15 Zalerdag Oogst 1952 De 11. Fader naar Gastel Gandolfi Bfl waoorda ie Ouilscnland MINISTERRAAD Indisch dartsbisschop te Gent De Mijnwerkersstaking in ons Land De Beklimming van den Ruwenzori Landbouwbelangen H. Joan.B«rchmans Zonop4,41Zonaf7t 10 V. M. 16 L. K. 24 Er hangt in Je zonovergoten straten Van. de Eeuwige Stad een tin'telend-tril- len.de hitte, die iederen mtensieven ar- fieid haast onmogelijk maakt. Iedereen die in hel gelukkig bezit van vacantie- dagen is vlucht weg uïb die geestdoo- clende hitte naar de heerlijke bergen of het koele zeestrand. In deze warme Au- gustus-weken ligt de stad soms als uit gestorven: een ondeugend spreekwoord zegt cla't men dan alleen konden en P,nitsoliers op straat ziet. Het. staat thans vrijwel vast dat ook dr H. Vader nie't den geheelon zomer in Home zal doorbrengen, waar hij deze tropische hitte ook zelfs in de uitge strekte Vaticaansc.be tuinen geen ver- .kcelirig' te- vinden is. Den juisten datum t's nog nie't bekend. Met koortsaehtigen haast'wordt er gewerkt aan de icstau- -aiie van Gastel Gandolfi, waar de Pau sen voor 1870 hun vaoantie plachten door te brengen, doch welk ouitehver- blijf sinds 1870, de gewelddadige inbe- slagnamcn van de Pauselijke Staten, geheel verlaten stond, daar (Je Pausen Pius IX, Leo XIII, Pius X, en Benedic- tus XV zic-h onmiddellijk ha bun keuze als «gevangene van het Vaticaan» be schouwden, als een stil protest tegen dit onrecht dat in 1870 aan het Paus dom was aangedaan. Na heb verdrag vari Lateranen is dat onrecht hersteld en thans kan de H. Vader weer het Vati caan verlaten. Mot het oog op 's Pausen gezond heidstoestand,. is het noodig dal de II. .Vader, die altijd werkt van 's morgens vroeg tot diep in den nacht een kuur gaat maken, waarvoor de koele bergen van Albano een schitterende gelegen heid bieden. 'De II. Vader zal de reis maken per Pauselijken trein die vanaf het Va'ti- caan.sehe station zal vertrekken.. Hitler wordt geen kanselier Na afloop van den kabinetsraad,werd in de politieke kringen verzekerd dal de kansen van Hitler, om tot rijkskan selier te worden aangesteld, nie't zoo hoog zijn als aanvankelijk werd ge dacht. Zelfs zou, voor liet oogenblik, de sa menstelling- van een ministerie Hitier niet in aanmerking worden genomen, maar zou von Papen zijn regeering hervormen on enkele portefeuilles aan de Hitlerianen aanbieden. Indien deze weigeren, zou de presi dent von Papen opdracht geven een hieuwe parlementaire regeering ie vor men met de nationaal-sqcialisten en het Centrum en indien ook deze po ging mislukte, zou het huidige kabinet von Papen den rijksdag om volmacht verzoeken. Gaat de rijksdag daar niet op in,dan blijft het huidige kabinet aan het be wind als het kabinet van den rijkspre sident. Het lijkt niet onmogelijk dat, in dit geval, generaal von Schleicher zelf als rijkskanselier optreedt. (Waarschijnlijk zullen de nationaal- soeialis'ten hun eischen handhaven ofwel wordt Hitier rijkskanselier, of wel wordt elke regeering builen hem om ongenadig bekampt. Herdenking der Grondwet te Berlijn Donderdag werd te Berlijn, (ie der- tien4& herdenkingsdag van de grondwet der republiek herdacht. Bij de Rijks- en Pruisische officieels diensten was het Zondagdienst; overigens had Ber lijn liet gewoon allendaagsch beeld. Mooi weder begunstigde de feestelijk heden van de herdenkingsplechtigheid in den Luslgarten. Klara Zetkin zal de eerste Rijksdag- zitting leiden De Duitsche komrnunistisehe Rijks dagafgevaardigde Klara Zet kin heeft in eene rede verklaard in eene vergade ring van Duitsche komniunislen, te Moskow, dat zij ondanks de hetze cl-'e tegen haar was begonnen, de eerste Rijksdagzitting als oudste afgevaardig de zal leiden. Een verklaring van Adolf Hitler De Volkische Beobaehter kondigt de volgende verklaring van Adolf Hitler De bladen disselien thans weer ro mantische verbalen op over oneonig- iieid in de leiding van de nat. soe. par tij en over de «oppositie» van enkele -leiders als dr Goebbels, Gregor Stras. Onze mededeeling over