Spelletje begint Wis zorgt er voor zijns Toekomst Dreigt eene Regeeritigscrisis 18 Kat I0e LiiÉrefimetit wordt 'IRegiment Irdeimer Jagers Dinsdag Oct. 4932 Herdenking van den Veldslag van Melle Lierag W®re8@sf® Oewesien Wat gaan de Fronters doen Vaandel voor de vrienden der oud'Slrijders-kinderen Ongevallen op Spoorweg- overwegen in Amerika. Inhuldiging van het Monument Ernest Solvay «Él DE VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMER 232 j Kerkstraat, 'J «n 21 Aalst. Telafoon 114. DAGBLAD 20 GaaUaman Uitgever J. Van Nuffel-Da Gendt fubllcltelt Sulten het Arrond. AALST Aoentschap Havas, Adolf. Maxlaan S3, te Brussel Rue de Rlehelieu, ga rijs Bank Buldlita/Kingsway. 38 Londres W. C. 2. H. Monon Zonop6,16Zonaf4,55 L, K. 22 N. M, 29 Vermoedelijk vandaag nog geen Crisis. Er, was gemeld geworden dat de li berale ministers eene vergadering had den belegd om overleg te plegen in za ke de houding welke zij zouden aan nemen in den Kabinetsraad van Maan dag namiddag, in denwelken het ont werp van financieel he.tstel yerdeü zou besproken worden. P,oze bijeenkomst heeft Zaterdag avond plaats gehad in de partikuliere woning van M. Hymans, minister van Buitenlandsche Zaken, en zooals te voorzien, was niemand van de aanwe zigen geneigd om over. de beraadsla ging iets los 'te laten. M. Catteau, voorzitter van de Libe rale Federatie van Brussel, die na de vergadering met de liberale ministers door M. Hymans werd ontvangen, wei gerde ook maar eeniige verklaring af te leggen. Niettemin vernamen do journalisten laat in den avond, dat de liberale leden van de regeering het eens zijn om het financieel plan, dat eerste minister Renkin vóórbereidt, ontoereikend te vinden. Ze zijn van meening verzekerde men, dat over dit plan nog moet be raadslaagd 'wonden alvorens de maat regelen, die er in voorkomen, werke lijk voor toepassing vatbaar zijn. Dit zal dus Maandag in den Kabinetsraad plaats hebben. Ook zijn de liberale mi nisters overtuigd, dat c'ene contingen- teeringspolitiek, die de duurte doet toenemen onhoudbaar is. Uit naam van de liberale ministers zal, vermoedelijk door minister] Hy mans, in den Kabinetsraad van beden Maandag dan ook een verklaring wor den afgelegd, voornamelijk wat betreft het protectionisme. Uit wat voorafgaat kan gemakkelijk Worden afgeleid dat een onmiddellijke Ontbinding van Kamer, en Senaat niet uitgesloten is. Indien daartoe zou wor den overgegaan moeten de nieuwe wetgevende verkiezingen plaats heb ben ten minste 26 en ten hoogste 40 dagen na baar afkondiging. De liberale ministers blijken over tuigd. dat het nutteloos zou zijn te trachten door hét vormen van een ho mogeen katholieke regeering of door,; een zakenkabinet de ontbinding te' voorkomen. Geen van beide kombina- ties zou immers de vereisen te meer derheid vinden in de Kamer. Ten einde den datum van de nieuwe verkiezingen, zoo er ontbinding komt, niet te vertragen, achten zij het ge- wenscht, dat de huidige regeering geen ontslag zal nemen, en dat zij. zich dus ook door geen «ontbindingsministerie». zal laten opvolgen. De aan het bewind zijnde regeering zou dus aanblijven tot na de uitspraak van bet kiezerskorps. Gemeld wordt dat het besluit der, liberale ministers werd genomen in volledige overeenkomst met M. Devèze die voor 't oogenblik in het buitenland vertoeft, maar die altijd partijganger is geweest eener onmiddellijke ontbin ding. Het is M. Hymans die