Handen uit de mouwen! 25 Naar welke School? Os Oogst is rijp Arbeiders, Komt. Ons eerste groot Zonwhes! De XIII IJzer-Bedevaarj - - Dinsdag; 1952 Oogst Aan 't Hocleshen .\a den tweeden Stratosfeertocht van Prof. Piccard L-.- WK L-.- WK XXXVIII JAARGANG NUlïiflflEH 1)84 l" K.rkstraat, Oen 21 Aalst. -Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiemen - Uitgever J. Van Nuffel-D. Gön(lt JPublIoltèlt bulten het Arroml. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan A3, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Eui ing/ ingsway, H. Claudius Zonop4,55Zonaf6,51 L. K. 24 N. M. 31 KATHOLIEKE VLAAMSGHE RADIO-OMROEP Louven, 17 Aug. 1932. Nog -een paar, weken en de scholen heropenen hunne poorten. De ouders hebben hunne kinderen de eerste opvoeding- gegeven. Nu moeten ze hunne lievelingen aan andere handen 'toevertrouwen voor verdere opleiding en ontwikkeling. Ontwikkeling en godsdienstige opvoe ding dat zijn de grondslagen van het katholiek onderwijs. En dat alleen is een volledig onder wijs. Op de allerhoogste vragen, het le vensdoel cri de bestemming van den mensch, moet het onderwijs antwoorden en verklaringen geven, evcna) het de tijdelijke wetenschappen in ie hoogst bereikbare mate dient te onderwijzen. Het gfoote vreedzaam offensief is Ingezet 1 Da propagandamaand van 15 Oogst tot 15 September wordt een sukses. Da meesten onzer vrienden zijn reeds injj de bres gesprongen en helpen met reuzenwilskracht om onze hoogopgevatte plannen te kunnen ver wezenlijken. WAT WILLEN WIJ Dat door heel Vlaanderen de wek roep sohalle, die allo menschen bewust maakt dat de Katholieke Viaamsche Radio-Omroep de eenige goede on de Benige die moet gesteund. H. H. de Bisschoppen van Namen. Luik en Gsnt hebben ons door hun horhaaldelijk schrijven steeds aangemoedigd en ge loofd om het edel apostolaat dat onze radlo-aktie vervult. Twijfel hieromtrent is niet meer mogelijk. Da K. V- R, O. is uw Omroep, de K. V. R. O. is DE Omroep van het katholieke Vlaande ren. Liefde zet zieh Om in daden Zooveel duizenden brieven kwamen ons reeds tce, waarin onze luisteraars hun sympathie verkondigen voor hun K. V. R. O. Als Nonkel Jan op een yadiodag verschijnt, wordt hij bedol ven onder bloemen, wordt in ham de K, V. R. O. in triomf rondgedragen Dat is genegenheid waarvoor wij dank zeggen, maar liefd» zat zich om in daden 1 Propagandisten Gij, trouwe vrienden, die reeds reu zenwerk hebt verricht. op U zullen wij niet vruchteloos te.'oep doen, deze maand nog zult gij met eon groote don Bis edelmoedigheid en volharding aan hot werk schieten, en.., de bedienden van ons sekretariaat vragen niet beter dan veel overuren ta mogen öoan. Onze abonnementendienst zou soo gaarne zijn fiohenaantal verdubbelen onze propagandadienst wil ook dui- eenden steekkaarten laten bijdrukken voor hat insohrijven van leden onzer Katholieke Viaamsche Radio-veree- niging. Luistervinkjes van Nonkel Jan Toont nog osns dat gij uw radio nonkel echt, echt gaarne ziet, daarom; nan het werk! Iac'er luistervinkje zorgt voor een abonnement op «Da Viaam sche Radiogids» en voor één lid onzer K. V. R. V. Studenten, Studentinnen, Wij smeeken ar U om. geeft ons één dagje van uw verlof om op propagan- datooht te trekken» Allen Zult gij meewerken l Uw Belooning Een tijen, onafhankelijke, vrije Katholieke Viaamsche Radio Omroep Als het zonnetje wat meewil, en daar 2al O. L. Heer wel voor zorgen, dan wordt het iets overweldigend in het Rivierenhof te Deurne, op Donderdag 1 September 's namiddags. Maar pas hadden wij dit feest aange