De gemuilbande Man STEEDS HET GROOT SUCCES DER FRONTERS! 4 Dinsdag Oct. 1932 WARBOEL BIJ DE SOCIALISTEN Eene Merkwaardige Genezing te Lourdes Onze in- en uitvoer met Duitschland r Hoe mag men stemmen XXXVII) JAAHGAÏCG NUMMER 220 Kerkstraat, 9 on 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Ceatiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel e— Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres Ws Os 2, H. Frano. van Ass. Zonop5,54Zon a!5,24 E, K. 6 V. M, 14 jW.e hebben er reeds een woordje over gerept. Veel klaarte komt er, in 'de zaak niet. Wij zijn nóchtans ge- Jmaohtigd volgende bijzonderheden me de te deelen 1 De Algemeene Raad van de Socialis tische partij vergaderde Woensdag 21 September. Naar het verslag van Le iPeuple»'van 22 September, werd er ge sproken over werklooz'ensteun en be- schermingspolitiek. SDjaarover, werd ge schreven in «Le Peuple». Maar 's voor- en 's namiddags werd beraadslaagd over parfeij-aangelegen-i heden. Tien redevoeringen, in deze yolgorde; Spaak, Balthazar, de Brouc- kère,, Vandervelde, Atibry, Godefroid, Delattre, Tommen, Brunfaut en Cry 's on., «in een attnosfeer en openhartig heid en broederlijke eenheid». Meer staat er in 't verslag niet. Maar Aug. IDewinne, de hoofdopstel ler van «Le Peuple», heeft het er- klapt in het socialistisch blad /an 22 September. Ge gaat het seffens lezen, maar eerst enkele woorden over -een in terview van den liberalen staatsminis ter Fulgence Mass.on, Kamerlid te Ber gen, aan het BrusfscIs»oh dagblad «I/Etoile Beige». Heer Masson spreekt zich daarin uit .voor een samengaan ttisschen katholie ken en liberalen in betrekking tot de gemeenteverkiezing. Op grond waarvan? Omdat de eerste-rangleiders bij de so cialisten thans overrompeld worden door leiders van tweeden en derden rang, die onder de bekoring zijn geko men van de communistische propagan da. Die rangverschuiving bij de socia listen. zoo oordeelt heer Masson wordt een gevaar voor 't beheer der, gemeentebelangen. We laten dat voor zijne rekening. Maar in 't artikel van A. Dewinne in «Le Peuple», vindt ge daarover veel meer, en toch te weinig. We vatten Dèwinn.e's artikel samen (D|e stakingen in de koolmijnen heb ben veel stof gegeven tot nadenken. Sommige stakingen braken uit zonder beraadslaging .of besluiten van de be voegde besturen. De leiders mochten niet spreken, 't Ging or geweldig t.oe. De toestand is uiterst troebel en wer kelijk ernstig géworden. De leiders heb ben zic-h geen rekenschap gegeven van de misnoegdheid en van den geest van opstand. De critieken tegen de leiders waren bitsig en scherp, zonder maat en dikwijls onjuist. Bij de jongeren gaat de critiek tegen bureaucratisch stelsel, dat doorgedrongen is. Zij vorderen energieke actie, radicalisme in de be weging, opschorsing van alle ldassen- samenwörking, verjonging van de ka ders. Daarover past een, onderzoek. On- versóhilligheid of misprijzend afwijzen zou 'de ergste gevolgen kunnen hebben. De jongeren zouden moeten aan het verstand gebracht worden, dat de Par tij lijdt onder den crisistoestand. Moest xle Partij morgen aan 't bewind komen, «we zouden evenmin werk kunnen be zorgen aan de werkloozen. De 40-uren- week kan de werkloosheid verminderen, niet uitschakelen. Zelfs een communis tische dictatuur-regeering zou onmach tig zijn. Wat kan de revolutionnaire beweging tegenover ons «Noodplan»? Verzaken aan de klassensamenwerking Geen bestunrsverantwoordelijkheid meer met partijen De nood heeft. ons. daartoe dikwijls gedwongen. Er zijn gelukkige proefnemingen geweest, ook ongeluk kige. Zoolang we kunnen, mbeten we natuurlijk „in de oppositie staan. Maar zich verbinden voor later kan de Par tij niet. Moeten we nu de collectieve looïï- overeenkomsten en paritaire commissie opzeggen (DC bureaucratiegeest heeft onze Partij aangetast. De jongeren wil len de kaders verjongen. Met andere woorden de ouderen verdringen. Ze mogen komen. Maar zullen ze 't béter doen? In hunne bladen en tijdschriften willen ze afbreken met de hervormings beweging. Wat verstaan ze daardoor Zich zoo revolutionna-ir wanen als d