Edward Poppefeesten te Moerzeke HET OUDE AELST Bijvoegsel aan De Volksstem van 14 en 15 Oogst 1932 - Wetteren. viasmsclie Kermis. VAM HET KLOKKENSPEL HET HOEKJE VAN DE VROUW ranrt!—■mr-im'ifi'Hirnuii "law—nrSwrnminMMTTihifni i iiiiiiiiiiïïïTiiii OP 28 AUGUSTUS Heft Uitvoerend Comité acht het wenschelijk aan de belanghebbenden volgende inlichtingen ta verstrekken; i 1. Reis naar Moerzeke. f A) Per autobus. Zij die per bug ko- pien,gelieven zoo spoedig mogelijk het plaatselijk Comité te verwittigen met het oog op de gewenschte standplaats. JSohrijven aan M. Ern. De Loose, Moerzeke). B) Per trein. Men kan rijden tot Grembergen-Moerzeke. Dift station echter ligt nog op nagenoeg 1/2 uur afstand ven Moerzeke Dorp. Daarom Ï3 het wellicht verkieslijk te rijden tot Hamme, ofwel tot Dender- monde. Voor allo treinen dio te Hamms aankomen, verzekert de Nat. Maatsch. voor Buurtspoorweg da aansluiting per tram naar Moerz9k®, en voor de reizigers, die te Deudermonde aanko men, hoopt de Maatschappij voor auto busdienst voldoende te kunnen zorgen. Deze Maatschappij zal ook in da mate van het mogelijke tegemoet komen aan de reizigers,-die te Aalst of te Sint Niklaas uitsta; pan. C) Per tram. De Nat. Maatschappij voor Buurtspoorwegen legde specials trams in tegen halven prijs uit volgende richiingen Aitwerpen (VI. Hoofd) 8u30; Gent (Dampoort) 8u05; Sottegem 7u30; Lokeren 8u35; Geeraardsbergen 6u50- VoOr de terugreis zullen deze trams een uur later vertrekken dan aanvan kelijk was opgegeven. (Dus afreizen vanaf 5 uur en niet vanaf 4 uur), 2. Congreskaarten die recht geven op 35 t-h. korting op het spoor zijn kosteloos te bekomen Op het Sokreta riaat, Nieuwland, 165, Brussel. 3. Het Comité durft bij priesters en leiders van grospeeringen eerbiedig aandringen, dat ze, althans bij bena dering, het aantal deelnemers hunner parochie of groepaering zouden bekend maken. (Schrijven aan M. Ernest Da Loose, Moerzeke bij Dandermonde. 4. De groepjn, bonden Of organisa ties, die verlangen hun vlag mee te brengen, zullen deze, vóór den aan vang der plechtigheden gelieven op te stellen links en rechts van het verhoog tegen den kerkgevel. 5. Het Comité trekt er da aandacht op, dat het misschien voor sommigen menschelijk zal zijn, zich te voorzien van een vouwstoeltje, 6. Het Gemeentebestuur van Moer zeke verzoekt ons volgends schikkin gen e willen bekend maken, Art., 1. Het verkeer alsook stand plaats van alle voertuigen ook rijwie len op het Dorpsplein, is verboden van 9 uur 's morgens tot 5 uur 's namid dags. Art. 2Het verkeer komende van Grambergen naar de richting Moer zeke en Castel, en omgekeerd, zal om geleid worden vanaf het Koningsplein, langs de Nieuwstad en den Kaaiweg. Art. Hst verkeer komendo ui: Hamme, zal in één enkele richting worden geregeld: 1) langs Neerstraat, Boonstraat, Cauter en Ommeganstraat 2) Dift van Moerzeke naar Hamms, langs den Boctdijk. Art, 4. Het parkeeren van auto bussen, auto-s, voertuigen, en andere zal maar toegelaten zijn op de - plaatsen welke daartoe, door de ordediensten, zullen worden aangewezen. Uitzon deringen hie.aari kunnan enkel voor komen voor auto's met een speciale toegangskaart voorzien. Art. 5. De toegang tot het oud- kerkhof, zal in één richting geschieden van Oost- naar Westwaarts, an zal door politie geregeld worden. 