Het Kasteel fler Yerüoemenis Al mei Halfhoogst In Zoonegem Onder den druivelaar gezeten Die heeft de Jass-hand zich gesmeten Wiji 't bier OE GHEEST er vlood mei klem. 16 Augustus Feestdag van den H. Rochus. Geboren uit, een adellijke fa milie van Montpeliier in het begin der zestiende eeuw. Op twintigjarigen leef tijd wees geworden verdeelde hij het grootste deel zijner bezittingen aan de armen, daarna ondernam hij, in bede laars-plunje gehuld, een bedevaart naar Home. Italië werd in die tijden door de pest geteisterd. Roohus wijdde zich ge- i-uimen tijd en in verschillende hospita len aan de dienst der pestlijders. Hij genas verscheidene onder hen door een eenvoudig kruisteeken. Zelf pestlijder geworden trok hij zich terug in oen af gelegen bosch. Een hond bracht hem er eiken dag een brood; zoo kon hij zich an leven behouden. Pioor God op mira culeuze wijze genezen keerde hij terug naar Montpeliier. De ziekte had hem echter derwijze onkennelijk gemaakt, cia'l li ij er door zijn eigen verwanten als bespieder werd aanzien en in een ker ker werd opgesloten. Hij stierf er na vijf jaren in dit hok te hebben doorge bracht. Onze stad bezit in de Hopjfdkerk een meesterwerk van Rubens dén heilige voorstellend. 17 Augustus Te Karthago, in Afri ka, de gedachtenis der HH. Martelaren Liberatus, Abt; Bonifacius, Diak'en Servus en Rusticus. Deze zijn in de vervolging der Wandalen, onder ko ning Hunnericus, om de verdediging van het katholieke geloof en van een ecnig Doopsel, door verschillende en ongehoorde folteringen gepijnigd, daarna op houten genageld, waaraan zij moesten verbrand worden. Maar omdat het vuur, herhaaldelijk aange stoken, telkens door Gods kracht werd gebluscht, zijn zij op 's koning bevel met roeiriemen geslagen en door hét verpletteren hunner hersenen gedood. Zoo kwamen zij in het bezit van de kroon, die de Heer voor hen had wegge legd. D© Historischs Processie van Door- til jk. Pje belangrijkste onder de tien parochiale groepen welke die processie vormen is die van de Kathedraal. Deze groep sluit en voltooit den godsdien- stigen stoe't waaraan zij als de kroon ds. In die groep komen dé volgende groole juweel en van den Schat voor do- reliquiekast z. g. n. des Darnoi- seaux (1573) gedragen door dc leden van de Broederschap van denzelfden naam in praalgewaad de relujuiekast van O. L. V. van Niklaas van Vërduh (1205)- de reliquiekast van het ware Kruis (Byzantijnse!» kruis uit de 8ste eeuw) en de vermaarde reliquiekast. yan den II. Eleutherius (1247).' 1 Deze wordt gedragen dooi; 18 inwo ners van Blandain in hun oorspron kelijk met hermelijn afgeboord wit ge waad. De inwoners van Blandain genieten hel voorrecht van deze reliquiekast,pal ladium van Doornijk te mogen dragen. Te Blandain immers lïad de II. Eleu therius zijn graf, waaruit zijn over blijfselen werden opgegraven om loe- vertrouwd te worden aan dc Kathe draal van Doornijk. Wat Frankrijk aan auto's uitvoert. In de eerste helft van .1932 heelt Frankrijk naar Belgie en Luxemburg 082 auto's uitgevoerd, tegen 051 naar Spanje, 824 naar. Zwitserland en 540 naar Nederland. Post-Vlaamsche Dramatisch^ Geschiedenis door Sllvain van der Guch$ VERBODEN nadruk 82ste Vervolg Laat bet zoo wezen, beste oom,wil inijn nalatigheid vergeven en komen .wij eindelijk ter zake. Toen heb ik u verhaald, hoe onacht zaam men de twee lijken, welke men bad ontgraven, wederom in de