De laaiste troeven der Frontpartij Volksfilosofie 6 MINNEN en VROUWEN stemt voor flg Partij van orde en welvaart EEN OOP ONDEH N' LANDBOUW Donderdag Oct. 1932 Lastertaal en Misleiding der Openbare Opinie 1st dat waar of niet Ve oorlog tegen Gods dienst en Kerk in Mexico Gevallen van Kinder verlamming in Belgie Onze Buitenlandsche Handelsbeweging Het Financieel Herstel De Enpen-Malrnedy kwestie Hoe mag men stemmen Geen Mazelen meer De werkloosheid in Belgie XXXVIII JAARGANG NUMMER 222 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Gandt publiciteit buiten het Arrend. AALST 5 Afientschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel fRue de Richelieu, Parijs Bank Buidltrg/Kingsway, 20 Londres W. -C. 2. H. Bruno Zonop5.67ZonAf5.19 E, K. G V. M. 14 De fronters moeten zelf liet hopelooze van hunne perscampagne inzien, om zich tot het schrijven van de gemeenste onwaarheden ge dwongen te zien. «Het Land van Aalst, n. van 2e October, schrijft dat M. Moyer soen grond heeft gekocht daar waar er straten moesten komen, !Wij dagen de fronters uit een enkel stuk grond aan te wijzen, dat M. Mjoversoeo m voormelde omstandigheden gekocht heeft. Sinds dertig jaar heeft M. Moyersoen om allen schijn zelf van baatzucht te vermijden, zich absoluut onthouden eigendom te koopen Haar waar hij wist of eenigszins vermoeden kon dat er een nieuwe straat zou komen. Durft gij, fronters, het tegehovergestelde staande houden 1 Spreekt duidelijk en haait feiten aan «Het. Land van Aalst» schrijft, M. Moyersoen trekt straten juist Waar zijne gronden liggen Wij antwoorden geen enkele straat is geopend geweest zonder le) voorafgaandelijk onderzoek door het Schepencollege; 2) zonder de goedkeuring van den Gemeenteraad. Die goedkeuring werd niet blindelings gegeven, want altijd konden de gemeenteraadsleden vaststellen welke eigenaars bij he|t aanleggen der straat betrokken, waren. En wanneer de Burgemeester, hetzij rechtstreeks hetzij onrecht- ttreeks,belang kan hebben in de zaak werd zij in zijne af wezay- heid besproken. Wie wil men dan misleiden, wanneer men schrijft dat het M. Moyersoen is die de straten trekt De Aalstenaars hebben reeds een onverbiddellij k oordeel geveld over uwe persoonlijke aanvallen. Fronters, gij hebt nog vier danfin om u in de oogen van de eerlijke menschen wit te wasschen Pe Wlexicaansjphe Kamer vraagt de uit zetting van den pauselijken legaat. Mcxico-City, 4 October, P,e Mexi- baansche Kamer 'heeft een motie aange komen, waarbij President Rodriguez wordt verzocht, den aartsbisschap Ruis y Flora, pauselijk legaat, uit 't land te Zetten. (Een nota van den «Osservatore Roma no» op Rodriguez' bedreiging Die «Osservatore» van Maandag be vestigt het bericht, dat de president van Mexico, Rodriguez, terstond na hel be kend worden van de pauselijke ency cliek «Aoerba animi» heeft aangekon digd dat alle kerken waarvan de pries ters overeenkomstig de pauselijke in structies handelen, zullen gesloten wor den. De «Osservatore» merkt naar aanlei ding hiervan op, dat het antwoord even snel als kenmerkend is voor den geest, ;Welke Mexico heheerscht, en duidelijker dan al het andere laat' zici hoe in Me xico tegen de rechten der Katholieke Kerk gezondigd wordt. Geruchten hebben de ronde gedaan over een onrust-wekkende uitbreidin .van de vervaarlijke kinderverlamming ïn sommige streken van het land. D(r Timbal, bestuurder van den sondheidsdienst aan liet departement Van binnenlandsche zaken, doelt dien aangaande mede dat er geeri aanleiding bestaat om zich ongerust te maken. In 1929 werden in Belgie 500 geval Jen geteld in 1930, 135; in 1931. 