M. MOYERSOEN CIJFERS! CIJFERS!! De Ellendige Radio- toeslandeo Vrijdag Sept. 1932 Op een Filmavond bij de Fronters Wïj'zb woorden uit een Kindermond; VERKIEZINGEN De Eetvapeningseisch - van Duitschland STEMMEN ONDER N. 3 voor de Katholieke Lijst onder Nr £3. Hoe mag men stemmen Hoe moet men stemmen KATHOLIEK De Vreeselijke Aardbeving in Griekenland VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMER 817 Kerkstraat, 9 en Si Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Fubltollelt Buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan S3, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. O. 2. H. Hieronymus Znnop5,49Zonaf5,32 N. M. 30 E, K. 6 Hoe heviger de aanvallen worden (tegen onzen burgemeester, des te meer 'stijgt de sympathie» >velk ons volk hem toedraagt. daarvan de treffendste bewijzen. Een lezer, verontwaardigd oven bet laatste manifest der Fronters, stuurt ons het volgende ter opname. We doen bet vol- JJit alle hoeken dei: stad krijgen we gaarne, (Nota der R.)J r Men ziet wel, dat de Fronters den kluts kwijlgeraken. Het volk appelen voor citroenen verknopen is bedrog 'maar de menschen vari Aalst hebben goede oogen in bun kop, en zij verdra gen geen valschheid. In hun manifest schrijven cte groote lichttorens uit de Molenstraat, zij, die pas eenige maanden geleden in on ze" goede stad aanlandden, dat M. Moyersoen «niet de man van Aalst is, ccri vreemdeling is in onze stad !I 't Is, waarlijk, om achterover: te val len Wie kent er onzen Burgemeester niet als een rasecht.cn Aalstenaar, in 'onze Btad geboren, met ons volk opgegroeid en er mee levende, telg eener aloude t/iaamsche Aalstersche familie van den Duden Eed, van den echten stempel, yan dewelke verscheidene ladèn deeL uitmaakten vari het stedelijk magis traat; onze Burgemeester, gesproten hit en verwant met familiën, bemind om haar burgerdeugd, vereerd en geloofd om haar onuitputtelijke middadigheld, immer te midden der noodlijdenden, steeds aan het hoofd van alle volksin- Mellingen en sociale werken 1 «Kijkt naar den kring, waaruit hij is •.voortgekomen 1 raaskallen de Fron ters. Welnu, ja, kijkt naar dien kring van edelmoedige oud-medeburgers, waarop elk rechtgeaard Aalstenaar fier. gaat. Kijkt naar dien kring van door- eorlijke voorzaten, met een hart, dat altijd klopte voor het noodlijdend volk, voor het onderwijs van 't werkmanskind kijkt naar die lange rij van weldoeners van 't menschdom, wiens woord meer, gold dan eene acte op zegel!... En verder blijkt de onbeschaamdheid onzer groene tegenstrevers, wanneer, zij liegen dat onze Burgemeester «onze Kunst, onze Geschiedenis niet kent, dat hij, bij liooge bezoeken, op het stad huis, onze taal niet spreekt». Luider dan dergelijke lastertaal spreken de feiten de belangstelling in en aan moediging voor -de Vlaamsche tooneel- kringenzijn hartelijke medewerking tot de grootsche openluchtspelen, waar van de opvoeringen door hem financieel mogelijk gemaakt wierden; het herstei len onzer kunstgebouwen, Belfort eti Sint-Martenskerk; zijn belangstelling in den bloei onzer Muziek- en Teeken- Scholcn. En hoe kostelijk de onzin "«.dat onze Burgemeester, de Geschie denis niet kent» Hij, een der schit terendste studenten van Ons College en de Leuvensche Universiteit! Hij, «een yiaa.msehhater», die zijn kinderen den eerbied voor onze taal inboezemde en met trots op zonen roemen mag, die een ;Vlaamsche letterkundige opvoeding ge noten en op uitstekende wijze de yiaamsche pen hanteeren. Wij dagen de Fronters uit, een enkel bewijs, één enkel, te leveren van het geen zij noemen de geniepige Viaamschgezindheid» van