De uitslag der Verkiezingen De flieuwe Pauselijk EncycM over Mexico II Dinsdag Oct. 1952 VEILIGHEID DOOR ONTWAPENING De Ouderdomspensioenen XXXVII! JAARUANQ NUMMER 226 K»rkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgeeer J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 30 Londres W. 0. 2. H. Gummerue Zonop0,05Zon aJ5,09 V. M. 14 L, K. 22 anti-kerikale vooruitgang de opgang der frontpartij GESTUIT Do Uitslag van de verkiezingen is /Voor velen eene verrassing Socialis ten, liberalen en kommunlsten behalen ie samen bijna de meerderheid. De Kiesstrijd van de frontpari ij iheeft dit resultaat gehad: hij heeft de katholieken verzwakt ten bate van dó an tl-kl er i kalen. De fronters hebben voorwaar &choon .werk verricht Voor hen zelf moet de uitslag eene bittere ontgoocheling zijn. Zelden werd een s'trijd met zooveel uiterlijk vertoon gevoerd. Zij hebben geld uitgegeven inet lioopen. Zij hebben eene uiterste krachtinspanning gedaan. In hunne /rangen stonden de verwachtingen hoog... en zie... nauwelijks behalen ze /ach't honderd stemmen meer dan over, Zes jaar... dat is zeer pover. De verkiezingen toonen duidelijk aan hoe dicht wij staan bij den afgrond... /indien wij ons niet weren. liet anti-klerikaal gevaar is geen hersenschim. Er dient gewerkt te wor den onmiddellijk en eendrachtig. Dat ieder zijne verantwoordelijkheid överwege. Dat ieder zijn plicht doe. Geen mio.ee! verloren! P.aar komen h'og sclioone dagen i Slippen we ten slotte nog aan dat de /eerlijke lieden van Aalst een krachtig protest hebben doen weerklinken tegen 'do eerroof en de Jasper tegen onzen burgemeester uitgebracht, met hem bij de duizend voorkeurstemmen te geven. VOOR OOST-VLA AN DEREN 50 Gemeenten waar geen strijd was: rAspolaere, Baerdegcm, Baevegem, Guef- 'ferdingen, LielYeringe, JSieuwenhove, /OphasseU, Sarlardingc. Smoerhebhe- Ivioers.eghem. Zonncgein, Auwogem, Beirlegen, Dickele Heurne Hundelgem, Huysse, Meylegcm, Michelbeke, Moore- gem, Mullem, Munckswalm, Oycke, Pau- laelhem-Roosebeke, Russeignies, St- iBlasius, St-Cornelis, Ste-Marie-Lae- tliem, Wannegem-Lede, Welden, Wor- itegem, Mespelaere, Afsné, Bachte-Ma- jria-Leerne, De Pinte, Desteldonck, Deu- ïe, Gontrode, Ilansbeke, Landscnuler, Domberge, Meedonck, Moorzeclö, Moor- koele, O.ost-Winckol, Ronsele, Sommer- saeke, St-Maerfens-Leerne, VinUerhau te, Zxiltc, Dacknam, Vracene. AALST De verkiezing liep heel kalm van sla- pel. Rond 10 u. 's avonds werden de of- ïficicuso cijfers bpkend gemaakt Socialisten 7112 s'L-em. 7 gekozene Communisten 858 stem., 0 gekozene. Katholieken 7174 stem., 8 gekozene. Fronters 5132 stem., 5 gekozene. Liberalen 3550 stem. 3 gekozene. Moorsel Katholieken 5 zetel, liberalen 5 zo- ï-els, fronters 1 zetel. Haeltert Gekozen 7 katholieken, 3 liberalen, (1 socialist. Erembodegem Katholieken 5 zetels; liberalen (Ket ter) 2, Oude liberalen, 1, Socialisten 1, /fronters 2. Welle Katholieke (lijst 't Kmdt)1 2 zetels, Katholieken (lijst Langel'et); 3 zet. tP(aensisten 4 zeit. Erpe Gekozen 6 katholieken; 2 daens's- ten, 2 liberalen, 1 afgescheurde kalh. lijst. Lede Gekozen 'i '4 katholieken, '4 liberalen, 2 fronters, 1 socialist. Hof stade Gekozen G katholieken, '4 lijst De Naeyer, 1 socialist. De socialisten vefliezen '1 zetel'. Nieuwerkerkon Katholieken 7 zetels; socialisten 3 ze tels Lijst Perdaens, 1 zetel. Meire Gekozen 7 5 katholieken, '4 liberalen 2 