Het Kasteel der Vepfloemenis BBElsMecffl. t. DeniemMe Oproep toi 't Vlaamsolie Volk Inluililiying van liet foor fle Konljneafokkers HET HOEKJE VAN DE VROUW Monumsnt-Poppe Bijvoegsel aan De Volksstem van 10-11 Juli 1932 Vluchtelingentransport uit Mandchorië Quivenliefhsbisers Katholiek Congres van den Cinema O. L. Vrouw van Lourdes VROEGER EN NU. Niet alleen onze leefwijze is geheel andere, dan die van onze grootouders, maar onze ge dachten en idealen zijn geheel anders. Ook wij kunnen uren van verpoozing en van onze ge sprekken op een heel ander peil staat. Wij kunnen niet zeggen, dat dit peil hooger is of beter, sinds do vrouwen veel intelectueeler zijn geworden, integendeel, waren onze grootmoe ders uiterst bedreven in de kunst van charmant gebeuzel en uitspinnen, vaak zeer geestig uit spinnen, van allerlei niettigheden tot levens gebeurtenissen. Tegenwoordig vinden wij een meisje al gauw vervelend, die langen tijd achtereen over hartsgeheimen kan zitten praten en de vrouwen hebben heel andero onderwer pen dan een «verliefdheid» in haar conversatie. Wij denken soberder en positiever, eigenlijk mannelijker dan onze grootmoeders, die, omdat het terrein van verdere ontwikkeling haar was ontzegd, zich meer specifiek in vrouwenzaken verdiepten en daarin zeer bedreven waren. Do verhouding ook van man en vrouw was vroeger heel anders dan tegenwoordig. Deze is veel nuchterder en prozaïscher geworden en ook veel normaler. Want wij zouden or niet moer mede gediend zijn, allerlei flauwe compliment jes te krijgen over Sïis uiterlijk en onzn manie ren. De vrouw is meer een zelfstandig wezen geworden da plaats van een pronkpop en dat hebben wij voornamelijk aan onze snelle evolutie to danken. HET REINIGEN VAN BORSTELS waarvan hot haar plat en in elkaar verward is moet men eenige minuten boven stoom houden terwijl men met e:sn stokje vlug over het liaar strijkt. Na eenigon tijd rijzen ds haren weer in hun normalen stand. ETENSLUCHT IN HUIS Etenslucht kan men uit het huis vordrijvon door op den haard in de keuken den oor sprong der kwaal poeder van cederhout te strooien. De hierdoor ontstaande geur door trekt eveneens het huis daar-liij eoht9r zoor doorzuigend (en aangenaam tevens is),overtreft hij de etenslucht, zoodat nun dia niet moer ruikt. Hot poeder is bij den drogist vorkrijg- baar, MODDERVLEKKEN Het gebeurt wol eens, dat de huismoeder, tot haar groot spijt bemerkt, dai er modder blij ven kleven is op het licht tapijt van een dor kamers. Bezoekers, vooral kinderen, die hut met het reinigen der voeten zoo hoog niet op namen, brengen wel oens slijk aan de voeten mede binnen. We raden de huisvrouw aan, op de volgende wijze te werk to gaan, om de vuile vlokken te verdrijven. Men laat eerst de vlekken goed op drogen, daarna borstelt men ze flink uit, en men behandelt ze met een beetje heet water. Is. op die manier da vlek nog niet verdwenen, dan zal men nog eens naschuieren met een borsteltje, gedoopt in terpentijn. BEHANDELING MET BENZINE De ondervinding heeft menige huisvrouw geleerd, dat oen papje, gemaakt van benzine en aardappelmeel, uitstekende uitslagen levert bij het uitmaken van vetplekken. Men neemt dan oen lapje in de kleur van hot te ontvlekken weefsel, wolk lapje men bevochtigd met ben zine. Hot aardappelmeel heeft men op ean scho teltje naast zich staan, zoodat men, met oene enkele handbeweging, telkens eeu ietsje van hst droge aardappelmeel kon opnemen met het benzinelapje. Daarna wrijft men dan de vlek uit. Men legt er dus géén papje