Bet Kasteel fler ïertaEiis Wat zijn liet öiepgsprezen stondan Hls 'I Bier «DE GHEEST» is uitgevonden 't Loopt binnen zachter als san zoen Wat zou men zender, toch gaan doen: Het noodlottig Baden 18 Augustus Te Palestina, de ster dag van den H. Agapitus, Martelaar. Wijl hijalhoewel nog een knaapje van slechts 15 jaren reeds stoutmoedig Christus beleed, wérd hij, op bevel van keizer Adrïaan, - vastgegrepen en eerst met dikke pezen zeer lang .'geslagen daarna heeft hij onder den stadhouder 'Antiochus nog wreedere pijnen gele den. Daarop volgens keizers' bevel den leeuwen voorgeworpen; bleef hij onge hinderd. Het zwaard der beulen heeft hem tenslotte den dood. toegebracht en de kroon des levens doen ontvangen. Schoolreizen Het beheer der Belgische' IJzerenwegen doei ren be roep op de gemeentebesturen om" dc leerlingen der scholen to't studiereizen •tan te moedigen. De onderwijzers of leeraars zullen aan halven prijs mogen reizen indien er 10 leerlingen én kosteloos indien er 20 leerlingen aan de reis deelnemen. De Zaak Qorgoelof Het opperste gerechtshof zal op 20 Augustus uit spraak doen over de voorziening in ver breking van Gor.goelof, den moordenaar van president Doumer. De verslaggever heeft zijn besluitse- len ingediend. Deze gaan uitdrukkelijk in tegen liet verbreken" van het vonnis. Mgr Van Hoeck aan de beterhand. -- Do toestand van Mgr Van Hoeck, S.J., bisschop van Ranchi (Engelseh-jndie). die naar het Vaderland was 'terugge keerd opa in het Sint Raphaclgesticht eene bijzondere behandeling te onder gaan voor. den kanker in de keel, is zoodanig verbeterd dat de geneesheeren oordeelen dat Mgr Van Hoeck op het einde der maand September naar lndie zul -mogen-'ter-ugfeeerehv -- -:' Bezoek aan S/S «Leopoldville» -De menigvuldige vreemdelingen die toeko mende Zondag zich naar Antwerpen zullen begeven, om de vermaarde pro cessie van O. L. Vrouw van Antwerpen te gaan bewonderen, zullen met ge noegen vernemen, dat hun op dienzelf den dag, de gelegenheid zalworden verschaft, de schoonste der Congoboo- tcn der Compagnie Maritime Beige, le bezoeken. Het. publiek zal dus op Zondag 21 "Oogst, van 10 tot 17 ure, toegang wor den verleend aan boord van het prach tig passagiersschip de Leopoldville metende 11.172 ton en waar onlangs de laatste nieuwigheden werden aan toe gebracht. ligt toegangsbewijs is bepaald op 5 fr. per persoon, ten voordode der ko loniale liefdadige werken. Groepen bestaande uit minstens 20 personen zullen eené vermindering van 50 op den ingangprijs genieten; de zelfde vermindering zal toegestaan worden aan militairen en invalioden, alsook aan de leden en hunne families der koloniale instellingen. Dc kaarten zullen worden afgeleverd den dag' zelve van het bezoek aan den ingang, hangar 22, Steen Museum. Voor verdere inlichtingen zoo noodig schrijve men aan het privaat adres van don heer secretaris J. Devos, le >Vest. meerbeek, proy. Antwerpen. Abonnementen geldig voor vijf ach tereenvolgende Zondagen. Er wordt herinnerd dat abonnementen afgele verd worden geldig vöor VIJF achter eenvolgende Zondagen, erkende feest dagen als Zondagen beschouwd. Deze abonnementen zijn geldig op Belgische Spoorwegen en ^ijn in al de statiën e'n halten verkrijgbaar op mon delinge aanvraag die ten laatste- daags voor den eersten bériultigmgsdag moet gedaan worden en zonder andere for maliteiten of het overhandigen van een l'oto van den belanghebbende gelicht- teekend op papier 6 centimeter, hoog bij <4 breed, hot hoofd moet ten minste tién centimeter groot zijn. De prijzen zijn voor de 3de, 2de en 'lsl-e klasse respectievelijk vastgesteld op 130, 230 en 320 frank. P.e waarborg beloopt 10 frank. Een nieuwe kleine Lindbergh. Men meldt dat