w De Wondbare Gebeurtenissen te Beauraing Sshoül voor Kattialisks Volksontwikkeling Dinsdag Dec. 4932 De Ministerieele Crisis opgelost De nieuwe Kerk van Molenbeek DE NETELIGE SCHEL DEN KWESTIE Zal de ex-keizer terug naar Duilschland gaan Een Fransche Yacht vermist De Fransche Regeeringscrisis opgelost XXXVIII JAARGANG NUMMER 283 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf, Max laan ,13, te Brussel s— Rue de Richelieu, Parijs IBank Buiding/Kingsway* 20 Londres VU. C. 2. 1 H. Theophilus I Zonop7,43Zon af3,54 L, K. 20 N. M. 27 P&sbifoïtelt SB Binnen eenige "dagéiï zullen kwijt- g'chriften aangeboden worden voor de vernieuwing van de abonirerrieiïton voor '4933, Onze prijzen blijven zopa lil verleden Ta ar, 12 maanden 66 fi% 3 maanden 17 fn.; 6 maanden 34 fiy .(Ontvangstkostenj inbegfépenjY Om nütteloozë onkosten te sparen, Vragen' wij aan onze aboiinenten -dat zij de noodigc schikkingen zouden trei- ïcn opdat liet kwijtschrift, bij de eerste aanbieding zou betaald worden. De nieuwe abönnenten voor '1933 ontvangen liét blad gratis tot Nieuw jaar, Het verloop'en1 werkjaar beeft in stu diedagen eii congressen liet welspre kend bewijs gebracht, dat onze bewe ging breed uitgroeit en zich over bet heele Vlaamsch,ei land wijd vertakt. Met den dag wordt daarom ook drin gender de nood aan. goed gevormde, degelijk geschoolde leidsters. Met de volle goedkeuring eri aan moediging der kerkelijke overheid, onder de hoqg.e bescherming .van Zijn Eminentie Kardinaal Van Roey, die van zijn persoonlijke belangstelling in onze werking reeds zoovele hoogst vereerende blijken' gaf, wordt in de lo kalen van bet Algemeen Secretariaat, predikliecrenlei, 12, te Gent, een school geopend voor Katholieke Actie. De lessen, gegeven door de meest bevoegde en gespecialiseerde leiders, worden verdeeld onder, de vier weken tusscben den 6n Februari on den Gn Maart, en worden besloten met een jvrij examen. Aan de leerlingen welke in dit 'examen slagen zal Zijn. Eminen tie Kardinaal Van Roev, persoonlijk 'dc eigenhandig ond ef te ekend e diplo ma's uitreiken. De school voor Katholieke Actie is toegankelijk voor alle meisjes die ge- boor willen geven aan den zoo drin gend herhaalden oproep van Zijn Hei ligheid d;en Paus. Zoo dikwijls heeft Zijn Heiligheid Pius XI verklaard dat er «voor de huidige samenleving geen ïredding is zonder de Katholieke Actie in den vollen zin van het woord begre pen en beleefd», en het is geen ijdclo klank wanneer Zijn Heiligheid de loe- kenwerking in de Katholieke Actie even onmisbaar noemt als liet eigenlijke priesterwerk in de Kerk. Onze jonge en toch machtige bewe ging vraagt bezielde en bezielende leidsters, die met de geestdrift van haar jong gemoed, klare* degelijke ken nis vereen i gem Wie iets voelt voor 'de heiliging van ons land, en zich in blijde toewijding wil kwijten van zijn grooten plicht, koine zicli in deze school bekwamen'tot bet. katholiek apostolaat. Voor verdere inlichtingen 'en voor waarden tot aanneming wende men zich tot het Algemieen Secretariaat, Predikheere'nlei, 12, Gent.