Met ef tegen Cbristus. 10 Dinsdag Juli 1952 De Ontwapeningshwestie De Financies der Groots Gemeenten] In het Roods Rusland HET EINDE DER WERKSTAKING Kleine Burgeroorlog in Duitschland Onderhandelingen tusschen Engeland en Ierland In de Commissie van Eervoer Het Recht der Invalieden Arbeidsdienst in Duitschland JCXXVill JAAhUANG NUMillER |3? Ksrkstraat, O ên 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Yan Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas. Adolf Maxlaan 13. te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. i. —i mii—w- .ui mi H.Vicent. a Paulo Zonop4,08Zonaf7,45 L, K. 25 N. M. 2 ogmssm De tegenwoordige tijd is er een van buitengewone verwarring- Verwarring bij den enkeling, in het privaat leven IN DE GEESTEN Hoeveel men*» ■ehen zijn ei* niet, dia de war® betee- kenis van het leven niat meer begrij pen dia niet eens meer waten waarom zij hiar op da wereld zijn, wat ep hun in dit kortstondig leven te doen staat Met het geloof hebban za ook dan wa pen zin van het laven verloren' IN DE HARTEN Wat al haat in vele harten, 'daar waar liefde en broe* derlijkheid zouden moeten hearsohan, wat een misbruik van da edelste lief degevoelens vooral bij do jeugd. Verwarring in den huiselijken kring, in het familieleven. Hoeveel ongelukkige families waar geen waderzijdscho liefde meer hoarscht, gsen gsluk mear te vinden is waar men den waren zin, het ware doel van het huwelijk niot meer begrijpt waar men met den kinderzegen, ook het ware, het echte geluk buiten houdt. Verwarring in de samenleving, in het soeiaal maatschappelijk laven Wat al misverstanden tuasohen werkvolk etl patroons tusschen boe ren, burgers en werklieden ondereen. Verwarring onder de volkeren, in het politiek internationale leven. Wat al nirtelooze vredesconferenties sedert den oorlog wat al dwaze na ijver tusschen da landen, met zijn ellendige nasleep van uitzinnige bewa peningen, toltarieven, enz. die gansch Europa met ondergang bedreigen. Ja, groot is de verwarring, groot is de nood. De oorzaak van dien droeven toe stand Och kom, die ligt toch vQor de hand. Velen hebben gadaoht dat ze Goden den Godsdienst best konden missen dat de tien geboden er niet noodig wa ren dat de eeuwenoude leering van de Kerk Over rechtvaardigheid en lief de, over het christelijk huwelijk, over den eerbied voor vrouw en kind, voor den arbeid, dat dit alles niet meer paste bij Onzen modernen tijd. Wij dragen de droeve gevolgen van de ondermijning van de eeuwenoude christelijke beschaving door het iiba- ralisme en het socialisme. Scherpe oritlek op de Engelsche voorstellen Lord Robert Cecil heeft te Bristol een een redevoering gehouden, waarin hij onder ander verklaarde dat het verdrag van Lausanne de eerste stap is naar de verzoening tusschen de volken. Doch versoheiden stappen zijn volgens hem nog noodig, voordat het doel bereikt is. Niets zou meer tot een werkelijken vre de bijdragen dan het tot stand komen van een werkelijke ontwapeningsver. drag. Lord Cecil zeide voorts, diep teleur, gesteld te zijn door het Engelsch pro gram op de ontwapeningsconferentie te Geneve. Als Engeland niet een krach tiger politiek voert ten aanzien van het Besturen Volgens een bericht van de «Agen- tur Express s> zijn in enkele plaatsen van de republiek der Wolga-Duitsehers onlusten onder boeren uitgebroken, welke door de Gepeoe bloedig zijn on- van herdrukt. - Alleen reeds te Urby en Krasny!" Pul vangen geworden dóór den eersten mi-JZOuden ruim 90 kolonisten zijn neer- nister, M. Renkin. Deze afvaardigingohoten volgens dit bericht zou deiko°r(J- bestond uit M. Vinck, voorzitter van de;oorzaak der onlusten zijn, dat de plaat- DlL verheugend nieuws weid m heel Steden-Unie MM. Merlot, (Seraing)Ise,iijke Sovjet-overheden de verorde-'ant* door met vreugc.c begroet Eene afvaardiging der bij M. Renkin