De jongste gebeurtsnissen in de Frontpartij PLECHTIGE WIJDING TERJODEN-EREMBODEGEM DEGEM Het Grafmonument van Dr Edward Poppe. KONING ALBERT Spreekt tot Amerika De scheuring gaapt steeds dieper NOG DE WERKSTAKING Ton Papens Staatsgreep in Pruisen VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMÉR Kerkstraat, 9 én 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Kavas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buidlng/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. ZONDAG 24 JULI H. Christina |Zonop4,14Zonaf7,89 MAANDAG 25 JULI 193? H. Jacobus §Zonop4,15Zonaf7,38 L. K. 25 N. M. 2 OP ZONDAG 31 JULI 1932 TE 3 UUR NAMIDDAG 132 iAG DIT NUMMERI BLADZIJDEN. BESTAAT UiT XES en plaatsen van den eerstén steèn der nieuwe kerk van St Jozef te Terjoden-Erembodeg-em dooi Z. H. E. Monseignéur COPPIETERS. Na de plechtigheid zal de eer gegeven worden aan milddadige personen hun steen te plaatsen ten voordeele der kerk. Van 5 tot 7 uur Muziekaal CONCERT op het Kerkplein door de Muziekmaatschappijen der Gemeente. Vermakelijkheden op den koer van het Klooster. Wat ons in het leven van dezen vu4* rigen apostel vooral Ontroert en sticht is zijn groots Maria-devotie, Alles dcet hij rriat Maria door Haar en voor Haar. Ge leidt uw kinderen in da biecht tot Jezus 'H. Hart, zoo sprak hij op zijn sterfbed tot een priester; 't is verhe ven en goed en volmaakt... maar ge doet ze over een gracht springen Leg er een brugshen over laid ze l^ngB Maria tot Jezus 't is zooveel gemak kelijker en zekerder. Hij vereerde Maria vooral onder den titel van Middelares van alle genaden en aan allen beveelt hij deze devotie dringend aan. De kinderen in den Euch. Kruistocht moeten zich vOOr Jezus heiligen door Maria, de Cibisten moeten, om andere Christussen to zijn, Jezus in zich laten vormen, door Maria da moeders moeten Maria dosn meedoen in de opvoeding hunner kinderen, de priesters vooral moeten zich in alles laten leiden door Haar, not.it mogen zij alleen naar 't altaar gaan, wsnt Maria hoort 't huis bij elke Heilige Mis omdat da Mis op onbloe dige wijze, de hernieuwing is van het Calvarieoffer. 't Is die gedachte van Maria-Midde- lares, die de kunstenaar heeft willen vastleggen in het monument, dat Op Zondag 28 Augustus to Moarzeke Op het graf van Edward Poppe zal worden opgericht. Jezus hangt gestorven aan het kruis, hot hoofd op zij gezonken, rustig, stil, eenzaam. Alle vijanden zijn van cal- varie weggevlucht. Er gaat majesteit van Hem uit en tevens onzeglijke goed heid en zegevierende liefde. Zijn Moe- dar en de beminde discipel, Johannes, zijn naderbij gekomen en omhullen den iievan Doode, als met den mantel hunner eerbiedig-begrijpende, smar telijk zware wederliefde- Uit de doorboorde zijde van den ge» storven Verlosser is water en bload gevloeid de Heiligs Kerken de HH. Sacramenten. Diezelfde Kerk waar over Maria daar *oc6ven, door den stervenden Jezus, tot MOEDER werd aangesteld en diezelfde sacramenten, onuitputtelijke bronnen der genade, waarvan zij is de MIDDELARES. Met een stil, maar welsprekend ge baar ontvangt Maria in hare hand het water en het bload uit da doorboorde zijde en brengt alzoo de genade, d© liefde en de barmhartige goedheid van Jezus' Hart Over naar Johannes, die daar onder het kruis de gansche H. Kerk vertegenwoordigt en als dusda nig zooeven door Jezus aan Zijn Moe der tot Zoon werd gegeven, Alzoo ontstaat sedertdien tusschen deze drie personen, één gesloten gehosl één kringloop