Eet Easteel te Mbmk Ze kwamen bei malkandren legen 't Was op 'nen Wat pakte? Een OUOE Cf SPECIAL?,, "Ais 't maar DE GHEEST is, dat is a!„ DAGKLAPPER VAN 6 AUGUSTUS. - Op den berg Thabor de Gedaante- yevandering van O. H. Jezus Christus. jf Te Alcale, In Spanje, het lijden van de HH, Martelaren JUSTUS en PASTOR, gebroeders, dia nog kinds* ren waren en Ier school gingen. Zij wierpen hunne leertafels weg in de school, liepen vrijwillig naar da mar telplaats en zijn ook op bevel van den landvocgd Dacianus aanstonds gegre pen en met stokken geslagen. Omdat zij elkander tot standvastigheid aan spoorden, zijn zij buiten de stad ge leid en door den scherprechter omge bracht. OPLICHTERIJ TE BRUSSEL Een 4Ö-jarige onbekende bestelde gis teren in een kruidenierswinkel van den Charleroischen steenweg, een vijftal ki lo's "koffie, die« in een'huis van de Mo- risstraat hoefden geleverd te worden. r,e loopjongen, die de boodschap thuis bra'cht, werd door een zonderling in de buurt opgewacht en kreeg opdracht nog een paar kilogram biltcrpeeën te gaan halen. Intusschen verdween de onbe kende met de koopwaar. Hij wordt ge zocht. VERJAARDAG VAN 'T OVERLIJ DEN VAN LEO XIII. In de Basi liek van SintJan van Lateranen. werd met greote plechtigheid, de 29a ver jaardag gevierd van het Overlijden van Paus Leo XIII, die in deze basiliek is bijgezet. Den geheelen dag doof waren er kaarsen ontstoken bij Het graf, waar ook een plechtig jaargetijde werd ge zongen. Ook in dé kerk van den H. Joachim, die gebouwd is bij gelegen heid van het gouden priesterfeest van Leo XIII (Joachim P.eCci), werd een plechtige rouwdienst gehouden, LIJK OPGEHAALDE TE OOSTENDE Uit het eerste dok] werd Donderdag- [morgen het lijk opgehaald van den 65- jarigen Jan-Jozef .'.Pes tel, die sinds een 4-tal dagen uit zijii woonst, hoek Am sterdam- en Stockliolms'traat, verdwe nen was. Pest el werd laatst in dronken toestand aangetroffen. Over een veer tiental dagen werd hij op zijn werk eviérd bij gelegenheid van zijn 25-ja rigen dienst.Meir veronderstelt dat hij met de som die li ij toen ontving, op den bommel is gegaan en in het water suk kelde. Het slachtoffer werd te Kasseit geboren en vertoefde sinds jaren 'te Oostende, ZILVERGELD. Ha» Staatsblad VEn 4 Augustus kondigt het volgende Koninklijk Besluit af «Overwegende dat de ontbinding der Latijnsche Unie ten volle haar uitwerking heeft gehad overwegende, bovendien, dat de onder het vroegere muntregiem geslagen Belgische zilvermunt niet langer als betaalmiddel kan dienen, is besloten De Belgische zilvermunten van 5 fr. 2 fr., 1 fr. en 50 centiemen houden op wettelijk gangbaar te zijn mot Ingang van i Augustus 1932.» DE GOUVERNEUR VAN WEST VLAANDEREN. Tal van valsohe geruchtïn doen de ronde aangaande het ontslag van don heer Baron Jans- sans de Bisthoven, Gouverneur van West Vlaanderen, Tot hiertoe is dit ontslag niet gege ven.Verder kunnen we met de grootste zekerheid schrijven dat da heer H. Baela, oud minister, geen kandidaat is. De kandidaturen welke het meest voor het oogenblik in aanmerking genomen worden, zijn die van den heer Baron de Kerckhove d'Exaerde, volksverte genwoordiger van Gent-Eecloo en van den heer J. Coppieters 't Wallant. arrondissementscommissaris, VER1DRONKEN IN HET MEER VAN HOFSTADE Het bericht komt ons toe dat de heer Fërnand Hoedemaeckèrs/; kassier van hét dagblad «Le Peuple», verdronken is in het Meer van Hofsladc. De heer Hoedemaeckers was met ver lof en had zich naar het Meer van Hof- stade hegeven, dat hij ai zwemmende- wilde oversteken. Om 11 ubr had bij een rnaal't'ijd genomen en. Ié 1 Uur begaf hij 'zich te water/ iNicttégeastiiande deze voorzorg is hij ziek geworden en- hoor de men hem op 'n gegeven oog-ehDlix hulpkreten slaken. Dan