smmm Wildstroom Hevige ontploffing te Montreal De b3sie der En zulks van In 'I aloud verleden Van 't lekker bier DE GHEESTis tocil Dat alles wat men drinkt het smaakt naar nog Zondag weze nog eens het wachtwoord voor Allen Allen voor 3 als voorbede van een infectie xiekte. 'l 3 DECEMBER. - H.FRANCISCUS KAVER1US, Belijder- Hij was in 1506 uit adellijken stam gesproten, Na aen bewogen jongelingsleven aan de Jioogeachool van Parijs, gaf hij zich gewonnen £an de genade en bekeerde Z'Ch op h*t V/O ord van. Sine rjnaTTUS - "Wat baat het dat rnen gansch de we reld wint ale men aijne ziel verlies?.» Hij werd priester in de Sociëteit van .-Jezus en vertrok als zendeling naar In die, vandaar vertrok hij naar Japan en wilde naar China oversteken, toen hij letterlijk opgeteerd door zijn apos telijver in 1552 bezvveek. IN T KASTEEL VAN LAEKEN. Woensdag avond werden door den Koning en da Koningin, in 't kasteel van Laeken M. Paul Yaléry, van de Franach Academie en M. Corbin, ge» zant van Frankrijk, te dineeren ont vangen- DE KONINGIN OP DE TENTOON STELLING «VLAANDEREN» TE BRUSSEL. Donderdag namiddag heeft de Koningin een bezoek gebraoht aan de tentoonstelling van de nieuwe kunstgroep "Vlaanderen», in de zaal Giroux. te Brussel. Hare Majesteit die vergezeld was van Graaf de Grunne. Grootmaar schalk van het Hof en van ha w eera- dame Gravin de Caraman Chimay, werd verwelkomd door den h. Herman Teirlinck en den h. Hugo Van den Abeele, secretaris der kunstgroep. Het meerendeel der exposanten was bij dit vereerend bezoek tegenwoordig en de Koningin liet zich de artisten voorstellen met wie zij zich vertrou welijk in het Nedsrlandsch onderhield. M DOUMERGUETE LONDEN.— Doi derdag morgen is M. Gaston Dou- mergue, gew3zen Pre ident der Fran- sche Republiak, naar Londen vertrok ken, vergezeld van Mevr. Deumergue Als een gewoon reiziger nam M. Dou* mergue's morgends ten 8 u 55, in de Noordslatie te Parijs, den sneltrein naar Kalas. De G.szant van Engeland kwam M. en Mevr.Doumergue groeten en eene voorspoedige reis toewenschsn DE PRIMAAT VAN ENGELAND ERNSTIG ZIEK TE ROME.—Volgens een hier ontvangen fe egram ligt Z. H. Eminentie Kardinaal Bourne. Primaat van Engeland, ernstig ziek te Rome, HONDERD JAAR GELEDEN. —De Fransche Kolonie van Antwerpen, zal de henderdste verjaring herdenken der inname van da Citadel van Ant werpen in 1832 door de Fransche troe pen, ter huïp.van het koninkrijk Belgie gekomen. Met de toestemming van het Schepenkollege zal er eene bloemen hulde gebraoht worden op de graven van de Fransche soldaten die voer Bolgie's onafhankelijkheid gesneuveld zijn- DE OVERHANDIGING DER NO BELPRIJZEN. Op 10 December zal in het Concertenpalais te Stock holm, in tegenwoordigheid van den Koning en de Koninklijke Prinsen, de overhandiging der volgende toegekende Nobelprijzen gebeuren Scheikunde: Dr Irving Langmuir, (Ver. Staten); Geneeskunde; Dr Char les Sherrington en Dr E. D. Adrian, (Engeland) Letterkunde John Gals worthy (Engeland). VLEESCH EN EIEREN VOOR FRANKRIJK. Het Fransche Staats blad bevat een mededeeling, volgens welke de invoer van bevroren vleesoh en van met suiker toebereide eier dooiers. afkomstig uit de Balgische- Lux8mburgache ekonomische unie,met ingang van 1 Januari 1933 slechts kun nen worden ingevoerd wanneer de goederen begeleid zijn van een invoer vergunning, zooals bedoeld in het besluit van 19 November 1931. EEN GROOT HUWELIJK In v«dc Michaeliskerk (e Hamburg' is een zefclzaam huwelijk ingezegend, na-! melijk het huwelijk tussehen een reus en eene reuzin, die zich laten vertooneh in een tent op de Kerst markt'te Ham burg. De bruidegom is 2.24 m. lang', de bruid slechts 2.19 m. Een talrijke me nigte belangstellenden had zich in eni om de kerk verzameld. Tcg'én 10 ure kwtvm het paar in open rijtuig voor de kerk. Op hun weg naar het altaar wer den zij gevolgd door drie paren