in den Kabi netsrad zou voorstellen dat-de huidige ïegeering aan den Koning zou vragen de ontbinding van liet Parlement' t.e decreteerden, opdat het kiezerskorps zoo spoedig mogelijk zou Worden verzocht uitspraak te doen door de stembus. iD© ontbinding door het huidig Ka binet is' een waarborg tegen tijdver lies. Een zakenkabinet vormen, zcoals sommigen dachten te doen, is niet lan ger denkbaar, daar het geen meerder heid in de Kamer zou vinden. Zooals wij .gemeld hebben had de Koning Vrijdag avond een onderhoud m>et minister Hymans. Vermoedelijk heeft M. Hymans dit onderhoud aan gevraagd om den vorst op de hoogte te stellen van het voornemen zijner col-' legas. Er is dus geen spraak van ontslag der liberale ministers in den Kabinets raad van vandaag, zooals de ccEtoile Beige gisteren morgen meldde en kel van een voorstel om tot ontbin ding van het Parlement over te gaan. Maar het licht voor de nand dat, moest M. Renkin dit voorstel niet bij treden, de liberale leden van het Kabi net niet langer van de regeering zou den blijven deel maken. Vorgaderfng van het burael van het Algemeen Christen werkersverbond Het besturend bureel van 'het Alge meen Christen Werkersverbond ver gaderde Zondag morgen in het lokaal der Pletinckxstraat te Brussel. M. Van Isac.ker heeft er gesproken van de kwestie der contingenteeringe-n en getoond dat er hoegenaamd ,geeh kwestie van protectionistische politiek was, maar wél van eene politiek van be scherming, namelijk voor den visch en voor. de kolen. Op het einde der zitting hebben do aanwezigen zich aangesloten bij dé con clusies van M. Van Isacfesr, aldus het beginsel in zekere omstandigheden en in 't belang der, binnenlandsche mark't gemilderd kan worden door, contingen-' teeringsmaatnegelen. Maar, boven deze maatregelen, geven de christene arbeiders den voorkeur aan de toepassing van tolrechten. Pje afgevaardigden van het Verbond der Christene Vakbonden, die aanwe zig waren, sloten zich volkomen- aan bij de conclusies van M. Van Isacker. Men hoorde vervolgens een betoog van Pater Ruften over den algemeenea politieleen toestand. Na afloop^ der vergadering verklaar de minister Heyman in een persgesprek: Wij zullen een beroep tot Mie katho lieke democraten richten om zich rond de regeering te scharen.- Wij ontvein zen ons den ernst van d-eh toestand niet, en de erge gevolgen die uit eene miiis- terieele crisis zouden kunnen voort spruiten, vooral onder financieel oog punt. Geen liberaal ultimatum en geen voor stel tot ontbinding. Het schijnt da't de liberale gazetten te veel gedraafd hebben Zaterdag avond •Zondag avond werd bevestigd 1 Ma postende ook Antwerpen en nog elders De katholieken bekwamen bij de ge meenteverkiezingen te Antwerpen 15 zetels; de socialisten 1.4 en de liberalen 12. Naar verscheidene dagbladen verze keren zouden polsingen dqor de libera len bij de socialisten gedaan, voor de onderlinge samenstelling van een scbe- penen-collegie z-eer goed onthaald ge weest zijn. D,e onderhandelingen zouden zelfs op het punt zijn een beslissenden uitslag te bereiken. 