socialisten. Denderleeuw Volledige uitslag kalh. '1.510 (5 ze tels-; soc. 756 (2 zet'.); YI. Nat., 1.143 1(4 zetels); afgesch. VI. nat. 89. Denderhoutem Katholieken 5 zetels Daensisten 0 zetels. Ottergem Gekozen katholieken 4 zetels b er alen 3 zetels li- Aygem Gekozen: 7 katholieken, 3 liberalen, 1 socialist. De katholieken verliezen een zetel ten voordeele der socialisten. Rffleerbeke Gekozen 6 katholieken, 5 liberalen. Neygem Gekozen: 7 katholieken. Neder bas solt Gekozen 6 fronters, 3 katholieken. Oultre Gekozen 4 katholieken, 5 rronters. Iddergem Gekozen 5 katlioliekcn, 2 afgesch. katholieken, 2 fronters. Okegem Katholieken, 5 zetels kristen demo- kraten, 4 zetels. Ninovo Liberalen 4 zetels, katholieken 4 se tels; socialisten 5 zetels. (De socialisten winnen 2 zet< Is. Woderboelare gekozen katholieken 3 zetels. s:oc.i 3 zetels. De liberalen hebben er .18 stemmen. Goeraerdsbergen Liberalen 957 (1 zetel) katholieken, 3.095 (5 zetels-; socialisten, 3.558, (7 zetels). Dendermonde Gekozen 5 katholieken, 3 socialis ten, 2 liberalen, 1 fronter. De katholieken, die sinds 60 jaar aan het bewind zijn, verliezen de meerder heid. Appels Gekozen /I 7 katholieken, 2 fronters. Rozenaken Gekozen 6 liberalen. 2 katholieken. Weiteren Gekozen: liberalen 2 (t.501)] katho lieken 8 (4.305) kr. riem., (796)' kris ten middenst. (,694)soc. 5 zetels (3.104) VI. wat. (322)' De katholieken verliezen 1 zetels ten voordeele van de liberalen. Nlaeter Gekozen 8 katholieken, 1 liberaal. Baigem Gekozen katholieken (kons.) 3 ze tels; kristeii-dernokralen, 3 zetels. Berchem Liberalen 6 zetels; katholieken 3 zet. 1 zetel winst voor de liberalen. Parikke Liberalen 4 zetels lijst Van der Scbueren 3 zetels. Overboelare Gekozen 5 katholieken; 3 liberalen, 1 socialist. D©sselgem Katholieken, 7 zetels, Kristen demo- kraten 2 zetels. Marke Katholieken, G zetels; kristen demo- kraten, 4 zetels; socialisten l zetel. Ooigem Katholieken 7 zetels 7 hf ge scheurde katholieken 2. Hulste Katholieken, 4 zetels; kristen demo- kraten, 4; lijst Synaeve,, 1. Bavichove Kristen-demokraten, 5 zetels katho lieke middenstand 4: Ruien Liberalen 3 zetels, soci.disten 2 ze tels, katholieken 4 zetels. Temsche Katholieken G zetels liberalen, 4 zetels, soc. 1 zetels. Lehbeke Katholieke 6 zetels; soc. 4 zetels, li berale 2 ze'tels, Vi. nat. 1. Selzate De liberalen verliezen 3 zetels van de vijf ten voordeele van de katholie ken. Moerbeke-Waas Liberalen 7 zetels; katholieken 4 ze tels, Ongewijzigde toestand. Baasrode Liberalen 3 zetels, katholieken G ze tels; socialisten 2 zetels. St-Niklaas Liberalen 1 447 s'tenjinen, katholieken 10252, socialisten 0807. fr-ontparlij 2280. Gekozen 11 katholieken, 11 socia listen, 1 fronter. Vroeger 13 katholieken en B socia listen. Katholieke meerderheid omverge worpen. Maldegem Katholieken 6 zetels, P.elille, G zetels liberalen 1 zetel. Oost-Roosebeke Kalh. 5 zetels, afgescheurde kalh., 5 zetels, fronters 1. Ron se Liberalen 2 zetels, lijst Patria 3 ze tels, soc. 8 zetels; volkspartij 4. /De socialisten en lijst Patria verlie zen een zetel ten bate van de volkspar tij, die er twee wint. Audenaarde Lib. 2; volkspartij, 4; soc., I, «Pa tria», 2. Kruishoutern Katholieken 7 zetels, VI. volkspartij, 4 zetels. Olsene Katholieke lijst, 6 zetels lijst oud- burgemeester* G zetels. Brussel 70 bureelen op 175 lib. 15609; kalh. 12981; krist, dem., 1639; soc. 12621 VI. nat.. 91Gkomm. 