den kabinets raad van Woensdag kon als volgt aan gevuld worden Al de ministers, woonden de zitting bij, behalve M.M. Petitjean en Bovesse, die in 't buitenland vertoeven. i Het was M. Hymans die zijne colle-, gas onderhield over de door de regec-' ring voorgenomen maatregelen contingenteering van den .invoer sommige produkten. Eetwaren, vruchten. en' sommige Woensdag namiddag is te. Gent aan gekomen de aartsbisschop Mgr. Ivanios, een bekeerling der Jacpbistcn in Mala bar (Indië). Mgr. Ivanios, gehuld iii Ooslersch gewaad en vergezeld van zijn secreta- van ris, mocht zich verheugen in veel blij- van ken van sympathie vanwege een groo te menigte volk. De prelaat doet voir het oogenblik De Herdenking can het huwelijk can onzen eersten Koning te Compiegne houtsoorten met uitzondering van een rondreis in Europa,.en boe» te Du- gezaagd, grootendeels Noorsch liout juin het Eucharistisch! Congres bijge- 'wooiid. Reeds werd hij' ontvangen door Z. Em. den Kardinaal 'en den Pauselij ken Nuntius, Mgr. Micara. In September ge- die ons land noodig heeft, zullen kontingenteerd worden. Ook was er spraak van den kolen coritingenleering. Wat de Duitsche ko-M- hij ook ontvangen worden door 'Z. M. den Koning. Zondag a.s., zal Mgi Ivanios, ten 7 ure, een mis opdragen in Oosterschen len aangaat, liet. Duitsche antwoord op het Belgisch voorstel om den invoer te verminderen, is nog niet ingekomen. Wij meenen echter 'te weten dat ritus, in de kerk der Paters Discalsen, BurchtgracWtJ, en 's avonds het ponti ficaal lof doen, tijdens, hetwelk hij een kanselrede zal uitspreken in de Engcl- sche taal. Deze kanselrede zal in hel Nederlandsch overgezet worden door 'een tolk. Dinsdag zal de prelaat de pontificale mis opdragen in do St Michielskerk, 'ter gelegenheid der Missieweek. Mgr Ivanios zal binnenkort ook een voordracht geven aan de «C.I.B.I—sten» in het kamp van Beverloft^r De houding der socialistische Burgemeesters Op het einde eener vergadering, 'te Bergen gehouden, hebben de socialis tische burgemeesters van Henegouwen van aan den lieer gouverneur Damoiseaux Charleroi, 4480 op 27.000 in de streek een schrijven gericht, als antwoord op van Mons en 1270 op 16.000 in het, zijn laatsten omzendbrief. Dit sclirij- eerstdaags de kwestie eene oplossin zal krijgen op de samenkomst die van daag M. Lebacqz, algemeen, bestuurder der mijnen te Keulen, met dc afgevaar digden der Duitsche mijnen zal hebben. Op die vergadering zullen de contin genten van invoer vastgesteld worden. De minis'ter van nijverheid en arbeid M. 'Heyman, verschafte verv >lgens in lichtingen over den toestand in de ver schillende mijnbekkens. In dit van Luik 20.000 stakers en 5100 aan T werkgebleven, In Limburg zijn werkonthoudingen waargenomen in de koolmijnen van Zwartberg en Waterschei. Het aantal stakers bedroeg Woehs.dag morgen in de streek van Genck 5190, zijnde eene vermeerdering van 1090 te Zwartberg en 3350 te Waterschei. In Henegouw 6300 zijn aan 't werk genieven op 40.000 in de streek Con Irum.- M. Renkin heeft zijne collegas op de boogie ges'teld van een ontwerp van ven luidt als volgt. Heer gouverneur. Wij komen uwen omzendbrief te oni- saneening der begrooting, dat nieuwevangen, ons verzoekende een policiebe- inkrimpingen van uitgaven insluit.De «luit W nomen, waarbij spelen van al- voorzieningen van ittkórnsteu voor liet 'B slach, rijn islkoei san, wijkkermissen, aanstaande jaar zijn uiterst' beperkt,?enverboden worden. daar wegens de crisis uie opbrengsten van allen aard veel lager zijn en bo Wij zijn over Uwe tüsschenkomsfc ver wonderd, vermits uw bevel, genomen vendien heeft men de verpletterende zonder ons geraadpleegd te hebben, nog uitgaven voor den. werklpozönstouri,die altijd in. voege is. Dé bevolking is kalm; gansch onze .begro.o ting in de Avar slaan. ,6ü spelen die ingericht zijn, storen de De eerste minister logde in breede.orde nict" trekken zijn saneeringsplan uit. Daar De inciden'ben die uw tusschenkomst het land niet eeuwig en erfelijk een hebben genoodzaakt, hebben