De politieke toestand in Duitschland Onze Koningin Dinsdag Juli 1932 Invoer van Versche Vruchten in België ONZE FINANC1EELE TOESTAND Hoe de Sovjets den oogst gaan binnenhalen Naar de Wereldconferentie NOG DE WERKSTAKING XXXVIII JAARGANG NUMMER 182 Kerkstraat, 9 én 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-D# Gandt Publiciteit buiten het Arrotid. AALST Agentschap Havas, Adolf IVlaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londros W. O. 2. H. Anna Zonop4,17Zonaf7,37 N. M. 2 E, K. 9 25 Juli... Verjaardag van H. M. de Koningin Eiisabeth. De jaren gaan voorbij... Do herin neringen blijven. Getrouw aan den Koning, groeten wij do Koningin Elisabeth, in den glorievollen luister van haar hooge hoedanigheden, als echtgenoot®, als mooder en als Koningin. Wij berinneren ons graag de har telijke geestdrift van hst land dat prins Aalbrecht onthaalde, wanneer hij in Belgie, haar nieuw Vaderland, do jonge prinses bracht, zij die da iiefliattige koningin en do welbemin de Mooder van gansch zijn volk zou worden. Het heugt ons nog, hot wolspre- kond antwoord dat Z. M. de Koning Aalbrecht don dag van zijn inhuldi ging, Kardinaal Mercier toestuurde Gij lieht ook ov.-r mijn kinderen willen spreken, ik dank or u om. Wij vergeten niet dat, zoo zij onze haard stee toebeliooren, zij vooraf het Va derland zijn toegewijd, Da Koning, de Koningin, hun kin deren, hun kleinkinderen hooren Belgie toe. Do Koninklijke Familie is de glorie, de fierheid, de hoop van het Vaderland wij huigen voor hen met eerbied, mot getrouwheid. De gansche wereld staat in bewon dering voor ons Koninklijk echtpaar. Wij, Belgen, wij voeleu ons aan hen gehecht in gevoelens van diepe gene genheid, En, dit is wat ailen, bij den verjaardag van onze Koningin luid willen uitjubelen. Het staat gehoekt hoe Koningin Elisabeth, vóór de:i oorlog, op alle manieren.'haar levendige toewijding wist te bewijzen, bijzonderlijk aan lijdenden en hopelooze», aan armen en beproefden. Onze lezers weten wel hos de Ko» ningin werd onthaald bij de mijn werkers op feest of bij beproe vingsdagen in Limburg, te La Lou vière, te Luik en zoo meer. En dat is zoo gansch natuurlijk, spontaan, omdat het volk begrijpt welke hartelijke goedheid de Vorstin de nederigen en kleinen toedraagt... En gedurende den oorlog Die, alsdan, den Koning en d* Koningin hebben gekend in hun eenvoudig leven, in imn liefderijke toewijding aan de soldaten, aan de vluchtelin gen, kunnen getuigen van de recht zinnige toegenegenheid hunner ge. voelens... en die ook, beminnen onze Vorsten. Die den Koning zagen... et) som wijlende Koningin met Hem., in 't gevaar der vuurlijn, in de loopgra ven, kunnen getuigen hoe zij, ridder lijk, edelmoedig en heldhaftig waren, en die bewonderen en beminnen onze Vorsten.. Die de Koningin zagen..en zoo dikwijls do Koning met Haar,., ge bogen over het Iijdensbed van zieken en gekwetsten, en zij, met engelaoh- tige troostwoorden, de wonden zolf verzorgen en vermaken..., die Haar, als oen moeder, de laatste begeerten van stervenden hoorden vertrouwe lijk opnemen... die weten boe goed onzeVorsten zijn, dia beminnen Hen. 25 Juli verjaringsdag van onze goede Koningin Wij bidden God en vragen Hem, Koningin Elisabeth, in geluk en voorepoed, lange jaren te bewaren aan den Koning, aan baar kinders en kleinkinders, aan baar Belgische Volk Leve de Koningin Het Ministerie van Landbouw brengt ter kennis van liet publiek dat de in voer, in Belgie, van versche druiven, .en abrikozen, van versc-he pruimen alsook versche perziken en ^iloedperziken aan het overleggen, bij de Belgische douane .van,een bijzonder getuigschrift, afge leverd door den Dienst van Landbouw- s'tatistiek en Landhuishoudkunde, .14, Kapellestraat, te Brussel. De aan voormelden 'Ilienst te zend m aanvraag om invoergetuigschrift, moet gesteld zijn op een bij den Dienst te verkrijgen formulier. De aanvraag om getuigschrift moe't vergezeld zijn van een fiscaalzcgel van 5,50 fr. per. ver langd getuigschrift. De getuigschriften zijn gedurende een tijdperk van 50 da gen geldiL invoer, en worden slechts afgeleverd aan in Belgie wonende, personen. ;Tot staving hunner eerste vraag om invoergetuigschrift, moeten de belang hebbenden er een verklaring bijvoegen van den Belgischen inklaarder, die zich in 1931 met hun invoer heeft bezigge houden, en waarop afzonderlijk voor elk nd van herkomst, benevens de datums fen nummers van de tolaangifte, de in 1931 in Belgie ingevoerde hoeveelhe den staan aangeduid'. Bij gebrek aan een verklaring van een inklaarder, moet' afzonderlijk voor elk land van herkoms'b de belanghebbende een lijst van zijn in voer in Belgie, in 1931, opmaken, en er, alle bewijsstukken bijvoegen (tolkwi- tanties, vrachtbrieven, bijzondere bul letins, voorzien van het overdrachtzegel)! lD(e getuigschriften worden de eerste dagen van elke maand afgeleverd aan de invoerders die hun aanvraag bij den Dienst voor den- aanvang der. maand hebben ingediend. Alle verdere inlichtingen kunnen bij den Dienst bekomen worden. Over onzen financieelen toestand schrijft professor Ba-udhuin, leeraaij aan de Hoogeschool van Leuven als volgt Spijts de verhooging der las'ten ge stemd in Juli 1931 en in Maart 1932 is er nog een zwaar te kort in de begroo ting. Eerstens komt er weinig geld binnen. De crisis en de daling der prijzen doen ook de opbrengst der belastingen zak ken. Anderzijds doen de al te hooge tak sen de belas'te stof verdwijnen. Daaruit spruit voort dat in plaats van 9,5 milliard inkomen voorzien op de .gewone begrooling men dit jaar slechts doch maar voor één enkelen milliard ontvangen zal. Bovendien zullen wij wegens het stop zetten der herstelbetalingen dit jaar nog 500 miljoen minder ontvangen dan men verwachtte, bedrag «lat bestemd was voor het uitbetalen der. oorlogs pensioenen, :Wat de uitgaven betreft is de toe stand niet rooskleurig. In Maart werd beslist de 'tractementen te verminderen. Zoo deze vermindering werkelijk de 500 miljoen besparing oplevert wel ke men er van verwacht dan zullen die besparingen slechts moeten het te veel aan gewone uitgaven vergoeden voor dewelke bijkomende credieten moeten gestemd worden. Wij hebben ten slo'bte het steungeld aan de werkloozen, waarvoor 300 mil- lioen voorzien was in de bcgrootmg, Het zal 750 miljoen beloopen waarbij dan nog moet gevoegd worden 300 mil- lioen als voorschot door den Staat ge daan aan de provinties en gemeenten. Kortom, het 'tekort voorzien voor 1932 zal zoowat 2,5 miljard bedragen. In dit bedrag komt het gedeelte be stemd voor "de Openbare Werken slechts tussc-hen voor 400 miljoen, het eenigè gedeelte dat eene productieve tegenwaarde heeft. Hoe kan nu de regeering 'dit te kort dekken. Door een leening. Men heeft de leening met premie uitgegeven, ver volgens de leening in Frankrijk. Men bereidt eene nieuwe binnenlandsche leening voor. De Staat laat bovendien toe en waarborgt de leening van 1 mil liard uit te geven door het gemeente krediet. Voegen wij er nog aan toe dat de Belgische Schatkist deze der Colo- nie bevoorraadt en dat men dit jaar 600 miljoen