De Bedrogene Wraak MODELLEN vanSTEMBRIEVEN HandelaarsPatroons Hoofden van talrijke ge zinnen, die aan hunne on derdanen of kinderen, wenschen te heren hoe men mag stemmen en moet stemmen, kunnen bekomen bij M. R. MOYERSOEN, Burgemeeslèt In dsn kalk. Burgsrskring, Korts Zoutstraak In de Bureelen dar Kerkstraat, 9-21. Groen Kruis, SI Jorissiraaf, 26. 0 Dier OE GHEEST zon van het laven De hemel mag nog zijn doorweven Met wolken dicht hijeen geschaard Toch dringt z'er door lot op onz' aard', H. Franciscus van As- sïsië, belijder en ordestichter. Deze Serafijn van ümbrie werd in 11 82 uit j eene zeer vrome moeder Pica en een teer vrome .moeder Pica en een zeer Schraapzuchtig en vader Pietro di Ber- jiardone geboren. In'zijne jongelings jaren was hij een echte losbol, een haantje vooruit. Door. God genade ge- irolïen veranderde bij van levenswijze \n gaf aan de wereld een vóórheld van de verst gedreven Kruis-verdraagzaam- heid. Arm als niet een, en niettegen staande zijn ongehoorde lijfskastijding atlijd blijmoedig- als een engel. Hij Stichtte twee kloosterorden en een Dt- 'de Orde voor de wereldli'ngen. Hij stierf in 1226 geteekend me'o de vijf Kruis wonden. Vaische stukken van 20 frank. Za terdag morgend werden op de wekclijk- sche markt, van Mechelen verscheidene vaische stukken van 20 frank met' jaartal 1932, in omloop gebracht. Een van deze vaische stukken, door eene landbouwster ontvangen, werd aan de politic overhandigd". ..s De Koning. Z. M. de Koning, die thans te Napels vertoeft, zal binnen t-wec of drie dagen te Brussel terug lijn. Naar Congo. De stoomboot-«Al- öertville» zal op Vrijdag 7 Oktober., uit Antwerpen afvaren naar onze kolonie. Amerika's werkloczcn. Volgens op gave van de Amcrikaansche vakvereni gingen bedraagt het aantal weikloo- f.en in de Vereenigde Staten op het DOgcnhlik .11 Vi» millioen. Verdogingsmaatregel Naar luidt van een bericht uit Holland, zou de Ne- derlandsche Regeering zinnens zijn strenge maatregelen te nemen om den invoer van Belgische, Engelsclie en Duitsche kolen te beperken. Dit besluit zou worden getroffen op aandringen der Werkliödensyndicaten in Nederland. De mijnwerkers zijn daar immers ook gevoelig door de crisis in de koolnijverheid en bijzpnderiijk door de vreemde concurrentie getroffen. De tolmuren rijzer hooger... Tokio de tweede stad van de wereld. Met ingang van 1 Oktober werd 3root-Tokio tot stand gebracht. Daar door komt de Japansche hoofdstad on middellijk na Londen wat het bevol kingscijfer betreft, namelijk met 5 mil lioen 312.000 inwoners. Telefoonverbinding Congo-Zwitser- land. Met goeden uitslag heeft men Voor de eerste maal de telefooonverbin ding tusschep Leopoldstad (Belgisch Congo) en Zwitserland kunnen verze keren. Minister Hymans hersteld. Men meldt uit Geneve, i October De BeJ gische minister van buitenlandsche za ken, Paul Hymans, is thans eindelijk hersteld van de ongesteldheid, die hij had opgcloopen tengevolge van een in. soktensteek in de hand. De geneesheer ilie hem den vinger had opengesneden sn eiken morgen een bezoek bracht aan den minister,, heeft Zaterdag morgen voor de laatste maal de wonde verbon den. De snelste trein van Europa. Het is deze welke voor héb oogenblik in voe ge is gebracht tusschen Berlijn ei Hamburg. Gansch de trein bestaat 