- Mgr Van! Hoey, aartsbisschop van ■Mechelen heeft Zondag morgend de nieuwe St-Jan-Baptistkerk te Moren- boek gewijd. Om 9 u. 45 verscheen de primaat van Belgie, omringd van de geeste lijkheid. Een stoet voorafgegaan van de Broeders der Kristelijlce scholen van Molenbeek, de missïonnarissen van Scheut, ging voorop. Mgr Van Roey was vergezeld van zijn secretaris, de Zeer Eerw. Kan Leclé; Mgr Tessens, vikaris-generaal van het •aartsbisdom en Schryrgens; Eierens, deken van Molenbeek, de heeren Dens. igouverneur van Brabant Méttewie, burgemeester van Molenbeek, enz. enz. Eene ontzagelijke menigte woonde Öe plechtigheid bij. Na de wijding der kerk had om 10 pre 'een plechtige mis plaats, opgedra gen door den Zeer Eerw. Kan. Fierens; 'deken, van Molenbeek, nnet pontifikale lassiste'nsie van Mgr. Van Roey. De choraal van St. Jozef voerde de T«Missa Pange Lingua», uit onder be- 'gtuur van M. Steels. Op eecste-miuister de BroquevTTïe het nieuw kabinet. mm. de broqueville, voorzitter van den raad, minister zonder porte feuille. Paul HYMANS, buitenlandscho za ken. Paul-Emile JANSON, Seclilswemu B2VEZE, landverdeiiiging. POHTHOIYirviE, verkaorswczeis VAN iSAOKEHI, nijverheid en arbeid. LIPPENS, kunsten en wotenschap- pen. Burggraaf PQULLET, hinnenland- sch.e zaken; Henry JASPAR, financiën, TSCHOFFEN, Koloniën. Graaf H. CARTON de VUIART, maat- schappelijke voorzorg; Gustaaf SAP, openbare werken en landbouw. Zooals men ziet verdwijnen uit l.ët Ministerie der. 40 dagen» MM. Boves- se. Heyman en Tlieums en treden als nieuwe ministers op MM. Devèze, yan Is acker en Carton de Wiarl'. De nieuwe ministers De nieuwe ministers zijn alle drie gekende parlementaire figuren. "Graaf Henri Carton de Wiarl, Staats minister, gekozene van Brussel, is niet alleen minister geweest, doch was ge durende twee jaren hoofd van de re geering 1920-1922 )Y Hij staat hoog aangeschreven' 'als letterkundige, niet minder als diplo maat en herhaaldelijk beeft bij ons land vertegenwoordigd op builenland- sche- conferenties. Herhaaldelijk is er van hem spraak geweest als mogelijk voorzitter van de Ka mier. Hij trad i'rï de Kamer tegelijkertijd als M. Renkin, zoodat hij eene lange parlementaire loopbaan achtenden rug beeft. M. Devezle, de liberale leidel4, ook ge kozene van Brussel, neemt de porte feuille van Iandverdediging, die hij reeds vroeger heeft waargenonven. M. VAN ISACKER, heeft, vroeger in het Kabinet Jaspar, de portefeuille van spoorwegien waargenonien. Hij behoort tot de Vlaamseh-demo- c'raüsohe groep van de Kamer; on ge niet de algemeene sympathie zijner collegas. M'echelen zal jubelen; Mechelen, dat zoo trotsch was op zijn minister, heeft hem terug. Met niet minder vreugde zullen de Vlamingen den terugkeer van den h. Van Isacker begroeten. Zij weten welke flinke kracht hij steeds is geweest voor de beweging, en zij vertrouwen er ook op dat, met zijn aanwezigheid in dc Regieering, de wetgeving op de ver- vl a am selling van het gerecht hij is een der meest actieve uitwerkers ge weest van dit wetsontwerp zal wor den doorgedreven in behoorlijken tijd. Want nu moei vóór alles gaan De financieele redding en de econo mische heropbeuring van het land. Voor die twiee groote punten is alles bijzaak. Een brief van den heer de Broqueville tot M. Devèze De eerste minister heeft in den loop van dien dag een brief gericht tot den heer Devèze,- waarin hij verklaart dat het hém niet mogelijk is zijne taak van cabinetsvormer tot een goed -einde te