30 Reds van Zijn Eminentie Kardinaal Van Rosy Zaterdag Juli 1953 Het gelukkige Alaska Staking in den Borinage en elders Schoone Postzegels De Duitsclie Politiek NOG DE RAMP VAN DE NIOBE De Vermindering van den Koleninvoer Moord in Kongo Fr-ansch- Duitsche Toenaderingspogingen PVerkloozen worden Goudzoekers De Ekonomische K on fer énne XXXVIII JAARGANGNUMMER 196 Kerkstraat, 9 êa 21 Aalst. Telefoon 114, DAGBLAD 20 Gantieman Uitgsm J. Van Nuffal-Da Qendt Publiciteit bulten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue do Richelieu, Parijs BanK Buidin'g/Kingsway. 20 Londrea W. 0, 2, Maa— H, Scraphinus Zono p4,22Zon af 7, 82 N. M. 2 E. K. 9 uitgesproken op het Katholiek Fi!m<congres van 20 Juli 11. te Brussel Op da algemeatia vergadering van hat Katholieke Film-oongres waren meer dan «even honderd deelnemers zoowel uit Vlaanderen als uit Wallonië gekomen, toegewijd® en belangstel' lende personen uit geheel Katholiek Belgie. Hier namen Minister Heyman en en oud Minister Theunis hat woord om de kultureele en maatschappelijke zijden van het tilmvraagstuk ie be spreken. Na deze rodevoeringen Bprak Z. Em. Kardinaal Van Roey da volgende rede voering uit Het is mij een aangename plicht u eersten vooral mijn groote voldo-ening te betuigen over dezen dag. Hot is voorzeker een groote stap voorwaarts naar de beslissende inrichting van onze katholieke werken op gebied van sinema. Van harte dank aan de inrichters van dit congres en op de eerste plaats san den onvermoeibaren Kan. Brohee. U weet allen dat hij in Belgie het initiatief nam van deze katholieke be weging voor do oinema en dat hij er nog steeds de bezieler van blijft. Van» daag mng hij zich verheugen over don afgeleiden weg. Zijn ideaal wordt ver wezenlijkt. Ik dank insgelijks van harte de por" soonlijkhaden hier aanwezig en vooral de twee gezaghebbende sprekers, die wij zoo even gehoord hebban. Ik zeg hun mijn dank omdat zij hun welspre kendheid en de waarde van hun naam in dienst hebben gesteld van dit schoon a doel. Dames en Heeren, dio door uw aan wezigheid tcOnl dat u belang stelt in het kinemaprobleam, u hebt recht op onzen dank en ik weet dat wij op uw toewijding en medehulp mogen reke nen ten einde de volle katholieke rechten te verkrijgen op kinemagebied. De Kerk is niet tegen vooruitgang, zij aanvaardt deze en verheugt er zich over. De Kerk begroet de moderne Zijne Heiligheid de Paus zelf vestigt de aandacht der katholieken op dit grootsche werk. Een wonderschoone beweging komt tot stand en draagt resd3 kostbare vruchten in Duitschland, Italië, Frank rijk, Holland en elders. In Balgie be wijst-dit Congres genoeg dat wij niet ten achter zijn gebleven. Er bestaat hier een Katholieke Film Centrale en indien ik richtlijnen to geven heb zullen wij praktisch zijn. Dit werk is thana degelijk ingericht, het droeg de goedkeuring weg en ont ving herhaaldelijk aanmoediging van het Episcopaat. Wat u te doen staat is haar uw steun te verleenen. Laat ons hopen dat do versnippering der krach ten bij da katholieken eens voor good uil zal zijn. Dat allen zich zullen scha ren en allen zullen samenwerken om dit werk, dat zoo hoogst noodig en kostbaar is, te doen leven en bloeien. Mocht het congres slechts dezen uit; slag hebben h«t ware voldoende. De Centrale zal groote diensten te bewijzen hebben, en bewijst er nu reeds vele. Zij houdt zich bijzonder bezig met de eensuur der filmsver deelt de films in gceda en slechte films wijst aan welke films in een deftige zaal mogen afgerold worden en ver wijdert de slechte. Ik wensoh dat al degenen die belang stellen in de kinema, leeken zoowel als priesters het oog zullen gevestigd hou den op wat omgaat in de Centrale, en ik hoop dat vooral de katholieke pers geen advertenties of reelames meer zal opnemen van den eersten den beste, maar de doeumentatie zal aannemen die haar door de Katho lieke Film Centrale wordt geleverd, het gaat