De Eendracht in de gelederen 29 POLL-VERGADERING Zaterdag Oct. 1932 MINISTERRAAD Loop der Belgischs Bevolking in 1931 üe Betooging der Hongerlijders te Londen De Godsdienstvervolging in Mexico VOLKSSTEM XXXVIII JAARGANG NUMMER 242 K.rkstraat, 9 én 21 Aalst. Telefoon 114. - DAGBLAD - 20 Centiem.» - Uitgerer J. Van Nuffel-D. Gendt Publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maslaan J3. te Brussel Rue d»_j*fch°jfc"^P»^jjs^J^BanK^BunliiTfl/Kinflsway^^0^ondi'e^^^C^^ H. Ermelindis Zonop6,33Zon af4,35 N. M 29 E. K. 5 Uit de oudste stad des lands, uit het gemaakt, die Marx zeiven verbaasde 'Aduatica Tungrorum, waar bijna tweeoogen zouden doen open zetten. Zoo is duizend jaar geleden de tuba van aenjte besluiten uit de toepassing van bet Romeinschen legioensoldaafc weerklonk socialistische kiesprogeamma, dat hoort men thans een klaroengeschal der Katholieke Kringen 'en Verecnigin- gen, dat welkom moet zijn voor al de genen die in de eendracht macht zien. De oprechtheid van deze leuze wordt bevestigd door de opoffering van dege nen, die ze aan het publiek voorhou den. Zien wij niet staatsminister So gers het verleidelijk aanbod van eene ministerieele portefeuille weigeren, om aan het hoofd van de Kath. Kringen en Ver. den kiesstrijd te leiden Zien wij voortaan de kapitalisten uit alle be drijven zullen geweerd woiden en het kapitaal zal opgeslorpt worden door de gemeenschap, en beleerd door, den Staat. Dat is niet een decoratief pro grammapunt voor de toekomst, neen 'Kamers. De ontbinding der Kamer.Herziening van de contingenteerir.g der hulskolen De leden der regeering vergaderden in Kabinetsraad onder het voorzitter schap van den Heer graaf de Broque- ville, Eersten Minister. De Raad hechtte zijn goedkeuring aan het verslag aan den koning dat het, besluit voorafgaat tot. ontbinding der, de socialisten willen het onmiddellijk toepassen om het land uit de huidige financieele crisis te helpen. Maar dit is niet voldoende. Er zal ook gezorgd worden, dat het land voor taan nooit meer zulke moeielijkliedon niet ministers van gister, zooals de za' moeteen beleven. En daartoe worden Jieeren Carton em Crockaert, den Eer sten minister Rehkin toejuichen die lien als medewerkers koos, om onmid dellijk daarna deu nieuwen leider der regeering, den-Heer de Broqueville, warm aan te bevelen en te prijzen, of schoon deze verkoos andere medewer kers. te nemen Hierdoor hebben de katholieken, te Tongeren vereenigd getoond, dat het in den strijd, die thans begint, eerder om princiepen gaat dan om personen. De Heer Carton heeft het onomwonden' verklaard «Personen tellen niet, het gaat om beginselen».. En dit brengt ons op een ander terrein dan dat der ge meenteverkiezingen, waar het zoo niet toe ging. Het is juist daarom, dat zij, die uit lichte voordeden, bij deze lo cale volksraadpleging bekomen, mce- nen op te maken, dat zij mi voor goed clen wind in de zeilen hebben, zich erg zouden kunnen vergissen. De katholieken hebben de vervroeg de Kamerontbinding niet gevraagd, maar nu zij toch door de liberalen is 'opgelegd, gaan zij. zonder vrees den strijd in. omdat zij zeker zijn van hun ne volgelingen en bij de anderen reke nen op het gezond verstand» De Belgen kenmerken zich door eene flinke dosis gezond verstand. Dit heeft tol. gevolg eene zekere gematigdheid, eene vrees voor alle buitensporigheid en avonturen door den bekenden Edm. Picard werd deze deugd het «middcl- malisme genoemd. Deze geestige schrijver mog-e er wat ironie bij ge bruikt hebben, toch bestaat die eigen schap, en door declamatie on hollo woorden laat zich de Belg niet gauw- uit zijn lood slaan. Dat