Communisten te Parijs, wier opstandig held bestaat in woordelijke bedreigin gen, vechtpartijen, met de politie Zt zouden ten minste moeten zeggen waar- om de Partij haar werk van maatschap, pelijke hervorming moet verloochenen En wat ze in de plaats zullen stellen Zo moeten zicli duidelijk explikeercn. Daarmee liebt ge nu Dewinne ge hoord of gelezen. Kr broeit daar iets in de Partij, 't, riekt aangebrand. Maar Dewinne mag niet alles uitbellen. I>,e ?ie vervolg onderaan volgende kolom, Op Dinsdag, 22 September, gebeurde wederom in het Genadeoord van Lour des een wondere genezing. Ziehier, volgens het «Journal d© Ja Grotte» van 25 September, eenigc bij zonderheden omtrent deze genezing. «Mad. Brancolini Goncetta, in 1900 geboren te Pistoie, bij Fipenze, in Ita lië, was nog enkel een mensohelijk wrak. Op twee. en twintigjarigen leeft'jd gehuwd, werd haar in 1923 een eerste kind geboren. Als gevolg van een i. ier ziekte had ze sedertdien drie misvallen. In 1924 lijdt ze zoodanig van de rech- ternier, van koorts vergezeld met et ter en bloedwateren, dat ze voor goed ziek wordt en. bedlegerig moet blijven. In 1927 moet de recliternier weggeno men wopden; de operatiewond blijft open gedurende 4 maanden. Maar met moeite gene&en verklaart zich een maagzweer. Nieuwe heelkun dige bewerking, gevolgd door verschil- lige andere in de streek van den twaalf- vingerendarm. In 1930 wordt de linkernier. aange tast. Gedurende twee jaar; lijdt ze aan felle nierkrampen, het bloe.dwateren herbegint en in het water ontdekt men stukjes doorschijnend of korrelvoïmig eiwit. Eiken avond wordt koorts waarge nomen die aanhoudt tot den volgenden morgen. Mad, Brancolini kwam verleden jaar naar Lourdes maar bekwam geen be ternis. Ze iWerd als ongeneesbaar aan zien, daar men immers niet kon den ken aan het afzetten van de linkernier, die alleen overbleef en in welken staat Ooktef Bordoni, van Firenze, mede- gekomen met deze bedevaart van 1932, die onze duurbare zieke terugbracht aan de voeten van de Goddelijke Won- derdoenster der Grot, zegt gedurende heC verloopen jaar dikwijls deze jonge yr'ouw gezien te hebben, echtgeaoot.e van een bediende der trammaatschap pij, waarvan Dokter Bordoni officieel geneesheer is. Ze kon haar bed niet verlaten, at omtrent niet en leed gewel- Op 22 September, voor de processie van het Allerheiligste, leed ze zoo he vig, da't ze vroeg in haar bed in het zie kenhuis te mogen blijven. Maar Dokter Bordoni deed een inspuiting van mor phine, en kon een paar. honderd gram bijzonder slechtriekend water doen loo- zen. Ze werd op de Rozenkransplaats ge bracht. Zoohaast ze den zegen van het H. Sacrament ontvangen had, voelde ze een oneindig welzijn, en zei aan Dr. Bordoni «Ik ben genezen». En inder daad lijdt ze absoluut niet meer, en heeft grooCen eetlust; haar water schijnt geen eiwit meer te bevatten, en geheel normaal te zijn. Ejr blijft riat'Hurlfjki tjo't in "zelkerC mate een toestand van algemeene uit putting, maar die waarschijnlijk zal verdwijnen indien ze verder voedsel tzal gebruiken. Ze werd langdurig onderzocht .doof, het Bureau des Gonstatations die ver klaart zich voor een zeer belangwek kend geval te bevinden. Men zal voortgaan bloed én water te onderzoeken en vooraleer zich uit te spreken zal men eenigen tijd lateiï ver. loopen. "Voegen wij erbij dat op dien dag de bedevaart» der Vlaamsche boeren in Frankrijk de processie leidde, dat een Vlaamsclie priester, E. H. Bollaert, proost van den Belg. Boerenbond in Frankrijk, den zegen gaf met het II. Sacrament, waarbij Mad. Brancolini zich plotseling genezen verklaarde. Op den dag van den Poll der Fronters, sprong Mijnheer Pieyns, oud katholiek-schoolbestuurder, kandidaat der Fronters, in het Vlaamsch Huis, op het verhoog en riep «Vijf en dertig jaar heb ik een muilband gedragen' eindelijk ben ik vrij. Nu zal ik de Katholie ken eens doen kennen »j Wij willen dit slachtoffer der katholieken helpen, en zijn ge heugen eventjes opfrissdhen. Onderwi jzer te Nazareth, werd Mijnheer Pieyns, bestuurder be noemd der Katholieke school van de Moorselbaan alhier. De