brengen, indien de liberale, leider niet in de regeering treedt. Hij voegde er aan toe dat die mede werking niet van langen duur moet zijn, doch zich enkel moest uitstrek ken tot het herstel van 's lands finan ti ën. M. Djevèze heeft alsdan geantwoord dat hij zich ter beschikking stelde van M. de Broqueville. Zie vervolg onderaan volgende kolom Hoover wacht op de vorming van het Fransche Kabi-not De Amerikaansche regeering heeft besloten, de yorming van een nieuw Fransch kabinet af te wachten, voor Hoover zijn schuldenboodschap aan het Congres zal doen. toekomen'. Dit besluit is genomen, nadat de Fransche gezant Claudel het departement van staat efi van op de hoogte had gesteld, dat de nLet-hetaling van den termijn van 15 December geen weigering van betaling beteekent, maar slechts een (uitstel veroorzaakt door, den val van Iierrlot. Clau'del gaf te verstaan, dat do ter mijn toch nog betaald zou worden. lil vérband hiermede verluidt, dat de Ame rikaansche regeering ten allen tijde, bereid is, de Fransche betaling in ont- vangst te nemen1, echter, zonder, de Fransche reserves. Een Italiaansch oordeel over de Fran sche weigering In een hoofdartikel neemt de «Co'r- riere della Sera» stelling tegen de ge dachte van! een eenheidsfront der Eu- 'ropenshe debiteuren tegen Amerika. Voornamelijk richt hot blad "ffch te gen Frankrijk. Hoe kan men, aldus bet blad, fiiet-betaling rechtvaardigen, anders dan door. materieele onmoge lijkheid Frankrijk heeft meer" goud dan alle- Europeesche mogendheden te samen en. beeft zijn verplichtingen tegenover ILalie niet vervuld. Een eenheidfront zou gevormd kunnen worden op ah- deren grondslag zcoals Mussolini dien needs heeft aangegeven, 'n. 1. door her ziening van verdragsbepalingen, die noch overwinnaar noch over,yonene ten goede komen. DONDERDAG 22 DEZER tè 8 uur in 't Groen Kruis Voordracht mét Lichtbeelden, over den ]E. Sr3C. door den E. H. JACOBS, schrijver van het Eduard-Poppe-Comité. Na de Voordracht tilm van de Poppe-feesten te Moerzèke. Geen bezwaren van dft.Rijksregeering Het bericht dat de noodverordening van den rijkspresid-ent betreffende de bescherming der republiek, gaen ge wag meer zou, maken van bet verbod tegen d>en ex-keizer, om terug in r.uitschland te komen, heeft veel op schudding verwekt. Het bericht is echter nog niet vast gesteld. Op 18 Maart, 1930 heeft de Rijksdag de verlenging van de wet op bescherming van de republiek goedge keurd, maar zonder de bepaling betref fende bet verbod tegen, den ex-keizer, welke bepaling niet de vereischte twee derden van de stemming behaalde, die noodig zijn om een grondwetswijziging door te zetten. En men had hier met een grond wetswijziging te doen, vermits de grondwet allie Duitsche burgers bet recht van verblijf iti Duitschland verleent. Toen maakte die zaak niet veel ge rucht omdat men te veel bekommerd was in Duitschland met het Young- plan. De ontroiering van thans toont aan hoe scherp de kwestie van de monar chie in Duitschland wordt gesteld. In officieele kringen verklaart men dat een bestendige terugkeer van den ex-keizer naar Duitschland onwaar schijnlijk is. Moest hij voor enkele dagen' naah Duitschland komen, dan zou hij zich vestigen te Friedrichshaven, nabij Hamburg, in 'een kasteel dal hem toe behoort