Het Pak Kleergoed MENSCHEN ZONDER TACT 14 Woensdag [Sept. 1952 l Groote Middenstands- congres te Gent De Gordon-Bennet schaal Na de mijnwerkersstaking De Flying Family omgekomen Ontbinding van den Rijksdag Kabinetsraad De Vuitsche militaire eischen XXXVIII JAARGANG NUMMER 203 Ksrkstrant, 9 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffol-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxiaan 13, te Brussel Rue de Richelieu. Parijs Bank Buidlng/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. Kruisverheffing Zonop5,16Zonaf6,06 V. M. 14 L. K. 23 Goeden dag, mijnheer pastoor.., Goeden dag, mevrouw. Da dame kwam mijne werkkamer binnen met een zwaar pak onder den arm. Ziedaar overmorgen gaan we met verlof... Waarheen neemt ge het O niet ver van hier.*. Morgen moet mijn man nog tegenwoordig zijn bij «en huwelijk, een rijk huwelijk. Waarom ook onder 't verlof trouwen... Mijn man is eerste getuige. Overmor gen vliegen we weg met de drie kin. deren Per vliegtuig O neen We vertrekken langs den goeden ouden spoorweg-. Maar vooreerst, ziehier... De dame legt haar zwaar pak op een stoel. Alvorens te vertrekken, heb ik mijne kleerkasten eens onderzocht... Ziehier een pak kleergoed.,. Dat is best.-. Als al mijne paro chianen die gosde gedachte eens kragen... Waarom de mot lateh komen in de kleedingsstukken, welks zooveel arme menachen zouden blijde maken, In dazen tijd vooral... Indien gij al do ellende kendet Ik heb alles uitgezocht wat nog kan dienen en waaraan de armen nog wat zullen hebben. Alias kan nog dienen Ik ken eene jonge bediende, dia nog zeer mooi gekleed gaat mat een rokje, dat een uwer vriendinnen niet meer dragen kon. Het meisje hoeft or met veel goeden smaak een kleedje uit ver werkt l L)e dame, mijn parochiaan, lomt den inhoud van het pak op. Ik wil het niet openen om het vertrek niet in wanorde te brengen.Er zijn twee manscostunien in... twee complets... Groote maten... vefso.hil* lige broeken*... een overjas. Dat Is eene fortuin in dezen tijd Er is ook een smoking bij en een Ceremonie-kostuum. Ik ken een muzikant, t® Montv martre. die zeer gelukkig zal wezen. En ik durfde haast niet komen... Ach on waarom niet Er zijn ook twee hoeden bij,,, Mevrouw, ge zijt door uw engel bewaarder gestuurd. Ik wil toch een weinig een goede christene zijn; a Alleen In mijne kamer, mijn pak voor mij, wil ik de kundig gelegde knoopen losmaken en da sohoone koord van het pak afdoen. Daar komt de voorzitter van het Vincentius Ge nootschap aanbellen. Ik roep hem In de kamer. Indien ge wilt.,, Ilc heb een fraai pak voor u Indien ik wil 'k Geloof het well Is het dees *=- Ja. Wat is er in Broeken, vesten, smoking..Het schoonste kostuum moet ge mij be zorgen. Ik heb er reeds sen oandidaat voor- Goed! Gred !-.. De rest is dus voor mij vraagt de goede man,.. O wat zal ik menschen kunnen b.ijde maken... Het zal niet lang duren voor aleer het zijn weg zal gevonden heb ben. Wie spoedig geeft, geeft dubbel. Hij vertrekt, gelukkig, met het zwaar pak onder den arm. Goed Goed !.,Therhaalt hij nog terwijl hij de trappen af£»£t* En de dag gaat vooruit, de parochi ale dag, waarop de meest verscheidene de meest tegenstellige zaken moeten verricht worden... dcepsel toedienen en stervenden bijstaan...en de trouwer die, sedert twintig