is ook de reden waarom eene partij, die met utopieën voor den dag komt, weinig kans heeft om veel men-- schen te verleiden, vooral omdat de man van de straat erg sceptisch is ge worden op dat stuk. De socialisten hebben verleden week in een manifest het programma be kend gemaakt, van hunne kiesbeloften Daarover werd in den algemeenen raad beraadslaagd en men mag dus niet aannemen, dat het lichtzinnig werd op gesteld. Welnu, als men dat. leest staat men verbaasd. Op het oude Marxisme worden nieuwerwetsciie toepassingen voorgesteld, de geleidelijke opheffing van den persoonlijken eigendom. Dus ook geen persoonlijke zaken of bedrij ven. Zóoals in Rusland. Al bet per soonlijk initiatief zal moeten dienst- bsar gemaakt worden aan den cenigen patroon, die de Staal. is. Gelijk in Rus land. Men ziet van hier waar dat naar toe zou gaan. Uit duizenden ondervindin gen is gebleken, dat alles wat de Staat jorderneemt duur langzaam on slecht uitgevoerd wordt. Stel u nu voor, dat hij» gelijk in Rusland, zich eens met alles ging bemoei ui. Door het lokaas uit te werpen van zich te kunnen meister maken vnn *ic rijkdommen «van het kapitalisme, door in 't vooruitzicht te stellen duizenden Het besluit dat de eonUngcnleering der huiskolen zal herzien worden. Het overige der zitting werd besleed aan hef behandelen van loope'nde za ken, aldus de officicele mededeeling. Nadere bijzonderheden We vernamen nog dat in het verslag aan den koning de redenen zullen aan gegeven worden die de ontbinding der der Kamers noodzakelijk maken. Er wordt ook in betoogd dat de Bel gische frank stevig is en dat bet ver trouwen hetwelk daarin wordt gesteld, zoowel in Belgic, als in het buitenland volkomen gewettigd is. Zaterdag zal het verslag »an den. ko ning gepubliceerd worden, evenals het decreet van ontbinding. Langs dezen weg worden de Katholieke algevaardigden reeas verwittigd, dat de Poll voor de Katholieke kandidate i plaats heeft Zondag a. s. 30 October, om 2 u- namiddag stipt. in de Zaal der Parochiale Werken, Zonnestraat. ook ingang langs de Korte Zouisiraat lokaal Katholieke Kring De Vriend schap Alle katholieke vrienden houden dien dag vrij. Het Bestuur van 't Verbond. 's Rijks bevolkingscijfer bcltei' op 31 December 1931 8.159.185 inwoners ien is dus aangegroeid met 07.181 een- nieuwe soviet-ambtenaren, die deze ;hfden op het cijfer dat bij de alge ideale maatschappij zouden moeienmeene inning van 1930 werd opgeno ccnlroleeren of «maszregelen», doen m£n Deze vermeerdering die overeen anders dan ds socialisten aan niets aan lage demagogie. Dit is aan Lenine gelukt in 1917 in Rusland, omdat het reuzennjk bestond uit 90 t.h. ongeletterde domme boeren, die zich van alles lieten wijs maken, komt met 8.3 per duizend voor hei heele land luidt per provincie als volgt: Antwerpen 12.8 p'.d.; Brabant 117; West Vlaanderen 11.3; Oost Vlaande ren, 7.1; Henegouwen, 3.3; Buik, 2.5; 0.4. Hot bevolkingscijfer der Arrondis- eerst door de socialisten en later door'dementen Aat, Zinnik, Hóei, Borgworm, de bolchcvisten. De gevolgen zijn niet. Limburg, 15.2; Luxemburg, 1.8, Namen uitgebleven. Rusland is een open book Bastenaken en Philippevllle staal/ lager voor al degenen, die lezen willen. f^atl pe(, v01>ig jaar in twee arrondis- Maai aangezien Belgie niet in 2ulk~s(,menten wor(it oen overschot van de een stadium van achterlijkheid Ver-Jsterjf,, (]e geboorten gevonden, het- koert en integendeel, vooral sedert den geen bovendien er toe neigt om nor- oorlog, heel wat meer menschen op fle maal worden in deze arrondisse- hoogte zijn gekomen van biniien- en mertten buitenlandsche vraagstukken, is