DE WERKSTAKING 18 Donderdag Oogst 1952 De Stratosfeertocht van Prof. Piccard In het Groot Begijnhof ie Sint Amandsberg r' CUMULARDS De Mijnwerkersstahing in ons Land UIT UNIE KOLONIE De gebeurtenissen in Spanje IS Oogst aan de Kust XXXVIII JAARGANG NUMMER lyo Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding Kings way, 20 Londres W, C. 2, H. Helena Zonop4,47Zonaf 7,00 L, K. 24 N. M. 31 Waarom die werkstaking Omdat de loanan te laag waren, hoogerloonen 2 Een brief van da koolassooiatla van Bergen aan de leden van Senaat en Kamer xegt De löonen bedragen 43.34 fr. en 38,82 fr. voor de eigent- lijke koolmijnen; en 27,85 fr. voor deae die werken aan de opporvlakt®. Het zijn due dezelfde loonen, min 5 fc- h. van doza van 1920 en 1924 jaren van voorspoed. In goud omgezet zijn het dezelfde loonen als in 1907 en 1913 ook jaren van voorspoed. En nu ia 'n tijd van onmogelijke van onmogelijke concurrentie door de vreemde kolen. Bij die loonen dienter gevoegd de kostelooze kolen gegeven aan de werk lieden, de famiiietoeslagsn, en een aanzienlijk deel in da ouderdomspen sioenen betaald door de koolbazen. Voor kostelooze kooien en familie toeslag betalen ze nog 2,60 fr. per hoofd en per dag. De koolbazen hebban offer ge bracht voor de werklieden want er lig gen 4 millioen ton kolen getrokken, waarvoor nocdig was 300 millioen frs daghuren. Die groote som werd betaald door de koolbszen en brengt niets op. Wat wil dat zeggen 2 Dat wil zeggen dat spaarzame men- Echan burgers en werklieden die actiën gekocht hebben van koolmijnen niets ontvangen als interest, omdat er aanzienlijke sommen zooals 300 mil* lioeii franks, niets opbrengen. En waarvan moeten die spaarzame mensehen leven De koolbazsn hobben 'n dienst bewe zen aan 't land, want door hun werk lieden te laten werken, spaarden ze aan 't land 150 millioen frs werkloozengeld. De koolassociatie bekent overigens dat er bij sommige kool.mïjners echte nood bestaat, te wijten dU3 aan de min dagen werk, aangezien de groote voor raad. Want de kolen kunnen niet ver kocht worden gezien de vreemds con currentie. De koolasscciatia steltf dus voor aan het gouvernement de vreemde kolen te belasten of te contingearen. Men ziet dua dat die moeilijke zaak heel kalm en met wijs beleg moet opge lost worden en niet door opmakerij en verkoop van leugens. Kamiel Huymans zelf, na gesproken te hebben met de koolbazen, keurt, ten zeerste de werkstaking af, en hoopt dat men langs vreedzame wegen eene oplossing zal vinden. Da katholieke minister Heymans had eene zeer goede oplossing gevonden, en de katholieke werklieden hadden ze reeds aanvaard. Maar zie, de sooialistisohe mee- tingisten, de volksOpruier3, de eenige ware volksbedriegers beslisten er ane ders over er moest werkstaking zün, 't land moest nog in rep en roer gezet worden. Zij zouden eens de leiding in handen nemen. Voelen ze misschien dal hun systeem failliet gaat Voelen ze misschien dak do men- Echen eindelijk beginnen klaarte zien? Dat ze maar opletten Hunne volks huizen worden eene eerste maal be- Btormd en zij moesten da hulp inroepen van de gendarmen en de soldaten. En het zijn dezelfde gendarmen en Soldaten die hen beschermden dat ee nu bespotten en uitschelden in hunne dagelijksche pers en hun wraakroe pende leugenachtige affiohen Schrikkelijke verantwoording dragen ze voor 't land voor de vreedzame bur gers en werklieden die willen werken en de werkstaking veroordeelen 1 Do oogen gaan open hier gelijk in Engeland en Duitsohland 1 Volgens het Zwitsersche weerkundige observatorium, is de weergest ddheid sterk veranderd in de jongste uren en wordt een voor prof. Piocanl's stratos feertocht gunstig weder voorspeld. In gced ingelichte kringen drukt men de hoop uit, dat de opstijging Donderdag ochtend zal plaats vinden. In diL vooruitzicht