raiffei- sen kassen waren in vollen bloei en Mijnheer Pieynss werd schrijver gebombardeerd wat hem eene goe de bijverdienste bezorgde. Intussdhen wierd M, Pieyns se cretaris benoemd der yereenigde pensioenkassen1. Later behaalde de oudste dochter van Mijnheer Pieyns het diploma van lager onderwijzeres en werd zij door de katholieken aangesteld in de school van de Moorselbaan, dus bij haar vader. De oudste dochter van Mijnheer PieynS trad in het huwelijk, zij moöht in bediening blijven tot hare j'ongere zuster haar diploma beko men had. Deze werd dan in hare plaats benoemd. Is het nu alles f Neen, vriend le zer, ook d« schoonzoon van Mijn heer Pieyns, getrouwd met de twee de dochter, bekwam eene plaats in Partijraad heeft het debat uitgeput, maar de herrie is niet van de baan. Vermoedelijk zal Dewinne zelt olie op 't vuur gegoten hebben. Over iiKt re. formistisch kapitalisme of kapitalis. tl sob reformisme van Anseele wordt -gezwegen. Daarover gaat. nochtans een heel stuk van de ruzie. De kwatongen en afgunst,igaaMs uit de Partij door Dewinne's artikel aller minst l.ot «wijzen zijn gebracht. Dut is onze opinie. Die «atmosfeer van open hartigheid en van broederlijke ecn- araicihD. in den Partijraad is een farce. Meer niet I 1 1 ïn alle geval ze brokkelt fel af de socialistische par Lij. Ook zullen onze werklieden best doen bun stem niet te geven aan een partij die het' niet eens is. Daarom Stemme ieder: voor, N, 3, eene katholieke school alhier. - Werd Mijnheer Pieyns gemuil band Och, wie met dien braven Heer intiem heeft omgegaan, kent de stoute scherpe tong van Mijn heer Pieyns, weet wat zijn waard Voor enkele jman'den werd in onze stad een verweerkomiteit ge sticht om de katholieke onderwij zers te verdedigen tegen de aanval len der goddeloozen, die er op uit zijn de toelagen aan de vrije scho len af te schaffen. Een der aanwezigen stelde voor, oo(k de Frontpartij uit te noodigen tot» de vergaderingen... het was M. Pieyns die uitriep: «Geen Fron ters Geen Fronters De partij die gij het meest moet bestrijden, is de frontpartij. Niemand had zidh aan dien uit roep verwacht. Zeven intellectueele personen, waaronder de bestuur ders der katholieke scholen, woon den le vergadering bij. En nu is Mijnheer Pieyns, kan didaat der Fronters Ofwel heeft M. Pieyns 40 jaar lang zijn leerlingen bedrogen, of wel houdt hij nu de kiezers voor den zot Welk vertrouwen verdient zulk een mensch 1 Zendt hem wandelen Stemt voor geen vijanden van het Katho liek Christelijk onderwijs. Dopt en dopt alleen voor de Ka tholieken onder n. 3- De Duitscli-Belgisqhe onderhande lingen over de contingenteejringskwes- tie die te Brussel zijn gevoerd, hebben Zaterdag tot een principieel akkoord ëleid dat thans aan de goedkeuring der betrokken regeeringen zal wor den voorgelegd. Na een uitvoerige uit eenzetting van de iDfui'tsche afgevaar digden, onder leiding van Dr Walter over, de contingenteering van land bouwproducten, welke Duitschland op het oog heeft, en na een grondig .on derzoek van" de (Du its oh e voorstellen, kwam het akkoord tot stand. Belgie lijdt door de con'tingenteering in zijn export slechts weinig verliezen. Men berekent dat op grond der nieuwe over eenkomst voor Belgie slechts een ex portvermindering van 250.000 mark zal ontstaan. ïn de officieele mededeeling wordt gezegd, dat een voor beide partijen be vredigende oplossing tot stand is ge- kamen. Daar de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken op het oogenblik te Genève vertoeft, vefzocht men langs telefonisch en weg om zijn toestemming. De Belgische minister van Landbouw had reeds te voren het aceoord goedgekeurd. Het vlotte verloop der onderhande lingen is vooral aan de omstandigheid toe te schrijven, dat twee belangrijke Belgische exportproducten, namelijk eieren en fokpaarden, niet op Duitsdie continge nte e r i ngsli j s t v o or kwamen. Belgie heeft als basis voor de con tingenten het laatste kwartaal van ,1931 aanvaard. Het percen'tage van de Verlaging van den Belgischen export naar irvuitsohland wat landbouwpro ducten betreft, is van 40 tot 60 %,Voor