'Dje socialisten zouden het burgemees terschap krijgen en 4 sehepenenzetals. De liberalen zouden met drie in hét college vertegenwoordigd zijn. M. Camiel Huysman zou den burge meesterssjerp omgorden. Anderen zullen volgen Den 29 September werd le Brussel eene belangrijke vergadering gehouden, door leiders der vrijmetselarij len n.l. van Gerit, Luik, Brussel on Henegouw. Naar er verzekerd wordt, was het bijzonderste punt van de dagorde het onderzoek van samenwerking van so cialisten en liberalen voor de ufschaf- fing. der toelagen aan het vrij onder wijs. Men kwam. er-niet tot een akkoord doch algemeen werd besloten den "uit slag der kiezingen af te wachten en dan de bespreking te hernemen. Sinds hebben de verkiezingen plaats gehad. Liberalen en socialisten kraaien viktorie... Wat staat er ons te wachten 1 En, nu stellen wij de.vraag aan allen die medegewerkt hebben om de katho lieke partij te verzwakken, aan al die goede en oude katholieken, die zich lie ten müsiei-den, aan al de partijleiders die onderduimsch de fronters hebben in de hand gewerkt of die den moed niet hadden die scheurmakers te bevechten en te bekampen, aan allen vragen wij Zullen eindelijk de oogen opengaan Zulten zij eindelijk inzien welke ver schrikkelijke gevolgen hunne werking of, hunne stemming zuilen te weeg bren- - gen door de verzwakking der Katholie- '1. Dat er geen, kwestip van ontslag!ke 'par«5i4 r. liberale ministers is7' Wij wijzen er hooger op, wij wezen er in ons Zondagnummer reeds op, on ze tegenstrevers staan paraat. Zij zul len hand in hand gaan en optrekken ten strijde tegen onze katholieke scholen. Aan wie de schuld der. liberale ministers is 2. Dal in den Kabinetsraad vaii heden Maandag door hen geen voorstel tot ontbinding der Kamers zal worden neer gelegd. De bespreking der liberale ministers voerde enkel tot het besluit, dat het ontwerp van financieel herstel niet be antwoordde aan de noodzakelijkheden van den toes'tand. Zij aanzien het niet als één ontwerp van financieel herstel, doch 'enkel als ontwerp van fiscale aanpassing. Bijgevolg hebben de liberale minis ters, alvorens hunne houding te bepa len, beslist aan M. Renkin te vragen of zijn ontwerp geen andere bepalingen inhoudt dan de tot nu toe gekende. Hét is tevens begrijpelijk dat, in dien de liberale ministers zijn geroepen hun advies uit te brengen in den Kabi netsraad van h-eden Maandag, ook de leden der liberale groepen in Senaat en Kamer 'zullen geroepen gijn om hun gedacht te doen kennen. Het is dus waarschijnlijk dat eerst daags de liberale parlementaire groep zal bijeengeroepen worden. Besluit Vermoedelijk vandaag nog geen cri sis. H-et is ontegensprekelijk, dat' ten hui- digen dage, de geschoolde stielman nen, de wel onderlegde bedienden, de bekwame en ontwikkelde, bedrijfsleiders en patroons, den voorrang nemen op de anderen. Met meer zekerheid en beleren uil slag lukken zij; en zoo hunne ver standelijke ontwikkeling met deugd en volharding gepaard gaan. banen zij zich doorgaans een heerlijken weg door het leven. En dit moet ons niet verwonderen, immers door hunne meerdere ontwik keling merken zij de eerste waar de kastanjen te rapen zijn, zij wétem zich beter aan te passen volgens de omstan digheden, en deinzen niet terug yoor .wat inspanning. Onze brave voorouders hadden over schot van gelijk. In hunne pittige spreuken ligt de diepste wijsheid. Zij zegden het kont en raak Wie met den hamer vroeg gereed is, Zai smeden als het ijzer heet is; Wie nog moet leeren als hij oud is, Zal smeden als het ijzer koud is. Spijtig dat onze vroegere spreuken uit de mode geraken. Dat is an den ouden tijd, zegt het nieuwe geslacht!!! Brood en spel, luidt het thans. Sport, cinema en dies meer En toch' is het een feit dat, wat