De Dorpsduivel Crotp Meyers choc Een Reisje naar Zwitserland. L. Verondersteld dat 't moest Qsscliieir Dat 't bier DE 6HEEST hield op mei vlieiv Men moest do Kamers weer onibien Om weer d'alcoolwet eens 'l herzien i ,13 September. H. Guido. belijder. Hij werd in Anderle'c-ht geboren en ^heiligde zich door armoede en nederig heid. Daar hij.zeer dikwijls de- kerk der J3. Maagd le Laeken bezocht, werd de feestelijke herdér" dier. parochie door. kijne vroomheid getroffen en vroeg hem te zorgen voor het onderhoud dier kerk, hetgeen hij deed met diepe godsdienst zin. Hij stierf te Anderlecht, bij den 'aanVang der Xle eeuw. Zijne heilige overblijfselen' worden daar nog be waard. Valsche vijffrankstukken in omloop. 1Men heeft bevonden dat te Brussel valsclie vijffrankstukken in omloop zijn. De klank dezer stukken, die het jaartal 1931 dragen is matter dan deze van de echte stukken. De letters, zijn ©enigszins dikker .en de woorden op den rand «Belgie-Belgique» zijn erg mis lukt en zeer onduidelijk. Do laatste bergbeklimming van Ko hing Albert. -Wij vernemen dat tij dens het laatste verblijf in het Dolo mietengebergte, onze Vorst de «Crozon di Brenta» heeft bestegen die 3500 m. hoog is. INe beklimming duurde 10 uren. De Koning was vergezeld van een griend en twee gidsen. De Kabinetsraad. Heden Maandag namiddag zal een kabinetsraad gehou den worden onder het vooizitterschap van M. de eersten minister Renkin. De regeering zou besloten hebben slechts te raken aan het bedrag der wedden en pensioenen, indien al de an dere maarregelen onvoldoende zouden blijken.Doch, indien er niet. geraakt wordt aan de ouderdomspensioenen, zou er nochtans streng op gewaakt worden dat alleen de rechthebbenden er zouden van genieten. Schoonschip «Mercator». Een ra- diotelegram ontvangen van den hevel- hebber van het schoolschip «Mercator», meldt dat op 9 September het schip zich bevond op 55,-34 Noorderbreedte en 5,44 Oosterlengte, ongeveer; 180 mijlen bezuiden Christian sand (Noorwegen). Alles wel aan boord. Zonder onvoorziene omstandigheden, zal het schoolschip «Mercator» Frcdc- rikstadt (Noorwegen) aandoen, waar de briefwisseling kan toegezonden wór den als volgt Mijnheer aan boord van het Schoolschip Mercator, p/a Belgisch Consulaat, F f'C d r ik ta dl N'oórw e gfei* VIER-WOUDSTEDEMMEER HAVER- en KORENMIJTEN ST. GOTTHARD-FURKA-GRIIVISE1. AFQEBRAND TE WETTEREN - en BRUMiaoAA Zaterdagnamiddag, omsta-èeka 2 u. ?i 1 s brak er brand uit op de wijk Overschel- Er-wierd zoo lang gesproken óv'e? het 'de te Wetteren, op de hoeve van de schoone Zwitserland, ovef de verplet- kinderen Drieghè, terwijl niemand thuis terende machtige Alpen, over de lieerJ was. Zes korenmij ten,' een havermijt lijke p-rachtige zichten en landschap- en een hooimijt gingen in de vlammen pen, over bergen en dalen, dat, we het op. niet langer meer konden uithouden oml Zaterdagavond te 6 ure waren de ons «de visu» le overtuigen van de [pompiers van Wetteren nog steeds ter pracht en de heerlijkheid varn dc perel plaats. De Het. is niet ónwaarschijnlijk,, dat er hier kwaadwilligheid- in het spél is, als men rekening- hótnjt met het feit, dat er hier niemand thuis was. De politie stelt een onderzoek in. lekkere chocolade aan 1 frank par reep geeft als premiën klas sieke voorwerpen, ipjelgOad voor Sint Niklaas en