou den voorgoed worden-onderdrukt het oproer moest den kop ingeslagen wor- ien. En zij, die aan hunne spoor klei ne bezernfjes hadden vastgebonden cm wel te 'toonen dat zij het land schikten j zuiver te vegen, lachten met de Vla-1 mingen die hun den weg hoopten te versperren. Aan deze zijde dei", beek had het Vlaamsche leger zijne tenten opgesla gen. Edellieden en rijke poorter^ te paard waren er ook doch meestal zag m-en werklieden en boeren. Vooraleer den s'trijd aan te gaan t den uitersten strijd knielden de Vlamingen ootmoedig neder en kusten in* een liefdevolle vervoering den grond dien zij weldra met hun bloed drenken zouden en dan met don zegen Gods, dien zij uit de hand hunner priesters ontvingen, begonnen zij humeri, vree- selijken leeuiweiidans. Hij duurde den gansclien uag f en van beide kanten werd er met een woeste onversaagdheid gestreden. De Fransche ruiterij deed eerst onze Vlaamsche benden ©enigszins wijken; maar met een forschen omzwaai en in een koele doodsverachting, schoorden onze strijders het machtige lijf op de beeiien en met hunne pieken, knotsen en goedendags, staken en beukten en mokerden zij genadeloos neder al wat hun 'tegenover stond. Het werd een verwoede slachterij, waar bet bloed der Fransche ridders met stroomen vloei de, en waar ook menige vlarntng zijn leven ten beste gaf. Doch de ieeuwen- dans werd een zegedans. De Fransche aanvoerder Robert van Artois, die aan Willem Van Gulik het goudgeleeuwde vaandel wilde ontruk ken, werd nedergehakt. De vijandelijke lijken vulden de Groeningebeek en verfden het schuimend wa'ler bloed rood, en weldra reed men op dien ake- ligen menschenhoop als over een brug. Wanneer de avondschemering baar floers over het Groeningenvekl 'kwam uitspreiden, lagen er op het slagveld niet minder dan 4.000 ontzielde Fran sche ruiters, en 1G.000 lot 17.000 voet knechten. Van op de torens van Kor't- rijk zag men de overlevende vijanden in allerijl en langs, alle wegen weg vluchten. De slag was gewonnen en Vlaanderen was vrij 1 'In 1302 hebben onze vaderen gestre den om ons een vèderland te geven zij hebben liet duur betaald. En het is jaan hen te danken dat ons volk den tijd verkreeg om zijne eenheid te stich ten en een eigene plaats in te nemen onder de volkeren van Europa, liet rijk der Burgondiers, het rijk van Kei zer Karei wierd alzoo mogelijk en 'op tijd en stond kon het vrije en onafhan kelijk Belgie geboren worden. Ons land, dat sindsdien aan allen vreemden dwang weerstond en zich mét geen ander versmelten liet, is in zijn eersten- oorsprong op het Groe- ningenveld ontstaan. Fn wij, Vlamin gen, als wij vandaag met 'fierheid on ze Leeuwienvlag naast de Belgische driekleur ontvouwen, wij getuigen dat de trouw aan 'Vlaanderen samenge groeid is met de trouw aan het' gan- sche land, welke op 11 Juli 1302 ont kiemde in ons vergoten heldenbloed. Die trouw is diep in onze hartin jan kend zij brengt ons een eenige ge hechtheid mede aan.onzen voorvader lijken godsdienst, die ons steeds be zielen zal aan onzen eigen aard, die wij nooit zullen verzaken aan onze reine zeden en aan onze Vlaamsche taal die wij lief hebben Zij is de onze en zal de onze blijven. Ons feestgejubel van heden is geen vijandelijke betooging tegen wie het ook weze oude vecten zijn vergeten, en de vrede is een onschatbare gunst. Héb is een dankbare