aarde bad gedolven, heb ik iels mei opzet Verzwegen. Op den boord van het graf was er een doodshoofd blijven liggen; liet scheen mij zoo bijzonder wel be waard, dat ik het opnam om het te be kijken, en toen ik met de hand den aar- loozen schedel betastte, ontdekte ik er een langen nagel in, die door de her senpan was gejaagd. Ik dacht aan stonds aan een geheimzinniger! moord, die nooit was gestraft geweest. Ik heb bedektelijk dit treurig bewijsstuk me degebracht, on) u zelf te laten oördee- Jen. Frans nam den doek, waarin zijn .vondst was geknoopt, opende hem en nam er het doodshoofd uit, dat hij voor gijn oom op de tafel plaatste. Een kille huivering doorliep de leden van den goeden dokter en hij verbleek te schielijk. Echter nam hij met vas'te hand het doodshoofd en trok den nagel uit de Een kostelijk volksvermaak Voor de Olympische Spelen heeft Cahfornie een uitgave gedaan van' 5 millioen dol lar, of 180 millioen Belgische frank. Het stadion met zijn 105.000 zitplaat sen, heeft 1,760,000 dollar gekost; het Olympisch dorp, 500,000 dollar: het zwemsladion 250.000 dollar; het audi torium 500.000 dollar; de wielerbaan, voor 87,000 toeschouwers; 7.50.000 dol lar; het poloveld sléchts 500 dollar. Het museum van Schoóne Kunsten slaat te boek voor 1.500,000 dollar. Al le gebouwen blijven voortbestaan, op het Olympische dorp na, dat na afloop van de spelen, wordt gesloopt. - - De inlandsche tabaksoorten. De niet ingewijde meent dat er in ons land maar vier tabaksoorten zijn: Hareibe- ke, Appellerre, Obourg en Scrnois. Ei zijn er nog verscheidene andere, die ook elk hun eigen deugden hebben. In ons land wordt tabak verbouwd op 2,384 liektare: in West-Vlaanderen 1.277 in Oost-Vlaanderen 513; in Henegou wen 471; in Namen 380 en in Luxem burg "167 hektare. De huwelijksreis naar... Rome I De «Duce» (heeft weer iets nieuws ge-, vonden om naar Rome toeristen' te lok ken. De jonggehuwden zullen indien zij op «speelreis» gaan in de acht dagen r,a hun huwelijk en Rome willen bezoe ken tot 80 vermindering op den trein krijgen I Een springvloed. Donderdag 18 Augustus hebben we een springvloed, 't is te zeggen dat de vloed samen valt met de volle maan, waardoor de om vang van de vloed grooter wordt. Op onze kust zal, onder de* invloed van do Noord-Westenwinden, dö vloed zich liet sterkst doen vo-elen tussehen Bl-ankenberge en Knokke; te Oostende wordt het g-eweld door de zandbanken g;ebroken. Smokkelaars opgepast Een Duit- sche -ingenieur beweert een methode uitgevonden te hebben, waardoor liet mogelijk wordt langs de grenzen een net van onzichtbare elektrische stralen aan te brengen, die bij de minste of geringste overschrijding van de grens de tolbeambten automatisch door het rinkelen van een bel zouden waarschu wen. De toepassing van dit systeem zou 6oo mark per kilometer kosten. Nieuwe uitvinding van Marconi. Naar wordt medegedeeld, heeft de be kende. Italiaansche radio-uitvinder Mar coni, een. nieuwe ontdekking van pron te beteekenis gedaan, waardoor het mo gelijk wprd't de ultra-k.orte g.olf, die tot nog toe slechts kon worden gebruikt voor. draadlooze uitzending over oen af stand van ten hoogste 20 kilometer, te gebruiken voor het zenden over lange afstanden. Het is nog niet bekend of Marconi zijn ontdekking reeds zoover heeft uitgewerkt dat zij voor de praktische radio-omroepen geschikt is. Telefonische hulpposten in do Zwit- sorsche bergen Nu dat alle Zwit- sersche Alpenwegen voor het doorgaand verkeer heropend zijn, meenen wij goed te. doen te wijzen op den Z.O.S.