7. Bij verordening van hetzelfde ge meentebestuur wordt voor 28 Augustus behoudens speciale machtiging, de verkoop van om het even welke artike len verboden op marktplein en straten binnen het grensgebied van Moerzeke, Zij dia daze machtiging ontvingen, zullen een armband dragen door de gemeente afgestempeld iWSCHRIJVINGSLIJST ten bate van het POPPE - MONUMENT te MOERZEKE. Enkel da Riften van 100 Fr an meer worden afzonderlijk vermeld 5de LIJST: Deze lijst loopt van 17 tot 31 Juli 1932 Vorig bedrag Fr. 80,583,40 Omhaling: Ei 1 recht 600,— Mej. Kennes, Oud-Inspeetrics,Ramsel 100,— Annonciaden, Kassel-Loo 150, Middelbare school, Hamme 170,— Z.E.H.Kan. B. Haeiterman, Gent Z.E.H.V.Mannaer', Groot Semin.Gent Wv.J.Landrien en MrJ.X.LandrienGent 100,— Omhaling Gits 917;— ;Z,E. H.Pastoor en E.K.Wippelgem 150,— Z.E.H O. Joliet, Belh, College, Rsme 100, Zusters H. Yinc. en Leerlingen Dendermonde Klooster Michelbeke ZrsH. Hart, Koekelberg Leeraars en Studenten, Veurne E.K. Groep A en B. Moorslede! Studenten, College, Ninove 1C0,— 100, 275, 100, 1.00.— 325,— 231,— 250,— Door bemiddeling van H. Coeman, St Genois 100,— Zust.H.Hart van Maria,Bar Iaer»bij-Lier300,— Z.E.H. Kan.J.v.d.Meersch, Yic.Gen, Brugge 100,— Z.E.H. P. Mar tens, Dioc. Opziener,Gent 100, E.K, Groep B. Hoogstraten 100, Z.E.H. De Meulemeester, Geeraardsb. 100, Z.E.H. R. Arras, St Rombautscollege Meehelen 100,— Kostschool Zusl. H. Vineentius, Buggenhout 216. Zust.van Gel.Don Bosco en Leerl. Lippeloo 130, Aangen. Lagere Skhool Hoogstr. Meehelen 200,— Zust, en Kinderen Meisjessohool, Drongen 110,— Kliniek, Roeour 100, Meisjesschool Herzole 140,— Z. E. H. G. Staessens.Poóka 100, Meisjesschool, Waesmunster 115,— Z. E. H. Pastoor, Vorsselaer 100,— Poppe-Conferentie. Klooster, Vorsselaar 500, Maisjesscli. St Kruis bij Brugge 150,— E.K. Bisdom Namen 100, Provinciaal-Overste, Paters Jesuieten Brussel 100,— Kostschool O.L.V. ter Engelen "Fort» Kortrijk 230,— Z.E.H. R. De Temmerman, Pastoor- Deken, Eekloo 101,— Z.E.H. L. Gcrdyn, Hospitaal, Teinsche 100,— Z.E. H. Clerabaut, Viane-Moerbeke 100,— Zust. O.L.Vr. v.d.NieuwenBoseh, Gent 200,— Ziekenhuis, St Niklaas-Waes 1,000, Onbekend, Deurne 100, Omhaling in de kerk, Averbode 250,00 Zust der H. Harten, St Lievan-Essche 100, Zust der H. Kindsheid, Oostacker 200, Z. E. H. Sehuttyvar. Pastoor, Zwijn aarde 300, Z. E. H. Coppens, Hoogl, Leuven 100,— Geestelijkheid en klooster, Baerle 150, E. K. Groepen A en B Zsle Heikant 154,— Kostschool Zusters der Christelijks Leering, Albartl. Gent 163,75 Door bemiddeling der EE. ZZ. Dworp 775.— Z. E. II. Delarbre, Liefferingen, Ninove 100,— Zusters der H. Familie, Ypar 100, Z. E, H. Prof. A. De Meyer, Leuven 100, Bestuurder", Leeraars en Leerlingen St J. B.eoll. Diest 200,— Broeders en Lserl. St Jozefsg. Lokeren 100,— St Dominicusgesticht, Erwetegem 1C0,— Z. E. P. Verast, Jesuitankl. Gent 100,— Door bemiddeling van E. Z. Overste Moerzeke 450,— Z. E. H. De Vildere, Past,-Dek.Lokeren 100,— Hospitaal, Nevele 160,— St Stanislascollege, Poperinghe 180, glisters en inwoners, Gasthuis Temsche 140, Zrs H. Vine. Bouchaute Oost VI. 100,— Z. E. H. Kan. De Smedt, Prof. Leuven 100.— Klooster, Hingene 100, E. K. Balegem (eerst® storting,) 184, E. K. St Jans Berehmanseol. Antwerpsn250, Z. E. II. Bestuurdor en Zrs Apost. Gent 150, E. II. Cyriel l'alms, Selzaeta 100,— Steunlijsten en steunkaarten.Waarloos 200, Idem, Ninove 210,— Idem, O.L.Vrouwparochia St Niklaas 2,158,20 Steunlijsten, Sottegern 1,230, Idem, Leeuwergem 135, Idem, Erwetegem 227, Idem, Strypen v 133,— Idem, St Goorix 120,— Idem, El ene 200,— Idem, Moerzeka 8,563,42 Idem', St Rochusparochie, Kortrijk 400,— Idem, Sinte Coleta, Gent 1,511,25 Idem, Poesele en Nevele 