2996 afgesch., kalh.. 1436; radikalen 421; gemeente- bel. 197. Antwerp en 225 bureelen op 243: lib., 40.247 kath. 47.596 soc., 4465 4 front 9.509; kom., 3,376. Vermoedelijge zetelv-erdeeüng libe ralen 12; kath. 15; sjc. 14; kom. 0; front, 2. Luik Onvolledig lib., G.827; kath. 13,032 soc. 12.311. nationalisten, 3.221; kom^ iministen, 3.758. Leuven De liberalen verliezen 1 zetel en de katholieken 2. De socialisten winnen stemmen, doch behouden hun aantal zetels. HCt aantal raadsleden werd met 2 verminderd, ingevolge de yolksstel- ling. i Oostende Vooruitzichten de lib. 10 zetels kath. 8 zetels; soc. 7 zetels. De liberalen zouden dus 2 zetels ver liezen ten voordeele van de socialisten. Brugge Liberalen 3, katholieken 15 afge zonderde kath. 2; soc. 7. Roeselare Gekozen: liberalen 1, kath. 13. vac. De 2 nationalistische raadsleden liad- den zicli niet meer voorgestel 1. De katholieken en de liberalen win nen elk 1 zetel. Gent 122 bureelen op 160: lib. '1 1.475 7 middenstand, 5.438; katholieken 27.475 soc. 24.787; VI. Nat., 3,000; kommunis- tcn, 7,548. Ledeberg Gekozen 5 katholieken. G socialis ten, 1 liberaal, lijst Boone, i. DE KIEZING TE BRUSSEL H. IYI. de Koningin volbracht haren kiesplicht in het bureel dec RoHebeekstraat, Duitschland aanvaardt de Konferencie van Londen Belgie ©n Polen mogen er bij zijn De Konferencie van Londen betreffen de de ontwapening en den Duitschen eisch tot gelijke rechten in militaire zaken zal nu toch doorgaan. Men had sterk gevreesd dat Duitschland ging weigei;en aan de 'Engelsohe uitnoodi- ging gevolg to geven. Doch de regee ring van Berlijn heeft hu beslist toch naar Londen te gaan. In dien zin heeft zij eene nota naar Londen gestuurd. In haar antwoord verklaart de Duitsche regeering dat zij bereid is deel te ne men aan elke openhartige gedachten- wisseling over een rechtvaardige op lossing van het ontwapeningsvraag- stuk. Zij verklaart bovendien dat het Uit gangspunt van de in het vooruitzicht gestelde besprekingen zijn moet. de resolutie van dc konferencie van Lau sanne waarin namelijk verklaard werd dat behalve de herstelkwestie ook nog andere vraagstukken, waaronder het ontwa.peningsvraagstuk, dienen gere geld te worden ten einde oen nieuwe orde van zaken te scheppen en liet ver trouwen onder de volkeren terug te brengen. Dus niet de natas van de Fratische en Britsehe regeeringen in antwoord op de Duitsche nota van 29 Augustus, doch die resalutie van Lausanne moet lot grondslag dienen van dc te voeren be sprekingen. De Duitsche regeering spreekt de hoop uit dat de konferencie van Londen in zooverre bevredigende uitslagen be reiken zal dat Duitschland opnieuw zou kunnen deelnemen aan de besprekingen over de verlaging van de bewapeningen Belgie en Polen mogen erbij zijn Wij hebben gemeld dat België en Polen uit deze konferencie zouden ge weerd worden. Inderdaad, een bericht uit Berlijn liet vermoeden dat Duitsch land den eisch stellen zou dat Bolgie en Polen niet zouden uitgenoodigd worden op de ontwapeiiingskonferGn- cie van Londen. Nu wordt evenwel uit Berlijn gemeld dat Duitschland er geen bezwaar tegen heeft dat ook die landen zouden worden uitgenood igd. Wanneer Onbepaald verdaagd Wanneer nu do konferencie van Lon den zal plaats hebben is nog niet vast gesteld. Zij is lot onbepaalden datum verdaagd. Immer, nu hot akkoord der mogend heden bereikt is op de