onzen Surge- Een onzer lezers sohrijft ons Ik zat Maandag avond in het Vlaamsch Huis op een bank juist ach» ter nr 49 Twee banken aohter mij in een weinig naar reohls zaten een vader en eene moeder met een klein kind. De film toonde enkele ziohten van êns hospitaal, opzettelijk gekozen om oen sleohten indruk te maken en de toeschouwers te misleiden. Van de prachtige binnenplaatsen liet men na tuurlijk weinig of niets zien... Als tegenstelling werden eenige zich ten van het hospitaal Brugmann ge toond. En ziehier nu wat er gebeurde Het kindje waarvan sprake, toen het fleze laatste ziohten zag het was zelf in 't hospitaal van Aalst geweest, riep al met eens uit: «Zie eens, moeder, hoe die kinderen daar liggen fe sehreien in hun beddekens, ganaeh blleen... en bij mij waren er altijd zusterkens in 't hospitaal om met mij fe spelen Dat was het oordeel van atn eenvou dig kind, dat weet wat ons Hospitaal is, en hoe groot de offervaardigheid is ven deze die er in werkzaam zijn. Het getuigenis van dat kind doet heel den opzet van den frontersfilm in iuigen vatten meester, en waar of wanneer hij «op Vlaamsch gebied zijn plicht te kort bleef Komt met dit bewijs voor den dag, heeren Fronters! En toont ons, dat M. Moyersoen niet oprecht is I Wij geven het woord aan u'w eersten kandi daat, M. I>,e Neve, die als schepen met M. Moyersoen zetelt 't Is een geluk voor de stad Aalst M. Wloyersoen als burgemeester te bezitten, en later nog zal men zijn bestuur roemen en tot toonbeeld stellen. M. De Neve, die er iets moet van weten, zal of kan deze «zijn uitgesproken meening niet looche nen 1... Het manifest der. Fronters zegt maar ééns de waarheid, daar waar zwart op wit gedr.uikt staat, dat de gemeente- kiezing van 9 October niet gaat om een taal, en niet alleen om een taal Voorwaar, zeer, juist De kiezing gaat om ander, even groote belangen, en, inzonderheid, nietwaar, om een wijs en verstandig beheer, der stadsfinan ciën Op dit gebied, en zulks staat vast als 'n rots, is hot een zegen voor het bestuur onzer, stad een bevoegdheid als Moyersoen aan het hoofd te hebben, ^en bevoegdheid, dfe ondanks de moei lijke tijden., die we beleven, geen volks gunst uitbaat, geen berekende beloften doet, geen vleierij kent, maars daden stelt van rechtzinnigheid en overtui ging, hulpbronnen zoekt, zijn persoon lijk fortuin desnoods als borg stelt, zijn geboortestad ten bate... We zouden eens graag de fameuse financiers uit de Mo lenstraat op dit gebied aan het werk zien Noen", ïfeer'e'n Fronters, de aanstaan de kiezing gaat niet alleen om de taal. Zij gaat om de hoogste belangen van onzen H. Godsdienst, om ons christe lijk onderwijs, om de belangen van den middenstand, van de mutualiteiten, om de verheffing van het volk. En stond M. Moyersoen. niet, van zijn prilste jeugd niet reeds op den voorpost om deze be langen te verdedigen schonk hij niet het beste zijner krachten, een gansch menschenleven,. voor de sociale opbou wing van zijn land Wie zou er zoo on dankbaar zijn, het tegendeel te bewe ren. V De «vreemde Vogels»" moeten eerst onze stad, haar verleden en onze oude familiën leeren kennen; zij moeten, wanneer zij onze stad doorkruisen, hun politieken blinddoek wegstoppen; zij moeten bun leugesimachien stilleggen en ophouden hun dwazen kinderpraat rond te venten. De Aalslenaars worden niet graag voor den zot gebonden. Wij zullen en moeten M. Moyersoen behouden, tot eer, tot het geluk en de welvaart der stad Aalst en hare bevol king Waar de Fronters in 't Franscih zeg gen «Qu'il s'en aille» zeggen wij in 't Vlaamsch Hij BLIJVE Vlaming. De Duitsche Kanselier antwoordt