Na de kiezingen. De uitslagen N°1 30 De Goddeloozen in Rusland Provinciale Verkiezing Ï.1..ML -T.l.K». .U. - DAGBLAD - 20 C.,U;-._- 4- Woensdag Nov. 1932 Wat we moeten denken over den uitslag. Op de Socialisten In Op de Liberalen De Zondag aanst. voor de allen weer gedopt voor Allen Allen voor Hei EUCH. KONGRES van Buenos-Ayres De Nationale Raad der Liberale partij bijeengeroepen De Duitsche Warboel Publiciteit XXXVIII JAARGANG NUMMER 266 Bulten het Arronds AALST I Agentschap. Havas, Adolf, ffaxlaan ,13, te Brussel R 20 Londres W. C. 2. H. Androcs Zonop7.23ZonEl3.56 E, K. i V. M. 13 Ala we het stemmenaental door do katholieke lijst behaald, vergelijken mol dat van de twee katholieke lijs- tan ln 1929, dan scbijnt de vooruit gang van de katholieke partij bij een eerste overzicht wel bevredigend, maar niet schitterend. Dan winnen we in 't geheel slechts 1475 stemmen, terwjjl de socialisten er 2130 winnen. Maar degene die zich rekenschap Wil geven van het resultaat van de wonderbare krachtinspanning van do katholieke pertij deze vier laatste we ken, moet een vergelij kingspunt zoeken in den uitslag van de gemeente- kiezingen. Wat die uitslag is geweest voor Aalst, weten we ondanks bet vrou wenstemrecht boeken wij een verlies 7an twaalf honderd stemmen... ter wijl de socialisten samen met de kommunisten bij de twee duizend stemmen winne». In de buitenge meenten van bet kanton Aalst was de uitslag even bedenkelijk.., Indien do gezindheid van ons kan ton dezelfde was gebleven voor d» kamerverkiezingen dan moesten we een verlies ondergaan in ons kanton alleen van vijftienhonderd a twee duizend stemmen. Welnu inplaatst van te verliezen hebben wij het geluk een winst te boeken van 901 stemmen. Hel is dus niet vermetel te beteeren dal tee op vier teelten tijds meer dan Iteee duizend stemmen hebben terug geteonnen in ons Kanton. Dat is een succes zonder weerga 1 Op teellte partij hebben teij deze stemmen ver overd Op Alle' hot Kanton Aalst winnen ze minder dan wij d. i. 803 stemmen In de Gemeenteverkiezing waren ay bot die vooruitgingen, wijl wij verloren. Gemeenteverkiezingen waren voor hen een succes, ook buiten Aalst. Thans moeten zij zich tevreden stel len met een winst van 171 stemmen. Op de Vlaamse he iVo- tionaltsSen Zij verliezen in ons Kanton 667 stemmen te Herzele gaan zij integendeel vooruit, Gezien hunne onverpoosde wer king gedurende vier jaren en hun succes in de Gemeenteverkiezingen, moesten ze in normale omstandighe den vooruit gaan. We zijn overtuigd dat in ons Kan ton alleen meer dan duizend Vlatfm- sche Nationalisten Katholiek hebben gestemd Zij hebben hunnen plicht gekweten, niels anders dan hunne plicht.,', Ma=r dat zal van menigén ónder hen v el edelmoedigheid gevergd hebben. Bs ij brengen hun hutde... zij zijn terug gekomen 'tot de Katho lieke partij waarvan ze de historische noodzakelijkheid hebben erkend,... Dat zij er blijven. Aan al onze Katholieke propagan disten zeggen wij dank voor dezen zoo verbeugenden uitslag Zij hebben prachtig werk geleverd Heil do Katholieke Partij 1 L.M. [107.589, ■404531 [12599 7.9141 ,916 712 53694 ,145 [171 ,3568 381 2.57 PROVINCIE BRABANT Zicliiec het aantal stemmen, behaald door de verschillende partijen m het Arrondissement Jlrussel, Socialisten Katholieken Communisten Liberalen Blok der lastenBetalers. Fransche verdediging. Fronters Openbaar belang Gemeentebelangen; Parti National Radikaal-sociaisten, Nationaal radikalen Op de 26 zetels van h'cl arrondisse ment gaan er 8 naar de katholieken, 8 naar de so cialisten, 6 naar. de liberalen en 1 naar de Fronters. Jacquemotte blijft bij koppeling ge kozen. Nog 2 zetels zijn door koppeling toe te kennen. Volledige uitslag der Prov. Brabant Ziehier de volledige uitslag dec pro vincie Brabant officieus.)1, Arrondissement Brussel 26 zetels Katholieken 9 Liberalen 7 Socialisten 8 Fronters 1 Communisten 1. Statu-quo. Arrondissement