Eene afvaardiging der. besturen de groote steden en gemeenten is ont- In ons Zondag nummer gewaagden we over de vergadering die Zaterdag morgen plaals greep en die Ie 12 SA u, eindigde. De bespreking word fc 2 ure vcc-i t- gezét en leidde tol een gelukkig uk- onwapeningsvraagstug, dan in dit pro- doze jn een moeilijken financieolen gram is opgesteld, dan vreest Cecil, dat het welslagen van de ontwapenings conferentie in groot gevaar is. Engeland stelt bijvoorbeeld, zoo be toogde lord Cecil, de afschaffing van al le tanks boven 20 ton'., Voor zoover hij echter, wist, bezit het Engelsche leger slechts én 'bank, die zwaarder is dan 20 ton, zoodat Engeland slechts één tank zou moeten afschaffen. Verder richtle lord Cecil zich tegen he'b Engelsch voor stel in zake hét bommenwerpen door vliegtuigen. Dit voorstel beteekent in tiet geheel geen bescherming; wanneer men de volken zou toestaan om in het algemeen bombardementsvliegtuigen te gebruiken, dan zouden zij die zeker in tijd van oorlog aanwenden, welke be palingen men ook in een ontwaponings- overeenkomst zou zetten. levensmiddelen met ö't'i I I H.C kjin ïiu WU Wsuwctmans, (Brussel), Dejase(nin„ van sta|jn ovcr <jen gedeeltelijken iedereen ziel m de oplos.mg een (Schaarbeek), Hanlt (St. Gillis), Cru-' pentier (Gent), Dessain, (Mechelen), den burgemeester van Doornik, enz. enz. Deze heeren zetten aan M. Ren kin h\un standpunt uiteen. Die werkloosheid legt zware lasten op aan de groote gemeenten, waardoor e te- Hoe nu aan den toestand verholpen? Waar het met den dag duidelijker wordt dat het god&dienstiooze mate rialisme van beide stelsels de wereld op den rand van den afgrond heeft ge brachtnu het failliet van hun levens opvatting millioenen menschan in de ellende heeft gestort, zonder werk heeft ge^et, nu zijn za het hier te lande plots roerend eens geworden om samen den oorlog te verklaren aan ons christen vrij onderwijs, om nog meer te ondermijnen het eoniga wat de we reld kan redden de kracht van den katholieken godsdienst, den invloed van Christus' Kerk. Christen mensohen,denkt er ernstig op na. wat de gevolgen zouden zijn moest hat opzetvsn liberalen en socia listen tegen het katholiek vrij onder wijs ooit lukken. Weg mot den godsdienst, weg met het christelijk onderwijs, dat is noch min nooh meerWeg met de Tien Geboden Gods, Weg met het eerste, het tweede en het derde weg met allen eerbied voor Gods opperste gezag, weg met Zijn Kerk, haar priesters en haar liefdadi ge instellingen, Weg tnet alle genade middelen met gebed, mek doopsel en eerste communie, met kerkelijk huwe lijk en kerkelijke begraving. Weg mat het vierde gebod Weg met allen eörbiod van de kinderen voor hun ouders, weg mat alle gezag. Weg met het vijfde gebod Weg met den eerbied vcor andermans leven. Wag met. het zesde gebod Weg met allen eerbied voor het jong meisje, voor da vrouw. Wag met huwelijks trouw en huwelijksplichten, en leve de vrije liefde. Weg met het zevende gebod Weg met den eerbied voorandermans goed. Weg met het achtste gebod Weg met alle eerlijkheid, met alle trouw nan het gegeven woord, met allen eor- biad voor andermans oor en faam- Weg met het negende en tiende ge bod Weg mat alle behaersohing van het lagere, het dierlijke in onsde Zie vervolg onderaan volgende kolom Een eskadron der Reichswehr grijpt In Gisteren nacht werd voor do eerste maal de Rijksweer officieel uifigenoo- digd om in te grijpen in een gewapend conflict tusschen politieke tegenstre vers. Een autocamion, waarin Nationaal Socialisten gezeten waren, welke zich 'naar een kiesver,gad.ering begaven te Fuerstenwald, werd aangevallen door communisten die het vuur op de Nazi's openden., Ben algemeen gevecht ontstond wol dra. De plaatselijke policie vroeg ver sterkingen aan den voorzitter van het arrondissement Posldatum, doch daar al de