Een Muzikale gebeurtenis te Aalst Robrecht de Monnik Ue Heilige ElisaJoetli Een Erfenis mn Koning Albert hi de groote Parijsche Magazijnen Dramatisch E liegtuigongeluk Wilt ge 'm DROGEN gunstig stommen Maakt M goed NAT met bier <DE GHEEST Weldra die kunt g' hem niet meer temmsn Hij zingt, hij danst, hij springt, hij feest: Op Zonclag 6 November, te 3 u. en Zondag 13 November te ;5 1/2 are, in de zaal van Katholieken Werkmanskring, Zonnestraal. Uitvoering van liet groot oratorium van Joseph HAAS. Eerste uitvoering in; Belgie. Voor solo, spreker, gemengd koor, mannenkoor, kïnüerKoor en vol ledig orkest 150 uitvoerders. Sopraan-solo Mej. Toussaint. Spreker Heer Florel Van Molle. De koren van de «Derde Orde», met andere zangafdeelmgen der stad. Groot symphonisch orkest. Dérigent Theo Eeman. Deze uitvoering is een muzikale gebeurtenis, zooals Aalst er sinds lang meer heeft gekend. Reusachtig sukses in het buitenland Kaarten 10, 7, 4 fr. (taks inbegrepen), te bekomen bij M. Janssens-De Greef, Ledebaan, 131, Aalst, bij G. Vande Putte, drukker, Korte Zoutstraat, Aalst, bij P. Gardiaan der Capueieneu, Capucienenlaan (postch 11.".255), 4 November. H. Carol us-Borro- nieus, Aartsbisschop on Belijder. Hij was van hoogen adel cn werd door God verwekt om de II. Kerk le redden in de beroerde tijden van liet Protestantisme. ■Wegens zijn veel omvattend.} geleerd heid en groüte heiligheid werd hij tot kardinaal en aartsbisschop van Milaan gezalfd op 23-jarigc ouderdom. Hij ver zorgde in die stad de pestlijders, was een der gewichtigste leiders der Kerk vergadering van Trentc en zette de gees telijkheid .grooten luister hij door het oprichten van bisschoppelijke semina- rie's. Hij stierf in het jaar 1584. De s.s. «Aflbertville» naar Kongo. De Kongoboot «Alberlville», welke de noodige veranderingswerken onderging, om olie in plaats van kolen als brand stof aan te wenden, zal een dezer dagen raar de Scheldekaaien verhaald worden, om op Vrijdag 18 November, de reis naar de kolonie te ondernemen in plaats van de «Elisabethvillc». Deze word'G op Dinsdag 8 November om negen uur 's morgens te Antwerpen verwacht, 'en zal na. bet lossen der koloniale lading, naar de dokken verhaald worden. Vroege en strenge Winter. In Frankrijk werden in de laatste dagen talrijke vluchten wilde eenden, waarge nomen. Volgens de beweringen van oude en ondervindingrijke men&chen zou zulks de voorbode zijn van een vroegen en strengen Winter. Gelukkig nog dat missen menschelijk is. Prinses irvgrid. Prinses Ingrid zal. heden Donderdag me't bet postvliegtuig uit Londen te Brussel terugkceren. Baron de T'Serclaes te Leopoldstad. Baron de T'Serclaes de Wommcrson is aangekomen te Leopoldstad om er officieel de Kompagnie van Congo voor Handel en Nijverheid te vertegenwoor digen en de verbinding te verzekeren met de verschillende maatschappijen welke afhangen, van de groep van be doelde kompagnie. Het aantal vreemde arbeiders in de Limburgsche koolmijnen. Naar een statistiek, gepubliceerd door bet Min terie van Nijverheid, Arbeid en Sociale Voorzorg, waren er op 31 Maart 1932, 26.628 vreemdelingen in de Belgische koolmijnen werkzaam. 