lili- putters. Nd afloop van dc plechtigheid keerde het paar in gezelschap van de lilliput ters naar hun tont terug. EEN Twintig gewonden Verschillende hevige ontploffingen hebben paniek gezaaid onder de bevol king van Montreal. De stad werd plot seling in de duisternis gedompeld en talrijke branden braken op verschillen de punten der stad uit. Duizenden vensterzuilen werden door de luchtdrukking verbrijzeld. Het gansche pompierskorps moest zoo snel mogelijk ingrijpen om groote brand rampen te voorkomen. Twintig personen werden naar het gasthuis overgebracht met brandwon den! Men denkt dat de ontploffingen ontstaan zijn in de straatriolen, waar- uit men groote vlammen zag opstijgen en .dat de. ontbranding van do gassen die zich in de riolen gevormd hadden, er de oorzaak van geweest is. KLEEDEREN GESTOLEN UIT AUTO TE KWATRECHT Mijnheer en Mevrouw N., woonachtig te Brussel, kwanten Woensdagavond rond acht uur uit de 'richting van Gent gé reden met een auto. Zij stopten te jKwatrecht aan de- afspanning Dc Blauwvoet Zij zijn slechts een tien tal minuten in de afspanning geble ven en bemerkten met verwondering toen ze wilden verder, rijden naar Brus sel, dat de mantel van mevrouw, die eene waarde van 'ruim 500 fr. had en daarbij een valies met kleèdingstukken ter waarde van 1000 fr. uit den auto verdwenen waren. Spoedig werd de gendarmerie van Oordegem opgebeld om de uit de rich ting van Gent komende auto's tegen te houden. Ook dc politie van Aalst werd verwittigd, omdat 'vermoedens x op automobilisten1 «die samen met Mr. N. in «De Blauwvoet» waren. Niels is' nochtans teruggevonden, wat laat ver moeden dat een dief ter plaats op' loer moet gelegen hebben en de auto ge plunderd. Klacht-;Werd neergelegd bij bevoegde politieovérheid. 890 Htfngerloopers naar Washington Zich wendend tot de 3000 hongerloo- pers die op weg waren naar Washing ton, heeft M. William A. Green. voor. zitter der Amerikaansche federatie van den arbeid het aanwenden van recht- streeksche methoden aanbevolen. Zoo wat 800 hongerioopers moeten heden Washington binnen trekken. De over heden zullen trachten zulks te beletten. BEGIN VAN BRAND TE EEKLOO Woensdag kort 'na den middag, ont stond een begin van brand in den werkwinkel van' Alfred "Vermeire, schrijnwerker, wonende Ooslveldstr. Gelükkiglijk werd- liet vuur bemerkt vooraleer het eéij gevaarlijke uitbrei ding had genomen, en dank aan dc moedige hulp werdén de vlammen alrap overmeesterd, zoodat de pompiers die verwittigd, werden,.en dadelijk met hun materiaal ter plaatse snelden, niet moesten werken. De schade is weinig aanzienlijk.Men kent de oorzaak van dezen brand niet. op 30 October ten 2,30 ure 's nachts in het huisje' van den leurder was ge drongen en dat hij den Ouderling die te bed lag met een hamer had dood geslagen. Hij verklaarde verder alleen te' hebben gehandeld en dit uit wraak omdat de ouderling over zijne dochter zekere lasterpraatjes zou hebben rond gestrooid in de gemeente. TEKORT -AAN ONDERWIJZERS IN ITALIË In Italië héerscht groot gebrek aan mannelijke onderwijzers bij het lager onderwijs. In de meeste lagere scho len zijn vrouwelijke leerkrachten werk zaam. Ten einde meer jongelui het be roep van onderwijzer te doen kiezen, heeft het ministerie van onderwijs thans 171 studiebeurzen beschikbaar gesteld. Daar het ambt van onderwijzer echter slecht betaald wordt in Italië,zal ook deze maatregel vermoedelijk niet veel nut bijbrengen. De Poriugeesche Geestelijkheid De kardinaal-patriark van Lissabon Zijne Em. Manuel Gonzalves Cerejcira. heeft ter gelegenheid van den derden verjaardag zijner verheffing tot pa triark, aan de geestelijkheid en het volk een schrijven gericht, waarin hij klaagt over de grove beleedigingen wel ke da priesters in de straten van Lissa bon, en elders worden aangedaan. De kardinaal brandmerkt tevens zekere pers die zich beroept op de vrijheid van drukpers om Gods Kerk te sma den en te beschimpen. Hij spoort de priesters aan de vervolgingen deemoe dig' en geduldig te verdragen. 