6leelrts uit twee rijtuigen. Hij is voor- uen van 2 Maybaeh Diesel motors wel ke ieder eene kracht van 4~10 P.K. kun nen ontwikkelen. De snelheid welke de trein bereiken kan bedraagt .150 kim in het uur. Zonderlinge voornamen. Men blijft In Ppiitschland aan de kinderen zonder linge voornamen geven, voornamen wel ke gewoonlijk overeenstemmen met de politieke overtuiging der ouders. Men vindt er thans meisjes welke ge noemd worden «Hitlerika» bf «Bol- sehewika». Jongens, welke den krijgs- baftigen naam dragen van «Stahlhelm» bf van «Senin». Het valt echter te betwijfelen of die genen welke met zulke namen begiftigd werden er zi'ch later sterk zullen om verheugen. Eene zedeschets uit Limburg I. De Watermolen Blonder, bliksem en storm riep tie diklijvige molenaar, die door het flcrieijn in zijnen zetel geboeid zat. Ik zou wel eens willen weten, waar de duivel Hendrik mag gebaald hebben Wat wordt me dat hier een verwarde boel, zoohaast ik ophoude overal te zijn. Daar zendt de burgemeester een muid gerst te pellen, het is om er ra zend bij te wordenen geen fatsoenig mensch thuis om den zendeling van het hoofd der gemeente op siaanden voet le helpen, .gelijk het billijk en gebruikelijk is. De luiaard... de grove diamantslijper Wacht maar eens tot dat ik wederom te been ben 1-/ iDe dikke molenaar, die nog oenen oogenblik te voren met zijne kruk de roode vloersteenen had gestampt,dat er spleten in kwamen onderbrak zijn geklag door een smartgekerm, uet.gj3n een steenen hart zou bewogen hebban Ilij sneed allerlei gezichten, terwijl Dij het rampzalige been tusschen zijne honden streelde, alsof hij leggen wilde wees toch bedaard, katje, en klauw zoo fel niet Na eene poos op deze wijze zijn ge fluid beproefd te hebben, nam het on geduld wederom* de overhand, en hij vervolgde Geene levende ziel denkt meer aan mij. Wij zijn in bet midden van 'den tij*1 4cr lijsters— ï>e burgemees- Pcins Leopold bezoekt den Tentoon stel ling str ei n. Prins Leopold, verge zeld van zijn'ordorïdanoié-o'fficier, heeft Zaterdag middag een bezoek gebracht aan den Ten'tioonsleUigstrein die se dert Vrijdag in 'de Zuidstatie te Brussel staat. Deze 'brein, bestaande uit twintig wagons, heeft op 16 Juni Brussel ver laten en heeft thans zijne omreis door België voltrokken. 2500 km. werden af gelegd en 64 steden bezocht 300.000 personen hebben de rijdende tentoon stelling bezichtigd. Men wil in ptmisen niet van «Zonder God» Die bevoegde kommissie van den Pruisischen Landdag, onderzocht en verwierp een communistisch voorstel strekkende tot afschaffing van alle staatsuitgaven met godsdienstig doel. Integendeel werd, tegen de stemmen der communisten en der socialisten een voorstel aangenomen strekkende tot het verbieden der organisaties die zich be titelen «Zonder God», en der vrijmol- sersvereenigingen. Dierenbescherming Een Amefi- kaansche geleerde heeft de leden van een congres .langdurig onderhuiden over de noodzakelijkheid, de oesters ié verdooven alvorens deze open 4o ete ken. Het opensnijden van het slot, van de schelp, beweerde de geleerde mo9f, voor de oester erg pijnlijk zijn. Men heeft naar bet schijnt een ver- doovingsmiddel gevonden dat de oesters volkomen bedwelmt. Dat hierbij deze schaaldieren sterk naar de apotheek zullen smaken daar trekt dezelfde Amc