bloemkool, tomaten en gesneden bloe men zal de export voor het komend kwartaal 40 bedragen van de hoe- '•veelheid.die Belgie in het laa'tete kwar- taal van 1931 uitvoerde. Voor taïel- jdruiven, appelen en peren bedraagt het. percentage 65 voor spek 60 ^.bo ter en zachte k^as 50 0/0. Indien bij de besprekingen met an dere regeeringen, b.v. Nederland, Frankrijk of Denemarken aan die re geeringen gunstiger voorwaarden worden toegekend, zal Belgie daarvan ook automatisch prafiteeren. De duur der overeenkomst is voorloopig drie maanden te beginnen met 1 October. Duitschland ging er mee accoord dat Belgie contingenten bepaalde voor hout, aardappelen, room en melk. Te gelijk vonden besprekingen plaats over den .Buitsch-Belgischen kolenhandel, die eveneens werden beëindigd. Doze contingentende.leigat.ie gevoerd, dceh onderhandelingen werden niet door-de door het Fiuitsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken en dat van Econo mische Zaken. Ook dezie overeenkomst treedt he den in werking en is vooHooptg voor een maand gesloten. Van Duitsche zij de wordt venzekerd, dat de bepalingen over den koleninvoer van Duitschland naar Belgie door de nieuwe overeen komst gunstiger zijn geworden. Nade re bijzonderheden dienaangaande ont breken echter nog. De Pu its oh e delegatie voor de con- tingënteeringskwestie is Zaterdag avond naar Den I-Iaag vertrokken om met de Nederlandsche regeering «te onderhandelen. Art. 40 dei; Gemeentelijke Kieswet',! den 30 Juli laatstleden door de Wetgc-' vende Kamers, herzien luidt als volgt:!' «'Pe kiezer mag zooveel stemmen uit-s brengen als er. zetels te begeven zijn*; (voor. Aalst 23.),' Wil de kiezer zijne stem geven aan slechts ééne van de voorgedragen lijs ten en neemt hij de volgorde der kan didaatstelling van deze lijst aan, dan brengt hij zijne stem uit in het vak bo venaan deze lijst geplaatst. »Wil hij deze orde wijzigen (Iari brengt hij één of meer naams temmen- uit in het vak naast den naam van den kandidaat of van die dtr kandidaten dezer lijst, waarvan hij zijne voorkeur stem wil verleencn. Wil hij stemmen voor kandidaten van verschillende lijsten, dan brengt hij eene naamstem liit in het vak naast dén haam van eiken dier kandidaten, ten hoogste 'tot beloop van het aantal te begeven mandaten (voor Aalst 23)'* (Wet van 19 Februari 1921, art. 1). Opgepast Als men naamstemmen op verschillende lijsten uitbrengt, mag men zijn stem niet uitbrengen in eert vak boven de lijst geplaatst. Doet men het, dan is de kiesbricf ongeldig. HOE MOET MEN STEMMEN KATHOLIEK Onze Lezers en Lezeressen mogen; hunne stem niet geven dan aan de kan didaten van. de Katholieke Lijsten. Zij moeten katholiek stemmen Wat moeten zij doen om eene geldi ge stemming uit te brengen Eenvoudig stemmen in het vak boven de lijst. Met alzoo te stemmen stemt men voor gansch do lijst en neemt men de volgorde der namen van -de kandidaten aan. Wil men voor één of meer kandidaten van een en dezelfde katholieke lijst stemmen, dan maakt men maar alleen het puntje zwart achter den naam of de namen waaraan men' eene voorkeur geeft. Alzoo stemt men ook voor de katholieke lijst, doch toont aan dat men niet akkoord is met de volgorde den voorgestelde kandidaten. Op geen andere dan op een katholiek ke lijst gestemd Vrijdag avond waren ds barakmannc-n der Molonstrnat die op St Job zooveel succes hadden naar da Berpemeersckestraat getrok ken. Toen«ee bun meeting wilden beginnen werd er door de toehoor ders zoo geroepen en gelachen dat ze 't konden opkramen. Nadien gingen ze bij oude jjSsrSrjgeüeoten vragen om er binnenhuis meeting te houden en bun fameuze film af to rollen.... Maar z' hadden zonder de bazin gerekend,... En kier konden ze 't weer afstappen Was me dat 'n succesF» nochtans ze gaan 't al winnen, zeggen ze 1 MOYERSOEN SCHELFHOUT BASTIAENS DANCKAERT DE SCHAEPDRYVER CALLEBAUT SCHOUPPE PAELSTERMANS DE VOS VINCK Emiel HUYLEBROECK D'HAESE Louis MERTENS Arthur EEMAN DE KEGEL Alfons VINCK Florent MERTENS Louis D'HAESE Victor VAN SCHUYLENBERGH VAN MOSSEVELDE DE CLIPPELE GHYSELEN PODEVYN

De Volksstem | 1932 | | pagina 1