59, en in 1932 137,waarvan 19 In de Brus- selsche omgeving. De overige gevallen öeden zich voor in 99 gemeenten/ Men heeft nagegaan dat de ziekte vooral woedt tijdens de warme maan den en namelijk tijdens de uiterst ivarme maanden van Augustus en Sep tember. Een merkelijke achteruitgang jtvordt nu reeds vastgesteld. Gedurende de laatste week van September werden enkel 4 gevallen vastgesteld. .De H. Timbal vestigt tezelfdertijd do aandacht van de bevolking op het feit dat een, groote voorraad open- en paar- denserum voor handen is welke oen uit stekend voorbehoedsmiddel zijn, docb Daarvan de geneeskundige waarde nog biet ten volle bewezen is. Doch de behandeling van de ziekte hamelijk door de elektroheelkunde ei de X-stralen is eveneens zeer aanbeve lin.gswaardig ter, bestrijding yan die ziekte, Gedurende de maand Augustus liep de invoer 1170 millioen l'r. waarde, de uitvoer 1125 miliicen. be- aan De De beraadslagingen van M. Renkin M. Remkin zette Dinsdag zijne be raadslagingen voort over het begroo- tingsherstel en onderhield zich met verschillende politieke voormannen ten uitvoer vertegenwoordigt aldus 96 P-C. einde zich te vergewissen welk onthaal van den invoer, wat een zeer gunstigjzijne voorstellen in het Parlement zul- coefficiont mag genoemd worden. |]en genieten. Onze buitenlandsche handel blijft! j)e eerste-ministcr ontving Dinsdag wel op een zeer laag peil, ofschoon er.|morgend M. Marck, leider der Vlaum- voor Augustus eene lichte verbeteringjgche democratische groep en M. Poul- mag aangeteekend worden Die vènbetering, hoe licht' zij ook weze, is toch opmerkelijk, daar zij volgt op ononderbroken dalingen; 't kan ook zijn dat de in Juli wegens de staking uitgestelde verzendingen bij toeval hét cijfer voor Augustus hebben verbe terd. Wat er ook van zijn ziehier de waar de van in- en uitvoer, in millioenen uit gedrukt, in de vier maanden hier, onder vermeld invoer Uitvoer Mei [1125. 1140 ÖRuni [11300 Ü270 Juli '1125 1075 Augustus' '1170 1125 De resultaten dei* 8 eerste maanden doen, in verhouding der 8 eerste maan den van 1931, de verscherping der cri sis uitschijnen. Bij den invoeï zij we gevallen van 16 4 milliard 500 millioen op 11 milliard 200 het onbedachte, het ver overdnjvon, en millioen, 't zij 33 p.c. minder. hel egoïsme aal men mot afgeleerd Bij den uitvoer is er een val van 15 he,hben' zullei1 er n0& velen zijn die Die beraadslagingen zullen gansch de week worden voortgezet. De inge wonnen adviezen zullen de regeering toelaten aan haar ^ontwerp de wijzigin gen te .brengen die zij geraadzaam oor- deelen zal. De eerstkomende Kabinetsraad zal aldus gemakkelijker de goede richting kunnen inslaan. Er -zal waarschijnlijk dezo week geen Kabinetsraad meer worden gehouden. De eerstkomende zitting zou dus Maandag plaats hebben. Wat is er droevig in zake krisis Dat, eens voorbij, de krisis zoo rap zal vergeten worden. M Verleden zal wel niet geheel heropleven, maar milliard 800 millioen tot 10 milliard, 't zij 36 p.c. minder. Laat ons do hoop kosteren dat de in Augustkrs vastgestelde lichte verbeie- rind de dageraad van betere tijden we ze. De Belgische publieke opinie is in beioering gekomen door de manifesta tie die te Grefeld plaats gehad heeft ten