niets ge beroep kan doen op de leening om bellens mefde vermaken, ingericht door te kort aan 'te vullen, zciu do eerste |°nzebesturen. minister de uitgaven aanpassen aan de Bijgevolg achten wij dat de nieuwe inkomsten en de bud jet ten- van elk de- maatregelen, door u genomen, niet ge parlement in die mate verminderen. Maar welke posten dan te 'treffen rechtvaardigt! zijn Lichte verSêlering te Limburg Donderdag morgend was de toestand in de Limburgsche kolenmijnen beter. Te Zwartberg hebben op de 786 mijn. werkers er 658 liet- werk hernomen; te Een radiotelegram uit Irumu ™I^rs,af dat de afdeeling alpinisten der zending te Ruwenzori, erin. gelukt is het. hoog ste punt, te beklimmen, gansch op het grondgebied van onze kolonie gelegen. Deze bergtop, nooit te voren beklom 900 op 1435; te Beeringen, Zolder en Eysdcri is de werklierneming volledig. De Werkher nemingen Heit ministerie van binnenlandsche zaken, deelt mede, dat Donderdag op men verheft zich op 5,100 meter hoogteverschillende plaatsen een lichte werlc- op, ten Stanleyberg, gelegen ten Noord- |^™emmg werd vastgesteld, 1 In de andere kollenbekkens van het Westen van de Margheritapunt, gelden de als afbakening van onze bezittingen. Sedert 28 Juli wappert de Belgische vlag op dezen bergtop, die dadelijk «Al- bert-Punt» gedoopt wérd, als hulde aan den Koning. De beklimming, gevaarlijk wegens den slechten staat van de ro'tsen en door den onafgebroken sneeuwval werd niet zonder groote moeilijkheden vol trokken. Niettegenstaande hebben de land, dezelfde bestatiging. Hier en daar zijn er nog werklieden die aan het werk willen gaan, 't voor werp van aanvallen, doch in het meen is de toestand kalm. Donderdag morgend hebben, verschei dene katholieke burgemeesters van de streek van Charleroi in bet ministerie van binnenlandsche zaken voetstappen gedaan, opdat er doeltreffende maatre Zooals gemeld was het op 9 Oogst de honderdste verjaring van het huwelijk van Leopold I met Marie-Louise van Orleans, in het kasteel te Compiègne. Wij geven hier weer hun beider borstbeeld. Onderaan de Belgische gezant on Baronnes de Gaiffier d'Hestroy, de ISelgische Krijgsattachó te Parijs en de Conservator van het Museum. HET KASTEEL VAW' COMPIEGNE Voorgevel van het kasteel alwaar het vorstelijk huwelijk werd voltrokken 11 UJJ.tVCJ.1. 13 IC L LC-iJ Cllö LUC! J.ll-ic llCIJUCll UO 1 l j 1 gelen zouden genomen word «n om de alpinisten hun tocli'b voortgezet en de hpSAnprmtncr pti r)p vriinp.ii van Hnn Margherita-Punt bereikt, welke een kam met de Albert-Punt verbonden Ook werd denzelfden dag nog de Alexandra-Punt (5.105 meter) beklom men. door i*)escherm*n8' en 6e vrijheid van den arbeid te verzekeren. Mijnwerkerskinderen naar Brussel Die Brusselsehe socialistische federa tie en de federatie van vakbonden kwa men bijeen om den toestand te bespre ken. Instemming werd betuigd met de moties, aangenomen door het Nationaal IComiteit van de Socialistische Syndi- kale Kommissie. Onder de moties, die verder werden goedgekeurd, is er een van Kamerlid Melckmans, waarbij aangedrongen arbeiders zoo «hoofdkwartier» in de Badenschestr., doch sedert bet einde van den verkier zingsstnijd, tezamen net dr. Goebbels en de andere leiders der beweging, in de Beierse-he bergen ophoud. Welke besluiten de partij voor de toekomst heeft genomen zullen de wordt, opdat Brusselsch' nieuwsgierige dagbladschrijvers nog,mogelijk kinderen van behoeftige mijn- vroeg genoeg vernemen. Communisten voor de Raadkamer Gansch den dag hield de raadskamer zich onledig met heft geval der aange ver, enz. tegen mij. Deze berichten zijn,houden communisten. Tot hunne in- aiet waard tegengesproken te worden, jvrijheidsstelling werd besloten maar Ik wil hier slechts bekend maken, dut bet openbaar ministerie ging in beroep )k mij niet te Berlijn in een nieuw on de beschuldigden bleven gevangen Zie vervolg onderaan volgende kolom .gehouden merkers zouden in huis nemen. 