van liefde, die, onafge broken uitvloeit en wser Invloeit door de eauwen heen, tot het einde der tij den. De verzorgde uitwerking van dit schoon monument zal aan de diepe beteekenis ervan haar volle waards geven. Wij zett6n alle vrienden en vereer ders van zaliger Edward Poppe aan om ons in de hulde die wij den grooten .Mariavereerder brengen willen, zoo ■toffelijk als zedelijk te helpen. We verwachten tevens dat ze Op 28 Aug. ie Moerzeke talrijk aanwezig 2ullen zijn, opdat da weldoende invloed, die van Poppe's stille werking overal Is Tiitgegaan, groeia en sterker worde tot uitbreiding van Jezus' Rijk door Maria. C. Van Kerekhova Voorzitter v* h, uitv* Comité, Hoe i/olksvertegemvoorder Vindevogel deze week in 't Volk van Ronse (24 Juli 1932) do bespreking o/er het Federaal Statuut in de Kamer beoordeelt. Wij geven dit stukje ter Overweging aan de Katholieke jonkheden die in de fronterrangen zijn versukkeld. De bespreking over het federaal sla- tuut is niet rustig verloopen. M. «Huys- mans had voorgesteld de spreektijd op 5 minuten <t»e beperken om te kunnen in verlof gaan!! maar M. Hermans stoorde er zich niet aan en sprak maar door lot de voorzitter aan de Kamer vroeg zijne lUitshiiting te stemmen. Daar M. Hormans niet gereedelijk vertrok werd de zitting geschorst. Bij de herneming was hij weg. Dat is nu de tweede Vlaamsche na tionalist die buiten igezet is. Zij zijn van aangrenzende arrondissementen. Als er verlies of winst aan zulk inci dent is, zullen zij liet gelijk deelen. Van do Vlaamsche nationalisten heb ben er drie gesproken over heft federaal statuut Vos, Leuridan en Hermans. De1 eerste voor; de andere tegen. Drie ver schillende opvattingen over zoo 'n ge wichtig Vlaamsoh nationaal vraagstuk. Nevens Leuridan staan Butaye en Vanden Bulcke; Hermans staat alleen; de rest staat aan de zijde yan Herman Vos. Men mag niet meer zeggen dat ei: een Vlaamsoh nationale partij i3. Er be staat nog alleen, een groepeering van Vlaamsche nationalisten die het onder malkander eens zijn om de minimalis ten af te breken en op de hielen te zit ten. Veel politiek .prestige kan de VI. na tionale beweging er. niet bij winnen en wij worden langs om meer overtuigd dat tot heil van 't Vlaamsoh nationalisme zelf de katholieke beweegredenen nog op zijde gelaten de Vlaamsche na tionalisten beter hun zelfstandige po litieke groepeering zouden opgeven en een Vlaamsoh nationale groep in den schoot der rechterzijde zouden vormen. Do historie van hot federaal statuut is zonder glorie verloopen in de Kamer. Als belooning voor zijn werk blijft aan H. Vos alleen de hoop dat de gedachte zich door den tijd bóven de incidenten cn de kontingenten zal stellen en zich aan de opene geestgn in Vlaanderen zal opdringen. Sommige Vlaamsche nationalisten vinden dat zeer politiek profijtelijk dat de bespreking in zulke herrie verloopen is; hun volk belieft zich in zulke inci denten, zeggen zij. Diat bewijst alleen dat zij de opvoeding van hun volk ver keerd gemaakt hebben. Wij beklagen de Vlaamsche nationale Kamerleden die om 't grootste sukses te hebben zich bajon net op 't geweer zullen moeten uit de Kamer doen zetten. En wij vragen ons ook af in hoeverre zoo 'n ziekelijke sen satiezucht wel bevordelijk kan wezen voor de vorming van een gezonden ka tholieken geest. Vos was met zijn vrienden. Natuur lijk; maar Vos zou zich niet groffelijk laten buitenzetten. Het kan de katholie ke Vlaamsche nationalisten niet in aan zien. doen