Nieuwjaarsgeschenken. Troepen uit Henegouw vertrokken. Het 7e en het 13e linieregiment zijn Zaterdag namiddag naar het kamp van Beverloo vertrokken. Er zijn dus in Hene,gouw geénc troe pen meer die hijzonder met dén orde- dienst belast zijn. De deken van de Gidsen veróngelukt. -De gids Alphonse Payot, deken van do gidsen te Chamonix, is van een hoogte van 200 meter in een kolk, op de plaats genaamd «Nant-Favré» gevallen en gedood. Die verongelukte was vereerd met de gouden medalje wegens schoone daden der landen. 's Zaterdags 's avonds vertrokken we. Om zeker eene goede plaats te hebben op den trein, wierden vier plaatsen voorbehouden, mooi gedacht voorwaar, ...tot in Namen, waar we vereerd wier- den door het gezelschap van een Italiaan met vrouw, twee kinderen en misschien wel 500 kilos bagage, vali.scn zoo groot als een bakkerskar, pakken, potten, pannen, enz. le veel óm te melden. Na die mensehen zoo goed mogelijk geïnstalleerd ën geholpen te hebben, lieten we ze met rust, en zo'oals het echte Aal stern aars past, trokken we naar het «Restaurant-Rijtuig» waar we toch nog bef er zaten dan óp onze gcre-, serveerde plaatsen «'T SCHILDJ HEM NOGAL» zegde de grootste. Te Luxemburg 55 minuten lijd om rechtover de statie de «DAMES VIE.N- NOISES» te groeten. Dian door Elzas- Lotharingen naar Basel, waar een goed morgenontbijt, in. het buffet der prach tige statie, zich heerlijk liet smaken. Na twee uren rust waren we op weg naar Luzern, waar wij om 8,20 -u. aan kwamen. Als Christene mensehen, T was Zon dag; morgend, trokken we naar de schoo ne Jesuitenkerk, met hare prachtige roodc marmeren altaars, naar de Hei lige Mis. Na onze plichten volbracht te heb ben,'konden we de wondere houten be dekte brug, waarin gansch' de geschie denis van Luzern geschilderd slaat over trekken, en langs smalle straten niet prachtig geschilderde ïmiz'en, ovcr-hiaii do ledemnten. Hare zuster do 16- heerlijke gesmeed-ijzeren uilhangber-'jarige Yvonne, is minder er*'gesteld den een wandetingsken doen in de stad. De policie stelde een onderzoek i„ en We hadden schoon te zuchten «GOED verwittigde het.parket, dat ter BIER IN LUZERN», we hadden schoon kwam voor het te klagen, onverbiddellijk trok enze eene geschiedenis uit vroogeren tijd :I8de Vervolg Dooi' arbeid wil ik trachten iets te verdienen; ik wil even stil leven als zij en geen spot m.eer dulden. Dat ■mijn voornemen, en daarom ben ik tot ju gekomen. De landbouwer zweeg. Hij begreep hem volkomen. Wel kwam de twijfel bij hem op, of hef. hij den arbeid, waaraan hij zoo w_einig gewoon was. wei zoude uithouden; maar toch wilde hij hem niet in het minste afschrikken. Hendrik had zic/h geheel en al aan hert toever trouwd, en met al zijn vermogen wilde hij hem behulpzaam zijn. Sla dan toe riep hij, terwijl hij hem de hand 'toestak. Wij zullen het wel met elkander eens worden. Wilt gij het als knecht op mijne hoeve beproe ven, zoo zal ik u dat niet verhinderen. Tracht het dan ook vol tè houden. Ik zal het volhouden, verzekerde Hendrik, terwijl hij zijne rechterhand in die des landbouwers, legde. Slechts een ding nog wilde ik u verzoeken. Spreek, spreek Zeg uwen zoon, dat hij mij niet dorpsduivel noemt. Ik kan en wil dien naam niet meer hooren. Gij zult dien ook niet meer hoo ren, van dit oogenblik af staat gij on der mijne bescherming, en