NET BILAN VAN HET KATHOLIEK PROVINCIEBESTUUR Voor den Pfoviec 1 N°1 iten fler Kandidaten Éten van 1st van si Boeren iiraad Ie men Zondag stemt Do Heer Oscar De Winter, Zaterdag Dec. 1952 IPC" OOST-VLAANDEREIV D 1ST R I KT. Aalst r-' *1 Zondag aanst. allen weer gedopt op den kop onder De 4a December wordt de nieuwe Triomf day voor de Katholieke Zaak In het Schatkisthomiteit De Woningen in Belgie OPGEPAST MEN MAG DUS MAAR ÈEN DOP GEVEN. De toekomstige Regeering Leening Verwoeste Bewesten XXXVIII JAARGANG NUMMER 269 Kerkstraat, 9 éft 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gentlt RubltcttëU hutten het Afrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs «-* Bank Buiding/Kingsway, ZO Londros W. O, 2. H. Franoisoue iZonop7,26Zonaf3,54 E, K. i V. M. 13 Schelfhout Julius Van Geert Alfred Danckaert Emiel Rubbens Tony De Vis Valery Van Laethem Petrus Het is vijftig jaren dat da provincie Oost-Vlaandefen do weldaad geniet van een Katholiek Bestuur. De waldaad, zeggen wij, want dat woord is niet te veel, wanneer man in ziet wat in den loop dier halve eeuw, dat bestuur in 't belang en tan bate der inwoners heeft verwozentlijkt. Niet altijd zijn tijdon en omstam- digheden even gunstig en voorspoedig. Ook de openbare besturen ondergaan den invloed en de gevolgen der krisis en zoomin als andere provinciën bleef Ocst-Vlaanderen daarvan gespaard, wel integendeel. Tot wien konden wij ons betar wen- den, ten einde juiste inliohtingen en beschouwingen te vernemen, nopens den huidigen toestand dan tot den h. E. Ronae, voorzitter dar Katholieke Bestendige Deputatie Bij eene vriendelijke ontvangst, in zijn stemmig kabinet, legde de heer Ronse dan ook eerst en vooral nadruk op het GROOT BELANG der nakende provinciale verkiezingen, dat vooral in het huidig geval dit der wetgevende verkiezingen minstens evenaart. De katholieke groep in den provin cieraad telt thans 42 leden. Eene afge scheiden lijst in hetdistrikt Audenaer- de-Ronse bekwam bjj de laatstleden verkiezingen twéé zetels. Nu strijdt er maar slechts ééne Katho lieke gemeenzame lijst, wat de zekerheid geeft der versterking van do zuiver Ka tholieken in dan Baad, Werden de ver wachtingen, die zeer hoopvol zijn, voor de bijwinst van nog twee zetels verwe zenlijkt, dan bakwame de Katholieke groep in den Provincieraad 45 leden, of da volstrekte meerderheid. Men ziet dus het groot belang der stemming van Zondag eerstkomende in, te meer, wan neer men daarmede de daaropvolgende aanduiding der provinciale senatoren in verband brengt. Da Katholieken kunnen zich tceh gerust voor het kiezerskorps sanbie« dan Dat kunnen zij voorzeker, zegt de h. Ronse. Immers, zij mogen fier gaan over de degelijke en ook zuinige wijze waarop zij jarenlang da provin cie hebben beheerd. Men kan dit inzien door een bondig overschouwen der be grootingen vanaf 1926, die steeds schommelden rond de 60 millioen. Er dient in acht genomen dat door de waardevermindering dor belastbare stof, de inkomsten der provincie aan belastingen, die grooiandeels worden berekend op de cedulairo staatsbelas ting, aanzienlijk afnamen. De uitgaven nochtans werden omzeggens niet ver minderd. en zulk resulteat kon alleen door strenge besparingen worden ba~ raikt. Dia besparingen zijn nochtans niet altijd even gemakkelijk om door voeren Voorzeker niet. Ook heeft de Re- stendige Deputatie van Oost Vlaande ren voor da begrooting van 1933, on langs gestemd, op dat gebied een voorbeeld gegeven van krachtdadig heid, zooals geen bestuur er ooit gaf- Nameiijk door de schrabbing van al de vrije uitgaven. Dit werd natuurlijk niet met een licht hart gedaan die uit» gaven waren in gesnen deele zonder degelijk doel, of nutteloos, doch er moest kost wat kost voor den grooten nood der werkloozen den noodigen steun gevonden wordon- Wat niet belet dat de tegenstrevers de werkloosheid tegen de Katholieken