daarin heeft moeten storten. In dit tempo zouden wij dus drie tot vier milliard van renten of gelijkaar dige waarden in een jaar moeten uit geven ten einde het te kort te dekken. |Die begrooting voor 1933 ziet er niet beter uit. Niemand mag verhopen dat de Bel gische bevolking, zelfs geholpen door het buitenland voor een dergelijk be drag kan instaan. De toestand zal nog moeilijker wor den in October als wij. de 800 millioen nan Kasbons op 10 jaar zullen race ten uitkeeren, die alsdan vervallen; zij zullen slechts gedeeltelijk hernieuwd worden zoo er voldoende vertrouwen bestaat; De nieuwe Heeren. Van links naar rechts de nieuwe bevelhebber, der Schutz- polizei, Oberst Poten; de niouwe'polizeipraesident van Berlijn, Dr Weichen; de nieuwe ondervoorzitter der Politie, Dr IVlosle. Naar de verkiezingen j troffen beeft met rijksminister voiï Hitier heeft te Liegnitz o.m. gezegd: (S^tei-Cber en naliönaal-socialjs- Dertien jaar lang hebben de oude regee Meer en meer gelooft men trouwens Sn Amerika, dat de afbetaling der schulden op ekonomisch gebied een weerslag uitoefent die den Amerikaan- 'schen handel treft. Ook denkt men dat het beier ware van de betaling dei; schulden af te zien. (Deze ommekeer bij de openbare mee ding moet thans senator, Borah bein- yloed hebben» Naar, de correspondent van de '«Ti mes» uit Riga meldt, heeft de cen'trale komiteit der bolsjewistische partij le den der commuistische jeugdorganisa ties opdracht gegeven, om als z.g. «oogstopzichters» de korenvelden tegen de plunderingen van hongerige boeren te bes.chermen, vooral in Oekrainie er. het Wolgabekken^ Naar uit Moskou gemeld wordt, be vinden zic-h in deze gebieden reeds twee ioen jonge communisten. Zij zijn niet alleen belast met de bewaking van de korenvelden maar ook met een uit breiding van den graanoogst, door het organiseeren van z.g. «inzamelingsde tachementen», welke de korenvelden nog eens zorgvuldig moeten afzoeken nadat de boeren den oogst hebben bin nengehaald. Volgens het departement van statis tiek te Mokou kunnen aldus nog ver scheidene millioenen tonnen graan ver zameld worden. Ophefmakende ommekeer in Amerika Radiorede van senator Borah Senator Borah heeft in e.cn radiore de opvattingen verkondigd die wijzen op een belangrijken ommekeer. Onder meer kwam de senator op voof de onmiddellijke bijeenroeping van wereldkohferentie die niet alleen over de herziening of schrapping van de oor logsschulden zou beraadslagen, maar die ook al de na-oorlogsche vraagstuk ken moet aanpakken. Borah wees op de politiek welke' ie Lausanne werd ingeluid en die aan de Amerikanen gebiedt de kwestie van de oorlogsschulden 'te herzien. Deze her ziening moet echter in elk geval gepaard gaan met overeenkomsten om het munt- vraagstu-k cn over de ontwapening want deze overeenkomsten moeten aan Vereenigde Staten het verlies van hun schuldvorderingen op Europa vergoe den en rechtvaardigen. Na gezegd te hebben, dat het verdrag van Versailles onvermijdelijk moet wij ken voor de stem van het geweten en de rechtvaardige eischen, gaf Borah de taak van de ltonferentie aan als volgt-; hers'lel van den gouden standaard met het doel den eoonomischen toestand' in de wereld te herstellen. De ekonomischen weerslag van de schuldbetalingen Washington, 24 Juli-.: Dé verkla ring van senator Borah wordt be schouwd als een van de belangrijkste, daar de senator tot nu toe hardnekkig gekant was tegen elke herziening .van de schulden. ?ie vervolg onderaan vorige Kolom cingspartijen milliarden en millïarden aan schatplicht