zoo lang gij in uw recht zijf, zal ik het tegen ieder een voor u opnemen, Gij kunt dadelijk leidsmans met ons naar den machtigen in de rots 'gehouwen leeuw. Dan eerst mochten dé dorstigen zich laven. Om 11 uren scheepten we in cp het blinkend witte' schip Urï waarop -vfoolijk de Zwifsersche vlag waaijlp- en vaarden zoo heel het yierwoudste- denmeer van Luzern tot Fluelen af. Tijdens onze overtocht hebben we in het salon een goed middagmaal geno ten. Achter ons verhief zich majestueus den «PILATUS», den top omringd van wolken, onder ons het klare blauw groene spiegelend water, rondom, reus achtige bergen mei besneeuwde kruinen gedurig afwisselende zichten, tusschen dc rood-bruine rotsen van den Righi en de zwarte flanken van den Burgercs- tcch, dan tusschen twee Neuzen voor uitspringende rol.smassas, waarachter, een nieuw tooverachtig meer zich voor ons uitspreidde, en zoo na menige aanlegplaatsen, voorbij de AUTO-ONGEVAL TE ZEVENEEKEN Zondagnamiddag, te halfvijf werd Gustaaf Plaetinók, 50 jaar'oud, uit Beirvelde, te Zeveneeken, door een au to gevat; Hij'werd met gebróken rech terbeen en éifë^Verwondihgen aan het hoofd naar 'een kföiiiek te Gent .ver voerd; "'i S ERG VERKEERSONGEVAL TE ELSENE Rond 3.30 in dén namiddag ge beurde- er Zaterdag, té Elsene, op den hoek van de 'Alfoiïs' Dewit eii Bejvedè- restraten,' een vreeselijk ongeluk, waar bij drie personen bijna het leven heb ben ingeschoten.' Een auto gevoerd door Th. Slruppe, Ts checks oh student, geboren in 1908, wonende Waterlooschen steenweg, te Sint-Gillis, en' wagrin de' gezusters Yvonne en Marcélje Van Oaesene, Wa terlooschen steenweg hadden plaats ge nomen, werd door een autobus aange reden, omgeworpen en vermorzeld. P.e drie inzittenden, werden in deernisw'ek- kenden toestand uit hef. rijtuig gehaald. Die policie was spoedig ter plaats en' deed de slachtoffers .naar het gasthuis voeren. Aldaar stelden de geneesheeren vast dat de voerder het borstbeen in gebeukt was. Marcélle Van Gaesene was het bekken gebroken en had kneuzingen plaats nöodige onderzoek." DE BLIKSEM GESLAGEN OP DEN RADIO-POST TE VELTHEM Tijdens een hevig onweder dat Za terdag avond rónd 5,30 uhoven de streek van Leuven heeft, gewied is de bliksem geslagen óp 'één d'eb óhteiinen van den radiophónisehe uitzon dïngs- post te Velthem. Het hemélschvuur ver oorzaakte een zware stoornis in den Vlaamschen uitzendingspóst. Van af 5,30 u. was elke uitzending ten gevolge dit Óngeval onmogelijk, ge worden. Pas later in den avond kon de diénst hernonVen worden. Willem Teil, geraakten we. te Fluelen, eindpunt van dezen boottocht, 't Was 1 BEWOGEN JACHT OP EEN AUTODIEF TE ANTWERPEN Zaterdagmiddag werd de St Jorisvest te Antwerpen in* opschudding gebracht door een bewogen jacht op een auto dief. Heer Hesbain ;.B., handelaar, aldaar wonende in n. »9, had zijn auto voor kapel van óe deur geplaatst,' terwijl hij in.hu delijk buiten en juist op het oogenblik dat de soldaat de auto in beweging zet te koii hij op de voettrede wippen en de terbinding afsluiten. Dé soldaa' sprong intusschen uit het voertuig en vluchtte weg dadelijk a&hteivolgd door heer Hesbain. Juist kwam een. politie agent aldaar voorbij en de vluchteling werd in de Leöpoldstr.aal bij deh kraag gevat en dadelijk naar het politicbureel der ,3e wijk overgebracht. .De jonge nietdeug