De Wonderbare Gebeurtenissen te Beanraing 22 Radio in ons Kultuurleven Donderdag Dec. 1952 De Inning der Belastingen Een Belonging van fPerkloozen te Brussel heining Verwoeste Bewesten KAMER INHULDIGING der TUNNELWERKEN SENAAT DE VOLKSSTEM 2ÜCXVIII JAARGANG NUMMER 285 Kirkstraat» 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bu!ten het Arrond. AALST] g Agentschap Havas, Adolf JVIaxlaan t13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, H. Flavlanu* Zonop7,44Zonaf3,55 N. M. 27 E. K. 4 Krijgen wè eindelijk voldoening Men mo.t ziende blind zijn, of zich de luxe permiteereu d» meest klaarblijkende waarheid te verloo chenen, wanneer men nog zou twijfe len aan de heerlijke roeping die onze katholieke radio-omroep in Vlaande ren verricht. Sinds meer dan drie jaar en dit spijts allerhande moei lijkheden, finantieolo en andere is K.V.R.O- de spreekbuis gewor den langs dewelke alle uitingen van ons rijk katholiek geloofsleven, van onze mooie Vlaamsche kuituur, de wereld worden rondgebazuind. Tot in het kleinste dorpje, in het Schamelste huisje luisteren de men- schen naar al de heerlijke muzikale programma's naar de belangwekken de voordrachten, naar de ontroerende zioksnuurtjes, naar de lieve kinder uurtjes, die zoo kwistig worden mee gedeeld aan al wie maar luisteren wil. Aan de ouden van dagen, de zieken, de beproefden wordt troos tende opbeuring gebracht, allen wor den omhoog geheven boven het ge« wono materieels, het platte alie- daagsche en genieten van al het schoone dat een rijke kuituur kan schenken. Tegenover de zoogezegde neutrale en slechte radioposten die zooveel onheil stichten, weet do Katholieke Vlaamsche Radio-Omroep, de groot ste uitvinding dezer tijden, de radio, t® gebruiken als een heerlijk aposto- laatsmiddal de priester spreekt over da verheven geheimeniisen van onzen godsdienst tot honderd duizenden luisteraars, Nonkel Jan is de goede, beminde vriend geworden van onze heele Vlaamsche kinderwereld, alle Katholieke Vlamingen vormen één groote familie als ze samen luisteren Saar al het schoone dat eiken Don derdag over de daken naar hen wordt gebracht door da radio. Hoe spijtig is hst dan, hoe bedroe vend dat het goed recht der Katholie ke luisteraars nog steeds ontkend wordt.dat van hoogerhand nog steeds wordt geijverd om do radio «neu traal- te houden, dit is «onafhan kelijk van God>. Al wat ons duur baar volk kan verheffen, kan verede len, moet «ystematisch geweerd. En nu kwam ons een blij nieuws toe: het departement van P. T, T., dat ook de radio onder zijn bevoegd heid heeft, komt onder da leiding van den heer Poullet, den kranigen Kath. Vlaamsche leider. Mogen wij op hem rekenen, opdat eindelijk dia heerschende neutraliteit van onzijdigheid zou verdwijuen, op dat eindelijk aan den Katholieken Vlaamschen Radio-omroep meer zend tijd zou worden gegeven, meer onaf hankelijkheid in het opmaken, uitvoe ren en uitzonden zijner programma's? Mochten we spoedig opnieuw, zoo als vroeaar de blijde kreet hooren weerklinken, vrij en ongebonden «Hier Voltem, de Katholieke Vlaam sche Radio-Omroep N. J. Tijdens de afgeloopen maand No vember bedroegen de lotale ontvang sten der belastingen 002,482,000 franlc (ronde cijfers) tegen 622,800,000 fr. yoor de maand November 1931. In dit totaal komen de rechtstreeksche be lastingen voor 182,640,000 frank douanen en accijnzen voor 203/172,000 frank, registratie voor 286,669.000 fr. De rechtstreeksche belastingen zijn m verhouding met November 1931 ver minderd met 17 miljoen ongeveer; de registratie met ongeveer- 9 miljoen de douanen en accijnzen, zijn vermeer derd met ongeveer 6 miljoen. Voor de elf eerste maanden van 1932, bedroe gen de totale ontvangsten der belas tingen 6,878 miljoen tegen 6,736 mil joen voor dezelfde periode van 1931. Voor de elf eerste maanden van dit 'jaar zijn de rechtstreeksche belastin gen verminderd met ongeveer 137 mil joen, terwijl de douanen en accijnzen vermeerderd zijn -met 223.500.000 fr. dn de registratie met 55 miljoen. Heer Dokter De Groef, professor van natuurleer aan de Iloogeschool te Deu- .ven heeft