-tele- toondienst, die door de Zwitsersche Au tomobielclub is ingericht. Tot nu toe zijn er posten ingesteld op de volgende pas wegenSt-Gotthard, Klausen, Sim- plon, Furko, Oberalp, Grimsel, Ju l ier, Maloja, Bernina, Albula, Groole St- Bernhard. In voorbereiding zijn: Pillon, Foreiaz, Brunig, Fluelen, Ofen en San Bernardino. hersenpan, welken hij, na hem aan dachtig te hebben bezien, terug in de opening stak. Toen zette hij hel. doodshoofd terug op de tafel, legde de armen over elkaar en bezag beurteilngs zijn neef en den schedel van de doode. Een ijselijk vermoeden maakte zich van hem meester... Flora, zijn nicht, was aldaar begraven geweest. De oor zaak harer dood was altijd een raadsel geweest, en hij twijfelde geenszins of de ongelukkige was door haar lafharti- gen echtgenoot met dozen nagel ver moord. Dit vreeselijk vermoeden werd nog gestaafd, wanneer hij zich de verkla ringen te binnen bracht van Simon Fe res, die bleef bevestigen dat hij in den nacht, dat zijn meesteres overleden was, Hendrik Van Heverboon? aan .het bouwvallig jachthuisje had herkend, toen de schelm op hem had gescholen. Een ander persoon, met minder wils kracht begaafd dan de geneesheer,ware voorzeker, door gemoedsaandoening sprakeloos nedergezegen. Inderdaad,is er wel iets verschrikke lijker, afschuwelijker, dan te denken dat een kind het doodshoofd zijner ver moorde moeder naar- huis medebrengt, met de overtuigende teckens van haar gewelddadigen dood Maar de heer Meert was veel té voor zichtig, om zijn vermoeden lucht te ge ven en zijn neef nutteloos te verschrik ken. Hij bleef dan eenigen tijd peinzend staan. Iets ^onverklaarbaars ging er in zijn binnenste om ,j echter, antwoordde KNAAP VERiDRONKEN TE GENT Maandagnamiddag gebeurde een dra- mat ische verdrinking te Gent. De negenjarige knaap Lucia an Bau- doux, mét zijn ouders wonend te St- Kruis-bij-Bruggë, was mei zijn vader op bezoek bij familieleden, Muinkbrug- straat te Gent. De knaap speelde met andere kin deren met een loopfiets aan de helling aan de militaire bakkerij aan de Muink- kaai. Eensklaps is de kleine Luciaan de helling afgehold en kwam in het wa ter terecht. Op zijn hulpkreten kwam Edward Soenen, Voétweg, toegesneld. Niettegenstaande hij een vijftal mi nuten na liet ongelukkig geval den knaap bij middel van een reddingsboei uit bet water kon li alen, werd tevergeefs door twee geneesheer.en de kunstmatige ademhaling t-oegepasto. De knaap had opgehouden te -leven. De vader, die in de buurt was, werd omzichtig ingelicht over het onheil. Zijn d.roefheid'^a.s hartverscheurend. NACHTELIJKE AANRANDING TE ELSENE Zondagavond, fé elf uur, keerde de li. Leonard H., gehuisvest Waverschen steenweg* te Elsene, langs de vaart van Charleroi, op de Henegouwkaai, naar zijn huis terug,- toen hij onverwacht door twee onbekende kerels werd vast gegrepen, mishandeld en bestolen en nadien in het» water gegooid. De h. II. kon zwemmend den oever bereiken en klacht gaan 'indienen op het politie- kemmissariaat. Een nauwkeurige per soonsbeschrijving van de aanranders werd aan de politie meegedeeld. AANTREKKELIJKHEID AAN DE KUST Men weet dat de Ten toons tel lings trein sedert 14 Oogst langs de kust rijdt tot 29 Oogst. Te dezer gelegenheid zullen meisjes, in oude. kleederdracht van de streek in den Stand Meyers de smake lijke chocolade Croq$a verkoopen aan 1 frank de rib. ten profijte van hel Weezenhuis «Marie-Elisabelh» dat met zooveel verkleefdheid wordt bestuurd door Mevrouw Gravin, de Hemptinnc, en ook ten profi-jte van liet. Weezenhuis der werklieden, der. 