Een Muzikale gebeurtenis to Aalst 28 POLL-VERGADERING Vrijdag Oct. 1952 De Heilige Elisat>etli DE VLAAMSCHE RECHTERZIJDE Aanslag op het Vrij kath. Onderwijs te Koekelare LEGERMEVAI S De Vreemde Handen arbeid in Frankrijk De daling van het Pond Sterling Het Fransche Ontwapeningsplan Rood-Kniis van Belgie XXXVIII JAARGANG NUMMER 241 Ktrtaslraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nu«el-De Gendt Publiciteit Sulten het Arrond. AALST 1 Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Bi-ussel Rue de Richelieu, gnrlje Bank Buidlng/Kingsway, ZO Londrei W, O, 2, H. Simon Zonop0,32Zon af 4,37 N. M 29 E. K. 5 Op Zondag 6 November, te 3 u. en Zondag 13 November te 5 1/2 Ure, in de zaal van Katholieken Werkmanskring, Zonnestraal. Uitvoering van het groot oratorium van Joseph HAAS. Eerste uitvoering in Belgie. Voor solo, spreker, gemengd koor, mannenkoor, kinderkoor en vol ledig orkest 150 uitvoerders. Sopraan-solo Mej. Toussaint. Spreker Heer Florel Van Mollé, De koren van de «Derde Orde» met andere zangafdeelingen der stad. Groot symphoniscli orkest. Dérigent Theo Eeman, Deze uitvoering is een muzikale gebeurtenis, zooals Aalst er sinds lang meer heeft gekend. Reusachtig sukses in het buitenland Kaarten 10, 7, 4 fr. (taks inbegrepen). te bekomen hij M. Janssens-De Greef. Ledehaan, 113, Aalst. bij G. Vande Putte, drukker, Korte Zoutstraat, Aalst. bij P. Gardiaan der Capucienem Capucienenlaan (postch 113255). gelaten boosheid van dc mensehen. En daar stormen opnieuw de wrekers aan, De heilige Elisabeth in de kunst Het jaar 1931 bracht ons de herden king van twee groote heiligeneden h. 'Antonius van Padua en de h. Elisabeth. 700 jaar geleden stierf te Marburg, in n bouwvallige huit, de Hongaarsche koningsdochter Elisabeth, arm, verstoo- icn, bespot. Maar vier jaar later komt ï'eeds de keizer van Duitschland haar •grafsteê be2oeken, de roem van haar heiligheid verbreidt zich meer en meer. ji kathedraal rijst op boven haar laat ste rustplaats en 't Duitsche volk trekt daarheen op bedeyaart reeds zeven eeu wen lang. Pie kunst wordt niet moede haar te verheerlijken. De Duitsche Schilder Wohlgemuth, de Nederlander Memlinck. de Italiaan .Fra Angelico, de Spanjaard Murillo wedijveren om ze ons in wonder kleurenspel voor. oogen te tooveren. Standbeelden van haar. vindt men in de katholieke kerken van alle landen ter wereld. Ook is haar vroeger reeds 'n 'groot muziekwerk gewijd De legen de van de h. Elisabeth.» van Liszt. De viering van 't zevende eeuwfeest heeft daaraan weer nieuwe levensbe Schrijvingen toegevoegd, benevens dra- ïnatisclie bewerkingen ervan en cok een ander «Elisabeth-oratorium» van Jo seph Haas. Nieuwe opvatting Wij zien de h. Elisabeth anders 'als de romantiekers. Ons zegt min het ro- zenwonder dan 't bloote feit dat 'n ko ningsdoch'têr huishoudster van arme mensehen heeft willen worden. We le- Ven ja in 'n tijd cfie veel gelijkenis ver toont met den tijd van de h. Elisabeth", *n tijd van 'tweespalt op godsdienstig, staatkundig en sociaal gebied, 'n tijd .die 'n schreeuwenden nood gevoelt aan heiligen en helden, onversaagde voor vechters tegen de macht der duisternis. Daarom vergeten wij graag de liefelij ke idylle voor 't heldendicht van naas tenliefde dat het leven van deze heilige geweest is. En in heldinnegestalfe rijst ze voer ons op in dit werk van J. Haas, getoon zet op woorden van Wilhelm Dauffen- bach; we krijgen er 'n stuk geschiede nis van het Rijk Gods waar de zonde vernietigd wordt door de genade. Het oratorium van Frans Liszt bood 'n iei behouden blijven. Van tafereelen waarin die kamp tus-| Daarom liet hij den tekst nergens schcn goed