om sen gewet eneplieht. Laten we hopen dat de CENTRALE nog meer zal kunnen doen* Ik hoop wel dat eens de dag komen zal waarop zij aioh met het aankoopen en wie west met het voortbrengen van ka tholieke en eerlijke films zal bazighou- Een land zonder Staatsschuld Op de economische geheisterde we reld is er nog steeds één land dat,r op den huidige dag nog geen staatsschuld heeft Alaska Be afgevaardigde van dat uitverko ren land, James Wickersham, verklaar-,dag was en slechts niet—meldenswaar- de nog onlangs in het Huis van Afge- dige incidentjes deden zich hier en daar vaardigden der Voreenig-de Staten i voor tussehen Stomers en werkwilligen. In het Luiksctw Er is weinig nieuws Donderdag over De Minister, van Posterijen heeft Gorlof gegeven twee bijzondere postze gels ten bate van het Nationaal ge- denkteeken tot verheerlijking der Bel de stakingen in het Luiksche, Overal isjgische Infanterie, van af 4 Augustus uitvindingen, deze zijn edel op *ioh den, dat natuurlijk mil. een nalionele zelf, zij zijn de prachtige voortbrengst en internationale verstandhoudingin, van het menschelijk vernuft, Zij ver- op voorwaarde dat al da katholieken hun plicht begrijpen, meen ik dat wij dit zullen bereiken. Het is een droom beeld nog ver verwijderd, maar dat wij tooh reeds mogen voorzien, De Centrale is een organisatie die van aalmoezen moet leven. Mijns in-* ziens moet zij een zaak zijn die op degelijke handelsbasis dient ingericht, zij moet vertrouwen inboazemen, haar kapitaal loonand maken. Opdat de wanschen heden uitgedrukt zouden verwezenlijdl worden, dient het ordewoord te sijn TUCHT, Ik laat u dit ordewoord. Indien U de Katholieke Film Cen trale als uwe instelling aanvaardt indien U haar aanmoedigt, zal zij ie- ven en heerlijk opgroeien. Dit weze de praktiaehe oplossing, de groote wenseh van dit Congres. heugt er zich over op voorwaarde echter dat deze het leven edeler en schooner maken. Dit is ongelukkig niet altijd het £eval. De uitvindingen kun nen ten b te van het goede en het slechte gebruikt worden en al te dik wijls dienen ze om het slecht© te ver spreiden. Voor de cinema inzonderheid zijn de bewijzen al te duidelijk. Wij zijn er allen van overtuigd dat al te dikwijls de cinema een verspreider is van zedeloosheid en ik weefe dat de Soviets cn hun aanhangers al hun macht gebruiken om over de heals wereld de revolutionaire kiemen te zaaien. Daarom ie het hoogtijd dat de katholieken dit vraagstuk zouden ver staan. dat zij zieh zouden groepeeren en samenwerken. Zij mogen dit ont zaglijk werktuig niet in handen laten van den vijand van het goed. Afstelling van negen onder-prefekten De Pruisische regeering, die door, kanselier en rijkskommissaris von Pa pen, werd samengesteld, heeft zich be zig' gehouden met een ontwerp tot her vorming van het Pruisisch bestuur. Hel kabinet zou insgelijks besloten' hebben negen onder-prefekten, wier de- mokratische gevoelens bekend zijn uit hun ambt 'te ontzetten. Een voorval in de Kommissie van den Rijksraad Een voorval heeft plaats gehad in de zitting van de kommissie van den Rijks raad, waar Hirtsiefer, gewezen Pruis- sisch minister van Volksgezondheid, dio ils waarnemend voorzitter van het ka ïnnel Brauw optrad, er aan gehouden ïacl de vergadering bij te wonen, daar le vroegere ministers geen afstand heb- ien gedaan van hun rechten. Baron von ttayl, minister van binnenlandsche za ten van het Rijk, die voorzat, weigerd-e te zitting te openen zoolang Hirtsiefer 'e zaal niet had verlaten. Hij dreigde iem met geweld te zullen doen verwij- lercn, indien hij niet vertrok. Hirtsiefer verklaarde toen namens lijn kollega's van "het vorige kabinet, lat hij tegen deze nieuwe onwelwillen- te daad van de rijksregeering protest aantèekende en dat indien hij de zaal verliet, hij het alleen deed om bij den Rijksraad het 'treurige schouwspel van een nieuwe rechtsscheiding te bespa ren, Een onderzoek