Naar het einde der Staking Hit Scapuüeratet 16 Liberale propaganda met het geSd van anderen! Zaterdag Juli 1952 Na het Akkoord van Lausanne Katholiek Congres van den Cinema Roed-Knns van Belgie CONGO DE FOLKSSTEM - xxxviit jrtAhkArJG nummer iss K.rkstraat, 9 én ai Aalst. Telefoon lif.DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-D» Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Lendres W. C. 2. O.L.Vr.Van Karmel Zonop4,05Zonaf7,48 V. M. 17 L, K. 25 De stad Gent heelt een paleis gebouwd voor schoolplichtige kinders van rijken (liberalen en socialisten) die goed kunnen be talen er zijn 150 kinderen in die school en voor die 150 kinderen betaalt de stad bijna 1 millioen. In Gent zijn er 9000 werkmanskinderen in de katholieke scholen: voor 9000 werkmanskinderen geven de liberalen geen centvoor 150 rijke kinderen bijna 1 millicen r&\ieduar nogmaals de liefde van tie liberalen niets voor den tcerkmanmaar voor hun libera len sak. Die heeren rijden per auto, en de Staat moet maar zorgen voor het onderwijs van hun kinderen. Uit 't Volk van Ronse - Ik zal mij verheugen in den Heer, omdat hij mij met een kleed van zalig heid heeft omhuld en met den mantel der gerechtigheid heeft bedekt Zoo mag iedereen vaii ons uitroepen die het scapulier draagt. De scapulier die elke christen behoort te dragen of ten minste de daartoe ge wijde medalie. na oplegging van dat scapulier, is deze van O. L. Vrouw van den berg Carmelus. De berg Carnrelus is vermaard in de kerkelijke geschiedenis, want 't was op die hoogte dat de profeet Eiias eene schuilplaats vond 't was daar dat hij boste deed en in beschouwing leefde 't was daar dat hij eens eane zeer lichte wolk in de luchtruimte mocht aan schouwen, die allengskens de aarde met hare schaduwe bedekte en er een mal* sche en vruchtbare regen deed op neer vallen, nadat eene zeer schadelijke onvruchtbaarheid het menschdom ge durende drie jaren had geteisterd. De H. Kerk heeft immer in die wolk het zinnebeeld van Maria's zending wil len navorschen, zoo wonderbaar in hare bescherming, beschutting en behceding, zoowel als in hare smeekende almacht. De volgelingen van den profeet vorma den op dien berg een soort van klooster gemeente, welke nog bestond ten tijde der H- Familie en dikwerf door de be zoeken cn de gesprekken der H. Maagd vereerd werd. Die buitengewone bescherming door Maria verleend binst haar sterfelijk leven moest voorgezet worden later toen zij zoude heerschen in 't hemelrijk als koningin van het heelal- Zoo hield zij niet op de Carmélusorde te verrijden met alle soorten van voor rechten en weldaden, ja zij deed zich kennen als de moeder, de beschermster en de voorspreekster van die alleroudste kloostergemeente. Niet te verwonderen dat hare eere- dienst hier eerst en meest bloeide. Ook mag rnen aannemen dat de Carmelieten de eersten waren die ter harereer ker ken bouwden, beelden uitstelden en de vurigste godsdienstoefeningen in voege brachten. De Carmelusorde had van de geweldigste vervolgingen veel te lijden doch toen men meende hat on derspit te moeten delven kwam de Voor zienigheid tusschen en werd do H.Simon Stock als zijn machtige verdediger opge wekt. Die heilige bewoonde twintig jaren lang een dichtbemast bosch, van de wereld onbekend en onbemind, in een uitgeholde boomstam of tronk. De na tuur, of wel 's menschenhanden of de zorgen dor engelen hadden hem die schuilplaats bezorgd. In boeteen in gebed sleet hij daar een verdienstig leven, toen hij op zekeren dag dit oord verliet om door ingeving van de H. Maagd een klooster binnen te trekken. In de gemeente was zijn leven waarlijk