jaar niet is te biech ten geweest an di® niks to zeggen heeft. Ik kom terug thuis rond halfnegen, Om mijn groentensoep te eten, de post na te zien en om eene vergadering voor te zitten. Rond negen ure wordt er geweldig aan de bel getrokken. Waarsohijnlijk een zieke, denk ik. Temeer, daar ik in de nevenkamer eene stem hoor, welko ontroerd en ongerust schijnt. De meid komt binnen, met een® kaart in ds hand. Op deze kaart staat. met petfood geschreven, in groote bevende letters Mevrouw N., uw parochiaan van dezen mor^sn, vraagt u het'haar niet kwalijk te nemen, dat zij komt lastig vallen, maar ze moet u dadelijk spreken Ik herlees: «Ze moet u dadelijk spre ken»- Wat is er dan gebeurd Da goedhartige mevrouw wacht me op in het salon. Ze ziet er erg in de war uit. Blozend, ontroerd, ongerust... Eenige zweetdruppels in haar gelaat. Wat is er toch, beste mevrouw Ach, mijnheer pastoor, hoe zal ik het u zeggen.., Is het zoo erg s Ja en neen,.. Mijn pak van dezen morgen Eiwel Habt gij het reeds gogaven Onmiddellijk mevrouw. Wat moet ik nu aanvangen Ze laat zich neervallen op een stoel en wrijft haar aangezicht met heur zakdoek af. Wat moet ik nu toch doer. Ik moet haar aankijken., wat zoudt gij, in mijne plaats, gedaan hebben Ik heb waarschijnlijk ongelijk gehad mek het onmiddellijk weg te geven. Ik dacht wel te doen..» Maar neen Ge hebt geen ongelijk gehad, 't Is mijne schuld-. Ik heb u verteld dat mijn man morgen, eerste getuige zal wezen bij het huwelijk van een onzer vrienden. Ja, ge hebt het mij gezegd;. De huisknecht wilde alles gereed leggen, gelijk hij dat altijd doet Alles was in orde, maar de b.-oek was niet meer te vinden, De broek Ja, de broek van het kostuum, dat mijn man morgen dragen moet* Do knecht heeft er overal naar gezocht. En dan Kunt gij niet denken waar ze zou wezen In 't geheel niet Door mijn verlangen, om zooveel mogelijk aan de armen te geven, en verstrooid zijnde, natuurlijk, heb ik die broek bij in het pak gestoken van dezen morgen. Zoo Is het pak ver van hier verzeild Waarschijnlijk, Spijtig!.. Stilte valt in..* Indien mijn man nu geen eerste getuige moest zijn roept ze uit. Weet hij iels over de zaak Nog niet Wacht dan I m Ik sprong in een taxi... en «tormde daarna de woning binnen van den bestuurder van het Sint Viueentius Genootschap. 'k Had geen geluk Hij dineerde in de stad. Spoedig zocht ik hem op. Hij was reeds vertrokken,Terug naar zijn huis, Juist wou hij binnen gaan, toan ik hem aansprak O geluk het pak was nog niet open geweest. De toestand was gered AAN ONZE ABONNENTEN Binnen eenige dagen zullen kwijt schriften aangeboden worden voor de hernieuwing der driemaandelijksche abonnementen. Wij verzoeken beleefd onze abonncn- ten te willen zorgen, dat de kwijtschrif ten bij de eerste aanbieding zouden be taald worden, dit om nieuwe onkosten te vermijden. De stoet van 18 Seotember zal ge vormd worden Ie 1,30 liur op de Frère Orbaanlaan en DierejAinlaan (gewe zen Zuidstatie) De stoel gaat lan-gs de Vlaand er- straat, Limburgstraat, St. Baafsplaats, Borluutstraat, Kammenstraat, Vrijdag markt, Lange Munt, Korte Geldmunt, Korenmarkt, Veldstraat, Zonnestraal, Kouter. De deelnemende vere-ënigingoii zullen tijdig de lijst der ingeschreven maat schappijen ontvangen met, de plaats waar zij zich verzamelen