vier. dagen te Beauraing ver bleven om het gieval der; kinderen te be- studeeren, die verklaren dat zij de 'H'. Maagd zien verschijnen in de omstan digheden door. onziC leziers bekend. De «XXe Siècle» heeft de kritische opmerkingen verhaalt door den geleer den leieraar gemaakt. Het zelfde blad voegt er nog cenige opmerkingen 'bij, die door 'een voorna melijk gods ge loerde: werden gemaakt en die de beweringen van professor de Groef steunen. Op deze opmerkingen, antwoordt de heer dokter Maistriaux die zich sedert den eersten dag met de wonderbare verschijningen bezighoudt en de kin deren bijna alle dagen op de proef Stelde, aan een Br.usselscli dagblad schrijver. Wat inen er, van zegge geen der «be voorrechte kinderen .heeft zich het minste teruggetrokken als ik een bran dend allumetjo aan zijn band bracht. Ik heb die proef meermaals herhaald op de kleine Gilberte Degeimbre en geen enkel maal heeft de kleinia de minste beweging gemaakt. Ik liei) de- zelfde proef willen probeererï op eeii klein gebrekkelijk meisje dat naast de vijf bevoorrechte zat, maar zoodra ze me met het brandend allumetje zag naderen, trok zij zich shel terug. Het is waar dat de' kleine Albert Voi- sin gevoeld heeft toen ik hem de hand drukte, maar op dit, oogenblik was de extase toestand voorbij. Er hoeft bijgevoegd dat' sedert Dins dag 1.1. de extase-toestand bij de kin deren niet meer bestaat. Zij ondervin den eene groote vreugde maar zijn be wust van al wat hen omringt. Het is ook valsch te verklaren dat de kinderen beinvloed worden door het oudste meisje: van de groep'. Niets heeft zulks bewezen. Dokter Maistriaux voegt er dan nog bij: de ouders willen niet meer dat wij andere proefnemingen nemen. Zij zijn toch nutteloos zeggen zij. Zoover staan de zaken. Mejuffer S. Van Schingen, burge- meesteresse van Beauraing bevestigde insgelijks al de verklaringen van dok ter. Maistriaux, en zegde zich bereid 'de ze onder (eod af to leggen. Zij was bij alle verschijningen .tegenwoordig aan de grot eh heeft dus gezien, alles wat gezegd en gedaan werd. Zij voegt er. nog bij dat de bewering door den godsgeleier.de in de «XXe Siè cle» gedaan alsdat de. kinderen de oogen zouden toeg^enepen hebben toen men olectrisch licht- voor hun aange zicht hield, niet waar zijri. Geen! enkel der kinderen heeft zich $en 8 December bij deze proefneming bewogen. Neg verschijningen Maandag en Dinsdag De kinderen Voisin 'en' Degeimbre, die Maandag avond vóór de grot hun Rozenkrans baden, met die deelneming Van een© belangrijke menigte zijn na enkele oogemblikken weer in vervoe ring getreden. «De Heilige Maagd is ons versche nen, zoo zegdien zij na liet gebed, docli wij hebben Haar niets gevraagd en Zij heeft ons niets gezegd. Afzonderlijk door de plaatselijke genaesbeeren ondervraagd/ hebben zij eens te meer de meest overeenstem mende antwoorden gegeven, wat het uitzicht der «verschijning^ betreft. Dinsdag avond rond 6,45 ure in" te genwoordigheid van eene menigte die op 500 personen mag geschat worden, bevonden- zich de 5 kinderen weer bij de Grot. Waren ook tegenwoordig: de hh. Maistriaux, geneesheer te Beau raing, Lambotle, geneeheer le.Gouvin. De kinderen waren sprakeloos, zij ba den zelfs niet. De menigte wachtte in de gruotste stilzwijgenheid. Na een tiental minuten riepen de kinderen te gelijk uit Wees gegroet Maria, en knielden te gelijker; tijd neder. Zij la zen zeer rap en de tientjes van den Ro zenkrans werden niet gescheiden door het «Glorie zij den Vader». Eensklaps, riepen de kinderen gelijk uit: Zij is verdwenen. De menigte was diep ontroerd. Geen proefnemingen werden op de kinde ren gedaan. De kinderen werden voor het beeld der II. Maagd geleid en sa men met, de menigte werd er gebeden. Daarna had de gebruikelijke, ondervra ging der kinderen plaats. Ingericht door de Kommunisten Ter (gelegenheid der opening der Kamers, hadden de kommunisten, Dinsdag namiddag, te Brussel eene betooging van werkloozen ingericht. Er waren ongeveer een duizendtal deel nemers. Rond 2 ure kwamen de betoo- ;gei$, onder polic-iebewaking. op de Brandhoutkaai