De les van de Verkiezingen 13 VRIJHEID... BEHALVE VOOR KATHOLIEKEN Donderdag Oct. 1932 Biet is een dringende behoefte voor de kalho- Heken hunne pers beter teorganiseeren en beter te verspreiden. Bi ut kolieken trilt gij flat mee pers aanzien geniei, houdt op met haar te kleineeren... en Zitting van den Lande/ijken Raad van het V. J. V. K. A Opzienbarend arükel van den Vorwarts STAD_AALST GEMEENTEVERKIEZING van 9 October 1932 Oe Volledige Uitslagen Lijst 1 Socialisten 7ua Lijst 2 Communisten Lijst 3 Katholieken Lijst 4 Fronters Lijsi 5 Liberalen M0e Soianiek jRalace DE VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMER 228 Iitrkstraat, 9 en 21 Aaist. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST J Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Bnussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buidlng/Klngswajr, 20 Londres W. C. 2, H. Eduardua I Zonop6,08Zon af5,05 V. M, 14 L, K. 22 Wat ons meest treft In den uitslag van de verkiezing: dat is iegrOOle vooruitgang van de libe rale partij. Wel is waar was deze vordering algemeen verwacht. Se liberale gekozene had alleen in de oppositie gestaan, hij kon en hij heeft uit dien toestand voel voordeel getrokken- Maar ook de werking van da libe rale partij moet aangestipt worden.... hunne kandidaten voornamelijk d9 menigvuldige fabriekliestuurders en patroons hebben niet nagelaten een ruim gebruik te maken van hunnen persoonlijken invloed op bunna on dergeschikten... To veel van onze katholieke pa troons, helaas, hebben of gebruiken hunnen invloed niet. De liberalen hebben ook natuur lijk veel stemmen gewonnen bij bur gers en middenstanders.., Ilel is hoog tijd dat van katholieke zijdo aan den invloed van zoogezegde neu tralen oen tegenvoeter wordt gegeven in een machtigen burgers- bond. De socialisten hebben vee! stemmen gewonnen, samen mot de kommunisten vormen ze eeae sterke massa in Aalst Dat is 'a zeer bedenkelijke toe stand... er ligt hier voor onze hrtstene trerklie- den een ruim veld open voor eendrachtige, tucht volle en geestdriftige teer hing. Ds socialisten behouden hunno aanhangers... wat zij langs den kant der kommunisten hebben verloren... hebben zij langs den kant der onver schilligen gewonnen. Hunne organisaties, hunne pers vooral, dat is hunne sterkte. Het moet ons van het hart... dat terwijl wij hier een inspanning heb. ben gedaan waaraan van alle kanten hulde wordt gebracht, er nog te velen zijn die klagen en kritikeeren. indien gij er u bekwaam toa gevoelt werkt made, schrijft artikels en ver* spreidt ons blad- Er dienst eendrachtig gewerkt te worden. Onze kiesstrijd stond in het teelten van de eendracht. Die eendracht is moge lijk,.. die eendracht is noodzakelijk... en we zijn over tuigd da tolk te zyn van alle strij dende katholieken wanneer we die eendrachtige samenwerking van onze voormannen ESSCMEü. De geleden nederlaag is voor ons •»aa les. indien triJ die les aanvaarden zal die ne derlaag een zegen zijn. (Vrouwelijk Jeugdverbond voer Kathclioke Actie). 'D/e. vergadering werd gehouden op Maandag 10 October, ander voorzit terschap van Jnv. Chr. de Hemp tinne en van de Algemeene Proosten ZZ.-EE. HH, Van Bossuyt en Mampoey. De Algemeene Voorzitster, hartelijk welkom gewenscht van hare zending voior Katholieke Actie ui't Zuid-Ameri- ka, drukt op hare beurt Tiet genoegen uit om de welgelukte Gewestelijke Jeugddagen het land door gehouden. Met het oog op het jaarverslag V.J.V. K.A. verzoekt men om verslag over de werking en toestand van de aangeslo ten afdeeLing.cn, alsook het werkpro gramma over liet komend jaar. Er wordt verslag: uitgebracht over de verschillende studieweken dit jaar ge houden. door Jw. Siebeiialer voor de Y.K.A.J. te lieverlee; door Jw. Verschraeglien voor de V.K. B.J. te Turnhout door Jw. van Elewijck voor de V.K.S. J. te-Namen; door Jw. Van den Heuvel voor de J.I. G.F. te O. L. Vr. Waver door Jw. Arnould voor de J.O.C.F. te Heverlee; door Jw. Van Parijs voor de V.Ii.S.J. te O.L.Vr. Waver. Een belangrijke bespreking