2de Vervolg Allen hadden nu reeds hunne opinie in deze zaak blootgelegd, behalve al leen Johan, des barons kamerdienaar. Hij Weef stom als een viseh zitten, e met een houding, welke duidelijk te •kennen gaf «Ik weet toch meer dan gij, domkoppen» De anderen zagen ongeduldig dan elkandef, dan weder den kamerdienaar aan, .en plaagden hem op allerlei wijzen met vragen en zinspelingen, om toch deze •verwénsehte stilzwijgendheid te breken. Johan vond genoegen in hunne verschillende aan vallen, die hij echter allen beliendiglijk terugsloeg. De gevoelens werden meer en meer luidruchtig, tot dat de schout eindelijk zelfs van gedachten was, dat het geen kwaad zoude zijn, den vreemdeling zonder veel omslag het dorp uit le ja gen, dewijl het toch uitgemaakt was, dat hij een gevaarlijke vagebond en •rondsluiper was. Djaar zult gij u wel voor wachten! 6'eide eindelijk eensklaps de kamerdie naar. Menigeen, die hier veel praats heeft, zal nog blijde mogen zijn, wan- frieer de vreemdeling liem met rust laat. de na de dit Hij De drommel schreeuwde grenswachter, hij zal mij niet te komen, of... Daar werd de deur geopend, en Vreemdeling, het onderwerp van zoo drukke gesprek, trad binnen, groette den kamerdienaar met vrien delijkheid, de overigen knikte hij slechts even toe, en zag toen den grensjager een oogenhlik scherp aan Het slot zijner rede was deze laatste in de keel blijven steken, en schrik en verlegenheid waren nog duidelijk op zijn gelaat-tc lezen. Paul Kreuzer bediende den vreemde zoo schielijk mogelijk. Zoo dikwijls hij zulks doen konde, sloop hij naar den hoek, waar de vreemdeling zich neergezet had, die vandaar het gezel schap met zijne monsterende blikken scheen te verslinden. Het gezelschap was door des vreem den tegenwoordigheid zeer gestoord en ontrust. De schoot vormde uit den blauwachtigen tabaksdamp zijner pijp vreeselijke'groote wolken rondom zich; de onderwijzer, niet wetende wat met zijne figuur aan te vangen, klopte met de vingers op de tafel, en was niet oneigenaardig te vergelijken bij eenen. schrijver, die tot 'eene zonder; overleg ONEERLIJKE BANKBEDIENDE AANGEHOUDEN TE BRUSSEL Sedert eenigen tijd had het bestuur eenerbank uit het center der hoofdstad vastgesteld dat er véle valsch.e wissels op de bank getrokken, ontvangen wer den. Er rezen vermoedens tegen een der bedienden, Willem V,. 32 jaar oud, uit dc Onderwij sstralat te Anderlechl. De politie der Regentschapstraat word verwittigd en kwam V., op zijn bureel aanhouden. De bediende werd opgeleid naar h$ policiekommissarïaat, waar hij volledige bekentenissen aflegde. Hij verklaarde dat hij sedert meer dan een jaar voor 60.000 fr. valsche wis sels had vervaardigd. Hij jnde ze ver volgens door het'v hamaken" vari het, handteeken van kTienten der bank. De ongelukkige heeft al het ontvreemde geld. verkwist. Hijs werd ter beschik king van den Prokureur des Konings opgesloten. DRAMA TE DUFFEL Donderdagmiddag, omstreeks 3 uur, heeft zich een bloedig drama afge speeld te Duffel. Sinds korten tijd hadden de 25jarige Maurits Everaerts, fabrieksarbeider en de 18 jarige Jeanne Heremans, betrek kingen aangeknoopt. Donderdag had Jeanne Herremans de verkeering ver broken. Everaerts werd hierdoor zoo woest, dat hij haar aan de tuinwijk nabij den Lintschen steenweg op wachtte, het meisje van haar rijwiel rukte en een drietal messteken toe bracht in de hartstreek, Een dezer is zeer gevaarlijk. Het slachtoffer werd in zorgwekken den toestand naar haar woning over gebracht. De dader, de oudste zoon van liegen kinderen, is gevlucht. Hij verklaarde dat hij zich onder den eersten den bés ten trein zou werpen. Olivetenlaan te Mechelen, kwam me tl zijn luxe-auto uit de richting van