verdween hij onder, de wateroppervlakte en slechts 20 minuten later kon men hém opvis-, schen. Alle pogingen om de levensgees ten op te wekken bleven vruchteloos. ERGE MOTO-ONGEVALLEN TE ISEGEW1 Een wielrijder met zware schedelbreuk opgenomen Woensdag namiddag omstreeks 18 u. 40 is er een vreeselijk auto-ongeval gebeurd op den wijk «De Abeele» recht over het huis van Denijs-Virgilc, in de volgende omstandigheden De genaamde Raügnicb Ernest gebo ren den 24 September 1906 te Leernes fotograaf, en wonende Place Albert te Thuin, kwam per auto gereden naar Iseghem. Gekomen ter hoogte wijk «De Abeele» kruiste hij juist een wagen van den genaamde Gaston Nys, landbouwer, wonende Slijps-Moorslede, Doch ach ter bovengemelde wagen reed L'Ermi- nez Hector per rijwiel die wilde voor bijsteken en misschien den auto niet bemerkt had, met het noodlottig gevolg dat de wielrijder tusschen auto en wa gen zat en terecht kwam in hel voor venster van den auto. L'Erminez Hec tor werd met vreeselijke gapende won den aan hoofd en aangezicht opgeraapt. De bijgeroepen gcneeshecren Dokter "Vandepu't'te en -Dokter Verhanïmo heb ben den ongelukkige gekwetste naar de stedelijke kliniek overgebracht. REIZEN VAN MAATSCHAPPIJ LEDEN EN SCHOOLREIZEN. Er wordt ter kennis van het publiek ge bracht dat sedert 1 dezer 1. Da aanvragen voor maatschappij biljetten niet meer moeten geviseerd wo den van dan Burgemeester of Po- litie-oommissaria der plaats, waar de maatschappij haren zetel hesft 2. Aan de leeraars en onderwijzers die de leerlingen op schooluitstap ver gezellen, wordt het kosteloos vervoer toegestaan op voet van een leeraar of onderwijzer per groep van 20 leer. -linden 3. Aan de leeraars en Onderwijzers die aan de schooluitstappen deelnemen wordt een vermindering van 50 t. h. toegestaan op den voet van een leeraar of onderwijzer per groep van tien leerlingen. - PIJNLIJK WERKONGEVAL TE WEVELGEM De 34-jarige Vandamme "Viktor, wo nende in de Kleine Paepenstraat, n. 20. werkzaam in eerié fabriek Le Töerkonje Woensdagnamiddag het slachtoffer geworden van een werkongeval. Terwijl liij in gezelschap van andere werkmak-, kers herstelwerkon uitvoerde aan een stoomketel, is déze plots door ceue on bekende. oorzaak naar beneden geploft en terecht gekoriipn op voornoemde per- soon.. Qnm id de ïj nk. uit zijnen neleligenj toestand gered ëri Overgebracht naar. het gasthuis werd door. den geneesheer! vas'tgesteld dat den ongelukkige dej borstkas ingedrukt,'was. Alhoewel zijn toestand erg is, lmopt men op genezing. AUTO TEGEN EEN BOOM TE OVER-IJSSCHE Woensdag, rond middernacht, reed een auto gevoerd door M. Armand Ben kei, 45 jaar. aannemer te St. Pielers- Woluwe, .tegen den ooom op het ge hucht Homheek, 'te Övcr-Yssclie. De. autövoèrder welk», hierbij eene schedelbreuk, opliep, werd naar het gasthuis te Over-Yssche overgebracht, alwaar hij na aankomst overleed. De persoon welke hem vergezelde) M. Henri Van Cutsem, woonachtig te Brussel, had wonden opgeloopen over gansch het.lichaam. Een onderzoek'werd door de gendar merie ingesteld en het parket van Brus sel verwittigd. dubbele verdrinking te deerlijk Twee dorpsgenodten van Deerlijk zijn te Spierre op betreurenswaardige wijze aan hun einde gekomen. Het. wa ren de heer V-erhaeghe Ju.lien, oud 37 jaar en bouwwerker van beroep en zijn. gast, Van Panteghem.