is niet aan .zijn proefstuk, want hij heeft zich reeds meermaals aan autodiefte plichtig ge maakt, twee autosleutels werden in zijn bezil gevonden. Die soldaat, Marcel D'.G., 19 jaar, ge hecht aan het ijz.erenwegkorps, werd ter beschikking gesteld yan den heer Krijgsauditeur, MOTO-ONGEVAL TE ANTWERPEN De 22-jarige Adriaan Roeien, van Wuestwezel, kwam Zondag, rond 1 ure, met zijn moto langs hel Noordkasteel te Antwerpen gereden. Frans Mets, 41 jaar, wonende Lange Dijkstraat, 76, die aldaar op de auto bus stond te wachten, zou graag vroeg thuis geweest zijn en Roeien was zoo bereidwillig Mets van. achter op zijn molo te laten plaats nemen. iD'e moto was nog maar pas in bewe ging of het voertuig gleed uit en beide mannen werden tegein den grond ge slingerd. Mets wérd opgenomen met gebroken linkerbil en ontwrichten rech ter elleboog. Roeien werd in het.aangezicht en aan de rechterbil gewond. Beiden ontvingen de nood-ige ver pleging in hel Noorder.verba.ndhuis Roeien kon huiswaarts fceeren doch Mets werd naar, het Ste VValhurg.isgast- huis overgebracht. BRANDKASTBOORDERS AAN HET WERK TE RUISBROEK Inbrekers wisten zich tijdens den nacht toegang te verschaffen tot de bureelen der werkhuizen van electri- sche constructies van Charleroi, inge richt te Ruisbroek. Ze hadden reeds de brandkast door boord loen het diensthoofd, M. Pries terbosch, die in de fabriek woont, per auto van het theater kwam. Dc lichten van den "Wagen schenen in de plaats Y/aar de dieven aan 't werk waren. Daardoor kregen de kerels schrik en ontvluchtten langs het dak. De daders moeten wel goed op do hoogte zijn igeweesl van de gebruiken in de fabriek in zwang. Do brandkast hield 300.000 tg. in bestemd om 's Za terdags de loonen uit te betalen. onbeschr ij (baren uren. 'i Vervolgt. hier blijven; zook u den arbeid uit, die u T best bevalt, en gij hebt hij mij niet noodig u te overwerken. Hendrik was daarmede tevreden. Nu was en de portel op slot had gedraaid. Een weinig later zag hij door het venster dat een soldaat de portel met een sleutel opende. De man sprong da- drik zich niet bedwingen. Grietje .Grietje! riep hij, e; nauwelijks had zij deze woorden ge hoord, of zij vloog naar hem loe, sloeg hij dezen stap gedaan had, was het beide armen om;zijnen hals en 'drukte hem lichter om het hert geworden, hem krampachtig aan hare horst. Zij Mocht de volvoering' daarvan hem ook.bedekte hem piet kussen en berstte te nog zoo zwaar worden; dit schrikte gelijker tijd in een hertstoehtelijk sn:k- 'hem niet af, want hij wist dat het hem ken uit. niet aan kracht ontbrak. Gij leeft, -i- gij leeft gij zijf Toen. hij de kamer des landbouwers niet dood riep - zij uit, en omarmde verliet, bleef hij aan do deur staan, om hem steeds op nieuw. Wat jaren lan-' hem nog eene vraag te doen. Hij wilde;in haar hert verborgen gëw.