De Duitsche Rijkskanselier von Pa pen heeft aan den hoofdopsteller van het agentschap Wolf een persge- sprek toegestaan waarin hij antwoord de op de rede, Zondag doop Herriot te Gramat uitgesproken. De Djuitsche kanselier verklaarde, dat hij in de rede van Herriot slechts eene daad zag welke alle soort ver standhouding bemoeilijkt. Frankrijk wenscht ten andere geene yersLand- houding, zegt hij. Er is echter geen kwestie van her bewapening van Duitschland maar van de vervulling der ontwapeningsbelofte van de andere -mogendheden en van de behandeling van dit laatste op voet van gelijkheid in de Ontwapenings conferentie. Welk nut hebben de besluitselen van do Ontwapeningsconferentie voor Duitschland Wij vragen dat de Onlwapenings- conventie zoowel voor ons als voor de andere landen zou gelden. Te Versailles werd de meening uit gedrukt dat zekere wapens, die ons verboden waren, aanvalswapens waren. Thans wil men deze wapens on der de verdedigingsmiddelen 'rang schikken. Doch nu, zooals voorheen wil men ze voor ons verboden laten. Wij hebben nooit gevraagd evenzeer bewapend te zijn als Frankrijk en an dere landen. Wij willen de gelijkheid der bewapeningen door de verlaging van h'un algemeen peil. De rede van Gramat laat uitschijnen dat men weer twee maten en twee gewichten wil ge bruiken VOOR DÈ EVENTALLIGE COMMISSIE VAN POST, TELEGRAFEN, TELEFO NEN. ZEEWEZEN en LUCHTVAART Alle Kristen ambtenaars bedienden en werklieden van P. T. T. L. en Z, hebben voor plicht op de beroepsver kiezingen van Zondag 2 October en vol gende dagen, hun stem te geven aan het Kristen Syndikaat Van Y. P. T- T- Z. en L. Daarom moeten de postmannen, Agenten der Algeimeene Secretariaten van P. T. T. en Verkeerswezen, Middel- ambt voor Drukwerken, Hooger Comi teil van toezicht en luchtvaart stem men voor n. f. ÈDe Agenten van het Zeewezen voor n. 3. De Telegrafisten en Telefonisten voor n. 4. Leve het KRISTEN SYN.DJKAAT dat steunt op de richtlijnen dep Pausen' en der Kerkelijke Övërheid. Het is de beste waarborg voor eerlijke verdediging dep belangen van het personeel. ALLE VOORUITZIENDE KIEZERS voor don bloei on den groei .onzer stad. In Aalst hebben 830 gezinnen da premie bekomeu voor het bouweii eoner goodkoopo woning. 2.389.300 FR. (twee millioen, drio honderd negen si) tachtig duizend en drie honderd frank) werden in Aalst in premiën uitbetaald. Wie heeft de premie voorgesteld en doen aanvaarden door de Kamers Mr MOYERSOEN, toen hij Minister was. Aalslenaars, betoont uwe erkentelijkheid aau uwsn Burge- meester, met te stemman Indien de Fr'ansohe minister-voor zitter erover klaagt dat. men kinderen onderwijst in de kust om te dooden, dan vergeet hij heelemaal dat het in Frank rijk is dat de militaire voorbereiding der jeugd bestaat zulks sedert jaren en op groote schaal eri dat 't wetsontwerp op de militaire voorbereiding der jeugd een der hoofdpunten is van de hervor ming van het Fransch leger. Daarenbo ven wordt elk Franschman die lichame lijk geschikt is voor den krijgsdienst gevormd. Daarentegen dient opgemerkt dat de verordening van 13 September, betref fende de sportieve opleiding der Duit sche jeugd, niet van militairen aard is en slechts ten doel heelt de sportieve vorming en het gemeenschappelijk le ven in een geest van kameraadschap te ontwikkelen. Waartoe dienen de nU.ttelooze verden kingen en wat b,eteekenen de herhaalde bedreigingen met zoogezegde onthul lingen Dat alles kan slechts eene tegenover gestelde uitwerking hebben dan toena dering. Duitschland bezit geen reserve die kan gemobiliseerd worden. Ieder geforevetee'rd militair weet' nu dat