0. L. Vrouw Hemelvaart GOUDEN JUBELFEEST op 'l Groot Begijnhof ts Gent De Mijnwerkersstaking t in ons Land C0NS0 De Leening van het Gemeentekrediet van België BERT DHAESE DROOMT «■- XXXVIII JAARGANG NUfflffiER H. Eusobius Zonop4,43Zonaf7,08 MAANDAG 15 AUGUSTUS 193? Alhoewal grootere golieimsn in hal levan van Maria voorhandan zijn an onze hemelmoeder gewichtiger voor- rechten haeft genoten, besloot de H, Kerk sedert eeuwen dat wij dozan Maria-Hoogdag met veel luister zou den vieren. Ook 't ia wal op heden dat men al de Maria's leest en ze ga- luk en deugd wanscht. Wy voraeron het leven van O, L. Vrouw en wij vereeren ook haren dood en willen herdonken har. verrijzonis en hemel opneming. Alhoewel bat geen punt van ons gelooi is, leert de catechismus dat de Moeder Oods met ziel en lichaam in den hemel verheven is boven alie schepselen, Maria was Onbevlekt en zuchtte nooit onder den biel van dan hel- schen vyand. Maria was vol van ge nade en do Hoer was immer mot baar. Maria is niet gestorven ten ge volge van ziekte, maar hara liefde tot God deed haar verteren, 'k ging zeg gen opteren, uitteren en wegkwijnen, ja vertrekken van deze wereld. Zoo mag men ook veronderstellen of zalfs als zeker aannemen dat O. L. Vrouw terstond na haren dood olankele uren nadien ook met haar lichaam werd opgenomen ten hemel en na hare he melvaart er werd gekroond als konin gin door Christus-Koningin persoon. O ja, God de Vader zal in do he melzalen Maria verwelkomd hebben als zijno teergeliefde dochter God de zoon zal Maria begroet hebben als zijne liefdevolle Moeder en de H. Geest zal wederom in haar erkend bobbeu zijno zoo zuivere en uitverko ren bruid. Ja, vandaag vieren wij de glorieu ze vereeniging van Maria met Chris tus in den hemel. Bij Sint Paulus binst zijn sterfelijk leven was Christus het centrum, waardoor de apostel gevoerd werd tot een verlangen naar den dood waarin hij de blijvende var- eeniging met Christus zou bereiken. Bij Maria was dit verlangen nog sterker. Christus is hot middenpunt in Maria's levon-ende grondslag voor haar verheerlijking. Om Christus On bevlekt ontvangen, vol van genade... Om Christus gehoorzaam en vol of. ferliefde. Dit leven van een heel bij zondere verhouding tot Christus motst wordou afgesloten door een mirakel. Om Christus is de dood van Maria oen overgang... Om Christus doelt haar lichaam in liet wonder. Zooals Christus de grondslag was vau de verheerlijking van Maria, zoo ook kunnen wij slechts verheerlijkt heilig worden door Christus to plaatsen in hot centrum ot midden vau ons leven. De dood zal dan na zulk een leven voor ons ook geen einde zijn, maar onze vereeniging met Christus.' Bidden wij Maria Dragen wij ter barer eer ten minste eone H. Commu nie op en eor.e H. Mis Smeoken wij Maria voor anderen Loven wij meer van haar leven me! alle navolgbaro daden, voorheelden, enz. van haar leven na te volgen en we zullen het beter hebben hier en hiernamaals- Wij zijn kinderen van zulke Goedo Moeder, wezen wij hare zoo nederige, gehoorzame, liefdevolle slaafjes! MARC. mag cr zicli dus niet aan verwachten, dat de spoorwegarbeiders uit solidari teit met de mijnwerkers weigeren zou den wagons te vervoeren die door, sol daten'geladen worden. Veroordeelingen Door de