bijeen en trokken rond 2 uur "de stad in. Er waren afge vaardigingen. van Gent, Antwerpen, het Center, enz. Een muziek, dat do «Internationale» speelde, opende den stoet, waarin verscheidene spandoeken gedragen werden, waarop eischen ge schreven waren als: «Wij eischen eene sóm van 300 fr.» «Wij moeten 10 kilos kolen per dag hebben». Geert .huishuur meer voor de werkloozen-enz. Onder liet roepen van «Werk en Brood!» «Geen werk, geen, huishuur!» trokken de betoogers langs den Vlaómschen Steen, weg, Gentschen Steenweg, Graaf van Vlaanderenstraat en. Ninoofschen stw., naar het grondgebied van Anderlecht, waar de manifestatie, niet eene mee ting in een. lokaal ten einde liep. Alles liep rustig af. 5 1923 115e Trekking. 20 December 1932 R. 379300 n. 1 wint fr. 500.000 R. 66783 n. 5 wint fr. 100,000 R. 129444 n. 1 wint fft 50.000 R. 274071 n.. 5 wint fr. 50,000 R. 308129 n. 5 wint fr. 50.000 De andere nummers dier reeksen zijn uitkeerbaar aan 550 frank. De loten werden getrokken door de oorlogsblinden Romain Roosa, van Ghistel, en Raymond Gaezebroeck, van Assebroek. Zitting van Dinsdag 20 December Vooraleer de zitting geopend wordt, zijn de meeste Kamerleden reeds se dert een tijdje in de zaal. Zij drukken j elkaar de hand; gelukwenschen hoort men op alle banken. Er wordt luid ge sproken en gebabbeld. Te kwart na 2 ure beklimt de lieer MASSON deri voorzitterstoel. Ilij is weldra omringd door MM. Maes, Me etneten. en Collard (Charleroi)de jong ste leden der vergadering. M. MASSON, verklaart te 2 ure 15, den zittingstijd geopendk M. JACQUEMOTTE (comm.)1 Ik" wil doen opmerken dat al de gekozen leden niet konden aanwezig zijn. Hij heeft het over het communistisch Kameriid Glineur, die zich in de gevangenis be vindt. Zal de regeering hem vrij laten? (Uitroepen, tumult). DE VOORZITTER deelt mede dat aanstonds wordt overgegaan tot de lo ting der leden der commissiën, die de verkiezing der leden zal te onderzoe ken hebben. De commissiën gaan over lot bet onderzoek ider verkiezing der; Kamer leden. De zitting wordt hernomen M. VAN BELLE (soc.) brengt na mens de eerste commissie verslag uit over de kiezimgen in de provincie Ant werpen. Hij besluit met de geldigver klaring der Kamerleden dezer provin cie. Geen enkele ernstige reclamatie werd ingediend. De afgevaardigden dezer' provincie leggen den grondwettelijken eed in de Vlaamsche taal af. Daarna wordt op dezelfde wijze ver slag uitgebracht over -do verkiezingen dor andere provinciën. Wanneer Henegouwen; aan1 de beurt is, zegt M. ROMSEE (front) tot den verslaggever M. DOMS die Fransch spreekt Ge zoudt beter doen do Ne- derlajidsche taal te spreken. M. DOMS. t—i Het gaat oveg jeeg TE ANTWERPEN Dia Koning in de kleine tunnel waar een lunch opgediend wordt Z. M. de Koning heeft Dinsdag mor gen plechtig die twee tunnels onder de Schelde gegraven ingehuldigd. Van deze grootsche werken mag men zeg gen dat zfj eene overwinning zijn van de Belgische techniek, dia werkelijk do bewondering van gansch de wereld af dwingt. Talrijke burgerlijHe en militaire overheden waren op de plechtigheid tegenwoordig. De Koning is te 9,30 u. nabij do wer ken aangekomen. Z'. M. werd do-or een talrijk bijgestroomde menigte geest driftig toegejuicht. De vorst werd ver welkomd door de h. Frankignoul, hoofd ingenieur 'en door Baron Holvoet, goe- vorneur der provincie. De Koning antwourdde op beide re devoeringen in de twee landstalen. Het einde zijner redevoering werd door, de aanwezigen warm toegejuicht,. Met dien heer Frankignoul tot gids Verliet de Koning dan aan het hoofd der andere personaliteiten het ont vangstsalon en begaf zich naar den vriesput tegenover het gebouw der Ha venwerken, langs waar de toegang tot den tunnel op dien rechteroever reeds mogelijk gemaakt werd. De Koning stapte als allereerst in de geweldige tunnelpi.jp en stond waarlijk als een oogenblik verbluft, door het effekt dat deze op ieder, bezoeker on vermijdelijk maakt. Een Belgisch lint overspande de buis. M. Frankignoul overhandigde dan den vorst een prachtige zilyeren schaar en verzocht hem den tunnel door