'N. M. der Spoorwe gen. Werpt het omhulsel van den Croq- ga-Meyers niet weg. Zij geven recht aan prachtige jirepiiëgv door deze firma aan geboden. 105 VREESELIJK ONGELUK TE BRUGGE Een auto in de vaart'. Twee dooden Maandag morgen, -omstreeks 8 uur, kwam Mar.c.q- Gom'iel, igeboren te Bois d'Haine, kruidenier, wonende te Elsene, rue Maraipher, 35, met zijn au to, waarin zijn echtgenoote, Baert Jean ne, en zijn 16-jarig zoontje zaten,, uit de richting van .d,en Maalschen steenweg- aangereden naar Brugge, Gekomen aan de Ste-Kruispoo: i moest de auto de brug over. De lieer Mércq voornoemd die slechts den auto sëdèrt begin Juli bezat en er zijn eerste groo'le reis mede maakte, blijkbaar de Jigging dezer brug niet kennende, botste plots mét geweld te gen de borstwering die zich nevens de brug b.evindtien. kwam zoodoende in. het diepe 'water <fer vestingen terecht. Onmiddellijk daagde hulp- op. Politie en rijkswacht verwittigd, waren.spoe dig 'ter plaatst en tvvee moedige perl sonen, waaronder zekere heer Sevening,. van Ste-Kruis, sprongen gekleed te wa ter, in de hoop de inzittenden uit hun neteligen toestand te redden. Het venster dal zich aan den ac-hler- hij, schijnbaar bedaard Waarlijk, Frans, gij hebt gelijk, dit is bet hóófd eener vermoorde, maar God weet hoe lang die moord reeds is gepleegd Zoudt gij niet kunnen Ie weten komen wanneer dit vrouwenlijk is be graven Ik denk het wel, ik zal beproeven, ...maar misschien is de moordenaar reeds lang dood, en alsdan zouden wij ons blootstellen zijn onschuldig na geslacht te On t éér dn. Zie, lieve oom, uw reden kan ge grond zijn, echter zou ik niet terug deinzen om een schelmstuk te ontdek ken, dat buiten twijfel straffeloos is gebléven, liet is als door een bijzonde re schikking Gods, dat ik dit doods hoofd heb gevonden en er dén rnoord- dadigen nagel in heb ontdekt, en ik aanzie het als onzen plicht, die zaak aan bet gerecht over te geven, zonder ons te bekommeren om dezen, die den zelfden naam als den moordenaar voe ren. De dokter bleef een wiji zijn neef droefgeestig aanschouwen en, hem me delijdend bij dc hand nemend, zegde hij Lieve Frans, wil zoo niet spreken, want het zijn roekelooze woorden. Gij ook spruit uit .een adellijken en deugd- zamen stam, en uw zalige vader heeft evenals uw zalige moeder nooit het pad der ondeugd bewandeld. Echter kan ik hetzelfde niet zeggen van Hendrik yan Heyerboom, uw on- kan't van den auto bevindt werd door- hen verbrijzeld en door die opening werd liet zoontje getrokken en aldus aan een gewis'sen dood ontrukt. De po gingen aangewend om beide echtgenoo- ten te redden bleven vruchteloos. Na ongeveer een half uur kon de. au to bij middel van een vrachtwagen bo ven getrokken worden. Beide echtge- -nootén werden uit hun rijtuig gehaald en een ter plaats ontboden geneéslieëï- kon enkel den'dood dér ongelukkigen vaststellen. Zij hadden 's morgens Brusel verla ten in de hoop een. aangenamen dag aan de kust door t.e brengen. Het noodlot heeft er anders over beslist. Beide slachtoffers werden door de zorgen der plaatselijke politie naar