205, Steunlijsten en Steunkaarten idem. St Amands a Schelde 2,000,— idem Oppuers 158, idem Schelle 140, idem Bevaren Waea 114, idem Canegem 126,— idem Handzame 552,65 idem Audenaarde (2 storting) 1,358 idem Duffel 1,322,10 idem Waasmunster 6oo,— idem Teraeoken, St Niklaas 203,40 Steunlijsten en Steunkaarten Somergom 743,45 idem Wontergem 174,50 idem Petegem 276, Steunkaart Olsena 155,60 idem Broedersschool.Selsaete 150, idem St Willibrordus, Antwerpen 400, idem Breendonck 365,— Bteunlijst St. Blasius Boeekei 282,40 idem St Niklaas-Waes 280.— idem H. Hart Gesticht, Tereecken St Niklaas Kleinere Giften 130,50 5,707,05 Vorige Lijsted 43,547.35 80,583,40 Principaal en Leeraars College Ninove 150, Totaal 124,130,75 Alte bijdragen moeten frechtstreeks ge stort op postcnek num. 1843,78. POPPE-COMITÉ BRUSSEL. Op 14, 15 en 36 Oogst uanst, wordt er eene buitengewone «Vlaamsche Kermis» ingericht in den praohtigen lusthof «Den Blakken», van den heer Flor. Leirens, oud-burgemeester Benevens allerhande aantrekkelijkheden, zullen de bezoekers er vinden liet gekende Oafe-Concert, het schilderachtig Vlaamseh Bierhuis en de vermaarde Cirkus Pumbako. Verder feeslelijkheden, concerten, campion- Jazzband. De plechtige opening zal plaats hebben op Zondag 14 Oogst, om 3 ure. Niemand raag verwaarloozen dez9 buitengewone fees telijkheden bij te wonen, Elkeen is er har» telijk welkom, er zal er zich deftig en goed vermaken: Algemeene inkomprijs 1 fr. Voor hei sluiten der kermis, heeft er op Dinsdag 16 Oogst, om 6,15 ure slipt, eene groote schieting plaats, voor allo liefheb bers op liggende wip. Vooruit 400 fr. plus 200 fr. in surprisen. Alleman dus naar Wetteren op 14, 15 en 16 OogsL UYTVINDING TEN JARE 1487. Gedurende vele eeuwen was Aelst de hoofdplaats van een souvereyncn slaet. Des- zelfs graven heerschten over honderd twee en zestig dorpen en over de stad Gee- raerdsbergen. Dit was inderdaed schoon en grootsch. En dan erinnerde Aelst zich nog met trotscheyd dat zy door de Gothen ten jaro 411 gesticht was. Die Stad erin nerde zich Philippus van Alsatien, welke in 1175 het graefachap van Aelst met Vlaen deren had veroenigd. Zy vergat niet het schrikkelyk jaer 1360, wanneer eenen brand hare Gothische gebouwen met zoo veel ge« weid verslonde, dat de vlammen door eenen woedenden wervelwind in de Iocht gedre ven, van in de siad Genft gezien wierden. Aelst was trotsch over hare beroemde zins spreuk van het jaer 1200 Nee Spa nee Metubet welk beteekende, dat zy noch door omkooping, noch door vrees kon over wonnen worden. Ook hadden hare vestin gen ménig beleg uytgehouden, Ten jare 1487, twee jaren na schrikkely- ke pest, die in min dan dry maenden meer dan twaelf honderd inwoonders weg rukte, woonde binnen Aelst, in de lange Zout- straat, eenen klokgieter met naem Rartho- rneus De Koeclc. Uylstekende mannen, moesten later uyt deszelfs stam spruyten of zich met den zeiven vermaegschappen. Zyne moederlyke zuster veel jonger dan hy, on dertrouwde met Diederik Martens dezer stad, welken later de druk-konst in Belgien bragt, en in dit vak hier proeven van kun- digheyd heeft gegeven, waer door zijnen naem onsierfelyk val blyven. Den zoon van Bartholomeus Koeck, thans een kind, gaf 'vroegtydige bewyzen van bekwaemheyd welke voorspeelden waft hy eens zoude worden. Hy wierd bouwmeester en getitelden kunst-schilder van Karei den vyfden. Men heeft van hem eene verhande ling over do meet- bouw. en perspectief- kunst. Hy stierf in lo50; Uyt deze verhalen blykt dat Bartholo meus, den