en nog in goeden staat is. De rijksregeering zou, naar 'men verzekert, geen enkel bezwaar maken tegen' een tijdelijk verblijf van den ex-keizer in Duitschland. Mien voegt er echter aan loc dat de kwestie thans niet wordt gesteld. Zaterdag avond hebben wij met 'een viertal Aalstenaars de reis gemaakt naar Beauraing, om ter plaatste de wonderbare gebeurtenissen, waarvan reeds zooveel werd geschreven, te kun nen volgen. Reeds van af 5 Vï ure begon het volk haar de grot Lc stroomen; 't zijn bewo ners van bet dorp en van het omlig gende en ook vele vreemdelingen, ko men toe. Een ordedienst wordt door de gen darmerie ingericht. De wonderbare gebeurtenissen wor den 'natuurlijk druk besproken. Wij komen hier .niet meer op' terug daar. we steeds regelmatig - onze lezers op de hoogte hebben gehouden. Rond 6 ure werden in Tiet' kloos ter dat nabij de grot ligt en ook in de grot alle lichten gedoofd en kort na dien zien we de vijf bevoorrechte kin deren aankomen'. Zij kunnen zich moeilijk een weg banen tussclien de talrijke menigte, doch wórden op de eerste zij, vóór de grille van Ivet kloos ter gebracht. De kinderen knielen en beginnen, aenstonds te bidden. De mev niglo volgt hun voorbeeld. Er heerschl lusschen het volk eene groote ontroe ring; iedereen vraagt zich af of de verschijning zicli zal voordoen'. Omtrent hetzelfde uur als de vorig» dagen, dat, is rond 7 u. ziiet men dat bij de kinderen iels verandert. Zij vertonen; zichtbare teek-enen vaff extase-toestand. Het lijdt geen twijfel: de verschijning heeft plaats. De kinderen bidden luid op ën on dervragen de H. Maagd: «Wat wilt ge dat ..voor U gedaan worde O. L. Vrouw zou geantwoord hebben: «Ik verlang dat op deze plaats een ka pel opgericht worde. Hierop' antwoorden de kinderen een parig: «Wij beloven U dat hel zal ge beuren». «O. L'. Vrouw»", zoo vertelde de kin deren verder, «verdween daarop bijna onmiddellijk». De «verschijning»" had iets langer geduurd dan den tijd noodig om een tientje, van den Rozenkrans le bidden, 't is te zeggen omtrent 5 minuten. De aanwezigen waren di'ep onder; den indruk van deze feiten. Wat de geestelijke overheid betreft, deze blijft oen gepast en wijs voorbe houd in acht nemen. Onmiddellijk na de verschijning wer den. de kinderen naar het klooster ge bracht, waar zij afzonderlijk door dei geneesheieren werden ondervraagd. Als de andere dagen stemden hunne ant woorden volledig overeen. Lang nog, ondanks bet guur wede'f, bleven de toeschouwers voor 'net, kloos ter geschaard, men zou zeggen dat zij moeite hadden de plaats te verlaten! waar zoo wonderbare gebeurtenissen, voorvallen. Toen wij het klooster verlieten had den wij de buitengewone kans den heer, Maistriaux geneesheer te Beauraing te ontmoeten, die van af den tweeden dag de gebeurtenissen van dicht bij volgt en telkens na de verschijningen de kinderen aan 'een strenge ondervra- gi'n g onderwerpt. De sympathieke geneesheer onder hield zich ruimen tijd met ons en deci de óns zijne indrukken mede 'f De proefnemingen diie we na dé tweede verschijning gedaan hebben, zeide de dokter zijn welsprekend. Wat mij. betreft,, ik bevestig dat deze vijf kinderen een verschijning hadden. Na' eenige minuten gelezen te hebben, zijn de kinderen op hun knieën gevallen als werden <z,e