op. Als de uitgewrevon plek droog is, wordt 25, aan weerskanten uitgebor- eteld. Mocht de vlek bij zoo'n oerste behande ling nog niet verdwenen zijn, dan herhaalt men de bewerking nog een of tweemaal. Op die manier kan men uit wollen en uit zijden weef sels alle vlekken doen verdrijnen, zonder dat men gevaar loopt een lering over te houden. VRUCHTENTAART STEKELBESJES OF KRO.N'SELS. De tijd is gekomen van de lekkere vruchton- taarteu. Ziehier het recept van een taart welke zeker zal gelukken. Leg op de tafel of op een bakplank 25D gr. bloem. Plaats in het midden 150 gr. boter, 25 gr. suiker, eeu snuifje zout on twee eieren. Vorm daarvan een deeg'dat ge tot bal moet rollen. In een doek wikkelen en een uur in den kelder laten staan. Daarna hat deeg uiibreidon en het brengen tot op eeno dikte van een halven centimeter. In de vladepan leggen en de kanton omhougbi-eugon. Op het desg een grooton lepel suiker uitspreiden. De besjes, groen ge plukt eene kleine soort worden eerst ge reinigd. Dompel ze, eenige oogenblikken, in kokend wator, en leg ze daarna in koud water. Goed laton uitlekken in de teems of op een Unnen, Vervolgens zal men de vruchtan vermengen met voel poedersuiker, in dewelke een weinig vanillesuiker wordt gemangd. Op do vlade loggen, bedekken met eon geboterd papier en in een matigen oven laten hakken. Wanneer da vlade goad gebakken is, de boor den kleur geven mee eon geklopte ei en nog evén in den o.vjn zotten. Laten koud worden en bovenop do besjes uog wat confiture aan brengen. Dit jaar wordt dus Joe English her* dacht te Diksmuide, op 21 Augustus a.s. zal heel Vlaanderen zijn reuzengedenk- teeken inhuldigen aan den voet van Vlaanderens IJzertoren. Wars van alle geweld, naar de hoog ste schoonheid, om Vlaanderens wil dat ligt in heel het werk van Joe; zoo ook werd zijn schoon beeld door beeld houwer Aubroeck uitgewerkt, in een opperste reiken naar hoogste schoonheid en ideaal I Wie kent niet de fijnzielige kunste naar van het IJzerfront, die gansch zijn rijk talent ten dienste stelde van zijn volk. Ik Dien Dat was zijn leus zij was het in alle bescheidenheid, in zijn stu dententijd, steeds gereed om te helpen en te steunen; zij werd het vooral, daar, in de bloedgrachten van den Ijzer te mid den van de arme jongens van Vlaande ren, die hij niet heeft willen veriaten. Daarom is heel Vlaanderen Joe English dank en hulde verschuldigd, daarom zal ook heejVlaanderen helpen meebouwen aan het machtig schoone negen meter hooge gedenkteeken va i hem die alles gedaan had wat hij konn Vlamingen Wij weten het, regelmatig werd er beroep gedaan op uw vrijgevig heid en toch, wij zijn verplicht nogmaals om uw gilt te verzoeken. Doe al wat gij kunt siort nog heden een milde gift voor het Joe English Monument 1 Adres: Sam. De Vriendt, St Jacobs* voorplein, 28, Brugge, of rechtstreeks aan het Sekrctariaat; Cl. De Landtsheer, Wilfordkaai, 16, Temsche. Poslcheck* rekening 113 465. post-Vlaamsche Dramatische Geschiedenis door Silvain van der Gucht VERBODEN NADRUK 52ste "Vervolg. Hewel, Jan, vroeg Polfriet, 'een stoel, die zich onder zijn bereik bevond bijschuivend, de drie dagen zijn voor bij, zijt (ge van uw woord Mijnheer, ik weet reeds meer dan ik begeerde te weten, gaf Jan ten ant woord, terwijl hij zich nederzette. Den eersten da,g na onze afspraak begon ik rond den tuin van het kasteel te üwa- len ik zou gewensoht hebben er den een of anderen dienstknecht aan 1c treffen, maar nie't een was er Ie zien.Ik besloot dan mij voor een uurtje te ver