ook Door de Lileralen wordt een aanslag beraamd op de Gewetensvrijheid In de «Plateforme electorale» van de Liberale Federatie van hel arrondisse ment Brussel welke tot grondslag herik gediend van het algemeen liberaal Kies- programma, wordt voor het programma inzake onderwijs verwezen, naar de be sluiten van het Congres van 10 Juni. Wij herinneren er aan dat dit bui tengewoon congres van de liberale par tij hoofdzakelijk werd gewijd aan liet vraagstuk der toelagen aan hel vrij on. derwijs. De radicale vleugel van de liberale partij stond toen op het punt een mo tie te doen goedkeuren welke aan de liberaal-ka'bholieke coalitie een einde zou gemaakt hebben. Zij behelsde im mers de radicale, onmiddellijke schrap ping van de toelagen aan Jiet vrij on derwijs. Doch na tusschenkomst .van den li. Dcvèze werd een gewijzigde tekst goedgekeurd waarin... een jaar uitstel werd vèrleend. Er stond, in dit besluit, waar thans naar verwezen wordt, dat de liberale partij er naar streven zou te komen tot de geleidelijke schrapping van de toelage aan het vrij onderwijs en dit tijdens den aanstaanden parlemen tairen zittijd». Oe «aanstaande parlementair-} zit tijd» dat is toch deze welke volgt op de thans uitgeschreven wetgevende verkie zingen Is dit alles duidelijk genoc voor de katholieken 111 het Ylaamsche land de evolutie van Rusland naar socialis me en bolchevisme niet te vreezen.Zon der te spreken van den diepen gods dienstzin, die het Belgische volk eigen is. Dit laatste zouden, ook de Logelibe- ralen wij zeggen niet AL de libera len -wel eens moeten overwegen, als zij te velde trekken met openlijken of verkapten schoolstrijd op hun pro gramma. Wij vragen hem natuurlijk niet, maar wij vreezen hem ook niet. De beproevingen maken ons sterk. Zoo is 't ook in de eerste eeuwen van het kristendom gegaan. Eene enkele voorwaarde om te over winnen is voor ons noodig De een- dracht in de gelederen. Geen tegen werking, geen gebrek aan tucht/ De leuze weze üt sint unum Uitgebreide politiemaatregelen De Londensclie politie heeft in totaal '18.000 agenten gemobiliseerd en de hulppolitie order gegeven zich gereed te houden voor het geval de heden in Hydepark te houden groote belooging tot ongeregeldheden aanleiding' mocht geven. De politie verwacht, dat de Londen sclie werkloozen eveneens zullen deel nemen aan de demonstratie, tenemde te protesteeren tegen de werkloosheid en de means test. Yan alle kanten kwamen de stoet,en werkloozen Woensdag in de richting van Londen. Zij werden bege leid door krachtige afdeelingen. politie. In de voorsteden van Londen zijn Woensdagavond bijeenkomsten gehou den, teneinde de 2000 bitoogers Ie ver welkomen. Het gemeentebestuur heeft nog geen besluiten genonren met be trekking*^1 ot het- onder dak brengen van de betoogers. De inrichters van de demonstratie verklaren, da't- zij in geen geval een aan bod tot onderdak brengen in de herber gen zouden aanvaarden, maar dat zij de van het land komende werkloozen zoo veel mogelijk bij elkaar, willen houden. Geweldige onlusten Londen, 27 Oct. Rond het middag uur begaven zich de hongerlijders met henderden naar het Hyde-Park, omringd door eene sterke policieniaehl en onder daald groote belangstelling. Zij droegen klei-cL) daarentegen vrij nc vlaggetjes waarop de namen de plaat-U930 (12.8), zoodat het verschil De gcboortecoëfficicnl die in 1930 weder tot 18.6 per duizend inwoners geklommen was, beloopt in 1931 nog enkel 18.1; de lichte jpboorteverhoo- ging van 1930 verhooging d e kan toegeschreven worden aan de jaren van voorspoed 1928 'en 1929 is dus slechts van voorbijgaande-I aard ge weest en 1931 