stijgen dat zij van Vos zoo 'n les van parlementaire waardigheid moe. ten krijgen. De inaanmerkingnemmg over het Te deraal statuut werd verworpen door. de katholieken en de liberalen. De socialisten hebben zich' onthou den. De Vlaamsche nationalisten hebben de naamafroeping gevraagd; doch' aan gezien er te veel Vlaamsoh nationalis ten buiten de Kamer waren op dat oogenblik is er gestemd geweest bij staan jen Zitten® Eene rede langs de radio verzonden Donderdag had de inhuldiging plaats van een radiodienst tussohen het Na tionaal Instituut van Radiophonie en de Vereenigde-&taten. Te dezer gelegen heid heeft de Koning de volgende rede gehouden tot het Amerikaansche volk. Het is met groot genoegen dat ik de uitnoodiging der Amerikaansche draadlooze stations heb aanvaard, om het woord te richten tot de Vereenigde- Slaten. Het is tevens een gelukkig sa mentreffen dat mij irr' de gelegenheid stelt op den dag zelf van onze Nationa le feestviering de lijn in te huldigen der Techtstreeksohe verbinding per, radio, tusschen Amerika en Belgie. Ik ben gelukkig gebruik te maken van deze gelegenheid om een hartelij- ken groet te sturen tot het Amerikaan sche volk waaraan mijn land steeds verbonden is geweest door banden van vriendschap. Men had zich er kunnen aan. ver wachten door mij eene verklaring te hooren afleggen over de wereldcrisis cn de economische moeilijkheden waardoor, wij in de eerste plaats in beslag geno men worden. Ik meen echter dat dit niet de gelegenheid is om zulks te doen. De alles overheersehende gedachte in. mijnen ge-est is voor het oogenblik eene gedachte van dank, tegenover de geleerden van alle naties, die de volke ren welk door zulke gróote afstanden gescheiden zijn, in slaat hebben gestild, rechtstreeks met elkaar door het woord in verbinding te geraken. Het is mijn oprechte wens oh dat de dagelijksche vooruitgang der wetenschap waarvan dit een vooraanstaand voorbeeld is, een wnardigen tegenhanger vinden in een vooruitgang tot een betere elkander be grijpen onder de naties. Dit is niet en kel eene ij dele hoop welke ik koestor maar mijne vaste overtuiging. Onveranderde toestanden In de Borinage is het rustig e oh ter hebben de gendarmen moeten chargee ren te Jem.appes en op het gehucht Monsville, te Quaregnon, om samen scholingen uiteen te jagen. In vrijheid gesteld Vrijdag morgend werden de genaam- den Urhain Struyve, van Paturages, Frans Duf los, van Elouges Mare Charli-er van Manage en Alfred Simin, van Bois' d'Haine, aangehouden tijdens de woelingen van verleden week, in vrijheid gesteld. In verscheidene koolmijnen zijn do terugtrekkenden talrijker Het bevel tot algemeene werksta king is uitgeroepen door de Centrale dor Mijnwerkers van Charleroi, is niet volledig gevolgd geweest. In het grootste deel dei: koolmijnen zijn Vrijdag morgend vele mijnwerkers aan het werk gegaan. Te Montignies le Ti Heul waar; men de eerste dagen der week in de kool mijn van Forte Taille liad gestaakt, was men Vrijdag morgend voltallig aan het werk. In vele koolputten is Tiet gélal werk- hernemers gestegen yan 15 tot 25 ten honderd. Een groep vrouwen dié mijnwerkers belett.ten wiilden in de mijn te dalen, werden door, de gendarmen uiteen ge dreven. IN LIMBURG De stakers nemen het voorstel aan het konflikt aan een soheidsraad te onderwerpen De Centrale der. mijnwerkers van Limburg heeft aan den minister van arbeid getelegrafeerd, dat zij bereid is bet konl'likt dat aanleiding heeft ge geven tot