althans is het om hulsel van den ballon, naar liet dorp- Ij e Schlieren gevooid. Het is aldaar ondergebracht in een iGods, om naderhand, voor een tweede keer naar het vliegveld te Zubendorf gebracht te worden. JJet gulden jubelfeest der; Groot-Juffrouw In het zoo stille en vredige Begijn hof van St-Amandsberg had Dinsdag een gulden jubelfeest plaats. D.e Groot- Juffrouw, de eerwaarde juffer, Philome- na Raes, vierde haar 50-jarig jubileum als overste van het Begijnhof. In d(j^ fieele geschiedenis "van het Groot-Begijnhof, dat in 1934 zeven eeuwen telt, kwam er een gouden jubi leum nog pooit voor. Daar was dus voor ds s'MIIe begijntjes en allen die met ben medeleven, reden te over om te vieren. De Groot-Juffrouw was gedurende- die 50 jaren, in alle eenvoud en stilte, een toonbeeld van overste met krachtigen wil. Haar wijs beleid, door. Gods Zegen gesterkt, was voor al de dienstvaardige begijntjes een steun. Het goede dat zij zelf deed, geholpen door haar begijnt jes, was een toonbeeld ook van ehriste- ne naastenliefde. •Vlaggen en wimpels versierden de conventen en huisjes der. begijntjes. Alles sober en eenvoudig. Voor den ingang van het «.Groothuis^» was een triomfboog opgericht waarop men lezen kon 1882 1932 Onder Gods mllden zegen werd 't verdeden verkregen Van Gods goedheid en macht wordt de toekomst verwacht l Na eene korte begroeting dool* 'de geestelijke overheidspersonen, ging de optocht stoetgewijze naai; de kerk onder blijde klokketonen en een dreunende ju- belmarsch van het orgel die .tot tuiten weergalmde. Nog flink en kranig stapte de Eer biedwaardige Grootjuffer; Philomena zij telt 88 jaar naar den Godstem pel op, voorafgegaan door de EE. 'Over sten der verschillende conventen, en ge volgd van hare familieleden, waaronder de heer schepene Van Hyfte van Malde- gem, en met eerbiedwaardige sympathie begroet door eene 'talrijke menigte die ook diép neerknielde onder den zegen yan Z. H. Exo. den Bisschop! Boven den ingang der kerk prijkte het jaarschrift 's Allerboogsten bescherming, Groot- juffers wijs beleid, schonken 't Begijn- t hof vijftig jaar bloei. en boven het hoogkoor Sicut exemplar, in Laborc, in Oratione Praedicus sancté sororrbus suis (Haar, voorbeeld in. werkzaamheid, in gebed Predikt vol heiligheid 'tot hare mede- iUusXers Om 10 use begon de jubel- en dank mis opgedragen door den E. Pater Pas toor van het Begijnhof, bijgestaan door twee Paters-onderpastoors, in de ver- eerende tegenwoordigheid van Z. D. Mgr Coppieters, bisschop van Gent. Al de witte kappen der begijntjes bogen eerbiedig neder in een vreugde vol dankgebed, terwijl het driestemmig koor de mis zong. Na de niis werd door. Mgr. Coppieters het plechtig Te Deum aangeheven. Na de mis had een plechtige ont vangst plaats in het huis der Groot Juffrouw, waar aan de achtbare jubila- risse geschenken en een massa bloe men werden overhandigd. Een reusach tige bloemenkorf van witte cn roode rozen werd aan de Eerw. Juffrouw ge zonden door den Hertog van Arenberg, uit blijk van dank en vereering. De Grioot-Juffrouwen uit de andere Conventen brachten ook hun wenschen, terwijl de familie hare -beste gevoelens van oprechte familiegenegenheid aan de jubilarisse uitsprak. 's Namiddags had het plechtig Lof plaats'waar een bijzonder, groote toe loop volk aanwezig was. Meetings Te Chapelle-lex-Herlaimont, hebben de stakers te vergeefs gewacht op Jac quemotte die beloofd had aldaar) het woord te komen voeren. Te Wasmes wérd eene meeting ge houden van een 350 'tal personen. Vol houden tot het uiterste was hier, het ordewoord. Te Ressaix en te Haine St-Pierre gin gen de belegde vergaderingen door zon der incidenten. J. B. Cornet, secretaris der «Ridders van den Arbeid» heeft te Marchienne- Doclierie het woord gevoerd om do sta kers tot volharding aan