hierboven gezegd werd, steeds zal waarheid blijven. Daarom zeggen we tot de jongelin gen, die hunne toekomst behartigen «Neemt uwen tijd waar, laat u niet misleiden, door sport en cinema! Maakt gebruik van de schoone gelegenheden, die u worden aangeboden. En vooral aan u, jongelingen, die de gelegenheid niet hadt om volledige middelbare stu diën te doen, aan u die u wilt volmaken, aan u die door uwe bezigheden Tri de" week weerhouden zijt, aan u allen; wordt d-e kans geboden u alzijdig te ont-{ wikkelen. Sinds 3 October zijn de leergangeri! .voor volwassenen in ST-CAIVIILLUSGE-' STICHT, de bekende HANDELS- ENi TALENCURSUSSEN weder aan gang, elk-en Zondag van 1 uur tot 4 ofc tot 7 uur namiddag. Deze cursussen heb hep voor doel Benevens hel verschaffen eener defti— ge opvoeding, onze jongen lieden te be reiden tot. Rekenplichtigen, tot Bedien den in Handelshuizen, Fabrieken eiv Openbare Besturen; en ze in staaft te stellen om later als Patroons of Bazen in hun vak of stiel, of als Handelaars, te kunn-en optreden. En welke vakken worden er onderwe zen: Die Handel, het Handels rekenen de Handelsbriefwisseling (in het Viaamsch. in 't Franscli. in 't EngelscK en in 't Ouitsch), de Handelsdocumen- tenj het Handelsrecht en het Boekhou den. iDe Leergangen omvatten 4 Studieja ren, verdeeld over 12 klassen. Talrijk zijn de jongelingen die dezo lessen regelmatig volgden, en als be kroning zich thans verheugen ovec. eene loonende positie. Ten einde de leerlingen aan te zet'-j ten 'tot volherding, mogen deze die 4'j jaren de lessen volgden, deelnemen aan; het eindexamen. De afgeleverde cliplo— i ma's worden, behalve door bevoegde Juryleden, mede onderteekend door de Afgeveerdigden van Staat en Provincie.; Welaan dan, niet getalmd; - laat .u, inschrijven, en u is de toekomst j Zondag had te Melle, ter herinnering Van dé herdenking van dan veldslag van Melle, waar de Fransche fusillièrs, on der bevel van admiraal RoaaVch zich dapper onderscheidden, eene irdrul: wekkende en vaderlandslievende plech tigheid plaats. IDe Fransche oud-strijders, verblij vende et Gent, en- afgevaardigden van Vaderlandslievende maatschappijen ver gaderden Zondag morgen om 8 ure aan het Arsenaal van Gentbrugge en bega- yen' zic-h per 'tram naar Melle, waar om 9 ure in de parochiale, kerk een plech tige dienst plaats had, bijgewoond door fle gemeenteoverheden van Melle, mili taire .overheden en Fransche militaire Overheden,- alsook de heer; Four mes tfaux, konsul van Frankrijk, onder wiens hooge bescherming de plechtig, heid plaats greep. Na die plechtigheid begaf, men zich stoetsgewijze naar de graven van de Fransche helden, waar eene korte rede werd gehouden door den heer de Fou'r- mestraux. die het gemeentebestuur van Melle bedankte, voor de eer bewezen aan de Fransche gesneuvelde fusilliers. Vervolgens werden bloemen nederge- legd op de graven. A 1921 Treking van 15 October Serie 120,169 n. 12 wint 1 mülioen frank. De andere nummers dezer serie zijn uifkeerbaar met 250 ff* v Het 10e linie-regiment zal voortaan de benaming van .