rikaansche geleerde zich weinig van aan. GEWELDIGE BRAND JE ST-NIKLAAS Meubelfabriek vernield Zaterdagmorgen, even na 2 uur wer den d,§ bewoners der balstraat en aan palende straten opgeschrikt door het ontstaan van brand in de meubelfabriek van A. De Rycke, gelegen Dalstraat 76 Onmiddellijk werd hét' alarm geg'éven er. de brandweer „was spoedig ter plaats onder bevel van luitenant Van Goethem. De heeren Van de Walle, politie-eom- missaris en Lanno, adjunct-politie commissaris begaven zich ook dadelijk naar de plaats des onheils om den or de/dienst te verzekeren. Het vu-ur dat een licht verteerbaar voedsel vond, nam eéncgeweldige uit breiding en weldra -vormde gansch bet werkhuis, dat meer dan 300 vierkante meter'oppervlakte besloeg, slechts één Vuurzee; De pompiers zetten met hunnè a'nto- p'omp' verscheidene lansen in- werking en vielen, het Vernielend element tap per aan. -ve Zij slaagden erin het 'aanpalende woonhuis en dè gebouwen der geburen te vrijwaren. Het groot werkhuis vorm de echter weldra' -slechts een hoop smeulende puinün en verwrongen ijzer, midden vier zwartgebrande muren. M. Meert, arrondissementscommis saris en M. De Smet, burgemeester, waren ook een der eersten ter plaats. Eene afdeeling der brandweer bleef nog geruimen 't'ij,d ter plaats om de smeulende puinen te besproeien. Die Schade is overgroot. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Er zou slechts gedeeltelij ke verzekering zijn. Een debtigtal werklieden zullen door de ramp werkloos vallen. MAGAZIJN UITGEBRAND TE BRUSSEL Eene bewongen redding Rond 6,30 uur, des avonds, ontstond Zaterdag een zware brand in de maga zijnen van klcërmakersbenoodigheden. gelegen op den ho'ek der Leerlooiers straat én St-Ghillenusstraat, toebehoo- rende aan M. Rdazynsky. Deze was af wezig. De pompiers onder bevel van luitenant Mousset moesten een man en eene vrouw uit de bovenste verdieping redden. Na één. uur werken waren zij het vuur meester, maar heel het magazijn brand de uit. De schade wordt op ongeveer 100.000. frank geraamd. EEN KABELLEI.DING IN BRAND GESCHOTEN TE BRUSSEL In den naicht van Zaterdag op Zon- dag omstreeks half; twee, zagen voor. bijgangers op d-e ;Anspachlaan, tegen over het huisnummer. 53, plots vlam men en dichte r.oókwolken uit de ka nalen voor stroomafneming van de elektrische trams en de straatverlieh. ting dei* stad Brussel opstijgen. iDoor toegesnelde politie, werd een ordedienst ingericht en door tramper soneel werden de eerste voorzorgsmaat regelen getroffen. Hetgeen daarbij nog al vreemd scheen was, dat de stroom toevoer voor de trams, die op een hon derdtal meters afstand waren opgehou- ,den, aanhield, terwijl in dergelijke om standigheden soms de stroom over, een heele afdeeilng is onderbroken. Een ploeg werklieden en techniekers ^an de stad Brussel kwam insgelijks ter plaats en alsdan Week dat een ka- Del van de elektrische leiding van de eta'd in brand geschoten was. De pom piers van de hoofdwacht rukten aan en, Joor middel van een paar vrachten zand werd het vuur spoedig geidoofd. tei: kan mij wel een mud gerst zenden om te pellen maar waar zijn de lijs ters die telkens de gerst vergezeldon? Is dat eene kiesohheid van wege eenen man, die mijn schoonzoon bedoelt te worden Lijsters Het water loopt uit mijne tanden, zoodra