moeten voor den optocht. Talrijke commissarissen, met groen- witlen armband, zullen ten dienste zijn der congressisten. De Koning zal aanwezig zijn en hel woord nemen op de slotvergadering van het Natio naal en Internationaal Kongres van den Middenstand, die gehouden wordt te Gent, op 14 September 1932 in het lokaal van de Beurs, Kouter. Op Zondag 18 September, om 9 uur, zal in de St. Niklaaskerk een mis op gedragen worden door Z. E. Patel' Ma rie Albert, Overste van Orval. Die mis Samuel» zal gezongen wórden door het karool der vrouwelijke Burgers- jeugd, onder leiding van meester Lode Aischodt, professor, aan het Koninklijk Conservatorium te Gent. Aan het orgel meester Cyriel Van den Abeelc. Gedu rende de offerande uitvoering van het vierstemmig «Laudate Do minus» yan meester. Cyr. ."Van den Abeele. DE WEDSTRIJD VAN 1932 De insehrijvimgslijst voor de Gor don Benncttschaal van den Wederland schen luohlvaartprijskamp werd Maan dag gesloten. Acht natiën met zeventien ballons zullen den 25 September te Zurich me dedingen. Ziehier de lijst der deelne mers. Amerika 1. Goodeyar VIII, Van Or- man en Blau; 2. U. S. Army Settle en Bushnell; 3. S. Navy, luchtvaardjrs nog niet aangeduid. Belgie: 4. Belgica, Ernest Demuyter, passagier nog 'te kiezen. Duitschland: 5. Barmen, Otto Ber tram en Alexander -Dahl; 6. Stad'. Es sen. Eiermachcr en Kaulen; 7. Deulsch- land, Leimkugel en Schutzc. Frankrijk 8, Lafayette, Blanchet en Cormier; 9. Aventure, Marquant en De Brucfher; 10. Petit Mousse, Ravaine en De Grain. Oostenrijk: 11. Ernst. Brandenburg, Et'thofen en Manssbath. Polen: 12 Polonia, Tomaski en Ja- nusz. 13. Gdynia, Franciszek en Zbig- men. Zwitserland: 14. Zurich, Geber en Tilgenkamp; 15. Victor de Bcauelair, Iluber en Locliinger; 16, Basel, Van Baerle en Dietschi. Spanje: 17 Abril, Nunez en Carrasco. Sedert jaren «,i nog jaren, bestaan er in onze stad twee liefdadig* genootschappen. Hot Genootschap van Sint Vincentius cl Paulo en bet Werlt van Sinle Elisabeth. Die twee genootschappen hebben voor dooi, dm stoffelijken en zedeJ lijken nood to lenigen en daardoor te werken aan do godsdienstige ver betering van ons volk. Nooit ot nooit wordt gevraagd naar de potitieko kleur of donkwijze der ondersteunde gezinnen. Nooit, we steunen er op En, pas vóór enkele weken, bobben de Fronters ontdekt dat or bij onze meuschen te kort is, dat de nood groot is, dat do menscbon tengevolge van de aanboudonde crisis, gebrek bebbe.1 aan voedsel, kleediog, slaping, enz. dat zien ze nu, en daaraan wiilou zi varbo'peu, pas enkele dagen voor de kieziug. Is dat politiek of wat Moesten de katholieken zooiets doen, ge zoudt De Werkman hooren halken, dat do huizen er van daveren Inlussclien verwittigen wo vriendelijk de menschen der stad, die kleoren of gelijk wat ook te veel hebben, don Z. E. II. Doken daarvan te willen verwittigen. De pakken mogen iu de Dekonij afgegeven worden. Op aanvraag zullen de giften ook ten liuizi worden afgehaald. Men geve, geve overvloedig al wat men miss3n kan, en men godonke het woord des Zaligmakers «.Wat ge aan den minste der mijnen hebt gedaan, dal hebt ge aan Mij gedaan 1» 'I I» nu gelijk !k, voor mij, ver kies honderd keeren liever een paro chiaan gelijk die dame, overdreven, maar heerlijk in hare liefdadigheid, boven