en kwaad zicli van verre.laifg onderbreken door louter, instru- weerspiegel't. Maar hier hebben we doventaal tusschenspel; de tekst botsing zelf, het eigenlijke drama speelt l hoofdzakelijk koorzang het stuk be- eic-h af dat we 't zien, de strijdende par-'vat slechts ééne solopartij, die der Vergadering te Brussel De Vlaamsche leden van de rechter zijden van Kamer en Senaatijn Woens dag namiddag te Brussel vergaderd on der het voorzitterschap van M. yan Cauwelaert, hun groepleider. •Na de vergadering werd verklaard dat de vergadering ten doel had een ak koord to bereiken in verband met de taalkwestie en met het oog' op den ver kiezingstijd ten einde eenheid in de actie te verzekeren en de houding welke zij te dier zake zullen aannemen ten op zichte van andere partijen. Zij onderzochten den toestand met betrekking 'tot de verkiezingen in hunne wederzijdsehe arrondissementen uitge nomen voor Brussel en Leuven waar voor geen verslagen waren neergelegd. Zij hebben in alle bijzonderheden de eischen onderzocht in zake de voort zetting van de vervlaamsching van het h oog-er onderwijs, namelijk betrelfcnde de Veeartsenijschool en de handcis school. Men was het eens om alie verbond met de frontisten van de hand :te wij zen. Wat de gebeurlijke appartementen betreft, werd verklaard dat deze kwc-s tie ntet hun groep, maai de katholieke partij in haar geheel aangaat'. Op Maandag 24 Oktober werden 87 leerlingen aan de Lagere Aangenomen Meisjesschool en 13 aan de Bewaar school onttrokken en overgeplaatst naar de Gemeenteschool. Langs dezen weg worden de Katholieke afgevaardigden reeds verwittigd, dat de Poll voor de Katholieke kandidate a plaats heeft Zondag a. s. 33 October, om 2 u. namiddag stipt, in de Zaal der Parochiale Werken, Zonnestraal, ook ingang langs de Korte Zoutstraat lokaal Katholieke Kring De Vriend schap Alle katholieke vrienden houden dien dag vrij. Het Bestuur van 't Verbond. onder Mi geleide nu van den ruiter op het zwarte paard, den IIongersnood.De mensehen worden van wanhoop en angst tusschen vloeken en bidden heen en weer geslingerd. Ditmaal helpt Elisabeth" als Voor beeld van liefdadigheid. Zolder en schuur maakt ze leeg en geeft, al wat ze bezit aan de armen.. Het is bij haar de ware christelijke liefde die niet 'en kel om 't lichaam bekommerd is, maar veel meer nog om het heil der zielen. Ir. 't derde deel verschijnen nogeens de ruiters om de verblinde mensehen Aldaar werden drie nieuwe lecr- op den weg van de boete naar Christus krachten ad interim benoemd en terug te drijven. De ruiter op bet vale werd de Hoofdonderwijzer tot Sehool- ros brengt'de pest. Nu oefen.. Elisabeth bestuurder zonder klas aangesteld de volmaakte liefde, bezoekt de pest-1 Dit. is gebeurd door hét toedoen van lijders, wascht hun wonden, begraaft diet liberaal fanatiek Gemeentebestuur de dooden. voor twee jaar den beruchten aan In 't vierde deel wordt het volk' door .slag op de Katholieke Jongens-"'-" Elisabeth tot Christus bekeerd dat pleegde en de onderwijzers broo is de zegepraal der christelijke naas tenliefde. En daar komt aangedraafd, aan 't hoofd van zijn schare, de over winnaar op het witte paard. Waf; God tegenstreefde ligt verslagen; ruit volk zingen eer aan God en lof aan Eli sabeth de heilige dienstmaagd des Hee- retu De tekst De verhalende gedeelten worden ge sproken, wat de verstaanbaarheid zeer ten goede komt. Anders zou wellicht 't verloop der handeling en meteen de spanning in de muziek verlor in gaan. De spreker, de chronist neemt hier den rol over van den «testo»" uit de oude oratoria, van den Evangelist bij Bacli, van den spreker in Slrawinsky's «Oedi- poes, rex». De 