betreffende de verkiezia gen in Pruisen De Diuitsóhe pers van de rechtsche de toestand gebleven zooals hij Woens- Alaska heeft nog niet een dollar schuld, als eenig ruilmiddel hebben zijn ge woon baar geld. Op sommige plaatsen stelde men eene lichte ITërneming van den arbeid vast, alhoewel het in zeer kleine mate Het economisch leven is bij ons inwas. De communisten blijven zeer work- volkomen evenwicht. Als er geen geld zaam en gaan voort met overal den toe- in kas is, kan er ook niefts meer ge-stand zooveel mogelijk te bemoeilijken kocht worden., Dit beginsel is 'vastg'e-jen. te vertroebelen. lagd in de grondwet, waarin verder is I11 het bekken van Seraing is er ooi; bepaald, dat er geen uitgaven mogen geene verandering in den toestand te- melden, alleen stelde men eene liclif.o werkherneming vast te Vieille Marihaye en te Seraing. Donderdag morgen stonden de werk lieden van de mijn Many gereed aan den worden gedaan, die grooter zijn dan de opbrengst der belastingen. Derhalve heeft Alaska ook de minste belasting van geheel Amerika. D,e Ver- eenigde Staten hebben destijds Alaska gekocht van Rusland voor een bedragingang der mijnen, doch daar zij geen van 7,200.000 dollar. Men bestempelde j ordewoord gekregen hadden, zijn zij onverrichterzake teruggekeerd. De toestand in Henegouw Te Charleroi voelt men zeer duide lijk dat de meesteri lust hebben om terug aan den arbeid tè gaan en de nor-male toestand weer te herstellen. Ongelukkig worden langs alle zijden pogingen gedaan, en dit wordt op zul ke degelijke wijze bewerkt dat velen er zich laten door beïnvloeden en niet aan het we'rk teruggaan. Te Anderlues gaan de stakers 's morgens om 5 ure stempelen, en ver- d eel en zich dan in' troepjes van vier, die dan gaan trachten de werkherne- mers op hun besluit te doen terugko men. In andere mijnen, zooals die vap Sacré Madame, de p.ul&en van Noord Charleroi en Bonne Espérance, zijn veel meer heraanbiedingen van werk krachten geweest. Veroordeelingen te Charleroi Hier werden reeds eenige oproer- zaaiers en anderen gestraft. Pierre Herman, van Marcinelle, die zich met toen dit geval met politieken waanzin. Maar de ontwikkeling der feiten heeft bewezen dat deze koop het beste ver drag was da't ooit werd gesloten. Terwijl de Yereenigde Staten voor Alaska in totaal een bedrag van dollar 156,959,000 hebben uitgegeven, heeft Amerika door zijn handelsbetrekkingen reeds meer dan 2.851. millioen dollar met Alaska verhandeld. Deelneming van den Koning van Engeland De koning van Engeland heeft Hin denburg een betuiging van deelneming gezonden met het verlies van de «Nio be», Het Bergingswerk' Dje bergingswerkzaamheden aan het gezonken opleidingsschip «Niobe» zijn dezen morgen voortgezet. Het wrak ligt bijna horizontaal op dé bakboordzijde. De toegang tot de ruimep van het sobip is door een groote wirwar van zeilen en touwen op het oogenblik nog steeds niet mogelijk. Op de plaats van het ongeluk ligt het bergingsvaartuig «Simson» met een sterke tros aan den grooten mast de «Niobe» bevestigd. opstokers tegenover de statie van Char- Donder'dag morgen zijn nog meer Corpecioduikers van Flensburg uit met het stoomschip «Murwik» naar c|£ plaats des onheils vertrokken. De kruiser «Koln» en de snelvarende boo'ten, die nasporingen naar wrakstuk ken van de «Niobe» hebben gedaan, zijn naar Kiel teruggekeerd. Berging der dooden vooreerst onmogelijk Naar de leider van het bergingswerk, meedeelt, is volgens den stand der werkzaamheden de berging van de in het wrak opgesloten doodén van de .