Mevrouw Lindbergh gisteren Dinsdag; het leven heeft geschonken aan een zoontje. (Dost-Vlaamsche Dramatische Geschiedenis dooc Silvain van der Gucht .verboden nadruk 83ste Vervolg Zij sprongen in de karos, Polfriet Sloeg achter ben bet voettrapje op en sloot hel portel, waarna hij zich op den hok plaatste, de twee voorste vin gers aan den mond bracht en op een eigenaardige wijze schuifelde. Aanstonds kwam Tydgat uit het kreupelhout le voorschijn en plaatste zich gewapend aan den linkerkant van Polfriet, terwijl deze de paarden door de zweep aanzette om te vertrekken Maar op denzelfden stond schoot zulke vreeselijke bliksem naar beneden gevolgd door een zoo oorverdoovenden donderslag, dat Polfriet er schier van bedwelmde en een der paarden ten gronde stortte. Dit feit, dat wellicht noodlottig had kunnen wèzen, had echter geen kwade gevolgen. Polfriet behield gelukkiglijk zijn tegenwoordigheid van geest, hij hield met krachtigen arm den leidriein gespannen, en deed met vaardigheid zijn zweep zoo kunstig ronken, dat het gevallen paard weder rechtstond en de karos zich verwijderde in volle vaart in de richting van Aalst. Maar nu verlichtte een roode gloed het omliggend bosch en schoot er een twijfelachtige klaarte in het binnenste Nationale Maatschappij der Belg. Spoorwegen Aanwerving van Tech nisch personeel. In den loop der maand September e. k. zullen vergelij kende examens worden afgenomen voor de aanwerving van t.wee ingenieurs voor den Dienst der Exploitatie (1 bediening- in de Vlaamsche. streek en 1 bedienin'g in.do tweetalige streek) 'twee ingenieurs voor den Dienst van het- Materiaal' (1 bediening in de Vlaamsche streek en 1 bediening in de Waalsche 'streek) -een metaalkundig ingenieur voor den iDiienst van het Materieel (bedie ning te begeven in de tweetalige streek) een scheikundige voor den Dienst van het Materieel (bediening te bege ven in de ^tweetalige streek) twee sectieoverslen voor den Dienst van het Materieel (1 bediening in de Vlaamsche streek en 1 bediening in de Waalsche streek) vijf technici voor den D.icnst van hot Materieel (4 bedieningen in de Vlaamsche streek en 1 bediening in de Waalsche streek). In den loop der maand Oktober e. k. zal een vergelijkend examen worden af. genomen voor de aanwerving van twee toegevoegde bouwmeesters (bedienin gen te begeven in de Vlaamsche streek) De aanvragen om deelneming moe ten aan de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, Dienst van het Personeel, 12, Hendrik Bevaertstraat le Brussel, toekomen uiterlijk den 25n Augustus voor de bedie ning van ingenieur en scheikundige. den 3n September voor de bedie ning van sectieoversten eti technici den 30n September voor dc be dieningen van toegevoegde bouwmees ters. Berichten uitgehangen in de staties geven de voorwaarden van toelating tot de examens op (leeftijdsgrens, ver- eisehte diploma's, enz.)- Jan de Gruyter overleden. De Ne- derlandsche letterkundige Jan De Gruy. ter is te Amersfoort, op 72-jarigen leeftijd overleden. Zijn meeste geschrif ten getuigen van een veelzijdige des kundige belangstelling, otfk op sociaal gebied; hij onderscheidde zich trou wens overal als schrijver van studies over maatschappelijke toestanden. Te Amersfoort was hij werkzaam als re dakt-eur van Elseviers Algemeene biblio thcek. De teekenaar W- Jos^ de Grutter, is zijn zoon. Een zwemdok op een hoogte van 1200 Meter. Nabij Schreiberhau, oen centrum van het toerisme, in het- Reu zengebergte', is een zwemdok ingehul digd, dat, op een hoogte van 12Q0 meter is'gelegen/Het. is 450 v.m. groot gelegen in een'weide, aan. den rand van een bosch. Volgend jaar zal het zwemdok voor zien zijn van een bijzonder, .systeem van electrische verwarming, ERG