boetstraffelijke rechtbank Van Charleroi werden volgende straffen uitgesproken Alexandre Ghochol, die op de gendar men had geschoten en zelf gewond .werd: 6 maanden gevangenis en 364 Ir. boete; Jules Henin, kommumsf, uit Gilly, wegens stampen toegebracht aan gen darmen: twee maanden gevangenis en 350 fr. boete; Emfle Jossart, kommunist uif Mont- sur-Marehienne, wagens opruiing te gen de gendarmen: 2 maanden gevan gems cn 180 fr, boete; Op Dinsdag 16 Augustus, viert de Zeer Eerwaarde Groot Juffrouw haai; gouden Jubelfeest, als 50 jaar Algemee- Overste van 1? Groot Begijnhof. P(it zeldzaam jubelfeest zal plechtig gevierd worden, niet alleen door de be woonsters van het Groot Begijnhof, maar ook door de geburen en de talrij ke vrienden en kennissen die de Z, E, Groot Juffrouw in Gent telt. Te 10 ure zullen de feestelijkheden mgeleid worden met eene solemncelc II. Mis van Dankbaarheid door den Eerw. •Pater Boen, bestuurde^ .van het Begijn hof. Men zal uitvoeren', onder de leiding der Eerw. Zuster Honor ine Pypaert 1) de «Missa in iionorem Angelorum». van Lodevvijk De Vocht, kapelmeester, van O. L. Vrouwkerk te Antwerpen. 2) een prachtige «Jubelzang» geloon- dioht door M. Karei De Sulter, bestuur der der muziekschool van Kortfijk. Na de II. Mis «Te Deum» ter eere der Jubilarisse. Z. H. E. Mgr. Goppieters, bisschop 'an Gent zal door zijne tegenwoordig heid de plechtige Jubelmis vereeren. D© Jubilarisse De Zeer Eerwaarde Groot Juffrouw deed haro intrede in het Oud-Bo,gijnhof aan de Brugsche Poort te Gent. Zij is een verbannelinge geweest door het li beraal Gemeentebestuur van Gent. Van af haar noviciaat moest zij de.tergende, en woeste handelwijze der liberalen ver duren; deze plagerijen duurden vijf jaar, van 1867 tot 1872. Dank zij de milddadigheid van den edelen Hertog Engelbertus van Aren- berg werd het oud Begijnhof vervangen door een prachtig nieuw genadeoord, dat gebouwd werd op grondgebied van St. Amandsberg en zoo verlieten de Z. •E. Groot Juffrouw en hare medezusters hun ballingschap te Gent. In het j,aar 1907 vierde men met luis ter haar zilveren Jubelfeest. Als eene zeldzaamheid in het reli gieuss leven mag thans worden aange stipt het gouden Jubelfeest van 50 jaar algemeene overste en levens de herden king van 66 jaar als religieuse. Eene lange loopbaan voorwaar Den schoonsten bloei van haar leven, haar beste en jeugdige krachten heeft de ach'tbare jubilarisse besteed voor het' algemeen welzijn van de aan haar toe vertrouwde religieusen en wereldlijken Van het Begijnhof. iBoor haar voorbeeld heeft zij steeds een ieder gesticht en hare hulp riep men nooit nutteloos in. Gedurende de schrikkelijke oorlogs jaren bleef zij aan 't hoofd van het Be gijnhof en zij vervulde toen haar ambt met veel edelmoedigheid, doch ook met vastberadenheid. Uit achting en genegenheid is aan de Zeer Eerwaarde Groot Juffrouw van het Ste Elisabeth Begijnhof opgedragen hot boek «Wat zijn de Begijntjes» ge schreven door den Z. E. Pater Albert Boen, Bestuurder van liet Begijnhof, lector in de godgeleerdheid. Moge de goede God, aan de Zeer Eer waarde Groot Juffrouw nog vele jaren verleenen en een bloeiende gezondheid, dit zijn de wensohen die De Volks' stem» heden do achtbare jubilarisse toestuurt. M v D DIT