te zetten en den aftocht der rijkswacht te vragen. Hij Spoorde eveneens de metaalwerkers aan zich bij hunne makkers in het kolen- bedrijf te voegen. De socialisten vallen uit tegen de ambtenaars, die twee, drie bijbedienin- gen uitoefenen; dit werk moet verdeeld worden, opdat in d-eze benarde tijden ie dereen zijn broodje verdienen, kan. •Dit is allemaal goed en wel, maai; dan moet ge zelf beginnen met het goede voorbeeld te geven. En dat is waarach tig, niet het geval. Ziehier, een stichtend lijstje van roo de cumulards die aan de begrooting der provincie Henegouwen zitten te bijten; 1. M. Marius Itenard (goedgevonden naam), 3 postjes: 65.360 fr. 2. M. A. Parent, 3. postjes: 48,300 fr.; 3. M. J. Thomas, 5 postjes: 49,450 fr.4. M. F. Dasotte, 4 postjes: 78^272 l'r.; 5. M. Dretcliei, 3 postjes: 51.760 fr.; 6. M. II. Frère, 4 postjes: 71,700 fr.; 7. M. R. Bureau, 2 postjes 77,500 fr.; 8. M- H. Lorent, 4 postjes: 79.400 frank. Die M. Loren't heeft er verstand van te cumuleeren: bestuurder der provin ciale normaalschool te Morlanwelz 60.000 frank; huisvesting, vuur en licht: 10,400 frank; Opziener der studies in het gesticht van Morlanwelz: 6000 fr. bewaker van den leergang in pedago gie: 3000 frank. Luistert niet naar mijne woorden, mag men zeggen, cloch ziet naar, mijne daden. HO£ ONZE KUIKENTJES IN DEN HERFST DOEN LEGGEN De prijs der eieren is op dit oogen- blik een beetje steviger, dan voor. enke le maanden. Men kan cc zeker, van zijn dat heft eierenaanbod in de komende herfstmaanden minder belangrijk zal zijn dan het vorige jaar, doordat de kippenkweek d-it jaar heel wat vermin derd is. De kuikentjes, in de maand April ge boren, zouden normaal in October, moe ten leggen. Om in de praki.ijk werke lijk zulken uitslag te bekomen, dient de voeding der dieren evenwel op bijzon dere wijze verzorgd liet gaat b. v. niet. op, uitsluitend mais te voeren, zooals maar al te dikwijls het 'geval is. De kuikentjes moeien ook brij te eten krijgen zooals men weet bestaat deze brij uit meelstoffen gemengd met i%' suiker het" pluimvee is daar buitengewoon verlekkerd op, hun eet lust wordt er door geprikkeld cn men verlieze daarbij niet uit het oog dat «een kip met den bek legt.». Degelijk gevoede kuikentjes zullen zeker 4 k 6 weken oorder leggen dan andere min goed verzorgde dieren deze verhooging van de eiervóorU brengst in het dure seizoen zal van grooten invloed zijn op de winstuitsla gen van het. neerhofbedrijf. Overzicht van den toestand Het ministerie van binnenlandsche zaken werd op de hoogte gesteld yan enkele werkhernemingen. Voor Henegouwen werden 750 nieu we werkhernemingen aangeteekend, voornamelijk voor de streek van Ber gen. In Limburg hebben pinsdag morgen 940 nieuwe arbeiders het werk berno toen. 'Daarentegen telden de puiten van Luik 70 stakers meer wat niet belet dat men zich heden aan een afgetoekende .verhooging der. werkherneming ver wacht. In den Borinage bleef de toestand ongewijzigd 'en de gebruikelijke feesten ter gelegenheid van O. L. Vrouw Hemel- Vaartdag verwekten nergens het minste incident. Te Frameries .'moest de rijks-vacht enkele groepen stakers uiteendrijven cn pioces-verbaal opmaken tegen cn) ele leiders. c Te Guernés werden de ruiten stukge- worpen van de woningen van 5 arbei ders die aan het werk bleven. De werklieden der metaalnijverheid Gilson te Bois d'Haine hebben bun vooropzeg ingetrokken in de bekken van Charleroi werden tal van nietstakende werklieden lastig gevallen. Een arbeider uit Harchies werd toen hij 's avonds van zijn werk terugkeer de door twee stakers aangerand en deerlijk mishandeld. De aanvallers wer den aangehouden cn opgesloten. Zie vervolg onderaan vorige kolom AANKOMST VAN DE «ALBERTVILLE» NIEUWSTIJDINGEN UIT DE KOLONIE De Congoboot Albertville van de Gomp. Marit. Beige welke 