^est, naar Margaretha vragen, tot wie hij met wat zij reeds dóód-'«gewaand had, brak geweld werd getrokken.Zoo rap mogelijk nu "opeens in Voilé "hevigheid' uil. Te liep hij door 't dorp tot haar. Nu. was vergeefs zocht Hendrik haar tol heda- het hem onverschillig of de lieden hem'ren te bréngen. Het deed haar goed verwonderd nazagen. Hij wist, dat ze eenmaal*le kurtnén uitweenen. Toen zij nog meer verwonderd zouden zijn, wan- eindelijk een weinig bedaarder was o-0_ neer zii vernamen Haf hü nu ,ian wr.rH«« i..: MOTO-RIJDER RIJDT IN EEN GROEP SOLDATEN TE LEOPOLDSBURG Een erg verkeersongeval, heeft zich voorgedaain te. Leopoldsburg., Een soldaat van het, I3de Linieregi- ment, vergezeld van een vriend, reed per moto zonder licht op de Lommei scheii steenweg. Een balajllon soldaten van het 7e Linie, welk op nachtmarseh trok, kwam daar. juist voorbij. De mo torrijder. had dein troep niet op tijd be merkt en reed vlak door den groep met het gevolg dat er negen soldaten go- kwelst opgenomen werden, waarbij één gehuwd en vader van twee kinderen levensgevaarlijk getroffen werd. De gekwetsten werden onmiddellijk naar het Krijgsgasthuis te Leopolds burg vervoerd. iDie plaatselijke gendarmerie stelde een onderzoek i',n. neer zij vernamen dat hij hij den land bouwer in dierist was getreden. Korten tijd daarna stond hij voor T huisje, waarin Margaretha woonde. Blijde opgewondenheid had zijne wan gen met een licht rood gekleurd. Hij worden, ging hij naast haar z\ terwijl hij have hand vast in de zijné gesloten hielden. vertelde haar alles wat er gebeurd wn«, hoe hij gewond in de woning des houtvesters had gelegen, jen nu als knecht bij den landbouwer in '-"-'u g^tviiïuiu. nij nu Kiiecni iJij oen lanuóouwer i; voelde zijn hert luider en sneller klop-[dienst was getreden, om een nieuw le pen dan in het grootste gevaar. Of zijjven aan te vangen, er een voorgevoel vam had, dat hij zooj Naar mate hij voortging straalde er nabij haarwas? Of zij aan hem dacht? steeds igrooter eh grooter blijdschap Haastig trad hij het huisje en licijuit Margaretha's nogen. vertrek binnen. Margaretha zat ineen-j Bn gij wilt At smokkelen dus wer- gedoken achter de kachel. Hem ziende, kelijk opgeven iriep zij uit sprong zij verschrikl op. Met strakke!' Dat heb ik reeds 'gedaan, ant- d iep liggende oogen zag zij hem aan.|woordde hij. Zie, ik heb er innte'be- Hoe zeer was zij veranderd', sedert hij rouw over, dat ik. niet reeds vroeger haar voor 't laatst had gezien! Hare aan uwe bede, gQhoor heb gegeven.°Ik wangen waren bleek, en ingevallen, een dacht dat gij niet «Van mij bfeldt. dat trek van diepe treurigheid lag over haar gij George liever hadt-, en dat heeft mij gelaat verspreid. jzoo woest gemaakt- Met. ter neder geslagen blikken stond Ik heb u altijd lief gehad en heb zij onbewegelijk stil. Langer kon Hen-/nooit aan niemand anders gedacht dan aan u, fluisterde Grietje hem toe. Waarom zou zij ook nu nog een be kentenis terughouden, die hij reeds uit hare herttochtelijke vreugde en uit ha re oogen gelezen had. Bèloof mij niu echter een ding, Hendrik, voegde zij er op smeekenden toon bij, wees niet- meer zoo wild en onstuimig. Hier, mijne hand daarop, Grietje! liep hij uit. Het is-mijn vkste -en op rechte wil, bedaard de worden, en gij weet dat ik een man van mijn woord ben; slechts dan sta ik voor niets in. als men mij weder met denzelfden spot en hoon zou willen behandelen als vroeger, want dat kam ik niet verdra gen. Ik zal niet de eerste zijn om twist met iemand te zoeken. Dat men mij •slechts met rust late, meer verlang ik niet. Wil men dit doen, dan. zal ik zoo stil en rustig leven, als gij sléchts verlangen kunt. Meer kon zij voor het oogenblik niet. eiscbem, en toch zag zij m, hoe weinig zekerheid haar dit gaf. Met geweld ver bande zij intusschen deze gedachte uil