NUMMER! BLADZIJDEN. BESTAAT UIT ZES :D© toestand Vrijdag Een lichte verbetering- is Vrijde» waargenomen; hel getal stakers is mei een duizendtal verminderd in Limburg; te Eysden neemt de staking uitbrei ding. In het Walenland hadden'zich Vrij dagmorgen geen grooie wijzigingen in den toestand voorgedaan. Een zekere uitbreiding van de werkhervatting wordt waargenomen in de velschillende bek kens. De houding van het Nationaal Syndikaat Kamerlid Renier, die aan liet hoofd slaat van het Nationaal Syndikaat van Spoorwegarbeiders, zet in bet orgaan van dit syndikaat de houding uiteen, die de spoorwegarbeiders aannemen ten op zichte van een algemeene slaking. Alhoewel de stakende mijnwerkers al le sympathie van hot Nationaal Syndi kaat hebben, kant dit zich toch 'tot, een uitbreiding van de beweging tot alle be drijven. Het zou krankzinnig zijn, be toogt de h. Renier, in de huidige om standigheden een dergelijk avontuur te wagen zonder andere uitkomst dan de syndikale inrichting op te offeren. Men Zie vervolg onderaan vorig® kolom* Vertrek van de «Thysville» Do Gongoboot «Thysville»' van dé C M. B., vertrok Vrijdagmiddag, onder be vel van kapi'tein Heiremans, naai} Con go voor, de 62 maal. Bie afvaart had ander de gewone drukke belangstelling plaats. Aan boord bevonden zich 69 passa giers van lc klas, 41 van 2e klas, die de reis Antwérpen-Gongo medemaken; 3 van l'e en 10 vantf2e klas, die te Lobi- to aan land gaan en 3e van le klas, die te Teneriffe zullen ontschepen. Onder de passagiers is de vrouw den den beer Tschoffen, echtgenoote van den Minis ter van Koloniën, die haan man in Con go gaat vervoegen. Onder de verlrekkenderi bevonden zich verschillende missionnarissen. De lading van de «Thysville» bestaat uit ongeveer 2700 Ion verschillende koopwaren, waaronder een uiteengeno men lokomotief van '75 ton, een ketel van 20 ton, een onderstel van 17 ton, 50 ton kabels, 75 ton machienstukken, waarvan 2 stukken -van 12 ton elk, 5 au- tos, 30 ton assen voor spoorwegwagons, én 50 ton stalen platen. Aan boord bevonden zich insgelijks de bronzen stukken die het gedenktee- ken uitmaken dat eerlang te Maladi zal worden on'bhuid voor Stanley, den gróo- ten Britschen ontdekkingsreiziger die in 1576-1877 den loop van den Congo- stroom ontdekte. Het monument is een werk van den bekenden beeldhouwer A. Matton, die reeds verscheidene gedenkteekenen maakte, waarin het beschavingswerk van Congo wordt verzinnebeeld. Het wordt opgericht hij openbare inschrij ving, onder bescherming van den ko- ng. Het Stanley-monumen'J zal zich be vinden a/m de monding van den stroom en leunt aan tegen de rotsen, aan het statieplein te Ma'tadi. Het zal een breed- tp van 24 meter beslaan, geheel in half verheven beeldwerk. Men zal opgemerkt hebben dut deze leening. welker modaliteiten van uit gifte zoo pas afgekondigd werden, be treffende de trekking der loten een mouw en bijzonder, belangrijk feit d aars telt. Inderdaad, de obligaties zijn niét per reeksen van 6, 19 of 20 titeiS uitgege ven, zooals het doorgaans hét geval is. Dezen keer draagt elke obligatie maar een enkel nummer, en T zal dus vol doende zijn in het bezi'; te zijn van een enkelen 'titel van i.OOG frank orn des gevallend de gelukkige begunstigde te zijn van een