'taal van de zangen is zoo na mo gelijk bij den trant van het volkslied gehouden: eenvoudig, kort en krachtig. De muziek Ook de toondichter heeft liet volks lied tot voorbeeld gekozen. Hij wil dui delijk verstaanbaar zijn en verlangt dat ook andere als beroepszangers zijn werk zouden kunnen uitvoeren. Ook in dit opzicht moet het 'n volks-oratorium worden en niet, gelijk het werk van Liszt, aan de groote concertzalen voor tijen bestijgen het tooneel: het volk dat .van God afgeweken is, de ruiters der 'Apoikalyps, verpersoonlijking van Gods Strafgericht, en, als middelares, Elisa beth die door naastenliefde 't volk be keert. Zoo opgevat is het 'n leerend stuk, 'n muzikale les van christelijke naas tenliefde; en zoo komt dan het orato rium tot zijn oorspronkelijke gedaante weer; want de eerste oratoria waren niets anders als onderwijzende voor stellingen van het Verlossingswerk in den aard der Autos sacrament ales van Calderon. Inhoud. Het stuk heeft vier deelen, naar de Vier ruiterscharen uit liet Boek dcf .Openbaring. In het -eerste deel zendt God over 't volk dat Hem verlaten heeft zijn Wraakruitërs aangevoerd door een reu- zegrooten ruiter op vuurrood paard, den Oorlog. Elisabeth snelt 'n eerste ïöaal ter hulp door op te wekken tot God en menschenliefdc. Maar wederom wordt God vergeten. Het tweede deel schildert ons de uit- Elisabeth. Eentonigheid evenwel is ont weken door gedurige wisseling van mannenkoor, vrouwenkoor, gemengd koor, kinderkoor. De solopartij ver schaft, de ryjodige rushpoozen aan kooi en toehoorders. Vaak is de zang "eenstemmig of zin gen mannen en vrouwen in octaal'.Zelfs in de echt vierstemmige stukken ligt de polyphonic toch meer bij het or kest. De orkestmuziek zelf is echter evenzeer betrekkelijk eenvoudig en kan met meerdere of mindere bezetting uitgevoerd worden. Dat alles laat toe «1e toehoorders mee in de uitvoering te betrekken. Do hymne tot Elisabeth die elk deel be sluit is zoo gemakkelijk getoonzet,zoo sober en plastisch begeleid, vooral met koperinstrumenten, dat de menigte meezingen kan. Dit Elisabeth-oratorium vereenigt aldus de gewenschte 'eigenschappen -orn in heilige dramatiek Kerk en Theater weer aaneen te schakelen. In 'n ei genhandig schrijven aan het Duitsch Episcopaat heeft de Paus de H. Elisa- Zie vervolg onderaan volgende kolom nsschool broodroof de, maar dat nu in de jongste gemeen teverkiezing de nederlaag geleden heeft. Wat dit Bestuur van zin was te doen. indien het de meerderheid b ruiters en haald had, heeft het nu in der haast willen uitvoeren, om de hoogere bestu ren voor een voltrokken feit te stel len. Gansch dit manceuver werd in 't ge heim voorbereid en'is eersfo ruchtbaar geworden Zondag laatstleden na oen politieke vergadering gehouden in de lokalen der Gemeenteschool. Een looze trek dus. eeh laffe aanslag te meer op het Katholiek Onderwijs een onverdiende smaad aan de Eerw Zusters van Koekelare, die sedert meer dan 50 jaren op onberispelijke wijze en met de meeste toewijding het on derwijs gegeven en de christen opvoe ding der kinderen behartigd hebben. Wat moet men denken van zulke om wenteling in de scholen teweeg ge bracht, als het schooljaar" volop aan den gang is Had de Katholieke school zoo iets moeten aandurven, dan zou den al de banvloeken der Inspectie op haar neergekomen zijn. Is dat ook bezuiniging, als omwille van polilieken haat en antiklerikalisme zooveel leerkrachten meer in het werk moeten gesteld worden Voor. twee jaar bestond het onderwijzend perso neel in Koekelare-dorp uit 20 leden hu echter zal het 28 leden lellen. En wat 'te zeggen van een gemeen tebestuur, dat «in extremis»' nog