bewilligd,, thans noe men zé zich plotseling pleiters voor ric vrijheid van Duitschland; thans zeg'gon zo zelfs, dat ze tegen de drie milliard zijn, die de overeenkomst van Lausan ne bepaalt. Wij, nationaal-socialisten, zijn te genstanders van de overeenkomst 1 an Lausanne. De grond van het iDluftsche verval ligt echter diep in de heele partijhuisliou- din gr, Hoe willen de oude partijen thans iets t.unnen verbeteren, daar toch haar ei gen bestaan de voorwaarde is geweest, voor wat is geworden Vuurgevecht na kiesvergadering r 1 doode, 15 gewonden Bij den terugkeer van na. socialisten van bovenvermelde vergadering in Lieg nitz waar Hitier het woord had gevoerd, is het in Bunzla/u.in de late avonduren tot relletjes tussc-heti communisten en Reichsbannerleden eenerzijds en Nazi'i anderzijds gekomen, waarbij van schiet, wapens gebruik werd gemaakt. Een Reichsbannerlid werd gedood, verscheidene nationaal-socialisten communisten werden gewond. In totaal zou het aantal gewonden 15 bedragen. Die politie heeft de órde hersteld. Hitiler aan het bewind Zullen de Hitlerianen het Rijk overrompelen 7 farijs, 24 Juli. Jean Bo'trot, dc bijzondere medewerker van «Le Jour nal», die echter nogal voortvarend en romantisch te werk gaat, meldt uit Ber lijn, dat men, dadelijk na de rijksdag verkiezingen de communistische partij éls onwettelijk zo-u verbieden. Ook zou de Rijksdag andermaal ontbonden, wor den moest zich geen meerderheid aftee- kenen. Ten slotte zau men bet aan boord De moeilijkheden, gaat prof.Baud •huin. voort, zijn dusdanig dat men zich afvraagt of men werkelijk het slecht ste vernlijden kan, n.m. de uitgifte van Schatkistbons,do inflatie en nare tische leider zich bereid verklaarde zijn stormafdêelingen in arbeidsbalaljons le hervormen. Berlijn, 24 Juli. Op een ïïitleriaan- sch-e bijeenkomst zegde de afgevaardig de Zullkens «Het wordt tijd, dat de nationaal-socialisten bet gezag verove ren. De verkiezingen van 31 Juli /.uilen gevolgd worden door een opmarsch naar, Berlijn en het zal ons weinig kunnen schelen, of de opmarsch wettelijk is of; niet. Do afgevaardigde Rust verklaarde zijnerzijds «Hiller zal na 31 Juli re- georen, hoe de verkiezingen ook mogen uitvallen. .Wa't Hiller zeJf betreft, deze toonde zich te. Zillau veel voorzichtiger en uit te dc meening «31 Juli kan een een voudige raadpleging zijn, of misschien een beslissende dag. De ex-keizer slaat alles gade Londen, 24 Juli. Een bijzondere medewerker van de «News Chronicle», heeft te Doorn vernomen, dat de ex- keizer nauwlettend het verloop van do gebeurtenissen in Duitschland volgt'. Ook zou Wilhelm groote bewondering koesleren voor de huidige rijksrcgce- ring. Officieel weigert men natuurlijk té Doorn eenige verklaring le. verstrekken maar de algemeene indruk is, dat de ex-keizer met spanning op gebeurtenis sen wacht waarin hij niet persoonlijk zal bét-rokken zijn, maar die niet bui ten zijn medeweten zullen plaats heb ben. Het is overigens niet zonder beteeké- nis, dat de ex-kroonprins en prins Os car von Hohenzollern dezer dagen hun vader kwamen opzoeken. Een Journalist aangevallen Dr. Winner, redacteur van de «Yos- sische Zeitung» is in den afgeloopen nacht toen hij van zijn redactie kwam, aangevallen door 4, nationaal socialis- leggen om, na een ophefmakend aflr-e- ten die hem neersloegen daar bij wei den, aan Hitier het opperste gezag in gerde het kenlee-ken van het ijzeren Duitschland l.o verzekeren. jfront van zijn frak te verwi jderen. Win- In verband daarmee meent Botrot te ner werd