wijderen denkend dat er wellicht ie mand in den tuin zou komen. Ik begaf imij door de dreef tot op de heirbaan, jwelke ik volgde tot op den aardeweg,die naar Erpe leidt. Aan den hoek van de.» zen weg staat een kleine kroeg, ge- yiaamd Den Appel Ik trad deze bin nen, zette mij neder op een bank en yroeg een druppel brandewijn. Alles was er smerig en vuil en een feude vrouw, die bezig was met spinnen stond op om mij te bedienen. Hel \yas echter of mijn goed<* engel mij ingegeven had in deze vufiU kroeg te tomen. Ik begon tegen de vrouw die, TE MOERZEKE Het uitvoerend comité is gelukkig te laten weten dat door de Nation<tle Maat schappij van Buurtspoorwegen er, op Zondag 28 Augustus speciale trams zul len worden ingericht, aan halven prijs. 1) Speciale trams uit Gent-Dampooit Prijs heen en terug 12 fr. 2) Uit Sotlegem langs Wetteren. 3) Uit Lokeren langs Overmeire. •4) Uit Geeraardsbergen langs Herzele en St. Lievens Hou'bem, 5) Uit Antwerpen (VI. Hoofd)] over, Temsche. Een regelmatige dienst tusschen Hamme en Moerzeke zal ingericht wor den na iedere aankomst van treinen, ook speciale, door de zorgen van de N. M. van Buurtspoorwegen. Plakbrieven met de juiste prijzen zullen uitgestuurd worden. De groepen die per autobus ko men worden verzocht te laten weten met hoeveel rijtuigen zij komen en uit wel ke richting. (Diendermonde ofwel Ham- me). Zij gelieven te.schrijven aan Mijn heer Ernes'b De Loose, secretaris van het plaatselijk Comité te Moerzeke. De standplaats voor autobus zal hun dan worden aangewezen. Namens het uitvoerend Comité. Alle bijdragen moeten rechtstreeks gestobt worden op postchek n. 1042,78 Poppe-Comité, Brussel. Voor propa ganda-maternal (steunlijsten, steun- kaarten, inlichtingsbriefjes, prentjes enz.) zich wenden tot «Poppe-sekreta- riaat, Nieuwland, 165, Brussel. na mij te hebben bediend, haar spin newiel opnieuw deed ronken, en van het schoon weer en. den slechten tijd sprak. Ik bracht met opzet mijn ge sprek op den heer Van Heverboom,vra gend of zij dezen niet kende. Wel, zeker, antwoordde zij, ken ik hem. Mijn zoon is do tuinman van zijn kasteel, Volgens een mededeeling van het Internationaal Vluchtelingen-instituut van den Volkenbond (Nansen-stichting) is thans opnieuw esn vluchtelingen» transport van 395 Russische protestanten aan boord van het stoomschip Portho* in Marseille aangekomen, om van daaruit naar Zuid-Amerika te vertrekken. Bestond hat eerste transport hoofd zakelijk uit Doopsgezinden die eerst uit Rusland naar Mandchurië waren ge vlucht, waar zij later weer niet konden blijven, daar er in Mandchurië een on zekere toestand heerschte tengevolje van den inval van Japan, het tweede trans port bestaat voornamelijk uit Russische Lutheranen die hetzelfde lot hebben ondergaan als de Mennonieten. Het zijn de nakomelingen van Duiische Hol- landsche en Zwitsersolie kolonisten die zich onder de regeering van Catharine II in Wolhynië, aan de Wolga in Siberië vestigden, waar zij spcedig in aanzien stonden, omdat zij buitengewoon zinde lijk waren, werkzaam en zedelijk hoog staand, terwijl zij op sociaal gebied zeer ontwikkeld waren. Meer dan 150 jaar leefden zij in vrede met hun nieuwe lajidgenooten en zij hebben tal van dorpen en kleine steden gegrondvest, die genoemd werden naar de plaats van hun herkomstStuttgart, Karlsruhe, Basel, Zurich, Schafhausen, enz. Onder liet Sowjetbestuur werden deze boeren als welgestelde koelakken» ver volgd en ten slotte bleef er voor hen niets anders over dan le vluchten. Velen hunner