ontstaat aangaande nauwere samenwerking' 'tus- schen do verschillende afdeelingen om aldus meer cn meer in Katholieken geest, te werken. E. H. Baudhuin drukt hierop den wenseh uit riclitslijnen te zien geven van het Algemeen Bestuur uit en dat vooral tot de parochiale Komiteitcn waarin, er verschillende afdeelingen zijn vertegen woord igd Op dit oogenblik komt Z. TL Excel lentie JYIgr Van Cauwenbcrg de verga dering' bijwonen en wilde tot de, aanwe zigen liet woord richten. Uit naam van Z. Ëm. den Kardinaal bedankt bij al de leden voor de bereid willigheid' waarmede het V.J.V.K.A. de propaganda voor de Basiliek van Koe kelberg heeft aangevangen. Zulks ligt heel in de lijn der Katholieke Actie. Het rijk.van Christus herstellen ligt als basis van .gansch de beweging en de basiliek van Koekelberg moet een groot- schc hulde worden aan Christus-Ko ning en de bevestiging van dat Koning schap in gansch ons maatschappelijk leven. Beleven wij moeilijke lijden, in geest van geloof moeten wjj betrouwen op de Voorzienigheid. Die openbare Hul de met het Bloempje van Koekelberg is in goede handen, vermits het V.J.V.K.A. als organisatie uitmunt. Jw. Chr. de Hemp'Unne bedankt zijn Excellentie en belooft alles te werk te stellen om liet aangedurfde door te drij ven en te doen lukken. Waarop de Algemeene Proosten en kele praktische punten verhandelen op het feest van Christus-Koning Alge meene Communie voor al de leden der aangesloten afdeelingen en bij al d missen van be't «Bloempje van Koekei berg» aan de kerkdeuren. De bloemenhulde van eiken christen mensch ons land door aan Christus-Ko ning tot het verwezenlijken der blij vende hulde met de heerlijke basiliek op den heuvel te Koekelberg. Zijne Excellentie Van Cauwenberg was zoo goed al de leden van den Lan dól ijken Raad rond te leiden op de wer ken te Koekelberg en aldus allen zien- dcroogen te laten waarnemen wat een pi-acbtmio-numcnt daar aan 't rijzen is, Christus-Koning ter eere Laten wij wenschen dat allen meer belang zouden stellen in dat nationaal werk en op 30 October het zijne bij brengc om het te verwezenlijken I dat Hindenburg op het oogenblik zijn ontslag zal nemen en hem 'tot regent benoemen, en dat er nooit een nieuwe 9 November 1918 zal komen. De «Vorwarts» wil niet gelooven, dat de Rijkspresident met zulk plan ak koord kan gaan. In aanmerking genomen, dat de ma china tien van den ex-kroonprins een klomplot tegen de veiligheid van de Staat vormen, vraagt het sociaal-demo cratisch hoofdorgaan, wat de regeering van plan is te doen. De ex-kroonprins wil regent van het Rijk worden en geleidelijk de monarchie herstellen Tn een opzienbarend artikel vefz. leert de «Vorwarts», dat de ex-kroon prins op dit oogenblik zeer hard werlct om door een staatsgreep zijn benoeming tol Rijksregent door te drijven, als overgang lot het herstel van de monar chie. Volgens de mededeeling van den «Vorwarts» zegt de ex-kroonprins een verklaring, welke in de politieke kringen op' groote schaal is verspreid, Zie vervolg onderaan vorige kolom 6358 746 A) Volledige lijatstemmen B) Onvolledige lijatstemmen C) Bonte lijaistarnmen /vefdeeld op 23 candiöaten) Totaal Nichols Flips Has! terman Steen hoot Doprea Snel Rimbaut Guns Laureys Boeykens Blauekaerl Amant Trocli Welleman Petit Van Cauwenbergh Van <Ï9r Meulen Verdoodt De Trcch Spaons Gits Van der Borght Jan De Witte 210 114 133 55 52 15 66 28 28 50 63 24 60 6 7 10 7 6 9 1 3 2 7 Gekozenen le plaatsv, 2o 755 102 1 A) Volledigs lijststemmen B) Onvolledige lijststammen C) Bonte lijststemmen (verdeeld op 23 Candidaten) Totaal 858 Van Cauter 82 Ballinokx l 30 Van Rossem 14 A) Volledige lijststemmen 4000 B) Onvolledige lijsteteinmen 3Ó81 C) Bonte lijststemmen 44 (verdeeld op 28» candidatonj Totaal 7174 Moyersoen 078 Gekozéntn Schel fout 429 Bastiaens 694 Danckaort 377 Do Schaepdryvef 248 Callebaut 380 Schouppe 280 lo plaalsv. Paelstermans 826 Gekozene De Vos 215 2e plaatsv. Vitick Emiel 85 3e Huylebroeek 65 D'Haese Louis 113 4e Merttos Arthur 117 Eeman 174 Do Kesel