'Dinsdag morgen 9 uur uit de kolonie te Antwer pen verwacht werd, moest tengevolge van den buitengewonen dikken mist die over de Noordzee en de beneden Schel de hing, nabij het lichtschip De Wan delaar in de Noordzee het anker uit werpen, in afwachting dat het nevel- gordijn zou optrekken, en er aldus zon der. gevaar, naar Antwerpen, zou kun nen- opgestoomd worden. Volgens de berichten die rond tien uur toekwamen, scheen ec nog ge-en opklaring gekomen te zijn, ,en er kon dan ook niet met zekerheid gezegd worden, wanneer de Albertville» het laatste gedeelte der terugreis zou kun nen afleggen, en 'in de haven binnen- loopen. Voor de talrijke familieleden en vrienden van de passagiers, die voor een groot gedeelte speciaal uit het bin nenland naar Antwerpen gekomen wa ren, was dit wel eene teleurstelling, maar bij dit prachtig zomerweer en de Kermisstemming in onze stad, was die toch maar van tijdelijken aard en werd de zaak niet tragisch opgenomen. De «Albertville» liep eerst te '3 uur de haven binnen. Aan boord bevonden zich 58 passa giers van le, 102 van 2e en 5 van 3e klas, ingescheept te Matadi 19 van le 32 van 2e en 39 van 3e klas, inge scheept te Lobito. Tusschen de terugkeerenden bevon den zich de volgende zendelingen, allen van de Missie van Scheut de eerw. pa ters W. Plessers en L. Van den Bon, en de eerw. brooders A. Kunders, \V, yan den Nieuwendijk en Aa Willemen. iDe lading bestond uit 639 ton palm- noten, 357 ton copal. 267 ton katoen, 1287 ton koper, 213 ton koffie, 74 ton cacao, 21 ton rubber, 5 ton ivoor, 3 ton was, 21 on sisal, 1 ton huiden, 120 ton suiker, 2 ton hout en 17, ton algemeene lading. Aan boord bevond zich' andermaal eene prachtige verzameling Afrikaan- sche diersoorten, voor onzen Dierentuin bestemd. 'De reeds zoo rijke collectie onzer, «Zoo» zal aldus weer aangevuld worden met een zeldzaam Okapi-exem plaar, een. prachtige antiloop, verschil lende apen, talrijke vogels van alle slag en 40 slangen. Deze nieuwe kostgasten werden dadelijk na de aankomst van de «Alhertvi 11 eoutscheept. Dank aan onze- kolonie wordt stilaan onze Dierentuin de prachtigste .verza meling die iii de wereld bestaat, De passagiers brengen de .volgende tijdingen mee. itöie Unatra, de voornaamste vervoer- onderneming le water in Congo, gaat hare tarieven verlagen. Popt Francqui zal 'voortaan, in stee van Lualaburg, het oostelijk eind punt worden van den luohtdienst ui^ I.eopoldstad, Port Francqui is het be ginpunt van den spoorweg van Bene den Congo naar Katanga. Groote voldoening te Elisabethstad op het bericht uit Brussel dat het be roepshof aldaar zou behouden blijven en dat M. Sohier herbenoemd was tot procureur-generaal. M. Tschoffen krijgt een goede pers, in Katanga. Op 1 Juli zijn 64 tot dwangarbeid veroordeelde negers uit het concentra tiekamp te Kapolowe, bij de brug der Lufira, op den weg van Elisabethstad naar Jado'tstad, ontsnapt cn in de brous se .gevlucht. Men had er spoedig een 30-tal terug gevangen, die geen den minste-n weerstand boden. Tusschen dc overigen zijn er 7 Rhodesianen, die wel zullen trachten over de grens te gera ken. Op den linkeroever van 'iet Albert- meer, dus op Belgisch gebied, heeft de maatschappij van Kilo-Moto sporen van petroollagen ontdekt. Dit staaft het ver moeden, ook in Oeganda op den rech teroever ontstaan, dat aldaar, een pc- troolbekken moet gelegen zijn. In de Oostelijke Provincie (Stan- leystad, Uele-Nepoko en Kivuj' is in den loop van 1931 het aantal Belgen met 178 verminderd en hot aantal andere Europeanen met 8 verminderd..En dan komt de «Bulawayo Chronicle» beweren dal er in Belgisch Congo eene beweging tegen de vreemdelingen bestaat M. P. Verheyen is benoemd tot ver tegenwoordiger'van de Mutuellc Congo- laise in Katanga. Zie vervolg onderaan volgende haïooh De rol der