deelname, moet nog liet werkprogram opgemaakt wor den. Een nieuw Fransch plan Veiligheid en ontwapening De Fransche regeering zou op deze konferencie uitpakken met een i ieuw plan over de ontwapeningen. In de Pa- 'rijzer politieke middens deelt men cr reeds bijzonderheden over mede. Aldus wordt vernomen dat het Fransch plan uit 'twee deelen bestaat een minimum en een maximumplan. Het tracht de beide grondstellingen van veiligheid en ontwapening met mal kaar overeen te brengen. Door dit maximumplan moet ver staan worden do maximum veiligheid die Frankrijk wenscht te handhaven niet enkel voor zich zelf. doch ook voor al le andere landen, alsmede de maximum brwapeningsverlaging die kan worden toegestaan. In zake de bewapeningsverlaging duidt Frankrijk de grens aan die het verklaart niet te kunnen overschrijden doch tot waar het wel gaan wil indien do onderteekenaars van de toekomstige ontwapeningskonventie de verbintenis aangaan liet strengste toezicht op de ontwapeningskonventie de verbintenis aangaan liet strengste toezicht op de ontwapening uit te oefenen en desge vallend de vereischte maatregelen te treffen om de veiligheid te waar-bergen in bet land of de landen die aan een aanval bloot staan. Dit plan moet to voren nog goedge keurd worden door den Hoogen Raad voor landsverdediging en den minister raad. Onderhoud Herriot-Wlac Donald Tusschen Londen en Parijs worden de besprekingen tot voorbereiding der konferencie ieverig voortgezet. Zaterdag heeft M. llerriot langdurig onderhandeld met lord Tyrell, gezant van Engeland te Parijs. Een Woensdag aanstaande zal M. llerriot zich naaij Londen begeven om er te onderhande len met M. Mae Donald. Aanstelling van eene interministerièele commissie In een.van de laatste kabinetsraden heeft men zooals rrjm weet besioteii eene commissie samen te stellen, met de opdracht éene omschrijving te ge ven van den staat van bevoegdheid. Deze commissie werd samengesteld onder voorzitterschap van M. Servais, gewe-zen pro e nreirr-gen-era a 1 De andere leden zijn ambtenaren van de ministeries va-n Justitie, financiën, kunsten en wetenschappen, een afge vaardigde der christen syndikaten een andere van de socialistische syndika ten, M. Georges Heyman en M. Ilier- naux bestuurder van de Arbeidshooge- school van Charleroi. De voorzitter verklaarde dat bet doel der commissie is de staat van lehoef- te vast te stellen, de gevolgen daarvan voor de begrooting te onderzoeken en de middelen te verzekeren waardoor de misbruiken worden voorkomen ent uitgeroeid. De werkzaamheden van de commis sie zullen betrekking hebben op de proceduren pro-deo, de gebrokkelijken, de ouderdomspensioenen en sommige gevallen van invaliditeitspensioeenen. Verder zal er ook rekening gehouden worden op het gebied van werkeloos heid, crisisfonds en het bouwen van goedkoope woningen. Eene overvloedige documentatie werd reeds tijdens deze eerste zitting onder zocht. Pius XI bewijst dat da Mexikaansohd regaering de verbintenissen vsn het modus vivendi van 1929 geschon den heeft. Ziehiev hoe Pius XI, In zijne Encycliek den topsland in Mexico, na het modus-vivandi van 1929 beschrijft Men ging voort met de bisschoppen, de priesters en de leeken te straffen en gevangen te zetten, in strijd met den geest, in denwclke het «modus vivendi» gesloten werd. Met de grootste droefheid hebben wb gezien dat men niet alleen weigerde de verbannen