'Be Kommunisten blijven bedrijvig De kommunisten blijven een groote bedrijvigheid aan den dag leggen in Henegouwen. Te Couillet wilden de kommunisten zich mees'ber maken van 't Volkshuis, maar dit is mislukt. Thans is bun de [toegang tot bet lokaal ontzegd* gaan de groote blokken over schif- tingslinten, waar de onzuiverheden ver wijderd worden. Wa't overblijft gaat onder vergruizers en wordt gemalen. Eindelijk wordt, dit gebroken zoiït, ge voegd bij dit hetwelk voor.gaandelijlc reeds afgezonderd was verder onder een reeks vergruizers gemalen en ge zift. Het zou is thans gereed voor het verbruik, en 0 tot 4 mm. dik. In de fabrieken wordt bet zout ver werkt tot chloorpotasch of zwavelvur© polasoh, welke niet onder dergelijken vorm in den grond aangetroffen ofwel aan den landbouw afgeleverd worden onder vorm van 1.) Sylviniet-kainiet met een mi nimum gehalte van 14 t.h. zuivere pot- asch 2.) Potaschzout met acn mini mum gehalte van 20 t.h. zuivere pot- asch 3.) Fijngemalen sylviniet-kai niet voor de verdelging van den hede- rik en andere onkruidplanten. De uitbating der polascbmijnen wa re praktisch onmogelijk, werden geen aanhoudende maatregelen getroffen om de werklieden draaglijke arbeidsvoor waarden te verzekeren. De warmte irv de mijnen verschilt van 35 tot 50 gra den. Door onafgebroken en levendig te verkuchten, moet dus de warmte tot een verdraaglijken graad teruggebracht worden. Niettegenstaande deze voor zorg, mag de aanwezigheid beneden in de pijn geen zes uren overschrijden. Voorzeker zullen de landbouwers met' belangstelling deze enkele regels lezen nopens e»n nijverheid welke bun een onmisb «ar bestanddeel der planten voeding verschaft, De potasch is in derdaad een Oer meest noodzakelijke Do Potaschmijnen Een bezoek aan de j.otaschmijncn is zeer leerrijk. Deze laat toe zich reken schap te geven van menigvuldige en ingewikkelde vraagstukken welke de ontginning der ruwe potasehzoutcn, sylviniet-kainiet 14 t.h. cri po'taschzout 20 t.h. doen oprijzen, en waar de heden- daag'scho landbouw langsom meer ge bruik van maakt om winsgevende op brengsten te bekomen. Men daalt neder in de mij «en bij middel van kooien langs dieoe Leb ach ten welke toegang verleenen tot ontgin ningsgalerijen, op een diepte van 550 tot 1,200 m. onder den grond gegraven. In deze galerijen bevinden zich de ver schillende werven waar de werklieden de ruwe zouten doen nedörst.orlen bij middel van onlploffingsstoffen. Te dien einde boren zdj gaten in de rots, bij middel van boormachines gedreven door electriciteit of samengeperste lucht. Vervolgens w.orden de spring stoffen in de gaten aangebracht, en het is vo'ldoende deze nadien te doen ont ploffen om de rots in blokken van ver schillende grootte te doen uiteensprin- gen. De dikste brokken worden nog met den hamer verbrijzeld, en 300 lot 600 gram springstof is noodig om een ton zout los te maken. Het houweel kan niet gebruikt wor den, daarvoor is de rots 'te hard. De ruwe zoutblokken worden vervolgens op wagentjes geladen, hetzij recht, streeks, hetzij bij middel van wipbak ken. welke door electriciteit of samen geperste lucht bewogen worden. Kleine eleo'trische of Die&eHo'^omotieven ver- voeren de wagonnetjes door de onder-Jbestanddeelen voor bet leven en de ont- aardsche galerijen tot aan den schacht wikkeling der planten. ,\1 de teelten waar zij door de kooien bovengehaald Worden. Eens boven, worden de wagonnetjes,, op schommelroost.ers omgeklonken, welke de groote brokken van bet ver kruimelde zout afzonderen. Vervolgens hebben potasch meststoffen noodig, en voor menige zijn zelfs sterke dosissen noodzakelijk, als voor de beetwortelen, de aardappelen, de tabak, de vrucht- boomen, en het meorendoei der groen ten plant en. KALI. DE VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMER i?7 Kwkstraot, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD Centiemen Uitgeïer J. Van Nuffel-De Gencll Publiciteit Bulten hei Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel «- Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londros W. O. 2, it

De Volksstem | 1932 | | pagina 1