de macht van een leger in zijn tech nisch materiaal berust. Geen enkele beschrijving van het Fransch leger, die niet zou gewagen van zijne talrijke ka nonnen, zijne stormwagens, zijne vlieg tuigen, enz. kan als nauwkeurig wor den beschouwd. Geen dank De Rijkskanselier zegt verder, dat Duitschland niet moet bedanken om de meerdere uitvoer, die hem werd toege kend door het handelsverdrag als ge volg van de werel'dkrisis (Duitschland moet ook" niet dank zeg gen voor de vernietiging der herstel lingen, want daartoe werd slechts te Lau&anne besloten, omdat de toestand voor. al de sohuldoischers onhoudbaar was geworden. Niemand heeft ook Duitschland be dankt om het offer van drie milliard dal het heeft gebracht aan de internatima- Ie samenwerking. Daarenboven kan van Duitschland ook geene erkentelijkheid gevraagd worden voor de ontruiming van Gen linker Rijnoever, indien men maar even terugdenkt aan het bitter lijden van de bevolking onder, het .vijandelijk bezet tingsregiem. Nooit zal de verzoening in Europa verwezenlijkt zijn, zoolang men zal po gen zekeée staten te doen afdalen tot Art. 40 der Gemeentelijke Kieswet, den 30 Juli laatstleden door de Wetge vende Kamers herzien luidt als volgt: «'P,e kiezer mag zooveel stemmen uit brengen als er zetels te begeven zijn. (voor Aalst 23.) Wil d-e kiezer zijne stem geven aan slechts ééne van de voorgedragen lijs ten en neemt hij de volgorde der kan- voor didaalsteliing van deze lijst aan, dan brengt hij zijne stem uit in het vak bo venaan deze lijst geplaatst. »Wil hij deze orde wijzigen dan brengt liij één of meer naamstemmen uit in het vak naast den naam van den kandidaat of van die der kandidaten dezer lijst, waarvan hij zijne voorkeur stem wil verleenen. Wil hij stemmen voor kandidaten van verschillende lijsten, dan brengt hij eene naamstem -uit in het vak naast den naam van eiken dier kandidaten, ten hoogste tot beloop van het aantal te begeven, mandalen (voor Aalst 23); (Wet van 19 Februari 1921, art. 1). Opgepast Als men naamstemmen op -verschillende lijsten uitbrengt, mag men zijn stem niet uitbrengen in een vak boven de lijst geplaatst. Doel men het, dan is de kiesbrief ongeldig. Onze Lezers en Lezeressen mogen hunne slem. niet geven dan aan de kan didaten van. de Katholieke Lijsten. Zij moeten katholiek stemmen 1 Wat moeten zij doen om eene geldi ge stemming uit te brengen Eenvoudig stemmen in het vak boven de lijst. Met alzoo te stemmen stemt men voor gansch de lijst en neemt men de volgorde der namen van 'de kandidaten aan. Wil men voor één of meer kandidaten van een en dezelfde katholieke lijst stemmen, dan maakt men maar alleen het puntje zwart achter den naam of de namen waaraan men eene voorkeur geeft. Alzoo stemt men ook voor de katholieke lijst, doch toont aan dat men niet akkoord is met de volgorde der voorgestelde kandidaten. Op geen andere dan op een katholie ke lijst gestemd I 200 doocfen Het eigenlijke centrum Van de aard beving schijnt te liggen in de haven van\Thermaikos in de buurt van de kuist van Cassandra, een van de drie ultloopen van het schiereiland Chalci- diee. Deze streek is berucht uit 1923 toen ook van daar een aardbeving uit ging, die zijn uitloopcr tot Ver yoor- bij Saloniki uitstrekte. In Saloniki, dat op tamelijk grooten afstand ligt, zijn alle seismografen op een na vernield. Deze eene sloeg niet door, maar registreerde de schokken zeer nauwkeurig. Dit. instrument Is een speciale uitvinding van den Griek- schen professor Kritikos. De geologen zijn van meening dat de beweging is uitgeg-aan van een uilgedoofden vul kaan op Cassandra, die, ongeveer 300 