5.617. meer dan 20 t.h. waren op den zelfden datum werkzaam in de Limburgsche mijnen Van deze vreemdelingen zijn de Po len in.Limburg, lijk elders inde Belgi sche mijnen het meest talrijk. In de mijnen van Genk en Eisden alleen, zou den er rqeds over de 2.000 zijn. Na de Polen zijn de Italianen, meer.dan dui zend, het best vertegenwoordigd. Ten derde komen de G a 700 Slovenen. Ein delijk zijn daar honderden arbeiders, welke tot tientallen verschillende vol keren behooren. Een eiland cadeau gekregen Een rijke Italiaan,' Caprani geheelen, heeft eens een klein eiland,j), Comaeina, aan den koning van Belgie vermaakt, uit bewondering voor dezen vooral tij dens den oorlog zoo moedig .gebleken vorst. Intusschen is nu echter koning Al- bert op de goede gedachte gekomen, liet eiland cadeau te geven aan de stad Mi laan, opdat men daar op den duur een tehuis voor kunstenaars zou vestigen. Toinutoe werd bet eiland slechls door twee koeien e'n 'een oppasser be- tvoond, maar onlangs is Eugcnio Bren- i)„a, 'fiot gouverneur van Comaeina be noemd. Het is de bedoeling van den gouver neur, liet eiland ten spoedigste bewoon baar te maken, bet althans zoo te ex- ploiteeren, dat het een attractie terneer zal zijn voor de vele toeristen, die het Como-meer bezoeken. Door de Milaaiisehe Spaarkas is voor dit plan een bedrag van 100.000 Lire toegezegd. De werkzaamheden in deze hebben inmiddels een aanvang geno ,men. De winkeliers te Parijs hebben opge merkt dat zij eigenlijk goed zouden doen om hun zakpn wat latei' te; openen en ze ook wat later te sluiten, daar er toch in.de vroeg'be weinig klanten zijn, terwijl, bij het gewone sluitingsuur, de drukte zoo toeneemt, dat het vaak ,ge beurt dat winkels gesloten worden al vorens het publiek voldoening heci't ge kregen. Vier onder de groote warenhuizen hebben besloten-een kwartier later open te gaan en ook een kwartier later te sluiten. Zij zoudèn allicht liever 'een halfuur of zelfs oen heel uur hiervoor nemen, ware liet niet dat rekening moet gehouden worden met de bezwaren van het. personeel, dat huiten de- stad woont of dat metrokaartjes gébruikt,, welke enkel tot éeri bepaald uur gïldig zijn. Voor de voormelds beschouwingen kómen -echter de 'Winkels in levensmid delen niet in aanmerking: daar is de verkoop in de. ochtenduren a! zeer be drijvig, terwijl <p-, na zeven uur avonds, slechls nog maar reinig k'ar ten zich aanmelden. De spoorwegmaatschappij boekt weer winst. De Septemberbalans van ons "spoorwegbedrijf sloot met een winst van vijf miljoen. Een lieelen tijd reeds had- tien dc maandbalansen een der.gu!ijken uitslag niet m-eer aangegeven. In Okto ber worden nog gunstiger bednjfscij- fers verwacht. In het begin, van het jaar werd door de Nationale Spoorwegmaatschappij een bedrijfstekort geboekt, dat één millioen per dag bereikte. Sindsdien Was dit op vier millioen per rnaand gedaald. Dit wijs't op een afneming van' de crisis. Het goederenverkeer breidt zich weer uit. Men denkt dat de somberste oogenblikken achter den rug zijn. Cirio tomafoes vermindert zijn prijzen NAAR EEN VLAAMSCH HANDSCHRIFT VAN 1457 4de Vervolg Te Gent zocht hij eene herberg om le vernachten. Al wandelend op de markt, ontwaarde hij eene herberg vcor uithangbord dragende «In den koopman van Leuven hij ging bin nen, vroeg eene kamer en beval de hos pes goed zijn peerd le bezorgen. :De baas even als meest al de lieden van zijn bedrijf, was een praatzieke man cn ondervroeg Robrecht naar zijne lot gevallen.