aooveal anderen, die. elk jaar, de motten hun paart geven,in de plaats van het aan de armen te schenken... Near Pierre L'ERMITE. Genootschap Sint Vincentius a Paulo De lccLn tan het Genootschap van Sint Vincentius «ioen een warmen oproep tot alle milddadige personen der stad, opdat dezen, die over oude kleederen beschikken (mans* vrouw en kinderkledij) ze het Ge nootschap van Sint Vincentius zouden be zorgen. De kleedingslukken zullen ten huize afgehaald worden. Het volstaat er den Eerw. Heer Deken van te verwittigen. De nood is groot, elkeen dient hem te helpen verzachten. Den arme gegeven ia Gode gekend. Be werkhervatting Maandagmorgen Het ministerie van Binnentandsche Zaken deelde Maandagmorgen de vol- endc gegevens mede noperts den toe stand in het mijngebicd Henegouwen 9.784 werkhervattin gen Namen 1.570 arbeiders aan Dot werk op 1.756 Luik 10.352 werkhervattingen. Pas Dinsdagmorgen zal men ten volle de uitwerking kunnen nagaan van het bevel tot werkherneming, dat ver leden week is gegeven door de syndi- kale lichamen. Kopenhagen, 12 Sept. (De Deensche overheden van Ang- magsalik hebben dezen morgen de re geering van Denemarken er van inge licht dat al de opzoekingen naar h watervliegtuig van M. Hutchinson de streek waar het vliegtoestel lot da len gedwongen werd, vruchteloos ble- Inlanders die de streek goed kennen hebben aan de opzoekingen deel geno men. Het is dus heel weinig waarschijn lijk dat de rampzalige «Vliege.nle Lt milie» en hare vierkoppige beaiannin.: nog levend terug gevonden zullen wor den. En de arme kindertjes die "»men met- vader en moeder don vliegtocht moesten ondernemen Berlijn, 12 Sopt. De Piuitsche vlieger Udet, die zich thans in Groenland bevindt, zal deel nomen aan de opzoekingen naai) liet watervliegtuig «Flying Family D>c zitting van den Rijksdag, die uit sluitend ingenomen moest worden door de rogeeringsvcrkïart-.ig van llijkskan solier von Papen begon reeds met een verrassing. Inderdaad, nauwelijks was de dagor de aanvaard, toen de leader der com munistische fractie, Torgler vroeg dal men onmiddellijk zou ovengaan tot (ie stemming over de communistische mo tie, strekkend tot opheffing der toepas sing van de economische en financieelc noodverordening van 4 September. Teneinde over dcz<?n. netelingen toe stand te beraadslagen, hebben de natio- naal-socialisten een schorsing der zit ting van een half uur gevraagd, wat toegestaan werd. In de wandelgangen van den Rijks dag he.erscht de koortsige stemming der groote dagen van politieke crisis... Bij het hernemen der zitting te 15u45 meldde de president Goehring dat er zou worden overgegaan tot de stemming over de moties die de ophef fing verlangden der verordening van September. Wanneer de voorzitter de woorden had uitgesproken «de stemming is be gonnen» is de kanselier van zijne plaats opgestaan en overhandigde aan M. Goehring het besluit van ontbinding. Daar echter met de stemming begon nen was heeft M. Goehring geweigerd het besluit aan te nemen en legde het neder op zijn bureel zonder het te le zen. M. von Papen heeft dan de zaal ver laten. gevolgd van al de leden der re geering, onder het gelach en het ge- jcuw van een dcél der vergadering. De stemming ging voort. Het ontheffen der besluiten van 4 September werd gestemd met 513 stem men