meter boven den zeespiegel uitsteekt. Vijftien dorpen op den eoom van Ghalcidice zijn geheel verwoest. Het aantal huizen dat is Ingestort of om ver zal moéten worden gehaald, be draagt 3000. Het volk kampeert buiten daar zij bevreesd is voor nieuwe schok ken. De eerste vluchtelingen uit het, ei genlijke aardbevmgsgeöi e d zijn giste- De Katholieke Vlaamsche Radio-* Omroep had cp 'zijn programma vari Donderdag 22 September II, een spreekbeurt staan over «stands-orga nisatie en Katholieke Actie.» De tekst dezer toespraak moest, vol gens opgedrongen kontrakt, 8 dagen vooraf gestuurd worden aan het Radio- Instituut, dat de teksten uitpluist, vooraleer toelating te geven aan K, V. R. O. deze voor te lezen- Twee dagen nadien kwam op het secretariaat van den K. V. R. O. een brief, waarbij gezegd werd dat hooger genoemde zin aanleiding zou geven tot polemiek. Men verzocht dus den zin te wijzigen. Op de protest-vergadoring te Meehe- len van Maandag 11. werd a&n het bestuur van den Kath, Vlaamschen Radio-Omroep met nadruk gevraagd deze maal niet te buigen voor de dra conische besluiten van het N* I. R. Hef bestuur van den K. V. R, O. ging daar heel graag op in en aan hei Instituut voor Radio-Omroep werd medegedeeld dat E. Pater Gerulfus, wat er ook gebeure, den tekst zou uit spreken zooals hij van het begin af werd opgema&kl, Wat dan ook gebeurde. De toespraak werd op een oOfver« doovend applaus van de aanwezige luisteraars begroet. Welke zal thans de houding zijn van het N. I. R. Ons inziens zullen die heeren, dia tcch ovsr een beetje gezond verstand beschikken, niet verder willen ingaan op hun dwaas besluit en zullen zij niet beter vragen dan het Inoident. dat hun zoo belachelijk maakt, te doen verge ten. Maar voy de Katholieke Vlamin gen is dit incident niet gesloten. Voor de zeOveelste maai wer0 het bewijs geleverd dat de huidige radio organisatie volledig onze katholieke belangen verloochent, dat het N. I. R, zooals het thans ingericht is, een strijdm&chien is tegen onze katholieke Vlaamsche kuituur. Daaromtrent bestaat geen twijfel meer en dan is het9 besluit voer ons ook heel eenvoudig niet rusten voor* eleer aan de katholieke Vlamingen op radiogebied worde gesohonken dat waarop zij reoht hebben, d.w.z. meer zendtijd, en volledige onafhankelijk heid in het opmaken, uitvoeren en uit zenden der programmes. Wij verzetten ons niet tegen het feil dat andersdenkenden en tegenstrevers ook van de Radio gebruik maken,maar wat wij nooit zullen dulden is,dat men blijft weigeren ons het rechtmatig deel toe te kennen, dat ons, katholieke Vlamingen toekomt op radio-gebied, wij willen de volledige gelegenheid hebben om onze katholieke Vlaamsohe levensschoonheid langs den weg van de Radio aan geloofsgenOoten en &n« dersdenkenden kenbaar te maken. den rang yan landen mei mindere rech-jren irL ^en *00P van ^en in Saloniki tem Zi9 vervolg onderaan volgende kolom aangekomen. Zij doen ontstellende verhalen over den nacht van de ramg. Die bevolking, die pas te bed was ge gaan, rende de straten op. Yah alle kanten klonk gekerm en gegil. Verschillende mensehen zijn kranke zinnig geworden, anderen baden in koor de Maagd Maria om Bijstand.Bij het krieken yan den dag trokken de vluchtelingen naar hot Noorden. Daar bij passeerden zij drie dorpen waat geen steen op den anker was blijven staan en acht andere, waarvan nauwe lijks een huis behouden was gebleven. Athene, 28 Sept. 4 Tot heden bedraagt het aantal doo den, slachtoffers dep aardbeving in,' Griekenland 200 in getal. Thans wordt men nog steeds; Ircfitd Schokken 'gewaar^ v

De Volksstem | 1932 | | pagina 1