staking in de Limburgsche koolputten aan een soheidsraad te on derwerpen. Het geld van Moskou Onder hoofding Een ophefmaken de openbaring sc-hrijft het socialis tisch blad de P&uple V.i Uit de huiszoekingen bij dé kom- munisten is gebleken, dat de meeste propagandisten betaald Waren dooi; Moskou'. Zij ontvingen 300 fr. per maand, en 50 fr. per dag, als reiskosten. Zij die piet aa*n de leiding êioMsn irokkep, alleeq Lêi&kpg.lePa De jongste gebeurtenissen die zich in de Frontpartij hebben voorgedaan toonen aan hoe hopeloos de toestand bij de Vlaamsche Nationalisten is ge worden. Laat ons eerst spreken van Wesl- Vlaanderen Vijf vlaamsche natio nalisten die zic-h bij de groep Van Se- veren hebben aangesloten hebben zich uit de Provinciale raad ter.ug getrok ken uit protest tegen het partijen-sy steem dat het volk ten onder brengt. A-ldus is de scheuring* tot in haar laat ste konsekwentie doorgevoerd. Te Rouselaore werd op 10 Juli de eerste landdag van het Dietsch Natio naal Solidarisme geho-uden. Twee honderd vijftig militianen, nie-t diep greene jas en grijze broek, gewapend mei stokken Waren aanwezig. Zij werden door Den Vlaamschen Ilitler» Van Severon, geschouwd... Die leider werd begroet door den kreet... heil heil Op de vergadering verklaarde hij plechtig Vandaag dreunt op de banen der geschiedenis de eerste stap van het marschbereide, nieufve Diètsch- land Na hem kregen de congressisten een rede van twee uur te hooren van den dichter Wies Moens, over toekomst- ekonomie 1 Te Gent in de studentenwereld ligt! alles overhoop... sinds maanden kan; men het Verbond der Vlaamsche Stu denten niet meer bijeen krijgen... de praeses Aimé Bockaeit, aanstaande schoonzoon van professor Daels, werd afgesteld omdat hij een goedzakkige federalist was. Het Dinaso groeit aan. Ook het socialisme wint veld bij de gestudeerden een zeer behendige propaganda wordt door de mannen van Vooruit onophoudend gevoerd. Men vertelt zelf dat Kamiel Iluysmans naar Gent zou komen om er zich met de werving onder de intellect/ueelen bezig te houden. Anseele zou voor, hem de plaats ruimen 1 Zullen de oogen van de Katholieke ouders die hunne kinderen naar Gent laten gaan, dan eindelijk open gaan X Te Antwerpen heeft Leo Scheere, als hoofd van de katholieke fractie van de frontpartij het moeten aftrappen. Hij werd te gematigd. Wat zal er met Vos gebeuren Hij beloofde immers zijne stelling te her zien indien de wet op de vcrvlaain- sching van het gerecht er door kwam.., en dezo komt er door. Vos zal over gaan tot het socialisme reeds stuur de Hiiysmans hem den welkomgroet. Van Aalst zullen we nog niet veel zeggen... we zijn enkel benieuwd om lo wéten wie de plaats zal moeien ruimen voor de opkomende sterren In het Parlement is het er leclijlf toegegaan bij de bespreking van hel federaal statuut... Niets wijst beter tla onverkwikkelijke positie aan der fron- ters dan de wanhoopsdaad waartoe zich volksvertegenwoordiger Die Backer heeft laten leiden. Hij heeft zich aan de deu,r der Kamer doen zetten. Waarom Om eene beuzelarij en dat wijl men het statuut ging bespre ken dat de redding van Vlaamicrep moest brengen De houding der fronters is onwaar- (lig geweest. Het is voorwaar een droevig schouwspel dat de verlogen- woordigers der jonge partij die zich ge vleid heeft met de hoop Vlaanderen?», intellectueel© krachten in te lijven,zich in 't openbaar gedragen als kwajongens zonder het minste eer- of wattrdig- heidsgevocl. Arm Vlaanderen, dat