Het Meel iet Woemms Gedurende 's Riemers Kiinsfopenluclitfaest Werd er pdnrten BierkenDE GlIEEST Milling van lokaal, ontvangsten, banket, Sporenviering nu, de kroon erop zet 11 JULI. H. GODELIEVE VAN GH1STEL. Maagd en Martelares van Viiandareti. Zij was de dochter van vrome edel lieden uit Fransch Vlaanderen en werd in 1041 te Wierre bij Boulogne aan Zee geboren.Zij schitterde door hare liefde tot de armen. Zij werd om staatkun dige redenen uitgehuwelijkt aan den ruwen graaf Berthólf van Ghistel. Heel haar leven was een lang martelaar- sohap tot eindelijk in den nacht van 8 Juli de zachte 25jarige gravin door de handlangers van haar gemaal werd gewurgd. 12 JULI. H. JOANNES GUAU BERTUS, Belijder en Abt. Hij was de insteller der Orde van Vallis Um- brosa. Nog de H.HERMAGORAS, Bisschop en Martelaar- Hij was leerling van den H. Marcus en eerste bisschop van Aquilea. Omdat hij de zieken genas en onafgebroken predikte bekeerde hij er velen. Daarom heeft hij veel lijden doorstaan en is te samen met zijn diaken Fortunatus onthoofd- DIEPSTE MEER VAN EUROPA. Kort geleden heeft men de diepte gepeild van de meefen in Noorwegen toen bleek dat het Homindalsvatn* meer op sommige plaatsen 514 meters diep is. Bovendien is het water er onge kond helder. Dat meer is het diepste van Europa dat van Ladoha is het grootste, 18.000 vierkante kim. De Roode Trein zal binnenkort uw stad bezoeken. Ga den praohtigen stand bezichtigen van de CROQQA- Mfiyers chocolade, die heerlijk en goedkoop is (1 fr per reep) en recht geeft op prachtige premien. ZEPPELIN TE HUUR. De Zep pelin die al verscheidene malen de reis om de wereld heeft gedaan, is te huur. Dr Eckener heeft in sommige bladen een aankondiging laten plaatsen: «Zep pelin te huur voor een dag of een week Voor één dag £000 mark. Voor eene week prijs volgens overeenkomst» AUTO-ONGEVAL TE RONSE Een verkeersongeluk heelt zich gis teren t-e Louise-Manc. voorgedaan op de wijk «Hennekot». Het was omstreeks jialftien 's avóïïcls, toen de h. Verpoort, handelaar', met zijn auto, waarin de on derwijzer van Btikhöve en zijn vrouw plaats gónomen hadden, huiswaarts keerde. Aan een bocht werden z^j aan gereden door de auto van de weduwe Langendries. P,e.auto van Verpoort kan telde heelemaal het onderste boven. De inzittenden moésten er uit kruipen. Na verpleging door dokter Beraedt voerde hij de slachtoffers per auto naar, huis. KIND TERUGGEVONDEN TE BRUSSEL Zeven jaar geleden werd in Polen een tweejarig kind door een onbeken de vrouw ges'tolen. Alle opzoekingen van de politie bleven vruchteloos, tot voor korten tijd, wanneer langs in Frankrijk verblijvende. Polen om, bekend werd dat een gestolen kind te Brussel verbleef, bij een vrouw met name Marosjkina. Het Brusselsch parket stelde een' on derzoek in en vond het kind, dat vróuw Marösjikpa. als zijn,eigen moeder aan ziet. Deze wordt échter'vóoi\ het óogen- blik gevangen gehouden wegens zakken rollerij. Zij zelf zou het kind niet gestolen hebben. Het werd haar toevertrouwd door een zekere vrouw Marakoff, die tles'tijds uit Beligie naar Nederland is getrokken. Vrouw Mafosjkina was overtuigd dat liet kind het eigen kind van „vrouwMa rakoff was.. Het word échter herkend dank zij een zeer eigenaardig geboortemerk dat de ouders aan de politie hadden bekend gemaakt, en zal onmiddellijk naar hen worden