neergebliksemd en riepen: «Daar is zei» Twee andere kinderen die niets opmerkten knielden eveneens met nog toegcsnelden neder naast de twee eersten bevoorrechte kinderen. Bij den aanvang der verschijning brak een der kleinen in snikken uit en pre velde onophoudend «Wees gegroet»". Waarom weent ge vroeg ik. En het kleine meisje antwoordde in et verruk king in de stem: «Zij is zoo schoon!». En bij de volgende verschijningen heb ben we steeds dezelfde opmerkingen" gemaakt. De anlwóorden der 5 kinde ren afzonderlijk ondervraagd stemden steeds overeen. We zi,eh, als zoovelcn inët belang stelling bet verder verloop der gebeur tenissen tegemoet, en bidden de heili ge Maagd dat zij klaarte zou brengen in deze geheimzinnige zaak. Het hooger belang van het land, maakt, voor ieder tot plicht, dat de be kommeringen van partijen 'en persoon lijke voorkeur op den achtergrond moeten geschoven worden'. M. Devèze heeft dus zijne modewer king verleend voor een beperkten lijd. De eedaflegging dep ministers D,e ministers hebben Zondag den eed afgelegd in de handen van den Ko ning te 9,30 uur. Onmiddellijk daarna werd er een eerste ministerraad ge houden. De Koninklijke besluiten! betreffen de de benoeming der ministers ver schenen Maandag in het staatsblad. Het ministerie van kunsten en weten schappen zal voortaan genoemd wor den het ministerie yan openbaar; .on derwijs^ 23 personen van een filrrtexpeditie aan boord Men maakt zich in Parijzeij film- kringen ernstig ongerust over bet lot van een yacht, dat met 28 personen aan boord, vermist wordt. Het yacht, de «Sita» was door een Parijsoho filmonderneming uitgerust, om in do binnenlanden van Zuid-Ame- rika een film op te nemen. Behalve het personeel van de film onderneming, bevonden zicli ook nog eenige geleerden aan boord, die van de gelegenheid gebruik willen .maken om deze nóg' vrijwel onbekende strekeij te bestudceren. Op 28 November is het yacht van do Kaap-Ve'rdische 'eilanden vertrokken en acht dagen later werd het le Para verwacht. Tot op' heden is liet vaartuig echter aldaar nog niet aangekomen. Hot yaelil had bovendien voor slechts lion dagen brandstof aan boord. Op roepen door draadlooze kustslations in Zuid-Amerika hebben niets opge levord. Daar juist tijdens den overtocht van de «Sita» op dat deel van den Oceaan Ieen geweldige storm heeft gewoed, be gint piet het ernstigste te YEeez&n* M. Ghautemps heeft officieel de sa menstelling der nieuwe regeéring me degedeeld t Ministerpresident en' Buitenlandschö Zaken: M. Paul Boncour. Ondervoorzitter en Rechtswezen M. Albel Gardey. Binnon'landsclie Zaken M. Ghau temps. Geldwezen: M. Chcron. Oorlog: M. Daladier. Marine: M. Georges Leygues. Luchtwie.zcn: M. Paiulevó. Openbare Werken: -Mr Georges Bon net. Landbouw M. Queuille. Koloniën: M. Albert Sarraut. Nat. Opvoeding: M. de Monzie< 'Arbeid: M. Dalimier. Handels-Marine: Leon Eynae.:" P.T.T. M. Laurent Evnac. Handel: M. Julien Pjurand. Openb. Gezondheid: M. Daniélou. Pensioenen: M. Mïellct. Er zijn bovendien twaalf onder staatssecretarissen. Het ministerie der begrooting is of- geschaft, alsook twee onder-staatsse cretariaten van het Ministerie van Ar beid. Een ondeï-staatssecretariaat' wcxq Ingesteld In bét piinisterië yan Qoclo®

De Volksstem | 1932 | | pagina 1