PROTEST Een les voor de Socialisten UURTABEL DER AUTOBUSSEN §Cath®ii@lce EM3°ge3*sisoMfii en Christen IHIiddensfasislslBondl Vervroegde Verkiezingen W erkloosheidsvergoeding BANQUE DE BRUXELLES DE WERKSTAKING De Index zet zich vast CONGO Priesterlijke benoemingen DE VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMER !jj Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen UitgeTer J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST' Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, tc Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buidirtg/Kingsway, ZO Londres W. O. 8. ZONDAG 31 JULI H. Ignatius v.Loyola Zonop4,24 Zonaf7,80 MAANDAG I AUGUSTUS 193? H. Pieters Banden Zonop4,24 Zonaf7,29 N. M. 2 E. K. 9 teekent verontwaardigd protest aan tegen het plaatsen der kramen voor de winkels onzer Neringdoeners. ZIJ VERZOEKEN DRINGEND HET STADSBESTUUR de noodige maatregelen te treffen om onze Winkeliers onze Belastiogsbetalers niet langer schade te doen lijden. DIT NUMMEPi BLADZIJDEN, BESTAAT UIT ZES Dc slaking in Wallonië is gedaan of loopt ten einde, 't Was ditmaal geert gewoon arbeidsconflikt, maar veleer een poging tot gewelddadige revolutie, De handlangers van Moscow hadden ■het spel naar al de regels hunner, bur- baarsobe kunst ineengezet, en 't was tewege een bedenkelijke wending te nemen toen het verantwoordelijke ge zag krachtdadig ingreep en de oproer vinken zonder veel woorden aan het verstand bracht dat ten onzent de drui ven nog te groen waren voor het bols jewisme. In deze beweging was vooral dit feit beteekenisvol dat de invloed der offi cieele socialistische partij zoo goed als totaal was uitgeschakeld. Zij die gewoonlijk stakingen uitlokken, orga- nisoeren en leiden, stonden ditmaal te genover de oproerige Walen daar waar de bezem staat. Zij hadden schoon te praten, de stakers luisterden niet naar hen zij mochten, nog zoo uitdrukkelijk beroep doen op gehoorzaamheid en tucht, de massa lachte hen vierkant uit. Wat erger is de woedende stakers hadden het vooral gemunt op de socia listische volkshuizen. In menige ge meente der Henegouwse he koolstreek, werden die brandpunten van socialisme bestormd, en twintigmaal moest de gendarmerie opgebeld om ze te 'ontzet ten en voor plundering en .vernieling te vrijwaren. Zoo te Charleroi, waar heer .Van- dervelde zijn gezag meende te doen gelden, en waar de gendarmerie her haaldelijk chargeeren moest om het zoogenaamde Palais du Peuple in den persoon van den grooten rooden baas te beschermer Vanwaar de woede tegen de ofi'iciee .le socialisten en hunne kopstukken Ben opsteller van Le Pays Wal Ion waagde zich onder een groep stakers en een hunner woordvoerders luchtte aldus zijn hart Daareven hebben we tegenover IVandervelde, Gailly en oonsoorten on- zen haat, onze verachting uitge schreeuwd, omdat wij zé beschouwen als leugenaars, als bedriegers, die ge meene zaak met de kapitalisten maken: Zij hebben paleizeu gebouwd met onze centen zij hadden beter gedaan ons geld te bewaren en ons brood te geven .tijdens de kwade dagen. En als we zeggen dat de bande- laars dieven zijn, dan, zijn de bestuur, ders der coöperatieven daar niet van uil geslot en. Ze verkoopen zoo duur' als in de .winkels, soms nog duurden - Zie hun beenhouwerij, 't vleesch is er verre van goedkoop te Dampre- my verkoopt menige slachter minder duur dan in hunne, beenhouwerij. LM brood der Concorde kost even duur als overal elders, en ieder Weet wat er ge beurt met de geriiaakle winsten. On getwijfeld onderhouden zij daarmee de bazen der syndicaten, die in autos bol len en in hun bureelen ingericht zijn gelijk koningen, terwijl wij wroeten en van honger vergaan. Hel zijn lafaards, ze zijn bang van ons, en bezie ze gin der boven eens beschermd door- gen darmen en een mitrailleuze, die belet ten dat wij ze buiten hun paleis gaan smijten, dat eigenlijk ons huis is.Hun (moest men casser la g...» maar dat oppassen, thans weten we aan wie we geleverd zijri.A.