Leuven 1 X zetels Katholieken Liberalen 11 Socialisten 2 Statu-quo. [14006 [40672 506 24800 (467. [133 Arrondissement Nijvel 4 zetels Katholieken 1 zetel; verli'ss 1 zetel Socialisten 3 zetels winst 1 zetel. Arrondissement Leuven Kamer. [Voledige uitslag Liberalen Katholieken Frontpartiji Socialisten Communisten Lijst Stroobants' Zijn rechtstreekse!! gekozen 3 katholieken, 2 socialisten 'eri J li beraal. De vierde zetel der katholieken door lij stenkoppeling te begeven. In 1929 bekwamen de katholieken 42 der stemmen in 1932 47,8 Dus een prachtige uitslag voor het arrondissement Leuven. Winst- en verliesrekening De winsten bedragen Katholieken 3, socialisten 3, .com munisten 2'. De verliezen zijn 7 Liberalen 4, Fronters 2t 'Afzonderlij ken 2, PROV. OOST-VLAANDEREN 28 zetels te begeven. Ziehier de toestand in de Provincie Oost Vlaanderen i Gent-Eecloo 12 zetels Katholieken 5, verlies 1; liberalen T verlies 1; socialisten 4, statu-quo, fronters 2, winst 2, waaronder de zoon D.elille. Arrondissement Aalst f KAMER Kath. 25071, Soc. '19229 lib 6995, front. 12160, comm. 684. Onze katholieke kandidaten bekwa men. in bet arrondissement de' yolgen de voorkeurstemmen M. Van Schuylenberg .1562, M. Van Hecko 2766 M. Flamant 2443 M. De Vis 2072 M. Van der Linden '1'09'j Morgen geven wij den officie el en Uitslag, en de uitgebrachte stemmen per kanton. SENAAT AALST-AUDENAERDE Katholieken 38495 Socialisten 27473 Liberalen [15027 VI. Nationalisten [14046 Audenaerde 3 zetels Katholieken 1, winst 1, (M. Vindevo- gel in de katholieke partij toegetreden)' liberalen 1, statu-quo, soe. 1, statu- quo. Arrondissement St Niklaas Kamer Front. 5158; lib. 3326; "soc. 13778; kath. 27959;. comm. 226. Totaal der, geldige stemmen 50.447, Kiesdeeler 12612. Gekozen 3 kath. 1 soe.- Arrondissement Gent-Eecloo Volledig listen '15254; katholieke finië 'i664JS kooperatief verbond .1285; Rosa De Guchtenaere 290. Kiesdeeler 12.162. Zijn bepaald gekozen iï Liberalen 1, Socialisten 3; Katnolie- ken 4; VI. Nationalist 1. Drie zetels te begeven door appa- rantement. Vooruitzichten van het ministerie van Binnenlandsche Taken Gisteren namiddag deed het mini sterie van binnenlandsche zaken vol gende uitslagen als vermoedelijk mc- dedeelcn, voor de provincies waarvooC de verrichtingen reeds zoo ver gevor derd zijn. PROVINCIE ANTWERPEN 24 zetels te verdeelen Arrondissement Antwerpen, 15 zetels te verdeelen. Zijn gekozen Katholieken 7, winst 2. Liberalen 2, verlies i; Socialisten 6, statu-quo Fronters 0, verlies een zetel. Arrondissement Mechelen 5 zetels te .verdeelen. Zijn gekozen Katholieken 2, verlies 1, Liberalen 1, winst 1. Socialisten 2, winst 1.- Fronters 0, verlies 1. Arrondissement Turnhout 4 zetels te verdeelen. Zijn gekozen. Katholieken 2, slatu-quo Socialisten 1, stalu-quo; Fronters 1, stalu-quo. Voor de provincie zijn gekozen Katholieken 11. winst 1 zetel; Socialisten 9, winst 1. Liberalen 3, statu-quo. Fronlers 1, verlies 2 zetels (Wafd Hermans en Vos.) PROVINCIE WEST-VLAANDEREN 22 zetels te verdeelen Arrondissement Brugge 4 zetels.Zijn gekozen Katholieken 2, lib. 1, soc. '1. Kortrijk 5 zetels Zijn gekozen Katholieken 3. socialisten 2. Yper 3 zetels. Zijn gekozen Kath. 1, soc. 1, front. 1. Veurne-Dixmuide-Oostende 5 zetels te verdeelen. Zijn gekozen Katholieken 2, liberalen 1, socialist front. 