-Beiden waren aan den arbeid, aan de Scheldékant, lo Spier re en geraakten bij -het. overbienge.n jeener vracht steenen bij ongeluk in liet water. Men snelde dadelijk toe, doch kon er niet in gelukken de arme stakkers hulp te brengen en, wanneer men ze gena ken kon, hadden zij beiden reeds opge houden te leven. Heer Verliaeghe is gehuwd en vader van 5 minderjarige kinderen. Het smar telijk ongeval heeft hier een diepen in druk gelaten. DIEFSTAL TE ZULTE Donderdag, omstreeks 3 uur 's mor gens, werd de heer Ce riet Van Cawet- ten, wonende op de hofstede toebehoo- rende aan den h%r Le;on Versèle, 'uit den slaap gerukt* door diet geblaf van zijn hond, Dadelijk begaf hij zich naar de koterij en bemerkte dat er dieven aan 't zoeken waren naar kiekens. Hij zag er eene en viiufde in de., lucht'. Daarop sloegen de dié'vdo óp de 'vlucht. Ze zijn Een wielrij'der iri botsing met een auto.zoo goed als gekend. He. waren kerels DODELIJKE AFLOOP TE NIELSEN Theofiel Vandeput.te, 71 jaar oud, was gaan water putten. Hij verloor het evenwicht en viel in den waterput. Zij ne moeder, oud 95 jaar, een plons hoo- rende, spoedde zich naar den put. Na onbeschrijfelijke pogingen aangewend te hebben, slaagde zij er in haar zoon te redden. Hij gaf geen teeken van le ven meer. Dr. Van Wymeersch, van Gavere, on middellijk verwittigd, was spoedig ter. plaats, paste de kunstmatige ademha ling 't-oe en kon de man lot hét bewust zijn terugroepen. Hij was gered. Maar de ongelukkige, een koude opgedaan hebbende, kreeg eene longvh'csönlsle. king waaraan hij, ondangs de beste zorgen is bezweken. Onze LEZERS aanbevolen Suikcrljpöën DE RYCKE. Extra 9363 Oost-Vlaamsche Dramatische UGeschiedenis door 8i!vain van der Gucht VERBODEN NADRUK 74ste Vervolg Frans deed zooals zijn oom vroeg. T\okter Meert keerde terug binnen en las als volgt Waarde Jonkheer, Vergeef toch het vrijpostig schrij ven van een jong meisje," da't zich in doodsangst bevindt en niemand heeft, wjens bescherming zij kan inroepen, niemand dan u. Dezen morgen heeft een geestelijke mij een brief' doen over handigen van een Stervende lot mij gericht. Ach, welke geheimen heb ik daarin gelezen Hendrik Van Hever- boom is mi.jn vader niet, en hij, dien ik tot hiertoe als een vader had geëer biedigd, is een wanschepsel onder, de menschep. Waarde jonkheer, ik sidder en beef: de oogenblikken zijn kostbaar. Trees, onze meid, heeft mij alles bevestigd wat in den brief staat. Ik ben een von delinge. Men weet niet waar mijn ou ders zijn. Mijn eerste gedachte was.ui't dit vermaledijd kasteel te vluchten, doch ik weet niet waarheen. Ach, God, wees mij toch behulpzaam. Ik heb aan Woensdag avond omstreeks 20 u. 10 heeft er een autobotsing plaats gehad óp den hoek der Ameyoslraat' en Hoe- selarestraat aan de herberg «Het Zwart Paard» in de volgende omstandigheden. Een auto, gevoerd door den genaamde Lannoye Allard Pieter, ongehuwd en geboren te Roeselare, en er woonachtig op de Groote Markt, kwam uit de Amey- s'traat gereden on maakte zijn draai zoodanig groot dat hij op en linker kant der baan (richting Roeselare) te recht kwam. Op hetzelfde oogonbiik kwam de velorijder Hespëol Valèie wo nende Lendelestraat te Isïgetn voorbij. Gelukkiglijk sprong de rij wiel* enner Hespeel Valère over den mo'teur anders was hij omvergereden. Doch zijn rijwiel dat ongeveer 50 meters door den auto medegeslee.pt was, werd in uiterst slech ten staat opgeraapt. De politie, die liet ongeval kwam vaststellen, heeft den on- voorzichtigen autogeleider, om zekere omstandigheden, in het gevang opge sloten. uit de Franschë kolonie,-die verlekkerd waren op de kiék&hs dié zij 's avonds daarvoor zien loopen hadden.' een arm grootst en toch een de kamermeid raad gevraagd, en deze heeft mij gezegd, dat ik, door uw fcus- schenkomst, de hulp moest inroepen van dokter Meert. Heb toch medelijden met weeskind, dat. zich in Jen druk bevind't en gelief mij spoedig antwoord te geven. Mij op tiw edele goedhartigheid be trouwend, groet ik u hartelijk.» Maria Dokter Meért bleef peinzend staan. Welnu, oom vroeg Frans. Frans, het is God, die de zaken ten beste schikt. Dit laatste bewijs is verpletterend voor Vnn