klokgieter, in 1487 getrouwd was. Ily leefde zeer vergenoegd met zyne huvsvrouw Pharailda, (men weet baar fami lie naem niet) eeno schoone wakkere en geestige vrouw. In den avond der maend September van het jaer 14S7. toen Bartho- lomeus niet naer de herberg was gegaen, het gene hem niet zelden gebeurde, daer zyne vrouw hem wist to vermaken en tevens in zyne ondernemingen aenmoedigde, dronk hy met haer zynen pot goed Gendsch bier; ik zal niet zeggen dat by daer by eene nyp tabak rookte, naderaael noch het eene of het andere bekend was. pien avond dan, dat Bartholomeus en Pharailda zich als goede makkers onderhielden^ -sprak zyne jonge vrouw aldus tot hem: Het is waerlyk schoon en zoetluydend het gene gy maekt, den hel deren klank uwer klokken geeft hun den voorrang in geheel bet goed land van Vlaen deren en ik ben verheugd, iedermael dat ik hun geluyd hoore. Maer indien ik in uwe plaets ware met de schrandere gedagten die gy bezit, zoude ik my eenen naem zoek®n te maken. In alle geval zyn toch uwe klokken slechts eene verbetering van het gene men voor u verveerdigde, Gy moest iels uyt- vinden. Dit is, Pharailda, vr ler ik dikvy'a heb aen gedagt en nog dagelyks aen denk. Maer iets uytvinaen doet men niet als nien wilt. Gy zoude aen den Paus Sylvester II moeten denken die, volgens dat men zegt, het uerslag heeft uytgevonden, of aen den Kortryksehen horlogiemaker, wiens kunst stuk over honderd jaien door Philippus den Stouten naer Dyon is verplaetst. Gy zoude, Bartholomeus, uwen naem onsierfelyk moeten maken. Zekerlyk zoude ik mynen naem willen onsterflyk maken.antwoorde den gieter, ter- wyl hy in diepe gedagten eenen goeden teug dronk: ik heb het wel berekend. Maer ik herhale dat men uytvind als men wilt. Men heeft het uurwerk gevonden, men beweert zelfs dat deze uytvinding ouder is dan men wel denkt. Ik zoele iels uyt myn ambacht voort te brengen. Dry of vier klokken van verschillende toonen te zamengevoegd, go- van, van verre gehoord, een alderschoonst geluyd, en verbeelden een wonder speeltuyg. Ik zoude toch wel iets kunnen maken; ik heb het wel berekend; het ware eenen toon- wyzer van klokken, Myne acht maten heb bende, zoude ik eenige arias konnen spelen. Maer ik zoude noch vier a vyf octaven moe ten hebben; dan waie het regt schoon 1 een muziek voor de geheele stad, een conc:rt voor al het volk, eene harmonie die uyt den hemel zoude dalen, die zich door alle vens ters en deuren zoude dringen, welker zoet luydende klanken over alle de straten en merkten zouden zweven ja, ik zoude als dan de treurige herten verheugen; al sprin gend zouden de ouden en jongen mynen naem loven; dit ware schoon en ik kan het doen. Maer om op die gfzimenlyke klokken arias te spelen, zoude ik voor ieders octaef twee handen moeten gebruyken; en dan moet ik nog eene groote siel-plaets hebben; wacr die gevonden Maer, zegt Pharailda, wanneer gy daer toe mensohenhanden moet gebruyken, dan zal uw muziek iets bezonders zyn, vol gens my zoude men dit alle uren moeten konnen hooren; zoud gy niet, zoo als in de horlogie, oen mekaniek konnen vinden, die alle uwe klokken te gelyk zoude doen klin ken ZekeStjrk, indien men door een be- paeld geweld de klepels in beweging stelde, dit kan gevonden worden, Laet eens zior de toonen of noten worden te weeg gebragk 2(« vervolg gnjPEsan yolgenda Holojjj, APPELENSIROOP. Appels in schijven snijden, ze wassclien met veel wateren ze laten koken, er zorg voor dragen dat ze met water bedekt zijn. Wanneer ze gaar zijn, allee op de zeef