voord eele van de we der inlijving van Eupen-Malmedy bij Duitschland. Vol gens de persberichten hebben zich twee ministers van het Rijk bij deze mani festatie aangesloten en er hunne sym path ie voor uitgedrukt. De Belgische regeering heeft niet na. gelaten haar protest uit te drukken te genover dergelijke houding waardoor de niet tegen te spreken reohten van Belgie gekrenkt worden. Zooals de Minister van Buitenland sohe Zaken in den Senaat op 24 Maart 1931 verklaard heeft «Heeft Duitschland het Rijnpact van Locarno met Belgie, Frankrijk, Enge-| land, en Italië, ongedwongen voorgesteld! erover onderhandeld on gesloten. Poor, dit verdrag heeft Duitschland er zich' toe verbonden het, territoriaal statu quo» van de grenzen tusschen Duitsch land en Belgie, zooals dezo grenzen be paald door het Vredesverdrag van Ver sailles of in uitvoering ervan te behou den. Duitschland heeft insgelijks de on schendbaarheid vati de Belgische gren zen gehuldigd en gewaarborgd. De regeering geeft te kennen dat izij geene onderhandelingen nopens de grenzen van Belgie en van liet nationaal grondgebied voeren zal. Dé regeering is vast besloten van dit standpunt in niets af te wijken. De Vol kenbond beeft verklaard dat bet Ver drag van Versailles in zake de volks raadpleging te Eupen-Malmedy regel matig uitgevoerd werd. P,e protesten die hieromtrent in Duitschland opgin gen werden door den Volkenbond als zijnde ongegrond afgewezen; dit besluit werd al definitief afgekondigd en is in kracht van gewijsde gegaan. De boodschappen van het Congres van Grefeld kunnen slechts 'aangezien worden als nutlelooze en betreurens waardige manifestaties. Zij kunnen niet anders dan de rust storen van de open bare opinie. HITLER SPREEKT Op den eersten Duitschon Rijks- Jeugddag te Potsdam heeft Adolf Hitler een rede gehouden, waarin hij o.a. zeg de. «(Pie tijd was vroeger voor de jeugd misschien in zooverre rijker, dat het leven meer bood, maar a'rmCr wellicht in zooverre, dat die jeugd niet deelnam in het leven van het eigen volk. (Die nood en de ellende die heden hèersohen zijn ontstaan doordat het Du its oh e volk niet zijn eenheid heeft bewaard. Als wij uu spreken van pogin niet weten dat duur gewonnen centen alleen in eere gehouden worden. Men zal weer graag luisteren naar de schoo- ne praters, Tn plaats van naar de eeu- wigp waarbeden, die ,nen nochtans alle dagen in vervulling ziet komen. Wie zijn tegenwoordig onvindbaar iPie verantwoordelijken oor, de krisis. Nu hoort men Van geen competencies meer, die nochtans beweerden, bij uit sluiting van ieder ander, den boel te kunnen doen draaien. Wat is een huishouden ~rx Eene samenwerking van man en vrouw, waar de man de direktor, en de vrouw de diktator is f Wat is eene der oorzaken der krisis? pat de menschen zich niol ge noeg afvroegen waarom ze op de we reld zijn 'k wil zeggen, gezien de be dorven natuur van den mensch, dat ze gen om den Duitschen nood te lenigen dan weten wij, dat zij moeten uitgaandenken er voor iets anders te zijn dan van het volk zelf. dat moet leeren zich-hun waar doel. Dat leert u nu wat de waarde en de kracht der princiepen Art, 40 der Gemeentelijke Kieswet,» den 30 Juli laatstleden door de Wetge vende Kamers herzien luidt als volgt?' «De kiezer mag zooveel stemmen uit brengen als er zetels le begeven zijmr (voor Aalst 23.) Wil de kiezer zijne stem geven aan- slechts ééne van de voorgedragen lijs ten en neemt