Brussel gereden. Op hoogergemeldó plaats en waarschijnlijk door de glib berigheid der baan, botste hij met vollef geweld zijdelings op een uit de rich ting van Mechelen komende vrachtauto, eigendom van M. Slaehmuylders van Laeken, en gevoerd door Eckhput Al- fons, 22 jaar, wonende té St Joris Mo lenbeek. De schok wa-s zoo geweldig dat de chassis van den aulokamion werd doorgebroken d:- luxe-auto..van mijn heer Huyg'tie is werd totaal vernield. M. Huyghens welke hierbij min of. meer ernstige kwetsuren had opgeloo- pen, moest ter verpleging naar- de kliniek der Brusselpoortstr. wórden, overgebracht. Er werd een onderzoek ingesteld. DE MOORDZAAK TE HAMME-MILLE Wij hebben reé'ds- verslag gegeven van den moord op den ouden leurder Duvivier, gepleegd op 30 October 11.Hat parket van Nijver eri het parket van Brussel hebben samen dit onderzoek met den noodigen spoed geleid en dra werd de vermoedelijke dader, Maurice Falise, 43 jaar oud, een .gebuur van den leurder aangehouden. Het slacht offer, G6 jaar oud, had verscheidene malen de 20jarige dochter van Falise met liefdesverklaringen lastig geval len. Falise werd na lange ondervragiu- gen en nadat hij hardnekkig had staande gehouden dat hij voor niets in deze zaak betrokken was, ten slotte er toe gebracht bekentenissen af te log gen. Woensdag greep' dc hersanrenstel ling plaats van het drama, m de woning van den leurder en in tegenwoordigheid van Falise. Het parket was reeds weg toen Falise aan e.cn rechterlijk agent van Brussel zijnejmisdaad bekende. De moordenaar «verklaarda dat hij DOODELIJK ONGELUK TE DIEST Verleden Woensdag was vrouw Bos mans, uit de herberg «In den Krommen Elleboog», steenweg Diesl-Beeringen, naar de markt 'geweest te Diest, en keerde huiswaarts, toen ze in de Schaf- fénschestraat aangereden werd' door één motocyclette, gevoerd door'Moes- termans, mijnwerker uit Diest. Dé on gelukkige werd met geweld 'ten gronde geslingerd. Dadelijk werd ze naar het gasthuis te -Diest 'overgebracht,waar jmen een schedelbreuk vaststelde. Het érgste wordt gevreesd. DIEVEGGE BETRAPT TE HOBOKEN .Sedert eenigen tijd stelde adv.okaat II. Van Rompaey, wonende Maria Hen- riettalei te Hoboken, vast dat ten zij- nent kleine en zelfs bijwijlen meer be langrijke diefstallen gepleegd werden. Eene waakzaamheid werd mitgeoe- fend en gisteren betrapte men - de plichtige, te weten de machienschrijf- ster van den advokaat zekere 18jarjgc Mej. De B., wonende Foddericslraat. Zij werd betrapt op het oogenbük dat zij de zakken van een pardesus van IM. Van'Rompaey aan bet doortasten was. Zij bekende eene som van 500 fr. cn verder andore kleinigheden gestolen te hebben. De policie heeft proces-verbaal tegen bet meisje met de lange vingeren op gemaakt, AUTOBOTSING TE MECHELEN Donderdag rnorgen rend 1 uur 30. had op den Brusselseliénslecnweg, in den draai aan het kasteel Grisar, eene geweldige autobotsing plaats, waar een man kwetsuren,opliep. J. Huyghens 34 jaar oud, meubelfabrikant, wonende VERKEERSOGNGELUK TE ANTWERPEN Op de Plantin Moretus-lei te Ant werpen, ter hoogte van de Rolwagen straat, gebeurde Donderdag voormid dag een vreeselijk verkeersongeluk, waarbij een bejaarde vrouw het leven verloor. Toen de 65jarige Sara Hardlooper, wonende Wipstraat, 53, de Plantin- Moretuslei wilde oversteken, werd zij eensklaps door aarzeling aangegrepen bij het naderen van een traetor met, sleep, waarvan de bestuurder zijn best deed om een ongeluk te vermijden. Do .vrouw geraakte echter onder bet ge vaarte, dat haar over het lichaam, reed. De dood was oogenbiikkelijk. Politieofficier Ivoch, van het bureel der Vestingstraat, deed de gebruikelij ke vaststelling en verwittigde het par ket dat ter plaatse afstapte. Het lijk der verongelukte vrouw werd naar het lijkenhuis overgebracht*. geschrevene voorrede de narede niet vinden kan. De luidruchtige grensjagor was