gieten. Het sap laten wegloopen, en w® laten dat twee dagen in den kelder rusten. Overgieten en door eon doek doen. Gedurende 10 minuten laten koken mof 1 k. 900 gr. suiker er bij to voegen. Op 33 graden afwegen, nogmaals door een dook doen, on in fiesschen bergen. SIROOP VAN ROODE KOOL. Eon gezonde roode kool kuischen; heel dun snijden en in een pan brengen met 2 1. warm water, 1 effen koffielepel zout en 2 lepels azijn. Laten koken tot de helft water overblijft, over de zeef gieten en laten lekken. Het sap door een doek doen en laten koken met I lt. 930 gr. suiker en 2 snuiven safraan, Op 32 graden door het doek doen en in fiesschen borgen. ABRIKOZEN OF PERZIKEN LIMONADE. Een 12tal goed rijpe abrikozen of perziken in een kom pletteren. 11. water - bijvoegen, het sap van 2 citroenen, 200 gr. suiker ou in een koele plaats bergen voor 2 uren. Door eon doek doen en heel koel opdienen. AM ANDELMELKSIROOP. 1/2 kgr. amandels kuischen mot z® in kokend water ce werpan, alsook een 15tal bittere aman dels. Ze pletten in een mortier en er stilletjes 2 1. water bijvoegen. Die amandelmark door een dook persen om er het sap uit te krijgen. In de geleipan gieten, en per 1. amandelmelk 2 kilos suiker met een weinig water en 60 kgr. Hrabische gom gesmolten in een weinig wator, 2 minuten laten koken. Laten afkoelen en in fiesschen borgen. WIT LEEREN CEINTUURS REINIGEN. Is een witte lederen ceintuur niet al te vuil, doch alleen wat men noemt bekeuzeld, dan kan zo goed gereinigd worden met droog brood kruim, dat er over gewreven wordt. Zijn er echter vlakken op den ceintuur, dan moet men zijn toevlucht namen tot benzine (voorzichtig of tetrachloorkoolstof. Daarin doopt men een watje en wrijft er do ceintuur schoon meê. Vooral weinig vocht gebruikon, daar zich anders kringen vormen. Hot verdient aanbe valing met wat talkpoeder na te wrijven, Koffievlekken kan meu zonder veól moeite uit ongeveer alle sroffen, ook do fijnste en. teer ste weefsels verwijderen, za'fs als de koffie ge mengd was met room. Men drenkt do vlek met zuivere glycerine cn "wrijft zo vervolgens met een zacht wollen lapje of borstelljo. Eaarna bevochtigt raon do stof met schoon lauw water en perst ze tusschen twee doeken door er met een warm, doch niet al te heet ijzer over te strijken. SCHUIM WIJN VAN MEI 1 In een soepkom een groote snuif Maitrank doen. 125 gr. suiker gesmolten in een weinig water en het sap van een halve ananas, ga-' hakt en door een doek geperst. 1/2 i'lescli witte wijn bijvoegen en 2 uur later, trekken. In ceii' andere soepkom, de andere hal ft van de ananas in kleine teerlingen gesneden 2C0 gr. suiker bijvoegon in wat water gesmolten; giet er het aftreksel over en een flesch schuimwijn. WASSCHEN VAN HANDSCHOENEN Handschoenen worden heel vaak bij het wasschen zoor stiefmoederlijk behandeld, ter wijl het toch van zooveel belang is, dat zij met zorg behandeld worden, daar ean nette hand schoen hot toilet voltooit. Wildlederen on glacó handschoenen moeten, nadat zij uitgetrokken zijn, oven worden op gerekt en in een daarvoor bestomde langwer pige doos gelegd. Indien glacé handschoenen dof zijn, wrijv® men z-j meteen zacht lapje met goede vasolino af, men moet ze dan echter niet dadelijk weer aantrekken, maar hetj vet in het leer laleu trekken. Zijden handschoenen, die gauw smoezelig zijn, wascht mon in een lauw Lux of ander vlokkensopje en spoelt zo mot lauw water met azijn na, waardoor kleur en glans bewaard blijven. Witte wildlederen handschoenen zijn nog gauwer vuil