hij de volgorde der kan didaatstelling van deze lijst aan, dan brengt hij zijne stem uit in liet vak bo venaan deze lijst geplaatst. »Wil hij deze orde wijzigen dan brengt hij één of meer naamstemmeri uit in het vak naast den naam van den kandidaat of van die der. kandidaten dezer lijst,, waarvan hij zijne voorkeur stem wil verleenen. Wil hij stemmen voor kandidaten van verschillende lijsten, dan brengt hij eene naamstern uit in het vak naast den naam van eiken dier kandidaten, ten hoogste tot beloop van het aantal te begeven mandaten (voor Aalst 23)1 (Wet van 19 Februari 1921, art. 1). Opgepast Als men naamstemmeri op verschillende lijsten uitbrengt, mag men zijn stem niet uitbrengen in een' vak boven de lijst geplaatst. Doet men het, dan is de kiesbrief ongeldig. HOE MOET MEN STEMMEN KATHOLIEK Onze Lezers en Lezeresseri mogerï hunne stem niet geven dan aan de kan didaten van de Katholieke Lijsten. Zij moeten katholiek stemmen I Wat moeten zij doen om eene geldi-1 ge stemming uit te brengen Eenvoudig stemmen in het .vak boven de lijst. Met alzoó te stemmen stemt' men voor gansch de lijst en neemt men de volgorde der namen van de kandidaten aan. Wil men voor één of meer kandidaten van een en dezelfde katholieke lijst stemmen, dan maakt men maar alleen het puntje zwart achter den naam of: de narpen waaraan men eene voorkeur geeft. Alzoo stemt men ook voor de. katholieke lijst, doch toont aan dat men niet akkoord is met de volgorde der, voorge'stelde kandidaten. Op geen andere dan op een katholle-* ke lijst gestemd als volk te verzoenen en als volk te handelen. Dat is de groote taak die on ze beweging zich heeft gesteld. Een dergelijke opvoeding moet jong een aanvang nemen. Laat anderen la- zijri. Wat toont ons de krisis Dat menschelijke macht niet vol doende is om de stoffelijke orde def ohen over onze jeugd. Gij zijt, Puitsoh-jwereld te regelen. Daarbij de natuur- larid's toekomst. Buig nooit het hoofd lijke krachten zooals eene aardbe- voor onriecht. Verlaat uw volk nooit cn blijft het trouw, vooral wanneer het in den boogsten nood en in liet grootste gevaar verkeert. Wij gelooveri, op de rechten weg tc zijn en voelen ons in dit geloof gesterkt op dezen Rijks-jeugddag onder het Ha kenkruis. Op uw ouden dag zult gij in de herinnering eenmaal net loon ont vangen. dat thans niemand u kan geven. Hitier beëindigde onder prooien bij val zijn rede met den uitroep: «Duitsch land ontwaakt De «Sunday Express» bevat liet be richt dat er in Engeland een serum is uitgevonden, waardoor de bekende en gevaarlijke kinderziekte mazelen be dwongen kan worden. Deze kinderziek te wordt over het algemeen voor vrij onschuldig gehouden, maar feit is, dat zij in~de laatste jaren meer slachtoffers heeft gemaakt dan roodvonk en diph- teritïs. Het nieuwe serum is' zoo krachtig, dat de dokters gelooven, dat binnen weinige jaren een geval van mazelen tot de zel'd- zame ziektegevallen zal behooron. Twee dufzeifd kinderen zijn in Lon den onder toezicht van den gezond heidsdienst met het serum behandeld ving is de mensch ook niet meester, ten minste genoegzaam. Maar 't schoonst van al, hij is nog vefWcvand genoeg om de geosLelijke orde te willen regelen, aangezien hij den: godsdienst durft aanvallen I En met 'nen niet is hij dood... Waarom bleef Ierland katholiek (en Engeland niet Omdat Ierlands' zonen en doch ters getrouw bleven aan 't gebod. Hier hebt, ge nu 'nen partikulicren