het woord lijster van mijne tong komt. Ik geloof, dat ik met mijne deerniswaardige voe ten achter eene lijster zou kunnen loopen, als eene jonkheid. Ja, wanneer de heer burgemeester mijn geld noo- dig heeft, dan is het schoonvader voor en schoonvader achterdan zou hij mij op zijne handen dragen— da.n is hij loutere beleefdheidMaar moet hij mijn geld niet ter leen hebben dan moet mijnheer wegens gewichtige za ken of ambtsbezigheden in de stad zijn Gewichtige zaken Ambtsbezigheden! Ik geloof, bij mijne ziel,'dat liij geld vreet waar anders zou het al tem aal blijven Hendrika, de schoone dochter1 van den molenaar, welke met haar naai werk naast haren vader voor nel ven- zat, had zonder een woord te roepen deze losbranding van baars vader's kwade lui'men aangehoord immers zij wist zij zeer wel, bij ondervinding,dat de podragist geene tegenspraak,zelfs geene onderbreking dulde, wanneer hij door het flericijn werd geplaagd. Daarenboven scheen de wending zijner denkbeelden haar geenszins onaange naam te zijn, want' een moeilijk on derdrukte glimlach komt om haar fijne purperachtige lippen spelen. Zij buigt hoe langer, hoe diepen over paar nu ai- Omdat de stroom nogal spoedig kon verbroken worden, -zijn de gevolgen van dat ongeval uiterst beperkt. Dadelijk werden de herstellingswerken aange pakt en Zondagochtend was alles weer, normaal. Gelukkig ook deed zich dat ongeval op een gevorderd nachtuur voor, zoo- Üat veel personen waarschijnlijk zelfs biet zullen bemerkt hebben, dat zich iets abnomaals in hun buurt had voor gedaan. i GEHEIME STOKERIJ ONTDEKT TE VORST De uitbaten aangehouden Samen met de accijnsbedienden, heeft de rechterlijke poiltie van het Brus- stlsch parket een inval gedaan in oen zoogezegde bleekerij op den Brussel- schen steenweg te Vorst. |D'e politie was verwittigd geworden dat in -dit huis een geheime stokerij was gevestigd. Men vond inderdaad op de derde verdieping een volledige distil- leerinriohting, benevens acht vaten'met gispende"söffen, die 1600 liter bevatten. In een aanpalende kamer vond men 250 liter alkool gereed om uitgevoerd te worden. De stokerij moet ongeveer drie weken gewerkt hebben. De politie heeft den 36-jarigèn Lhoest Gaston aangehouden, gewezen kinema- bestuurder in een provinciestad. Lhoest werd vroeger reeds vervolgd wegens oplichterij door- middel van waarborgstodbing. ONTMOETING TUSSCHEN JACHT WACHTERS EN WILDSTRiOOPERS TE LIPPELOO In den eigendom van Burggraaf de Beu.ghem de Houthem botsten op nacht ronde zijnde jachtwachters op een groep wildstroopers die met een lichtbak aan het jagen waren. Langs beide zijdrl werden verschil lende schoten gewisseld. De jachtwachters bleven ongedeerd en de wilstroopers kondén eveneens spoorloos verdwijnen. Het parket van Mechelen stapte ter plaatse af en deed huiszoeking Dij ver schillende gekende wildstroopers zon der dat evenwel iets ontdekt werd. JAMMERLIJK ONGEVAL TE EEKE In de Schelde gevallen .en verdronken De gemeente Eeke werd in opschud ding gebracht door een jammerlijk on geval, waarbij de veldwachter het leven ih schoot. Het was rond 10 ure des avonds, toen zekere Steyaert met den veldwachter zich langs den Scheldekant bij den ge- naamden Raymond Schepers 'bevonden. Toen. de veldwachter Odiel Sehiette- catte, 44jaar oud, gehuwd en