£ De taal welke die koolmijrier voerde ten laste der roode leiders, hebben die zelfde leiders hun jaar-in, jaar-uit,, dag-in, dag-uit, in den mond gelegd te genover hun tegenstrevers, tegenover alwie niet liep in* hun politiek gareel. Zij, de leiders, hebben stelselmatig iedereen, die buiten het socialistisch kamp stond, uitgemaakt als dc pest der samenleving de patroons waren uit zuigers. de niet-socialïstische arbei ders waren slaven en verraders de handelaars waren bedriegers, de win kel ieés dieven, en al de anderen wa ren handlangers van net Kapitalisme, den onvè'rmijde lijken, den eeuwigen zondebok. Ze ruiden zij, de ïooie bazen 1 bun volk op tegen, alle gezag, geeste lijk en burgerlijk ze vonden veront schuldiging voor alle buitensporighe den, als die maar bedreven werden door volk uit hunne kudde, Ze beloof den buitendien, den hemel op aarde en no,g meer andere zaken die binten hun bereik lagen, die ze, bijgevolg, niet konden geven totdat de bezoldigde handlangers van Moscow opdaagden, de onmacht der socialistische bazen ontmaskerden met de proef op de som bewezen dat dezer daden liet te genovergestelde waren van bun woor den dat zé, in zake kapitalisme, voor niemand ter wereld moesten onder doen dat het volk van 't officïeele socialisme niet liet minste heil le ver wachten had. En in dezen crisistijd vinden de com munisten een wel voorbereiden akker, waar bun misdadig zaad in vruchtba ren bodem viel.. En daar zij aan de officieele socialisten de heerschappij over de ontchristende arbeidsmassa betwisten, lieten ze niet na die onte vreden, verbitterde, ontgoochelde lie den op te ruien tegen Vandervelde, Gailly en consoorten», en den «patron: en al zijn conterbazen uit Le ma ken voor de ergste vijanden des volks. De communisten gebruiken tegen over de socialisten al de slagwoorden, betichtingen en vermaledijdingen wel ke de officieele rooden gewoonlijk aan wenden tegenover hetgeen »ze made- lijk heeten de bourgeoisie en liet sloeg zoodanig in dat de officieelen zich onder de: bescherming moesten stellen van de gendarmerie, terwijl zij in hun dagbladen nog volop die hand havers der orde aan 't uitmaken waren en belasteren. Om kort le gaan, de socialisten wer den bovenarms geslagen met de roe den die zijzelven voor anderen gesmeed hadden, en vonden wij daar leedver maak in, niemand konde het ons ver wijten. Maar we vinden geen genoegen "in dergelijk leedvermaak, alhoewel de socialisten dobbel en dik verdiend heb ben wat ze thans ervaren. Het zoude ons meer aanstaan wilden de socialis ten nut trekken uit de lessen welke zij in het jongste paar weken opliepen 't heeft echter al den schijn dat deze vrome wensch onvervuld zal blijven, gezien de demagogiachen toon weikon de socialistische pers meer dan ooit aanslaat, en hare bezorgdheid om 't communistisch gevaar ongeveer, als quantité négligeable voor, .le stel len. iDle heeren officieele socialisten heb ben denkelijk nog hardere lessen van- doen. Ze worden hun, ge wig .t&uig gé bracht, Van bevoegde zijde wordt het beves tigd. De Regeering zou er ernstig aan denken de algemeene wetgevende ver kiezingen te vervroegen en het Parle ment, na een korten zittijd in Septem ber te ontbinden. De financieele toestand van bet land eischt het nemen van dringende maat regelen. D(e Regeering wenscht niet de ze verantwoordelijkheid te nemen dan na het raadplegen van h§t kiezerskorps en. dan te zien welke de verhouding zal zijn der groote politieke partijen tegen over elkaar. Reeds zouden de verschillende partij leiders hierover bun eensgezindheid hebben uitgedrukt en moet er al, zoo wat als een accoord, tusschen hen flp Rege.ering bestaan. Deze laatste zal dar ook enkel maar alleen de Kamer samenroepen op de leening goed te keu ren voor het Gemeentekrediet. Andere maatregelen. moeten niet meer worden verwacht voor de... gebeurlijke ontbin ding. De verkiezingen zouden plaats heb ben in November. Het Kon. Besluit betreffende de werk loosheid komt Maandag in voege Wij hebben over een paar weken de volledige teksten afgekondigd van het Kon. Besluit dat een nieuwe regeling invoert voor wat betreft de ondersteu