-nopens zijn land en zijne fa milie. Robrecht antwoordde «lk kom terug van de kruisvaart en' ik ben op weg naar Assclie, in Braband, bij den heer Idesbaldus, mijnen vader. Gewaar wordende dat hij te doen had met een "bijzonder edelman, onthaalde hem de gastheer met buitenge.wone be leefdheid en sprak Hoogedele ridder, gij kont niet heter gevallen zijn ik herborg voor het oogenblik e-en uwer lahdgenoolen, oenen wever van Leuven, Rich ar dus genaamd, die naar Londen in' Enge land trekt om er zijn bedrijf uit te oefen-en. Indien het zijne heerschap verlangt zal ik hem bij den wever bren gen opdat gij nieuws van uw land vcr- nemet. Gij kunt ongestoord kouten op uwe kamer en ik beloof u eenig2 ver- zettelijke avondstonden. Robrecht volgde den raad van zijnen gastheer en vroeg aan den Leuveïischen wever om nieuws van fijnen vader. Vijf dooden Een vlieg'buig van de. lijn Frankfurt- Niurenberg deed een val nabij Wurz- burg. iDe vijf inzittende passagiers wer den gedood. Later seint men: Slechts drie passa giers bevonden zich in het vliegtuig, buiten de loods en de mecanicien. Alle: vijf zijn omgekomen. Het ouge- lük werd wellicht teweeg gebracht door het doorbreken, van een vleugel, vleugel die op een zekeren afstand weergevon den werd. Dè boomen nabij de plaats waar bet vliegtuig viel zijn beschadigd. Een slachtoffer ligt nog onder de puincn, drie lagen op eenigen afstand; het vijf de is nog niet gevonden. gesteld met de Amerikaaiische dame. Zij is; Dinsdagvoormiddag te half ne gen uur, na de allerbeste zorgen, aan hare wonden bezweken. TRAMBOTSING TE BRUSSEL Dinsdag namiddag' na afloop der voetbalmatch op bet Heyselstadium lie pen twee volgepropte trams, opelkan der. Meerdere personen werden gekwetst waaronder twee zoo erg, dat ze naar bel.-'Brugm'ann-gasthuts moestenge voerd worden. Deze zijn Antoon Opdenberg, wonen de Nedermalestraat, te AnderlecLt, die wonden heeft bekomen aan het voor hoofd en Bernard Gerard, wonende te Anderlecht, Victor Routerstraat, die over inwendige pijnen klaagt. AANSLAG OP IDE SPOORBAAN TE ANTWERPEN Het parket -van Mechelen is afgestapt te Oppuurs om een onderzoek in te stellen over eene kwaadwillige daad des nachts op de spoorbaan gepleegd. Onbekenden met het inzicht eene ont- riggeling te veroorzaken, lvebben twee blokken in beton op de spoorbaan Puurs-Dendermonde, niet ver van de gemeen'te St-Amand, nedergelegd. De aanslag is mislukt, daar eene lo kemotief van een goederentrein, die 's rnorgends vroeg op die lijn bolde, de gevaarlijke Hinderpalen beeft wegge slingerd. De daders worden opgezocht. NOG HET VREESELIJK AUTO-ONGE VAL TE ÖORDEGEM Een tweede slachtoffer overleden Wij hebben gisteren gemeld dat zich op den Gentseheh Steenweg, tusschén Ocrdegem en Massëmen, een verschrik kelijk auto-ongeval heeft voorgedaan dal het leven kostte-aan Mevr. De Lan- nov, die in een 'dér beide auto's was ge zeten, welke in bbtsing waren gekomen. Wij meldden d.at de drie andere inzit tenden, namelijk Mej. De Lannoy, een genaamde Mevr. - Uss, van Amerikaan- sche oorsprong «en de chauffeur in angstwekkenden toestand naar een kli niek van Wetteren werden overgebracht. Wij kunnen thans mededeelen dat de toestand van Mej.: De Lannoy, die Maar,-, dag nog een i heelkundige bewerking heeft ondergaan.