katholieken j Don laats ten tijd val t in Spanje een .vijandiger optreden van tal van burge meesters en plaatselijke overheden te genover geestelijke orden, wereldgees telijken en religieuzen, waar te nemen. •Het is echter goheel en al onjuist,1 de poging van Sanjurjo tot een militai ren «Putsch» den katholieken in de schoenen te willen schuiven, zocals de linksche bladen dat doen en aldus de anli-clericale vijandigheid aan, le wak keren. iWat is het geval Er lieè'rèchf onte vredenheid in militaire kringen en deze vindt een zeer begrijpelijke reden in de verlaging van de soldij en in den aard en de wijze yan d.e bevorderingen m het feger, Daar de bevolking van Spanje bijna zonder uitzondering uit katholieken be staat,, bestaan vanzelfsprekend de on tevreden elementen van het leger even eens uit katholieken. Het gaat daarom echter maar niet aan, thans, eenvoudig weg de katholieken van hel land en zelfs de katholieke kerk voor alles, wat er gebeurd is, verantwoordelijk te stel len. - De vijandige wijze van optredden der. Spaansche overheden gaat zelfs zoover, dat in Caspe dezer dagen de Franeis- canepaters van het gemeentebestuur bevel hebben ontvangen liun klooster 'te ontruimen, daar dit anders met geweld zoo geschieden. Onmiddellijk nadat dit bevel was be kend gemaakt, verscheen een afdecling soldaten in het klooster en werd den kloosterlingen (bevolen, terstond 'te ver trekken. Hoewel dit bevel met grooten spoed werd uitgevoerd, verzamelden zich ter stond groote volksmassa's voir het klooster, die echter nidt tegen de ver dreven kloosterlingen, doch tégen de wereldlijke overheden betoogden en krachtig, tegen .deze handelwijze yan den burgemeester, protesteerden. Slechts aan de onbezonnenheid van de katholieke bevolking is liet te danken dat het niet tot handtastelijkheden ge komen is. De verdreven paters werden in triomf naar. de woningen van particulieren ge- gebracht, waar. zij gastvrij werden op genomen. De burgemeester trachtte zieli a ch loral' schoon te pralen met dc verkla ring, dat liet klooster op stadsgrond staat en dat de grondwet verbiedt dat ordesgeestelijken stoffelijke ondersteu ning genieten, zoodat de overheden ver plicht waren het klooster te doen ont ruimen'. Zonder overdrijven kunnen we gerust jfeggen da-b we nog nooit zulk een vijf tienden Augustus beleefd hebbéij. Vrijdag, Zaterdag 'en Zondag brach ten de treinen waarvan er veel verdub beld waren, tienduizende toeriston en rfieuwsgierig'en naar Oostende en de kust. Er waren autocars uit alle provin ciën en overdreven veel uit het Noorden van Frankrijk en Holland. Breda waar van de harmonie deel nam aan het Be stendig Festival beschikte overeen half dozijn pultoans. In de straten ontmoet-, ten we cars uit Leuven, Meehelen, St- Truiden, Aalst, Antwerpen, Bergep, Doornik, Charleroi., In een woord, gansch Belgie en het Noorden van Frankrijk scheen zich een gezellig ren dezvous op dc Kust'gegeven le hebben. Het weder was ten andere overprach- tig. De badendienst had het zeer druk. 's Avonds trokken veel aulos on cars; opgepropt naar de buitengemeenten, Ghistel, Leffinghe, Clemskerkc, Breede- ne en elders op zoek naai; slaping. In dc streek der dwergen werden weer twee okapis gevangen. De tweq dieren werden door de itiboorLngen naar de missie van Buta gebracht, waai], dc gekende broeder Hulsebaut ze ver zorgde. (Men weet dat onze Antwerp- sehe Dierentuin de eenige in de wereld is die een okapi bezit, die overigens ook door broeder Hutsebaut naar Antwerpen, gebracht werd. Red.b Te Ij'umu, zijn twee inboorlingen terechtgesteld, die men betrapt had op het gebruik van gekookt mensehen-, vfeesch. Naar het schijnt neemt de men- sehenelerij in dit gewest weer toe. Dui zenden inboorlingen woondga, de ie.-* re..chtsLelüng bij.

De Volksstem | 1932 | | pagina 1