«Regiment Ardenner- Jagers» dragen. Dit is de beslissing welke de heer Paul Crokaert, minister van landv-erdedi-ging, met 's Koning® toestemming heeft genomen. Zooals men weet, houdt het 10e li- nieréigiment, aangevoerd door kolonel stafbrevethouder -Jacqmain, garnizoen te Aarlen. Ondanks zijn nieuwe benaming, zal dit regiment zijn rangnummer, in de reeks infanterie-linie regimenten zijne plaats in de «Slagorde» '-t is te zeggen in de samenstelling van bet le ger behouden. Zijn titel «Ardenner Jagers» is even wel een bewijs van het bijzonder belang dat de regeering aan de dekkiag van Luxemburg hecht. Men weet ten andere dat bij den aanstaanden opbouw van de blokhuizen t'er beveiliging van de grens, verschei den dezer werken zullen worden opge richt op de lijn die van Bastenaeken naar hét wegenknooppunt van Aarlen loopt. N.oipens de tenue van het regiment «Ardenner Jagers» is er nog niét defi nitief beslist; het is echter waarschijn lijk dat ze sommige wijzizingen z-il on dergaan met betrekking tot de kleur van de uniform en verschillende details der uitrusting. Zijn definitief herkenningsteekéa zal de oude jachthoorn zijn, die in meer dan een opzicht verschilt van den post hoorn, tradit.ionneel herk inn lags te eken via onzg karabiniers e& finze jageifft De Fronters hebben be loofd dat zij na de verkie zing zouden zeggen met wie ze Aalst willen besturen. Wij hebben De(n) Werk man met aandacht gelezen en nergens de beloofde ver klaring ontdekt. Wanneer zullen ze spreken Prins Leopold overhandigde Zondag aan de Federatie der. vrienden der, oud- trijders-kinderen een prachtig vaan del. Tijdens deze plechtigheid werden re devoeringen uitgesproken door M. Van de Wiele, Wilder ©n Derivière. Een op tocht werd nadien gehouden en bloe men werden nedergelegd aan bet graf yan den onbekendien soldaat. Het aantal ongevallen op de over weg-en der Amerikaansche Spoorwegen vertoonde voor de eerste zes maanden van dit jaar, vergeleken mét dezelfde periode van het vorige jaar, een ver mindering, niet alleen wat de ongeval len, maar ook wat het aantal dooden betreft. Alleen in de maand Juni viel er. een vermeerdering aan te stippen in het aantal dood-en, doch een vermindering in het aan'tal ongevallen en in de bij de ze ongevallen gewonde personen. In de eerste z-es maanden vielen er 1697 ongevallen op de overwegen voor, wat vergeleken met het vorige jaar c-en vermindering van 417 beteekent. Bij dez-e ongevallen verloren ,7 51 menschen het leven o^ 170 minder dan in 1931, terwjji 1873 mensche'a ig&e- wond worden een vermindering van. 530, met het vorige jaar vergeleken, In de maand Juni kwamen 201 on gevallen voor, met 116 dooden (23 meer. dan in 1931)- en met 199 gewon- de« 13.01 in iuai.liai.ü v v v Dje koning en prins Leopold zaten Zondag morgen te Brussel de inhuldi ging voor voor 't monument Earnest Sol- yay. Dit gedenkt-eeken, werk van beeld houwer E. Rombaux, rijst op aan den; hoek der Natiën- en Vicfcoriulanen. Tusseh-en de aanwezige i bemerkte men heeren Staatsministers Jaspar, Poncel et, Brunet, Servais, Carton de Wiart» Francqui, Vandervelde, Franck, Max, de ministers Bovesse, Petitjean en Hy^ mans, d-e oud-ministers Dens, Lippens; en Brocqueville. de Fransche gezant eri de me-este leden van het diplo natiscli Korps. De gouverneur van Brabant, de pró-? cureur-generaal Cornil, generaal Ter-, monia en Neefs, professor Piceard, en, de leden d-er familie Solvay. Redevoeringen -werden uitgesprokeiY door minister Paul Hymans, burge-: Max en professor Langeviu, deze laat ste in naam van de buitenlandsche ge-^ leerden. J. I IDe sprekers haalden de titels aan dia? wijlen Ernest Solvay verworven had ow de e.rkehtelijkh-eid yaq, Belgis en. yaijl het meBSChdosii,

De Volksstem | 1932 | | pagina 1