policiemachten reeds in beslag waren igenomen door de talrijke poli tieke betoogingen kon hieraan geen gevolg gegeven worden. Men vroeg dus de hulp der Reichs- wcer die een skadron cavalerie iter plaatse zond. (Deze omsingelde het sipijshuis Waaf de communisten, ten getalle van onge veer 140, zich teruggetrokken haddon. Gendarmen en policie-agenten door zochten de zakken der beloogers, doch men vond niets op hen. Daarentegen vond men in de spijszaal een massa messen en revolvers die er in wanorde neergegooid waren. De communisten, bijna allen van Berlijn werden aangehouden en onder sterke policiebewaking terug naar de hoofdstad geleid. 'toestand geraakt zijn, te meer daar het Gemeentekrediet niets meer vereffent. In verscheidene plaatsen heeft men groote werken van algemeen nut moe ten prijs geven bij gebrek aan geld. Dit heeft voor gevolg dat het getal to ondersteunen werkloozen nog steeds toeneemt. De groote gemeenten stellen voor eene leening' aan te gaan met do tus- schenkomst van het Gemeentekrediet deze leening zou eenerzijds dienen om groote werken aan te vangen of voort te zetten, anderzijds om de werkloozen- sleun 'te kunnen blijven verzekeren.De gemeentebesturen zijn van oordeel dat bet niet redelijk is gansch den finan- cieelen last, voortspruitende uit de krisis, door den belastingbetaler te doen dragen gezien hét waarschijnlijk is dat deze krisis zal gevolgd worden door eene periode van voorspoed, schijnt het logischer de lasten te ver- deelen op een tién- of vijftiental jaren, des te meer daar de uit te voeren groo te werken ook zullen ten goede komen aan de komende geslachten. Het schijnt overigens onmogelijk den fiskalen last nog te verzwaren welke op de schouders der bel-istingbetalei s. drukt. M. Renkin heeft aan de afgevaardig den geantwoord dat hij hunne zienswij ze deelde en dat hij eerlang een onder houd ging hebben met den goeverneur der Nationale Bank voor, de studie yau dit voorstel., vrijen handel in willen uitvoeren. Op talrijke plaatsen, waar de kolo nisten hun producten ten verkoop wil den aanbieden, zouden bun goederen in beslag genomen zijn. In vele gevallen heeft men de eige naars aangehouden en aangeklaagd wegens levensmiddelen speculatie. Op verschillende plaatsen zou het tot lie vige vuurgevechten zijn gekomen tus schen de bevolking en afdeelingen der Gepeoe, die uit Mosoou versterkingen heeft moeten ontbieden. De Kurjer Warszawski publi ceert een bericht over bloedige bo'tsiii- gen in Ukraina en boeren van de Ge- peoé., In een plaatsje in het gouver nement Kief zouden de boeren gewei gerd hebben de vereischte hoeveelhe den graan te leveren. Toen daarop do Gepeoe het graan in beslag wilde ne men, dreven de boeren de troepen uit het plaatsje. Na aankomst van versterkingen werd het dorp omsingeld en althans voligens dit bericht aan alle yier hoeken in brand ges loken. Verder meldt het bericht nog, dat 350 personen, bij den aanval op Jiet dor,p om het leven zijn gekomen. We deelen het onder alle. voorbehoud mede. hebzuoht. b"on nochtans van zoovsel onreoh'-vaardigheid, mag botgevierd. Is het dat, wat de wereld moet fed- dan Vrede en geluk in de huisgezin* nen, rechtvaardigheid sn broederlijk heid onder de standen, Onder da vol keren moet brengen HET BESLUIT? In zijn laatste wereldbrisf, schreef Zijn Heiligheid de Paus deze woorden zwaar van beteekenis. De volkeren zelf worden nu voor cle al* lerhoogste en definitieve beslissing gesteld of zij nederig en bctouwvol lot liun God en Vader der Barmhartigheid willen terughee ren dan wel of zij zich zelf en het weinige icat hun op aarde aan geluk nog overblijft, aan den vijand van Goddat wil zeggen aan den haat en den geestelijken ondergang tril len prijsgeven. Katholieke Vlamingen, denkt daar- over na, en past dat toe op da toestan den hier te lande Ook Vlaanderen staat