teruggestuurd. BERICHT. Ton gerieve Van ga relschapsreizigars (maatschappij leden scholieren, enz-j is in hot Gewestelijk Bosluur der Exploitatie (Gfoep der Vlaanderen) Sint Pietersstatit. eerste verdieping, te Gent, een reisburael in gericht dat kosteloos alle inlichtingen verstrekt, aangaande het inriohten van gezamenlijke reizen, het opmaken van reisplannen, enz. Dit bureel ia alle werkdagen open van 8 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Des Zaterdags enkól van 8 tot 12 u. Briefwisselingen te sturen aan den ieer Van Renterghem, Dienstbestuur- der der Exploitatie Groep der Vlaan deren te Gent. r TERUG IN BELGIE. M. Hubert Carton de Wiart, seoretaris van het gezantschap te Peking, welke op 22 Maart Ghanghai had verlaten en per auto dwirs door Azië is gereden.kwam gisteren Zaterdag te Hastlèretoe. De laatste tocht van desa reis ging over Jerusalem en Cairo. FISKALE LASTEN. Wat da on. roerende goederen aan fiskala lasten opbrengen, wees de begrooting van 3931 uit. Voor dat jaar bereikte zij 961 millioen frank. AUTOBUS GEKANTELD TE SANTHOVEN Zaterdagnamiddag, omstreeks vijf uur, reed een autobus met twaalf gen darmen van de brigade te Turnhout en die opdracht gekregen hadden om naar de Borinage te gaan, over den straat weg van Lier naar Oostmalle. Op de grons van de gemeenten Santhoven en Massenhove haperde er plots wat aan het stuur en de zware wagen kantelde in een gracht naast den weg. Acht gen darmen werden uit het voertuiig getrok ken; drie hadden zulke zware kwetsuren opgeloopen, dat zij onmiddellijk naar een hospitaal te Antwerpen moesten worden overgebracht. De vijf andere waren minder gevaarlijk gewond. De autobestuurder en vier gendarmen hieven ongedeerd. Het parket uit Antwerpen stapte nog denzelifden avond op de plaats van het ongeluk af. Qost-yiaamsche Dramatisohe Geschiedenis dOOR Silvain van der Gucht l/ERBODEN NADRUK jJ - 53ste Vervolg r r' Misschien hadt gij wel gedaan. Mijn dunkt dat hij veel wérk maakt yan dit kind Veel te veel, en het zou mij niet Verwonderen dat hij de dienstmeid, om hare, onvoorzichtigheid 'te straffen aan stonds deed verhuizen. Ik vond het niet geraadzaam nog langer, met- do knecht ie blijven pra len; ik vreesde de terugkomst van den heer Van Heverboom, en ik maakte mij vlug ui't de voeten, alsof ik beschaamd was over mijn handelwijze. Nu was ik overtuigd dat het kind goed verzorgd en bemind werd en ik begaf mij lachern» naar onze afspan ning terug. Ik ben verwonderd, sprak Polfriet dat gij mij dan niet dadelijk gerust zijt komen stellen. Neen, antwoordde Jan, dit ware overbodig gewees't, ik wilde eerst uw toestand nu' eens rijpelijk bij mij zei yen overwegen om later, indien het mij toegelaten werd, u met raad en daad te kunnen helpen. En zijt gij er in geslaagd Mijnheer, zegde Jan, ik heb de vaste overtuiging dat mijnheer Van CIRIO TOMATEN NAGEMAAKT] NOOIT GEEVENAARD EEN GEWELDIGE INSTORTING AAN DE TUNNELWERKEN TE ANTWERPEN Zaterdag morgen, rond 4 ure, op het oogenblik dat er twaalf arbeiders aan het werk waren, werd vastgesteld, dat in den grooten put, 33 met. diiep en 13 meter diameter, een wa'terdoorzijpeling plaats had. Deze put wordt bestemd om de liften in op te stellen. Traagzaam ging aanvankelijk de waterdoorzijpe- ling vooruit, dóch plots kwam er, ten gevolge van drukking van buiten, een tamelijk