ning der werkloozen. Maandag 1 Oogst, wordt bedoeld Kon. Besluit van kracht- De vergoeding door het Crisisfonds uitbetaald, blijft ongewijzigd behouden: 9 fr. of 7 fr. per dag vermeerderd met 3,50 fr. per dag voor de huisvrouw en 3 fr. per dag voor elk kind ten laste. Om van het Crisisfonds te kunnen ge nieten moet de verzekerde werklooze, na uitputting der statutaire vergoedin gen van de werkloozenkas waarbij hij is aangesloten, een verklaring van in komsten voorleggen. Er Wordt dan vast gesteld of de belanghebbende binnen de bepalingen van den noodtoestand valt. De vaststelling van dezen noodtoe stand moet no-g door een nieuw Minis terieel Besluit nader worden omsclire ven. Dit wil zeggen, de uitleg over hot woord nood in cijfers uitdrukken. De chikkingen, welke daarover thans nog van kracht zijn, dateeren uit het jaar, 1926. Op dit oogénblik is het Besluit nog niet verschenen. Er wordt gemeld dat de oude toestand voorloopig behouden blijft. Voor het vaststellen des staa's van behoefte zal het huidig barema ook nog na 1 Oogst worden toegepast. Naar de uitdrukkelijke verklaringen van den heer Minister van Nijverheid en Arbeid zal de crisisvergoeding, uit betaald aan de verzekerde werkloozen, ongewijzigd, door bemiddeling van de syndicale organisaties om, blijven ge schieden. Tot heden bestond er geen volledige uurtabel der autobussen. In die leemte is thaag voorzien door de NIEUWSTRAAT. 27. AALST (.'OORHEEN BANQUE D'ALOST) IEBEREEH kan deze KOSTELOOS bekomen. Zich wenden tot den zaalwachter der Bank. 1432 De loonovereenkomst in de mijnen De socialistische mijnwerkerscen trale uit Charleroi heeft beraadslaagd over het voorstel van het nationaal ko- miteit inzake een nieuwe bijeenrooping van de Nationél'e Gemengde Mijnkom- missie. Die vergadering zou één nieuwe loori- overeerfkomst bespreken, waarbij teke ning zou worden gebonden met alle kategorieën van steenkolen voor, de vaststelling van bet loonkoefficient. Dit zou toelaten de laagste loonen te verhoogen en de andere aan te passen bij de steenkolenprijzen. Sommige leden van de centrale stel den voor opnieuw te streven naar een algemeene staking, maar de groote meerderheid ging da'ar niet op In. De huidige toestand zal dus gehand haafd blijven tot wanneer de besluiten van de Gemengde Kommissie zullen ber kend zijn. Toenemende werkhervatting Vrijdagmorgen had de werkhervat ting toegenomen in alle bekkens. In Limburg telde men 613 stakers minder dan Donderdag, in het Luiksche 321, in het Naamsche 85, in Henegouwen 232. Aan de vaart Brussel-Chai-leroi fs de toestand ongewijzigd. Talrijke werkhervattingen in den Beneden-Samber In den Beneden-Snmber mag men ho pen, dat de staking in den beginne van ele volgende week zal goeiiuligd zijn. Vrijdag werkte men in zekere schaoh- werden steunkomiteite.u To.P.B Zie vervolg onderaan volgende koJog^iilftRta geyen®!, Voor de eerste maal sedert langen tijd is de index in de maand Juli niet veranderd hij blijft 708 staan, als in de maand Juni. Van waar die stabilisatie Zij is toe te schrijven aan gedeelte lijke bewegingen in tegenovergestelden zin. In het arrondissement Brussel stelt hien een afslag vast van ten minste zes punten; in de provincie Luik boekt men eene daling van 3 punten. Integendeel heeft men een opslag van 4 punten in de provincie Limburg en drie in de provincie Luxemburg. Die verschillen spruiten ongetwijfeld voort uit de ongelijkheden t-usschen de prijzen der boter en der eieren die mer kelijk van markt tot markt veranderen. Het is ook waarschijnlijk dat' de groote centra vroeger èn sterker de strekking tot- dalen gevoelen, zooals eertijds die van het stijgen., In Juli heeft men den grooten af slag op de aardappelen, wat natuurlijk- te wijten is aan d>en nieuwen oogst, die dit jaar veel belooft. De eieren zijn daarentegen 'opgesla gen; zij hebben eene algemeene ver hooging van 1 Vz punt veroorzaakt. De boter slaat ook op. Al deze be wegingen behooren tot het seizoen, Wat oprecht aardig voorkomt: bet vleesch slaat op, vooral liet zwijn- vleeseh, dat gemiddeld 