verheerlijking der Vlaamsche voorvaderen, die hun bloed hebben prijs gegeven voor de vrijheid hunner zonen, en wier aandenken moet bewaard blijven tot in het verste nage- Irouwde juvenisten op tot ontwikkelde, idronken. Men gelukt er. niet in hot waler karaktervol 1c jongelingen. Zij hebbenjuit te pompen, en gezien het water vier huizen het hoofdhuis voor rust voortdurend stijgt, mag die put als en/verpleging te Gent* het hydrothera- pisc-h (kneippkuur) gesticht .te Sleydin- ge; het ziekenhuis te Luik, rue Volière en het huis van Aalst, 39 De Ridder straat, waar benevens het rustoord ook een internaat is voor studenten der verloren worden aanzien. In andere koolmijnen voornamelijk In deze van de «Tief de Lonibrechies» vreest men ook voor de paarden. De werklieden, wélke opgeeischt wer den door dei) heer gouverneur van de openbare scholen alsmede hét Juvenaat provincie, antwoorden niet altijd aan de der Orde. De Congregatie mag zich' reeds in een gezegenden bloei verheugen tot meer der eer van God en tot heil der verpleeg- opeischinjgen. De vrouwen aan 't hoofd Het zijn de vrouwen die aan 't hoofd zijn der betoogingen, en zij zetten de den. Zij stelt dus ook har.e deuren open- mannen tot weerstand aan. .voor edelmoedige jongelingen die nei- D(e toestand blijft erg; naar de so- ging gevoelen om in baren schoot een jcialistiscbe hoofdmannen wordt niet ideaal leven te leiden. Aanmeldingen meer geluisterd1., daartoe worden ontvangen voor het Ju-j Vruchteloos heeft de centrale der venaat (12 lét 16 jaar) in het huis van'mijnwerkers in hare vergadering, do Aalst en voor het Noviciaat (16 tot 28 plaatselijke afdeelingen aangezet de jaar) te Gent, 9 Kasthuizeplaats. Mogen deze liefdewerken meer: en meer bloeien in de lachende zonnige gestichten, waarin de Broeders als zoo overeenkomst aan te nemen. In het Center De toestand in het Center is plots verergd, vooral nadat1 de stakirs van de veel igoede Samaritanen door degelijke Borinage daar gekomen zijn, om do ind'ividueele zielkundige behandeling en!mijnwerkers tot staking te overhalen, christelijk optimism^, door medelijden! Te- Maurage zijn er 2000 stakers; te en onuitputbare goedheid, door gezonde ;Bois-du-Luc 3000; te Shépy-Braeque- behandeling aan de bronnen der natuur nies 2,'200; te Bray 2,000; te Slenuix (water, licht, lucht, electriciteit) de 4,000. overwerkten in liet verstands- of ge moedsleven weder tot zelfvertrouwen, levensvreugde, lichamelijke en zedelij ke genezing brengen. [De ligging van het wrak van de «Pro- methée» kon juist bepaald worden. De boot ligt op 7 mijl ten noorden Van kaap Levi, op 75 meter diepte. Op verzoek van den Franschen mi gende houding de beloogers, verplicht was het werk te doen stilleggen. De stoet trok dan naar de werkhuizen' Boël, een der, belangrijkste firmas van het Center. Eone afvaardiging werd toegelaten bij den heer senator Boël; daar zekere afdeelingen der werkhuizen, zooals dc ovens Martin niet plots liet work kon den stilleggen, duurde de onderhande ling wat lang. zulks werkte de betoo- gers op de zenuwen, -die ten slótte in groepen de lokalen bestormden. Daarop liet een groot getal werklie den dadelijk het werk staan en de stoet werd opnieuw gevormd en men trök naar de werkhuizen La Groyère en de hoogovens, waar M. Wéry, bestuurder, die alleen in de fabriek was, weigerde de