groote barst te voorschijn. De arbeiders hebben zich onmiddel lijk aan 't werk gezel om den barst ie stoppen- en hét iiLden put thans strop- mende' wa'ter 'lêgéii te houden. Na uurs werken moésten zij liet échter op- 'eyen en in alleïiijl werd de put uit ruim d. - :;u De instorting Toen gebeurde het groote ongeval. De. barst scheurde plots zoo groot, dat ruim duizend kubieke meter water en slijk "in den put terecht kwamen. Wat was er eigenlijk gebeurd Op een 100-tal meter van den groo ten liftput ligt een 2de put van 28 me ter diepte, de 'ventilatieput genoemd, en tusschen beide putten had zich een op- éerihoöpihig van water voorgedaan, dicht bij den liftpui. Daar de onderste lagen aldaar bestaan uiili sterke kleiaarde, die als ondoordringbaar wordt beschouwd, was men bijna zeker, dat er geen water zou doordringen. Doch in de kleilagen moet, tengevol- igen van een: 'kleinen barst, een langza me wateridoorsijpeling plaats hebbon gehad. Het water 'heeft zich dan opge hoopt tót 'een massa (poche d'eau) of waterzak, die jvaif buitenuit legen den wand van den grooten put drukte, lot dat eigenlijk de instorting geschiedde. Tusschen dé ins-tor.tendemassa heeft men water-en klei gezien, en ook wat en noemt een «zandvös;>, 't is te zeg gen een hoeveelheid zand tusschen de klei, zand waai-door de stevigheid van de klei dus doordringbaar is geworden. De eerste hulp Oni 5 ure werden de overheden ver wittigd, alsmede de pompiers,, die on middellijk ter plaats sneldén, onder be velhebberschap van commandant Re mi en luitenant Basteleir. Snelden eveneens Ier plaatse hoofd ingenieur der tunnelwerken, heer Del- Veaux; de heer bestuurder Mestriaux en ingenieurs Goormans, Delroe en Bijls. Met kalmte pn vastberadenheid wér den op staander voet de noodige sohik- kingen genomen, om het uitbreiden der ramp tegen te gaan. Daar door den grooten barst het wa ter en de klei met zand gemengd steeds blijft doorzijpelen, geschiedde het on vermijdelijke op het gaanpad en op den rijweg kwamen er onheilspellende har sten tusschen het plaveisel en het 'kas- seiwerk. Tot 8,30 ure ging de inzinking vooruit, met een snelheid van. 1 mm. per vijf minuten. Het eerst wat diende gedaan, was de grooten liftput te vulien ten einde de drukking van buitenuit te beletten en het evenwicht te herstellen. De pompiers spanden zich voor, dezé taak in en e<^n aantal lansen werden boven de put gelegd, waardoor, een 10,000 liter water per minuut erin ge spoten wenden. Heer Van den-Steen, hoofdcommissa ris, die met de eerste ter plaatse snelde, verwittigde ook de Stedelijke overheden en weldra zagen we heeren Le Bon, schepen; Laróche, der Bestendige De putatie en voorzitter van den Beheer raad der Tiinnëlwerken; Gijselinck, stadssecretaris; heeren Kinard, Bollen- gier en Roelants, stadsinfenieurs; latei- heer gouverneur baron Holvoet. De omliggende huizen bedreigd Al het verkeer werd rond die tunnel- werken stopgezet, en onder bevel van heer De Bcouf', commissaris, werd een ordedienst ingericht, ten einde den om trek van de werken le ontzeggen tot al de nieuwsgierige belangstellenden, die op afstand gehouden wiordcn. Daar tot 9,30- ure het gevaar van grondinzakking, steeds grooter' werd, worden., Wees daaromtrent gerust, mijnheer. En nu valt er te zorgen voor de nalatenschap der kleine Maria. iJan, wat is uw gedacht