zijn tijdens cd vlucht omgekomen. En diegenen die in *t najaar van 1930-1931 kans zagen om de toe- gevrozen rivieren tusschen Siberië en Mandchurië over ta steken en Charbin te bereiken, konden zich daar een nieuw bestaan veroveren. Zij leefden daar zeer armoedig en woonden in barakken, maar zij wisten zich door alles heen te slaan, totdat de jongste gebeurtenissen in China hun positie onhoudbaar maakten. Tijdens de laatste vergadering van den Volkenbond werd aan het Nansen-instituut het ver zoek gericht om zich het lot aan te trek ken van de 100,000 Russische vluchte* lingen in China, en te trachten om vooral de vluchtelingen uit Mandchurië naar andere streken over te brengen. Tot nog toe kon het Nansen-instituut slechts in beperkte mate gevolg geven aan het verzoek van de Volkenbonds vergadering, daar nog slechts 100D vluchtelingen uit Mandchurië vervoerd konden worden naar ean nieuw vader land. De Lutheran World Convention heeft voor het twe.de transport de be- noodigde gelden bijeengezameld die door verschillige Luthersche gameenten bea schikbaar waren gesteld. Ook het Nansen-instituut zelf kon een grootan stoot geven aan dit werk, dank zij de overmoeide bedrijvigheid van den Deensclien Graaf Moltke, den stichter van hetcomitelt voor hat fonds ter ge dachtenis aan Nansen. Ook het Roode Kruis heeft haar medewerking verleend en geneeskundig» hulp verschaft aan de vluchtelingen. Vanaf Marseille tot Bordeaux, waar de vluchtelingen werden ingescheept op da Lipari» werd da transport vergezeld door Russisch sprekende verpleegsters; dit transport is bestemd voor Brazilië, terwijl de eerste doopsgezinde vluchte lingen naar Chili werden gebracht. Men kan zich een voorstelling vormen van de uitgebreide werkwijze van het Nanser.'instituut, als men nagaat dat de vertegenwoordiger van dit comiteit in China, in enkele dagen tijd moest zorgen Is deze heer zoo goedaardig' gelijk men liem voorstelt, beste vrouw Ho, mijnheer, zie, dit. is zonder voorgaande, wan'fc, zonder te spreken van het goed, dat hij ons deed, be hoeft men maar na te gaan de zorg, waarmede hij in zijn Kasteel een kind je opkweekt, wiens ouders dooi; de moedwilligheid dei: Tran.-fhen omge bracht werden. dat de vluchtelingen in Charbin samen kwamen, geneeskundig onderzocht en ingespoten werden en in het bezit moes ten gesteld worden van een paspoort en visum. Toen de vluchtelingen van Charbin naar Chang-Chung en Dairen waren vervoerd, kwam de leider van het gezel schap tot de ontdekking dat de spoorweg vernield was. Met veel moeite kon op het laatste oogenbiik nog de boot. Dairen Shanghai gehaald worden, daar deze boot vertraging had. In Shanghai gingen de vluchtelingen aan boord van de Porthos die hen rechtstreeks naar Marseille bracht, 't Is te hopen dat deze moeizame zwervers in hun nieuw vader» land Brazilië, de langverdiende rust in hun werk mogen vinden. Al is een konijn maar een klein beestje, het heeft toch een buitengewoon taaie kracht. En nochtans gebeurt het dik wijls dat zoovele jongen sterven zoodra zij gespeend zijn. Een fokker die verstand van zaken heeft, de.'lde ons onlangs mede dat hij met de beste uitstagen suiker te eten geeft aan zijn jonge konijnen; hij does een kleine hoeveelheid in den drank, tijdens het zoogen, en zoodra de jongen gespeend zijn geeft hij hun ook licht gesuikerden drank. Het is eigenlijk niet te varwonderen dat zulke handelwijze de beste uitslagen oplevert, vermits de proefnemingen op het grootste vee reeds lang de buiten gewone waarde van de