door dergelijke menschen naar de grootheid moest ge leid worden In het parlement heeft zich ook de verdeeldheid onder de fronters eens le rneer geopenbaard. Leuridan die het voorstel Vos had geteckend, kantte zich samen met Ward Hermans tegen datzelfde voorstel. De anderen zwegen Waarom Zijn de fronters van Aalst, 'De Beuckolaer en Van Opdenbosch ja of neen nog fe deralist Of kregen ze uit Aalst op dracht van te zwijgen. Zal De Werkman dat raadsel op lossen J Generaal von RUNDSTEDT militair bevelhebber voor Berlijn en voor Brandenburg Generaal von Rundstedt geeft strenge bevelen aan de policie Generaal von Rundstedt die de uit voerende macht in handen heeft voor de provincie Brandenburg en Berlijn, heeft eene verordening afgekondigd, krach tens welke ieder persoon die verdacht wordt een wapen gedragen of verborgen te hebben gehouden mag gevat en in de gevangenis geworpen worden. De ge neraal heeft' ook aan de policie bevel gegeven in gebeurlijk geval dadelijk en onverbiddelijk gebruik te maken van hare vuurwapens. Een beroep van von Papen op de bevolking De rijkskanselier, herhaalt in een proclamatie dat de in Pruisen genomen maatregelen in het belang van de rust en de orde, die in Pruisen in gevaar wa ren, noodzakelijk zijn geweest. De rijks kanselier doet een beroep op de bevol king van Pruisen tot handhaving van d$ ry,S}t de oid& In de kringen der rijksregeering acht men het onbegrijpelijk, dat de uil hun- macht ontzette Pruisische ministers en de heeren van het Pruisische politie— bestuur der maatregelen der rijksre geering op juridische gronden onjuist noemen. Deze maatregelen, aldus wordt verklaard zijn genomen op grond van een verordening van den rijkspresident, waarmee zij rechtskracht gekregen heb ben. De bedoelde personen hebben na tuurlijk het recht hun bezwaren in te brengen, doch zij moeten zich eerst- naar de verordening schikken. Verbod van algemeene staking De militaire bevelhebber heeft aan de commissarissen van politie le Berlijn en in de provincie-Brandenburg het vel ende medegedeeld Een algemeene staking als politiek' strijdmiddel 'tegen de verordening van den Rijkspresident zou de openbare cr_ de en veiligheid in gevaar brengen. iP,e opwekking tot e-ejn zoodanige algemee ne staking, door woord en geschrift (•dagbladen, pamfletten) is derhalve handelen in strijd met art. III der ver ordening. Tegensprekers, samenstellers en verspreiders van vlugschriften, waarin tot algemeene staking wordt aangespoord, is derhalve art. II van de verordening van toepassing. Sedert 18 Juni 116 dooden en 1170 gekwetsten De «Vorwaerts» publiceert de statis tiek van de lijst der dooden en der go- kwetsten gevallen tijdens de politieke onlusten, die zich in Duitschland voor gedaan hebben sedert het voorschrift van den 18 Juni, waardoor de vrijheid van betoogen in open lucht en dér uui- formdracht voor de politieke vereeni- gingen hersteld wordt. Het aantal dooden bedraagt 116; dat der gekwetsten 1170. «Die Rote Fahne» verboden Het communistisch dagblad «Die Rote Fahne» werd verboden voor eenen duur- tijd van vijf dagen, ingevolge het presi-; dentieel bevel van den 20 Joili. Socialistisch Rijksdaglid aangevallen èn zwaar gekwe&st Men meldt uit Berlijn dat het socia listisch Rijksdaglid, M. Jaecker, te Nol- denburg, bij Koeningsberg, door Hille- rianen aangevallen en zwaar mishan deld werd bij middel van ploertendoo-, d$xs.. M. Jaefikgi wgrd zwaar gewond^ J

De Volksstem | 1932 | | pagina 1