vader van 3 kinderen, huiswaarts wou koeren, deed hij bij het buitenkomen een misstap en viel in de Schelde. Te vergeefsch hebben zijne gezellen nog getraicht den drenkeling te redden. kussen en schijnt met de laatste woor den des vaders vólkomen in te stem men. Eensklaps wendde hij zich lot zijne dochter, en hernam met, wat meer be daardheid maar ik vraag nog eenmaal waar blijft Hendrik die is ook nergens te zien, waar men hem noodig heeft. Maar, vadertje lief, gij weet1 im mers waar hij is, -antwoordde Hen drika of heeft.hij u niet Voor zijn vertrek gezegd dat hij tot den boscli- Wapht'ér móest gaan, om eenen nieuwen rolblok te koopen, aangezien de oude schier onbruikbaar, is geworden, gelijk gij weet... gij moogt hem eiken oogen blik terug verwachten. Op hét gelaat van het schoon meis je kon men evenwel zien, dat zij niet geloofde, wat zij dis Waarschijnlijk op gaf. Immers met, 'eene zekere angstige bekommering liet zij*hare blikken zwe ven over de vlakte buiten, die met sneeuw en ijzel was bedekt. Een diepe zucht ontsnapte aan hare beklemde borst, terwijl zij niet- haren warmen adem het ijs op eene vensterruit deed smelten, om des te bete»dpor het glas te kunnen zien. Zoo hij is paar den bosehwaeii- ter herhaalde de molenaar In dien ik nog zijne beenen onder mijn lijf hadde, dan was ijk, op. (Te.izolfden tijd, driemaal bij den boschwuchler geweest, en zou drie. rolblokken u't- gezoch't', geveld en naar den molen ge bracht, hebben... r-z Gepeld, gebraden éR bij uw ont bijt, gegeten, indien zij niet in uwe tanden waren blijven steken viel de molenaarsvrouw in zijne rede, ter wijl zij eenen emmer verschgelapt hier achter de kachel plaatste, om het tot gisting te brengen. Ik geloof, Adolf, dat gij in uwe oude dagen nog een brompot in folie zult worden. Zoo vroeg de. molenaar Wie zou mij dat verbieden Heb ik het recht niet, dit te worden Ben ik de baas niet hier in huis Ja, dat zijl gij, Adolf bejegen de het wijf én. gij zult de baas blij ven. zoo lang God u hét leven schenkt. Maar wat Hendrik betreft die heeft eene mijl wegs af te leggen naar den boschwachter, en. kan voor den avond maar. moeilijk t'huis komen. Zoo En heeft hij zoo veel tijd noodig, wannéér hij voor Rica een nieuw boek moet uit de stad gaan ha len. De moeder ztWecg bij deze vergelij king. Hendrica boog haar blozond aan gezicht nog dieper over haren schoot; doch slechts voor een poos, warit wel dra blikte zij met meer ongerustheid door het venster, om den verwachtte te genioet te zien. Hendrik, de-ze arme schooier, vervolgde de molenaar, terwijl hij ziohzelven hoe langer hoe meer g.ram- stoorig maakte. Heb ik hem l.?.n in mijn huis opgenomen om op het voet spoor van den heer burgemeester te wandelen en den baron, te spelen 'Die duivel zal hem het molenwater, wel ir^ebe.1 gtakenl MijR molen vpedt reads' Men slaagde er alleen in zijn lijk bo ven 'te halen. Dr Delmeire, burgemeester der ge meente welke werd bijgehaald, kon al leen de dood vaststellen. DRIE PERSONEN DOOR EEN AUTO OMVERGEWORPEN TE BERGEN Twee ervan op den dlag gedood Een derde levensgevaarlijk gewond De Groote Markt te. Bergen werd Zondagmorgen, ronid 1 uur, het t-ooneel van een vreeselijk ongeval. Drie inwo ners der stad, de genaamde Karèl-Louis Van Hauwor, militair werkman, 58 jaar, oud, en