«Niobe» voorhands onmogelijk. Moeilijkheden Gezien de ontmoette moeilijkheden leroi bevond en e-en- politieman te lijf ging, krijgt 6 maanden gevang en 700 fr. boóte. Róger Motte, van Anderlues, die in van'het bezit werci bevonden van een ver boden wapen, hoort zieh verwijzen tot a.s., uit te geven. De twee onscheidbare zegels bedra gen onderscheidelijk 0,75 fr. -j- 3,25* fr.! en 1,75 fr. 4,25 fr. De oplage is zeer, beperkt en zal slechts 40,000 exempla ren bereiken. Zij zullen ter beschikking van het! publiek gesteld worden bij middel van persoonlijke en bijzondere inschrijvin gen. Alle aanvragen mogen van heden af en tot 30 juli, door storting dér som van 10 frank voor rekening van den po-stclyeek nummer 550.43, of bij middel' van poslmandaa't op naam van den re- kenplichtige der 4e afdeeling van het Brusselscbo bureel, le distrikt, gedaan worden. Alle "inschrijving voor een en kele postzegel is ongeldig. Gebeurlijke wijze zal er. tot verdeeling overgegaan worden. Deze postzegels zijn onderscheidelijk bestemd voor de frankeering in het bin-; nen- en buitenland. De overbelasting of opdruk van den postzegel voor het bin nenland bedraagt de som van 3.25 frank deze van den postzegel voor het buiten..; land is vastgesteld op 4,25 fr. De teekening is wondergoed. Op een verlichten achtergrond teekent zich een Belgische infanterist af, wiens houding diepen indruk maak't. i Het werk van den heer Massojiet, oud strijder werd gegraveerd door den heec De Bast. drie maanden gevang. Twee Italianen, Philipocci' en Gseg- lia, die opstand pleegden legert de gen darmen te Ghatelet, hooresi zich ver wijzen tot zeven maanden gevang en 805 fr. boete, en de tweede tot vier, maanden gevang en 105 fr. boete. Einde der staking in Limburg Op initiatief van M. Heyman, minis ter van Nijverheid en Arbeid, bijge staan door den gouverneur van de pro vincie Limburg,had te Hasselt eene samenkomst plaalts van de afgevaar digden der patroons en van die der, Wérk lieden. Nadat de minister zieh met de beide groepen afgevaardigden afzonderlijk Protest van het Schipperskolieg8 Volgend telegram werd door den h, Henri Adriaenssens, voorzitter van "het Schipperskollege, le Antwerpen, ge stuurd aan de hh. Renkin, eerste-mi- nister, ministers Hymans, Heyman, Sap en Forthomme;Wodon, kabinetsoverste van den koning en Van Cauwelaert, bór- gemeester van Antwerpen «Vernemen dat de regeering zinnens is koleninvoer welke nu- op 55 t.h. be perkt was op 30v t.h. te verminderen,, dit terwijl 25,000 vreemde mijnwerkers in Belgie arbeiden en honderden bin nenschepen tevergeefs op vracht wach ten. Deze maatregel beteekent den dood onzer binnenscheepvaart, aanzienlijke verliezen aan zeevaart, nationale ha vens, dokwerkers, stouwers, handel, enz^ Teekenen tegen voorgenomen maatre gel ten hevigste protest aan. Brengen hulde aan open brief koning Albert en' verzoeken van de regiering de prakti sche tóepassing ervan. zullen acht dagen verloopen vooraleer '.onderhouden had, had eene algemeen© de duikelaars, nadat de zeilen zullen i samenkomst plaats tijdens dewelke, verwijderd zijn in het wrak zullen kun- steunend op de voorstellen acht dagen nen door dringen om de lijken te ber gen. Een incident Een incident door Hitlerianen teweeg lemburg voor, naar aanleiding van den partijen had gemeld, dat de oude Prut- gebracht, deed zich te Buten in Meck- sische regeering met een geheim fonds, 1 ,~'J" voortkomende van de openbare gelden, haar eigen propaganda heeft bekostigd. Dr. Bracht, vertegenwoordiger van den Rijkskommissaris, heeft een onderzoek in verband met de^e beweringen doen instellen. rouw waargenomen in aandenken der,hun vroegere werkzaamheden zullen slachtoffers Van de «Niobe». Meerdere'gezet worden, zonder dat vervolgingen Hitlerianen zouden aan de kazerne der, tegen hen zullen ingespannen worden, rijksweer, waar het vaandel halfstok omdat zij het werk neerlegden, stak, dit vaandel afgerukt hebben. Dei Morgen begint de herneming vun het piichtigen werden door. soldaten aange- werk en Maandag zal de herneming Na de verklaringen van generaal von Schleicher Duitsche bladen bespreken nog de verklaringen van den minister der Rijksweer. Het «Berliner Tageblatt»' schrijft, dat de generaal als een Duitsche officier gesproken heeft, die de