hare ziel, om de eerste oogenblikken des wederziens niet te verbitteren. Als dood had zij hem beweend, en als her boren zat hij nu aan hare zijde, en ha re hand rustte in de zijne. Nu wisten zij, dat zij elkander lief hadden en slechts voor elkander leefden. Zij spra ken vam hiunne liefde en van hunne toe komst. Hendrik wilde alle krachten in spannen om door zijnen arbeid zoo veel le verdienen, dat hij eene eigene, hoewel dan ook kleine, huishouding kon opzetten. Zie, meisje, riep hij vroolijk uit, VREESELIJK AUTO-ONGEVAL BIJ LUIK Een doode. Vijf zwaar gekwetsten Eene cam-ionette voerde Zondag het voetbalelftal van Braives naar Hensies. Te Fumal gekomen viel de eamionet- te stil. Men deed beroep op een ander rijtuig, en gekomen aan, de brug te Me- haigne,, kantelde de auto en viel in de heek. Daarbij werd' een speler gedood en vijf andere zwaar gekwetst. EEN AUTO IN HET WATER GEREDEN TE HOEI Zondagmorgen, omstreeks halflwee, kwam de auto van den h. Ein. Cotyn, uurwerkmaker te Moha, en waarin be nevens hem nog vier personen hadden plaats genomen, uit de richting van Modave naar Hoei toe. Bij het naderen van de si a/1, aan hel gehucht «Pont de Ghinet» beschrijft dó weg een gevaarlijke bocht, en de heer Catyn moet zijn zwenking verkeerd hebben berekend, want zijn auto. kwam met alle geweld aan tegen de boistwe- r-ing van de Hoyoux, die daar langs den weg loopt. De wagen kwam terecht in de zeven meter dieper, thans droogliggcnde bed ding. Een der inzittenden, mej. Flora Mir- pamx, een 18-jarige groente/verkoop ster uit Hoei, werd uit de auto geslin gerd en op slag gedood. De andere moesten langs het gansch ineenigedrukte dak uit de auto worden, bevrijd. Die bestuurder, Cotyn,. was ernstig aan hel hoofd verwond. De drie ande ren; mej. Eva Marion, uit Hoei, de h. Faniél, eveneens uit Hoei, en de h. Mi- nou, uit Moha, waren minder zwaai} gekwetst. Het parket is ter plaatse afgestapt. als ik het zoo ver gebracht heb, en gij eenmaal de mijne zijt, dan zou ik geor- ne degene willen zien, die zich met mijn geluk kan meten. Dan zullen allen den dorpsduivel, waarmede zij zoo dikwijls den spot hebben gedrëven, moeten be nijden en" dan ruil ik met niemand, zelfs niet met den zoon van den land bouwer. Als het u te goed-gaati dan ben ik u terr laatste nog te gering.wierp Mar garetha hem schertsend legen. Te gering! hernam Hendrik. War neer mij heden de keus werd ove rue la ten tusschen u en. de hoeve met al het geld van den landbouwer, dat zou ik geen oogenblik aarzelen. U zou ik ne men en meer wil ik niet, want wal wij noodig hebben om te leven, kan ik mot mijne handen verdienen. Jaren lang kenden wij elkander,, en toch was er in-ai die jaren geen enkele minuut-geweest, die met dit uur van geluk kon vergeleken worden. Het blijft toch altijd het schoonste en heiligste oogenblik des levens, wanneer twee herten elkander, gevonden hebben ctl het verbond van vreugde en leed mei elkander voor een geheel leven slui ten. Hendrik vermoedde niet, hoe veel er op dien dag in het dorp over hem ge sproken werd. Alle-n hadden hem voor dood gehouden en op eenmaal was hij weder voor den dag gekomen en hel eerst naar den landbouwer gegaan. Of hij hem aan zijne belofte was komen herinneren? Zeker wat kon hij anders met hem te maken hebben. 'A YecvolgL

De Volksstem | 1932 | | pagina 2