heilig cn voorbeeldig en hij werd er als een engel aanzien. Enkele jaren nadien verkoos inen hem tot algemeen overste van de Orde. Hij vroog aan zijne Hemelmoeder, die hij zoo teeder beminde een onderschei dingsteken van hare moederlijke beiioe- ding. Zijn betrouwen en zijn volherding in het gebed konden de gevraagde gunst niet langer doen uitblijven. De Moeder Gods en zijne Moeder ver scheen Hem 's nachts te midden eener stralende klaarte, van hemelbewoners omringd, en zij verklaarde hem met den glimlach op de lippen Ontvang dit teeken van mijn broe derschap alwie er zich zal mede be kleed en en godvruchtig sterven zal de pijnen der hel ontkomen, 't Is het teeken van zaligheidhet teeken van redding in de gevaren. En ze schonk hem een bruin kleed. Verscheidene Pauzen bekrachtigden dit geheimvol en merkweerdig vizioen. Niet alleenlijk dua schonk Maria haar naam en hare bescherming of steun aan de Carmelietenorde, maar ze gaf ook aan de zaligen Engelschman Simon het tee ken van het H. Scapulier opdat dit hemelsch kleed hare orde zou kenmerken en buiten alle gevaar s'ellen. Zoo werden we allen die het Scapulier dragen insge lijks onder de hoo&e en machtige behoe ding van O. L. Vrouw geplaatst en ge nieten er de voordeele van. Danken en smeeken wij dus die goede moeder. De vreugde van Pater Generaal kende geeno palen meer, want dit kleed zou het teeken van meerdere zaligheid wezen voor alle geloovigen, trouwvolle kinde ken van Maria. Deze devotie is Maria alleraangenaamst, getuige daarvan de talrijke wonderen die eiken dag door de gebeden en ten voordeele der leden van dit broederschap geschieden. De scapulier is dus een mantel; al wie dit kleed draagt, wil bettekenen dat hij Maria is toegewijd, dat hij Maria gene gen is en haar bemint en daardoor ook wordt hem of haar verzekerd eene gansch bijzondere behoeding. Wezen wij dus allen scapulierdragers, door het klaod of door de medalie. MARC Bekendmaking van de Gentleman's Agreement Het Franseh ministerie van Buiten- landsche Zaken maakt thana den tekst bekend van de zoogenaamde «Gentle men's Agreement», dat tusschen da schuldeischers van Duitsohland ge sloten is ter regeling van de bekrachti ging van de overeenkomst van Lau sanne, Da tekst luidt als volgtDe overeen komsten van Lausanne zullen eerst definitief in werking treden na de bekrachtiging. Deze bekrachtiging zal door de onderteekensn.de regeeringen niet gesohiadan voor dat zij zelf van hun sohuldeischers een voldoening schenkende regeling hebben verkregen Indien een bevredigende regeling voor hun eigen schulden is verkregen, zullen de sohuldeisohendo landen het verdrag met Duitschland bekrachtigen, indien er geen bevredigende regeling wordt verkregen, zal deze nieuwe toe stand zijn geschapen en de regearin- gan zullen dienen te overleggen water haar te doen staal. In dat geval zal de rechtspositie van alle belanghebbende regeeringen dezelfde worden als vóór het Hoovermoratorium. Deze overeenkomst is geparafeerd door de vertegenwoordigers van Belgis Groot-Briltanië, Frankrijk en Italië. Htt ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt tevens een brief open baar van den Britsehen minister van Financiën, Neville Chamberlain nan zijn Fransche kollega Germain Mar tin. waarin gezegd wordt, dat aange zien nog geen algehfcale schrapping van schulden en herstelbetalingen heeft plaats gevonden, ook voor de schulden van Frankrijk aan Engeland nog geen definitieve oplossing gevon den is. Inlusschen zal eohter de beta ling van deze schulden geschorst wor den tot het bekend zijn van da al of niet bekrachtiging van de oytreen