daarover Mijnheer, uw meester was rijk Machtig rijk, in hot omliggende heeft hij veel pachthoeven en lande rijen. Gij kunt bewijzen dat mijnheer Van Cramshoeven u als wettig eigenaar heeft aangesteld Ja, ik heb al de stukken in mijn bezit. In dit geval moot gij eerst en vooral het rechtsgebruik volgen en u als eige naar aanstellen. Dian gaat gij de pach ters en eigenaars bezoeken. Het is slechte tijd geweest, mijnheer, velen zijn uitgeplunderd; ik zou niet te streng zijn voor de achterstalligen. O, wees gerust, wij hebben ruim schoots om te leven en ik zal de men- schen goed behandelen; dit is ook de gewoonte geweest van den edelen heer, wiens plaats ik bekleed. Hij liet zich niet bedriegen, Jan, hij zag zijn zaken wel na, doch als er op een zijner pacht hoeven een ongeluk voorviel, een brand ramp of ziekte in den stal, dan aarzel de hij niét die menschcn te helpen, en, al zeg ik het zelf, Jan, ze zouden voor hem door een vuur geloopcn hebben. Zoo zullen wij voortgaan. God zal 't u loonen, mijnheer. En wij zullen nog meer doen, Jan, om de bescherming des hemels op on ze ondernemingen te roepen. Want. wij gaan onze. opspeuriugen niet staken. Heverboom veel houdt van het kihd en Jan. Hat h;£t nergeng beter jkan .opgepjistrr Mijnheer, laat piij 'doen; gij blijft werden de inwoners der, omliggende huizen verwittigd, dat zij zich moesten gereed houden, om bij de eerste verwit tiging hunne woonsten te ontruimen. Gevaar gelukkig geweken Rond 10,30 ure bleek de inzaking der si raat niet verder te gaan en was ook het gevaar van instorting van de om liggende huizen géweken. Hulp van het leger A Om 11 ure kwamen 150 arlilleurs lei- plaatse en onder leiding van de in genieurs werden zij onmiddellijk aan 't werk gezet, om niet zakken zand den grooten put zoo spoedig mogelijk te vullen. Alhoewel het gevaar op dit oogenblik geweken is, blijft de koortsige span ning op en rond de werken groot,. De ramp zal, volgens bet oordeel der deskundigen, binnen veertien dagen vol ledig hersteld zijn. Het is een groot geluk, dat ep hier geen enkel persoonlijk ongeval te be treuren is en dat door ingenieurs, tech nisch personeel, overheid en politie, onmiddellijk al de noodige vèiligheids- maatrégelen getroffen werden. v Laatste vaststellingen Rond twee ure was men nog volop aan het vullen van den grooten liftput bezig. Die pompiers hadden lansen bij geplaatst, zoodat er toen 16,000 liter, per, minuut werden ingespoten. Boven dien werden door 150 artilleriesoldaten van het fort van Oude-God onophoude lijk zakken zand in den put gesmeten. Alhoewel uiterlijk niéts te bespeuren is dat het peil van den put stijgt zijn de gevolgen toch gelukkig en nu is alle evaar voor het omliggende, zoowel voor den rijweg' en hetgaanpad, vol komen uitgesloten. Het buitensohü'fcse! is men volop aan het afbreken en weldra zal men aan de herstellingswerken beginnen. 