voor de keuze MET OF TEGEN CHRISTUS! Naar een godsdienstige hernieuwing in Christus of naar den geestelijken afgrond met de vijanden van den godsdienst. Dt vij-> anden van one katholiek gelooft van onze katholieke scholen. J>e conferentie tusschen de Valera en Mac Donald, die ten doel had Lot overeenstemming te geraken in bot lersch-Britsche conflict, is onverrich terzake uiteen gegaan. Van 8 lot 11 ure 's avonds waren de beide staatslieden in de cabinetszaal van Downingstreet 10, in drukke ge- daclitenwisseling, waaraan later de lord-kanselier en de attorney-general eveneons deelnamen, doch men slaagde er niet in, over de verschillende punten tot overeenstemming te geraken en bei de partijen handhaafden haar bekende standpunten. Men is dus op het doode punt gekomen, het zal nu hard tegen hard gaan. Het was een dramatisch moment, toen de Valera kort na elf ure de ambts woning van den premier verliet en naar zijn gereeds taanden auto stapte, zonder zich Ue bekommeren om do toe juichingen van eenige geestdriftige aanhangers, die den geheelen avond op hem hadden gewacht en evenmin om bet gefluit van een aantal omstanders. Zijn gelaat stond en stfak en diepe vo ren waren op zijn voorhoofd gegrift. De Valera is weer nanr Dublin vertrokken terwijl Mac Donald zich per vliegtuig naar Lossiemouth begeeft. Blijkbaar ligt het niet in de bedoeling, de gedaeh- lenwisseling nog voort te zetten. Het onderhoud De Valcra-Wlac Donalo Een officieel commuir.rjué zegt, dat geen van de twee partijen haar stand punt heeft kunnen prijsgeven. Heer Norton, de lersche l.abourman, die het onderhoud bewerkt had, ver- Vergadering te Brussel Dé onder-commissie Spoorweg- Straatweg van den Hoogen Raad van Vervoer heeift opnieuw vergaderd in het kabinet van den minister van verkeers wezen, onder voorzitterschap van den heer A. De Groote, van Antwerpen. Na kennis te hebben genomen van do door het laatste Internationaal Con gres van spoorwegen, tramwegen en autobussen aangenomen besluiten,en bijzonder van die, waarbij wordt vast gesteld dat. het voor de regeeringen noodzakelijk is maatregelen te nemen om een einde te maken aan de concur rentie die nuttige vervoerondornemin- gon doodt, hebben de leden der onder- commissie het advies uitgebracht: lv dat een aanpassing van de taksen op de motorvoertugen voor straatver keer en bijzonder op de zware vracht wagens dringend noodzakelijk 1$ in het algemeen belang. 2. dat hét met het oog op die aanpas sing, aanbeveling verdient voor. de voortuigen bestemd voor het vervoer van voorwerpen andere taxatleregelen aan te nemen dan die Welke op do voertuigen voor personenvervoer wor den toegepast. 3. dat voor de zware en de lichte vrachtauto's bet huidig stelsel Waar aan de tarra der voertuigen ten grond slag ligt, zou moeten vervangen wor den door een belasting, bepaald op grond van het gezamenlijk gewicht in beladen toestand 4. dat het toezicht op het vervoer over den straatweg zou moeten ver sterkt worden. klaarde dat de conferentie een volkomen mislukkig werd. Het schijnt niet moge lijk de onderhandelingen voort te zeiien Op de openbare ambten Men. weet dat er eene wet bestaat (3 Augustus 1919) welke alle openbare besturen verplicht in het begeven van bedieningen den voorkeur, te verlecnen aan invalieden. M. Van Cauwelaert lieefL daarover den bevoegden minister volgende ;raag gesteld re toekomst te gemoet, want geweld daden, ontucht, wanordelijkheden zuL- Jen nooi't iels nuttigs In weeg brengen. Laat ons hopen dat van beider kan ten de akkoorden stipt zullen nage leefd worden en dat iedereen ei; het beste zal uit Irekkén. HET AKKOORD BEREIKT De Dagorde In een geest van verzoening on danks de ergheid van den krisisloe- stand den oproep beantwoordende van de hoogste personaliteiten van het land op voorwaarde dat de arbeid on middellijk wordt