suiker deden uitkomen. Waarom zijn de konijnen anders zoo verlekkerd op beeten Omdat er zooveel suiker in zit. Een reden te meer om hun suiker te geven in hun drank en in hun voedsel. Men wist sedert lang dat duiven tijdens den oorlog- een grooten rol kunnen spelen als uiterst snelle booJscliapalers, maar nooit werden hunne dienstan zoo hoog geprezen als tijdens den grooten oorlog 1914-18. Maar ook werd hot bewesen dat zij dienst deden voor den vijand en daorom werd, toon de vredestijd opnieuw ingetreden was, uiterst strenge maatregelen «enomen om de bespieding bij middel van duiven te keer te gaan, t)aarom moeten ingevolge eene wet van 24 Juli 4923 de liefhebbers, vooraleer een duivenhok te stichten- de machtiging ontvangen van den heer Burgemeester hun ner gemeente. Om dit te hebben verzuimd, werden een tachtigtal liefhebbers van Sinay. Basel, Rjipeimonde, Crnybeke, Meldert. Moorse], enz- in overtreding genomen door de be voegde geudarmerie. De Rechtbank verwijst hen elk tot 850 fr. boet, voorwaardelijk voor de meesten hunner. JACHTMISDRIJF. Heyrman Jan Constant, ging op 21 Maart 11. jagen op het grondgebied zijner gemeente. Maar hij ver gat dat de jacht gesloten was en dat hij bovendien geen to lating had van den eige. naar van den jaehlgrond waarop hij jaagde. Dit alles werd vastgesteld door een balee- digda jachtwachter. Heyrman wordt verwezen tot 79o fr, boet- Jacquet Alberic van Sint Gillis Waes, word op 29 Maart II, in overtreding geno men omdat hij jaagde in verboden tijd, Hij weigerde zijn geweer af te geven aan den verbalisat t, Dit kost hem 1050 fr boet, Van Assche Joannes, van Opdorp, vervoerde op 28 Maart een haas buiten den jachttijd. Van den Eynde Jacobus, ook van Opdorp, kocht het iïeve beestje. Maar dit alles werd vastgesteld door een jachtwach ter die Proces-verbaal opmaakte. Van Assche en Van den Eynde worden elk ver wezen tot 350 fr boet, gelukkiglijk voor waardelijk voor alle twee. Misschien is het een kind van zijn familie. O, neen, het is een vondeling,die bij nacht in het kasteel opgmomen is. Maar over di't alles zweeft een geheim, zooals Trees, de huishoudster, mij meermaals heeft doen ver^harft' Zooals ge hoort, werd ik in deze herberg reeds meer onderricht dan ik had verwacht. Ik hield mij echter zeer onverschillig, stond op en zegde Het is waarlijk stichtend, de deugd van een kasteelheer te hooren roemen, beste vrouw. God Gave, dat e£ zoo vele weren. Toen betaalde ik mijn drank en ver trok. Daarmede wist gij reeds genoeg, zegde Polfriet, om mij gerust te kun nen stellen. Niet te spoedig, mijnheer, 'arïl- woorde Jan, de vrouw kon overdrijven Wij laten hier het programma vol gen van dit belangrijk congres dat zal gehouden worden te Brussel den .Woensdag 20 Juli a.s. en waarvan on ze lezers reeds op de hoogte zijn Li; Programma i 9 u. Heilige Mis. 9 u. Vz Vergadering der afdeelingen, le Verslag Ons standpunt tegen over de kinema.» [(Verslaggever E. H. Soque't, Be stuurder van liet .«Coliseum ie leper. 