1 Aanvan kelijk werd gedacht dat de herstellings werken op een veertiental dagen" zouden gedaan zijn, doc.h thans kómt men tot de overtuiging dat het herstellen van deze damp twee, drie maanden zal ver gen. r'j De toestand Zondag Talrijke nieuws.giérigcn verdrongen zich Zondag op de Sint Janskaai om een kijk te werpen op hel reuzenwerk, waar door. de instorting van Zaterdag mor gen belangrijke schade is aangericht. Alle gevaar is echter geweken en Zon dag morgén was het verkeer reeds nor maal. In de.n namiddag echter, rond half zes werd andermaal de hulp der pompiers ingeroepen. Hét water dat men in den ghooten put had laten loopen, was lar. de verbindsscihaeht in den tweeden put gedrongen en om de te-gendrukking te verstevigen wierd de put opnieuw onder; water gezet. D|e omliggende slra'ten wer den wederom afgesloten en het tram verkeer gestremd, daar een vijftal zwa re lansen over den steenweg verspreid lag-en. Er d-ced zich geen enkel persoonlijk ongeval voor. le Aalst, gij leeft er als edelman, gij ziet uw goederen na en waakt over het weeskind. O', ja, ik wil het zien met eigen oogen, ik wil kennis maken met dien braven heer Van Heverboom. En terwijl gij hier blijft, mijnheer zal ik de opspéuringen voortzetten, om te ontdekken waar uw meester geble ven is, of li ij ny.g leeft en waar hij ge vangen zit. Polfriet was. ontroerd door de gene- enheid van zijn knecht en drukte hem de hand, zeggend: Jan, ge zijt mij-een ware vriend. Hoe zal ik u mijn erkentelijkheid be toenen Mijnheer,- ik ben genoeg beloond met deel 1e mogen nemen aan inn go'd werk, dat u ondernomen hebt. Nog geen acht dagen war,en ver loe pen, toen Polfriet reeds als wettig eige naar bekend, slond van al de goederen, die de heer Van Cramshoeven hem had afgeteekend. Het huis in de Katoenstraat was zeer bouwvallig, doch hij waagde niet het te gaan bewonen, uit vrees van al te zeer de aandacht der Fransche overheid te verwekken; hij bleef dus in «Den Boni en Os gevestigd en deed met Jan een korte omreis in Vlaanderen, om al de erven en" landerijen van zijn heer le bézichtigei.1. Niemand herkende hem le Aalst of omliggende; alleenlijk had hij bemerkt dat dokter. Meert, oen oude vriend van zijn meester, hein scherp in de oogen had gestaard. Zekeren morgen lag P.olfriet nog ge- i'U'st le Slapen^ toen hij wakker werd door het gedommel der kanons, het luiden der klokken en hét spelen' van den scboonen Aalsterschen Beiaard. Niet wetende wat er gaande was,sprong hij aanstonds op, toen er hevig' aan zijn deur werd geklopt. Het was Jan die hem toeriep Heer Polfriet, de vrede is getee- kend ons land keert terug onder de heerschappij van Maria-Theresia.Ge- heel Aalst loop't óver'van vreugde PolfrieC verhaastte zich Jan binnen le. laten, want dit nieuws klonk zoet in zijn oóren. Mijnheer, riep .Jan, schalenend van lachen en zich op een stoei latende vallen, ge moet buiten kómen zien hét volk is uitgelaten, is zot van vreugde, alle werk ligt stil onze ge- jbuur, de bakker, danst op straat met izijn oude moeder, onze afspanning js jvol volk en liet. is nog maar in den jmorgen de wijn stroomt er in ovor- vloed, XVITI EINDELIJK Het'was dus vrede en feest te Aalst feest hij rijk en arm, bij gr.oo't en jklein. Die mensehen waren uitgelaten ivan blijdschap ze dansten en zongen zijn met zich niéts BANDIETENSTREEK TE ANTWERPEN Zaterdagavond heeft te Antwerpen een bewogen jacht op een autoplundc- raar plaats gegrepen, die in haar ver-, loop doei denken aan de stoutmoedig- leid, die veel verhalen over bandieten- sl reken in Amerika kenmerkt. De held van de geschiedenis is trouwens een Amei'ikaansche zeeman, zekere Frank Jansko, 33 jaar oud, die zonder vaste. Woonst te An'twerpen. vertoefde. Toen de h. Jozel' Barnabé, uit Mcche- len, zijn auto 0p de Meir even onbe heerd