-: aan het sleutelbeen, zoo geruststellend mogelijk is. Wat den chafleuT aangaat;1 deze had groote ver wondingen opgeloopön aan bet hoofd en aan de borst. Zijft toestand is ook zoo geruststellend mogêlijk. Slechter is het lüesbaldus en van Geeraard zijnen broeder. Deze vraag maakte den wever ver wonderd en verlegen en antwoordde op troürigen toon Eilaas, edele ridder,ik ga u moeten bedroeven weet datde edele Idesbaldus sedert, lang ten gra ve is gedaald, en dat uw broeder... - Wiel hoe riep Robrecht uit, ik zal mijnen,vader niet meer zien.- den vrooms ten der ridders, den wijsten der menschèn Ja, gij bedroeft mij zeer. Maar is het waarheid dat gij spreekt? - Loutere waarheid en toch is het nog het minste der rampen die uw huis getroffen hebben. Uw broeder on teert uwen naam. Hij heeft de erfenis van Idesbaldus met list en geweld ingeno men en doet ziel: in de streek verfoeien om zijné buitensporigheden en zijne strooperijen. Ik, ik moet hem vervloe ken aanhoor met geduld wat ik u le melden heb. Eenige dagen geleden volgde ik met mijn huisgezin de groote baan van Assclie op Aelst, wanneer struikroo- vers in het naburig woud verscholen zich op ons hebben geworpen en onsj ontnomen hebben al wat wij bezaten. Mijne dochter is van schrik gestorven en mijne dTij zonen zijn gekwetst ge worden in den strijd tegen de kwaad doeners. Het is Gods goedheid te dan ken dat wij verlost zijn, maar ik ben een ongelukkig man. Weet dat uw broeder, die men Geeraard den booze noemt, aan liet hoofd staat van die dieven en met ben de vruchten deelt hunner schelmstukken... Word niet' beschaamd heer ridder, gij zijt on-j plichtig ik weet dat elkeen voor eigen rekening za.1 staan voor Gods rechter stoel, en u is niets te verwijten.» Het verhaal van den wever dompelde Robrecht in eene; diepe droefheid. Ar me. va d-e r sprak hij ondankbare .->11 booze broeder Ik ben dus een banne ling eii men' onfeert ons'vlekkeloos bin-, zoen Geeraerd heeft zich niet verge noegd mijne plaats en erfdeel in te nemen hij bedrijft schelmstukken evenals slecht; vojk of als Bohemers.Ik Ik wil met eigerf oogon zien wat er op; mijne dieerlijkheid omgaat. Morgen vertrek ik vo.or.zén.ne opgang. Vriend'.sprak hij 'tot den wever, mijn broeder heeft u onrechtveerdig ontbloot. Is- het waar dat ik voor zijne daden niet verantwoordelijk ben, toch moet ik zijne wanbedrijven vergoeden zooveel het in mijn. vermogen is. Aan- veerd mijn peerd, mijne wapens en mijnen geldbeugel; Ik ga mij in pel grim kleeden en mij onbekend naar Assche begeven om door mijn eigen te kunnen oordeel en over hetgeen aij mij meldt Vergeef aan mijnen broeder en bid voor zijne* arme ziel. De wever dankt3 honderdmaal en ging aan zijn huisgezin het geluk aankondi gen dat hem was overkomen. VI Robrecht, tevreden dat bij den we ver vergoeding had kunnen doen, ver- lrok te voet uit Client en kwam te Aalst na cencn dag ga&ns. De v jorzichtig- heid raadde- hem- aan