afgevaardigden te ontvangen. In tal van andere werkhuizen waren de werklieden ook verplicht het werk stil te leggen. Versterking voor het Center Een trein, komende van Antwerpen', heeft in het, Center een aantal gendar men te paard afgezet. Die versterkin gen kwamen uit Brugge, Aalst en Dein- ze. Te La Louvière palroeljeeren gen darmen te paard. De 'troepen uit Ber gen aangekomen, zijn gekonsigneerd in de gendarmerie. In do Metaalnijverheid In de «Compagnie Centrale de Con struction», te Haine St-Pierre, hebben de werklieden zicli opgesteld voor do werkuizen, maar dierven niet binnen gaan. To Jolimont-Haine-St-Paul, in de) werkhuizen Goldchmit, hebben de sta kers gepoogd hét ijzeren hekken af te. breken. Groepen kommunisten, met roode vaandels aan het hoofd, trokken Vrij dag morgend naar Jdaine St-Pierre om zich; aan to sluiten bij den opmarscli naar de werkhuizen van La Louvière. In het land van Charleroi Eene groep van 400 tot 500 stakers nister van zeewezen heeft de 'Engel- jvormd, bestaande uit 2,000 mannen en .iche admiraliteit er in 'toegestemd d( vrouwen en de «Internationale» zin- «Artiglio» en de «Rostro», die zich nu ê"ende trokken zij naar de werkhuizen De koolmijnen van Marïemont wer ken nog; in de koolputten van Siit-.Hin- rie-tte van Bascoup, St-Felix en 3t-Ar- thur is de staking volledig. In de andere koolmijnen zijn de nacht- en dagploegen niet nedergedaald'van het Center, is Vrijdag morgend per Werklieden die zich aanboden om te - - - werken, werden door betoogers belet. Vrijdag morgend, vergaderden de •kommunistisohe leiders en weldra ver schenen uit alle richtingen roode waohJ ten. Nadat een kommunistische afge vaardigde hét programma van den dag had afgekondigd, werd een stoet £e- rijwiel aangekomen 'te Anderlues, waar, geen mijnwerker het werk heeft dur ven hervatten. In de putten van Anderlues, alsook in de nijverherdsgejfi.ifciht.oh, ligt, hejt werk stil. Te Courcelles, Souvret en Marchien- ne-au-Pont, hebben ook de mijnwer- kors de putten verlaten. Voor 't oogenblik is het kalm, maar in den omtrek der hoofdpubten Parent, onderscheidelijk te Brest en te Havre van- «Faienceries de Kéramis», waar ziet hét zwart van volk. Vrouwen, op- bevinden, naar Cherbourg te zenden, om een 30-tal gendarmen bevonden, deel te nemen aan de reddingswerken^'en minuten luidde d.e klok van van den gezonken duikboot. j^e aankondigende dat het De minister heeft bovendien aan do stilgelegd', haven van Toulon gevraagd, dadelijk)Deuehjk voegde zich een aantal per- het duikerpak, dat bijzonderlijk voor werk op groéte diepten gebouwd werd, naar Cherbourg te zenden. De leider van den gene raten staf van de izeemaoht en een ordonnancie-offi- cier van den minister, hebben zich ter, plaatse begeven; De Reddingswerken Parijs, 8 Juli. Het Ministerie van Zeewezen geeft volgende- inliohtingen over de reddingswerken, die sedert Vrij dag zijn begonnen. Aan de reddingswer ken nemen deel het avisoschip «Ailet- tc», vier sleepbooten, acht jachtschopen een ballon, vier watervliegtuigen en de onderzeeër «Ariane». Het avisoschip «Ailette» is voorzien van allerhande werktuigen en geluidzoekers. somen bij den stoet en men trok dan naar de andere koolputten van het Cen ter, waar de bestuurder, gezien de drei- schriften dragend, wandelen door de straten., 1 Die werklieden der «Aciéries Alliance