uitbaten Dat is zoo. Doch, wat is er an ders van hen te verwachten? Ernstige argumenten vindsn zij niet, en hoe onlogisch zij zijn tegenover hun eigen, blijkt uit het fait dat ze de inkrimping van uitgaven dia zij zelf altijd hebben bestreden, nu beknibbelen 1 Dat het Katholiek Bestuur de pro vinciale gelden zuinigen tevens nuttig gebruikt, in 't belang der algemeenheid wordt wellicht niet zoozeer gewaar deerd door de inwoners van de stad als door dia van den buiten. Inderdaad, daar werd door de provincie veel verbetering aange bracht, Zeggen wij. maar dat die men sehen diep ongelukkig zouden zijn zon der de hulp der provincie. Wat nut en gemak heeft hun de elektrificatie niet bijgebracht, thans uitgebreid, niet al leen tot alle gemeenten van Oost Vlaanderen, maar tot de minste wij ken en gehuchten. De provinciale banen 247 kilome ters zijn in uitstekenden toestand en mogen tot voorbeeld dienen voorde gemeente- en staatswegenis; In Oost-Vlaanderen hebben wij dit verschil met andere provinciën af te rekenen mat het gevaar der overBtroo- mingen. Ook hier heeft do provincie prachtig werk geleverd, om in da mate van het mogelijke, middel te schaffen tot beperking en voorkoming der ram pen, inrichting van wateringen, oprich ting van pompstations, versterking en aanlegging van tientallen dijken. Onder opzioht van sociale zorg heeft het Katholiek provinoiebeheer ook groote diensten bewezen, zooals hulp onderstand en opleiding voor gebrek kige kinderen ruim 650 worden in ver schillende instellingen verzorgd strijd tegen de tering, door het dispensaria an het senatorium van Hynsdalo steun aan al'e mutualiteiten, zonder eenig onderscheid van politieke kleur an wier bestaan zonder de doeltreffen de hulp der provincie onmogelijk wor den zou. En de werkloozansteun Ja De plaa# der werkloosheid is wel de ergste onzer moderns tijden. Hat prov.inciebastuur heeft er zich dan ook met alle aandacht en bezorgdheid meda bezig gehouden, Eene eer is het voor Oost Vlaanderen de eerste het provinciale herverzeke ring voor do werkloozen te hebben ingevoerd, dia in werking tfcöedt wan neer de verzekeringskassen en nadien het Krisisfonds zijn uitgeput en de werkloozen van allen steun zijn be roofd. Er werd echter nog meer 'ge daan er werd namelijk beslist dat ook gedurende de dagen dat da werkloozen tan laste vallen van hot Krisisfonds, da provincie zou tusschenkomen ten be drage van 4,50 fr. per dal voor de werkloozen, met toevoeging van 1 fr. per kind ton laste. Dio kosten moeten zeer hoog oploopen Ongetwijfeld. En het ia dan ook om daarin te voorzien, en den nijpen den noed te lenigen, dat er werd bsslo- ten tot de sohrabbing uit de begrooting van 1933, van alle vrije uitgaven. De werkloozansteun kostte voor 1931 aan de provincie 12.200,000 fr. Voor 1932 zal die last 33 millioen bedragen. Nog menige andere zaken, zegt M. Ronse, zou ik op maatschappelijk ge bied kunnen aanhalen, Vermelden wij nog enkel onze bouwpolitiek dank aan da provinciale prëmien, gesteund op den famillatoestand en die enkel en alleen in Oost-Vlaanderén bestaan werden er in de laatste jaren meer dan 11000 huizen gebouwd. Meer dan 13 millioen werd er deor de provincie aan geschonken. Wij hadden in 1929 Onze zoo wel ge slaagde tentoonstelling der goedkoope woning, destijds geopend door Z- K. Hoogheid Prins Karei. Wij hebben verdar on2e jaarlijksche arrondiase- mentsprijskamp voor de schoonste in gerichte woning. De kultureele en vakopleiding van ons volk werd ook niet verwaarloosd. Daartoe hebben wij onze provinciale muziek- en tooneeltornooien, enz. maar bovenal ons zoo bloeiend TECH- N1SCH ONDERWIJS. Er bestaan in dit domein rond de 500 -, avond- en Zondagscholen, waar van da lassen worden gevolgd door 28.000 Jaarlingen, tusschen de 15 en da '25 jaar. Daar worden bekwame en geschoolde vakmannen gevormd, ten bate der nijverheid, bij