Wat Voiksvertegenwoordiger Viadevogei denkt »ar tiet Federaal Statuut van Herman Vos. 10 Woensdag Oogst 1952 Alle Vlamingen moeten dat lezen Bolivië en Paraguay De Politieke toestand in Duitschland De Staking der Mijnwerkers Buurtspoorwegen Assche-'Aalst'Oordegem Rood-Kruis van Belgie De Luchtreis van Prof. Piccard Dreigende Krisis in den Volkenbond DE VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMER 874 Kerkstraat, 9 éfl 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gandt publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel s— Rue de Richelieu, Parijs s—Bank Buldlng/Kingsway, 20 Londres W- B. 2e 'irn H. Laurcntius Zonop4,37Zonaf7f15 V. M. 16 L. K. 24 Wij bevelen het vooral in da aan dacht der nieuwe Katholieke rekru ten Zij zullen er in zien, hoe weinig de real-politiak der Katholieke Vlamin gen verschilt met de magelijkheidspro- blemen der extremisten li ©ft federaal ©Safiaaa^ Er is heel wat valsche voorstelling pver deze zaak. Eerst en vooral eene rechtzotting het foderaal statuut werd door Vin- devogel L. niet onderteekont de stemming in da Kamer liep over fle in overwegingneming van voor stelhet aannemen dat het naar de afdeelingan zou verzonden worden tot verder onderzoek. Niets meer. Men moet te dezer zake goed on derscheid maken eeua kweste is het ontwerp dat neer gelegd is met zijne memorie van toe- iieh'Hg an kommenfcaar eraan toege voegd eene andere kwestie Is het federa lisme H. Vos heeft veel willen sacrifieeren om een VI. nationalistisch eenheids front rond zijn voorstel te bewaren cn 't is hem ten slotte niet gelukt. Hij heeft aan West Vlaanderen veel toegegeven en dan toch moeten aan* schouwen dat het zijn handteekening heeft ingetrokken die toegevingen hebben hem langs de andera zijde par lementair in een onmogelijke positie gezet. Het is toch niet praktisch aan tegen strevers waarvan gij weet dat zij ta geenen prijze - den Belgischen staat willen zien aftakelen en sloopen» eerst 'ie zeggen dai een federale inrichting Van den Staat maar bedoeld is om daarmee het wapen in de hand te krijgen waarmede gij Belgie dan ver der zult afmaken. Maar dan krijgt gij Zeker hunnen steun niet en zonder hunnen steun staan de Vlaamsche nationalisten nog voor een onbepaal baar aantal jaren machteloos om die .federals staatsinrichting te vsrwezent- lijkcn, De tegenstrevers van het ontwerp hadden het gemakkelijk om het te ver worpen en West Vlaanderen heeft H. Vos verplicht hot hem gemakkelijk Ja maken. Van hun standpunt gezien hadden zij na de VI.-nationalistischs komman- iaar gelijk er tegen te stemmen, 't Is wat cyniek een tegenatrever uit te noo- digen dat hij vrijwillig het hoofd op den blok zou komen leggen opdat gij het kunt afkappan. i Het kort debat over het federaal statuut tast den grond zelf dier staats- herinrichting niet aan. Is het toegelaten langs wattelijken wog een grondwetsherziening voor to stellen Ja. Is het wensohelijk ons huidig gecen traliseerd regiem te herzien en om ta vormen in een stolsel dat meör zelf standigheid laat aan elke volksgemeen schap Niemand kan loochenen. 1) dat een Vlaamsch parlement bster dan een Belgisch parlement de w.etge» ving san de nooden van het Vlaamsche volk kan en zou aanpassen. 