liet. om in een sehoenmagazijn een aankoop te doen, bemerkte hij hoe een kerel rond den wagen kwam slen teren en er ten slotte een reis tas éh. uit wegnam, waarmede hij de vlucht wilde nemen. Snel als de bliksem sprong de h. Bar nabé 'toe om den man de reistasch te ontrukken. Er ontstond een kort hand gemeen, tijdens hetwelk de kerel, een revolver, te voorschijn haalde, waarme de hij den h. Barnabé bedreigde ont vervolgens ijlings aan den haal te gaan. .Voorbijgangers snelden hem echter,, achterna door, de Lange Klarenstraat tot op de St-Jakobsmarkt, waar de boef op het voorbalkon van een rijdende tram sprong. Hij bedreigde den trambestuur der eveneens mét zijn revolver en moet een oogenblik zelf het stuur in handen! genomen hebben. Aan de brandweerka zerne in het Kipdorp, bracht hij den' wagen tot stilstand om er af te sprin gen en verder, te vluchten. Intussehen hadden de achtervolgers het ook niét opgegeven. Op de Minder- broedei'srui sprong de boef weer op een voorbijrijdende auto. Die bestuurder- van den wagen poogde zich hiertegen W Verzetten, maar weer haalde de Ameri kaan zijn wapen te voorschijn, waarop de autobestuurder het maar best aar- deelde zelf uit don wagen te springen. De. vluchteling zette koers door, het Klapdorp, steeds van verre gevolgd door een groote menigte, waarvan sórn- mige personen op hun beurt in een au to gesprongen waren. In het Klapdorp; was een auto met achtervolgers den' bandiet bijna genaderd.- De kerel moet alsdan de kluts kwijt geraakt zijn, wanfi óp zeker oogenblik .schoot zijn wagen achteruit om in hotsing te komen met den wagen waarin achtervolgers zaten. Aldan kon hij gepakt worden. Hij werd aan de politie overgeleverd die hem lef, beschikking van hét gerecht stelde. jop de straat... Polfriet had rap kleederen aangetrokken en ging Jan op de straat. Daar kon hij i overtuigen dat zijn lijf knecht in 1 overdreven had. Welnu, mijnheer vroeg Jan. I rr- 't Is .wonder, Jan, '„t is ongelopf lijk, gansch de stad is op de been,maas och hecre tooh Wat, belieft er u, mijnheer Is dat niet onvoorzichtig. Zal men dit het Fransch garnizoen niet razend maken Mijnheer, er is geen Fransch gar nizoen meer reeds voor zonsopgang heeft de laatste Fransche soldaat de stad verlaten. Pojfriet die een oprecht Vlaming was, weende bijna van vreugde,- toen hij de verlossing zijns vaderlands zag. Eén spijt doorvlijmde zijn" hart dat z.jn meester Robrecht van Cramshoe ven daar niet was, om deze vreugde en blijdschap te genieten. Maar nu kon jhij toch zijn opsporingen openlijk Ivoortzetten de "staatsmachten zouden jhem zelfs daartoe een helpende hand bieden, en geen t-wiijf.pl, of de gevnn- ;gen,is van Robrecht zou haast gekend ;en Ontdekt zijn... Ondertussohen dom melde het kanon gedurig voort; do klokken van kerken en kapellen brom den, de beiaard klingelde en het deed den Aalstenaars deugd, de vaderland- ,sche vlag op liet belfort, door de opko- jmende zon te zien beschijnen. 's Anderdaags ging het feest voort, boeier geschikt, en geregeld de gilden ,en de kamers van rhetorics hielden' jboilengewone vergaderingen, de ver lossing werd hartelijk en geestdriftig ihezongen, de muziek speelde op de iGroote Markt vadeiflamlsche aria's en 'er volgde een algenieone en schitteren- jde verlichting. - J - s" t 'j, Xer.vpjgt, j

De Volksstem | 1932 | | pagina 2