Monceau», zijn ook in staking. Te Fontaine I'Evèque wordt er ge staakt in de p-uitten 1, 2 en 3. Men vreest dat de beweging zich nog zal uitbrei den. j slacht. Aankomst van de «Elisabethville» De Belgische stoomboot «Elisabeth ville», van de Compagnie Maritime Beige is Vrijdag morgen te Antwerpen toegekomen en werd voorloopig aan af dak 29^, der Rijnkaai gemeerd. (Be reis is bijzonder gunstig geweest. Er ontscheepten 57 passagiers van eerste, 92 van twieede en 4 van tus- schenklas die te Matadi aan boord kwa men, en 15 van eerste, 31 van tweede en 43 van derde klas, die de reis Lobito Antwerpen medemaakten. De lading bestaat in het geheel uit ongeveer 2050 ton verschillende kolo niale goederen, waaronder 631 ton palmpilten, 510 ton copal, 491 ton ka toen, 107 ton koffie, 53 ton oacao, 39 ton caoutchouc, 7 ton ivoor 10 ton si sal, 120 ton suiker. De passagiers brengen de volgende Hot akkoord De plechtigheden der onderteekoning hebben heden plaats gehad. IDiuitschland zal zich dus yan zijne verplichtingen tegenover de leeningon Dawes en Young moeten voldoen, bui ten de forfaitaire som van 3 milliard tijdingen mee goudmark in bons, en dit na oen mora- opportuniteitsredenen hebben de torium van .3 jaar, volgens de moge-|heer.en Cattier, voorzitter van de Union lijkheden van de geldmarkt. Miniè're en Alex Van Opstal, afgevaar- Ilet was 13,45 u., toen de vergadering !digd beheerder der Compagnie Mariti- der ministers van de drie mogendheden me Beige, afgezien van het bezoek dat geëindigd was, en de besprekingen zou-:zij einde Juni aan Congo moesten bren- den om 14 u. hervat worden. jgen. De overeenkomst werd dus gesloten Op Zondag 29 Mei had er, - naai: over een som van 3 milliard goudmark aanleiding van de H. Sacramentsdag, in voor solde van de Duitsche hersteibéta- de kathedraal van Elisabethstad, eene lingen, en dit zonder, politieke voor-processie in de kerk plaats en bleef het ^aardens lH. Sacrament den ganschen dag tee van do de geloovigen uitge- aanbidding steld. Majoor Vidi.cq, bevelhebber te Stanleys'tad, heeft in Juni het bovel over. de troepen in Katanga genomen, mot verblijf te Elisabethstad. Op 15 Juni heeft M. Aubinet, tot toen toe rechter te Albertbstad, zijn nieuw ambt van voorzitter der recht bank van Elisabethstad waargenomen. De tweelingbroeders Leo Albin en Pierre John Litsch, van Belgische ou ders geboren te Kjpushi op 10 April, zijn aldaar denzelfden dag overleden. De Portugeesche Minister van Ko loniën, M. Armindo Monteiro, wordt be gin Juli met een talrijk gevolg in Ka- tanga verwacht en zal de gast zijn van gouverneur Heenen te Elisabethstad. De Sooiété d'Elevage en de CinienU kat hebben het actief overgenomen van de hoeve Raineri, te Lubudu (Katanga|J ten einde eene nieuwe vennootschap öp te richten, die 5600 heétaren grond en ten einde eene nieuwe vennootschap op zal ook de regie van Kalentania en de veeteelt der Agricomin te Musonoi over nemen. De gouverneur van Kantanga be gaf zich op Dinsdag 7 Juni naar Bun- keia, om zich rekening te geven van' den omvang der schade in dit gewest veroorzaakt door de sprinkhanenzwer- men en de maatregelen te bestudeeren ten einde er de spijtige gevolgen ervan te verzachten. M. Heenen was op dit be zoek vergezeld van M. Lebeau, overste: van den landbouwdien&t der, pjrovinctOi

De Volksstem | 1932 | | pagina 1