welke sij de plaatsen kunnen bekleeden, 7.00 op werk- als op bestuursgebied, vroeger door vreemde elementen bezet, aldus groot voordeel bijbrengend tot den nijverheids- en economischen herop bloei van ons land, Oost Vlaanderen, Onder dit opzicht, spant de kroon onder alle Belgische provinciën. En wat zedelijk goed doen ook die nriohtingan niet aan die jongelieden, juist In het meest gevaarlijke en kri tieke tijdperk van hun levensloop Voegen wij hier nog aan toe het nor maal onderwije. voor de leeraren def technische scholen, eerst in Oost Vlaan deren gesticht en nadien door andere provinciën nagevolgd. Een groot voor deel voor het personeel bestaat ook hierin dat de wedden aan hetzelfde rechtstreeks en zonder afhouding worden uitbetaald. Ziedaar, besloot M. Ronse, een bondig overzicht der werking van het Katholiek en Vlaamsoh Bestuur van Oost Vlaanderen, want het moet ge zegd worden dat het bestuur onzer provincie Sinds 1927, dus reeds dooi* de toenmalige volledige homogeens Katholieke Deputatie van boven tot benedën is vervIaamschL Gerust wachten wij het oordeel der kiezers af. Meer dan ooit, men bedenke het wel, is het het oogenblik van alle bijkomende zaken of persoonlijke voorkeur ter zijde te stellen, en «zui ver Katholiek» te siemmen. In volle vertrouwen gaan wij ten strijde, bewust van in 't verleden onze plicht te hebben gedaan, on bereid om verder met opoffering te werken voor de welvaar! en bloei onzer provinoie eerste Kandidaat op de liberale /ijst, hoont het Katholiek Onder- wijs, en verklaart zich tegen de Vrije Schooi De Heer De Winter heeft Ce Meiro enkele dagen voor de wetgevende ver kiezingen een briefje uitgedeeld waar in hij om voorkeurstemmen bedelt. I\e lieer De Winter was immers ook kandidaat voor de Kamer, thans is bij de eerste voor den provincieraad. In dat briefje nu, trekt do lieer De Winter, na zich de dienstvaardigste en meest onbaatzuchtige man van de we reld genoemd te hebben, 'e velde legen al fie partijen, voornamelijk echte? te gen de katholieken. Hij heeft het natuurlijk" over, onze jseholen... Wij beminnen do officieele school (de openbare school) en zijn gekant tegenover (sic) partijscholan, zegt hij.... Wat is dat roerend en plechtig ge zegd 9 De officieele school is een openbare school en de vrije school, volgens de hooggeleerde Heer De Win ter, niet... Wat is ze dan Heeft ie dcreen geen toegang lot deze school evenals tot de officieele school... Is die niet kosteloos Is die dan een ge sloten school of wat Neen, volgens Heer P,e Winter zijn onze vrije scholen, partijscliolen Luistert waarom 1 Wij weten dat in de openbare school, de ziel van het kind en van den huisvader beter geëerbiedigd wordt,ter wijl jn de partijscholen, do kinderen van jongs af, worden opgemaakt tegen over hunne geburen, tegen over andere partijen, daar wordt de ziel van het kind en van den vader, van begin af in haat opgekweekt..» Dit is bet verbluffend oordeel van den philosoof van Meire, die bovenaan deze vermaning aan de kristcne men schen stuurt Kristen menschen, blijft kristen, maar eerbiedigt een ieders gedacht,, weest eerlijk in han del en wandel.» Wat 'n bittere spotternij1. Meent de heer De Winter, dal de menschen zoo dom zijn dat ze niet inzien dat hij de katholieke vrije scho len «partijscholen noemt, alleen en uitsluitend om zijn vijandschap legen het katholiek onderwijs een, schijn van verrechtvaardiging te geven.... Partijscholen... scholen waar de ziel van het kind en van den vader van begin af in haat wordt opgekweekt. Waar haalt M. De Winter al die wijsheid Sinds wanneer gaat de ziel van den vader op school Sinds wanneer is.de christelijke leorin< een leering van haaf, P.e officieele school dat is de ideaal school daar wordt niet aan politiek gedaan, daar woidt godsdienst onder wezen... Maar waarom willen de liberalen dat godsdienstonderwijs afschaffen, en