buitenlandsche politiek slechts van uit militair stand punt beschouwt en voor wien de gehee- le buitenlandsche politiek slechts een vraagstuk van militaire macht is. D,e rechtsche bladen wijzen vooral op de verklaringen van den generaal be treffende de hervorming yan de rijks weer. De "«Deutsche Tageszeitung»" besluip dat von Schleicher verder gaat dan de houding van de Duitsche afvaardiging te Genève, en een positief dool na streeft. Zijn standpunt zal op de aan staande internationale besprekingen een belangrijke rol spelen, en zijn ne gatieve houding tegenover Frankrijk afil haar weerslag hebben in den schoot yan het rijkskabinets houden en in handen der politie over geleverd, geleden door den gouverneur gedaan, een volledig akkoord getroffen werd. Dit accoord werd oogenblikkelijk onderteekend. He't regelt de kwestie der loonen, die der reklamen én voorziet dat de stakende werklieden terug aan Een scheepskapitein aan boord de keel afgesneden door een weerspanningen Neger Aan boord van een Belgische sleep boot, heeft zich in Kongo een bloedig drama afgespeeld, waarvan de kapitein van het schip, Lamot, he't slachtoffer, geworden is., Vrijdag namiddag jltussehen T ért ure, terwijl de boot op de Kasai voer, zóu de bestraffing plaats hebben van een inlandschon stoker, die zich her haaldelijk weerbarstig getoond had. Juist op het oogenblik van de bestraf, fing, sprong de negor echter op den ka volledig zijn. M. Heyman sprak dé overtuiging Uit dat die overeenkomst een goeden weer slag zal hebben op de andere koolmij nen van het land. Goedkeuring van de «Osservatore Romano» Die «Osservatore Romano» wiydt een artikel aan de toenaderingspogingen tussehen Duitschland en Frankrijk door bemiddeling van de Christelijke vak vereenigingen en prijst deze pogingen afs een voorbeeld, hoe men in oliriste lijken zin geschillen moet oplossen en pi'bein toen en sneed hem met een messet nationale standpuné moet beoordoe- de keel cff. Daarna sprong hij in het len uit het gezichtspunt van het ge- water en wist- te ontsnappen. De kapi tein was op slag. dooeL De ongelukkige laat een weduwe achter, die zich aan boord bevond, en eèn kindje,; dat in belgie atihtergeble- yen is_.; meensehappelijk welzijn, Het besluit, om door wcdcrzijdsche artikelen in de bladen der beide landen Een maatregel van de Chileensche Regeering De socialistische rogeering van Chi li heeft besloten het grootste deel van haar 100.000 werkloozeu bij bet goud- zoeken werkstellig te maken. Dit plan heeft voor doel, eenerzij Is de werkioo- z-en uit de s'beden verwijderd te hou-, den, waar zij tegen de regeering stem ming maken, en anderzijds de inkom sten van de schatkist te verhoogen. Volgens officieele statistieken heb ben 30.000 arbeiders gedurende de- maand Juni 5.000oneen goud verza meld en voor de maand Augustus zal de voortbrenging 15.000 óneen bedra* gen. De medewerker van de «News-Ghro- nicle» te Washington meldt, dat hel} vraagstuk van de schulden en dit vaiï de ekonomische konferentie langdurige onderzocht werden tijdens besprekin gen tussehen Mellon, president Hoover, Stimson en Odgen Mills. Na verscheidene Amerikaanscho per sonen gepolst te hebben, verklaardo Mellon: «Ik geloof da't» de akonomiscbó werel'dkonferenlie in October zal bijeen komen; zij zal waarschijnlijk te Londen plaats hebben. In verband met de verklaringen van senator Rorab schrijft dezelfde bericht gever, dat verscheidene politieke per sonen de houding van den voorzitter,; van de kommissie van. Buitenlandsche hun kiezers bevreesd 7,ijn. Deze politie zaken goedkeuren, maar dat zij voor kers zullen gelukkig zijn als senaton. Borah het land voor zijn standpunt zaL, de meest brandende kwesties, die er kunnen winnen, maar zij zullen slechts tussehen beide landen bestaan, te be- I wei mg pogingen in hgt werk stellen oni, h.&nd£l§n, wteldt isn seecsk tOegejukhMLem k gteunejk

De Volksstem | 1932 | | pagina 1