onverdeelbaar lot welke ook zijn bedrag weze. Eene loterij dan Neen, geene lote rij, want in dit geval zouden de niet geprimeerde titels onherstelbaar ver loren zijn. Welnu, het gaat hier om eene leening, samengesteld uil obliga ties, welke men 1.000 frank betaalt bij de inschrijving en welke ook terugbe taald worden met minimum van 1.000 frank over een tijdperk van 65 jaar door periodieke trekkingen. Men is du9 zeker ten minste geheel de waarde van den aankoop terug te, krijgen, en tevens te genieten van een intrest van 5 p. c. vrij van belasting, met menig vuldige kansen belangrijke lolen te winnen. Maar, wij herhalen da't het bijzon derste voordeel is, dat de loten kunnen vallen aan elk van de obligaties. Het volstaat dus, een enkel biljet van 1000 frant. niet op te offeren, maar te plaat sen aan voordeeligen intrest, om ver scheidene keeren miljonnaU; te worden, indien de kans mos wil. Inderdaad, herinneren wij dat er over het vijfjarentijdpérk 1932-1937 niet min dan 2070 luier, te winnen zijn, te weten 10 loten van 5 miljoen 10 loten van 2 miljoen 10 loten van 1 miljoen 20 lo'ten van 500.000 fr. 60 loten van 100.000 fr.*. 200 loten van 50.000 fr.; en 1760 loten van 25.000 fr. Wij vernemen dat de inschrijvingen toestroomen in het Gemeentekrediet van Belgie, en wij raden onze lezers vurig' aan zonder dralen iri te schrijven. Een enkel biljet van 1GOO fr. is genoeg Men schrijft in b*ij hét Gemeente krediet van België en bij de bankiers en wissel agenten .van hfit land* Onder bovenstaande 'titel leest men in De Ivlauwaert orgaan van het Vlaamsch -Nationaal .Verbond, gouw Mechelem Advokaat,,Bert Dl) a e se, ja, 'ook weeral 'n advokaat, die toen hij nog geen advokaat was, erg holsjevistisch aangelegd was en schreeuwde dat Bei- gië kapot moest, iets wat hij nu meb zijn advokatenberoep niet meer over een breng*en kan, dezen Bert Dhaese is luidop aan 't droomen gegaan in r.e Schelde Hij zou het tegen Jan Boon moeten hebben, maar hij heeft het te gen De Klauwaert legen Ward Her mans en de VI. Nationalisten van het Mechelsche. We hebben ze buiten ge gooid zegt Bert Dhaese,'want bun ia- waai werd hinderlijk.Binnen zes maan den zal 't wel gedaan zijn. Arme suk kelaar, da't zal hij ondervinden als hij binnen zes maanden eens naar Meche- len wil komen en hij zal het gaan on dervinden in zijn eigen streek, spoedi ger dan hij zelf drcomen durft. Of denkt hij soms dat de nationalisten slapen en van zin zijn de 'federalistische advokaatjes vrijelijk hun gang te laten gaan Bert Dhaese spreekt van buiten gooien. Inderdaad, daar kent hij wal van. Het was hij, die zich zekeren dag met twee gelijkwaardige kreaturen dorst aanbieden bij den braven Van Op den Bosch, volksvertegenwoordiger die al jaren zijn best doet om zijn volk in stilte te dienen en het was Bert Dhaese die zoo onbeschoft was van hem in zijn huis te komon zeggen Gij moet mij uw plaats afstaan als eerste op de lijst, als gij het. vrijwillig doet, dan zullen we u senator maken, doet ge hét niet vrijwillig, dan zullen we u dwin gen I» Is dat ja of niet de taal .van een zeteltjesjager Dat zijn de mannen, die buitenwjp- pen om er zelf in te kunnen wippen,iiï de hoop als advokaat dubbel te profi- teeren van 'n winstgevend volksverle- genwoordigerschap. Maar