bloedig aan het hoofd verwondt wéten, dat Hitler een overeenkomst ge-;en verloor het bewustzijn. Huiszoekingen te La Louvière La Louvière, 24 Juli, De politie van La Louvière heeft huiszoeking ge houden in hel communistisch lokaal en volgen mits de noodige krachtinspan-iwigt de hand te legg0n op talrijke do ning mag hieraan niet gelwijfelu wor-Lumenten, vlugschriften en plakkaten ^eR- Deze werden voor verder nazicht naar Maar de heropwerking zal misschien het parket van Bergen verzonden, zeer onpopulaire middelen vergen,! Opnieuw In staking welke men miss,chien niet treffen kan Vergaderingen werden gehouden zonder de regeeringsformule te wijzi- d0 verschillende volksgebouwen, ten gen. Zeker, men zal nog moeten blij- einde te stemmen over het referendum ven leenen. De begrooting moet niet aangaande de werkherneming bij de heelemaal in evenwicht zijn de crisis mijnwerkers is van zulkdanigen aard dat b.v. de Te La Louvière waren 87 t.h". last van de werkloosheid mag overge dragen worden op meer bevoorrechte tijden, maar men zal niet mogen blij ven leenen in het huidig tempo. Een nieuwe fiscale krachtinspanning zal noodig zijn, evenals een misschien pijnlijke inkrimping 'der uitgaven. Men moet een nieuw milliard bespa pen. Er ligt geèri wég meer tussetien be perking of inflatie. Of veeleer de be perking moet onvermijdelijk plaats hebben. Zij zal echter geschieden ofwel dank wetgevende maatregelen die toe der mijnwerkers opgekomen. Van dit aan tal stemde 83 t.h. voor het voortzetten der staking. Maandag zal men daar dus toe overgaan. Hier dient 'te worden opgemerkt 'dat de stakers slechts e-ene vergoeding zul len bekomen van 11 frank per dag. Men vraagt zich met bezorgdheid af wat men in de andere bedrijven doen zal, Te Charleroi Tegen het voortzetten der staking 'Anderzijds wordt uit Charleroi ge meld da't do Ghrislene gesyndikeerde laten van den overgang te sparen even- mijnwerkers van het koolmijnbekken te als de belangrijke gevallen ofwel jCharleroi, zich op hunne vergadering zonder iets te ontzien en op meer ra-;van Zondag morgen met 80 stemmen dikale wijze doo£ den vjil ^aii den logen een en elf onthoudingen uitge frank* rijroken hebben tegen liet voortzetten van de staking. Zij hebben besloten van krachtig aan te raden aan al de leden van hun syndi- kaat, zich te gedragen naar het gegeven ordewoord door dc Centrale en het werk te hernemen daar waar het mogelijk is4 Gendarmen mishandeld door stakers te Quaregnon In Borinage is de werkstaking nog steeds volledig. Te Quaregnon hebben zich Zaterdag erge incidenten voorge daan. De gendarmen-wachtmeesters, Emile Alaime, Léon Meunier en Pauï Renesson waren op ronde, toen zij in de Jauresstraat eene bende stakers van 200 tot 300 man ontwaarden. De gen darmen wilden deze samenscholing uit eendrijven, doch de stakers boden te genstand, en wel zoo geweldig dat do wachtmeester Alaime bevel gaf de wa pens gereed te houden. Doch, op dit oogenblik sprong een kerel op hem en bracht hem met een stuk hout verschei dene slagen toe op het hoofd, zoodat liij die wonden opliep. Do wachtmees ter Meunier .sprong zijn makker leü hulp en sloeg met dc kolf van zijn ge weer op den aanrander, die beschermd werd door twee vrouwen. Deze hielpen, den kerel ontsnappen en de vlucht ne men, 'terwijl de wachtmeester Rennes- son de menigte op afstand hield. Dc gendarmen konden zich ten slo'tte los werken en naar het kantonnement te- rugkeeren. De wachtmeester Alaimo moest door, gen geneesheer verzorgd, Siorden»

De Volksstem | 1932 | | pagina 1