den nacht in die si ad over le brengen maar zoo vurig verlangde hij lie't kasteel zijnen vade ren weder te zien, dat hij nog denzelf- BDTSING TE KORTRIJK Woensdag.voormiddag om 10,30 ure had er aan den hoek der Kleine Ley- brug- en IJzerkaai, een botsing plaats tusschen den motorijder Van Steenkistc Achiel, werktuigmakersgast37 jaar oud, wonende.Kouters,traat te Cuerno en den ay to van den li and.e 1 s v er I e g en wo 0 r - diger Jozf Helholt?:, wonqnde Rome-, straat te Simt, Gilles bij Brussel. De motorijder werd ten gronde ge slingerd, erg igekwe'tst opgenomen en ir de herberg «Het Brouwérshof» gele gen in de Budasf.raat gedragen waar de geneesheer Soubry hem is komen, ver zorgen. De motorijdér gekwetst zijnde aan de rechter knie, werd na verzorging met den auto die bet ongeval veraorzaaktc huiswaarts gevoerd. Beide voertuigen waren lichtelijk be schadigd. DOODELIJK ONGELUK TE MORLANWELZ Een doode, een gekwetste Dinsdag avond, rond 10 uur, is nabij de statie van Morlanwelz een doodelijk ongeluk gebeurd. Een auto botste ei' op twee personen.''Een dezer, Frans Del- vaux, 60 jaar oud, wonende rue de l'Oli- vo, te Morlanwelz, werd op den slag gedoiod. De andere kwamen er met lich te kwetsuren vanaf. den avond zich op weg begaf. Het was een heldere nacht, en heerlijk blonk de maan op de wolken. Al vooruit gaande leverde de pelgrim zich over aan' de droefste overwegingen. Hij dacht aan den ouden .Idesbaldus dien hij op aar de niet meer zou wederzien, en aan zijnen broeder Geeraerd wiens Gods toorn bedreigde. Eilaas, zegde hij, zie daar bet uitwerksel der heerschzucht en der begeerlijkheid op bedorvene harten Mijn broeder stroopt de reizi gers ui't om zijrie vermaken te kunnen betalen, en hij ontsteelt mij mijne plaats om in den oorlog de banier van Braband te mogen voeren. Zal hij mij ne tegenwoordigheid kunnen onder staan zonder schaamrood le worden? Ik zal zien. Ik hoop dat hij zich over zijn slecht gedrag zal berouwen en dan zal" ik hem vergiffenis schenken. Dierwijze overwoog Robrecht hit ver laden en het toekomende, koen hij, ter rechterzijde langs den boord van het woud een licht geritsel vernam. Zijn eerste gedacht was dat hij r.en wild dier, eenen wolf of 'eenen vos hoorde jroeren. Maar het gerucht van rnen- scHenstemmen kwam tot hem on hij itwijfelde nie't meer of hij roovers te doen hebben. Daar li'j de Ibinnenpaden had genomen die den weg 'van Aalst op Assche verkorten en dat. Jhij zich verre van alle meitsch'enwoning Ibevond, was zijn vermoeden maar al te Jgegrond. Nog eenige stappen ging hij vooruit, toen hij zich eensklaps cm» jringd zag van een tiental gewapende en zwartgemaakte kerels :-r sta, reizi ger, riepen de röoverjS. VREESELIJK ONGELUK TE FLERON - Woensdag .morgen, rond 6 ure, heeft te Fléron (Luik), een vreesclijk tram-ongeluk plaats gehad. Do mijnwerker Leopold André, 36 jaar, gehuwd en gezinsvador met twee kinderen, wonende Jean Prèvoststraat, te Fléron, reed per velo naar zijn werk. Op liet pogenblik dat hij uit de straat kwam, waar hij woont, en dc groote baan opreed, werd hij door een tram gevat.