bisschoppen terug te roepen, maar integendeel dat verschei dene andere nog verbannen werden.In verschei dene bisdommen werd geen restitutie gedaan ven do kerken, de seminaries, noch andere kerkgebouwen. Ondanks da uitdrukkelijke be loften liet men de priesters en de leeken, dia kloekmoedig hun geloof verdedigden, over aan de wraak der tegenstrevers. Bovendien werden door de Mexikaansche pers verwoede aanvallen gericht tegen do kerk, tegen de pries ters en tegen God zelf. Voegt daarbij dat het Godsdienstonderwijs in de lagere scholen door da wet verboden is en dat de onderwijzers or met alle middelen toe aangespoord worden de jeugd op te leiden in ongodsdienstigheid, aldus de ouders zware offers tot de vrijwaring der onschuld hunner kinderen opleggende. Wij zegenon uit ganschor harte deze ouders en do meesters die hen bijstaan, en willen doze gelegenheid te baat nemen om opnieuw onze Eerbiedwaardige Broeders, de seculiere en re guliere geestelijkheid en al de geloovigen aan te sporen al hunne krachten te besteden aan hot onderwijs en de opvoeding van de [eugd, bijzonder van do volksjeugd, die er het meest behoefte aan heeft omdat zij hot meest aan de gevaren is bloot gesteld. Weest overtuigd dat uw vaderland zal wezen zooals gij de jeugd zult gevormd hebben. Maar men heeft in Mexico de Kerk op enno govoeligo plaats willen troffen in het bestaan van do geestelijkheid on van de hiërarchie. De grondwet ofschoon de vrijheid van ge dachte en geweten bepalende, schrijft met de scherpste tegenstrijdigheid voor dat elke staat moet vaststellen hoovele priesters het recht zullen bekomen hunne zending te vervuilen niet alleen in de kerken maar ook in de private huizen. Maar, indien de Grondwet wil dat de staat hot gotal priester a bepaalt, zegt zij nochtans dat zulks moet gesóhieden volgens de nood wendigheden der geloovigen en dor streek. Nergens wordt bepaald dat de hiërarchie moet miskend worden. Welnu, in den staat Michoa- can duldde men eon pr'ester voor 33.000 Inwo ners in don staat Cl; ohuahua, een per 45.000 •zielenin den staat Llnapas, een per 63,000 en in den staat Vera-Cruzeen per IOO.OOO,Som mige staten zgn nog verder gegaan en hebben verscheidene seminaries gesloten, kerkgoede ren iu beslag genomen en bepaald in welks kerken en op welk grondgebied de priester zijn ambt mag uitoefenen. Maar het feit dat het meest aantoont dat men het gemunt heeft op do vernietiging der Kerk zelf, is de uitdrukkelijke verklaring van ver scheidene staten, die weigeren de hiërarchie te cxkenneu en die de geestelijke overheden, dus de bisschoppen eu zelfs den Apostolischon Le gaat, het recht outzeggon hun ambt uit te oefenen. Wij hebben deze feiten willen herinneren opdat allen, die orde en vrede betrachten, en die zien boe dezo vervolging niet veel verschilt van deze in het ongelukkig Rusland, er het besluit zouden uittrekken dat zij met nieuwen iever moeten workon aan de indijking van het gevaar, dat alle sociale orde met vernietiging bedreigt. Pius XI is dus gerechtigd voor boel de wereld plechtig verzet aan te tejkenon, opdat volkoren en regeeringen van alle natiën zouden inzien dat de kerkvervolging in Mexico niet alleen eone beleediging jegens God, jegens de kerlc en het geweten van eene katholieke bevolking, maar ook eone oorzaak van sociale ontredde- rlug, nagestreefd door goddelooze veraeni- gingen.

De Volksstem | 1932 | | pagina 1