dan voorgaande soorten; men make eon vlokkensopje, dat slechts zoor lauw mag zijn en doet er indien men z.g. hard water hoeft (duinwater), een weinig Keizer, borax bij. daarna late men de handschoenen een uur of drie in het sopje wecken, knijpt hot vuile sop uit en maakt een nieuw vlokkensopje, trekt de handschoenen aan en maakt bewegingen alsof men de handen wascht, waardoor hot achter gebleven vuil verwijdord wordt. In plaats dat de handschoenen in schoon water worden nage- spoold, doet men dit in lauw zeepwater, waar door zij zachter blijven, knijpt het overtollig# water uit, blaast de handschoenen op, zoodat do vingers bol staan, en legt ze op een schoonen doek to drogen; wanneer de handschoenen nog niet geheel en al droog zijn, trekken men z® aan de hand, men heeft dan later geen last dat ze to stijf on onhaudclbaar zijn. door de verschillende klanken myner klok ken wiens middellynen de uytgestreektheyd der toonen zouden volgen. Ik zal my daer wel goed uyt trekken geena menschen noodig hebbende om de zelve te doen spelen, kan ik die tengelalle van twee en deriig in eenen toren plaatsen, onder welke ik eenen trommel zal stellen, als ook eenen cylinder waer op ik de toonen zal teekenen met bouten d eze zullen eenen kleynen wapper bewegen, die een yzsrdraed zal trekken en alzoo den klepel zal doen slaen. Dit alles is mogelijk, maer door wat mid del zal ik de beweging van den cylinder matigen Wel door een raderwerk, 'zoo als in de horlogien, En lioe zal ik dan den trommel doen dra yen Maer lieven vriend, hoe is het toch mogelyk, na dat gy alles hebt gevonden schynt gy om eene beuzeling verlegen bevind zich niet in den waektoren dezer stad een uerwerk nu, stel uwe klokken met hunnen cylinder daer boven en doet den zei ven draeyen by middel der mecaniek die de uren slaet. Allerliefst riep den klokgieter ik heb het gevonden Binnen dry maenden, Pha- railde, zult gy dit muzièk hooren. Ik wil daer in milddadig en overvloedig zijn. Alle uren, alle halve uren zal dit muziek zich laten hooren en.., dat den naem van Bar tholomeus De Koeck alom gekend zij Dry maenden daer na, zynde Kersdag van het gemelde jcer 1487, heerschte eenè al gemeen# vreugd door de ganache goede stad van Aelst. Gedurend de vyf minuten die het middaguer vooraf gingen, hoorden de in- wooners een nieuw verwonderlijk muziek, welkers klanken waerlyk uyt den hemel schenen te dalen. Welhaast hernam die har monie van half tot half uer, en den toren gaf nacht en dag concert aen de stad. Het gerugt van deze nieuwigheyd ver- spreyde zich welhaest over al. Uyt alle de gewesten des lands kwamen nieuwsgierigen om dil kunstwerk te bewonderen en om aen den uytvinüer oen eervol bezoek of te leg gen. Alle de steden verzoglen aen Batholo- meue hun een diefgelyk speeltuyg te ver- veerdigen, waer door hy in korten tyd eene groote fortuyn vergaerde. In het eerst, speelden die werktuygen slechts kadrillen, waer door zy den naem van kadrillons en later van karillons bekwamen. Welhaest waren alle de sleden van Bel gien, van het fransch Vlaenderen, van het Artois en een gedeelte van Picardien door karillons verlustig#. Dit schoon volks-muziek alhier uytge- vonden, wierd in geene afgelegene landen ingevoerd. Den Beyaerd van Dqoiiisons ontnomen geworden. Parys bezat enkelyk eenen, die der Samaritane, weikeu niet meer bestaet. Alle enze sleden hebben hun klokken-spel. Men hoeft van het gene van Duynkerken hooren spreken; den Beyaerd van de groote kerk van Antwerpen is uyt negen-en-negentig klokken