liet. doodenhuis in het SUJanshospilaal overgebracht. Het zoontje dat onmid dellijk na zijn redding naar het lot zij ner ouders vroeg en aan handen en aan gezicht door glasscherven werd ver wond kreeg in een naburige herberg een onderkomen. DE BESTE v-COtC Bonbon met Munt DRAMA DER ZINNELOOSHEID TE KORTRIJK Een man snijdt de keel van zijn vrouw af met een scheermes Maandagmorgen, rond 5 ure, heeft zic-li een schrikkelijk drama afgespeeld in de Beekstraat te Ivortrijk. Die ge naamde Lepere Jozef, spoorwegwerk- man, heeft waarschijnlijk in een vlaag van waanzin zijn slapende vrouw de keel willen afsnijden bij middel van een scheermes. Het slachtoffer, geboren. Magdaiena Pannecoucke, 42 jaar, was een voor beeldige huisvrouw die 8 kinderen ter wereld bracht. Haar man was reeds ver se h ill i gé weken in verpleging geweest' in een 'krankz'innigengéstl'clit. te Beer- 'nem. O'p aandringen yah zijn vrouw was hij terug huiswaarts'gekomen. Op hét- oogenblik van liet :drama moet Lepere waarschijnlijk een nieur- wèn aanval van zinneloosheid hebben gekregen. Ziehier de l'eilen Maandagmorgen, 'rond 5 ure, stond Lepere plots recht in zijn bod, nam een scheermes en bracht zijn slapende -vrouw een vreeselijke messteek toe' in de k-eel, hij sloeg ijlings op de vlucht, in nachtgewaad en werd dooiend aan getroffen op liet gehucht «Hooghe», waar hij op het punt stond binnen tc treden in het huis van zijn schoon dochter, om er een brockJ,e vragen daar hij begon koud te krijgen. De gendarmerie, die spoedig verwit tigd werd, kbn hem vatten, hij liet zich wegleiden zonder weerstand. Onderweg- zegde hij: «Ik heb niets gedaan, waarom doet gij mij méde, ik ben beschaamd». Een weinig verder vervolgde hij: Ik waardigen stiefvader, die zich aan on telbare wanbedrijven heeft schuldig gemaakt. Veten daarvan zijn mij be kend en strafbaar voor God en voor de merfschen. Weet gij nu Frans, om wat reden ik die verzwijg Het is oind.it ik daardoor de eer van eon deftige fa milie zou krenken, welker naam al s'e- dert eeuwen onbezoedeld heel'i bestaan en zoo ik hoop, altijd niet eer door mijn neef zal worden gevoerd. Spreek nu, Frans, kunt gij instaan voor de schelm stukken van uw stiefvader, en is liet niet betamelijk voor uw en uw vaders eer, en deze mijner overleden Flora, uwe zalige moeder, dat ik het geretht nipt verwittigd heb en de straf van de zen rampzaligen kerel aan God alleen overlaat -? En alzoo, beste jongen, zou het kunnen gaan niet de bloedverwan ten van dezen, die de ijselijke moord heeft gepleegd, dien we hebben ont dekt. Daarom, laat ons zwijgen, houd de zaak geheim, spreek er aan nie mand over, zelfs niet aan uw beste vrienden, tof, den tijd, dat, ik er. mij over volkomen heb onderricht. Zoo sprekend, nam de dokter met be vende hand het doodshoofd van de ta fel en .plaatste het behoedzaam in een sierlijke houten kant, die hij vervolgens sloot, en den sleutel in zijn. zak liet glijden. Tl Laat ons thans naar de gebeurtenis sen in Het Kasteel der Verdoemenis» terugkeeren. Het onweer was voor goed losgebar sten, de bükseiR doorkliefde zonder tug,-. heb het' scheermes verdoken in een wilg, ga het eruit halen». Intussohentijd hadden de geburen den dokter verwittigd. Na drij kwartieren •werd liet slachtoffer verzorgd. De arme vrouw had oneindig veel bloed verlo ren en is in hopeloozen toestand naar, liet hospitaal- te-Ivortrijk overgebracht. De