2) dat een Vlaamsch bestuur, een Vlaamsche uitvoerende macht beter die wetten in 't voordeel van 't Vlaam- Bcha volk zou toepassen, 3) dat een Vlaamsch staatsgezag Cn eon Vlaamsche bastuursmachins, een Vlaamsche ambtenarenwereld meer Vlaamsche zorg zou voelen en Vlaam sche impuls zou geven dan een Belgi sche dat kan. Is liet mogelijk een federzlo inrioh. ting te verwozentlijken Ja. als een gemeentelijke en provin- tiale bestuurlijke Indeeling mogelijk zijn, moet een taalstreekindeeling het sok zijn. Er wordt opgeworpen dat alle belan gen van Vlaanderen niet tegenstrijdig zijn met de Belgische. Pat is ook zoo en men moat ook niet fceer bestuurlijk indeelen dan vereisoht is volgens de natuur zalf der belangen- indeeling. Men werpt nog op dat Vlaanderen eenmaal de mindere in Belgie, in da toekomst de meerdere kan worden en het langsheen dan Belgischen staat onder vlaamsche suprematie een uit- breidlngsmogelijkheid'kan vinden die het nu roekeloos ware voor de tos- komst prijs te geven. Dat kan gelden voor da Brusselsche agglomeratie niet voor Wallonië. Da Walen zullen zich nooit laten overheerachen. en er liever van onder trekken. Wat de Brussalsoha agglomeratie be treft, wij zijn akkoord dat wij mis schien zalfs in 't belang van Vlaonde ren niet verliezen door nog wat geduld te hebben. Het is een feit dat een strak federa le inrichting zooals wij ze als Vlamin gen zouden wenschen met de inlijving van Brussel bij Vlaanderen nu geen kans op verwezenlijking heeft, Met de huidige samenstelling van't Parlement zou Brussel buiten Vlaani deren ingedeeld worden. Het is niet voldoends te zeggen dat de Vlaamsche nationalisten het anders vragen en vooratellen. Daarom zou het zoo niet zijn en eenmaal da zaak van 't fede raal statuut der VI. nationalisten par lementair aanhangig gemaakt zou dJ slotsom wezen een pro-Belgisohe fede rale inrichting waarover da VI, natio nale voorstellers nog alleen zouden kunnen sakkeren en met nieuw toe komstmuziek bedreigen. Wij zijn federalisten; maar men moet zijn oogen en ooren niet sluiten voor de kritiek van de andaro zijde. ïn politiek kan men alias verliezen door stijfhoofdig alles te willen. Of wij moeten voor goed Brussel prijs geven voor Vlaanderen of wij moeten langzaam en geduldig voOrt- werken tot Brussel in zoo ver her- vlaamsch! is dat het bij een indeeling aan Vlaanderen praktisch kunne te ruggeschonken worden, Als Vlaamsche nationalisten moeten wij er dan ook wel van overtuigd zijn. 1) zoo wij dadelijk ean federale staatsinrichting willen moot het in den zachtsten vorm geschieden met be® houd van een Belgisch staatsgezag dat over Brussel blijft heerschen. Brussel mag niet zelfstandigworden. Als Vlamingen zullen wij over Brussel sterker zijn langs den weg van een Belgische regeering dan langs den weg van een Brusselsch gemeentebestuur. 2) Federalisme is voor da Vlamin gen zolf nog zulk geen dringende zaak* Wij kunnen voordeel hebben aan tem- poriEesren. De tijd om door Belgische taalwetten Brussel her ta vervlaam- schen kan docr ons nog goed benut tigd worden* 3) Een specifiek Vlaamsoh-nationale wettelijke harvorming kan dan ook geen beletsel zijn dat Kath. VI. natio nalisten met da andere katholieken samenwerken. Het was goed dat de Vlaamsoh-na tionale politieke aktia zich konkreti- sesrde in een bepaalden oisch van mo gelijke hervorming. Het was nOodig anders was de politieke aktie puur negatief. Door de schuld van verder denken» den dan H. Vós is het federaal statuut niet da politieke eisch kunnen worden van al de Vlaamsche nationalisten. Hetfedaraal statuut haeffc thans bijna geen andere waarde meer dan deze van een wetenschappelijk werk, een studie. Politiek, parlementair heeft het er geen of weinig meer. Het kon maar bekoren als daarmede de Vlaamsch" nationale kwestie kon een Oplossing krijgen. Door de afvalligheid en den weer stand van een deel der Vlaamsohe nationalisten kan het daar niet meer voor dienen en zal hst nog weinig aandacht gegund worden in politiek en parlement. ry\ Salamanca," President van Bolivia heelt aan het kongres eene boodschap gericht, waarin hij zich krachtdadig verzet tegen de tusschenkomst der on zijdige mogendheden in het geschil tus- schen Paraguay en Bolivia en waarin hij opnieuw de soevereiniteit van Boli via bevestigt op het betwiste grondge bied van Grari Gliaco. «Ik kan niet be grijpen, voegt hij erbij, in wat de toe stand de tusschenkomst wettigt van an dere naties, tenzij deze laatsten zich willen in moeilijkheden brengen om eene kwestie welke noch hunne rechten noch liunne toekom-4. aanbelangt.