zaemengesteid Gend hoort altijd den zijnen met genoegen. En wij Aalstenaers, hooren wy niet telkens mpt een soort van verrukking de heldere maer onvoltallige toonen van ons eertijds zoo schoon klokken-spel Laten wy da hoop koestoren dat men voor Bartholomeus De Koeck eens doen zal, wat men aan Diederik Martens zoo lang schuldig is: aen den eorsten, de herstelling onzen Beyaerd; aen uen leesten een standbeeld 1 VACANTIE Wat vreugde het uitspreken van zulle een woord met zich brengt. Oase in een geheel werkjaar. Hoelang te voren wordt er al over gesproken, naar verlangd, want in de zorgen van ons dagelijkscli leven is de vacantieeen lichtpunt. Die zoo betrachte vacantie brengt nochtans ook haar zorgen mee. Ja, zor gen moeten we om die vacantie zoo goed mogelijk door te maken, opdat het wer kelijk een tijd van vreugde, rust en ont spanning weze. We hebben het hier na tuurlijk niet over degenen die over ruime financiBeie middelen beschikken en elk jaar een prachtige reis maken of naar het een of andere wereldberoemd lust oord trekken. We spreken hier over al degenen die een werkelijke behoefte heb ben aan eenige dagen ontspanning en rusten eens uit al die sleur willen, maar gebonden zijn door een beperte beurs. Eersten vooral moet een plan gemaakt worden voor onze V2cantiedagen. Wa moeten weten over welk bedrag wa kunnen beschikken en dan kunnen w® de reis of het verblijf aan zee of te lande vaststellen. Deze die een heel jaar druk bezig zijn hebben eer behoefde aan rust, terwijl zij die een heel jaar iu een stil plaatsje wonen en een eentonig leven leiden, be hoefte hebben aan drukte cn gezelligheid. Ef bestaan vele manieren om onze verlofdagen aangenaam door te bren- gen. Men kan ergens een verblijf in hotel of pensioenhuis op voorhand bespreken en van daaruit wandelingen en uitstappen te maken, hetzij te voet of per fiets. Men kan ook op goed geluk ergens heen reizen en altijd verder trekken, maar dan heeft men wel eens teleurstel lingen voor wat logement betreft; daarom is heft eerste veel rustiger en het tweede vrijer. Het is ook niet geraadzaam over tollig lange tochten te maken en zich af te matten aan gaan en fietsen. Alles moet zoo gebeuren dat het «ontspanning» is en geen inspanning». Het kan Ook wel gebeuren dat men de vacantiedagen thuis moet doormaken en dan moeten we ook trachten het ons zoo aangenaam mogelijk te maken. We kun nen het ons thuis wat gemakkelijker makenen uitgaan; we hebben immers in onze nabijheid schoone plekjes, prachtige wandelingen; we moeten het dikwijls niet ver gaan zoeken. En als het regent, dan gaan we eens een aangename namid dag doorbrengen bij vrienden of familie leden of wa vragen ze thuis. Ook kunnen we dan een of andere schoone film gaan zien. In elk geval, we maken het ons zoo aangenaam mogelijk, want vacantie wil zaggen vrij zijn, niet werken een afwis seling in het drukke, inspannende alle- daagsche leven. BOEKENNIEUWS Zooeven lcwam van de pers «Hat wonder bare leven van dun II. Johannes de Deo boeiend verteld door P. Mattheu3 Verjans, O. F. M. on samengesteld volgens weten* schappelijke gegevens. Dit boekje dat gretig wordt aangekocht en gelezen is te verkrijgen in den Boekhandel der Volksstem. Kerk straat, 21, en in het Juvenaat der Broodera van St Jan de Deo, 39, Do Ridderstraat, te Aalst, aan den spotprijs van fr. 10. Lezers, schaft u dit boek aan, gij steuut het edel» werk van liet Juvenaat. Eveneens te verkrijgen «Het loven van Broodor Ltvinu9» aan 1 frank.

De Volksstem | 1932 | | pagina 3