Heverboóm. Jonkvrouw Maria is nu van den eersten dag af van alles ingelicht. Ge gaat mij gehoorzamen als een. kind. Gelief pen en inkt le nemen. Frans nam het gevraagd en schreef wat dokter Meert dikteerde C1RIO TQMATen NAGEMAAKT NOOIT GEEVENAARD DOOR INSTORTING BEDOLVEN AAN HET ALBERTKANAAL Donderdagmorgen rond 7 ure werd aan. de Sluiswerken van Lanage, die de Maas met h e t n i ouw Al ber t-K an a a 1 moe ten verbinden, de 32--jar!ge gehuwde Poolsche arbeider Otto Jennery, onder 200 kubieke meter aanrde oedolven. Toen men den ongelukkige kon bereiken had hij reeds opgehouden te leven. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE MORTSEL Door een auto gedood Tn de Mou-terijslraat lei-M-ortsel, had een doodelijk verkeersongeval plaats De genaamde Tori's, van de Oude Baan ging met zijne zuster door de Mou'terij- straat, en stak den straatweg over. Bei- 'd,en hadden niet gezien dal twee autos i in aantocht waren. 'De man werd door een der r.utos ge vat en omgeworpen. IIij bekwam hier door een dubbele schedelbreuk en Werd eveneens de beidé been in gebroken. Het slachtoffer werd dadelijk opgem nen en en. bij hoogdringendheid naar het Ste- Mariagasthuis van Berchem overge bracht, waar hij korts na zijne aan komst overleed. De rijkswacht opende een onderzoek en verwittigde het parket, dat ter plaats afstapte en een onderzoek instelde. De zoon esnsr Martelares priester gswijd Graaf Nicolüas Markanoff, die de vorige week in Weenen zijn eersfe H. Mis heeft opgedragen, Is da zoon van een Perzisch edelman. Zijn vader be koorde tot de Armeensche Orthodoxe kerk, doch zijne moeder was katholiek. Op twaalfjarigen leeftijd was hij er bij tegenwoordig, toen zijn moeder, tijdens de geloofsvervolging door de Turksche soldaten werd doodgescho ten. Later werd hij opgevoed in ean Russisch klooster,van waaruit hij kans zag om naar Oostenrijk te ontsnappen, waar hij in den godsdienst van zijn moeder-martelares werd opgenomen. Slechte graan-eogsi Volgens de mededeelingen van het ministerie van landbouw zal de graan oogst dit jaar in Roemenië zeer slecht zijn. Vermoedelijk zal de oogst niet meer dan 200.000 wagons bedragen, tegen 370.000 het vorige jaar. Daar Roemenië 300.000 wagons graan ver bruikt, zou graan moeten werden in gevoerd. Anderzijds is de maïsoogat schitterend. Doodelijk tank-ongeluk Bij een militaire oefening in de buurt van Salisbury is een tank, die tegen een heuvel opreed, defect ge raakt, omgeslagen en in brand gevlo gen, Terwijl een bestuurder zich on» gedeerd kon redden, liep een sergeant die zich in den toren van den tank bevond, zulke zware verwondingen Op dat hij spoedig overleed. Onweder in Ifali® Woensdag nacht hoeft een hevig onweer, dak boven Milaan woedde, groote schade aangericht- Uil Omegna in Piemcnt wordt ge* meld, dat drie geestelijken door den bliksem werden getroffen en gedood. Smokkelen in massa Een driehonderdtal smokkelaars, komende uit Belgie, poogden nabij Aken de Duitsohe grens over te ste ken. Qp een fluitsignaal trokken de smokkelaars met groepen van 12 in looppas de grens over. Do tolbeambten, ondanks de ver sterking die zo hadden gekregen, kon den de smokkelaars niet tegenhouden. Twee huno§r Werden door de doua niers nogal erg gekwetst. ver naai' neef al en nog Edele Jonkvrouw, Wil u niet le zeer ontstellen over hetgeen gij komt te vernemen. Inder daad, gij zijt de dochter niét van' :M. Van Hevèrboofri, dte een helsehe" schiirk is, maar wees gerust, gij zijt het'ceriig kind van een braven, Vlaamsehen edel man, Robrecht Van Cra nis hoeven* is zijn naam. Weduwnaar zijnde en ver volgd door do Fransche overweldigers, heeft hij u aan de voedster tdevéiL trouwd. Later kon hij niét''terugkeerén Hij werd gevangen' genomen en heeft zeventien