^, Naar ©ene nieuwe Rijksregeerlng Rijkskanselier yon Papen wordt Maandag te Berlijn terug verwacht.; Het is waarschijnlijk dat reeds in het begin van de volgende week de on derhandelingen over het vormen yan nieuwe regeeringen in het Rijk cn Pruisen zullen beginnen. Do rijkskanselier zal zich in dit ge val in de eerste plaa,ts in verbinding stellen met de nationaal-socialisten. Een ontmoeting tussohen yon Pa pen en Hitler, heeft lot nu toe nog niet plaats gehad. Hitier heeft te Berlijn vertoefd en daar een bezoek gebracht aan zijn ver trouwensman Goering. Verzekerd wordt, dat bij deze gele genheid alleen partij-aangelegenheden zijn besproken. Aan zijn tusschenkomst zou hot overigens te danken zijn dat de Icon van de Angriff, het Berlijnsche orgaan van de nationaal-socialisten, weder aanzienlijk kalmer is geworden. Het blad spoort de stormafdeelingon aan tot kalmte en hoopt dat zij de plan nen van de leiding der partij niet in dc war zullen sturen. Hitler is van Berlijn naar Mecklen burg gereisd, daar is hij de gast van zijn partijgenoot; minister-president Granzow. Wordt Hitier Rijkskanselier De kandidatuur van Hitier tot hel Rijkskanselierschap is thans zeejr ern stig en heeft groote kansen te geluk ken. Ziedaar de indruk die voortsproot uit de gesprekken die einde .verleden week gevoerd werden. De beslissing naar het kanselier schap te dingen werd opgelegd aan Hitier door zijne luitenanten, maar eens dit besluit genomen werkt'hij haar met den grootsten wilskracht uit. Hij handelde op dezelfde \tijze toen er kwestie was van zijne kandidatuur lot voorzitter, van het Rijk, verleden .Win ter.. Hij was dan gedwongen geworden zich tegen zijn wil in kandidaat te stel len. Eenmaal zijn kandidatuur gesteld voerde hij den meest actieven verkie zingsstrijd den meest dynamieken, 'Vie Duitschland ooit kende. Na een halve mislukking had hij den strijd tot hel einde toe doorgevoerd. Rekening houdend met het karakter van Adolf Hitler, kan men besluiten dat deze leider onbeslist is in zijn raad, maar zeer wilskrachtig wordt wanneer, hij eenmaal in actie treedt. Men kan er zich dus aan verwachten 'dat hij alles doen zal wat mogelijk is om de leiding van het Rijk te bekomen. Hij heeft trouwens een zeer krachtig politiek argument om zijn kandidatuur- te steunen: zonder den steun der na- tionaal-socialistische partij, kan de te genwoordige regeering niet aan het be wind blijven, tenzij dank aan eene mi litaire dictatuur, waarvan president von Hindenburg thans niet wil weten. De voorzitter van het Rijk hoeft trou wens geen enkele reden om het kanse lierschap te weigeren aan het hoofd der sterkste Duitscho partij. Trouwens het Kabinet mag aan geen enkele politieke partij onderworpen worden. In een Ka binet Hitier, zullen er toch nog vol doende ministers van andere partijen zijn opdat deze laats ten een waren in vloed op den gang der zaken zouden hebben. Generaal von Schleicher zou natuur lijk den portefeuille der Rijksweer- be houden en de sterke man tegenover Hit- Ier blijven. De minister van buitenlandsche za ken M. von NeuratU zou eveneens be houden blijven. De minister van binnenlandsche za ken, baron von Gayl die in slechte ver houding met de Nazi's staat' zou mis schien een andere portefeuille bekomen. Von Papen echter zou uitgeschakeld worden.. Hitier keert einde dezer week terug in Berlijn. En zoo is het best mogelijk' dat do verjaring der grondwet van Weimar, dit jaar officieel gevierd wordt door een minister, van binnenlandsche Zaken, die de