zulke maatregelen treft, als weerwraak van ijn nederlaag in de verkiezing Oe vraag dient hier gesteld of men van hoogerhand dit alles zoo maar goedsmoeds zal laten gebeuren en gel dig verklaren, spijts do aangehaalde bezwaren die ermede verbonden zijn en de snoode inzichten waarmede dit schandelijk maïKEuvejg op louw gez- werd. Ondertusschen mag hel kiezerskorps der Vlaamsche steden en dorpen de les trekken uit dit staaltje van liberaal fanatisme en onverdraagzaamheid ten opzichte van he<L Vrij Katholiek Onder wijs. Krijgsgevangenen en Frontstrepen De militairen die door den vijand in eervolle omstandigheden werden ge vangen genomen, alsook de oud-gein- terneerden die genoodzaakt waren naar een onzijdig land te vluchten na, 1uj de grens te hebben gestreden, of or wer den naartoe gevoerd toc-n zij zich ter verpleging in een gasthuis bevonden en die de bij de w-et van 2 Juli 1932 ver leende frontstrepen verlangen te beko men, moeten een schriftelijke aanvraag richten lot het. ministerie van Lands verdediging, algemeen bestuur van mi- lflbair personeel en werving, 4e bestuur, 3e bureel B, Leuvenschesteenweg. 1, Brussel. Deze aanvraag moet vermel den: familienaam, voornamen, plaats "en datum van geboorte van den belang hebbende, regiment cn stamboeknum mer, de eenheid-, waartoe hij op het oogenblik zijner gevangenenung be hoorde, de plaats en de omstandigheden zijner gevangenneming, den naam zij ner toemalige oversten. De aanzoeker, moet zijn aanvraag slaven met al de stukken welke hij kan verzamelen en waaruit de echtheid zijner verklaringen mochten blijken. De belanghebbenden of bun recht hebbenden worden verzocht geen aan vraag om de rente- wegens frontstrepen in te dienen, vooraleer verwittigd le zijn geworden dat' deze onderschei- dingsleekehs werden toegekend. Het eerste dekreet afgekondigd Het eerste dekreet lot toepassing der wet van 10 Augustus laatst, be treffende den vreemden handenarbeid in Frankrijk, is afgeko.i iigd geworden te Parijs. Het is de voorbode van ande re dekreten welke eerlang zullen ver schijnen over de toegelaten percentee- ringen. Het is van het grootste belang over de Belgen, die in Frankrijk gevestigd ijn, of voor dezen die er zich zouden willen vestigen. Voor wat deze lialsten bettreft, zal een baas, -vannasr irj oen reemde arbeider wil in dienst nemen, er de gelijklallige deparLemenlskom- missie van verwittigen, welke zijn dos sier zal overmaken aan de regionale kommissie en de laatste aan het minis terie van arbeid te Parijs. Het is alleen in geval er in den stiel an den aanvrager geen Fransche werkloozen zijn, dat de toelating zal verleend worden aan den vreemdeling. De toestand van den vreemden werk man, die haar Frankrijk gekomen is zonder regematige toelating, zal moe ten aangegeven worden door den werk gever, op straf een er boete voor deze laatste, van 2.000 tot» 3,000 frank. Het dossier zal den hierboven aange-- duiden weg volgen en de werkman zal juist aan dezelfde voorwaarden onder zocht w-orden als deze die zijn aanvraag doet. om naar Frankrijk te mogen ko men wecken. Een tijdelijke toelating zal kunnen Londen, 26 Oct. Verscheidene bla den spreken nog over de daling van het pond. Volgens de «Financial Times» zijn. er ongetwijfeld seizoeninvloeden in 't spel. Het blad doet. opmerken, dat. men de noteering van bet pond moet beschou wen in verband met zijne koopkrachten. Dalen dc prijzen, dan toont het pond neiging' om de beweging te volgen. De «Daily Herald» wil dat de Bank of England 'een juiste verklaring doe, om een eind te maken aan de door specu lanten' in het buitenland uitgestrooide geruchten, volgens welke het fonds van 