ONGEVAL TE WONTERGEM Maandag nfiddag, rond 1 uur, gebeur de een schrikkelijk auto-ongeluk op de wijk De Bek. Een auto.waarin vijf per sonen en een/ Vrouw gezeten waren, kwam met volle geweld terecht' op een boom. Het ongeluk gebeurde op de Steenweg Beinze-Thielt. P,e kap van den auto werd letterlijk afgeslagen, en de inzittenden met geweld tegen den grond geslingerd. Het- was. een ijselijk schouwspel. Al len lagen buiten' kennis. Seffens daagde hulp op, en de geneesheeren Van Over- beke en Van Da-mme van Acrseele en Van de Putte, van Isegem dienden de slachtoffers d5e eerste zorgen toe, op de hoeve van de Wed. Van Keirsbulk. De slachtoffers Van dc Vijver Emma, Otto, Erlandt- en De Clercq, allen van Isegem, hadden armen en beenen gebro ken en liepen daarbij een schedelbreuk op. De anderp twee Van den Berglie en Goderi's waren gekwetst- over gansch hel lichaam en waren ribben ingedrukt. Al; ,de-"-gekvv.eteten; werden -per/- ambus-' lancie naar het kliniek van Isegem over gebracht. De politie van Deinze die sef fens ter pl"affts wasdeed irefj ndod ge onderzoek doch/kon dc slachtoffers niet onderhoorenjttaar allen nog buiten ken nis waren. De auto" is totaal buiten ge bruik. der karos, echter voldoende om elkan der te herkennen. Mijn dochter, riep de heer Vai Cramshoeven uit, en hij sloot Maria i'j de armen. De maagd, diep aangedaan doop. he't- or,weder, was schier buiten kennis van schrik. Echter verstond zij de woorden van den edelman.- Vader, zegde zij, vader, ach, ik sterf van schrik En zij wees met de hand naar Het Kasteel der. Verdoemenis Toen de oogen sluitend, omhelsde zij den edelman, en verborg haar annge zicht aan zijn borst. Terwijl de heer Van Gramshoeven zijn dochter 'trachtte tot bedaren te brengen, reed de karos kletterend heen. Frans wendde nieuwsgierig de oogen in, de richting, die Maria had aange duid. - Brand! Brand! riep hij uit. Zie' Zie! Inderdaad, dezelfde bliksemflits, die het paard, had bedwelmd, was op het Kasteel der Verdoemenis gevallen en had het in vuurgloed gezet. M„aria uitte een schreeuw, terwijl de ondervragend aan- andere elkander staarden. Ken ijselijk gekraak liet zich hooren en welhaast stortte het Kasteel der Verdoemenis in een vlammenden brand oven neder.. Slechts nu' en dan verlichtte nog een bleeke weerlicht het uitspansel en liet onweer dreef dommelend naar het Oos ten. AUTO-ONGELUK TE HEIST Dinsdagnamiddag, omstreeks 4 uur, had te HeisF een geweldige botsing plaats tusschen de auto, bestuurd door rnej. Mahieu, uit Roeselare, de zuster, van den senator; die te Duinbergen ver blijft, en de aut'O van den h. Desmet, Vrijheidslaan, 170, ie Gent. P;e auto van den h. Desmet kantelde om, en de drie inzittenden werden ern stig gekwelst.-Mevr. Desmet had de huid van het aangezicht opengereten over meer dan 20 cm., en talrijke wonden aan de handen; de li. Desmet had twee diepe wonden aan het hoofd en eveneens kwetsuren aan de handen. De h. Eyck- mans had een been gebroken. Mej.' Mahie.ii, evenals twee andere in zillenden van de 'auto van den li. Desmet. werden slechts licht gekwetst. Het par- k'et van Brugge heeft ter plaats geweest. NACHTELIJKE INBRAAK Nachtridders drongen bij middel van beklimming en braak in het huis 33oor- nelei, 6 bewo_on(f door M. William Berk hiiyzen. De iipdringers doorzochten, al le kassen en^laden en wierpen den. in houd op Oen grond Een partij zilver werk wer.d door dé dieven mede geno-, men, doch daar de jbewoners afw.ez zijn,- kan nie'hmet -juistheid; vastgesteld worden wat'gfestolen werd. Door .de"po- licie der l'Oe; wijk werd een onderzoek ingesteld. Onze LEZER® aanbevolen Extra fiuikerijpeën DE RYCKE. 