tegenhanger van die gevallen waren omdat ze niet gebeden hadden. Het is ook waar dat, bij de opkomst van bet protestantism, Engeland rijk, te rijk was, en de rijkdom is voor ve len eene kwade beest, die liaar ei ge: meester dood-el ijk bijten diurft... XX. Lichte daling"- waargenomen De dienst van werkloosheid plaatsing deelt het volgende mede verband met de onvrijwillige werkloos- beid in Belgie, over de maand Augus tus. Op 3 September, laatsten werkdag van de laatste Augustus-week, telden 173 verzekeringskassen, met 855.S76 leden, 165,596 aangeslotenen, of 19.3 t.h. van het totaal, die nrtledig werk bleek het suksesvol. Als jloos waren. De verhouding was 19.6 Augustu en bij 85 t.h er nog een paar bijzonderheden zijn't.h. in Ju-li en 9.9 t.h. Uitgewerkt zal het systeem zoo goed als 11931. volmaakt zijn. 1 Waren daarenboven Het serum -wordt ingespoten ZIEKE, GEBREKKELIJKE, of OUDE KIEZERS, die zich naar hun stembureel willen doen voeren mogen zich wenden tot Mijnheer R. MOYERSOEN, Burgemeester Mijnheer Anleine de Her) Katholieke Burgerekring, Korte Zoutslr. Groen Kruis, St Jorlsslraat, 26. Dagblad «De Volksstem., Kerkstr. 9-21 bij tusschen ils deipoozen werkloos 168.813 verzekerden, of 19.7 t.h. tegen 30.3 t.h. in J/uli, en 16.3 t,b, in Augustus 1931. Het aantal verloren dagen in de imaand Augustus bedroeg - 5.829.909,of vermoedelijke patiënt in contact is ge weest met de ziekte. Het is dus voor taan niet meer noodig, dat de kinderen afgezonderd worden, integendeel hoei meer contact hoe beter, omdat men dan [1.410 op duizend vereekerden per weck meer kinderen kan inenten. jtegen 1.437 in Juli, en 730 in Augustus Zooals* men weet, komt mazelen in J1931. telkens weerkeerende epidemics voor.! Stelt men het aantal dagen dat de Binnenkort wordt er in Engeland weer [werklieden hadden kunnen arbeiden zoo'n ontploffing verwacht, die men te-[door 100 voor, dan bedragen daarvan gen zal gaan met het nieuwe serum, dat [bet aantal verloren dagen 25.5 dan tevens nog eens zijn deugdelijkheid!Augustus '1932, 24 in Juli» fin 12.5 kan toewijzen^ - [Augustus .1521, Tarwe na aardappelen en beetwortelen In gewone omstandigheden wordt de beste tarwe gewonnen na aardappelen en beetwortelen. Na beide gewassen be komt de landbouwer gewoonlijk een zeer aan onkruid gezuiverd en .grond, vooral na aardappelen een gced ver kruimelde bouwlaag, en het graange was rijpt tijdig. Doch aardappelen en beetwortelen zijn evenals de klaver geduchte polaseh- vroters, zoodat deze eveneens een aan potasch zeer verarmden grond achter laten. Wordt dus geen ruime terug gaaf van potasch toegepast, de tar we zal gemakkelijk gaan legeren, dé graanopbrengst zal gering wezen, de korrel kléin zijn. Bijgevolg mag voor tarwe na aar dappelen en beetwortelen gerust de zelfde potaschbemesting als voor, tar we na klaver toegepast worden, 't zij minimum 800 kgr. sylviniet-kainiet of; 300 kgr. chloórpo'tasch per hectare. Een belangrijk verschil evenwel in dé bemesting bestaat hierin, dat de dosis fosfaatmest geringer zal mogen wezen voor tarwe na aardappelen en beetwor telen dan vooij tarwe*na klaver; de stik-, stof bemesting, welke voos tar.we na klaver in menig geval zal mogen uitge schakeld worden, zal hier zeker, niet; mogen ontbreken. In ieder geval, hoeft aan de potasch-, bemesting voor graangewassen, een overwegende belang toegekend te wo?- den,: 'k AXJs j

De Volksstem | 1932 | | pagina 1