jaren iri een kerker verbleven waaruit'onze vrienden hem nu verlost hebben. Jonkvrouw, dank':God, dat rihles gaat hersteld worden/IJw vader is té -Aalst en snakt èr haaf 'te zien. Luister nu naar onze raadgevingen, 'en/ gelief ze slipt te voig.eV'fl^zen a'vond komen wij haar' het b^rfke^, Jat; uw zooge naamde vader ons aanbiedt. Koud u alsdan, gereed opa nei iiet. afdicnen der laatste spijzen ii.v'an de tafel e wijd oren en begeef u omzichtig den tuin. Alsdan zult, gij mijn ontmoeten. Doe \yat ,l»ij. a egg3.n gij zijt gered... Édele u(Trouw, eenige uren, bid God om hulp,laat niets blijken eri'dezen£évënd zijt.ge gered en gelukkig. vriendelijk groetende. V Dokter. Meert.»; De geneesheer tèëkende, 'sloot den brief en ging dtóéii dragen naar de dienstmeid Trees, h£ai\ boveiehde zeer voorzichtig te zijn en dit antwoord iri het grootste geheim aan de jonkvrouw jte' overhandigen._y Voor Frans 'wés;bet ëdri dag van angst. Voor doktér-Meér.^ van drukke bekommernis. v:< Zijri eerste bezoek was gevveesi aan heer Robrecht Van Gramshoeven. Hij maakte dezen alles bekend, legdè zijn plan uit en verzocht hem té .vijf uur gereed te zijn, om op het kasteel van [schaarbeek het feest te gaan' bijwonen. floe klopte het- hart van den braven Robrecht, toen hij daciit twee uur later zijn teerbeminde dochter te zien. het weeskind dat, „ruim zeventien jaar ge leden als een onmondig schepseltje achterbleef 1 Nog- eenige uren Dokter Meert had ooi: te spreken aan Polfriet en. Jan Jokie, die in zijn pian ceii bijzonderegewiciitige rol hadden. Op het kasteel.van Schaarbeek was het ook een dag van groote diukte. Hendrik Van Heverboom scheen op geruimd en stralend /an geluk. Nu ging hij genieten van de fortuin, welke hij verzameld had met zooveel angst en wroeging/Hij ging zich verzoenen mot. dokter Meert en Frans hij ion voor taan tusschen eerlijke 3n geachte He den verkeeren. Het verwonderde, hem niet, dat Jonkvrouw Ma "ia op haar ka mer bleef en weinig te zien was. I>e aandoeningen van den grooten dag, op welke zij dé wereld in ging treden, dë zorgen voor haar kleeding, waren im mers zaken die een meisje zeer, moes ten bezighouden en bekommeren. In geheel de stad Aalst sprak men van niets anders dan van het prachtig winterféest, dat de Hoer! Van Hever boom op zijn kasteel ging geven. Hij had veel uitgaven gedaan, en iemand die laat werken en goed betaalt, ont vangt daarvoor de bewijzen der, open bare erkentelijkheid. Het werd vijf uur. De rijtpigen door kruisten reeds de stad, om de gepof>- digde, famllien te Vervoer In de Kattestraat zat jonkheer Frans rijk aangekleed op dokter 'Meért te wachten. Hij begon reëtis ongeduldig te worden en te dénken dat zijn oom soms van gedacht veianderd was, toen de geneesheer binnentrad en hém zeg de - Frans, het gaat half zés worden, gij moogt vertrekken. Zoo gansch alleen.? hernam Frans verwonderd. Neen, Frans, dé héér .Van Crams- hoeven zal u vèrgezellen. Maar, beste oom 1 Luister, Frans, Ik vraag r. heden avond volkomen gehoorzaamheid wees verzekerd, het is voor uw geluk dat wij geheimzinnig bandelen. Gij zult mijn heer "Van Cramshoevcn gaan afhalen en naar het kasteel rijden. Ge weet dat, wij aan jonkvrouw Maria geschre ven hebben, houd u daaraan. Als Maria aan het nagerecht weggaat, volg haai-, dan, breng haar op den steenweg, daar. z-ll Polfriet staan met onsrijtuig;wac-ht daar, na eenige oogenblikken zullen we bij u zijn. Frans, beveel nogmaals onze pogingen aan de, goedheid en de gena de van den almachtigen God. Dit gezegd hebbende, drukte de dok- ter de hand van zijn neef. Frans reed weg naar de woning van Robrecht Van Gramshoeven en kort daarna kwam een tweede rijtuig den dokter en Jan Jokie afhaleip |*A XervoUt.

De Volksstem | 1932 | | pagina 2