9365 NOG HET VREESELIJK ONGELUK TE BRUGGE De moedige redders -In verband met de auto die zich Maandagmorgen alhier aan de Sinte Kruispoort 'in het water der Gentsche vaart stortte en. waarbij de echlgenoo- ten Marqbaert, van Anderlecht, '1 leven lieten, vernemen wij nog de hiernavol gende bijzonderheden. Het 16-jarig geredde zooptje draagt den naam van Gillet Roger. Zijn moe der was voor de tweede maal gehuwd Een hijzohdër-woord van dank dient te worden gericht aan Steveninck P., 31 De duivel heeft zijn prooi over weldigd, zegde! Jokie. God is rechtvaardig, sprak de dok ter. Hij heeft den versteenden booswicht om zijn wraakroepende wandaden ge straft. Maar Maria sloeg de handen voor de oogen en--weende. "Van Hevcrboóm was voor haar een vader geweest, en hoe slecht hij ook ge leefd had, drong'een hevige pijn in haar medelijdend hart en beweende zij hem. Olie drijft boven Toen Hendrik Van Heverboom, bij het voorleggen van het doodshoofd zij ner vrouw z-ielf- als haar moordenaar hoorde beschuldigen, was hij van de grootste woede schielijk overegg-aan tot den hevigsten schrik. De vrees, die hij gevoelde van door beulshanden te ster ven, was zoo groot, dat, toen hij zich nauwelijks alleen bevond, hij zoo zeer in zijn verstaiïdverfnogen's werd ge schokt', dat hij schielijk zinneloos vvas gew orden. Hij waande zfch door. de gerechtsdie naars vervolgd, en kwam weldra, als een razende, met den degen in de vuist, de banketzaal binnengestormd. De schout met zijn zwaarlijvige we derhelft. en veel 'andere genoodigden, het onweer vreezende, waren reeds vertrok- ken, zonder afscheid van hun gastheer le nemen en spoedden zich naar hun karos om, voor liet begon te donderen in hun woning 4e zijn. Er waren in de zaal nog weinige gas ten en deze keken verwonderd op, toen jaar oud, hulplijnlegger, wonende te Ste Kruis, Asselbroucklaan, 39, en aan Bogaert Jozef, leurder wonende te Eec- loo, thans soldaat- bij het 13e regiment artillerie alhier die duikelden en bij middel van-,een. hen. toegeworpen klomp, Üet' aclftefvénster van den auto stuk sloegen, om er het zoontje dat langs achter in den. auto kermde, dooiv'te .ti'ek-. ken en veilig aan wal te brengen, al dus door moed en zelfopoffering een kranige daad volbrengende aan. dewelke' het. zoontje zijn leven te danken heeft. Na de eerste redding' aarzelde Steve ninck niet nog een tweede maal te dui kelen om ook dé beide echtgenooten te redden, doch ditmaal konden zijn po gingen niet slagen. Beide helden ver dienen benevens deze bijzondere mel ding ook nog een belooning. Dinsdag werd in het St Jansgasthuis te Brugge overgegaan lot de lijkschou wing van de slachtoffers. De toestand van het kind da'L in het zeilde hospitaal ter verpleging is opgenomen is zeer be vredigend. DOODELIJK VERKEERSONGELUK TE ANTWERPEN Be fabriekwerker Willem Missoorten, 58 jaar oud, wonende Boomsche steen weg, 125, was Dinsdag namiddag, rond 4 u. per rijwiel op weg naar do Berken-' laan. te W.ilrijck, toen hij op het via duct komende, door. een vrachtauto van Iïoboken aangereden en ten gronde ge smakt werd. De arme man werd klagend van in wendige kneuzingen 'ter verzorging; naar het gasthuis van Wilryck overgebracht waar iiij kort nadien den laatston adem uitblies. Het parket heeft eep onderzoek inge steld: heer onderzoeksrechter Van Geyt, M. Lejeune, substituut van den heer procureur des Konings en de pft.plb- dlenst, waren ter plaatse afgestapt',' ten einde de noodige vaststellingen le doen om de verantwoordelijkheid van het om geval te bepalen. DE MOORDENDE PUTTEN VAN HOFSTADE BIJ MECHELEN Drie verdronkenen op>één dag Zondag en Maandag hebben duizen. den vooral Brusselaars de. reeds zop droevig vermaarde Putten van Ilof- elade bezocht.' Maandagavond als do baders stilaan huiswaarts togen werd plots het drijvende lijk ontwaard van een jongeling. Het werd opgehaald en naar het gemeentehuis overgebracht ten einde ér geschouwd te worden. Later bleek dat, de ongelukkige van Grieksche nationaliteit was en te Brus sel verbleef, n.l. Evangelus Golouvados, 27 jaar, bontverkooper, Groenstraat; le Brussel. De jongeman was een jonge vrouw ter hulp gesprongen, welke cp het punt was te verdrinken, hoewel hij niet zwemmen kon. 