kondigd, of uit alle hoeken van het land, uit stoden en dorpen, kwamen ons brieven tot van gelukwonschen voor dit initiatief. Duizenden en nog duizenden kinderen zullen, aamon mat hun ouders, met hun grootera broers sn zusters, dit eerste Zomerfeest bij - wonon, dat door Nonkel Jan van den Katholieken Vlaamschen Radio-Om roep wordt ingericht. Zooals wij reed3 gezegd hebben, kan men op ons SakretariaatSta Barbara- straat, 14, ta Leuven, aon kaart krij gen tot het bekomen van 35 t. h. ver mindering op de treinen. Iedereen wordt verzocht stipt te 2 u. aanwezig te zijn. Nonkel Jan komt dan aan per vliegmaonien en zal mot een valscherm naar beneden komen. Van 2 tot 5 1/2 u- zullen de aanwezigen niet genoeg kunnen kijken en hooren om de steeds achtereenvolgende heerlijke nummers van het programma te kunnen bewon deren reidansen, liederen, spreekko ren, sierlijke kramen, poppenspel, Viaamsche kermis, ballonnetjes-wed strijd, uitdeeling van geschenken, enz. In het nummer van "De Viaamsche Radiogids» van a.'s. week zullen wij de praCtischa schikkingen mededaelen in zake treinverbindingen, aansluiting met trams, ordedienst, bevoorrading in oten in drank, enz. Men mag gerust zijn, Nonkel Jan zorgt er wel voor dat iedereen een heerlijken namiddag zal doorbrengen. 'l Zie vervolg onderaan volgende kolanrs Als zedelijk wezen heeft de mensch hooge verplichtingen te vervullen. Plichten tegenover God, zijn ouders, zPjn eigen, legenov.es de gansche sa menleving. Dat inoe't het kind onderwezen wor den. Dat is de opvoeding. Met de eerste indrukken moet zulks samengaan; met het opengaan en op bloeien van het kind, opdat die verplich 'tóngen, die levensopvattingen, met het verstand en den wil zouden vergroeien en van doorwegenden invloed blijven het hcele leven lang. Ga het maar zorgzaam na: waar zul ke opleiding ontbreekt is het over 't al gemeen de zelfvergoding welke de bo venhand neemt, en daar worden ook wel de ouders in d'eersto plaats het slacht offer van. Het Christelijk onderwijs is de bron ader, waar het sap der samenleving uit opborrelt en voortstroomt. Uwe kinderen, vader en moeder, ze zijn toch de levende krachten der toe komst;. de room van de melk; do kleur van de.bloem, de geur van den balsem; dc vrucht van de plant; dc glans van het edelgesteente. Eenmaal dienen zij dë christelïjk- ficre vreugde der ouders uit te maken,- door hun offervaardigheid, door hun lïun kennis, door hun ideaal. (D:o middelen daartoe en de bezieling er voor, worden hen in overvloed door het christelijk onderwijs bedeeld. Overweegt het maar, vader en moe der: de liefde van uw hart, de klaarheid van uw verstand zullen het eensgezind verkondigen, dat ge' uw kinderen geen giooler erfdeel kunt schenken dan het fortuin van een verzorgde opvoeding een christelijk onderwijs. «•- k A Vader, moeder Stuurt, 'uwe kinderen naar ecne christene school. M. Van Opdcnbosch heeft naar de «Schelde» een bricfke geschreven om tc zeggen dat Ward Hermans in zijn gazet drie-kwart leugens had verteld. Sa, sa, zou Ward durven liegen Hadden WIJ dat enkele maanden ge legen moeten schrijven, toen ard hier in de Volksverheffing, Wellicht op vraag van Polle, kwam spreken, ge hadt «De Werkman» hooren Jiuiien Maar de houthakker zit huil^fi en nu smceren ze hem zelf in II! Doch, drie-kwart -leugéns is niet al les. g. Er was ook een beetje waarheid bij. iWard moest dari toch iets weten En zoo is 't waar, dat het Cenakcl bij M. Van Opdenbosch is samengeweest en...