komst van Lausanne, Duitschland en de Franseh- Britsche Overeenkomst Eene half ambtelijke Duitsche nota wijst op het groot belang dat in de Duitsohe politieke kringen wordt ge hecht aan de Ffansch-Engelsche over eenkomst die te Lausanne werd geslo ten, Da nota voegt er aan toe, dat Duitschland geen besluit nemen kan alvorens in hat bezit te zijn van al de bijzonderheden. Het is niet onmogelijk, zegt de nota varder, dat Duitschland zich bij de overeenkomst aanslurte. Maar in de Duitsche diplomatieke krineen wordt nog steeds bevestigd, dat Duitsohland niet afziet van de^on derhandelingen nopens de ontwape ning. En de nota legt er nadruk op. dat Duitschland in geen geval een houding zal aannemen, welke den schijn zou kunnen verwekken, dat het niet langer meer aandringt op de herziening van het Verdrag van Versailles. Ten slotte wordt gezegd dat Duitsch land voorbehoud maakt nopens de be spreking van de politieke vraagstuk ken, welke niet te Lausanne konden in aanmerking worden genomen. De houding van Italië De Italiaansche zaakgelastigde te Londen werd bclRst met aan het Fo reign Office te laten weten dat de Italiaansche regeering zeer bereidwil lig toetreadt tot hot initiatief der Brit sche regeering mat het oog Op ean Eu« ropeeseh raadplegend akkoord. Toetreding van België De Soir meent te weten, dat de Belgische regeering besloten heeft het Fransch-iBritsch akkoord van vertrou wen bij te treden, M. Hymans, minister van Buiten- landsche Zaken zou de Kamer in ken nis stellen van eene merfedaelins; van sir John Simon en van de toetreding van België, Wij laten bier be1, programma vol gen van dit belangrijk congros clat zal gehouden worden to Brussel den Woensdag 20 Juli a.s. Programma 9 u. Heilige Rflis. 9 u. Vz Vergadering der afdeelingen. ile Verslag Ons standpunt tegen over de kinema.» (Verslaggever, E. "EL Soquc't, Be stuurder van bet «Coliseum h leper. 2e Verslag De gedisciplineerde samenhoorigheid der goede kine ma's, noodzakelijke voorwaarde om invloed uit te oefenen op do voortbrengst.» (Verslaggever E. II. Cartuyvels, Bestuur der K.F.C.),' 12 u. Practische les. In het Franseh, over de zorgen aan de cabine en 'toestellen, door den heer Ingenieur Henrotte, Bestuur der van «L'Action Commerciale Bezoek aan de cabine van de zaal Ste Mario, proefnemingen aanschou welijke uiltog van verschillende toestellen: een toestel voor groote uitbating voor het geven van spre kende films; een draagbaar toestel voor sprekende films, zeer prac- tisch voor kleine zalen en gelegen- heidsvertooningen. 14 u. Vz Vergadering der afdeelingen. 3e Verslag Voorwaarden van finan cieel succes de handelsorganisa tie» (Verslaggever :II. Cools, Be heerder Hasselt.) 4e Verslag Voorwaarden van opvoe dend succes Opvoeding van het publiek 1ste deel door de katholieke organisa ties en maatschappelijke werken. (Verslaggever: Kan. Boon Alg. Voorzitter van het Davidsfonds.) 2e Deel: door de pers. (Verslagge ver E. P. Fy Morlion, O. P.) 5e Verslag «Voorwaarden van op voedend succes: de eischen van een degelijk toezicht in zake godsdienst en zedelijkheid.» Verslaggever Z. E. H. Kan, Jans- sens, Professor aan de llooge- school te Leuven) 17 u. Algemeene vergadering. 1. Samenvatting der werkzaamhe den van het congres. 2. Redevoering van den heer Hey- man, Minister van Nijv. en Arbeid 3. Redevoering in het Franseh van den H. G. Theunis, Minister van State. 