's Avonds werden nog twee andere baders vermist. In de kleederen van een van hen vond men identiteitspapieren op naam von J. Winkler, soldaat bij het 2e Lancie.rs en ge.huisves't de Ribeau- courtstraat te St- Jans-Molenbeek i(BriUssel;)5 'De. tweede is Jiugcmièt;, ge kend. Deze driedubbele vcrdrjjikïngrvéstigt eens te 'meer de-aandacht op de drin gende. noodzakelijkheid de kwestie der «Putten» le regelen, waarom wordt na melijk nog' langer-getalmd om m te gaan op de voorstellen der gemeente Hofstade die als wij ons goed herinne ren bet inrichten van een reddings dienst voorzagen zoodat voortaan geen ongelukken meer zouden kunnen gebeu ren. Thans bestaat zulkdanige dienst niet; daar niemand er de. onkosten wil van dragen. Bader te Casterlee verdronken J. Starckx, 19 jaar, en wonende in de Pa tersstraat, te Turnhout, was met en kele vri-ende naar Gasterlé getrokken en nam er een bad in de Nethe. Op zeker oogenblik verdween Starckx onder water. Zijn vriend, Cornelissen, wonende eveneens in de Palersstraat, te Turnhout, greep hem nog, doch ver dween ook in de diepte. Redders daag den op en konden Cornelissen, na énke le oogenblïkken, boven halen. De kunst matige ademhaling werd toegepast en de jongeling kwam aldra terug lot be zinning. Starckx echter kon slechts enkele mi nuten nadien worden bovengehaald'. Al- te pogingen, om Starckx terug tbt het. bewustzijn te brengen, bleven vruchte loos. In de Kempischc vaart Zondag namiddag, waren enkele per sonen aan het baden in de Kempischc Vahrt, toen' op zeker oogenblik een dei- zwemmers, een 18-jarigen jongeling, Var. Doffen, d.^or bloedopdrang getroffen, in de diepte verdween. Een makker sprong hem na, doch vruchteloos. Wel dra werd,het lijk bovengehaald. De koe ne redder werd op. zijn beurt bewuste- roo,s uit hot water gehaald, doch na toe passing der kunstmatige ademhaling, kwam. hij terug bij. De gendarmerie van Hefenthals werd op dc hoogte gesteld en kwam ter plaats.. Onvoorzichtige baadster te Hercnthals De 20-jarige juffer Peeters, ging Zon dag namiddag baden in de Kleine Net,he. To'eft ze zich op zeker oogenblik te ver waagde, werd ze door de strooming mee in de diepte gesleurd. Zekeren V. E. kon haar nog tijdig' ter hulp springen, en bracht de bewustè- looze drenkelinge aan kant, waar, ze, na behandeling, weer bijkwam. deze, die hen wpi-nig te voren zoo vrien delijk had bejegend, tusschen een ijse lijk gevloek begon le schreeuwen Ik wil in iri'ijn woning geen vreem delingen meer gedoogen Het ban- kfcüeeren is uit Weg, weg, vervloekt ras, vertrekt dadelijk uit mijn oogen, want gij zijt vermomde gerechtsdie naars, bestemd om mij als moordenaar aan te houden. Verschrikt, over deze buitengewone handelwijze nam eenieder in allerijl de vlucht, behalve de deurwaarder, Poly- carpus Verstieren, die reeds door ou derdom wat stram was geworden aan de becnen. Deze beambte werd, juist toen hij de deur opende, door Hendrik vastgegrepen en ten gronde geworpen. Voorzeker zou het mét- Pólycarpus niet goed zijn afgeloopen en de onge lukkige huisgezinnen, die hij zoo on barmhartig had behandeld, gingen ge wroken worden, had de griffier, Trekke- mie, hem niet ontzet en mét zijn vriend behoedzaam de wijk genomen. 'i Vervolgt.

De Volksstem | 1932 | | pagina 2