Alfone 33i Gekozene Vinek F1 orent 122 Mertons Louis 95 D'Haese Viptor 55 Van Schuylcnbergh 254 Van Mossorolde 35 De Ciippele 83 Ghyselen 138 Podevyn 34 A) Volledige lijststemmen 4521 B) Onvolledige lijststemmen 887 C) Bonte lijststemmen 24 (verdeeld op 23 candidaton) Totaal In Mexico heeft men het weer eens beproefd. Voor de zooveelst© maal sinds ne gentien eeuwen, neemt ginder de mensch het op tegen God, verheft de tijd zich dreigend tegen de eeuwigheid vergrijpt het vergankelijke zioh aan het ovarwoestbare. Meelij-wekkende d?ad van dwazen die zou doen glimlachen om zoovee) krankzinnigheid, indien zij niet deed weenen om zooveel boosheid. Vooral wanneer men de verdruk king, welke de Kerk en de Katholieken daar te verduren hebben, ziet en be oordeeld in het kader van dazen tijd krijgen de gebeurtenissen een des te weerzinwekkender, een des te achter lijker karakter. Immers, dezen tijd is ar een die prat gaat op het verovere i en handhaven der rechten van den mensch, zoowel wat de volegemeen- schap in 't algemeen als het individu in 't bijzonder treft. Tot veroveren en handhaven van die reohten, hebben we niet alleen de fameuze vereeniging Liguepour la dé/enae des droits de 1' hommewelke zioh het lot van de onderdrukte individua aantrektmaar ook de belangrijke afdeeling van den Volkenbond, belast met het onderzoe ken en vrijwaren van de reohten der colleotieva minderheden. Gansch onze tijd staat in het teeken Van de meest volstrekte gedachten en dadenvrijheid, van de onbeperkste Onafhankelijkheid- Doch die zeer mooie grondbeginselen worden doorgaans slechts ingeroepen en toepasselijke ge* maakt wanneer het personen of groe peeringen geld. die iets gansch anders dan godsdienstige belangen op het oog hebben, ja, die soma juist het schaden van andere godsdienstige belangen hebben nagestreefd of in het schild voeren. Doch van het oogenblik, dat er personen o! groepeeringen zijn die wegens hun godsdienstige overtuiging gekrenkt en gekneveld worden door maohtmisbruikers, hebben da zoo hoog geroemde grondbeginselen van vrijheid en zelfbeschikkingsrecht hun beteekenis, zoowel als hun kracht ver loren, valt de u Ligue puur la dé/enae des droits de l'homme n in diepen winterslaap, en komt de Volkenbonds kommissie ter bepaling van de rechten der minderheden zelfs nog eens op de gedachte, protest aan te teekenen te gen de hatelijkste dwangmaatregelen, met welke tijdelijke machthebbers een aan hun willekeur overgeleverd volk tergen en folteren. De Növe D'Haese Albert Haetfaiis Bccqué De Ridder Van Nuft 1 Fieyns Hermans May art Vauden Bergke Srnukens De Jaeger De Brabanter Van do Vondel Vau de Meersscka Iluioa Hallaert Tin Raolfof Van der Borght Will. Roelandt Van Goetkem Luycx Coussens 262 118 192 75 49 111 211 58 79 52 21 44 37 40 18 22 63 20 20 9 15 17 20 5132 Gekozenen le plaatsv. 2o 3e 4e a A) Volledige lijststemmen 1602 B) Onvolledige lijststemmen 1926 C) Bonte lijststemmen 22 (verdeold op 23 eandidaton) Totaal 8550 De Stobbeloic 452 Gekozenen Cornells 385 Schotte 493 Boel Emiel 64 lo plaatsv. Van Tittelboom 180 2o Van den Steen 242 3e Do Moor 39 Rossel 122 /nnó 120 Breckpot 175 De Loose 50 Carael 26 Van Staenwinckel 33 Van Styvendael 24 De Biuyckcr 50 Panné ?a Megan ck 52 Van den Broeck 59 Van den Eedo 46 Do Kegel Arthur 18 Steleman 46 Tas 10 Boel Loon 6Q Dit is, onder meer, het geval weer in Mexico.Sinds jaren heeft de vrijmetse larij daar vrij spal gekregen, zag ze hare oude beruchtheid nog merkelijk toenemen dcor de cynieke vervolgin gen, met welke de later do door mt- laatschheid overvallen Calles hot uit oefenen en het pr&ctisch openbaar beleven van dsn katholieken gods dienst onmogelijk maakte. Na een korte verademing, geduren de welke den Christenen een schijn van gelijkstelling met de andere bur gers werd gegund, is de voor korten tijd bedwongen haat der vrijmetselarij jegens Rome met verdubbelde kracht uitgebroken, wordt de Calles-politiok hardnekkiger dan ooit doorgevoerd, komen da msest draconische beper kingen het katholiek