4. Redevoering van Z. Em. Kardi naai Van Roey. 18 u. Feestzitting Vertooning van de groote spreken de film van Benoit Lévy «COEUR DE PARIS». («HET HART VAK PA- lUJ.SU's ■Wij hebben gisteren gemeld dat in de Nationale Gemengde Mijnkommis sie de grondslagen van het akkoord zijn getroffen en het einde van liet. werkgeschil nakend was. Die mededeeling heeft er veel toe bijgedragen om overal do kalmte te doen terugkec.i'en, echter zijn er plaat sen waar de opstokers nog tot woelin gen aanzetten. IN DEN B8RINAGE De arbeid wordt hernomen in de nijverheid De grootste rust heerschtè in den Borinage en in gansch de omgeving. Het verkeer wordt ook stilaan weer drukker. De syndikalcn van verschillende nij verheidstakken hadden vergaderingen belegd. Uit de besprekingen blijkt dat zoo er voorstanders gevonden worden van een swnpathieslaking, ook talrijke werklieden zich uitspreken voor liet hernemen van den arbeid zoo ten min ste dit met de noodige veiligheid kan geschieden. Men wacht met ongeduld de beslui ten af van'de gemengde nationale com missie welke te Brussel moet samen komen. De aanhoudingen Zijn onderzoek voortzettende over de kommunistische drijverijen, heeft de heer onderzoeksrechter Delcoini- nette Donderdag doen overgaan tot de aanhouding van de genaamden'Urbain Slruyve; van Paturages Leopold Du- bar, van WarquigTiies en Séraphin Van de Pe-ere, van La Louvière. Anderzijds ontmoette de gerechte lijke policie in de statie van Bergen een verdachten kerel die aangehouden werd. Het is zekere Gustaaf Debunr- graeve, landarbeider uit Zonncbeke, doch zonder vaste verblijfplaats. Tn zijne valiezen ontdekte men een auto matisch pistool en een uiteengedaan revolver. iDleburggraeve, di,e reeds Maandag gesignaleerd was te: Bergen, bekende er geweest te zijn, doch ver klaarde dat hij de stad verlatten bad omdat hij vreesde verdacht te worden van medeplichtigheid met de kommu- nisten. Hij is dan- naar Brussel ver trokken en het is daar dat hij wapens zou ontvangen hebben in eene herberg. De kérel werd opgestoten. Dë Raadskamer der rechtbank van Bergen heeft Donderdag morgen de aanhoudingsmandaten bekrachtigd,af geleverd ten laste van Gustave Mal?n- creau, Pierre Houssiaux, Philippe Po- range, Jules Namur vader en zoon. Armand Brogniez en Charles Wringo. De andere aanhoudingsmandaten zul len later bekrachtigd worden. IN 'T LAND VAN CHARLEROI Twee aanhoudingen te Jumet Die ge récht el ijk e policie is Donder J dag morgen overgegaan tot de aan houding van' den kommunistischen lei-' der Henri Kuns, 25 jaar oud, van Mar-' chienne-Dooherie. Hij had zich verbor gen op den zolder der woning van Henri Melotte, rue de Gosselies te Ju- met. Melotte is eveneens in het droge gezet. Donderdag morgen wilden de stakers; het tramverkeer belemmeren te Mar- cirLelIë-Haiés, doch zij werden op do viuch't gedreven door de policie. Duitsche kommunistische dagblad schrijfster aangehouden te Charleroi In den nacht van Woensdag op Don derdag is de policie van Charleroi overgegaan tot de aanhouding van eene kommunistische dagbladschrijf- a'tejr uit Berlijn, Gertrude-Elisabeth Lorstchere, 31 jaar oud. In de kamer, waar zij was afgestopt, werd eene va lies ontdekt welke gevuld was met clo- kumenten, waaruit zou blijken dat zij voor zending had de beweging der kom- m.unisten te helpen. De Duitsche vrouw werd ondervraagd en vervolgens op gesloten in het gevang van Charleroi. Een Fransche syndikale Kommissie in Belgie Het regionaal komitei't der mijri- werkerssyndikaten van Anzin, het Noorden en Pas de Calais d.eelt eene nota mede, waarin zij verklaart dat een Fransche syndikale kommissie zich heden Vrijdag 15 Juli, naar Belgie zal begeven om met het centraal syndikaat d,er Belgische mijnwerkers den toe stond te bestudeer,en en alle maatrege len van solidariteit te treilen. Een incident te