al leen voorbehouden aan deze die er om smceken, Dit-staat ook in hun pro gramma. Waarom zegt M. De Winter dat niet? Wat er ook van zij... wij weten nu klaar en duidelijk dat de eerste kandi daat op de liberale lijst voor de pro vincie, gekant Is tegen onze katholieke vrije scholen die hij honend noemt «partijscholen Wij besluiten dan ook wia stemt voor de liberale lijst en door zijn stem den Heer De Winter in den pro vincieraad helpt, die stemt tegen de vrijheid van onderwijs, en tegen, de vrijheid van geweten. Het Scbatkistkomitc.it vergaderde Donderdag onder voorzitterschap van den beer Jaspar, minister, van Finan cien. Die li. Sap', minister van Openbare Werken, heeft het eerste deel der ver gadering bijgewoond dat toegewijd werd aan het onderzoek van bet pro gramma der openbare werken en der- begrootings- en Schatkistvraag'stukken die. ervan afbangen. De in 1933 uit te voeren werken wer den goedgekeurd, ten einde de vol- tooing in 1934 toe te laten van bet vak der Albertvaart tusschen Luik en Briegden en tusschen Herenwals Antwerpen, alsmede de verbinding Briegden-Neerhaeren en het verbree- den van de Kempenkanalen tusschen Briegden en Herenthals, opdat de schepen van 600 ton zouden kunnen varen tusschen Luik en Antwerpen. Het Komileit heeft daarenboven nog verscheidene voorstellen onderzocht van verleening van toelagen benevens een ontwerp van herinrichting van de kaders der provinciale besturen en van deze van het Hoofdbestuur en der in spectiediensten van het Technisch on derwijs. Het komiteit heeft, ten slotte, kennis genomen van den toestand der Schat- kist en de voorschriften vastgesteld volgens dewelke het in de toekomst zal hoeven te worden ingelicht ovei) de algemeene fonidsenvsthaudeliiigen,, Eene pas verschenen statistiek laat ons zien wat er in ons land sedert tien jaar gedaan wordt op het belangrijk punt der woningen. Men zal zich her inneren dat daarover, in Octobe? 1930 eene optelling verricht werd. Die uit slagen zijn 't die nu gekend zijn. De voorgaande opname dagtcekcnt van 1920. Tot in 1924 heeft men ze volledigd door gemeentelijke statistie ken, maar deze, waarschijnlijk omdat ze van weinig belang waren, werden niet meer voortgezet. Men mag dus zeggen dat er sedert 1924 nopens dit punt, geen inlichtingen mee? gepubli ceerd werden. In October '1930 bestonden er dus 1.822.000 eigenlijke woningen, waarbij men 13.000 gebouwen gevoegd heeft, voorloopig lot woningen dienende. In 't geheel beschikte Belgie dus over 1.835.000 woningen. ZONDAG 4 DECEMBER kan men slechts op TWEE manieren geldig siemmen P Eén dop van loven op den hop der lijst 2Nevens den naam van één kandidaat. Verklaringen van M. Vandervelde In den loop van een ontbijt dat'hemt door de opstellers van «Lo Peuplei»} aangeboden werd verklaarde M. yan- dervcide o.m. wat volgt Zoo wij de rechter,groepen niet om vergeworpen hebben, hebben wij en toch kloven ingekregen. Zoo zij niet gevallen zijn, bestaan er geene reden dat zij niet zullen vallen. Wij hebben géene verantwoordelijk heden te nemen in de plaats dergeno die het land geregeerd hebben geduren de vijf jaren en die zelvcn uit den toe stand maar moeten geraken, dien zij geschapen hebben, want, verzekerde dé spreker de finantieele toestand isj^erg. Het vraagstuk der tripartite gere geld zijnde spreekt men van coalitie- regeeringen andere dan de tegenwoor dige zijn. Ik geloof niet dat men lang moet} aandringen op een sociaal christen de mocratisch kartel. Een socialistisch" radikaal kartel houd ik voor totaal onmogelijk. Wij zullen Maandag zien wat wij lei doen hebben. Wij strijden niét om een gedeelt'e van het bewind, wel voos geheel het bewind. 4 7. 1921 90e Trekking van '1 December S. 51620 n. 14 uitbet. met fr. 500,000 De andere nummers van deze serie, alsook 223 andore series, zijn sntbg-. taalbaac met 25Q Isu

De Volksstem | 1932 | | pagina 1