- !l>e ongelukkige verdween, onder, het eerste rijtuig en werd op een groo- ten afstand meegesleurd. Men moest bet zware vo-irtuig ophef fen om hem te ontzetten. De mijnwer ker, die vreeselijk vermorzeld was, bleef op den slag dood. GEWELDIGE BRAND TE BRIESSOUX Een hevige brand, waarvan de oor zaak totnutoe onbekend is, beeft tweo magazijnen vernield: de stapelplaatsen voor graan, gehouden door heer Simo- non, in de rue des Frcnes, 30, te Bres- soux. Het v :s Maandag avond, omtrent, 8 ure, toen voorbijgangers vlammen za gen opstijgen ui't de magazijnen die opgepropt waren met vooraden zemelen en haver. (Daar de eigenaar der magazijnen, en zijne vrouw, op dit oogenblik afwezig waren, ging men heer Pierre Dupont, ondernemer van vervoer, verwittigen, wiens paarden en materiaal in dezelfde magazijnen waren onder dak gebracht. Intusschen waren twee politieagen ten toegesneld, die in de magazijnen drongen, en zelf met de reddingswerken begonnen. Op di't oogenblik kwamen heer Dupont, eenige vrienden, de com missaris en drie politieagenten van Bressoux ter plaats,, vergezeld van Hoen en dame Simonon, die men had kunnen bereiken. Het was,, zooals boogcr gemeld,-8 u., t.O'Gn do eerste vlammen bemerkt, wer den. Vijf -minuten slechts duurde het ot net dak van een der magazijnen stortte; in. Het wag dan dat mén'in-aller ijl :üe 'pompiers van" Luik verwittigde. Deze kwamen terplaats en stelden, zich met. vier lansqn op. Terwijl de pompiers bozig waren, be ijverden zich eenige personen om d i 4 paarden te redden, die zich midden in den vuurpoel bevonden. Men kon er: 3 helpen, doch het vierde was zoozeer Verschrikt, dat het wegvluchtte en in e-en mes'tput viel. Twee uren diende ei: gewerkt, voor men liet ahne dier weer kon bovenhalen, Nu duurde het niet lang meer of de pompiers geraakten meester van den brand,'en gelukten er in de omliggende gebouwen te vrijwaren. Van de twee magazijnen echter bleef niets recht dan de vier naakte muren. Het was slechts om half een.'s nachts, da't de bramd ee- bluscht was. Wat wil'tfgfj van mij; vroeg Ro brecht, spreekt gij mij als vriend of als vijand. Uw naam, hernam bet opper hoofd der bende. Ik heb nooit de bevelen eens on bekenden uitgevoerd. Ingezien bet kruis dat gij draagt, moet gij komen van het H. Land. 'Ja, ik kom van een land, waar de ongeloovigen zegepralen, maar waar, ik nooit schelmen heb ontmoet gelijk gij zijt. Leg de wapens af Ilad ik er gij zoudk er reeds vart gepro'efd hebben. Gezellen, gebood de ,'e'rg ram de- overste, leidt,zendt die bedelaar naar de vergaderplaats. Misschien heeft' hij nieuws van den b roede O van onzen geduchten heer. Die woorden staafden de vermoedens van Robrecht maar hij zweeg en liet zich gedwee tot in het midden van het woud geleiden.' Nabij een bouwvallig huis, ontdek te hij een twintigtal mannen rond een groot vuur geschaard en bezig niet ge roosterd vleesch te eten cn goeden' wijn te drinken. Zij aanzagen een oogenblik den nieuw •aangekomene eii gingen voort met zingen en lachen. Robrecht werd in het huis gebracht en met beide armen gebonden aart' een,en staak die het gewelf ondersteun de. De plaats was slechts verlicht door. het vuur dat buiten brandde. Ouzo, pelgrim bad God om hulp in zijnen ne-i teligen toestand. Hij wachtte niet lang., c't Vervolgt.

De Volksstem | 1932 | | pagina 2