tegen 32 en 50 onthoudingen, De nederlaag der regeering is dus verpletterend zooals het trouwens te De politiek en de Radio Be invoer van het broodgraan De leden der Regeer ing verga dorder! in kabinetsraad, onder hel voorzitter schap van M. Renkin, eersten minister. Na dat M. Hymans, minister van bui- lenlandsche zaken, den buitenlandsrhea toestand liad toegelicht, hield de Raad zich bezig met gewone ad minis l rat ie -i ve zaken. We vernemen nog dat dc particuliere uitzendposlcn geen politieke propa ganda zullen m.ogcri maken tijdens den kiost-ijd en dat de kandidaten dus geci* redevoeringen voor de Mikro zullexi magen- houden. Wat dc offieicele radio-omroep be treft, de beheerraad van dit organisme zal te beslissen hebben, wal Dp dit' punt al dan niet geoorloofd zal zijn. Verder werd gesproken over «leu in voer van buitenlandsch broodgraan. Deze zal gecontingentecrd wordïn zoo lang de Belgische oogst niet zal opge bruikt zijn deze maatregel werd in. princiep goedgekeurd. Er zal voor gewaakt worden dat de prijs van het brood door dien maatre gel niet zal stijgen. Deze maatregel heeft voor doel een zekere hoeveelheid inlandsch graan,in het brood te mengen. De inmenging zal waarschijnlijk 10 t. h. bedragen van af I December en 15 t.li. van af 1 Januari. Verder werd ncng medegedeeld dat de eerste minister zich de eerstvolgende dagen in verbinding stellen zal met de andere ministers ten einde in iedere begrooling na te gaan welke posten cc; nog kunnen besnoeid worden. Pi? Kabinetsraad heeft eveneens ho-> sloten een zeker aantal communi&lea uit het land le verdrijven. De minister van Arbeid en Nijverheid heeft den raad op de hoogte gebracht van.de laatste bericht-en in het mijn- gebied en de herneming van liet werk. Deze berichten gaven voldoening en men kan dan ook het conflict als vol ledig «geëindigd beschouwen. Frankrijk-s antwoordnota openbaar gemaakt Het Fransche antwoord op de Duit-! sclie nola betreffende de gelijkbcrerh- tiging werd openbaar gemaakt. Zij is, zooals voorzien, in zeer hof felijke termen gesteld en met redenen omkleed, maar verwerpt in elk geval bet beginsel van gelijkberechtiging door .Duitschland gevraagd voor z?rf verwachten was vermits de nationaal- bewapening. Deze verwerping ge- socialisten en het centrum besloten schiedt vooral op grond van .at v- hadden legen haar te stemmen. drag van Versailles, dat met -e.u.jthg kan gewijzigd worden, en vojrn-ine- Na de bekendmaking van den uitslag der stemming stelde M. C.oehring vast. dat een stemming van wantrouwen te gen de rogeering wend uitgebracht en weigerde dientengevolge het besluit van ontbinding als geldig te beschouwen daar dc rogeering, na eene stemming vah wantrouwen, het Parlement niet kan ontbinden. De Rijksdag ontbonden Berlijn, 12 September. Een snel- bericht uit Berlijn luidt dal, de. Rijksdag ontbonden werd, lijk yan paragraaf 2 van artik;! 165, volgens hetwelk 'Duitschland 'tón "tr- bindt. een zekere .wapening, opgege ven in een bijgaande tabel, niet 1© overschrijden. Deze tabel blijft vol gens genoemde paragraaf steeds vat baar voor wijzigingen die aangebracht! kunnen worden door den Raad van den Volkenbond, die eveneens gelast is. to waken, dat voorschriften van genuenuj, artikel nageleefd, worden^

De Volksstem | 1932 | | pagina 1