zijn zoon Karel-Kamiel, las- techer, 22 jaar oud, samen woonachtig 'Fel.isstraat, 45, verlieten in gezelschap van hun vriend, Jules André, 60 jaar oud, behanger-garnierdér, woonachtig Klerkenstraan, een herberg op de Groote Markt, waar ze- den avond had den doorgebracht. Op het oogenblik dat ze zicll 'feit hoogte van het Stadhuis bevonden, wor den ze omvergeworpen door den auto van den genaamde Maurice Guyaux, handelaar, Groote straat, 99 te Bergen, die terugkeeride uit Brussel. De schok was zoo geweldig dat één der mannen 7 meter ver werd weggeslingerd. De automobilist stopte eerst 15 me ter verder en snelde de ongelukkige slachtoffers er hulp. Vader Van Hauwer en zijn zoon haddon echter reeds opge houden te leven, tengevolge yan een schedelbreuk. M. Jules Andbé lag beWusteloo» op de straatsteenen. Hij werd bij Hoog dringendheid naar, het gasthuis over gebracht waar zijn toestand wanhopig werd bevonden. Inderdaad heb rechter been is op twee plaatsen gebroken, liet linkerbeen op een plaats, de rechterarm op verscheidene ;plaatsen; vender zijn .verschillende ribben gebroken én werd hij aan het hoofd zwaar gewond. Tevens vreest men inwendige kneuzingen'. Zondagmorgen is het Parket van Ber gen ter plaatse afgestapt, waar heer onderzoeksrechter Delcominettc een onderzoek instelde. Het ongeval werd slechts door een getuige bijgewoond, de eohtgenoote Ro land, geboren Gabrielle Colas, woon achtig Groote Straat, te Bergen, die verklaarde dat naar haar meening de auto niet overdreven snel reed. Die au'tovoerder die het vreeselijk pngeval veroorzaakte, verklaarde hij slechts met een snelheid van 40 km. te hebben gereden. Hij voegde eraan toé de mannen niet opgemerkt te hebben, gezien de Groote markt zeer duister is en hij deze slechts moch't kruisen met de" kleine stadslichten. De onderzoeksrechter heeft eveneens ..dokter Manouvrier onderhoord, van Frameries, die onmiddellijk na het on geval ter plaatse kwam, en de automo bilist onderzocht en verklaarde dat hij niet dronken was. eenen luiaard en die ben ik. Ik wil gee- nen tweede. Mijn God, dat hem eens het eene: of andere ongeluk, ware overkomen, gelijk .ik menigmaal gevreesd lub Indien men hem. eene afgewacht had- de zoo fluisterde Henrica tot de moeder met angst. Het meisje- scheen een duister: voorgevoel te hebben, var* een ongeluk want in hare oogen pa relden tranen, die zij voor den vader; verborg. Wees gerust kind murmelde de vrome yrouw wij staan ai onder- Gods bescherming wien de Keer be waart is wel bewaard. Hendrik, deze schooiersjongen herhaalde de oude baas in zij ie stij gende koortsachtige gramschap heb ik hem niet in mijn buis op.gono-. men en tot eenen man gemaakt Ja, maar er zijn mensch en, die den vccï> spoed niet kunnen dragen Wela^ifi dal hij dan zijn ongeluk slepe, indien het geluk te zwaar wordt voir zijno schouders Is ei" dan geene schaamte meert in uw lijf, Adolf onderbrak de bazin op berispenden toon hoe kun li, gij van uwen bloedverwant spreken met zooveel misachting Een schooi ersjongen noemt, gij hem Maar gij^ weet immers dat hij dien scheldnaam niet verdient Bovendien zijt gij zijn peter, en de wet Gods gebood u hem' i# huis te nemen voor hem te zorgen*,, toen het knaapje ouderloos en alleen in de weipld bleef. - -

De Volksstem | 1932 | | pagina 2