March iennerau-Pont Een staker schiöt op de gendarmen Deze maken gebruik hunner vuur wapens Een zwaar ongeval heeft zich rond middernacht voorgedaan op de baan van Mons naar Marchicnne-au-Pon't. Eene patrouille gendarmen 'trok ovcg de Staatsbrug toen plots revolverscho ten knelden. Het was een staker welke vier scho len had getost in de richting van de groep gendarmen. Twee gendarmen schoten terug en de aanrander welke werd getroffen in de zijd-e en aan de rechterband moest naai; het gasthuis worden overgebracht. Alhoewel de toestand van den gekwet ste ernstig is toch is zijn leven niet in gevaar. Dè gekwcls'te is een zekere Alexander Chocholle, 38 jaar oud, woonachtig te March ienne-au-Pont. Afdeeling Aalst. Gezondheidsleer der Zintuigen Zorgen voor het gevoel. 1. Dagelijks het aangezicht, den hals, de handen en de armen wasschen metkcud water en zeep zelfs meer malen p^r da? de hsnden wasschen, zeker vóór eiken maaltijd, om te voor komen, dat men met besmette handen aan het voedsel bacteriën zou over zetten. 2. Dikwijls de voeten wasschen,wan! deze veoral worden spoedig cnrein, door het bij het gaan ontstane zweet. N« iedere voetwassching zal men het best van kousen veranderen. 3. Van tijd tot tijd een volledig bad namen, mits in achtneming der volgen de voorzorgen a) ten minste 3 uren na den laatsten maaltijd wachten, voor aleer in het bad te gaan b) nooit kou de baden nemen, als men bezweet is c) tijdens het baden niet blijven stil staan, rr.aar zich heen en weer bewe gen d) niet te lang in het water blij- V8n: een kwartier is genoeg e) bij hst uitgaan zich aanstonds afdrogen, haas tig aankleeden en wandelen of onver- sohillig welke oeferLïrg deen. 4) Kan men geen vol bad nemen,dan ten minste eens per week het gansche lichaam Rfwasschon met koud water, hierbij oplettende dat deze afwas- sching niet te lang dure, hoogstens 2 a 8 minuten- 5. Bij kloven of wintergczwellen de huid met glycerine bestrijken. He Wie de Vlaamsche uitgave over de stikgaz begeert té ontvangen wende zich tol Juffrouw Fernande Callebaut, Botermarkt te Aalst» Pfijs 2 fr> Vertrek van de Anversville Donderdag middag hearschte bij het vertrek ven da Belgische stoomboot Anversvllle van de Cie Maritime Beige, onder bevel van commandant Gonthier, eene bbzondere belangstel ling doordat da minister van koloniën M. Tschoffen, zich onder de vertrek- kenden bevond, die oene studiereis in de kolonie gaat endernamen. Ook waa te dier gelegenheid het schip in vollen vlaggentooi. Er scheepten in, 61 eerste klas- en 60 tweede klas passagiers. Ter bestem ming Liboto waren aan boord 3 eerste klas, 3 tweede kl«s en 4 tusschendek- passegiers, 1 eerste klaspassagier voor Tenorifle. Onder hen bemerkten wij dus M. Tschoffen, minister van koloniën Ca- nus, algemeen bestuurder van het mi nisterie, graaf de Briey, bijgevoegd kabinetsoverste Mgr Wantenaren en Eerw. Pater Van de Soyp, der congre gatie van Mill Hill; Eerw. Peters Do- minikaan Van den Plas en Breuls, en Eerw. Zuster Van de Velde, der Domi- nikanessen. Aan boord werd de heef Tschoffen verwelkomd door den heer de Tabuen- oa, bezluurder van de Compagnie Mar. Beige en door commandant Gonthier. Nadat de voorname reiziger dan van zijn groot aantal vrienden en zijn fa milie afscheid genomen had, werden de loopbruggen ingehaald, en verliet de Anversville de kaai- De lading bedroeg 2300 ton, waarom* der 60 ton ijzeren gebinten, eene ge demonteerde locomotief van 75 Ion, inbegrepen een ketel van 20 ton en een chassis van 18 ton 60 tOn stalen kabels 50 ton stalen plattn en 50 ton isola* tauns.

De Volksstem | 1932 | | pagina 1