Van op den BoSch had achter; zich den sleun van oen massa eenvou dige menschen en hot is niet van een feien dakje geloopen. Ze hebben hem niet brutaal kunnen weg-zetten, zooals ze he't eerst zegden le zullen doen. En weet ge, Vjaamschc- Nationalis ten, wie den handlanger van Bert Dhaese, was in dit vuile zaakje, go kunt het wel raden Marcel r.e Ridder. Dat zijn de mannen die den «dood voorspellen van net Vlaamsche Natio nalisme en de zegepraal van hun Bel gisch Federalisme. Dat zijn de advo- katen, die van de Ireelc VI. nationale beweging een. advokatensinecuurtje denken te maken. Zo zullen spoedig le&ren dat het nationalisme geen veld is voor hun beroepssiroop toe hl. on.. Die heeren advokaten, Bert Dhaese e.c. halen smalend de schouders op wanneer men ze spreekt over Borms, als scheidsrechter in politieke aange legenheden, en sommige van die heeren maken Borms zelfs belachelijk en be spottelijk, alhoewel ze liet offer van de zen man misbruiken waar zo kunnen, zooals zij het offer van den dienstwei geraar misbruiken,die sommigen onder hen niet eens dorsten verdedigen voor de rechtbank en waarvan er anderen hog een schandalig cercloon dorslen eischen, alvorens ze te willen verdedi gen. Mijnheer Dhaese gij heb'l' geschre ven van eens naar Mechelen le komen, kom maar eens af we zullen eens advo katen toonen zöoals ze zijn en bij gele genheid, heelemaal op hel onverwacht, zult gij in uw eigen kot eens mannen van Mecffelen ontmoeten, viji- uw ei gen publiek ginder. Die verrassing be looft u het V. N. Y. De voorbereidselen voor de tweede reis van Pr. Piccard De jlessehen zuurstof voor het vullen van dan luahtbalhn. Een bijzondere weegaehaal om den luehtballon te wegen. Zurich, 12 Aug. Terwijl Vrijdag ochtend de weergestoltonis zoo was dat Zaterdagochtend kun opgestegen wor den, veranderden Vrijdagnamiddag de weersomstandigheden zoodanig, dat pref. Piccard van zijn voornemen moest afzien om Zaterdag reeds op te stijgen. De werkzaamheden schieten goed op. Moest prof. Piccard Zaterdag met zijn ballon opstijgen, dan zouden Zui den- en Noordoostenwinden den bal lon naar streken doen drijven, waar on- weders heerschen, wat ongewenscht is Het vertrek zal alleszins niet voor Dinsdag kunnen plaats hebben, daar men Zondag en Maandag niet over een voldoende politiemacht beschikt om den ordedienst ie \'erzeke.CfinA l Dubondorf, 12 Aug. De eersU, schikkingen voor- het vertrek begonnen Vrijdagmiddag. Alhoewel de opstijging enkele dagen zal moeten uitgesteld wor den 1s men druk in de weer om alle$ in orde 'te brengen. Een sterke politie macht zorgt er voor dat de duizenden nieuwsgierigen op afstand biijven. Het ballonomhulsel kwam te Schlié- ren per vrachtauto aan. Een dertigtal soldaten waren er noodig om het om hulsel uit'te spreiden. Daarna ging mep over tot het aanbrengen van de ballasU zakken. Toen men vernam van prof. Piccard; dat nog enkele dagen moet gewachti .worden werd het ballonomluilsci weeij Jin yeiligheid gebrasbti Kerkstraat, 9 dn 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Wlaxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W, f!. 2, O.L.Vr. Hemelvaart Zonop4,43Zonaf7,Gö V. M. 16 L. K. 24 aspaagPwaai*S8B1*Mlliiiffl ZONDAG 14 AUGUSTUS

De Volksstem | 1932 | | pagina 1