- dat men... over de politiek heeft gesproken, i-n En Ward zal van "een klein vrouwken vernomen hebben dat Bert Polle wil buiten drummen... Dit vrouwke zal dat verteld hebben op haar manier, maar. het fei't zelf zal wel echt zijn... M. Van Opdenbosch glijdt er zachtjes over heen. In 't eerste sprak men van De Beuke- laere..-? Gekende fronters knabbelden op hun woorden niet en vertelden overal «Met 'De Beuckelaer kan het niet meer gaan... Hij doet ons meer kwaad dan goed. Een tijdeke liep de mare dat hij naar St. Niklaas ging. Doch, daar was niets van. Ad iel kent de spreuk «J'y suis, 'jy resto» En geen enkele Bert zal hem bui- 'ben drummen Hard tegen Hard f Is Bert advokaat, Oe Beuckelaer is het idem, en men is een advokaat voor niets J. (bis !)j Mr Van Opdenbosch is 'dus wel de brave ziel, het goedzakske, over. wie Ward zoo weemoedig sprak..? 't Klein vrouwke zal gelijk hebben... Laat de drie kart détail maar val len... Houd li, het essenlieele, hoven water, en ge hebt de waarheid... Wacht nog eenige maanden..; Met 'nen klin kenden Vlaamschen Leeuw zit Polle buiten Wellicht bij Ward... Dan kunnen ze hunne gevarendheden aan elkander ver tellen... Die leeft zal zien. Suske, Het wachtwoord woze dus Alle lui storaara van den Katholieken Vlaam schen Radio-Omroep, groote en kleine moeten Op Donderdag 1 Soptember. te 2 u. present zijn op het Rivierenhof te Deurne1 :,4« v, K v - De Katholieke Viaamsche Radio- Omroep is zeker de grootste band die alle katholieken tot één familie aan* eensnoert. Dit wordt weer bewezen door twee buitengewone uitzendingen, n. 1. op Zondagen 28 Augustus en 4 September. Op 28 Augustus werdt de herden kingsplechtigheid van dokter Edward Poppo, te Moarzeke, heruitgezonden Aanvang te 13u 45. Op het programma Toespraak door E- H. Van Kerck- hove, over «Edw. Poppe, apostel van den Euch. Kruistocht". Feestrede door Dr Edm. Rubbans, volksvertegenwoordiger. Liederen van Edw. Poppe. gezon* gon door het volk, Toespraak door H. Exc. Mgr Lami- roy, bissohop van Brugge en Mgr Coppleters, Bisschop van Gent, Pontifiknal Lof (veelstemmige gezan gen door het mannenkoor «Hat Volk van Gent). Op Zondag 4 September, heruitzen ding van den Düitsohen Katholieken Dag in Essen. Van 9u 30 tot 11 uur voormiddag, Inleiding klokken, fanfare, instru mentaal voorspel, volksgezang, tus- schenspel voor orkest. Feesipredikatio door Z. Eni. Kard. Scliulte, Aartsbisschop van Keulen, in het Nederlfindsoh omgezet door Non kel Jan. Feeatkantaten van Heinr. Lemacher. Pontifikale Hoogmis, opgedragen door Z. Exc- Mgr Orsenigo, Pauselijk Nuntius te Herlijn- Wordt uitgevoerd do Mis voor blaas-instrumenten, Sohola en volkskoor van Hcinr. Lsmacher Volksgezang en klokkengelui, Max Cosyns terug te Brussel De medewerker van prof. Piccard is per extra-vliegtuig naar Brussel weer gekeerd en Zaterdag avond te Ever'e af gestapt. Wij vernemen nu desaangaande het volgende M. Cosyns had plaats genomen ii een ex'tra-vliegtuig van de maatschap pij «Swissair», dat te 17 u. 25 uit Zu rich was vertrokken en te 10,10 le Evere landde. De afstand (ongeveer -100 km.) wc-rd dus afgelegd in een rekordtempo, Benevens den piloot Zimmermann en clen mekanieker, waren.'twee passagiers to goed, maar men moest nog al ge Gedurende de plechtigheid Lijkdienst Zaterdag voormiddag werd te 10.30 u. in de kerk van Caeskerke een plechtige lijkdienst opgedragen voor de IJzer- siachtoffers wier lijken 's anderendaags naast het IJzermonument zouden bijge zet worden. In den namiddag te 3,30 uur, werden dc lijkkisten overgebracht naar liet klooster der Zusters, waar zij tot 's an derendaags zouden