godsdienstig le ven onderdrukken, ja dooden in af wachting dat hij welhaast geheel en gansch buiten de wet gesteld worde, en da niets ontziende vervolgers, ter uit roeiing van het onuitroeibaar katho liak geloof, ook, zooals onder de Cal* lez-regeering, overgaan tot het mar telen, tot het vermoorden van de aan dit geloof trouw blijvende christenen OokditmaRl stellen de verdrukkers zich voor, gedaan te maken met de Katholieke Kerk, ze alvast van den Mexikaanschen bodem weg te vagen, en aldus het sein te geven van een we reld stormloop tegen het onverzoen lijke gehate Rome. Want het weinige, dat den Mexikaanschen katholiok tot den dag van heden nog gelaten werd zal hem zeor spoedig brutaal afgeno men worden, nu het opheffen der di plomatieke betrekkingen met den Heiligen S'oel, de laatste hindernis voor het volledig ontwikkelen eener anti-godsdienstige actie, opgeruimd is, Het zoo ontroerend, zoo waardig, zoo raak schrijven van den Paus aan ds Mexikaansche geestelijkheid en b©« volking wordt door de schuldige regee- ,ring thans als voorwendsel aangevoerd om Rome een ongeoorloofd inmengen in de binnenlandschö politiek van Mexioo ten laste to loggen, on dit tot uitgangspunt te maken van een nog verwoeder anti-godsdienstige cam pagne, Terwijl te allen kante welsprekend-' Opgekomen wordt voor da integraalste' vrijheid, wor.1t in Mexico die vrijheid betwist aan en afgenomen van eenieder die ze aanwenden wil om ui'u'fjg te ge* ven aan zijn godsdienstige overtuiging.; Men mag er bonden stichten van god* loochenaars en vergaderingen houden vaa christenvervolgers- Men mag er geen godsdienstige plechtigheden in richten, of heilige Missen opdragen, volgens den wensch sn de behoefte a i de katholieke bevolking. Over heel die lijn wordt de katholieke bevolking in haar heiligste gevoelens gekrenkt en gekwetst door kerels, die door geweld en machtsmisbruik trachten te berei ken wat langs den weg van eerlijken gedachfcenstrijd voor hert totaal onge-1 naakbaar zou blijven den ondergang van het katholiek geloof. Om tot dit doel te komen, deinzen zij er niet voor terug alle wettelijkheid te vei wringen, alle vrijheid te fnuiken, alle redelijkheid te smoren, zelfs alle besohaving terzijde te stellen, Den beruchten kreet van Gambetta over*, nemende, hebben zij een verbitterden: strijd tegen Rcme en zijn dienaars, volgelingen en instellingen aangevat, onder den krijgsschfeeuw :«Het Katho licisme dat is de vijand Wie ei? katholiek durft zijn, is voer hen een burger van ondergeschikten rang, die geen aanspraak maken mag op de rech ten, welke aan de anderen bij de wet gewaarborgd worden, en jegens wien alle afpersingon, knevelarijen, kwel lingen, rechtsverkrachtingen, zelfs diefstal en doodslag geoorloofd zijn. Ondertussohen wacht La Liguê pour la Dé/enae dea droits de Hom- me n. tot er weer eens een wegens bewezen moordaanslag veroordeelde anarchist gaat tereohtgesteld worden* om wakker te schioton. en hesl do wo«* reld te doen trillen van verontwaardi ging en deernis met dien martelaar der vrije gedachte dio de prooi wordt van «bloeddorstige tyrannen». i Ondertussohen peroreert en labo* reert men in de Commissie voor het vrijwaren der rechten van de minder* heden rustig en lustig voort. Zoomin als destijds het uitmoorden van de Christen Armeniërs, door de Turken* de zeer beschaafde natiën tot tussohen* komst kon bewegen, zoomin zullen ze heden zieh verzeitsn tegen die Mexi* kaansche kathcliekenvervolging, welke een schande is voor den tijd die haar ziet gebsurad. Zulks krachtens het grondbeginsel dat iedfire natie vrij is te handelen naar goeddunken, binnen de grenzen van haar land. Zelfs wanneer ze, zrotls thans in Mexico, de vrijheid vervangt doop dwingelandij, hat recht door onrecht, de boschaving door barbaarschheid. Ja, zelfs ook dan nog. Als het maar is tegenover katholieken. De Wolkenkrabber35 verdiepingen hoog die gebouwd wordt op het hoog tepunt van de Bot an iek laan» zal het hoogstQ gebouw van BeïgiQ zijn

De Volksstem | 1932 | | pagina 1