1. Rloeselaere-Thielt 5 zetels lo verdee len. Zijn gekozen Katholieken 4, soc. 1. Voor de provincie zijn gekozen 5 Katholieken 12, winst 1 zelel [j Liberalen 2, stalu-quo. Socialisten 6, winst l. Fronters 2, verlies 2. De zetel van M. Dielille, die ziclï niet meer voorstelde in 1932, was beschik baar. M. Vroomc, tweede liberale kandidaat le Oostende, moet zijn mandaat af staan aan M. Boedt, liberaal, Brugge. Voor de provincie beteekent dat het statu-quo. PROVINCIE LIMBURG 7 zetels te verdeelen Arrondissement Hasselt (3): Geko zen 3 katholieken, statu-quo. Arrondissement Tongeren-Maeseyck i (4) Gekozen 3 katholieken, t front. Voor de provincie 6 katholieken en 1 fronter. De liberalen verliezen den zetel van M. Neven die door de katho lieken gewonnen wordt. PROVINCIE NAMEN 5 zetels te verdeelen Arrondissement Namen (5), Gekozen 2 katholieken, 1 lib. 2 soc. statu-quo. Arrondissement Binant-Philippeville (4) Gekozen 2 kath. 2 soc. statu-quo. provincie luik 23 zetels te verdeelen 't Bestendig komiteit yooi* interna tionale Euch. kongressen beeft, onder voorzitterschap van Mgr. Heylen, bis- schop van Namen, te Parijs eene bij— eonkomst gehouden, waarin de adjunkt sekretaris E. P. Boubée verslag uit- 12 zetels, Zijn Arrondissement Luik gekozen Katholieken 3, statu quo Liberalen 2, stutu quo. Socialisten 7, verlies 1. Communisten 1, winst 1. Arrondissement Hoei-Borgworm 4 zetels. Zijn gekozen Katholieken 1, statu quo. Liberalen 1, statu quo. Socialisten 2, statu quo. Arrondissement Verviers 6 zeteïs. Zijn gekozen Katholieken 3, statu quo. Liberalen 0, verlies 1 zetel. Socialisten 3, winst 1 zetel. De liberalen verliezen te Vervtefs eén zetel (M. Forthomme, minister van vervoer die gewonnen wordt door de de socialisten (M. Sommcrhausen, oud Kamerlid). Voor de gansche provincie 7 de libe ralen verliezen een zetel, de commu nisten winnen er een de katholieken behouden 7 zetels en de socialis.ten 12, dus yoor ben het statu quo. PROVINCIE LUXEMBURG 6 zetels te verdeelen Arrondissement Aarlen-Marche-Bas- togne 3 zetels, Zijn gekozen. Katholieken 2, winst 1. Socialisten ,1 statu quo. Liberalen 0, verlies een zetel. Arrondissement Virton-Neufchateau 3 zetels. Kath. 2, statu quo, soc. statu quo. Voor de provincie verliezen dus de liberalen een zetel en de katholieken winnen er een. PROVINCIE HENEGOUW Arrondissement Mons (71 lib.5 soc. winst 1, 1 kath. verlies 1. Arrondissement Thuin (3)] 7 2 soc. [1 kath. Arrondfssoment Soignios (4)] E 2 kath. 2 socialisten. I bracht over de voorbereiding van bet internationaal Eucharistisch Kongres van Buenos Ayres. Vastgesteld is dat het kongres van 10 tot 14 October 1934 zal worden gehouden. Op bet program staan onder meer een kinder dag, waarop ruim 50.000 kinderen de H. Kommunie zullen ontvangen een pelgrimstocht naar het nationale hei ligdom van O.L. VrouW van Lujaji cri een vier kilometer lange slotprocessie door de groole verkeersaderen der Ar- gentijnsche hoofdstad. De burgerlijke overheden hebben haar volledigen I steun en medewerking toegezegd, stemmen M. Devöze heeft tegen 11 December den Nationalen Raad der liberale Partij bijeengeroepen. Aan de dagorde staat 7 toestand ten opzichte der regeeringsvorming. Op die vergadering zal de liberale Partij dus vlag bekennen betreffende hare inzichten wat aangaat de samen stelling der toekomstige regeering. Indien de liberalen de les van 27 No vember zich goed in het geheugen prenten en indien de partijleiders zich de woorden herinneren door hen tij dons den kiesstrijd uitgesproken, na mclijk dat niets minder in hun voorne men ligt dan schooloorlog, dan mag men voorzien dat de tegenwoordige re geering constellatie zal voortduren. Het is niet waarschijnlijk dat de liberale partijraad, na de uitspraak van verleden Zondag, vooral na de afstraf fing te Antwerpen, politieke zelf moordplannen zou koesteren. Overigens met de in de Kam'ef gele den verliezen zullen die heeren wei 'een minder hooge keel opzetten. Prins Leopold ging Part', national 219; "katholieken 7 Roliebeekstraat te Brussel, Hij verlaat sbureel, toegejuicht door geestdriftige toeschouwpra 59557; communisten 5172. liberalen'het kiesbureel, toegejuicht door de 16,632[ socialisten A4866jj XL in.ationa-] De Regeeringskrïsis Zondag hebben rijkskanselier von Papen en de minister der Ilijksweer, von Schleicher, verscheidene bespre kingen gehad in politieke kringen to Berlijn. Generaal von Schleicher heeft verscheidene personaliteiten