princiepen van den Staat als kei zerrijk aankleeft en die den terugkeer tot een regiem voorbereidt, gansch ge kant tegen het Republikeinsch 'regiem van Weimar. Volgens 'n Havas-telegram zouden de berichten omtrent Hitler's kandidatuur voor 't ambt van Rijkskanselier een ernstige grond hebben en zou Hinden, burg tegen dit kandidatuur geen over wegende bgzarareji hebben* ~J' Communistische betooging te Luik In de koolmijnen van het Luiksche was de staking Maandag morgend schier algemeen. Er hadden zich slechts enkele arbeiders aangeboden, 's Maan dags wordt anders in het Luiksche haast niet gewerkt, zoodat men zich slechts Dins Hg een. gedachte zal kun nen geven van der. om\ang des staking. Te 6 ure 's morgends, trok een com munistische stoet door, de straten van Soraing om naar Herstal te gaan be- tioogen. Er hadden geen incidenten plaats, In het bekken van Seraing heeft de staking uitbreiding genomen. Er hebben zich slechts 351 arbeiders op een tonaal van .15,800 opj liet \verk aangeboden. In het Land van Herve en in het Luik sche ligt het werk o.m zoo te zeggen gansch stil. i Enkel de arbeiders belast met bet onderhoud en het leegpompen, zijn aan den arbeid gebleven. In Henegouwen blijft alles stil In Henegouwen, waar het werk nog nie*t hervat was, blijft de toestand on veranderd. In de mijnen van het Land van Char leroi blijft de staking vrij algemeen. Ook daar is de Maandag gewone werk- looze dag. In het Center zijn nog slechts de arbeiders belast met de onderhouds werken aan den arbeid. In de koolmij nen van Mariemon't schijnt echter een vierde van de grondarbeiders aan bet werk zijn. De metaalbewerkers staken niet De metaalbewerkers van het Center, in het Volkshuis van Jolimont verga derd, hebben besloten niet deel te ne men aan de algemeene staking, die door de mijnwerkers is uitgeroepen. Volledige rust in Limburg iZooals de toestand thans is, is liet werk m Limburg verzekerd gedurende vijf dagen per. week in Augustus en September. Te Winterslag wordt eiken dag ge werkt. Ook wat de loonen betreft, wordt in Limburg meer betaald dan in de on- dere bekkens, en bij de ondergrond- sche arbeiders 'telt men er nog die lot 80 en 95 frank per dag ontvangen, al hoewel dit een minderheid is. In Limburg is door de socialistische syndikale afgevaardigden, in zooverre wij konden vernemen, Maandag geen ordewoord tot staken gegeven, noch te Beeringen, noch te Genk, en te Hasselt had men er geen kennis van, dat ergens werd gestaakt. Alles wijst er op, da't» in elk geval de toestand rustig blijven zal. mvsam Het Staatsblad van 6 Oogst meldt K .Gezien de besluiten yan navermelda Artikel 1, Bovenbedoelde 'besluiten van de gemeenteraden zijn goedgekeurd* Art. 2. De Staat zal in het vormen van het aanvullend nominaal kapitaal voor, bedoelde buurtlijn deelnemen yool; 10,500,000 frank (tien millioerf vijfhofü*1 derd duizend frank) en zijne schuld del gen door middel van negentig annuïtei ten van 577,500 frank (vijfhonderd ze ven eii zeventig duizend vijfhonderd fr.)} ieder. De algeheele deelneming, van dert. Staat is aldus gebracht van 705,000 fr* op 11.205,000 frank. Onze Minister van Verkeerswezen cn Onze Eerste Minister, Minister van Fi nanciën, zijn ieder wat hem betreft, gemeenteraden, betreffende de deelne ming der gemeenten in het vormen van het aanvullend kapitaal voor bedoelde buurtlijn te weten A. Provincie Brabant n 1. Hekelgem, besluit yan 29 Novem-i ber 1929; 2. Sint-Jans-Molenbeek, besluit van 20 December 1929; 3. Assche, besluit van 28 Maart 1930. '4. Cobbegem, besluit van 1 Augustus 1930. B. Provincie Oost-Vlaanderen 5. Oordegem, besluit, van 26 Novem ber 1929; 6. Aalst, besluit van 17 April 1931. Op voorstel van Onzen Minister van Verkeerswezen en Onzen Eersten Minis ter, Minister van Financiën. Wij hebben besloten en Wij beslui ten belast met de uil voering van dit besluit.