heele zijde'van liaar keel werd af gesneden. Rond den middag, Maandag, verkeerde 'dé arme vrouw in stervensge vaar en ieder oogenblik vreesde men eeri noodlottigen afloop. Het Schrikkelijk drama wordt veel be sproken in de stad. GEHEIMZINNIG DRAMA TE GOEFFERDINGE In. den nacht van Zondag op Maan dag heeft zich te Goefferdinge, op den weg van SarlaTdinge naar Geeraards- bergen, een geheimzinnige moordaan slag voorgedaan. iD'ie° nacht begaf Paul Lincke, uit Sar- lardinge, zich laat. naar huis, van zijn we'r.k te Geeraardsbergën. Op het grondgebied van Goefferdinge I ontmoette hij zijn dorpsgenoot Sevens. I AVat er tussehen beide mannen ge beurde weet vooralsnog niemand. Ze ker is liet dato.Sevens zijn mes heeft, ge- trokken en Lincke een doodelijke won de toebracht. Enkele oogenblikken la ter overleed de ongelukkige. Spoedig werd de rijkswacht uit Ever beek van den moordaanslag ingelicht, en begaf zij zich ter plaatse. Sevens werd aangehouden. Hij werd afgelast. Men vond geen geld bij hem, zoodat er hier geen spraak is van roofmoord. Het stooffelijk overschot van Lincke wordt onder bewaking van de rijks- waphf, ter beschikking van liet parket gehouden, dat 'Dinsdagochtend te Sar- lardinge is. afgestapt. ZWEMONGELUK TE WUESTWEZEL Maandag namiddag is-er te W uest- wezcl beter gezegd toussehen Wuest- wezel en Loenhoul een smartelijk ongeluk gebeurd waarvan de 23-jariga .jongen Fons Verbeeck,' van Brecht, liet slachtoffer geworden is. jonge man was niéi twee kamera den gaan zwemmen in dé beek dc Bree- de Aa. Het* was drie uur namiddag ch nauwelijks was de ongelukkige in liet water gesprongen of hij ging naar den bodém om niet meer terug boven to komen. Zijne verschrikte kameraden deden het mogelijke om hem weer te vinden en oogenblikkeJijk hadden zij alle noo- cligc hulp in hunne, reddingspogingen. Iio't mocht, eilaas, niet gelukken den dre.nkcling boven te halen en 's avonds om half zeven was men nog volop be zig met dreggen. O'nnoodig te zeggen dat eene ovcr- groote menigte in de groost.e spanning het werk volgde en het droeve feit druk besprak. schenpozen de wolken en het knetterend geluid van den donder, deed de aarde dreunen. De getrouwe Pol friet stond, met dq paarden aari de hand, hij vreesde met reden dat.deze door den hevigen blik sem zouden verschrikken, en hij begon levens ongerust Ie'worden over liet lang wegblijven van zijn heer, terwijl Frans en Maria voor hun behoud in tl» karos een vurig gebed ten'henieJ stuur den. Op weinigen afstand van de heirbaan zat de gewezen, cipier, Philippus Tyd- gat, met een geladen karabijn tussehen het schaarhout verborgen, om vandaar een wakend oog op de karos te houden. Dit wist Polfri-et en hij begon in zich zelf te overwegen, dato het, in deze store-' ken zeldzaam in den winter donderde, maar de uitwerksels van den bliksem gevaarlijker waren dan in den zomer, of het niet verkieselijk zou zijn geweest Philippus Tydgat bij zich to roepan,om hem in geval van nood, de paarden te helpen bedwingen. Maar eensklaps zag. hij door de klaarte van den weerlicht, liet lang verwacht drietoal naderen. Vlug opende hijhet portel en liet dé voettreden neder. God zij geloofd en gedankt, zegdo. hij, uw lang vertoeven deed mij voor, onraad vreezen. Allen waren zoo aangedaan door het tooneel dat zij hadden bijgewoond, dat. niet een, hunner antwoordde. vr& XeryolgV

De Volksstem | 1932 | | pagina 2