wijst den terugkeer aan tot. een toestand die zich reeds had voorgedaan in 1927 (18.2 geboorten p. cl.) 1928 (18,3) en 1929 (18,1.) De val van 't geboortecijfer, in 1931 is dus enkel het gevolg van ?en be weging die sedert lang bestaat en die dit jaar niet bijzonder verergerd schijnt te zijn door de economische gedrukt heid. De verschillen der geboohtccoëffi- cienten per provincie vertoonen geen gevoelige wijzigingen Limburg blijft aan het hoofd met 29.0 geboorten per duizend inwoners, terwijl Brabant (15.3), Henegouwen (14.8), Luik (14.5) en Namen (16.0) de laagste cijfers opleveren. Zoo het geboortecijfer in 1931 is go- is de sler'ftecoöfficient (12.7 p dezelfde als ir lus- De Katholieke Act e met geestelijke voordeelen begunstigd sen sitonden vanwaar ze kwamen. schen de uiterste coëfl'icicnten der Te 14 uur had de vergadering plaats provincies (Antwerpen 11.3, Namen in het Hyde-Park, waar rond de omhei- j 14.3)' dan ook minder scherp uil- ning ruim 10.000 man was toegestroomd schijnt.. en de reeds sterke policiemaeht nog steeds aangedikt naarmate het getal be toogers aangroeide. Stilzwijgend marcheerden deze in groote groepen op naar de vergader plaats, luidruchtig toegejuicht door het volk. Yele vrouwen met kleine kirideren na men aan de betooging deel. Te 15u30 moest de policie, tengevol ge van opstootjes, ingrijpen en werd een der betoogers aangehouden. Doch aan stonds boden dezen weerstand en de policie te paard moest met stokslagen de menigte chargeeren. De wanorde werd grooler, er werd mot steenen en slijk naar de policie ge worpen en werd de toestand kritisch. Te 16 uur werd rond hel Hyde-Park alle verkeer stopgezet. De betoogers be stookten de policie met al wat hen on der de handen viel. Alzoo bestormden zij een vraoMwagcn met kolen die zij op de policie deden neerkomen» Zooals men reeds heeft kunnen vaststellen, worden de hoogste sterfte cijfers over 't algemeen aangetroffen in de provincies die sedert langen tijd weinig geboorten tellen en die iu haar geheel alleen hoogerc verhouding yan bejaarde personen bevatten. 't Is in de buitenlandsche verhui zingsbeweging da't do krisis haar in vloed sterk heeft laten gevoelen tor- wijl men inderdaad als middental voor 't tijdvak 1926-1930 47.735 en in 1930 54.409 immigranten telde, worden er in 1931 nog enkel 31.633 opgenomen het aantal emigranten is eveneens in overeenkomstige mate afgenomen namelijk van 30.624 (middental 1926 1930) tot. 19.176. Deze verminderingen vallen vooral scherp in 't oog in de induslrieele pro vincies zoo is het immigrantencijfer in Henegouwen van 14.159 in 1930 ge blonken tot 7.969 in 1931, en dat der 'provincie Luik, van 9.251 tot 3.736, Op de groote vergadering voor de liberale poll te Schaarbeek eerden te dien opzichte leerzame verklaringen gehoord. Volgens het verslag daarover verschenen in «La Dermère Heure» be treurde de liberale kandidaai h. ABEL' dat het liberaal kiesplatform geen meer realistische bepalingen behelst in zake de laiciteit en de verwereldlijking van het onderwijs. «Ik vrees niet, zeide hij nog. als ruziemaker aanschouwd te worden, doch ik verzoek de liberale kandidaten onom- onden te verklaren dat zij elke com promis met de rechterzijde zullen van do hand wijzen want van dergelijke compromissen is de liberale partij steeds hot slachtoffer geweest». «La Dernière Heure» voegt er aan toe dat deze verklaring luidruchtig werd toegejuicht. De h. FOUCART, liberaal volksverte genwoordiger, onderbrak en zeide «Gij hoeft mij niet <te bekceren doch ik moet u laten opmerken dat in het kiesplatform werd ingeïascht dat de li berale partij den kiesstrijd