rusten. Aldus was de inzet van dc 13de Bede- vaartdag naar den ^Jze.r. Eenvoudig maar niet tc min grootsch en indruk wekkend, piëteitsvol en rustig, 's Zondags Een enorme menschenmassa ver drong zich rond het IJzermonument. Daar bevonden zich ook vele vooraan staande Vlamingén. Het groote terrein van het Monumen't hetwelk dit jaar een Hectaar grooler was dan de vorige jaren, was afgezet met Leeuwenvlaggen, terwijl honder den andere vaandels boven de duizend koppige menschenmassa wapperlen. Te half twaalf werd in open lucht een mis opgedragen tegen een <'er wan-, den van het monument, door den broe der van een der Viaamsche gesneuvel den, wiens stoffelijk overschot in het ijzergedenkteeken werd hij De dienst werd begeleid door orgel muziek, hetwelk door machtige luid sprekers in alle richtingen werd ver spreid. Daarna werden redevoeringen gehou den door Professor Dacls, in naam van het inrichtingskomitei't, door Dr Dc Pillecyn in naam der V. O. S. en iiog door twee vreemde redenaars, een Ne derlander en Zuid-Afrikaner. Het slot van deze. dank haren een voud zeer indrukwekkende plechtig heid vormde het gezamenlijk zingen, van enkele Viaamsche liederen. Waarop de reusachtige menschen massa zich in volkomen orde en rustig terug over ganscli het Viaamsche land verspreidde. Geen incidenten hadden plaats* Nieuws over den tocht M. Cosyns wist mede te doelen dat zij tijdens den tocht veel koude hadden ge leden. De temperatuur zakte tot beneden de 15 graden. Dit vormde vooral eene groote moeilijkheid voor het omzichtig behandelen der noodige instrumenten. De veiligheidsklep om te dalen werk- aan boord: M. Max Cosyns, en zijn vriend Henry, die eveneens wetenschap pelijke opzoekingen doet in hef labora torium van de'n h. Cosyns, en die er aan .gehouden had de opstijging te Zurich bij te wonen. M. Cosyns werd te Evere opgewacht door zijne moeder, den h. Defry, zijn stiefvader, benevens enkele vrienden en een paar professoren bij de Brusselsche hoogeschool. Het Nationaal Fonds voof, Weten schappelijk Onderzoek was vertegen woordigd door zijn bestuurder, den J. Willcms. Wanneer, de h. Cosyns uit het vlieg tuig trad,werd hij door alle aanwezigen me'b luide toejuichingen begroet. Hij was gekleed zooals voor zijn tocht naar dc stratosfeer met sportbroek, sporthemd en Baskische muts. Hij had geen bagage bij, maar wel de kostbaren aktentasch met al dc welen- schappelijke dokumenlon over de waar nemingen die tijdens don tocht werden gedaan. De aanwezige journalisten stond hij een kort interview'toe, maar het zal van noode zijn, allo ge-gevens grondig te bestudeeren, vooraleer technische uil slagen kunnen medegedeeld worden. Zie vervolg onderaan *Pl8<mde KpIpok duldig en voorzichtig le werk gaan. Dën goheelen tijd bleef dc h. Cosyns Brussel bracht en in draadlooze aansluiting met het vlieg veld van Dubendorf en zij konden goed de berichten opvangen en korte mede- deelingen doen. Het wfas de eerste maal dat de h. Co syns in een ballon plaats nam en geen enkeloogenblik heeft hij zich op de groote hoogten niet op zijn gemak ge voeld. Herhaaldelijk deed hij echter ra diografische en andere natuurkundige pi oefnemingen tijdens tochten. per. vliegtuig. Nadat de h. Cosyns afscheid had ge nomen van den piloootj die hem naar. die ook van zijn moeder dankbetuigingen in ontvangst mocht nemen, vertrokken de passagiers en hun familieleden met een auto van dq «Sabena», naar de hoofdstad* Max posyns bij zijne aankomst te Brussel, ontvangen Uooc zijne ouder^. en vrienden,

De Volksstem | 1932 | | pagina 1