echter wel hek meest van allen verlegen, en durfde, uit vrees voor des vreemdelings blik,' zijne.oogen niet opslaan alleen Jphan dé kamerdienaar zat daar mét eenspdtachtigen trek! om den inond, en scheen bijzonder te vreden, dat hij meer dan de anderen I wist. De boeren zagen er nog driemaal zoo dom en verlegen uit als hunno| wijze schuit, en bliezen nog driemaal zooveel rookwolken uit. Onze vriend Paul Kreuzer was maar, gansch niet wel té'moede, de deksels, klapperden niet, de%lazen klonken niét geen vloek kwam oyer.Je lippen des! jagers, terwijl hij daarbij zijn gevoelen! niet durfde openbaren, aangezien fiet eene uitgemaakte ?aak was, dat nie mand een eigen gevoelen bezat, behal ve evenwel hij zelf, namelijk dit, dat. de vreemdeling tot zijn ongeluk in. de;! herberg De Gouden Penning» geko-' men was en dat de wéerd, namelijk zijn lichaam, daar niet onder lijden mocht.! 'Paul Kreuzer was een zoo groot egoist als er maai1 een bestond. De zonderlinge stemming, waarin zijne, gasten verkeerden weerhield hem nietj gedurig zijne steeds drooge keel te be-' yochtigen, zijn best doende, dat tie ar-' nle fieSscheh vóór liet' gebrek aan dorst zijner gasten niét behoefden te lijden. - r- De-vreemdeling had inmiddels zijne maaltijd genomen en zijn glas ledig gedronken. Nu echter stond bij eens. Regenweer, natte kleerèn; ■licht schoenwerk, kou wetten, neusverkoudheicD tftoesien, griep, hoofdpijn vreeselijk stekende pijn !Ïn de streek van het voor hoofd - behooren teza^ Kien. Men is maf, lusteloos, onbekwaam tot elk werk. Hier blijkt de onge ëvenaarde werking van, de Aspirine-Tabletten. 1-2' tabletten, in water opge lost, ingenomen en de ver koudheid verdwijnt merk baar, weg is de hoofd pijn, die verschrikkelijke Hoofdpijn. Vraagt de orïglnae- 'te verpafckiag tn«» Ihat BAYEB fawliJj De grensjager, zöicl'e de vreemde ling verder, zijnen blik - op denzelvo vestigende, zeidé men mij, toen ik hem in het boschhuis zocht., dat ik liem ook hier vinden zou, en ik zie dat men niét gelogen lieeft, ofschoon ii; het niet ge- klaps op, en vervoegde zich bij de tafel looven wilde, daar er na zulk een on waar de anderen gezeten waren. De schout van het dorp bevindt zich toch hier zeide hij. De schout nam zijne pijp uit den mond en wrong zijn aangezicht in de strengste amblsplooien. Hij vergiste zich grootelijks, wanneer hij meende den vreemdeling hierdoor ontzag in te boezemen want deze zag hem met Earner in uw huis willen inruim'.i-n, en een medelijdenden glimlach aan. mij daarheen geleiden, want ik ben Voor een uur ben ik bij u aan lïuis geweest, zeide hij, ik vond u daar ech ter niet, ofschoon ik meende dat ei; in dezen tijd nog al veel te doen was, en niet wist dat gij gewoon zijt uwe be zigheden met benijdensweerdige veor- digheid af te doen. Ziehier, eenige pa pieren voor u Daarbij overhandigde hij hem twee opgevouwene papieren, die de dofps- !réchter aannam met ongeveinsde ver bazing en met eene sooi't van grievende beschaming over de bedekte, doch scherpe terechtwijzing, die hij gekre gen had* weder vrij wat in het woud zal te doen zijn. Morgen zal ik, als 'de dooi* den baron nieuwbenoemden boschinspekteur, bet voor mij bestemde huis betrekken, en hoop alles in orde te vinden. Tot mor gen dus; wendde hij "zich hierop tot Paul Kreuzer, zult gij mij wel eene mij moede. En na kortaf goeden nacht gewenscht te hebben keende hij zich naar do deur waar de weerd hem reeds met liet licht in de hand stond te wachten en volgde dezen naar zijn beste vertrek, waarin volgens zijn zeggen reeds graven en baronnen gelogeerd hadden. Het gezelschap in de gelagkamer stond als versteld, de schout had dc papioren nog in de handen, dé grensja ger vloekte binnensmonds, en liet zich oogenbiikkelijk een stevigen borrel bréngen, dieft Jiy. baastig .naar, binnénf êlo'egj, l!l Xsxyolgt.Jj j

De Volksstem | 1932 | | pagina 2