hernomen Verklaren de patroons der paritaire kommissies van do ijzernijverheid en van den mekaniekbouw i 1. Djat er voor 1 November aanstaan de geen afslag van de loonen meer zal toegepast worden 2. Wat de reeds besliste en aange plakte loonsverminderingen betreft, deze. worden opgeschorst.; De bevoegde paritaire commissies zullen in Augustus vergaderen om de kwestie opnieuw te onderzoeken. Op 'het einde der vergadering heeft de ocrsle minister, in aanwezigheid van patroons en arbeiders, hulde ge bracht aan de verzoeningsgezindheid, welke in den loop van de beraadsla gingen lot. uiting is gekomen. Een kwestie van proceduur Na het besluit van de Syndikalo Kommissie en de overeenkomst v elke in bet ministerie van Arbeid en Nij verheid werd bereikt, kon men verho pen, dat de werkhervatting in heel het land dadelijk zou intreden. Naar verluidt zou de mijnwerkers centrale te Hornü echter opgeworpen hebben, dat de gewone proceduur dien'ti gevolgd zoodat de plaatselijke vak- yereenigingen eerst over do regeiing yoongeslekl door de Nationale Ge mengde Kommissie, zouden moeien beraadslagen. Dit zou eerst Dinsdag gebeuren en Woensdag zou dan alles geëindigd zijn'., In de gegeven omstandigheden wijst alles er echter op, dat de arbeiders lie ver dadelijk aan héb werk zullen gaan om geen tijd te verliezen. Helt gewone leven gaat weer zijn gang Stilaan trouwens is weer liet gewone leven ingetreden. Sedert Vrijdag rijden de buurtrams weer in het Centrum en Zaterdag wa ren de cinema's opnieuw geopend. Syndikale bijeenkomsten le Jolimont en La Louvière verliepen vol orde. Nog deze maand in werking De verordening betreffende den ar beidsdienst, waartoe de Duitsehe rijks- regeerin.g besloten heeft, werd Zater dag afgekondigd. De leider van het rijksbureel voor arbeidsbemiddeling, M. Syrup, werd tot rijkskommissaris voor den arbeidsdienst benoemd. Zoodra de rijksminister van arbeid de uitvoeringsbepalingen zal hebben afgekondigd, zal de nieuwe rijkskom- missaris de presidenten der landelijke arbeidsbeurzen bijeenroepen om de maatregelen te beramen, waardoor, de nieuwe verordening nog deze maand in werking kan treden. In welingerichte kringen schal men het aantal personen, die met de be schikbare middelen voor het loopendo jaar in den arbeidsdienst kunnen wor den ondergebracht, 120 a 130 duizend. Volgens cle niéuwe arbeids-verorde- ning zullen niet alleen, zooala tot dus ver steuntrekkenden arbeidsdienst kunnen verrichten, maar alle jeugdi ge dienstwilligen. Ook de politieke par tijen en vereeniginigen zullen kunnen meedoen. Voorwaardo is, dal die werk zaamheden tot nut van het algemeen Kan de wet. van 3 AuguStius 1919, tot het bekomen van een openbaar ambt, ingeroepen worden door een oorlcgsui- op de basis welke tot nu toe gevolgd jvalied die reeds geniet 1. Van een in- wer.d. Heer Norton dacht dat nu de weer-]een ancienniteilspensioen van 5.000 fr. wraakmaatregelen door cle Dail gestemd 3. Van een salaris van 15.G00 fr. we- nu ongetwijfeld spoedig van kracht zul-!gens een private betrekking len worden. I Antwoord Indien de opgegeven' Die lersche Labonrpartij zegde liij komsten zeker zijn, schijn't belangheb-jden gesteld. Men hoopt intusschen nog ten slotte zal De Valera steunen daar bende gercklasseerd in de samenleving, een hoogcr bedrag beschikbaar te kun- hij van oordeel is dat deze een redelij- Dit beteekent dat deze invalied geerijnen stellen, waardoor dan ook het aan- ke basis voorstelde ot besproking ;welke aanspraak op het voorkeurrecht meecjtal arbeidsdienstwilligen nog kan wo£~ verworpen werd4 'jean, mak^m lden uitgebeld* jvalidit.eilspensioen van 5.400 fr. 2. Van strekken. Men heeft berekend dat voor de blij vende 250 dagen van hot bcgrootings- jaar 100.000 man voor een bedrag van. 50 miljoen mark in dienst kunnen wor-

De Volksstem | 1932 | | pagina 1