75 centiemerf het kilo duurder geworden is. Men be grijpt dien opslag niet, als men weet dat de 'toestand van de veemarkt ten voordeele van den boer niet is. De hoofdzakelijke afslag der klein prijzen gaat voort, maar de strekking vermindert toch aanzienlijk. Men moet zich niet meer verwachten aan een aan zienlijken teruggang als die van den laatsten Herfs'b en Winter. Het blijkt meer en meef dat die snel le achteruitgang liet gevolg was van het Engelsch pond. De vreemde index-numbefs hebben hetzelfde voorkomen als de onze. De levensduurte zet zich vast, voor. namelijk in Duitschland en Engeland. Wat Belgie betreft, binnen twee drie maand zou het wel vóór een index kun nen staan, die lichtjes naar de daling gaat. Deze zal misschien onbeduidend zijn. Djan zal de gewoonlijke opslag van den Herfst komen, nochtans in minde ren graad. Indien de kleinprijzen van groot be lang zijn, toch zijn de grootprijzen bij zonder waard in achft genomen te wor den, uit het feit dat hunne strekking een kostelijk teeken is yoofi wat de evolutie der krisis betreft. Sedert een tijdje zoeken' deze grpo't- prijzen naar stabilisatie. Indien die stabilisatie zich handhaaft, is een voor zichtig optimisme niet uitgesloten. Het is d<us een waar genoegen te mo gen zeggen dat de grootprijzen voort stabel blijven en eene strgkking naar meer vastheid hebben. In de Vereenigdö Staten stelt men sedert veertien dagen een aanzienlijk verhoogen vas'b. Vertrek van de «Anversville» Vrijdag middag is de Belgisclié stoomboot «Elisabethville» van de Giet Maritime Beige, onder bevel van kapi tein Potié, uit Antwerpen naar Congo vertrokken en wel in vollen vlaggen- tooi, ter eere van den vice-gouverneur, Ermens, die na een vacantieverbliji in Belgie, met zijne echlgenoote naar. Con-, go weerkeert. i Aan boord bevonden zich 50 passa giers van eerste en 37 van tweede klas voor de reis naar Belgisch Congo; ver ders 4 van eerste en 3 tusschendekklas voor de reis naar Lobito; 4 reizigers hadden zich, ingescheept, voor Tene- riffe. Tusschen de vertrekkenden bevonden zich verschillende missionarissen de eerw. broeders L. Herman, C. Marlens, F. ftottiers, J. Schepers, R. Simons, N. Van Rans, W. D,e Proft, G. Vrancken en de eerw. pater L. Cornelissen. De lading bestaat in het geheel uit ongeveer 2400 ton verschillende goe deren, waar onder een ui'teengenomen locomotief van 75 ton, waarvan de ketel en het onderstel, respectievelijk 20 en 17 ton wegen; 100 ton kabels, 150 Ion cement -èn 15 ton ijzeren platen. De afvaart had plaats onder, de ge wone drukke belangstelling van vrien den en familieleden der vertrekkenden* ten met 60 t.h. van het personeel en se dert enkele dagen kunnen de kolenver- zendingen geregeld geschieden. Ook in do streek van het Zwarte Land telt men in de meeste mijnen meer dan 50 t.h., arbeiders, dié het werk. hervat ten. Te Anderlues blijft de toestand ècli- ter gespannen. P,e «dop» des arbeiders geschiedt er thans yan 5 uur 's och tends af, in plaats van om 9 u. en en kele stakers trachten heftig le keer, te gaan tegen arbeiders, nie naar, het werk trekken. In sommige gemeenten deelt de open bare weldadigheid bons \iit- on elders Soodlij. Bisdom Gent Z. H. E. Mgr. de Bisschop heeft be noemd tot Onderpastoor Te Seevergem, den E. H. R. Buysse, onderpastoor te Adegem. Te Sint Gillis bij Dendermonde den E. H. B. Yande Calseyde, onderpastoor! te Calcken. Te Erembodogem, den E. H. P. Hey- vaert, onderpastoor te Destelbergen Te Oultre, den E. H. A. T' Kint, sur veillant aan het Sint Gregoriusgestichfc te Ledeberg. Door de bevoegde geestelijke bver-< heid werd benoemd tot Bestuurder van het Werk der Belgische Uitwijkelingen der VereenSgde Staten te New-York (Belgian Bureau en St. Albertuskerk)] den E. H. L. Roosens, hulpbestuurdei! en tot huipbestuurder den E.H.E. Phi- lippe, priesters yan het Bisdom Gent. NI. GtTULIO VARGAS Voorzitter, der Vereenigde-Staten valt Brazilië, waar thans de opstand woed( K,arlkatuur naar het blad «Amanha». v 'Jv- Yan Blq d§ Janeiro, v

De Volksstem | 1932 | | pagina 1