liet doorknippen van het lint, officieus ge opend te willen verklaren. Zoodra Zij ne Majesteit aan dit verzoek voldahn had, ging een spontaan hoerageroep uit de toeschouwers op, en dadolijk daarop volgde dan de wandeling naar den. linker oever. i Vlak onder het midden der Schelde stonden de werklieden die in het Schild graven, opgesteld c'n bewezen! aldus de oer. De Koning onderhield zich' enkele oogenblikken met ingenieur De- broux en met verschillende Vlaamsche arbeiders, die hom bij z'ju vertrek geestdriftig toejuichten. Overal de noodigo inlichtingen aai\ den heer Frankignoul vragend, zette de Koning zijn tocht voort en zoowafc na eten half uur bereikte men einde lijk de uitgangshelling op den linker oever waar het verblindend, daglicht eigenaardig op de oogen inwerkte. Vermelden wij hierbij nog, dat aan den ingang van den tunnel eenfbron, zen plaat zal aangebracht worden, waarop Z. M. de Koning heeft op 20 December 1932 langs dezen weg der, linkeroever bereikt. Gekomen op den linker oever bracht* 'een bijzondere trein Koning Albert en do bezoekers naar den ingang van den kleinen tunnel voor voetgangers, dis bij reeds vorige week had doorgestapt, In bet midden van dezen kleineri tuhnel 't is te zéggen, daar waar dg plaat staat «Middenpunt {Ier Schelde*, stond: h'et buffet opgericht. Een glas schuimwijn, werd door den' Koning gedronken op bet heil van bei de tunnels en de Vorst maakte nog. maal3 gebruik, van deze gelegenheid om den heer Frankignoul geluk to weni sc hen. Het laatste stuk van den kleineï tunnel bracht den hoogen bezoeker Lo( aan den liflbak op den. rechteroevief en spoedig had hij ook dezen doorgang verlaten. Het bezoek was ten einde. De Koning nam afscheid van zijn geleiders van de firma Frankignoul, met deri be stuurder aan het hoofd, en van de overheden. Hij stapte dan terug in zijn auto om naar Brussel weer te keeren. Waalsche provincie; dus spreek ik Fransch (Toej. links). De afgevaardigden leggen den 'eed af. M. VAN WALLEGHEM. (soc.)' stelt voor den gevangen volksvertegenwoor diger Glineur vrij te laten. M. 5JACQUEMOTTE (comm.)] dient een voorstel in, in. denzelfden zin. Van de Oost-Vlaamsche Kamerleden legt alleen de beer AMELOT (lib.) den eed in. 't Fransch af. Van de Brusselsche Kamerleden leggen MM. Gelders, De Winde, Van Dievoet, Van den Eyndo en FeuiMien in 't Vlaamsch den eed af. De Vrijlating van Glineut* De voorzitter leest de voorstellen van, MM. Van Walleghem en Jacque- motte voor betreffende de vrijlating van M. Glhieur, communistisch Ka merlid. DE VOORZITTER stelt voor over dit voorstel morgen te stemmen. M. VAN WALLEGHEM steunt zich op de grondwet om de onmiddellijke in vrijheidstolling van Glineur. te ei schen. Men kan over die kwestie dade lijk stemmen, zegt hij; er is geen re den voor uitstel. M. LAHAUT (comm.) Dadelijk stem men. M. VAN WALLEGHEM. Ik stol formeel voor heden te stemmen. M. MASSON brengt dit voorstel ïn Stemming. Dij staan 'erf zitten; wordt Jret aan. genomen. (De fronters en een deel deri liberalen stemden met de socialisten)1. Daarna wordt het voorstel tot onmid, delijke vrijlating in stemming ge, bracht. Aangenomen bij staan en zitten'. Wederom hebben enkele liberalen o.a. MM. Marquet, M. Jaspac, Jeunissen,- Mundeleer en de Antwerpsche libera len met de socialisten, fronters 'eii communisten gestemd. M. Glineur zal dus worden vrijgela ten. De zitting wordt daarna geheven l| 4..40 ure. Zitting van Dinsdag 20 Dec. 1932 Te 2 uur wordt de vergadering geo pend door den lieer LALEMAND (soc.)j oudste lid in jaren, bijgestaan door de twee jongste leden, van de vergadering, de heeren De Gracvo (soc.) -en Raport (kath.)] - Onderzoek der Geloofsbrieven De VOORZITTER stelt voor uiteen te gaan tot overmorgen Donderdag 22 December om de vaste commissie voor onderzoek der geloofsbrieven toe te laten, geloofsbrieven, der rechtstroeks verkozen senatoren en van .die welke door de Provincieraden werden, aange wezen. Kwart na twee uur wordt de verga dering gesloten. Donderdag 22 December, ojrenhaïf [vergadering te 14 "j:e*

De Volksstem | 1932 | | pagina 1