2c Verslag De gedisciplineerde, samenhoorighe-id der goede kine- ma's, noodzakelijke voorwaarde om invloed uit te oefenen op do -voor tbr engst.,» [(Verslaggever E. II. Carluyvels, Bestuur der K.F.C.)] 12 u. Practische les. In het Fransch, over de zorgen ann de cabine en toestellen, door don heer Ingenieur Henrotte, Bestuur der van «L'Action ComiBcrciale Bezoek aan de cabine van de zaal Ste Marie, proefnemingen aanschou welijke uitleg van verschillende toestellen: een toestel voor groole uitbating voor het geven van spre kende films; een draagbaar toestel voor sprekende films, zeer prac- tisch voor kleine zalen en geiegen- heidsvertooningen. ,14 u. Zz Vergadering der afdool In gen. 3e Verslag Voorwaarden vari finan cieel succes de handelsorganisa tie» (Verslaggever :Il. Cools, Be heerder Hasselt.) [4e Verslag Voorwaarden van opvoe dend succes .Opvoeding van het publick Iste deel door de katholieke organisa ties en maatschappelijke werken. [(Verslaggever: Kan. Boon Alg. [Voorzitter van het Davidsfonds.); 2e Deel: door de pers. (Verslagge ver E. P. Fi Morlion, O. P.) 5e Verslag «Voorwaarden van op voedend succes: de eischen van een degelijk toezicht in zake godsdienst en zedelijkheid.» Verslaggever Z. E. H. Kan, Jans- sens, Professor aan cie Hooge- school te Leuven) 17 u. Algemeene vergadering. ,1. Samenvatting der werkzaamhe den van het congres. 2. Redevoering van den heer Hey- man, Minister van Nijv. en Arbeid. 3. Redevoering in hel Fransch van den H. G. Theunis. Minister van State. '4. Redevoering van Z. Em. Kardi^ naai Van Roey. 18 u. Feestzitting Vertooning van de gfoolo spreken de film van Benoit Lévy «COEUft DE PARIS» («HET HART VAN PA RIJS» Oost-VIaanderens Bedevaart naar 12e Zomer-Bedevaart van 3 tot 11 Augustus 1932 onder de Hooge Bescherming van Z. H. E. Mgr. den Bisschop van Gent die de Bedevaarders naar Lourdes zal yergezellen. Geestelijke Bestuurder, ;t Kanunnik Van den Gheyn. De sermoenen zullen gepredikt wor den in het Vlaamsch door Z. II. E. Mgr. den Bisschop en E. Pater Hupperts, S. M. M., in het Fransch door, Kanun nik Van den Gheyn. Vijf bijzondere treinen Voor het gewest Aalst schrijve men in bij Mevr. Van de Kerckhove-Cercelet, 11^ Lange Zoutstraat. E. H. Impens, Onderpastoor. M. Jan Van Nuffel, 21, Kerkstraat. kleine Maria op den arm. Toen had ik genoeg gezien; aanstonds was mijn plan gemaakt en ik spoedde mij naar de voorpoort, met het voornemen aan te belten en naar mijnheer te vragen. Maar ik had zulks niet noodig. Mijn heer stond juist gereed om in zijn chees te stappen, en do knecht hief reeds de zweep op, toen ik, met den hoed in de hand naderde. Mijnheer, zegde ik, gebarend dat - ik ontroerd was, ik vraag u verschoo ning u te komen storen, maar ik acht het mij als een plicht, Spreek, mijnheer, antwoordde Van Heverboom, wat wilt ge zeggen X, Ik wandelde achter den tuin van uw kasteel, toen een dienstmëid, met een kindje op den arm, in den tuin Wandelde, en het, onvoorzichtig genoeg, heeft laten vallen,'t kindje heeft, naar 't schijnt, geen letsel, maar net krijyehte en, vooraleer er vrede mede te hebben, loch" zoo droef, dat ik er gansch van wilde ik mij persoonlijk overtuigen,aangedaan ben. of het gezegde van de vrouw wel waar-j Niet zoodra had de heer Van Ilever- heid was.Ik keerde echter niet meer [boom deze woorden gehoord, of hij ver- terug naar het kasteel; net begon reeds I bleekte en beet zich gram op de lippen, laat te worden en ik besloot lot denj die onvoorzichtige riep' hij volgenden dag te wac.h'.-en. 's Anderdaags was het voor den tijd van het jaar, een bijzonder schoon weer: kort na den middag sloop ik langs achter het kasteel ho$n on keek uit, dit zal zij bekoopen En zonder nog naar zijn chees om te zien of zich om mij te bekreunen, stoof hij naar den tuin. Had ik geweten, zegde ik tof den door .de haag van den tuin. tuin-[knecht., uw meester zoo zeer te ontstcl- xnan werkte aan de hoornen. De kinder-ilen, ik had gezwegen^ meid was ei: ook en wandolde met dej Jt [Vervolgt.

De Volksstem | 1932 | | pagina 3