voert vrij van elk compromis met de uiterste er. confessionneele partijen. De h. FOUCART voegde er nog aan toe: «Als kandidaat en uittredend liberaal Kamerlid, houd ik eraan le verklaren dat-ik nu reeds ernaar streefde de motie van het liberaal cangros in zake de toe lagen aan de vrije scholen ten uitvoer te leggen d.i. terug te kcersn naar den toestand welke voor de Schoolovcrcqn komst bestond. s Vermits er sprake is van bezuini gingen moeten eerst en vooral de toe lagen aan de kloosterscholen afge schaft worden. «La Dernière Hcurc» vermeldt dat d h. Foucart stormachtig werd loego juicht. A/laten voorde ingeschrevenen in Katholieke Actie Met rescript van 7 Juni. worden toQ* gestaan, aan de ingeschrevenen in de Katholieke Actie, de volgende aflaten te verdienen op de gewone voorwaar den A» Aflaten van 300 dagen, aan 1. de geestelijke assistenten.vice-aasiBten- ten van eiken graad, voor elk werk van apostolaat ten gunste van de Ka tholieke Actie 2. de leiders en leden. a) wanneer zij eenig werk sullen vol brengen ten voordeele. van da K. A. of deelnemen aan eene vergadering, onderrichting of voordracht van K.A, b) telkens zij aan de dagelijksche me ditatie minstens een kwartier zullen besteden B. Aflaten van 100 dagenaan de leiders en leden die heel den dag het kenteeken zullen dragen van de or ganisatie, waartoe zij behooren C, Volle A/laten: 1. aan de cen trale en diocesane assistenten en vica-asistenten, aan de leiders en le* den bij het einde van de oefanin* gen en leergangen van onderrioht, propaganda en diocesane of geweste lijke vergaderingen, mits die verga deringen eindigen met een passende godsdienstige oefening, met Mis en algemeene Communie 2. aan de leiders en propagandisten tweemaal per maand, indien zij on derrichtingen geven of vergaderin gen houden in de parochie of daar» buiten, minstens tweemaal per maand, ten voordeele van de inge schrevenen in de K. A. 3, aan de leiders en leden a) op den dag der aanvaarding of van da vernieuwing der lidkaart b) eens per maand 1. bij het sluiten der maandelijksohe retraite, zoo zij er deel aan genomen hebben 2. in dien, respectievelijk, zij gansch do m^and aan dé dagelijksche overwe- ging minstens een kwartier hebben besteed, de wekelijksohe biecht heb ben gedaan, dagelijks de H. Commu nie hebben ontvangen, regelmatig de vergaderingen hebben bijgewoond van de organisatie waartoe ze be hooren o) op de volgende feestdagen Kerst mis, Driekoningen, Pasahen, O. L. Heer Hemelvaart, H. Sacraments dag, H. Hart, Sinxen, O. L. Vrcuw Onbevlekt Ontvangenis. O. L. Vr. Boodschap. O. L. Vr. Hemelvaart. Sint Jozef, echtgenoot der Maagd Maria, Sint Pieter, Apostel. Sint Franciscus van Assisi Allerheiligen de patronen der nationale organisa ties en de patroon van elke parochi ale vereeniging dj indien zij de lijkdiensten bijwonen voor de zielen van de afgestorven as- eistenten, leiders en leden der K. A* (Uit do *Osservatore Romanovan den 19 Juni 1932). In «La Gazette» en andere liberale organen leest men dat do h. Janson, thans Minister van Rechtswezen, gevaar loopt niet meer te worden voorgesteld op de liberale Kamerlijst voor het ar rondissement Doornik, omdat hij zich De wetgevende regeering heeft een wet aangenomen, waarin, net aantal priesters in den staat Jalisoo (Mexico- beperkt wordt tot. één per 25.000 inwo ners. Verwacht wordt, dat de maatregel binnen- een weck van kracht zal wor-, voorstander had getoond van het be-1 den,. Er zullen dan zeven priesters in* houd van staatstoelpgen aan het vrij jGuadalajarit blijven en. 50 ih de rest,* onderwijs [van d_cn staat Jalisco.,

De Volksstem | 1932 | | pagina 1