gepolst om te weten welken indruk een nieuwe regeering von Papen zou maken. De uitslagen dezer besprekingen zijn ver van bemoedigend voor von Papen. Breitscheid beeft aan generaal von Schleicher verklaard, dat de socialisten zonder genade elke presidenlieele re geering zullen bekampen. Het Centrum en de Beiersclie voll. partij geven de voorkeur aan een Ka binet von Schleicher, terwijl de Duit sche nationalen de eenigen zijn die graag von Papen zouden zien tcrugkce- ren. In elk geval schijnt het wel zeker, dat Diuitschland eene regeering zal krijgen, onder het voorzitterschap# yan een dezer, beide personaliteiten^ Het Russisch Communisme beeft aan den godsdienst, deze weze katho liek, Schismatiek, Joodsch of Maliome- daansch den oorlog zonder genade ver klaard. Do leiders van dit Communis me streven er naar zelfs het gedacht' aan 't Godsbestaan onder het volk te versmachten. De Duitsche schrijver Adolf Ziegler is zijne inlichtingen gaan puften in de Soviëtische pers zelf, en verhaalt Ge De Vereeniging der, «Sans Dnou» (zon der God) bestond in 1926 uit 87033 le- d,en thans telt ze er 7 millioen. De mannen «zonder God verspreiden da gelijks 500.000 dagbladen, waarin ze hun Godshaat onder 't volk verspreiden de massa's aanzetten tot vervolging en zelfs tot uitmoorderij van bisschop pen, priesters, monniken en klooster- zusiers. Al de kerken en kerkgoederen zijn eigendom van den staat verklaard aan de godsdienstigs vereenigingen heeft men bet recht van eigendom ont nomen. De bedienaars van den eere- dienst zagen zich onteigend van hun woonst alhoewel' zonder eenig inko men moeten ze ziware lasten en taksen betalen om hun ambt te mogen uitoe fenen en hun ontstolen huis in gebruik te houden. Als de gewone burgers wor den ze verplicht tot dwangwerk ten voordeele van den Staat, zoodat ze me- nigen Zondag weerhouden worden hun geestelijk ambt uit to oefenen. Voor de priesters geen kiesroclït'y geen toegang tot de scholen. Ze mogen: geen godsdienstonderricht geven aan personen onder de 18 jaar de pricstcfi is het mikpunt van den hoon en he- spotting in de schimpschriften deg Sans Dieu.» Op den dagkalender def Bolchevïg- ten geen melding meer van Paschen o£ Kerstdag of van heiligennamen maar, wel van revolutionaire gebeurlcnissen'i de dood van Lenine, den dag der In ternationale, dag dec Volksomwcntc- ling enz. De portretten der Communistische* kopstukken nemen in huis en in do voorheen godsdienstige gebouwen do' plaats in der heiligenbeelden en god vruchtige platen, zoo dierbaar wcleen aan 't Rusisisch volk, de grafkruisen liggen verbrijzeld en werden vervan gen door eiken masten, rood-zwart ge schilderd... de kleur der liel. J?ie godsdienstoefeningen, zooals IL Mis, processies worden nageaapt en bespottelijk gemaakt. De vele en oude kostbaarheden der kerken, kelken, schilderijen, meubels werden verbrij zeld, hersmolten, voor een spotprijs verkocht, tot brandhout verkapt, zelfs soms op hoopen geworpen en systema tisch vernield. Het werk is zoo geregeld, dat na '41 dagen arbeid, men steeds een dag rust bekomt. De leden van één cn zelfde fa milie hebben hunne rust op een ver schillenden dag. Zoodat onmiddellijk het grootste deel van het nog geloovig volk van de gelegenheid beroofd wordt zijne godsdienstplichten te ervullen. De goddeloosheid neemt al sneller en breeder uitbreiding vooral or.der de jeugd. Te Moscou vindt men oncJer de jongelieden beneden de 22 jaar cr nog slechts 2,7 die eenig geloof bezitten. Het Communisme is een kind vaii liet socialisme, die een der beiden steunt, draagt de verantwoordelijkheid van den aanslag welke de vijanden vaii den godsdienst cn der II. Kerk hieij als elders beramen. 't Zou hier ook zoo 'gaan èri zijn eiï daarom onze stem niet weggegooid of slecht gebezigd 1 Gedopt als een man; voor de katholieken niet voor personen! jnaar ij it christelijk pcincjep>

De Volksstem | 1932 | | pagina 1