150 millioen pond sterling, bestemd voor de gelijkmaking van de wisselkoer sen, thans verminderd zou zijn tol 20 millioen. Dienstplicht van 12 op 9 maand teruggebracht De Hooge Raad voor Landsverdedi ging zal heden Vrijdag het onlwape- ningsplan van de regcering onderzoe ken. Oe voornaamste bevelhebbers van de legermachten te land, le water en in dc lucht zullen tijdens die vergadering ge raadpleegd worden. Volgens het blad «Le Quotidien» zou het Fransche plan de volgende gege vens bevatten De diensttijd wordt van 12 maand op 9 maand teruggebracht. Die \erminde- ring wordt- evenwel afhankelijk gesteld van de waarborgen in zake veiligheid die te Geneve zullen verkregen worden. Het aantal legerafdeeelingen wordt van 20 op 12 gebracht. Anderzijds zal het Fransche leger, op, grondslag van het beginsel van het mi- lilieleger worden heringericht en wordt meteen ook een verhooging van den rc- serve-duuur voorzien. Ook wordt bepaald dat de joijge 1 ia den een militaire vooropleiding zullen genieten. Afdeelin-g Aalst. ASEPTIE en ANTISEPTIE Kiemvrijmaking van kleederen en beddegoad 1) Al de voorwerpen in wol, haar of pluimen en al de lijnwaden en katoe nen stoffen worden ontsmet door wa terdamp in een damp oven, zonder dat men moet vreezen ze ernstig te be schadigen, zoo de warmtegraad van den damp de 115° niet overtreft en de bewerking ten hoogste twee uren duurt. Doch de zijden en de fluweele.n voorwierpen en de pelterijen mag men door heeten damp niet kiemvrij maken, omdat «zij door de werking van den damp te zeer zouden beschadigd wor den. Hun ontsmetting kan slechts ge beuren door verwekking van formo!- dampen in een volledig gesloten plaats. 2) Wanneer er geen dampoven is, kah de ontsmetting van kleedcren.lin- vergund worden aan vakmannen welke men en beddegoed (niet van zijden en voor een bepaalden tijd naar Frankrijk fluweelen stoffen of van pelterijen)"; komen, bijvoorbeeld voor het montee- ren van machiencfi wrelke in den vreem de vervaardigd zijn. Diezelfde 'toela ting kan verleend worden, voor de sei- zoeharbeiders. Voor wat. de vreemde werklieden be- gebeuren door dooping in een kiemdoo- dend bad. (Deze bewerking kan geschieden in een warme of in een koude oplossing. 1) Warm bad. Men dompelt dc Li ontsmetten stoffen in een sterke op- treft, welke ten minste sedjrt vijf jaar lossing van pheniekzuur of van Cfezol- in Frankrijk gevestigd zijn en wier zeep, welke men voorafgaandelijk doen verblijfsverlof in regel is, deze moeten koken heeft. Men laait ze gedurende 1 beth «Duitschlands roem geheelen.en hij zegt daar Deze tijd heelt be hoefte aan 'n lofzang op haar heerlijke deugden Schooneren, dieperen lof zang dan dit oratorium van Haas kan men zich niet inbeelden. Dit kunstwerk viert on prijst niet alleen, het vermag daarbij 'n innig godsdicnstbeleven to verwekken het is waarlijk 'n mu zikale les van ChristelijkQ natten liefde. zich niet ongerust maken. Nochtans moeten zij gedurende die tijdruimte den zelfden stiel uitgeoefend hebben. Onze "Vlaamsche arbeiders die zin nens zouden zijn naar Frankrijk te ver trekken, zullen dus best doen zich goed in te lichten. Zij kunnen inlichtingen bekomen bij de naastgelegen, consulaten of Yertcgcn-, woordigors» uur in bet bad met. een deksel er op, verwarmt nog lichtjes en spoelt ze daarna overvloedig uit in zuiver water. 2- Koud bad. Gebeurt de ontsmet ting in een koude oplossing van phe niekzuur of crezblzeep, dan is de wer king van de ontsmeltingsstof veel langzamer en de weefsels moeien daü minstens 12 uren in hit koud bad blij ven staan. Daarna worden, zij good ill 'zuivcE wnt&r gespoeld,

De Volksstem | 1932 | | pagina 1