- Gegeven te Brussel, den 22 Juli 1932< N.d.R. <;Die vermeerdering van ka pitaal heeft de verlenging der lijn tot Brussel en hare eleclrificalie voor doel/ Afdeeling Aalst. Ontsmettingsleer Bacterienleer Uitwerksel. Die ziekteverwekkende baleriën zijn ten eerste de oorzaak van een menigte ziekten, welke men besmet telijke of aanstekelijke kwalen noemt, omdat, door verspreiding der smetstof, die ziekten aan anderen kunnen overge zet worden. Ten tweede veroorzaken zij ook de zoo zeer t,e vrcezen verwikkeling van wonden, namelijk hun verzwering en etter ing. Op zich zelf genomen zijn die bac teriën reeds zeer schadelijk voor he't li chaam van mensch en dier, doch, wat erger is, het onbruikbare voor hun be staan werpen zij uit in het lichaam. Deze afscheidingsproducten zijn wa re vergiften voor al onze organen, en zelfs zulke hevige vergiften, dat er in gansch het plantenrijk geen gelijkaar dig sïyb vergift bes'laat. Aan deze af valproducten heeft men den naam van toxines gegeven. Iedere bepaalde bacterie vormt alzoo een bepaalde en eigenaardige toxine, en aan dat vergift zijn de eigenaardige ver schijnselen van elke ziekte te wijten eenïge toxines verwekken hevige koort sen, spmmigc veroorzaken koude en rillingen, andere werken op het zenuw stelsel en brengen verlamming, stuip trekkingen, enz. teweeg. Zelfs kunnen die toxines zoo aanzienlijk en gevaar lijk worden, dat zij een ware en soms doodelijke bloedvergiftiging veroorza ken. 't .Vervolgt. 2!o vervolg onderaan volgende kolom Opstijging waarschijnlijk op Donderdag Maandagmorgen heeft prof. Piccard met den leider van den weerberichten- dienst op het vliegveld, de meteorolo gische kaart bestudeerd. Er schijnt een groote kans te bestaan, dat de opstij ging Donderdag a.s. zal plaa'ts hebben. Op het oogenblik ligt bij Koningsbergen een gebied van lagen druk, terwijl oen gunstig gebied van hoogen druk boven Oost-Europa zien ontwikkelt. Op het oogenblik heeft de wind op G,000 meter hoogte een snïihrd vnn CO km. en komt uit noordelijke richting, hetgeen d^ verwachting bevestigt, dat de ballon naar Noord-Itaiiê zal afdrijven. Echter kan de wind inmilHls nog veronde;en ert in geval de luchldrukverdeeling zich wijzigt kan de ballon naar het oosten, d.w.z. Beieren of Oostenrijk worden ge- cl.tevi'ij. Inmiddels worden de voorbereidende werkzaamheden voor'gezet'. Maandag is de graadmeter voor de kosmische stra len geplaatst, lerw jl de loodkorrels, dio als ballast zullen worden meegenomen, in zakjes zijn gedaan. Door het eenvou dig opentrekken van een koord kun nen deze zakjes geledigd worden. Dit dit alles blijkt, dat de technische voor bereiding van den tocht tot in de punt jes geregeld is. Men wacht thans op hei weer. Treden drie mogendheden uit den Bondl Volgens de medewerker van de «Eene de Paris» te Londen, doet in Londen- sche politieke kringen het gerucli! de ronde, dat Japan, Duitschland en Ita lië, zich binnenkort uit den Volkenbond zouden 'terugtrekken. De Japansehe regeering zou voorne mens zijn haar verdere medewerking tb weigeren, indien het verslag van Lyt- t.on over de Mandchoerijsche kwe3lio ongunstig voor haar uitvalt. Italie's voornemen tot terugtrekki.ig uit den Volkenbond leidt men af uit zekere uitlatingen van. generaal Balba en men vermoedt dat, indien de Hitle- rianen in Duitschland aan het bewind kernen en uit den Volkenbond treden, Italië zich solidair, zal verklaren net Duitschland. Deze drie landen zijn anderzijds zeer, misnoegd over het verloop der Ontwa peningsconferentie. Zijt ge reeds lid van het Rood-Kruis Zoo niet laat u onmiddellijk inschrij ven, en ge doet mee aan een oprecht mgn§eh lieve nd werk»

De Volksstem | 1932 | | pagina 1